Davranış Bozuklukları Atipik otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
. Ben de şaşırdım Ege üniversitesinden bahsediyoruz yani üniversite de böyle yanlış tanı aldıysak vay halimize İnan’ın evde 2,3 aya yakın oyun odası yaptım her şeyi ikisiyle de paylaşıyorum oyun arkadaşı oldum göz TEMA’sını güçlendiriyorum. 2 çocukla tek başıma kızımın o başı buyrukluğuyla parka gidiyorum ordan oraya koşturuyor elimde bebekle ben peşine koşuyorum görseniz beni kuru dala döndüm. Bu teşhisi koyduklarından beri yemek yiyemez hale geldim. Eşimle aramız bozuldu ama onlara yansıtmıyorum tabiki de ne ailem kaldı ne dostum varım yoğum çocuklarım oldu. Çok zor bir süreçteyim ama çocuklarıma gülen anne maskesi takıpta ilgileniyorum. Evime yakın rehabilitasyon buldum bugün gittik eğitimciyle birebir odaya girdiler kapı aralı ben onları izledim hiç üzmedi hırçınlığı yapmadı. Randevu aldık seanslar için göz TEMA’sı uzun değil ama var ve konuşması anlaşılamıyor sesi bunu zamanla anlayacağız gelmeniz gerekiyor sesi. Ben de kızım bugün mutsuz olmadığı için. bir şey kaybetmeyiz diye düşündüm. Yazın tuvalet eğitimi vericek inşallah onu da öğrensin direkt kreş düşünüyorum. Allah herkesin yardımcısı olsun. Benim bütün sıkıntılarım üst üste geldi. Rabbim beni hem çocuğumla hem ailemle sınıyor ama isyan etmeyeceğim geceleri ağlasam da gündüzleri gülen bir anne olacağım buna mecburum kusursa kamyon çok moralim bozuk kimseye dersimi anlatamıyorum. Kapandım kendi içime buraya döktüm

Ne güzel bir merkeze denk gelmişsiniz randevu almadan önce çocuğu değerlendirmişler.Biz tek seans yaptık salı günü çocuk alışık olmadığı yere girdiği için bayağı ağladı seans falan hakgetire 80 tl almakla kaldılar çocuğun ağlamasına para bayıldm eve geldim resmen.İnsan bi önizleme yapar randevu vermeden önce çocuğu 1 2 alıştırır da sonra seansa başlar.Şimdi yeni merkez arıyorm.

İkizlerim var 7 yaşındalar prematüre dogdular cok uzun mücadelelerden sonra bu günlere geldik simdi ilkokul 2 deler birisi normal biri ise atipik prof burcu özbaran tanısı küçükken goz temasi yoktu oyun yoktu bakmaz ilgilenmez sagir sanip isitme testine bile gittik norologdan konusma engeli raporu aldık 6 yasinda konustu ve bezi de 6 yas icinde birakti sizin aylarda vahim durumdaydi 3 yasinda krese basladi her gun 1 aktivite yaptim sen normalsin duzgun davran diye diye duzelttim 2 yil ozel egitime gitti baktim farkli oldugunu anladikca daha kotu oldu biraktim benim oglumda biraz zeka fazlalık da var sakin ve sabirli olun dr lara inanmayin cocugunuza ve kendinize inanin buyudukce duzelecek ilgi ve sevgi tek ilac ama sakin tv tablet bagimlisi yapmayin

İkizlerim var 7 yaşındalar prematüre dogdular cok uzun mücadelelerden sonra bu günlere geldik simdi ilkokul 2 deler birisi normal biri ise atipik prof burcu özbaran tanısı küçükken goz temasi yoktu oyun yoktu bakmaz ilgilenmez sagir sanip isitme testine bile gittik norologdan konusma engeli raporu aldık 6 yasinda konustu ve bezi de 6 yas icinde birakti sizin aylarda vahim durumdaydi 3 yasinda krese basladi her gun 1 aktivite yaptim sen normalsin duzgun davran diye diye duzelttim 2 yil ozel egitime gitti baktim farkli oldugunu anladikca daha kotu oldu biraktim benim oglumda biraz zeka fazlalık da var sakin ve sabirli olun dr lara inanmayin cocugunuza ve kendinize inanin buyudukce duzelecek ilgi ve sevgi tek ilac ama sakin tv tablet bagimlisi yapmayin
Selam birce0635
sizin adiniza cok sevindim kendi adima umutlandım.simdi cocugunuz normal sekilde okuluna devam ediyor sanirim kaynastirma olarak degil ben oyle anladim.suan ki durumu nasil peki yasitlarini yakaladi mi.yazarsaniz cok sevinirim.benim oglum 4 yasin da atipik tanisi var konusmuyor bir kac kelimesi var ve oyun oynamiyor bu oyun isini nasil cözeriz oneriniz var mi

