Arkadaşlar doktor, hemşire veya kan değerlerinden anlayan varsa yardımcı olabilir mi?

Karaciğer, dalağa vs mi bakıyorlar? Merak ettim de. Meraklıyım da biraz :KK53:

Sorun değil. Benim de aklıma gelmemişti belirtmek. İlla ki önceden de baktırmışsınızdır. Onlarda normal miydi sonuçlar, plt ve wbc yüksek miydi? 🤔
Çok fazla kan vermisim hatta bir senede 3 kere falan vermişliğim var saydığım 14 defa kan vermişim wbc 7 sinde normal çıkmış 7 sinde yüksek çıkmış ama bazen 12 bazen 13 en yüksek 14.7 görmüşüm daha yükselmemiş. Plt çoğu zaman hep yüksekmiş demir ilacı kullana kullanınca düşmüş kansızlık başlayıncs geri yükselmiş pek referans aralığında yok yani genelde 500 civarı

Karaciğer, dalağa vs mi bakıyorlar? Merak ettim de. Meraklıyım da biraz :KK53:

Sorun değil. Benim de aklıma gelmemişti belirtmek. İlla ki önceden de baktırmışsınızdır. Onlarda normal miydi sonuçlar, plt ve wbc yüksek miydi? 🤔
Ve evet karaciğere dalağa falan baktılar

Hayır antibiyotik falan vermedi ama defalarca sordu enfeksiyon geçirdin mi diye geçirmedigimi söyledim. Yani aylardır hasta falan olmadım. Ama en ufak bi dikkatsizlikle hafif soğuk su içtiğimde bademciklerim şişer. Yazın pek olmadı genellikle kışın oluyor 1 senedir falan böyle ama bu enfeksiyon mu oluyor bilmiyorum.
Beyaz kan yani nötrofilleriniz ne durumda? Bir de hastalandığınızda ateşiniz çıkar mı?

Philadelphia bu
CML tanısı olmadan bunu istemezler pek, direkt bunu mu istedi? -bu teşhis için değil tedavi yönlendirmesi için istenen bir test çünkü. CML

yani şöyle sizin WBC değerleriniz CML diyebilmek için yüksek değil 13-14 WBC ile Philadelphia istenmez normalde. CML hastaları %90 Ph+ 'tir o yüzden (inşallah çıkmaz da) olur da pozitif çıkarsa, atlamayalım diye istemiş herhalde. hematoloji hocaları titiz davranır genelde.

PLT sorunu pıhtılaşmayla alakalı bir şey olsa (gebelik, kanama vs) mesele olurdu CML ya da ph+ ALL için PLT pek bakılan bir değer değil

anizositoz (+) olması da normal çünkü aneminiz varmış.

esas Granülositoz olması burada testin istenmesine sebep olmuş olabilecek tek düşünebildiğim şey. normalde dediğim gibi 13-14 WBC hiçbir şey yani. kışa giriyoruz virüsler enfeksiyonlar kol geziyor..

ultarason raporunuzu e-devletten göremiyor musunuz?
Ayy dediklerinizden pek birşey anlayamadım çok özür dilerim kendimden kaynaklı tabi çok güzel anlatmışsınız da. Benden hem normal kan testi hem periferik yayma, ultrason istendi. Sonucuna gittim. Bu sefer de o genetik testi istedi ben de e nabızda gördüm hiçbir bilgim yok başka. Ultrason raporunu da bir araştıracağım.

Sırf bunun icin gece kalkıp kendimi kontrol ettim ama yok genelde sık sık uyanırım fark ederdim
Benimde hemoglobin 7, wbc yüksek olduğu için lösemi den şüphelenilmişti. Gece inanılmaz terlerim ateşim de hep yüksektir. Buna rağmen bende çıkmadı. İçiniz rahat olsun, korkmayın. Genetik test istenmesi iyi olmuş garanti bir teşhis koymak için gerekli. O sonucu göre bir tedavi planlar doktorunuz.

Ayy dediklerinizden pek birşey anlayamadım çok özür dilerim kendimden kaynaklı tabi çok güzel anlatmışsınız da. Benden hem normal kan testi hem periferik yayma, ultrason istendi. Sonucuna gittim. Bu sefer de o genetik testi istedi ben de e nabızda gördüm hiçbir bilgim yok başka. Ultrason raporunu da bir araştıracağım.
telaş etmemeye çalışın derim

hematoloji hocaları genelde her ihtimali düşünür

anemi ve başka bazı kan hastalıkları, daha kötü olan hastalıkların atlanmasına sebep olabiliyor (sizin durumunuzda CML).

hematoloji de malum zaten normal hastanın değil böyle ayrıntılı bakılması gereken hastanın yönlendirildiği bir yan dal bölümü - yani o insanların işi bu. normalde polikliniğe gelen 13-14 WBC'li hastadan kimse Philadelphia (sizden istenen genetik testin adı bu) istemez. Ama sizde anemi var, testlerinizdeki anormal sonuçların bu nedenle atlanabilir olması durumu var. Emin olmak istemiş.

ultrasonda dalak büyümesi var mı diye bakabilirsiniz. geçmiş olsun.

Ayy dediklerinizden pek birşey anlayamadım çok özür dilerim kendimden kaynaklı tabi çok güzel anlatmışsınız da.
CML dediği KML (kronik myeloid lösemi), Ph dediği de 9 ve 22 nolu kromozomlardaki değişim, bcr abl oluşumu.

Benimde hemoglobin 7, wbc yüksek olduğu için lösemi den şüphelenilmişti. Gece inanılmaz terlerim ateşim de hep yüksektir. Buna rağmen bende çıkmadı. İçiniz rahat olsun, korkmayın. Genetik test istenmesi iyi olmuş garanti bir teşhis koymak için gerekli. O sonucu göre bir tedavi planlar doktorunuz.
Ay gerçekten mi hem çok sevindim hem de bir parça rahatladım kendi adıma. Peki wbc kaç çıkıyordu o dönem? Ve bana yapıldığı gibi genetik testler vs. Yapıldı mı?

X