Arkadaşlar doktor, hemşire veya kan değerlerinden anlayan varsa yardımcı olabilir mi?

tosbik4958

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Ekim 2023
22
6
23
Arkadaşlar kansızlık icin tahlil vermiştim wbc değerim normalin üstünde çıktı. 13,9 civarlarında çıktı plt de 670 di. Demir ilacı kullanıp tekrar kan verdim plt 500 indi ama wbc 14.7 ye çıktı. Hematolojiye gittim tekrar kan verdim plt aynı wbc geri 12.7 ye düşmüş. Periferik yayma yapıldı sonucu: "Eritrositlerde anizositoz (+) Lökosit formülü hemogramla uyumlu, atipik hücre görülmedi. Granülositoz (+). Trombositler sayıca artmıştır. Trombositler sayıca yeterlidir." Böyle. ultrason çektirdim ama doktor bir sorun olup olmadığını söylemedi. Daha önce de çok kan verdim bazen yüksek çıkmış bazen normal değerlerde çıkmış. Doktor Genetik test istedi. Lösemi testi yani Lösemi ihtimali var mı diye yani ama sonucun çıkması uzun sürüyormuş. Lösemi hastalarında wbc 30 bin ve üstü çıkıyormuş hatta 100 üstü falan ama doktor korkuttu genetik testi isteyerek. Kafayı yemek üzereyim. Bu sonuçlardan anlayan yazabilir mi Allah rızası için? Wbc değerim lösemi riski taşıyor mu?

Yani bu klasik enfeksiyon değeri benim bildiğim kadarıyla. Doktordan öğrenmiştim, wbc değeri yüksekse vücutta enfeksiyon vardır demişti. Antibiyotik reçete etti mi hiç doktor bu süreçte?

Hayır antibiyotik falan vermedi ama defalarca sordu enfeksiyon geçirdin mi diye geçirmedigimi söyledim. Yani aylardır hasta falan olmadım. Ama en ufak bi dikkatsizlikle hafif soğuk su içtiğimde bademciklerim şişer. Yazın pek olmadı genellikle kışın oluyor 1 senedir falan böyle ama bu enfeksiyon mu oluyor bilmiyorum.

Genetik test dediğiniz ne? Yazıyor mu bir yerde?

Ayrıca merak ettiğim şu: mono, neu değerleriniz nasıl?

Ne% 78.1 (41-75)
Mo% 6.2 (4-12)
Önceki kan testimde mo% 8.3 neu% 76.5
İlk verdigim kan testinde de mo% 7.2 neu% 73 çıkmış. Sorduğunuz bu mu tam bilmiyorum bir de neu# gibi birşey var ama budur diye düşündüm. Bu testlerin hepsini 2 ay içinde falan verdim

Wbc vücutta enfeksiyona bağlı yükselir, herhangi bir enfeksiyon vardı belki anlamadınız. Ne şikayetle kan vermiştiniz?

Wbc vücutta enfeksiyona bağlı yükselir, herhangi bir enfeksiyon vardı belki anlamadınız. Ne şikayetle kan vermiştiniz?
Demir eksikliğinden dolayı verdim anemi var bende. 2 senedir falan hiç kan tahlili yaptırmadım. Demirimin yine düştüğünü tahmin ediyordum ilaç kullanmak icin verdim

Keşke dediğiniz gibi enfeksiyon olsa. Sadece şunu biliyorum lösemi vs hastalarında daha wbc kat kat fazla çıkıyormuş. Doktor da seninki sınırda dedi ama o genetik test kafamı çok karıştırdı e nabızda görmesem lösemi teşhis etmek için genetik test istediğini anlamayacaktım

# olanları yazarsınız diye düşünmüştüm. Bir hekim cevap verse iyi olurdu.

RDW yüksek sanırım. Demir ilacı da kullanıyormuşsunuz. Anemiden dolayı yükselmiş olabilir. Benim de yükselir bu değerim. Benim de sizinkinin aksine wbc ve plt değerlerim düşük 😅

Dahiliye sizi hemogramdan dolayı hematolojiye yönlendirip o da sizden genetik test mi istedi sadece? Belki de onların tabiriyle sadece kanserle ilgilendikleri için (!) bu testi istemişlerdir. Başka kan hastalıkları yok sanki 😒 İki farklı yerde gittiğim hematoloji bölümü beni böyle kışkışladı da.

Keşke dediğiniz gibi enfeksiyon olsa. Sadece şunu biliyorum lösemi vs hastalarında daha wbc kat kat fazla çıkıyormuş. Doktor da seninki sınırda dedi ama o genetik test kafamı çok karıştırdı e nabızda görmesem lösemi teşhis etmek için genetik test istediğini anlamayacaktım
O durumu egale etmek için yapmıştır bence. Çok da umursamayın. CRP de yüksek mi, başka değerleriniz nasıl? Trombosit yüksek ya, ben pıhtı oluşmasından korkardım mesela.