Merhaba şuanda zeka ve eğitim olarak yaşıtlarının önünde davranış olarak yaşıtlarının gerisinde gölge öğretmeni var okulda hep yanında kaçmasını engellemek için Çünkü kaçma eğilimi var kaynaştırma değil normal öğrenci olarak eğitim görüyor raporunu yenilemedim ve son derece uyumlu sınıfta problem çıkarmıyor öğretmenim arkadaşları çok seviyorlar sorunun cevabına gelince 4 yaşındayken Ben oyun grubuna göndermiştim Çünkü o da oyun oynanıyordu konuşmuyordu çişini yapmıyordu yavaş yavaş arkadaşlarını görerek sizin sevgi ve sabrınız ya siz de onun dikkatini çekebilecek oyuncaklarla destekleyerek daha çok renkli Işıklı şeylerden hoşlanıyorlar Biz konuşma oyun çiş problemlerin hepsini 6 yaşında çözdük ama şimdi her şey çok güzel emin olun sizin çocuğunuz da normale dönecektir atipik otizmde zaten 10 yaşında artık Tamamen normale dönüyorlar sadece davranış problemleri kalırsa kalıyor tipik otizmden çok farklı atipik de tüm eğitimleri alıyorlar ve zekalı normal oluyor

Merhaba şuanda zeka ve eğitim olarak yaşıtlarının önünde davranış olarak yaşıtlarının gerisinde gölge öğretmeni var okulda hep yanında kaçmasını engellemek için Çünkü kaçma eğilimi var kaynaştırma değil normal öğrenci olarak eğitim görüyor raporunu yenilemedim ve son derece uyumlu sınıfta problem çıkarmıyor öğretmenim arkadaşları çok seviyorlar sorunun cevabına gelince 4 yaşındayken Ben oyun grubuna göndermiştim Çünkü o da oyun oynanıyordu konuşmuyordu çişini yapmıyordu yavaş yavaş arkadaşlarını görerek sizin sevgi ve sabrınız ya siz de onun dikkatini çekebilecek oyuncaklarla destekleyerek daha çok renkli Işıklı şeylerden hoşlanıyorlar Biz konuşma oyun çiş problemlerin hepsini 6 yaşında çözdük ama şimdi her şey çok güzel emin olun sizin çocuğunuz da normale dönecektir atipik otizmde zaten 10 yaşında artık Tamamen normale dönüyorlar sadece davranış problemleri kalırsa kalıyor tipik otizmden çok farklı atipik de tüm eğitimleri alıyorlar ve zekalı normal oluyor
Böyle guzel hikayeler duymak cok mutlu ediyor beni darisi basimiza insallah.bizim en buyuk sorunumuz hiperaktivite ve dürtüsellik gec de olsa konusacagina inaniyorum.oyun icin elimizden geleni yapmaya calisiyoruz.göz teması bizimle iyi ama biryere gittigimiz de etrafindakilerle ilgilenmiyor sadece koşuyor amaçsızca bunu yensek gerisi gelir diye düsünüyorum.vakit ayırıp yazdıgınız icin tekrar tesekkur ederim

Dürtüsellik ve hareket malesef kalıyor ama azalıyor yani çocuk yanlış olduğunu anlayınca azaltıyor diyelim genellde ic gudusel davranıslar sergiliyorlar malesef oyun ilgi sabır empati istedikleri şey anlaşılmak aslında

