asistan-öğrenci ilişkisi

Yani size karsi ilgisi var mi yok mu bilemiyorum daha detayli gozlemlemen gerek ama etik dışı hiç bisey yok bu durumda. Neden olmasin yas farkiniz gayet dogal. Anlasabildikten sonra bence bi onemi yok. Cok yakin bi arkadasim var dershanesindeki hocasiyla arasinda iliski baslamisti ogrenciyken ve yas farklarida daha fazla 8 9 yasa yakindir. Olgun bi kizdi arkadasim zaten hep kendinden daha buyuk biriyle evlenmek isterdi. uzun yillar birlikte oldular ve evlendiler. Simdi bebekleri var cok mutlular

Üniversitedeyim , derse giren asistan ile aramızda 3-4 yaş var. Hoşlanma sayılmasa da son zamanlarda ilgimi çekiyor. Bir kere ders hakkında bire bir sohbetimiz oldu onun dışında görünce selamlaşma ve bikaç saniyelik güldüğümüz an harici başka bir etkileşimimiz olmadı. Geçenlerde görünce hızlıca yanından geçecektim fakat yanımdan geçerken hafif gülümseyerek 4-5 saniye aralıksız yüzüme baktı. Gözümü kaçırıp emin olmak için tekrar baktığımda da bana bakmaya devam ediyodu aynı ifadeyle ve sıradan bi gülümseme gibi değildi . Sizlere sorum şu, sizce bi şekilde ilgimi anladı ve o yüzden mi öyle gülerek uzunca baktı yoksa flört amaçlı mıydı? Daha fazlası olacağını düşünmediğim için kendimi heveslendirmiyorum pek sonuçta uygunsuz bir durum asistan olsa da öğrenci- hoca ilişkisine gireceği için ama sizin düşüncelerinizi merak ettim. İyi akşamlar.
Yükseköğretimde asistan unvanı kaldırılalı çok uzun zaman oldu, sanırım kast ettiğiniz kişi bir araştırma görevlisi. Yukarıda söylenenin aksine araştırma görevlileri de hocadır ve tek görevleri dersin sorumlu hocasını asiste etmek falan değildir hatta kendi ders yükleri de olabilir ve bu yasaldır. Bunun dışında sorunuza her iki bireyin de reşit olması açısından tümüyle kişisel bir mesele olduğunu düşündüğümü söyleyerek cevap verebilirim.

Oncelikle asistanlar hoca degildir, biz hocalari asiste eden Y.Lisans ya da doktora seviyesinde ögrencilerdir. Hoca olup olmayacaklari baska sureclerle ilgilidir.
Yasinizin yakin oldugunu dusunuyorum, sanirim size yaklasimindan anlarsiniz ilgisi olup olmadigini. Ancak bir hususta uyarmak isterim ki herkese "mavi boncuk" dagitip dagitmadigindan da emin olunuz.
Araştırma görevlileri hocadır ve bazıları lisansüstü eğitimlerini çoktan tamamlamış dr. Unvanına sahip olabilirler. Bunun dışında tek görevleri dersin hocasını asiste etmek değildir hata kendi sorumlu oldukları ders yükleri de olabilir.

Üniversitedeyim , derse giren asistan ile aramızda 3-4 yaş var. Hoşlanma sayılmasa da son zamanlarda ilgimi çekiyor. Bir kere ders hakkında bire bir sohbetimiz oldu onun dışında görünce selamlaşma ve bikaç saniyelik güldüğümüz an harici başka bir etkileşimimiz olmadı. Geçenlerde görünce hızlıca yanından geçecektim fakat yanımdan geçerken hafif gülümseyerek 4-5 saniye aralıksız yüzüme baktı. Gözümü kaçırıp emin olmak için tekrar baktığımda da bana bakmaya devam ediyodu aynı ifadeyle ve sıradan bi gülümseme gibi değildi . Sizlere sorum şu, sizce bi şekilde ilgimi anladı ve o yüzden mi öyle gülerek uzunca baktı yoksa flört amaçlı mıydı? Daha fazlası olacağını düşünmediğim için kendimi heveslendirmiyorum pek sonuçta uygunsuz bir durum asistan olsa da öğrenci- hoca ilişkisine gireceği için ama sizin düşüncelerinizi merak ettim. İyi akşamlar.
Bence flörtöz :)

