Avukat Arkadaş varsa yardımcı olabilir mi?

Turkish Delight

beni yaradan,elbet yolumu gösterir.
Kayıtlı Üye
2 Şubat 2017
3.274
3.457
Merhaba arkadaşlar Antalya da ev kiraları aldı başını gitzo. Ben Konyaaltı da yaşıyorum 7000 TL maaş alıyorum. Evde 5.yilimiza girmek üzereyiz. Ev kiram bir anda 1750 den 4500 çıktı ve ev sahibi güya zor durundaymis ki başka evleri de var. Kira tespit davası açacaktır fakat eşim eve girerken emlakcinin bize tahliye taahhütnamesi imzalattigini dava açsam bile 1 ay içinde ev sahibinin bizi cikartabilecegini söylüyor. Ben şu tarihte çıkacağım diye bir beyanat vermedim. Emlakcilar tarihi sonradan atıyormuş. Resmen elim kolum bağlandı bilgisi olan varsa bir el atabilir mi

Beşinci yılınız olduğu için davayla her türlü 4.500 olmasın da hadi 4000 olsun yükseltir yani.
Yapabileceğiniz pek bir şey yok.
Bir- iki yıllık kiracı olsanız değişirdi durum.

Geçen konunuzda da yazmıştım. Aslında beş yılın sonunda kiralar güncellenebiliyor. Sizin bir yılınız daha varmış. Ancak, bir yıl daha o evde kalıp bir yılın sonunda daha yüksek kiralarla karşılaşacaksınız. 3000-3500 bandına çekip gelecek sene yıllık kira artışı şeklinde artış önerirseniz daha karlı çıkarsınız. Ya da ekim kasım ayına kadar süre isteyin ve piyasaların biraz daha durulduğu dönemde evden ayrılın.

Geçen konunuzda da yazmıştım. Aslında beş yılın sonunda kiralar güncellenebiliyor. Sizin bir yılınız daha varmış. Ancak, bir yıl daha o evde kalıp bir yılın sonunda daha yüksek kiralarla karşılaşacaksınız. 3000-3500 bandına çekip gelecek sene yıllık kira artışı şeklinde artış önerirseniz daha karlı çıkarsınız. Ya da ekim kasım ayına kadar süre isteyin ve piyasaların biraz daha durulduğu dönemde evden ayrılın.
her koşulda ben haksız çıkacağım sanirim

Yanlız bunlar uyanik 1 defa sözleşme yapıyor girerken bir Daha tekrarlamiyorlar parayı hesaba yatiriyorsunuz
Şunu kastettim, şu anda dava açsanız o tahliye taahhütnamesini devreye sokamazlar çünkü henüz sözleşmeniz dolmadı ki, o tahliye taahhütnamesini ilk girerken imzalatmalarının amacı şudur: Yarın bir gün sözleşme dolar da kiracı ısrarla çıkmazsa diye yapılan bir uygulama. Ama şu an sizin durumunuzda sözleşme devam ediyor, tahliye için tek imkanları var o da kira bedelini geciktirmeniz ve 2 kere ihtar çekmiş olmaları. Böyle bir şey de yaşanmadığı için tahliye imkanları kapalı.

tufe oranına göre zam yapması gerekmez mi sizce 1750 den 4500 e omu kazanır sizce ben açmayı düşünüyordum da
Şu an size tefe tüfe üstü yapamaz. Beş sene dolduktan sonra yapabilir. Siz kabul etmezseniz dava yolu gözükür;ama zararlı çıkabilirsiniz, ortayı bulmakta fayda var.

Şunu kastettim, şu anda dava açsanız o tahliye taahhütnamesini devreye sokamazlar çünkü henüz sözleşmeniz dolmadı ki, o tahliye taahhütnamesini ilk girerken imzalatmalarının amacı şudur: Yarın bir gün sözleşme dolar da kiracı ısrarla çıkmazsa diye yapılan bir uygulama. Ama şu an sizin durumunuzda sözleşme devam ediyor, tahliye için tek imkanları var o da kira bedelini geciktirmeniz ve 2 kere ihtar çekmiş olmaları. Böyle bir şey de yaşanmadığı için tahliye imkanları kapalı.
anladım çok teşekkür ederim

tufe oranına göre zam yapması gerekmez mi sizce 1750 den 4500 e omu kazanır sizce ben açmayı düşünüyordum da
6 ayda bir asgari ücrete yüksek zam yapıldığı enflasyonun tavan olduğu dönemde, yakında ev kiraları da 6 ayda bir zamlanır.
Şu an çok net bir şekilde ev sahipleri ev kiralamaktan çekiniyor. Boş ev bulmak zorlaştı bu da piyasayı daha da arttırıyor.
Adamın da evi yatırımı bir nevi. Uzlaşmaya bakın derim.

anlaşamıyoruz maalesef
Mahallenizdeki emsal kiralar ne kadar? 500-750 TL altını teklif edin. Her yıl artış yapıldı mı kiranızda ve siz de uyum sağladıysanız kabul edecektir diye düşünüyorum.Artışlar tam yapılmadı ise ya da hep aşağı yuvarlandı ise (1500 lira olsun kira %30 zam yapılması gereksin mesela 1950 olsun demek yerine 1750 mi oldu) ev sahibinini de düşünmek gerekiyor.

bunun mantığı ne ki?

ev kira sözleşmeleri hemen hemen hiç bir zaman -ticari/kurumsal sözleşmeler vs. hariç - belirli süreli yapılmıyor ki
hatta sözleşme bile yapılmıyor aslında. evet, yazılı bir sözleşme var da onu kim notere filan tasdik ettirioyr ki ya da kim yeniliyor her sene? standart 1 sayfalık sözleşmeyi imzalayp geçiyor çoğu kişi. zaten otomatik yenilenmiş oluyor hep.

şu anda burada kaç kişi "3 yıl süreli" kiralık evde oturuyor veya evini öyle 3 yıl süreli (sözleşmede öyle yazarak) veriyor ki mesela?

X