İnşallah temiz çıkar sonucunuz ve doğru teşhis konur tez zamanda.

Demir eksikliği anemisinde de plt yükselmesi olabiliyor.Özellikle ferritin değerinize baktırıp düşükse ona uygun tedavi aldığınızda plt yüksek olasılık kendiliğinden düşer

RDW yüksek sanırım. Demir ilacı da kullanıyormuşsunuz. Anemiden dolayı yükselmiş olabilir. Benim de yükselir bu değerim. Benim de sizinkinin aksine wbc ve plt değerlerim düşük 😅

Dahiliye sizi hemogramdan dolayı hematolojiye yönlendirip o da sizden genetik test mi istedi sadece? Belki de onların tabiriyle sadece kanserle ilgilendikleri için (!) bu testi istemişlerdir. Başka kan hastalıkları yok sanki 😒 İki farklı yerde gittiğim hematoloji bölümü beni böyle kışkışladı da.
Wbc ve plt den dolayı gönderdi yüksek olduğu için. Ciddi birşey olduğunu düşünmüyorum ama ileride herhangi bir sorun olmaması için detaylı baksınlar dedi. Hematolojiye gittim aynen böyle söyledim. Tekrar kan verdim ve ayrıyeten periferik yayma da yapıldı bir hafta sonra da ultrason cektirdim. Sonuçlar için gittim bu sefer de genetik test verip çıktım. Evet RDW de bir iki tık yüksek. Kusura bakmayın iki tane vardı bunun olacağını düşündüm

Ne# 9.43 (1.8-7.5)
Mo# 0.75 (0.2-0.9)
son verdigim testte bu seviyede diğerlerine de baktım bir daha düşük bir yüksek anlamadım ama aşırı yükseklik değil yani

Wbc ve plt den dolayı gönderdi yüksek olduğu için. Ciddi birşey olduğunu düşünmüyorum ama ileride herhangi bir sorun olmaması için detaylı baksınlar dedi. Hematolojiye gittim aynen böyle söyledim. Tekrar kan verdim ve ayrıyeten periferik yayma da yapıldı bir hafta sonra da ultrason cektirdim. Sonuçlar için gittim bu sefer de genetik test verip çıktım. Evet RDW de bir iki tık yüksek.
Karaciğer, dalağa vs mi bakıyorlar? Merak ettim de. Meraklıyım da biraz :KK53:
Kusura bakmayın iki tane vardı bunun olacağını düşündüm
Sorun değil. Benim de aklıma gelmemişti belirtmek. İlla ki önceden de baktırmışsınızdır. Onlarda normal miydi sonuçlar, plt ve wbc yüksek miydi? 🤔

Ben de tam olarak bilmiyorum t9;22 BCR-ABL diye bir test. Araştırdığım kadarıyla kromozomlarda oluşan bir mutasyonmuş kronik myeloid lösemi oluşuyormuş. Yanılıyor olabilirim tabi. Bu genetik test onu teşhis etmek içinmiş
Philadelphia bu
CML tanısı olmadan bunu istemezler pek, direkt bunu mu istedi? -bu teşhis için değil tedavi yönlendirmesi için istenen bir test çünkü. CML

yani şöyle sizin WBC değerleriniz CML diyebilmek için yüksek değil 13-14 WBC ile Philadelphia istenmez normalde. CML hastaları %90 Ph+ 'tir o yüzden (inşallah çıkmaz da) olur da pozitif çıkarsa, atlamayalım diye istemiş herhalde. hematoloji hocaları titiz davranır genelde.

Doktorunuz pltden dolayı risk faktörü görmüştür büyük ihtimal. Neden kendisine sormuyorsunuz?
PLT sorunu pıhtılaşmayla alakalı bir şey olsa (gebelik, kanama vs) mesele olurdu CML ya da ph+ ALL için PLT pek bakılan bir değer değil

anizositoz (+) olması da normal çünkü aneminiz varmış.

esas Granülositoz olması burada testin istenmesine sebep olmuş olabilecek tek düşünebildiğim şey. normalde dediğim gibi 13-14 WBC hiçbir şey yani. kışa giriyoruz virüsler enfeksiyonlar kol geziyor..

ultarason raporunuzu e-devletten göremiyor musunuz?

Demir eksikliği anemisinde de plt yükselmesi olabiliyor.Özellikle ferritin değerinize baktırıp düşükse ona uygun tedavi aldığınızda plt yüksek olasılık kendiliğinden düşer
Evet demir ilacı kullandıktan sonra 670 lerden 500 e indi bir ay içerisinde ve demirim tamamen düzelmediği halde ama bu wbc beni çok korkutuyor

X