Arkadaşlık

Mavigokyuzu6

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Şubat 2020
361
425
Merhaba arkadaslar. Bir derdimi paylaşacağım ve objektif yorumlarınıza ihtiyacım var.

Benim işyerinden çok sevdiğim bir arkadaşım var. İlk iki yıl çok iyi arkadaştık ama sonra başkaları da aramıza katılınca dört kişilik bir grup olduk. Sanki biraz uzaklaştık gibi hissetmeye başlamıştım. Bu arada kendisini 7 yıldır tanıyorum. Zaman zaman bu hassasiyetimi dile getirdim kendisine. Yanlış düşündüğümü boyle hissetmemem için elinden geleni yapacağını söyledi. Ara ara bu konuda gönlümü almaya calissa da ben hiç ilk zamanlar gibi değerli hissedemedim.

Biz sadece işyerinde değil iş dışında da görüşen arkadaslardik. Ben onun cenazesi olduğunda da mutlu zamanlarında da hep yanında oldum. Her şeyine katildim. O da benim için benzer şeyler yaptı tabi ki. Yapmadı diyemem. Dörtlü olarak toplaniyorduk. Ben kızların tüm etkinliklerine katılıyordum. Hepsinin çocukları var ve hepsi de çocukları için bir yaş partileri yaptilar. Hepsine gittim.

Benim de bir kızım oldu. Kızlarla aramizda böyle bir muhabbet olduğu için kızımın birinci yaşında ben de böyle bir etkinlik düzenlemek istedim. Hepsini çağırdım. Günler öncesinden haber verdim. En eski olan arkadaşımın kızı rahatsızdı. Onun gelemeyeceğini düşünüyordum ki gelemese de hakliydi. Havalar soğumadan pandemi olduğu için de dışarda etkinlik hazırlığı yapmaya başladım. Henüz pandemi yokken bu etkinligin hazırlığını yapmaya baslamistim. Aylar öncesinden kapora bile vermiştim yapacagim yere. Çok heyecanlıydım.

Derken ben haber verdikten sonra bir arkadaş o gün esiyle köye gitmek zorunda olduğunu gelemeyecegi için üzgün olduğunu söyledi. Erteleyip ertelemeyecegimi sordu. Erteleyemezdim çünkü yapacagim yerden randevu almıştım kapora vermiştim ve hazırlıklarımı yapmaya başlamıştım çoktan. O mesajı görünce çok sinirlendim. Bir tanesi de şehir dışında olması gerektiğini söyleyince tamamen sinirlendim. Eşim de WhatsApptan iptal ettiğimizi söyleyelim tekrar yapmayacağımizi belirt dedi. Sen onların her şeyine katildin hep yanlarında oldun. Sana verdikleri değer bu mu dedi. Ben de oyle yaptım. Bir kişi bile neden iptal ediyorsun biz geliriz diyemedi.

İşin kötüsü paranın büyük kısmını ödediğimiz için o gün o saatte yapmak zorundaydık. Eşim de sen hiç üzülme sen ben kızımız üçümüz oluruz dedi. Oyle de oldu.

Bu etkinlikten bir gün önce ben uzulsem de arkadaşımın kızının durumunu sordum mesaj attım. Sonra konu açıldı. Ben de iptal edecektik ama masraf yaptığımız ve geri ödeme de alamadığımız için yarın aile arasında yapmak zorunda kaldık dedim. O en eski olan arkadaşım da daha iyi olur. Hem sakin sakin kutlarsiniz kalabalık olmayinca bol bol fotoğraf cekinirsiniz dedi. O kadar sinirlendim ki hiçbir şey yazamadım. Daha iyi oldu denecek bir tarafı yoktu. Benim amacım bir arada olmaktı. Onlar da yaptı hem de çocuklarının ilk yaşlarına nasıl özendiler bir görseniz. Ben de bir arada olmak ve onların yaptığı gibi dışarda ağırlamak istemiştim. Benim üzüntümü anlayamadı. Birlikte olmadıktan sonra ben neden böyle bir işe kalkisayim ki. Ayrıca bir sürü masraf ve hazırlık yapmıştım.

Velhasil o eski arkadaşım dışında iki arkadasim yanıma gelip kendi acimdan haklı oldugumu ve bunun telafisini en kısa zamanda yapacaklarını söylediler. Ama diğer arkadaşım bir kere olsun ne aradı ne sordu. Bir kere bile konuşmak için çaba sarf etmedi. O gün bugundur konusmuyoruz. Gelmese bile kendisine alınmayacaktım. Ama o yazdigi mesajla kalbimi çok kırdı. Ve kalbimi kirdiginin farkında bile değil. Ya da farkında ama kendisini haklı görüyor. Aradan nerdeyse bir ay geçti ve hiç iletişim kurmadik.