Bizim üniversitede de bir asistan vardı. Tüm kızlara mavi boncuk dağıtırdı hepsi birbirinden habersiz gariplerim bir umut içinde peşlerinde dolaşırlardı. İlgi seviyor olabilir, belki duygunuz karşılıksız da olmayabilir. Ama çokta güven olmaz yani

Oncelikle asistanlar hoca degildir, biz hocalari asiste eden Y.Lisans ya da doktora seviyesinde ögrencilerdir. Hoca olup olmayacaklari baska sureclerle ilgilidir.
Yasinizin yakin oldugunu dusunuyorum, sanirim size yaklasimindan anlarsiniz ilgisi olup olmadigini. Ancak bir hususta uyarmak isterim ki herkese "mavi boncuk" dagitip dagitmadigindan da emin olunuz.
Asistan dediği şey muhtemelen araştırma görevlisi ve araştırma görevlileri hocaları "asiste etmekle" sorumlu kişiler değildir, bu bakış açısı taşra üniversitelerinde akademik gelişmenin önüne geçen bir bakış açısıdır.

Ayrıca konu sahibi üniversitede akademik/idari görevi olan biri size mavi boncuk dağıtsa da dağıtmasa da aranızda bir ilişki olması asla etik bulmadığım bir şey. Öğrenciyle flört eden akademik personel herkesle her şeyi yapabilir bence, sonuç olarak da herkesle flört etmeyi deneyip kimseyle olmayıp size dönmüş de olabilir (bizim çevrede var böyle, göreve yeni başlayan her ar.gör.'e yürüyor). Bu tarz eşit ilişki içinde olmadığınız insanlarla romantik ilişkiye girmeyin. Ciddi yaş farkı, ekonomik bağımlılık, hocanız, takipli doktorunuz, psikologunuz vb. gibi insanlarla eşit ilişkide olamazsınız, sizi kontrol güçleri olur. Sizi "çok olgunsun/zekisin/farklısın" diye düşürmeyi deneyip kullanır genelde bu tarz kişiler.

Özet: Size cidden ilgi duyuyorsa, flört ediyorsa yüz vermeyin, yok sayın. Değerinizi bu adamın ilgisi ile belirlemeyin. İlgi duymuyorsa da yok sayın yani. Okuldaki çalışanla aranızdaki ilişki öğrenci çalışan ilişkisi olsun, ilişkileri çoklu farklı sıfatlarla değiştirmeyin. Çok ilişkiler çok risklidir (birinin hem hocanız hem sevgiliniz olması gibi çoklu ilişki)

Son düzenleme:
Asistan yani araştırma görevlisi bir hocadır kidemli öğrenci felan değildir öncelikle bu konuda anlaşalım :) kıdemli öğrenci dediğimiz lisansüstü öğrenciler zaten sadece öğrencilikleri ile okula gidip giderler, 08-17.00 mesaiye gelmezler, lisans derslerine girmezler yani sadece kendi derslerinden sorumludur. Fakat asistan özel sınavlardan mulakatlardan geçer, yeri gelir hocası yerine derse o girer, özellikle doktora yeterliği de geçmişse artık ona hoca gözüyle bakın çünkü zaten o dersin işleyişi ile ilgili her şeyi (öğrencinin notuna kadar) arkaplanda o asistan yapar. Çoğu zaman büyük hocaların haberi bile olmaz böyle şeylerden. Dr unvanı almış bir asistan ise kendi üzerine bağımsız ders de alabilir. Üstelik bilimsel araştırma ve yayınlar da yapar. . Gelelim senin konuna...
Büyük hocalar yeterince uzak ve sert olabildikleri için asistanlar öğrencilere daha sıcak davranırlar. Öğrenciler ders ile ilgili isteklerini görüşlerini asistanlara daha kolay iletebilsinler diyedir bu acemilikten değildir :) Kaldı ki hiçbir asistan bir öğrenciye mavi boncuk dağıtmak uğruna kariyerine leke sürmez. Bu bi duyulursa camiada hoş karşılanmaz ve belki bu sebepten kadroya bile alınmaz. Hayatı kayar anlayacağın :) ben de bir asistan olarak bunu söylüyorum hocalarının gülüşünü başka yerlere çekeceğine mezun olup kendi hayatına atılmaya bak :)

