AS(ankilozan spondilit) ve RA(ramatoid artrit ) hastaları beraber iyileselim ....

7-8 yıl önce as şüphesi ile bayağı ilaç kullandım iyi oldum sanırım atak dönemiydi 22 yaşındaydım ...

Şuan hastalığın verdiği başka şeylerle uğraşmaktayim...

Birbirimize şifa olacağını bildiğimiz şeyleri paylaşmak adına buyrun ....
K Kazen rica etsem bildirim gönderir misin ?

Özellikle bu hastalıkla ilgili tedavi gören durumu iyiye gidenlerden bilgi almak istiyorum :dua:

Kendi bölümüm olduğu için biliyorum. Belli bir tedavisi yok aslında. Herkes farklı farklı tedavilere cevap veriyor. Asıl Türkçe adı iltihaplı romatizma ve genellikle genetik deniyor
Benimki genetik çıkmadı yani genetik testim temiz ...mr vs çekildi eski mr sonuçlarımi bulamadığım için sıfırdan başladı ramatoloji uzmanı ...

Sedimantasyon ve crp düşük çıktı 🙄 ama tüm eklemlerim çıtır kıtır ediiyor yavaş hareket ettihim halde bazen kutleme sesi geliyor 😔

Benimki genetik çıkmadı yani genetik testim temiz ...mr vs çekildi eski mr sonuçlarımi bulamadığım için sıfırdan başladı ramatoloji uzmanı ...

Sedimantasyon ve crp düşük çıktı 🙄 ama tüm eklemlerim çıtır kıtır ediiyor yavaş hareket ettihim halde bazen kutleme sesi geliyor 😔
Genellikle genetik diyor, kesinlikle genetik denmiyor zaten. Halamda da bu hastalık vardı. Kupa masajı yapan bir doktor ya da fizyoterapiste gitti ve tamamen iyileşti gibi bir şey. Ama bu demek olmuyor ki size iyi gelecek. Dediğim gibi tedavi biraz kişiden kişiye değişiyor. Her daim fizik tedaviye devam etmeye çalışın. En azından şu anki halinden daha kötü olmaması için. Belki diceksiniz yıllardır gidiyorum işe yaramıyor. İşe yaraması için durumunuzun iyileşmesine gerek yok, kötüleşmemesi de işe yaradığını göstergesidir. Geçmiş olsun

Genellikle genetik diyor, kesinlikle genetik denmiyor zaten. Halamda da bu hastalık vardı. Kupa masajı yapan bir doktor ya da fizyoterapiste gitti ve tamamen iyileşti gibi bir şey. Ama bu demek olmuyor ki size iyi gelecek. Dediğim gibi tedavi biraz kişiden kişiye değişiyor. Her daim fizik tedaviye devam etmeye çalışın. En azından şu anki halinden daha kötü olmaması için. Belki diceksiniz yıllardır gidiyorum işe yaramıyor. İşe yaraması için durumunuzun iyileşmesine gerek yok, kötüleşmemesi de işe yaradığını göstergesidir. Geçmiş olsun
Sağolun sıkı bir fizik tedavi alsaydım bu kadar olmazdı sanırım :KK43: en yakın zamanda yüzme ogrenip yuzecegim insallah yapabileceğim bunlar ...

Kök hücre tedavisi bu hastalıkta yeri nasıldır bilginiz var mı?

Sağolun sıkı bir fizik tedavi alsaydım bu kadar olmazdı sanırım :KK43: en yakın zamanda yüzme ogrenip yuzecegim insallah yapabileceğim bunlar ...

Kök hücre tedavisi bu hastalıkta yeri nasıldır bilginiz var mı?
Durumunuzu tam olarak bilmediğimden doktorunuz bu konuda sizi daha iyi bilgilendirir.
Mutlaka fizik tedaviye gidin. Herhangi bir spor salonu, pilates, yoga bunlara kafanıza göre başlamayın. Fizyoterapistiniz size özel egzersiz neyse onu verir. Başkasına iyi gelen pilates vb sizi sakatlayabilir. Her birey özeldir ve egzersiz kişiye özel verilir. Dediğim gibi spor salonu, pilates vb aktivitlere de fizyoterapistiniz izin verirse gidin. Şu zamana kadar fizik tedaviye gitmemeniz hata ama olsun geç değil.

Durumunuzu tam olarak bilmediğimden doktorunuz bu konuda sizi daha iyi bilgilendirir.
Mutlaka fizik tedaviye gidin. Herhangi bir spor salonu, pilates, yoga bunlara kafanıza göre başlamayın. Fizyoterapistiniz size özel egzersiz neyse onu verir. Başkasına iyi gelen pilates vb sizi sakatlayabilir. Her birey özeldir ve egzersiz kişiye özel verilir. Dediğim gibi spor salonu, pilates vb aktivitlere de fizyoterapistiniz izin verirse gidin. Şu zamana kadar fizik tedaviye gitmemeniz hata ama olsun geç değil.
Fizik tedavi uzmanları bugüne kadar hareketlerin bulunduğu bir kağıt ve kas gevsetici verdiler 4-5 yıldır böyle ...hayatıma oturtamadim egzersizleri

Zaten 3 çocukla egzersizyapacak hal kalmiyor ki insanda :KK43:

Fizik tedavi uzmanları bugüne kadar hareketlerin bulunduğu bir kağıt ve kas gevsetici verdiler 4-5 yıldır böyle ...hayatıma oturtamadim egzersizleri

