AS(ankilozan spondilit) ve RA(ramatoid artrit ) hastaları beraber iyileselim ....

Eşimde de kalça ağrısı vardı şiddetli, öyle ki yürümekte bile zorlanıyordu. Teşhis koymadılar doktorlar henüz ama ben iltihaplı romatizmadan şüpheleniyorum, 2 gündür araştırma hastanesinde yatıyoruz. Mr, röntgen, ultrason, idrar tahlili, kan testleri… Yaşayan kişilerde ateş ve gece terlemesi oluyor muydu?

Ypl as değil acaba iltihaplı romatizma mı ( RA ) diye düşündüm. Mr, röntgen sonuçlarını vs paylaşmıyorlar malesef araştırma hastanesindeyiz yani tüberküloz testine kadar yaptılar, ama açıklama vs yapan yok. Bol bol test veriyoruz. :KK43:((

Ypl as değil acaba iltihaplı romatizma mı ( RA ) diye düşündüm. Mr, röntgen sonuçlarını vs paylaşmıyorlar malesef araştırma hastanesindeyiz yani tüberküloz testine kadar yaptılar, ama açıklama vs yapan yok. Bol bol test veriyoruz. :KK43:((
Sonuçları e-nabız sitesinden görebiliyor olmanız lazım, labratuar kısmında olması. Bir deneyin bakın edevlet şifresi var ise. Başka doktor bakar mı o şekilde bilmiyorum. Yada araştırma hastahanesi kendi sitesinde sonuç olur internette. Elinizdeki barkod ile sorgulatması lazım .

Sonuçları e-nabız sitesinden görebiliyor olmanız lazım, labratuar kısmında olması. Bir deneyin bakın edevlet şifresi var ise. Başka doktor bakar mı o şekilde bilmiyorum. Yada araştırma hastahanesi kendi sitesinde sonuç olur internette. Elinizdeki barkod ile sorgulatması lazım .
Yani görsekte yanlış yorumlayabiliriz, bir değerin düşük ya da yüksek olması farklı hastalıkların habercisi olabiliyor, bilgimiz yok. Google’a sormaya da zaten tırsıyorum :KK43:

MR acaba sakroililk eklem emarımı? Erken dönem çoğu kişide gözükmüyor deniliyor emarda görünüyor mu? Yani bilmediğimden sordum. Genelde o bölgede Ağrı'da fıtık siyatik düşüncesi ile tutulan eklemle çok ilgilenmiyorlar da. Fıtık siyatik denilen çoğu hastadan duyduğum için söyledim.
Evet sakroiliak eklem MR ı
Eklemde iltihap oluşuyor, sakroiliit deniyor buna, AS nin kalça eklemi tutulumu
Hasta ağrıdan yürüyemeyecek durumdaysa MR da mutlaka çıkar, hatta önceden geçirdiği ataklar da görülebilir
Bunun erken dönemi geç dönemi pek yok, ciddi bir hastalık çok sıkıntılı kalitesiz bir hayat…
Bel fıtığı direk görülüyor zaten MR da
Fıtık mı AS mi görüntülemeden karıştırılabilir, teşhis için tetkik şart
Siyatikse apayrı bir dert
Ben hem AS hastasıyım, hem siyatik sinirimde sıkışma var, hem fibromiyalji hastasıyım
Bütüne bakınca hepsi ağrı yapıyor ama hepsinin ağrısı etkilediği bölge farklı, ben çok net anlayabiliyorum ağrımın hangi hastalıktan olduğunu
Doktorun teşhis için tetkik etmesi şart
Eşim acillik oldu, bel fıtığı diye göndermeye kalktı doktor, benim müdahalemle ultrason çekildi ve gerçek sorun böbrek taşı çıktı, yani biraz bilinçli yaklaşıp araştırma talep etmek gerekiyor

Hasta ağrıdan yürüyemeyecek durumdaysa MR da mutlaka çıkar, hatta önceden geçirdiği ataklar da görülebilir
Bunun erken dönemi geç dönemi pek yok, ciddi bir hastalık çok sıkıntılı kalitesiz bir hayat…
Ben hem AS hastasıyım, hem siyatik sinirimde sıkışma var, hem fibromiyalji hastasıyım
Bütüne bakınca hepsi ağrı yapıyor ama hepsinin ağrısı etkilediği bölge farklı, ben çok net anlayabiliyorum ağrımın hangi hastalıktan olduğunu
Eşim acillik oldu, bel fıtığı diye göndermeye kalktı doktor, benim müdahalemle ultrason çekildi ve gerçek sorun böbrek taşı çıktı, yani biraz bilinçli yaklaşıp araştırma talep etmek gerekiyor
Üzüldüm yani doktorların tamam işi zor başı kalabalık ama işte...