Asistan bir hocadır kidemli öğrenci felan değildir öncelikle bu konuda anlaşalım :) kıdemli öğrenci dediğimiz lisansüstü öğrenciler zaten sadece öğrencilikleri ile okula gidip giderler, 08-17.00 mesaiye gelmezler, lisans derslerine girmezler yani sadece kendi derslerinden sorumludur. Fakat asistan özel sınavlardan mulakatlardan geçer, yeri gelir hocası yerine derse o girer, özellikle doktora yeterliği de geçmişse artık ona hoca gözüyle bakın çünkü zaten o dersin işleyişi ile ilgili her şeyi (öğrencinin notuna kadar) arkaplanda o asistan yapar. Çoğu zaman büyük hocaların haberi bile olmaz böyle şeylerden. Dr unvanı almış bir asistan ise kendi üzerine bağımsız ders de alabilir. Üstelik bilimsel araştırma ve yayınlar da yapar. . Gelelim senin konuna...
Büyük hocalar yeterince uzak ve sert olabildikleri için asistanlar öğrencilere daha sıcak davranırlar. Öğrenciler ders ile ilgili isteklerini görüşlerini asistanlara daha kolay iletebilsinler diyedir bu acemilikten değildir :) Kaldı ki hiçbir asistan bir öğrenciye mavi boncuk dağıtmak uğruna kariyerine leke sürmez. Bu bi duyulursa camiada hoş karşılanmaz ve belki bu sebepten kadroya bile alınmaz. Hayatı kayar anlayacağın :) ben de bir asistan olarak bunu söylüyorum hocalarının gülüşünü başka yerlere çekeceğine mezun olup kendi hayatına atılmaya bak :)
size katılıyorum
Bir araştırma görevlisi olarak çalıştığım bölümü bence ben yönetiyorum :KK70: bölüm başkanına neyin nasıl olacağını ya da olmayacağını ben anlatıyorum :) akademik kurul kararları gibi resmi yazışmaları yürütüyor, fakülte geneli ders programlarını hazırlıyor sınavları planlıyorum vs vs. neyse ki benim hocalarım bana bizden sonra bizim yerimizde sen olacaksın anlayışıyla davranıyorlar ve öyle yetiştiriyorlar. Kıdemli öğrenci falan değil gayet hem full mesai yapan hem doktora tezi yazan hem akademik çalışmalar yürüten bir insanım yani. :)

size katılıyorum
Bir araştırma görevlisi olarak çalıştığım bölümü bence ben yönetiyorum :KK70: bölüm başkanına neyin nasıl olacağını ya da olmayacağını ben anlatıyorum :) akademik kurul kararları gibi resmi yazışmaları yürütüyor, fakülte geneli ders programlarını hazırlıyor sınavları planlıyorum vs vs. neyse ki benim hocalarım bana bizden sonra bizim yerimizde sen olacaksın anlayışıyla davranıyorlar ve öyle yetiştiriyorlar. Kıdemli öğrenci falan değil gayet hem full mesai yapan hem doktora tezi yazan hem akademik çalışmalar yürüten bir insanım yani. :)

Sizi o kadar iyi anlıyorum ki :) bizim kafamız nelerle dolu, o asistan kimbilir gülerken kafasında hangi iş vardı... bide şöyle bişey oluyor bende; iş stresi o kadar yoruyor ki öğrencilere gülmek onlarla muhabbet etmek hoşuma gidiyor enerjileri daha yüksek olduğu için bana enerji veriyorlar. Belki öyle bişey oldu ve bu genç kızımız da mavi boncuk sanmış 🤭