Zaten 3 çocukla egzersizyapacak hal kalmiyor ki insanda :KK43:
Hayır o kağıtta yazan genel geçer şeyler. Uygulamanızı çok da tavsiye etmem ki konu ankilozan spondilit. Direkt fizik tedavi alanında size özel egzersiz verilir. O yüzden tanınız koyulduktan sonra direkt ftr alanına gitmeniz gerekirdi. Dediğim gibi burada pilates yapan birinin ağrısı azalırken sizi sakatlaya da bilir. Bu yüzden yapılan yorumları okuyup aklınıza yatan bazı şeyler varsa fizyoterapistinize danışın(Egzersiz anlamında olanları) zaten ilaçlarınızı da doktor yazar. Ama size özel bir egzersiz yazılmadan malesef zor gibi. Dediklerimi bir düşünün tekrardan geçmiş olsun. Umarım yardımcı olabilmişimdir az da olsa

Hayır o kağıtta yazan genel geçer şeyler. Uygulamanızı çok da tavsiye etmem ki konu ankilozan spondilit. Direkt fizik tedavi alanında size özel egzersiz verilir. O yüzden tanınız koyulduktan sonra direkt ftr alanına gitmeniz gerekirdi. Dediğim gibi burada pilates yapan birinin ağrısı azalırken sizi sakatlaya da bilir. Bu yüzden yapılan yorumları okuyup aklınıza yatan bazı şeyler varsa fizyoterapistinize danışın(Egzersiz anlamında olanları) zaten ilaçlarınızı da doktor yazar. Ama size özel bir egzersiz yazılmadan malesef zor gibi. Dediklerimi bir düşünün tekrardan geçmiş olsun. Umarım yardımcı olabilmişimdir az da olsa
Anladım ama ben hiç bilgilendirilmedim bu konuda ellerinde olan postur düzeltme egzersizleri ve bir torba ilaçla gönderildim ne diyeyim bilmiyorim insallah bundan sonrasi iyi olur😏🤷🏼‍♀️

Ben ilacımı degsitim ve raborlu ilaç verdi ömür boyu kullancakmişim ama ilaç çok çok iyi geldi yuruyemiyordum resmen smdi çok rahatım Allah'a şükür ama doktoruma sormayı unuttum gebelik şüphem olduğunda napicam iccekmiyim gene

Ben ilacımı degsitim ve raborlu ilaç verdi ömür boyu kullancakmişim ama ilaç çok çok iyi geldi yuruyemiyordum resmen smdi çok rahatım Allah'a şükür ama doktoruma sormayı unuttum gebelik şüphem olduğunda napicam iccekmiyim gene
Eğer biyolojik ilaç denen aylık haftalık yada 15 günlük iğne ise bahsettigin gebe kalmadan 3 ay önce bırakman gerekiyormuş nette öyle yazıyordu 🙄

Sizin şikayetleriniz neydi peki ? Eklemlerden ses geliyor mu ?

Sizin şikayetleriniz neydi peki ? Eklemlerden ses geliyor mu ?
Benim şikayetim kalcamda ağrı oluyor ayağıma vuruyor yuruyemiyordum yatarken kıpırdayamiyordum birinin desteği olmadan kalkamıyorum yataktan bı ilaç çok iyi geldi bna 4 sene çektim bu ağrıyı kimse çözüm bulamadı okdr emar çekildim hepsi birşey yok diyip yolladı takı başka doktra denk geldim o buldu iltihaplı romatizma oldugunu

İğne değil canım hap
Anladım canim bende kullanmistim iyi geliyor o ağrıyı alıyor ...ben dikkat etmedim sen dikkat et sürekli takibini yaptir kanda crp sedim takibi yapılsın. ..

Bana akıl verip takibimi yapan olmadı şimdi cekiyorim ceremesini 🙄

Rabbim şifa versin

Anladım canim bende kullanmistim iyi geliyor o ağrıyı alıyor ...ben dikkat etmedim sen dikkat et sürekli takibini yaptir kanda crp sedim takibi yapılsın. ..

Bana akıl verip takibimi yapan olmadı şimdi cekiyorim ceremesini 🙄

Rabbim şifa versin
Senin ne sikaytn var şuan bna doktr her ay kontöre gelcen dedi ztn canım

Senin ne sikaytn var şuan bna doktr her ay kontöre gelcen dedi ztn canım
Aynı senin gibi uzun süreli bel ağrım vardı

Ayakta gezerken hissetmiyordum ama ya oturduğumda yada yattığımda batiyordu

İlk kalkıp yürümeye başladığımda topuğuna kadar açıyordu sekiyordum

Doktor ilk muayene eğil falan dedi bir kaç hareket istedi benden

Sonra mr cekildi mr sonucunu gorudugnden bana sen nasıl ayakta duruyorsun dedi

Tam bel kalça merkezi bir yerdeymis iltihap

6 ay kontrollu ilaç kullandım sonra hamile kalınca bıraktım tabi ilaç falan ..

Emzirme falan derken fazla da hatirlamadim hastaligi ara sıra ağrı olsa da şiddetli olmiyordu eskisi gibi

Aynı senin gibi uzun süreli bel ağrım vardı

Ayakta gezerken hissetmiyordum ama ya oturduğumda yada yattığımda batiyordu

İlk kalkıp yürümeye başladığımda topuğuna kadar açıyordu sekiyordum

Doktor ilk muayene eğil falan dedi bir kaç hareket istedi benden

Sonra mr cekildi mr sonucunu gorudugnden bana sen nasıl ayakta duruyorsun dedi

Tam bel kalça merkezi bir yerdeymis iltihap

6 ay kontrollu ilaç kullandım sonra hamile kalınca bıraktım tabi ilaç falan ..

Emzirme falan derken fazla da hatirlamadim hastaligi ara sıra ağrı olsa da şiddetli olmiyordu eskisi gibi
Nap.... Diye bir hap vermisti bana da

X