Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Ayak basma

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

inekobasi

Guru
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2011
3.178
10.007
Merhabalar bebeğim 7 aylık desteksiz oturdu ama dönmesi tam olarak 9. Ayda oldu. Kilosu %97 persantil üstü fazla biraz. Bu zamana kadar pek sıkıntı yapmadım ama 10 aylık olmasına rağmen ayaklarının üstüne basamıyor tam olarak ağırlığını taşıyamıyor. ( yürümeden bahsetmiyorum bir yerlere ttutunarak da tam olarak ayakta duramıyor) Bazen 1-2 saniyelik dik basabiliyor sadece. Emekleme de yok. Emekleme pozisyonuna geliyor ve öyle kalıyor ilerlemiyor. Popo üstü gidiyor bit yerlere. Doktor bekleyelim dedi. D vitaminini artırdı. Bizim gibi olan ama sorunsuz zamanında yürüyen örnekler var mıdır.

Merhabalar bebeğim 7 aylık desteksiz oturdu ama dönmesi tam olarak 9. Ayda oldu. Kilosu %97 persantil üstü fazla biraz. Bu zamana kadar pek sıkıntı yapmadım ama 10 aylık olmasına rağmen ayaklarının üstüne basamıyor tam olarak ağırlığını taşıyamıyor. ( yürümeden bahsetmiyorum bir yerlere ttutunarak da tam olarak ayakta duramıyor) Bazen 1-2 saniyelik dik basabiliyor sadece. Emekleme de yok. Emekleme pozisyonuna geliyor ve öyle kalıyor ilerlemiyor. Popo üstü gidiyor bit yerlere. Doktor bekleyelim dedi. D vitaminini artırdı. Bizim gibi olan ama sorunsuz zamanında yürüyen örnekler var mıdır.

Doktor problem görmediyse lütfen üzülmeyin bol bol gezdirin emeklemeyip yürüyen bebekler biliyorum bakalım 1 2haftada gelisim sağlayacak mi çok net problem yoksa gelisim farklıdır

Oğlum şişman bir bebekti. 12 aylıkken yürüdü. Doktoru büyük bebeklerin daha geç yürümesinin normal olacağını söylerdi. Ağırlığı kaldırması zor derdi. Yani zayıf bebekler yürümede avantajlı. Ki arkadaşımın kızı zayıf bir bebek olduğu halde 16 aylık yürüdü. Ona da doktoru normal derdi. Takip ettiği doktoruna güveniyorsanız endişe etmeyin. Bir yaşında yürümesi beklenir ama illa yürümesi gerekmez. Son sınır bir yaş değil

Hatta şunu da yazayım, biz bir arkadaşla on gün arayla doğurduk. Onun bebeği minyon bir bebekti 9 aylık direkt yürüdü emeklemeden. Ben o dönem çok taktım kafaya, deli gibi uğraştım bu işle. Neticede benimki 10 aylık zor zar emekledi. 12 aylık yürüdü. İnanın boşa takmışım kafaya, şimdi ikisi de beş yaşındalar benimki kiloyu attı tazı gibi koşuyor.

Oğlum şişman bir bebekti. 12 aylıkken yürüdü. Doktoru büyük bebeklerin daha geç yürümesinin normal olacağını söylerdi. Ağırlığı kaldırması zor derdi. Yani zayıf bebekler yürümede avantajlı. Ki arkadaşımın kızı zayıf bir bebek olduğu halde 16 aylık yürüdü. Ona da doktoru normal derdi. Takip ettiği doktoruna güveniyorsanız endişe etmeyin. Bir yaşında yürümesi beklenir ama illa yürümesi gerekmez. Son sınır bir yaş değil
Evet 18. Aya kadar yürüme normal kabul ediliyor.

Kızım bebekken sizin bebeğinizle benzer persentil özelliklerini taşıyordu. Gec emekledi ve geç yürüdü. Bu yüzden bende cok evhamli idim. Ortopediden sıkıntı yok cevabini alınca problem etmedim.
İçiniz rahatlasın istiyorsanız birde ortopediye götürün. Olası bir kalça kemiği yada gelişimi problemi varsa çıkar değilse de hiç endişelenmeye gerek kalmadan kafanız rahat eder.