Asistan yani araştırma görevlisi bir hocadır kidemli öğrenci felan değildir öncelikle bu konuda anlaşalım :) kıdemli öğrenci dediğimiz lisansüstü öğrenciler zaten sadece öğrencilikleri ile okula gidip giderler, 08-17.00 mesaiye gelmezler, lisans derslerine girmezler yani sadece kendi derslerinden sorumludur. Fakat asistan özel sınavlardan mulakatlardan geçer, yeri gelir hocası yerine derse o girer, özellikle doktora yeterliği de geçmişse artık ona hoca gözüyle bakın çünkü zaten o dersin işleyişi ile ilgili her şeyi (öğrencinin notuna kadar) arkaplanda o asistan yapar. Çoğu zaman büyük hocaların haberi bile olmaz böyle şeylerden. Dr unvanı almış bir asistan ise kendi üzerine bağımsız ders de alabilir. Üstelik bilimsel araştırma ve yayınlar da yapar. . Gelelim senin konuna...
Asistan ne araştırma görevlisi ne onu ayırt edememiş insanlara gayet güzel açıklamışsınız hocam, kıdemli öğrenci ne demek ya kıdemli öğrenci de doktor öğretim üyesinden sadece 2 bin lira az maaş alıp mesai yapıp bölüme karşi kendi dersleri dışında sorumluluk taşıyor mu? Hayır. Araştırma görevlisi ders asistanı mıdır? Hayır. Adı üzerinde araştırmacıdır ama ülkede araştırma yapan, kaliteli yayın üreten kaç üniversite var ki ar.gör.'ün ne olduğunu bilen olsun. Asistan denen şey benim gözümde bazen öğrencilerden vb. seçilen, o ders için sınıfla iletişimde yardımcı olan lisans öğrencisidir. Araştırma görevlisine asistan demeyi bırakmayı öğrenmek gerek.

Neyse, aklı başında bir üniversite personeli (doçent, ar.gör, memur fark etmez) öğrenciyle flört etmez. Öğrenci flört ederse görmezden gelir. Aklı başında olmayıp flört edene de yüz vermemek gerekir. Adama mesaj atıp, bakış atıp kendinizi garip durumlara sokmayın.

size katılıyorum
Ay konuyu dağıtmak gibi olmasın ama dayanamadım ben de yazmak istedim yazınızı görünce:))

Dr.mi yeni bitirmiş yeni yetme bir dr arş gör olarak ben de kürsüde karşılaştığım en absürd durumu söyliyim: finallerden önce tüm hocalara dağıttığım final takviminin ucuna bile göz atmayıp, sözlü olarak ve ayrıyetten yine yazılı olarak tarafına ibraz ettiğim tarihleri sallamayıp, sınav günü geldiğinde ise (üstelik kendi dersi ve bu adam prof😂) belki 3-5 kere tarafına bildirdiğim sınavına gelmeyip bizleri ve öğrencileri m.l gibi amfide bekler vaziyette, ortada bırakıp, yine canhıraş arayıp da hocam sınav başlıcak geliyomusunuz?? diye sorunca “heee ben biraz rahatsızım sınavı sen yap yeaaa” diyen üstelik bunu son dakka söyleyen bir profla danışman öğrenci ilişkisi yürüttüm😂😂 Durumdaki vehamete bakar mısınız?
Ne soru hazır, ne kendisi. Ama biz ameleyiz, taş olsa çatlar, biz ya sabır diyebiliyoruz anca😂
Ayda 50bin alıp odada oturup yalan verilerle makale yazıp ben cok calısıyorum siz tembelsiniz demeyle olmuyo o işler.

Tamam asistan hocanın eli koludur da bu kadarı da öhh yani, adam geçtim akademiyi, dersini verdiği sınavı sallamıyo, kimse de bişe diyemiyo niye çünkü o PROF. tovbe haşa hiçbir şey söyleyemeyiz😂😂
Neden çünkü onlar da o yoldan geçmiş biz de geçeceğiz.

Gün sonunda hıı tamam hocam diyip olayı kapatıyoruz.
Böyleleri de var.
Durumlar çok çok vahim cidden, işini düzgün yapan sayısı bi elin parmağını da geçmez maalesef.
Dolayısıyla sapığı da, gözü sağa sola sarkanı da, not karşılığında çıkar ilişkisi kuranı da mevcut.