Bugün marketten basket potası var onu aldım bir kere ben attım topu gidiyor sürekli basket atıyor eliyle filenin içine karşıdan atmaya çalışıyor. Topu attığım zaman tutuyor havada maç yapıyor. Parkta çocukların arkasından ağlıyor oynamasa bile gidiyorlar diye benimsiyor galiba anlamadım. Gidip insanların yanına oturuyor. Sanki herkes ona tanıdık. Bugün kendi yaşıtı bir kızın gidip kolunu öptü kardeşiyle göz göze bakılıp gülüşüyorlar ce e e oynuyor. Bir yeri acıdı mı anne diye bağırıp of of diyor ben de arada kaldım yani üniversitede 15 dk odaya soktu 2 tane ağır otizmli çocuk vardı. Bizimkisi de onlarlaydı kapıdan dinledim kadın içeride bir kere kızımla konuştu ve beni aldı içeriye çünkü kızım çıkmak istedi girdim ben de çocuklar kendi halinde bir şey yapmadan şunu getir bunu getir sesi sonra sustu baktı ve bitti. Parmak ucunda yürüdü hafiften sesi konuşması belli olmuyor göz TEMA’sı komutu zayıf dedi bu yani olay... ikilemde kaldım yani bu işim uzmanları onlar yapılamazlar diye düşünmekten de kendimi alamıyorum açıkçası

Merbaha, benim kızıma da 40% atipik teşis kondu ama benim kızım 40% ise, o zaman sizin kızınız 10% dur. Bizimki 28 aylık, ne konuşma var, hiç bir anlamlı kelime, anlamsız çok, göz teması iyi, kötü değil, ama sizin kızınızım yapabildiği çok şeyi yapmıyor. Bende 18 aylıktan beri şüpeleniyordum ama iki yaşına kadar bekledim sonra götürdüm doktora. Otizm olduğu tahmin etmeme rağmen, doktor otizm dediğinde dünyam yıkıldı. Ama 1 hafta şiddetli bir ağlamaktan sonra yeter artık diyorsun, davranma zamanı diyorsun. Rehabilitasyona iki aydır başladık, iyi açıldı biraz kız. Bakıcaz ama tanı konma konusunda, okumuştum, çok oluyormuş yanlış tanı konmalar, sizikiside belki öyledir. Başka psikiyatristlere de götürün bence. Geçmiş olsun hepimize.

Arkadaşlar otizim genis bir yelpalze sonları agır cocuklar başları bizimkiler ne yazık ki psikiyatrlar hepsine osb tanısı koyuyor tıpta ayrıştırma yok ama atipik demek zaten ne otizimli ne normal anlamında teşhisler dogru ama bizimkiler şanslı çunkü 10 yaşinda iyilesmis oluyorlar herseyleri biraz gec oluyor ve herseyi duz mantik anliyorlar

• Beğen
Reactions: RHY
Dürtüsellik ve hareket malesef kalıyor ama azalıyor yani çocuk yanlış olduğunu anlayınca azaltıyor diyelim genellde ic gudusel davranıslar sergiliyorlar malesef oyun ilgi sabır empati istedikleri şey anlaşılmak aslında
Sizin çocuğunuza hangi yaşta tanı kondu ve ne tanısı ??

Benim 23 aylik kizim var bebekliğinden beri sakindi parmak ucu hariç isme bakmama etrafında dönme konuşmama komut almıyordu isaret parmagini kullanmiyordu götürdüm doktora otizim degil gelisim geriligi var dedi 3 hafta sonraya randevu verdi çok aşırı tv izliyordu ve korumacı bir anneydim aman yorulmadım merdiven çıkmasın susamasın su istemeden su vereyim vs.vs yanlız büyümesi uyaran vermemem kısacası kizim a her türlü otistik bulguyla aynı şeyler verdi 1 hafta kızımla surekli ilgilendim hep uyaran verdim 1 hafta sonra ismine bakmaya başladı TAM 1 ay geçti ve bütün belirtiler kayboldu 20 kelimesi var artik parkta bebek görse sarılıp öpüyor yaşıtlarıyla paralel oynuyor işaret ediyor her şeyi yarim yamalakda olsa konusma hevesi var ne söylersem tekrar taklit ediyor kısacası ilgi alaka şevkat ve bol uyaran verdim yavrum artik normal cocuk benim kizim böyleyse sizin kızınızla tek ayırıcı özelliği hırçın olması bu bir karakter olmasın peki benim kizim çok usludur mesela sizin ki de çok hircinmis çok normal ben hep uslu bir bebekmisim bana benzemiş yani karakteri hırçın olabilir bence baska bir doktora daha götür
Merhaba, uyaran ne demek acaba, yabancı olduğum için anlayamadım ??