Biraz uzun oldu ama lütfen kusura bakmayın. Sizce bundan sonra ne yapmalıyım?

Özenmiş beklemişsiniz aylar öncesinden yapılan organizasyon neticede o açıdan haklısınız ama sizi haksız bulduğum noktalar da var. Siz çocuğunuzun Doğum gününü sadece 3 arkadaşınız için mi yaptınız?

Kadının çocuğu hastaymış gelememiş çok normal. Sizi teselli etmek adına da belki böyle daha iyi olur diye moral vermiş etkinlikten önce. Bunda da anormal bir şey yok bence. Neye kırıldığınızı gerçekten anlamadım o da sizin ona tavır yaptığınızı düşünüyor olabilir. Farkında değildir belki de sizi kırdığının arkadaşlığınıza devam etmek isteseniz de istemeseniz de bence kendinizi anlatın. Karşı taraf sizin ne düşündüğünüzü bilsin, siz de onu dinleyin. Böyle çocuk gibi konuşmadan herkesin kafasında kendince anlam yüklemesiyle biten arkadaşlıklar bana doğru gelmiyor.

Özenmiş beklemişsiniz aylar öncesinden yapılan organizasyon neticede o açıdan haklısınız ama sizi haksız bulduğum noktalar da var. Siz çocuğunuzun Doğum gününü sadece 3 arkadaşınız için mi yaptınız?

Kadının çocuğu hastaymış gelememiş çok normal. Sizi teselli etmek adına da belki böyle daha iyi olur diye moral vermiş etkinlikten önce. Bunda da anormal bir şey yok bence. Neye kırıldığınızı gerçekten anlamadım o da sizin ona tavır yaptığınızı düşünüyor olabilir. Farkında değildir belki de sizi kırdığının arkadaşlığınıza devam etmek isteseniz de istemeseniz de bence kendinizi anlatın. Karşı taraf sizin ne düşündüğünüzü bilsin, siz de onu dinleyin. Böyle çocuk gibi konuşmadan herkesin kafasında kendince anlam yüklemesiyle biten arkadaşlıklar bana doğru gelmiyor.
Evet bu dogum gununu sadece üç arkadaşım ve onların çocukları için yapmıştım çünkü bu sadece onlarla aramızdaki bir muhabbetti. Biz evde aile arasında küçük bir kutlama yapmıştık zaten. Arkadaşlar da bunu biliyordu. Bu sadece onlara özel olacaktı.

Belirtmedigim bir nokta ise benim eşim doğum gününden iki hafta önce bir safra kesesi ameliyatı geçirdi. Buna rağmen eşim bana yapalım icinde kalmasın dedi.

Evet bence de bu sebepten arkadasliklar bitmemeli. Ama arayıp sormasi gereken kişinin o olduğunu düşünüyorum. Siz arayın o aramiyorsa diyeceksiniz belki ama ben diger kızlarla bu konuda konuştuğumda arkadaşın bu mesajına kırıldığını söyledim. Ve bu söylediğim şeyin ona ulaşmadığini hiç sanmıyorum. Demem o ki aslında neye kirildigimi biliyor ama düzeltmek için hiçbir şey yapmıyor ve yapmayacak da belli ki

Evet bu dogum gununu sadece üç arkadaşım ve onların çocukları için yapmıştım çünkü bu sadece onlarla aramızdaki bir muhabbetti. Biz evde aile arasında küçük bir kutlama yapmıştık zaten. Arkadaşlar da bunu biliyordu. Bu sadece onlara özel olacaktı.

Belirtmedigim bir nokta ise benim eşim doğum gününden iki hafta önce bir safra kesesi ameliyatı geçirdi. Buna rağmen eşim bana yapalım icinde kalmasın dedi.

Evet bence de bu sebepten arkadasliklar bitmemeli. Ama arayıp sormasi gereken kişinin o olduğunu düşünüyorum. Siz arayın o aramiyorsa diyeceksiniz belki ama ben diger kızlarla bu konuda konuştuğumda arkadaşın bu mesajına kırıldığını söyledim. Ve bu söylediğim şeyin ona ulaşmadığini hiç sanmıyorum. Demem o ki aslında neye kirildigimi biliyor ama düzeltmek için hiçbir şey yapmıyor ve yapmayacak da belli ki

Garip bulduğum nokta şu ki 3 arkadaşınızın sadece birinizin mahareti geçerliyken siz ona tavırlısınız. Çocuğu hasta olduğu için gelemeyebilir. Anladığım kadarıyla bozulduğunuz nokta size söyledikleri ama teselli için söylemiştir muhtemelen. 3 kişilik kutlama ne ya bence iptal et çok kötü olur öyle mi deseydi? Kendince size moral vermeye çalışmış. Siz bu doğum günü hayal kırıklığının faturasını ona kesmişsiniz gibi olmuş, sadece ona tavırlısınız çünkü.