Asistan ne araştırma görevlisi ne onu ayırt edememiş insanlara gayet güzel açıklamışsınız hocam, kıdemli öğrenci ne demek ya kıdemli öğrenci de doktor öğretim üyesinden sadece 2 bin lira az maaş alıp mesai yapıp bölüme karşi kendi dersleri dışında sorumluluk taşıyor mu? Hayır. Araştırma görevlisi ders asistanı mıdır? Hayır. Adı üzerinde araştırmacıdır ama ülkede araştırma yapan, kaliteli yayın üreten kaç üniversite var ki ar.gör.'ün ne olduğunu bilen olsun. Asistan denen şey benim gözümde bazen öğrencilerden vb. seçilen, o ders için sınıfla iletişimde yardımcı olan lisans öğrencisidir. Araştırma görevlisine asistan demeyi bırakmayı öğrenmek gerek.

Neyse, aklı başında bir üniversite personeli (doçent, ar.gör, memur fark etmez) öğrenciyle flört etmez. Öğrenci flört ederse görmezden gelir. Aklı başında olmayıp flört edene de yüz vermemek gerekir. Adama mesaj atıp, bakış atıp kendinizi garip durumlara sokmayın.
Öncelikle yorumunuz içim teşekkür ederim. Evet araştırma görevlisi bahsettiğim kişi ve buradaki tüm araştırma görevlisi olan hocalarımdan özür dilemek isterim asistan şekilde ifade ettiğim için 😊

Konuya dönecek olursak, üslubunuzu biraz ağır olarak yersiz buldum çünkü ne beni de ne de şahsi geçen kişiyi tanımıyorsunuz. Başlığı da “ilişki” şeklinde açarak ben de yanlış bir yere sürüklenecek şekilde açmışım. Ben sadece içten içe ilgi duydum ve aşık değilim ki olamam böyle bir mesafe durumu söz konusu iken.

Şahsi geçen kişi de işinde yıllardır deneyimli hocalar kadar iyi ve öğrencilerle yeri gelince samimi bir ortam yaratan ama kesinlikle hem sınıfta hem de birebir de mesafeli bir hoca. Asla laubali, mavi boncuk dağıtan yada öğrenciler benim peşimde koşsun havalarında biri değil, bu tarz yorumları okurken gözümde canlandıramadım hiçbir şekilde şahsi geçen kişiyi😂 Ben de nerede ne yapması gerekiğini bilen biriyim ve ve uygunsuz bulduğumu zaten en üstte belirtmiştim ve öyle bir durumda olası riskleri zaten farkındayım. Kendimi zor bir duruma sokmam. İlgimi de yansıtmayı istemiyorum zaten.

Bahsettiğim bakışa anı biraz beklemediğim şekildeydi, o yüzden içimi dökmek istedim. O an sırf ilgi duyduğum için bana farklı geldiğini düşünmüyorum. Zaten sizlere sorum da, o anı anlatmaya çalıştığım kadarıyla “bu kişinin bir şekilde ilgimi anlaması buna yönelik fark ettim gülümsemesi midir sizce yoksa ben de onun ilgisini çekmiş olabileceğim için olmuş bir gülümseme midir” şeklinde idi.

Tabi haklı olarak kimse burada yazılanlarla kesin bir şey diyemez sadece uzaktan olabileceği kadar yorumlarınızı dinlemek istedim. Bir adım atmayacağını farkındayım zaten ama hepimiz insanız yani ki yaş farkımız çok az, belki sempatik tatlı gelmişimdir vs bir şekilde içten içe hoşlanmış olabileceği ihtimalini yok saymıyor bence. Bu demek değilki gizli aşk yaşayacağız.

Öncelikle yorumunuz içim teşekkür ederim. Evet araştırma görevlisi bahsettiğim kişi ve buradaki tüm araştırma görevlisi olan hocalarımdan özür dilemek isterim asistan şekilde ifade ettiğim için 😊

Konuya dönecek olursak, üslubunuzu biraz ağır olarak yersiz buldum çünkü ne beni de ne de şahsi geçen kişiyi tanımıyorsunuz. Başlığı da “ilişki” şeklinde açarak ben de yanlış bir yere sürüklenecek şekilde açmışım. Ben sadece içten içe ilgi duydum ve aşık değilim ki olamam böyle bir mesafe durumu söz konusu iken.

