Atkins diyeti yoğun bakıma götürdü!

roxett

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.280
60
46
Uzmanlar, ABD'li bir kadının, bir ayda 9 kilo vermesine yarayan ancak daha sonra kadını yoğun bakıma sokan Atkins diyetinin tehlikeli olduğunu açıkladı


ABD'li uzmanlar, 'düşük karbonhidrat, yüksek protein' alınmasını öngören Atkins diyetinin, bir hastanın sağlığının ciddi şekilde bozulmasına yol açtığını belirterek, bu diyete başvurulmaması tavsiyesinde bulundular. ıngiliz tıp dergisi Lancet'da yayımlanan makalede, 2004'te bir ay boyunca Atkins diyeti yapan ve gerekli tüm vitaminleri de almasına rağmen New York'ta yoğun bakıma alınan 40 yaşındaki obez bir kadın hastanın durumu anlatıldı.

Bir ayda 9 kilo
New York Tıp Okulu profesörlerinden Klaus Dieter Lessnau, adı açıklanmayan hastanın bir ayda 9 kilo verdiğini, ancak 5 gün sonra iştahının kapandığını, bulantı hissettiğini ve günde 4-6 kez kusmaya başladığını belirtti. Hastanın acil servise kaldırıldığını belirten Lessnau, solunumu hızlanan kadının susuzluk çektiğini söyledi.

ıdrar testi şart
Vücudun enerjiyi büyük oranda yağ yakarak alması halinde, bünyede yüksek miktarda kimyasal maddenin biriktiğini belirten Lessnau, Atkins diyetinde idrardaki kimyasal maddelerin düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

'Yan etkisi çok'
Dr. Lyn Steffen de karbonhidrat kullanımının az olduğu diyetlerin kabızlık ve halsizlik gibi yan etkilere yol açabildiğini söyledi. Steffen, Atkins türü diyetlerde sağlık güvencesinin ve dengeli beslenmenin olmadığını ifade etti. Diyet daha önce de kolesterolü yükselttiği, böbrek sorunlarına neden olduğu ve kemiklerdeki kalsiyumu azalttığı gerekçeleriyle eleştirilmişti.

Atkins diyetinin özellikleri

ABD'li Dr. Robert Atkins'in, 1970'li yıllarda ortaya attığı diyet şu özellikleri taşıyor:

Atkins diyetinde yağlı maddeler ve proteinler tamamıyla serbest ancak şekerli tüm besinler yasak.
Diyetin mantığı karbonhidrat alımını azaltmaya, bunun yerine protein, yağ ve vitamin almaya dayanıyor.
Diyetin mucidi Dr. Atkins'e göre, fazladan alınan karbonhidratlar, hem vücudu gereksiz yere yorar hem de vücut öncelikle karbonhidratları yakarak enerji ürettiği için yağ yakımı sürecinin başlamasına engel olur. Bu rejim alınacak az miktarda karbonhidratı da tam tahıllar gibi kompleks karbonhidratlardan almayı öğütlüyor.
Et, balık, yumurta, mayonez ve tüm şarküteri ürünleri istenildiği kadar tüketiliyor.
Tereyağı, zeytinyağı ve margarinler diyette kullanılabilir
 
Son düzenleyen: Moderatör:
X