Avukat Arkadaş varsa yardımcı olabilir mi?

bunun mantığı ne ki?

ev kira sözleşmeleri hemen hemen hiç bir zaman -ticari/kurumsal sözleşmeler vs. hariç - belirli süreli yapılmıyor ki
hatta sözleşme bile yapılmıyor aslında. evet, yazılı bir sözleşme var da onu kim notere filan tasdik ettirioyr ki ya da kim yeniliyor her sene? standart 1 sayfalık sözleşmeyi imzalayp geçiyor çoğu kişi. zaten otomatik yenilenmiş oluyor hep.

şu anda burada kaç kişi "3 yıl süreli" kiralık evde oturuyor veya evini öyle 3 yıl süreli (sözleşmede öyle yazarak) veriyor ki mesela?

İşte tam da bu yüzden insanlar hakkını elde etme noktasında sorun yaşıyorlar. Çünkü her şeyde karşı tarafa güvenip sözlü yapıyolar işlemlerini. Çok yanlış çünkü mahkemeler nezdinde bir ispatı yok. İspatlamak için sözleşmenin yazılı yapılması ve kaç yıllığına yapıldığının belirilmesi lazım, noter tasdikli olmasına gerek yok. Ben kira sözleşmelerimi hep bu şekilde yaparım ve hiç sorun yaşamam. Hatta evden çıkarken anahtar teslim tutanağı da imzalatırım ki yarın bir gün ben anahtarı almadım, yok ben evi böyle harabe görmemiştim, yok ödemelerimi almadım vesaire diyemesin diye.

Konyaaltında oda fiyatı 1700 lira şu an. Sizce de haklı değil mi ev sahibi?
Aslında 4ü bitirip 5e girecekmiş konu sahibi kanuna göre haklı değilmiş.
Bir sene daha beklesin haklı olmak için bence ev sahibi.
Şu ekonomiden kiracı da ekleniyor zaten her türlü. Zamanında yatırımlık diye ev alan düşünsün bazı şeyleri de. Niye biz düşünelim. Zaten düşüneceğmiz bir sürü şey var.

İşte tam da bu yüzden insanlar hakkını elde etme noktasında sorun yaşıyorlar. Çünkü her şeyde karşı tarafa güvenip sözlü yapıyolar işlemlerini. Çok yanlış çünkü mahkemeler nezdinde bir ispatı yok. İspatlamak için sözleşmenin yazılı yapılması ve kaç yıllığına yapıldığının belirilmesi lazım, noter tasdikli olmasına gerek yok. Ben kira sözleşmelerimi hep bu şekilde yaparım ve hiç sorun yaşamam. Hatta evden çıkarken anahtar teslim tutanağı da imzalatırım ki yarın bir gün ben anahtarı almadım, yok ben evi böyle harabe görmemiştim, yok ödemelerimi almadım vesaire diyemesin diye.
pek sözlü yapan kalmadı artık hemen herkesin yazılı sözleşmesi var

ama sözleşmesi süreli olanı ben hiç görmedim.

siz " Yarın bir gün sözleşme dolar da kiracı ısrarla çıkmazsa diye yapılan bir uygulama. " dediğiniz için

ve sözleşmelerde genel olarak bir fesih tarihi olmadığı için
ben dediğinizin (üstelik tarihi, noteri, birşeyi olmadan) mantığını anlamadım, onu sormak istedim aslında.

pek sözlü yapan kalmadı artık hemen herkesin yazılı sözleşmesi var

ama sözleşmesi süreli olanı ben hiç görmedim.

siz " Yarın bir gün sözleşme dolar da kiracı ısrarla çıkmazsa diye yapılan bir uygulama. " dediğiniz için

ve sözleşmelerde genel olarak bir fesih tarihi olmadığı için
ben dediğinizin (üstelik tarihi, noteri, birşeyi olmadan) mantığını anlamadım, onu sormak istedim aslında.
Yani ben kira sözleşmelerimi hep belirli süreli yaparım, ancak belirsiz süreli yapanlar için olanını söyleyeyim: Ev sahibi sözleşme imzalanma tarihinden itibaren 10 yıl geçmedikçe fesih imkanını kullanamaz. 10 yıl geçince 2 kere ihtar çekecek, ancak sonrasında fesih tahliye uygulanabilir. Diyelim ki belirli süreli yaptınız, ama süre doldu taraflar örtülü bir şekilde devam ediyor, bu durumda da belirsize döner ve fesih tahliye için yine 10 yıl ve ihtarlar beklenir. Kanunlar kiracının yanında. Kiracı makul bir sebeple dilediği zaman feshedebiliyor. Ama ev sahibi için imkanlar daha dar.