Şahsi geçen kişi de işinde yıllardır deneyimli hocalar kadar iyi ve öğrencilerle yeri gelince samimi bir ortam yaratan ama kesinlikle hem sınıfta hem de birebir de mesafeli bir hoca. Asla laubali, mavi boncuk dağıtan yada öğrenciler benim peşimde koşsun havalarında biri değil, bu tarz yorumları okurken gözümde canlandıramadım hiçbir şekilde şahsi geçen kişiyi😂 Ben de nerede ne yapması gerekiğini bilen biriyim ve ve uygunsuz bulduğumu zaten en üstte belirtmiştim ve öyle bir durumda olası riskleri zaten farkındayım. Kendimi zor bir duruma sokmam. İlgimi de yansıtmayı istemiyorum zaten.

Bahsettiğim bakışa anı biraz beklemediğim şekildeydi, o yüzden içimi dökmek istedim. O an sırf ilgi duyduğum için bana farklı geldiğini düşünmüyorum. Zaten sizlere sorum da, o anı anlatmaya çalıştığım kadarıyla “bu kişinin bir şekilde ilgimi anlaması buna yönelik fark ettim gülümsemesi midir sizce yoksa ben de onun ilgisini çekmiş olabileceğim için olmuş bir gülümseme midir” şeklinde idi.

Tabi haklı olarak kimse burada yazılanlarla kesin bir şey diyemez sadece uzaktan olabileceği kadar yorumlarınızı dinlemek istedim. Bir adım atmayacağını farkındayım zaten ama hepimiz insanız yani ki yaş farkımız çok az, belki sempatik tatlı gelmişimdir vs bir şekilde içten içe hoşlanmış olabileceği ihtimalini yok saymıyor bence. Bu demek değilki gizli aşk yaşayacağız.
Ağır olması gibi bir niyetim yoktu, duygularınızı incittiysem kusura bakmayın. Bahsettiğiniz kişiyi tanımayınca direkt öğrencilere karşı sınırını bilmeyen biri ile karşı karşıya kaldıysanız diye sizin adınıza endişelenip yükselmiş olabilirim çünkü ne yazık ki böyle işini kötüye kullanan insanlar da var. Yazdığınızdan anlıyorum ki öyle bir durum yok hem sizin hem hocanın tarafından. Ama yani böyle küçük hoşlantılar olabilir, küçük hoşlantı olarak bırakıp keyif almaya bakabilirsiniz. Sadece bir ilişkiye dönmesi çok iyi olmaz diye düşündüm kendi bakış açıma, akademi deneyimime göre. Kendinizi çok güzel ifade etmişsiniz, hoşlantı var diye aşk yaşanacak değil, hoşlantının zararı da yok. Sizi sempatik bulmuş olabilir bence de ar.gör., biraz da düzgün öğrenci görmeye hasret olabiliyorlar o anlamda da sizi takdir etmiş olabilir, hepsi muhtemel yani. Bir de sizin asistan demenizde özür dilenecek bir sorun yok bence, sonuçta öğrencisiniz, yanıtlardaki ar.gör.'leri kızdıran "ben hocayım, ar.görler kıdemli öğrenci" diyen kişi oldu bence. Size mutluluklar, başarılar diliyorum.

aşkım onun her bölümden vardır bakıstıgı ilgilendigi kızlar. Unide böyle seyler heyecanlı geliyor ama kanın kaynıyor gecer. Ben hala arada bir hocamız vardı ona bakıyorum eklidir bende. keltoş ama karizmatikti be butun kızlar onun dötünde dolanırdı.mezuniyet yemegimizde bana kravatını vermişti emaneten bende gece cıkısta eve goturdum ilgimi belli etmedigim için ev arkadasım olacak yelloz şırfıntı sen odamdan kravatı çal adamı ara kravatınz vende diye . Pat kapı sesine kalktım baktım kız evde yok mutfagj balkonndan asagı izledim ne goreyim bizim hocanın arabası kızda kravat arabaya bindi gittiler ula kaşar o adam senin dersine bile girmiyor nerden tanıyosunda bindin gittin. Sabahta evde bana nisbet yaptı ayy sinan hocayla arabada turladık bilmem ne kesin sadece tur atmıstır ajajdg hocada bana dedi ki ben sana emanet ediyorum kravatı baskasında cıkıyor.la kızı alıp goturyorsun kravata mı takıldın sjdk yani bu unideki cekici fav genc hocalara pek güvenmemek lazım 😋🤪