Daha önceki doktora dönmüyor diye gitmiştim o doktor dönme gelişim kriteri değil demişti desteksiz oturuyor kafayı tutuyorsa sıkıntı bulmadı. Emeklememesini de sıkıntı yapmadı emeklemeden yürüyen çok bebek var dedi. Bekleyelim d vitamini de *2 yapalım dedi

Kızım bebekken sizin bebeğinizle benzer persentil özelliklerini taşıyordu. Gec emekledi ve geç yürüdü. Bu yüzden bende cok evhamli idim. Ortopediden sıkıntı yok cevabini alınca problem etmedim.
İçiniz rahatlasın istiyorsanız birde ortopediye götürün. Olası bir kalça kemiği yada gelişimi problemi varsa çıkar değilse de hiç endişelenmeye gerek kalmadan kafanız rahat eder.
Ben nörolojik olabilir mi dedim doktora diğer gelişim özellikleri güzel o yüzden şüphelenmiyorum dedi. Ortopediye götüreyim bir de teşekkürler. Sizin bebeğiniz de 10 aylıkken basmıyor muydu

Daha önceki doktora dönmüyor diye gitmiştim o doktor dönme gelişim kriteri değil demişti desteksiz oturuyor kafayı tutuyorsa sıkıntı bulmadı. Emeklememesini de sıkıntı yapmadı emeklemeden yürüyen çok bebek var dedi. Bekleyelim d vitamini de *2 yapalım dedi
Bize d vitaminini arttırılmadı bıngıldağın erken kapanmasına neden olabiliyor diye. Ama benim oğlumun bıngıldağı hızlı kapanıyordu ondan da öyle demiş olabilirler.çinili rahat tutun, güvendiğiniz bir doktorunuz varsa özellikle rahat tutum. Sağlıkla büyüsün bebeğiniz

Bazı bebekler emeklemez direkt yürür. Bu tamamiyle bebeğinizle alakalı, isterse 1 ay sonra isterse 14.ayında ayaklanmaya day day durmaya başlar. Onun keyfine kalmış..

Benim oğlum ne emekledi ne süründü 16 ayina gelince direkt yürüdü. Kafanıza takmayın her bebeğin farklı oluyor bu süreçleri

Ben nörolojik olabilir mi dedim doktora diğer gelişim özellikleri güzel o yüzden şüphelenmiyorum dedi. Ortopediye götüreyim bir de teşekkürler. Sizin bebeğiniz de 10 aylıkken basmıyor muydu
11 aylikken emekleye başladı. O dönemde ayaga kalkmak yerine yerde bir yerlere gitmeye çalışıyordu. Bir yerlere tutunup uzun süre ayakta kalmıyordu hatırladığım kadarıyla. 18 aylikken de yürüdü.
İçiniz rahat olsun kilolu bebekler kendilerini zor taşıyor genelde. Kalça çıkigi mi var bogumlar eşit degil ondan mi yürüyemiyor diye sorunca çocuk doktorum içimin rahatlamasi icin yonlendirmisti bizi de.
Yakin zamanda da yeğenime ayaklarını yere basmamasi sebebiyle (ki biz annesine gereksiz evham yaptığını daha cok erken olduğunu (8aylik) söylememize ragmen) annesinin evhamiyla ortopedi kalca gelişim geriliği tanısı koydu ve şuan erken teşhis sebebiyle basit bir aparatla tedavi oluyor.
Sizi panikletmek değil amacim. Iki farkli örnek var bizim hayatimizda. Tedbir almakta fayda var.

Son düzenleme:
* Şunu da belirteyim kalça kemiği geriliği ayak basmama ile alakalı değil. Annenin evhamiyla ultrasonda tesadüf eseri ortaya çıkan bir tanı oldu.

X