Eşinizle ilgili detayı belirtmeniz düşüncelerimde veya olay akışında bir değişiklik yaratmadı. Belki de sizinle empati kuramadım çünkü bir yaş doğum gününde etkinlik düzenlemeyi çok saçma ve gereksiz buluyorum kendi adıma

Şimdi şöyle bir şey var çok yakın bir arkadaşım bana kırıldıysa ve ben bunu başkasından duyuyorsam aramam. Yetişkin insanlarız kırgınlıklarımızı ifade edebilmeliyiz. Bir başkasına konuşmuşsunuz bu bir başkası kim olursa olsun muhatabına değil.

Bu olaya bu kadar kırıldığınıza göre muhtemelen öncesinden de belli şeyler gözünüze çarpmış bu yüzden buna mı küstün demeyeceğim. Söyleyeceğim tek şey bu arkadaşlık bitecekse topla hepsini karşına buna buna kırıldım de, konuş onlarla. Kendi kendini çekersen insanlar ne olduğunun farkında bile olmayabilir. Top senden çıkmış olur en azından. Bundan sonrası onların ellerinde olur.

Garip bulduğum nokta şu ki 3 arkadaşınızın sadece birinizin mahareti geçerliyken siz ona tavırlısınız. Çocuğu hasta olduğu için gelemeyebilir. Anladığım kadarıyla bozulduğunuz nokta size söyledikleri ama teselli için söylemiştir muhtemelen. 3 kişilik kutlama ne ya bence iptal et çok kötü olur öyle mi deseydi? Kendince size moral vermeye çalışmış. Siz bu doğum günü hayal kırıklığının faturasını ona kesmişsiniz gibi olmuş, sadece ona tavırlısınız çünkü.

Eşinizle ilgili detayı belirtmeniz düşüncelerimde veya olay akışında bir değişiklik yaratmadı. Belki de sizinle empati kuramadım çünkü bir yaş doğum gününde etkinlik düzenlemeyi çok saçma ve gereksiz buluyorum kendi adıma

Şimdi şöyle bir şey var çok yakın bir arkadaşım bana kırıldıysa ve ben bunu başkasından duyuyorsam aramam. Yetişkin insanlarız kırgınlıklarımızı ifade edebilmeliyiz. Bir başkasına konuşmuşsunuz bu bir başkası kim olursa olsun muhatabına değil.
Aslinda faturayı sadece ona kesmedim. Diğerleri kendilerini açıklama gereği duydular ve gelip durumdan üzgün olduklarını belirttiler. Diğer arkadaşımin da en azından kendi adına bir konuşma yapmasını isterdim.

Gelip sizinle konuşanları da affedebildiniz mi derseniz onlara da kırgın ve mesafeliyim. Konussalar da haklısın da deseler üzüntüm geçmedi. Onlarla da eskisi gibi olamiyorum malesef. Ama insani en çok güvendiği ve sevdiği üzüyor. En çok beklediğim insanin gelip kendini anlatmayisi bana asıl dokunan.

Bununla ilgili moral verici bir şey de soylemeyecekti aslinda. Benim iptal mesajıma tek bir şey bile yazmamisti iki gün boyunca. Ben etkinlikten bir gun once kizinin nasıl oldugunu sorunca boyle bir mesaj atma gereği duydu

Insan en sevdiğine en derinden kırılır. Çünkü ondan beklentisi en yüksektir. Sizi çok iyi anlıyorum. Ben her birine tek tek gittim ve görevimi yerine getirdim. Karşılığı bu mu olacaktı diyorsunuz. Bence arkadaşlarınızla ilişkinizi bu sebepten koparmayın. Insanoğlu kendini suçlamaz. Alındı gitti der. Onların dostluğu devam eder 3 lü olarak. Siz gruptan koptugunuzla kalırsınız. Grup içinde kalın. Arkadaşınız yüzyüze gelince açıklama mecburiyetinde hissetsin kendini. Ayrıca o gün orada bulunamayabilir ama çocuğunuza ilk görüşmede hediyesini takdim eder, etmesi gerekir. Aranızda bu tip birşey var mı bilemiyorum tabii...