Araştırma görevlileri hocadır ve bazıları lisansüstü eğitimlerini çoktan tamamlamış dr. Unvanına sahip olabilirler. Bunun dışında tek görevleri dersin hocasını asiste etmek değildir hata kendi sorumlu oldukları ders yükleri de olabilir.
Dr.Ar.gor. olmadikca ders yukleri olamaz, tez yonetemezler. Bu pozisyon ise aslinda akademik camianin olagan akisina aykiri sekilde "kadro" alamiyor olmalarindan ileti gelmektedir. Keske olmasa..
Arastirmaci olduklari gercegi degismemekle birlikte-dr.ar.gor'ler munezzeh olmak uzere- genc asistan kardeslerimiz henuz hoca degillerdir. Bu yolda ilerlemektedirler.
Bazi arkadaslar bolumumu yonetiyorum demis ancak bu olsa olsa bulundugu bolumdeki hoca(lar)nin gorevini savsaklamasindandir. Recitation saatleri disinda, asla benim yerime dahi olsa ders anlatmaz, bolumumu ya da benimle baglantili idari rollerin hicbirini yonetmez, derslerimde ancak dinleyici/gozlemci olarak bulunabilir, sinav kagitlarimi asla okumaz, notlarimi girmezler mesela. Istekli ya da tez danismanligimda ise benimle ya da hocalar ile birlikte arastirma projelerinde, AB baglantili projelerde ve arastirmalarda yer alir. Makaleler, kitap calismalarini kendi uhdesinde surdurebilir.
Kadrosunun bulundugu yere; enstitu, araatirma merkezi ya da fakulteye bagli olarak maas karsiligi sinav gozetmenligi, okul tanitim gunleri, mezuniyet torenleri, ders programi vb ilanlarin yapilmasi, sosyal medya hesaplari yonetimi, kurumun yurutuculugunu yaptigi kongrelerde operatif destekler gibi bolumu ya da bazi okul geleneklerinde hocayi asiste edici faaliyetlerde bulunurlar. 9-17 devam bekleyen kurumlar oldugu gibi daha relax birimler de olabilmektedir .
Konudaki soruya tekrar gelecek olur isek; ben de insanlarin tanistiklari zemine yarasir profesyonel bir iliski duzeyini devam ettirmelerinden yanayim. Sebep ne olur ise olsun hoca-ogrenci evliliklerine temelden karsiyim.
Ancak kisisel gozlemlerim erkek asistanlarimizin nedenini bilemedigim bir sekilde ogrencilere yonelik daha flortoz tavirlar icerisinde bulunma egilimi sergilediklerini isaret ettiginden uyardim.
Herkese iyi calismalar dilerim.

Çok var böyle senaryo ya.
Konu sahibini tanımaya bile gerek yok😁
Adam ışık yakmış da olabilir yakmamış da olabilir şu kadar olaydan anlayamayız o kesin.
Ama şu kadarcık olayı anlamlandıran bir sürü öğrenci olabilir şu an o fakültede.
Dikkatli olmakta fayda var.

Eğer hoca hocalığını, öğrenci de öğrenciliğini bilecekse sorun olmazdı. Yıllar geçti unutamıyorum bizim bölümdeki arş.görevlisinin bizim sınıfta sevgilisi ve birkaç samimi arkadaşı vardı. Her türlü kayırma gözümüze soka soka yapıldı. Sosyal medyada fotolar paylaşmalar, aynı evde kalmalar. Final sınavında sınıftakiler düşük-ortalama notlar alıp, o grup komple 100 aldığında , eğer haklarıyla 100 almış olsalar bile o hareketler bunu düşündürtüyor. Etik değil denmesinin haklı sebebi bu . Ve siz böyle kayırmalara bulaşmasanız bile bölümde dedikodu da çıkar zaten.

X