Cevabını geç oldu yeni gördüm kusura bakmayın Evet özel eğitime götürmekten vazgeçtim Özel eğitime gittiği zaman özellikle Grup derslerinde yapmadığı hareketleri oradaki çocuklardan etkilenerek yapmaya başlamıştı oradaki öğretmenler genelde tüm özel öğretmenler böyle çocuğun yapabildiklerini değil yapamadıklarını yöneliyor ve yapabildiklerini görmezden geliyorlardı ve bu da çocuğu geriye vuruyordu Ayrıca çocuk orada kendisini diğer normal çocuklardan farklı olduğuna iyice inanıp tamamen bıraktığını düşündüm ve özel eğitimi ona bir gölge öğretmen tutarak kendim verdim şimdi ufak tefek davranış sorunları dışarısında hiçbir problemi yok ilkokul ikiye gidiyor

Cevabını geç oldu yeni gördüm kusura bakmayın Evet özel eğitime götürmekten vazgeçtim Özel eğitime gittiği zaman özellikle Grup derslerinde yapmadığı hareketleri oradaki çocuklardan etkilenerek yapmaya başlamıştı oradaki öğretmenler genelde tüm özel öğretmenler böyle çocuğun yapabildiklerini değil yapamadıklarını yöneliyor ve yapabildiklerini görmezden geliyorlardı ve bu da çocuğu geriye vuruyordu Ayrıca çocuk orada kendisini diğer normal çocuklardan farklı olduğuna iyice inanıp tamamen bıraktığını düşündüm ve özel eğitimi ona bir gölge öğretmen tutarak kendim verdim şimdi ufak tefek davranış sorunları dışarısında hiçbir problemi yok ilkokul ikiye gidiyor
Ooo maşAllah, yani şimdi 7-8 yaşında ve bu kadar kısa bir sürede iyileşmiş. 3 yaşında tanı konduğunu söylemiştiniz. Peki % kaç olduğunu demişlerdi??

Atipik de ne normal ne otizimli sayılıyor cocuk ağır atipik olmaz zaten büyüdükçe %75 iyileşiyorlar ve sadece %25 zeka engelli oranı var bizim atipik durumumuza % oran verilmedi raporumuzu konuşmadığı için dil gelişim geriliği olarak nörologdan aldık

• Beğen
Reactions: RHY
Arkadaşlar merhaba, sizi gelişmeleri anlatmak istiyorum. İnşallah bir çok annemin yüreğine su serpmiş olurum. Kızımı (22 aylıkken-26 aylıkken) Ege üniversitesine götürmüştüm Zeynep hanım idi doktorumuz. Testlere girdi. Atipik otizm denmişti. İstesek rapor bile elimize verecekti biz almamıştık. Yazmıştım zaten başımızdan geçenleri sayfanın başın da okuyabilirsiniz. Şuan 27 aylık kızım evimize yakın özel eğitime götürdük haftada 2 saat bireysel. 1 ay oldu. Bugün kurumun psikoloğu ve öğretmenleri bize çocuğumuz da hiç bir sıkıntı olmadığını normal bir gelişim izlediğini söylediler. Birlik bir durum yok denildi. Kreş tavsiyesi verdiler. Kızım bu arada öğretmenlerini çok sevdi hiç derslerden çıkmak istemiyor koşarak gidiyor. 2li cümlelere de artık geçtik. Artık her şeyi yapıyor. Çok meraklı, çok hümanist bir çocuk. Rabbim kimseyi evladıyla sınamasın. Sınayan güzel annelere de Rabbim sabır, güç, kuvvet versin kalbim onlarla... Şunu söylemek istiyorum yanlış tanı konuldu kızıma yaklaşık 5,6 aydır psikolojim iyice bozulmuştu. Anksiyetem artmıştı. Diğer özel anneleri düşünemiyorum bile içten içe hüzünleniyorum sabır mutluluk sonun da mükafatlarını en içten dileklerimle diliyorum.

Arkadasim merhaba
Yillar once yazmissin umarim mesajimi gorur cevap verirsin.simdi nasil oglun,egitim ise yaradimi.nasil bir surec atipik otizmli cocuklarin ailelerini bekliyor.

X