tam aksine tjm sonuclarinizi isteyin sizinle paylasmak zorundalar diye biliyorum..hatta mr goruntu icin kendi yanjnizda bos cd goturebikirsiniz ama tahlil tetkik sonuclari elimde olsun diyin verirler illaki

tum bu problemler icin tedsvi goriyormusunuz peki

tum bu problemler icin tedsvi goriyormusunuz peki
Fibromiyalji için ilaç kullanıyorum
AS için tedavi oldum ama vücudum olumlu yanıt vermedi malesef, daha agrasif bir tedavi var ama başka hastalıklarım yüzünden o denenemiyor, yalnızca atak geçirirken biraz olsun hafifletmeye yönelik ilaçlar alabiliyorum
Siyatik sıkışması için ameliyat olmam gerekiyor bunun bir ilacı filan yok, riskli ve oldukça zor bir ameliyat bu yüzden tehlikeli boyuta ulaşmadan dayanabildiğim kadar erteleme kararı aldık doktorumla
Kalça kemiğimde tümör var, onun için ameliyat gerekirse ikisini birlikte olmayı düşünürüm
Ne AS nin ne fibromiyaljinin bir tedavisi yok henüz, semptomları hafifletmeye hasarı azaltmaya atak sıklığını azaltmaya yönelik yardımlar var şuanda

Fibromiyalji için ilaç kullanıyorum
AS için tedavi oldum ama vücudum olumlu yanıt vermedi malesef, daha agrasif bir tedavi var ama başka hastalıklarım yüzünden o denenemiyor, yalnızca atak geçirirken biraz olsun hafifletmeye yönelik ilaçlar alabiliyorum
Siyatik sıkışması için ameliyat olmam gerekiyor bunun bir ilacı filan yok, riskli ve oldukça zor bir ameliyat bu yüzden tehlikeli boyuta ulaşmadan dayanabildiğim kadar erteleme kararı aldık doktorumla
Kalça kemiğimde tümör var, onun için ameliyat gerekirse ikisini birlikte olmayı düşünürüm
Ne AS nin ne fibromiyaljinin bir tedavisi yok henüz, semptomları hafifletmeye hasarı azaltmaya atak sıklığını azaltmaya yönelik yardımlar var şuanda
tedavisinin olmadigini biliyorun ama anti tnf lerle cok mutlu olanlar var bende iki ilac denendi pes ettim ikincide :işsiz:

Anti tnf kullanmama engel hastalıklarım var
Siz anti tnf kullandınız mı
evet simponi ilk ignede beni buyulemisti sabah zıpır gibi kalktim ayaga ama tami tamina 10 gun etki etti ..sonraki igneler hic bir ise yaramadi ...

haftalik enbrel e gecelim dedi doktorim ...enbrel i haftalik kullanmakta bagisikligimi fazlasiyla dusurunce cok kotu oldum ve hic bir faydasi olmadi agrilarimda ...tutulmamda .

suan herseyi biraktim naprosyn dahi icmiyorum

artik bana ilaclar gereksiz geliyor fayda etmedigi icin ..

ama kullanip da ise yarayanlari okuyorum seviniyorum onlar adina

evet simponi ilk ignede beni buyulemisti sabah zıpır gibi kalktim ayaga ama tami tamina 10 gun etki etti ..sonraki igneler hic bir ise yaramadi ...

haftalik enbrel e gecelim dedi doktorim ...enbrel i haftalik kullanmakta bagisikligimi fazlasiyla dusurunce cok kotu oldum ve hic bir faydasi olmadi agrilarimda ...tutulmamda .

enbreli 9 igne olarak kullandim 2 ay bir hafta yani

sonraki ignelerim de kaldi hatta

merhabalar ben covidden sonra kulunç ağrım başlayınca doktor doktor gezdim en son ramotoloji fibromiyalji teşhisi koydu gecenlerde de kalça kemiğim çok ağrıdı ve gecti ....as testleri yapıldı negatif as olma ihtimalim var mıdır sizce

Anlıyorum
Kontrolleri aksatmayın bari
Yaşınız kaç?
Üzgünüm…..
İstanbul daysanız bir de benim doktorumla görüşmeyi kabul eder misiniz rica etsem

X