Insan en sevdiğine en derinden kırılır. Çünkü ondan beklentisi en yüksektir. Sizi çok iyi anlıyorum. Ben her birine tek tek gittim ve görevimi yerine getirdim. Karşılığı bu mu olacaktı diyorsunuz. Bence arkadaşlarınızla ilişkinizi bu sebepten koparmayın. Insanoğlu kendini suçlamaz. Alındı gitti der. Onların dostluğu devam eder 3 lü olarak. Siz gruptan koptugunuzla kalırsınız. Grup içinde kalın. Arkadaşınız yüzyüze gelince açıklama mecburiyetinde hissetsin kendini. Ayrıca o gün orada bulunamayabilir ama çocuğunuza ilk görüşmede hediyesini takdim eder, etmesi gerekir. Aranızda bu tip birşey var mı bilemiyorum tabii...
Anladiginiz için çok teşekkür ederim. Evet hediyeleşme var aramızda. Ama hediye hiç sorun degil. Ben burda onemsenmek ve değerli hissetmek istemistim. Ben haklı bile olsam arkadaşım bu kadar sessiz kalsa gidip mutlaka ne oluyor diye sorardım. Yoksayildim resmen. Sessizliğim sorgulanmiyor bile. Benim kirildigim nokta bu esasen

Anladiginiz için çok teşekkür ederim. Evet hediyeleşme var aramızda. Ama hediye hiç sorun degil. Ben burda onemsenmek ve değerli hissetmek istemistim. Ben haklı bile olsam arkadaşım bu kadar sessiz kalsa gidip mutlaka ne oluyor diye sorardım. Yoksayildim resmen. Sessizliğim sorgulanmiyor bile. Benim kirildigim nokta bu esasen
Zaten sizin kırılacagınızı bilir, keske hic belirtmeseydiniz kimseye. Artik ustunde durmayın. Unutun bu konuyu. Bir gun yeri gelir söylersiniz. Içinizde hic büyütmeyin.

En nefret ettiğim şey herkese yap yap ama kendine gelince bişi görme. Allahım yaaa .. insan bişi de diyemiyor açık açık onlar çok rahat davranır ama bizim gibiler susar açık açık diyemez. Ben hamileyim son günlerim Arık. teyzelerim hamileyken hepsine sonuna kadar arar sorardım doğurdular yine sorardım ama nedense beni ne arayan var ne soran dedim maden öyle herkese çizgi çekdim. Okadar basit.

En nefret ettiğim şey herkese yap yap ama kendine gelince bişi görme. Allahım yaaa .. insan bişi de diyemiyor açık açık onlar çok rahat davranır ama bizim gibiler susar açık açık diyemez. Ben hamileyim son günlerim Arık. teyzelerim hamileyken hepsine sonuna kadar arar sorardım doğurdular yine sorardım ama nedense beni ne arayan var ne soran dedim maden öyle herkese çizgi çekdim. Okadar basit.
Evet kesinlikle. Arayıp sormak isteyen her koşulda yapardı bunu. Üstelik hamileyken daha da hassaslasiyor insan. Ama insanlar biraz olsun ince dusunemiyor malesef

gün gelir devran döner. insan özel gününde yanında insan arıyor. ama bence hiç sorun yapıp sıkıntı çıkarmayın bekleyin bugün size yarın onlara

pandemiden önce başlayan bir doğumgunu organizasyonu vay be.
biz sanırım doğmamışız anca yaşamışız o kadar.
valla sadece yuk gibi göruyorum ben böyle davetleri, davet edilmezsem mutlu olurum gitmezsem mutlu olurum.
pandemi yokmuş gibi rahat herkes, doğumgunleri gezmeler falan.
bir ben göruşmuyorum kimseyle heralde iş dışında.

benim aklıma şu takıldı hepsi de sanki sözleşmiş gibi bir bahane sunmuşlar.tamam birinin çocuğu hasta, biri köye gidiyor. diğeri şehir dışına çıkıyor. ilginçmiş.o_O

benim aklıma şu takıldı hepsi de sanki sözleşmiş gibi bir bahane sunmuşlar.tamam birinin çocuğu hasta, biri köye gidiyor. diğeri şehir dışına çıkıyor. ilginçmiş.o_O
ben düşündüğünüz şeyi bizzat yaşadım gerçekten sözleşmişler ve ben bunu öğrendikten sonra hiçbir zaman eski samimiyet olmadı hatta kendileri de dağıldı bir süre sonra. yazık vallahi ortada problem olsa anlar insan açıkça söyleseler insan gam yemez

X