Askıda Ekmek ne demek ?

Boluda yaşıyorum bursada var askıda ekmek çok guzel bi uygulama bencede ...

Paylaşmak güzeldir..En Büyük TÜRKİYE inşallah bu tür paylaşımlar artar yaygınlaştırılır...

Askıda ekmeği duymuştum osmanlı gelenegidir bu ama askıda kahveyi ilkkez duydum ne yalan söylim bir çok fırında gördüm ama çevremde ki fırınlarda yok ne yazık ki ya acaba bu geleneği çeşitlendiremez miyiz?:KK58:

Bende kahvede duymuştum

Ev yemekleri satan yerlerde de olabilir bu uygulama

eskiler ne kadar vicdan sahibiymis vicdanımız koreliyor işin kötü tarafı farketmiyo ruz bile

Çok güzel bi uygulama ilk kez duyuyorum hiç görmedim görürsem seve seve katkıda bulunurum ♡

İnsanın aklına çok güzel fikirler de gelir böylelikle teşekkürler paylaşım için

İlk defa duydum Ankarada yaşıyorum ve hiç bir yerde denk gelmedim açıkcası, çok güzel bir uygulama

Keşke daha fazla yaygınlaşsa da çöplerden ekmeğini çıkaran insan manzaralarına şahit olmasak, iyi kötü herkes bir şekilde bu en temel ihtiyacını karşılayabilse.

Görmeyi beklemek yerine aslında böyle bi uygulama yapılabileceğini konuşabiliriz firincilarla belediyeyle falan olabilir

Fırınlarda askıda ekmek olayını görmedim burada. Ama yaşadıgım yerde direklere ve ağaclara posetlerin icinde ekmekler asılıyor...

Çok güzel bir uygulama ,aslında neden bakkallarda da olmasın ki , öncü olur isek bakkallarda dahi uygulatabiliriz...

Çok güzel bir uygulama ama bizim ülkemizde uygulansa önce evde ekmeği olanlar gelir alır ihtiyacı olanlar yine alamaz :işsiz: herşey gözümde canlandı şu anda

Bu uygulamanın bir farklısı Osmanlı döneminde vardı.
Camideki abdest alınan şadırvanda asılı bir poşet varmış,ordaki ibadet edenler içine gücü kadar para atarlarmış,durumu iyi olmayan insanlarda bu poşetten ihtiyacı olan kadar alırlar kalanını bırakırlarmış..
Günümüzde bu uygulama olsa aynı dakikada poşetine çalarlar.
Ama bu ekmek paylaşımı düşüncesi inanılmaz güzel, hatta lokantalarda falanda olmalı durumu iyi olmayan gitsin yesin :KK16:
Teşekkürler paylaşım için bende tavsiye edeceğim.

ben bu kış istanbulda kadıköyde bir fırının önünden geçerken askıda ekmek vardır yazısını görünce girmiştim içeriye,emin olmak için tekrar sordum askıda ekmek olayınız var mı diye,olunca hemen iki tane parası ödedim çıktım ama dilerim yerine ulaşıyordur yani sadece parayı alıp vermemezlik yapmıyorlardır.o_O

İzmir'deyim henüz denk gelmedim, oturduğum mahallede de duymadım.
Dediğiniz gibi emin olsam ulaşacağına uygulama yapılsın diye rica ederdim belki..
Harika bir şey ama güvenemiyorum maalesef.
Ne işletme sahiplerine ne de aslında ihtiyacı olmayan uyanıklara... İyi şeyler o kadar sömürülüyor ki.
Ama görsem ya ulaşıyorsa diye düşünüp alırdım yine...
Fazla karamsar kötü konuştum belki ama aklıma geliyor maalesef.

Kocaelide k fırında var. hatta hemen hemen her fırında diyebilirim. Alanlari cogu zaman gorurum dikkatimi ceker. Kilik kiyafeti,utangac davranisi,gozlerini kacirmaya calismasi kendini belli ediyor insan bir sekilde elinde olmadigini... Bazi yerlerde ekmek dolaplarıni disari koyar. Ihtiyaci olan olur gelmeye cekinir diye. Gece alsin. Cok guzel bir uygulama.

evet guzel bı uygulama ben bıkac yerde denk geldım
bı lokanta da gormustum askıda menu
burda bıkac fırında da gordum

X