Avukat Arkadaş varsa yardımcı olabilir mi?

cuytherock

Guru
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2011
3.618
8.608
tufe oranına göre zam yapması gerekmez mi sizce 1750 den 4500 e omu kazanır sizce ben açmayı düşünüyordum da
6 ayda bir asgari ücrete yüksek zam yapıldığı enflasyonun tavan olduğu dönemde, yakında ev kiraları da 6 ayda bir zamlanır.
Şu an çok net bir şekilde ev sahipleri ev kiralamaktan çekiniyor. Boş ev bulmak zorlaştı bu da piyasayı daha da arttırıyor.
Adamın da evi yatırımı bir nevi. Uzlaşmaya bakın derim.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1761 gün geçti.

cuytherock

Guru
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2011
3.618
8.608
anlaşamıyoruz maalesef
Mahallenizdeki emsal kiralar ne kadar? 500-750 TL altını teklif edin. Her yıl artış yapıldı mı kiranızda ve siz de uyum sağladıysanız kabul edecektir diye düşünüyorum.Artışlar tam yapılmadı ise ya da hep aşağı yuvarlandı ise (1500 lira olsun kira %30 zam yapılması gereksin mesela 1950 olsun demek yerine 1750 mi oldu) ev sahibinini de düşünmek gerekiyor.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1761 gün geçti.

theblackswan

A rare bird on earth and very like a black swan.
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
10 Kasım 2020
4.151
30.934
anlaşamıyoruz maalesef
Şu an sanırım 2350 2400 bandında yapabilir kirayı maximum, %35 diye hatırlıyorum. Beş seneniz bir sene sonra dolduğunda emsal kiralar 5 ise, siz örneğin 4’ten kapıyı açar teklif edersiniz. Ortayı bulursunuz umarım 🥺

Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının aldında.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 52 Kg. ile 70 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 168 cm. Başlangıç Kilom :65 Kg. Şimdiki Kilom :48 Kg.

migrenimsi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2020
1.457
5.350
38
Şunu kastettim, şu anda dava açsanız o tahliye taahhütnamesini devreye sokamazlar çünkü henüz sözleşmeniz dolmadı ki, o tahliye taahhütnamesini ilk girerken imzalatmalarının amacı şudur: Yarın bir gün sözleşme dolar da kiracı ısrarla çıkmazsa diye yapılan bir uygulama. Ama şu an sizin durumunuzda sözleşme devam ediyor, tahliye için tek imkanları var o da kira bedelini geciktirmeniz ve 2 kere ihtar çekmiş olmaları. Böyle bir şey de yaşanmadığı için tahliye imkanları kapalı.
bunun mantığı ne ki?

ev kira sözleşmeleri hemen hemen hiç bir zaman -ticari/kurumsal sözleşmeler vs. hariç - belirli süreli yapılmıyor ki
hatta sözleşme bile yapılmıyor aslında. evet, yazılı bir sözleşme var da onu kim notere filan tasdik ettirioyr ki ya da kim yeniliyor her sene? standart 1 sayfalık sözleşmeyi imzalayp geçiyor çoğu kişi. zaten otomatik yenilenmiş oluyor hep.

şu anda burada kaç kişi "3 yıl süreli" kiralık evde oturuyor veya evini öyle 3 yıl süreli (sözleşmede öyle yazarak) veriyor ki mesela?

theblackswan

Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
10 Kasım 2020
4.151
30.934

Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 52 Kg. ile 70 Kg. arasında olması gerekir.

theblackswan

Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
10 Kasım 2020
4.151
30.934

ElaineBenes

Popüler Üye
Pro Üye
3 Şubat 2018
2.670
9.421
bunun mantığı ne ki?

ev kira sözleşmeleri hemen hemen hiç bir zaman -ticari/kurumsal sözleşmeler vs. hariç - belirli süreli yapılmıyor ki
hatta sözleşme bile yapılmıyor aslında. evet, yazılı bir sözleşme var da onu kim notere filan tasdik ettirioyr ki ya da kim yeniliyor her sene? standart 1 sayfalık sözleşmeyi imzalayp geçiyor çoğu kişi. zaten otomatik yenilenmiş oluyor hep.

şu anda burada kaç kişi "3 yıl süreli" kiralık evde oturuyor veya evini öyle 3 yıl süreli (sözleşmede öyle yazarak) veriyor ki mesela?

İşte tam da bu yüzden insanlar hakkını elde etme noktasında sorun yaşıyorlar. Çünkü her şeyde karşı tarafa güvenip sözlü yapıyolar işlemlerini. Çok yanlış çünkü mahkemeler nezdinde bir ispatı yok. İspatlamak için sözleşmenin yazılı yapılması ve kaç yıllığına yapıldığının belirilmesi lazım, noter tasdikli olmasına gerek yok. Ben kira sözleşmelerimi hep bu şekilde yaparım ve hiç sorun yaşamam. Hatta evden çıkarken anahtar teslim tutanağı da imzalatırım ki yarın bir gün ben anahtarı almadım, yok ben evi böyle harabe görmemiştim, yok ödemelerimi almadım vesaire diyemesin diye.

dr_yad

...........
Pro Üye
9 Aralık 2009
13.761
42.143
Konyaaltında oda fiyatı 1700 lira şu an. Sizce de haklı değil mi ev sahibi?
Aslında 4ü bitirip 5e girecekmiş konu sahibi kanuna göre haklı değilmiş.
Bir sene daha beklesin haklı olmak için bence ev sahibi.
Şu ekonomiden kiracı da ekleniyor zaten her türlü. Zamanında yatırımlık diye ev alan düşünsün bazı şeyleri de. Niye biz düşünelim. Zaten düşüneceğmiz bir sürü şey var.

migrenimsi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2020
1.457
5.350
38
İşte tam da bu yüzden insanlar hakkını elde etme noktasında sorun yaşıyorlar. Çünkü her şeyde karşı tarafa güvenip sözlü yapıyolar işlemlerini. Çok yanlış çünkü mahkemeler nezdinde bir ispatı yok. İspatlamak için sözleşmenin yazılı yapılması ve kaç yıllığına yapıldığının belirilmesi lazım, noter tasdikli olmasına gerek yok. Ben kira sözleşmelerimi hep bu şekilde yaparım ve hiç sorun yaşamam. Hatta evden çıkarken anahtar teslim tutanağı da imzalatırım ki yarın bir gün ben anahtarı almadım, yok ben evi böyle harabe görmemiştim, yok ödemelerimi almadım vesaire diyemesin diye.
pek sözlü yapan kalmadı artık hemen herkesin yazılı sözleşmesi var

ama sözleşmesi süreli olanı ben hiç görmedim.

siz " Yarın bir gün sözleşme dolar da kiracı ısrarla çıkmazsa diye yapılan bir uygulama. " dediğiniz için

ve sözleşmelerde genel olarak bir fesih tarihi olmadığı için
ben dediğinizin (üstelik tarihi, noteri, birşeyi olmadan) mantığını anlamadım, onu sormak istedim aslında.