Yani ben kira sözleşmelerimi hep belirli süreli yaparım, ancak belirsiz süreli yapanlar için olanını söyleyeyim: Ev sahibi sözleşme imzalanma tarihinden itibaren 10 yıl geçmedikçe fesih imkanını kullanamaz. 10 yıl geçince 2 kere ihtar çekecek, ancak sonrasında fesih tahliye uygulanabilir. Diyelim ki belirli süreli yaptınız, ama süre doldu taraflar örtülü bir şekilde devam ediyor, bu durumda da belirsize döner ve fesih tahliye için yine 10 yıl ve ihtarlar beklenir. Kanunlar kiracının yanında. Kiracı makul bir sebeple dilediği zaman feshedebiliyor. Ama ev sahibi için imkanlar daha dar.
evet ben de böyle olduğunu biliyorum
zaten ev sahipleri de biliyor :KK70: ki ben hem kiracıyım hem ev sahibi, 2 tarafı da biliyorum.

o yüzden ev sahibi "ben oturucam çık" demiş zaten. yasadaki diğer tek haklı fesih sebebi bu: aynı ilçede başka evi yoksa ben oturcam çık diyebilir.

bunları biliyoruz...sn gümlerde de herkes öğrendi zaten maşallah.

tahliye taahhütnamesi madem kullanılamıyor neden imzalatılıyor madem :KK70: burada benim tek sorum o ve hala çözemedim.

Merhaba arkadaşlar Antalya da ev kiraları aldı başını gitzo. Ben Konyaaltı da yaşıyorum 7000 TL maaş alıyorum. Evde 5.yilimiza girmek üzereyiz. Ev kiram bir anda 1750 den 4500 çıktı ve ev sahibi güya zor durundaymis ki başka evleri de var. Kira tespit davası açacaktır fakat eşim eve girerken emlakcinin bize tahliye taahhütnamesi imzalattigini dava açsam bile 1 ay içinde ev sahibinin bizi cikartabilecegini söylüyor. Ben şu tarihte çıkacağım diye bir beyanat vermedim. Emlakcilar tarihi sonradan atıyormuş. Resmen elim kolum bağlandı bilgisi olan varsa bir el atabilir mi
5 sene dolduktan sonra kirayı emsallere kadar yükseltebilir.Siz dava açabilirsiniz
Davada emsallere bakılır ki şuan antalya konyaaltı -larada 8000 den başlıyo 1+1ler
Siz davayla biraz süre kazanmış olursunuz buna değmez çünkü emsaller ortada.Uzak olsada kepez tarafına bakmaya başlayın bence

Tahliye taahhütnamesini yanlış biliyorsunuz sanırım. Tamamen kontrattan ve sürelerden bağımsız bir şeydir. Genelde tüm kontratlar 1 yıllık yapılır ancak sözleşme bitim tarihine 15 gün kalaya kadar hiçbir işlem yapılmamışsa otomatik olarak yenilenmiş kabul edilir ve sözleşme 1 yıl süreyle daha uzar. Evet şu dediğiniz doğru kiracı kirasını 10 yıl boyunca düzgün öderse meskende ikamet etmeye devam edebilir. İstisnalar hariç ( ev satılır ve yeni sahip kendisi taşınmak isterse, evin sahibinin bakmakla yükümlü olduğu birisi evde oturacaksa gibi).

Ancak tahliye taahhütnamesi tüm bunlardan bağımsız, kira sözleşmesinden genelde bir ay sonra 1 yıllık olmak üzere imzalanan ve şartsız şurtsuz evin tahliye edileceğini taahhüt eden bir sözleşmedir. Tahliye taahhütnamesinin dolumuyla ev sahibi isterse evi boşaltmalarını isteyebilir. Eğer istemezse yeniden 1 yıl süreyle yeni bir sözleşme imzalanabilir. Sizin dediğiniz sürenin dolumunda ihtarlardan sonra da çıkmazsa açılan tahliye davasıdır.

5.yılda adam haklı olur siz anlaşmaya bakın artı adamın bir evi daha olması birşey ifade etmiyor ihtiyacı vardır şuan herkes için hayat pahalı.herkesin alıştığı hayat standartını koruması gerekiyor.

Kira ilişkisi beş seneyi doldurunca ev sahibinin kira tespit davası açarak emsal kira bedeli oranı kadar kira isteme hakkı var. Bu durumda yapabileceğiniz bir husus yok.
Son Yargıtay kararlarına göre kıra sözleşmesi ile beraber imzalanan tahliye taahhüdü geçersiz kılındı.1 ay içinde evden çıkarsınız gibi bir husus söz konusu değil. Ancak tespit davası ile beş seneyi doldurdu iseniz kirayi emsallerine göre artirmak ev sahibinin yasal hakkidir.

X