Ortopedi Ayak Başparmağı İncinmesi

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.599
596.881
42
ayak-basparmak-cikintisi.Jpeg

Ayak Başparmağı İncinmesi
Ayak başparmağı incinmesi sporcuların başına sık gelen sakatlanmalardır. Çok daha kötü sakatlanmalar var olsa da ayak başparmağı etrafındaki yumuşak dokunun sakatlanması bir oyuncuyu oyun dışında bırakabilir ve bir dansçının haftalarca sahneye çıkmasını engelleyebilir. Bu sakatlık daha ziyade suni çim sahada futbol oynayanlarla ve dansçılarla alakalı bir sakatlık olarak kabul edilse de, aynı sakatlığı yaşamanız için yıldız bir sporcu veya profesyonel balerin olmanız gerekmez. Ayak başparmakları normal olanın ötesinde esneyen herkesin başına gelebilir.

ayak-kasintisina-ne-iyi-gelir.jpg

Belirtiler
Ayak başparmağı incinmesinin en yaygın belirtisi ayak başparmağının dibinde bir sakatlanma sonucu aniden ortaya çıkan ağrıdır. Şiş de olabilir. Bazen sakatlanma sırasında bir “kırt” sesi duyulabilir. Genellikle bütün eklem sakatlanmadan etkilenir ve başparmak hareketleri sınırlanır.

Sebepler
Ayak başparmağı incinmesi ayak başparmağı etrafındaki, yukarı ve aşağı hareketlerde bir menteşe görevi gören bağ dokuların incinmesidir. Ayak başparmağınızın hemen arkasında, parmağınızı hareket ettiren tendonların içine gömülmüş olan iki tane bezelye biçimli kemik bulunur. Sesamoit denilen bu kemikler tendon için bir makara görevi görür ve koşarken ve yürürken kendinizi yükseltmenizi sağlar. Ayağa binen yükü taşımaya da yardım eder.

Yürürken ve koşarken her adımda topuğunuzu kaldırıp vücut ağırlığınızı ayağınızın ön tarafındaki çıkıntıya verirsiniz. Belli bir noktada ayak başparmağınızın yardımıyla kendinizi öne iter ve ağırlığınızın diğer ayağa kaymasını sağlarsınız. Eğer ayak başparmağınız herhangi bir nedenle yüzeyde kalır ve sizi itmek için kalkmazsa, eklemin birden sakatlanma ihtimali vardır. Ya da çalım yaparken öne düşerseniz ve bu sırada parmağınız düz kalırsa, etki parmağınızı normal limitinin üstünde zorla elinizle arkaya bükmekle aynıdır. Bir keresinde güçlü bir şekilde veya zaman içinde birbiri ardına ayak başparmağının bu şekilde zorlanması eklemi çevreleyen bağ dokulara hasar verebilir.

Genellikle bu sakatlanmalar ani olur. En çok çimden daha sert olup ayakkabı tabanının yapışmasına neden olabilen suni sert yüzeylerde mücadele eden sporcularda görülür. Eğer giyilen ayakkabı ayağa gerektiği gibi bir destek vermiyorsa, çim gibi yumuşak zeminlerde de meydana gelebilir. Bu sakatlanma ayak başparmağının sonuna kadar bükülmesine izin veren yumuşak ayakkabı giyen sporcu ve dansçılarda da görülür.

images.jpg

Teşhis
Doktorunuz muayene sırasında size sakatlanmanın ayrıntılarını, mesleğinizi, spor yapıp yapmadığınızı, giydiğiniz ayakkabının çeşidini ve daha önceki ayak sorunlarınızı sorar. Ayağınızı inceler, herhangi bir şiş var mı diye bakar ve sağlıklı ayak başparmağınızla sakatlanmış olanı karşılaştırır. Doktor kırık gibi bir sakatlanma ihtimalini elemek için bir röntgen çektirir. Bazı durumlarda doktorlar kemik taraması, MR taraması, tomografi taraması gibi diğer tarama testlerinin yapılmasını isteyebilir.

bundan sonra fiziksel muayenenin ve tarama testlerinin sonuçlarına bakılarak konur.

Tedavi

Bu incinmeye en temel yaklaşım sakatlanmaya iyileşmesi için vakit tanımaktır, yani ayağınızın dinlendirilmesi gerekecektir. Doktor ağrınızı dindirmek ve iltihaplanmayı azaltmak için reçetesiz satılan ağrı kesicileri tavsiye edebilir. Ayak başparmağı, üzerindeki baskıyı azaltmak için yandaki parmağa bağlanabilir ya da ayak alçıya alınarak veya parmağın hareket etmesini engelleyen özel botlar giyilerek hareketsiz kılınır. Doktorunuz sakatlanmış noktaya ağırlık bindirmemeniz için bir süre koltuk değneği kullanmanızı isteyebilir.

Ağrının dinmesi genelde iki ila üç hafta arasında sürer. Eklem uçlarının sabitlenmesinden sonra bazı hastalar sakatlanmış parmağın eski hareketini, gücünü kazanması için fizik terapiye ihtiyaç duyabilir.
Önleme
Tedavinin amaçlarından biri sakatlanmanın niçin meydana geldiğini değerlendirmek ve yeniden olmasını engellemek için adımlar atmaktır.

Ayak başparmağı incinmesini önlemenin yollarından biri de ayak parmağı ekleminin çok bükülmesini önleyen, ayağı destekleyen ayakkabılar giymektir. Doktorunuzun tavsiye edebileceği, özel parmak koruyucu şeyler de takabilirsiniz.

Bir fizik terapist veya spor sakatlanmalarında uzman bir doktor, yürüyüşünüzde sakatlanmaya yol açacak bozuklukları düzeltmeye ve sakatlanma ihtimalini azaltmak için antrenman teknikleri öğrenmenize yardım eder.

Kaynak:hemen sağlık

Neredeyse 4.5 sene önce bir ramazan akşamı annemle birlikte bir telaş yemekleri hazırlamaya sofrayı kurmaya çalışıyorduk.
Annem o acele ile salata yaparken elini kesti. Normalde kan görünce bayılma gibi bir huyum yoktur, sanırım hem açlıktan hemde anneme üzüldüğümden saniyeler içinde düşüverdim :)

Düşerken sol baş parmağımın büküldüğünü hatırlıyorum. Kalktığımda basamıyordum. Doktora gittik film çekti ezilmiş dedi gönderdi. 15 gün geçti aradan şişlik inmedi. Bu arada ben atandım ve başka şehire gittim. Orada da devlet hastanesine göründüm neredeyse 2 ay sonra, doktor rapor almak istediğimi düşündü bunun için yalan söylediğimi sandı yine filmde bişe çıkmayında, birbirimize girdik :))

Özel bir hastaneye gittim sonra, çünkü attığım her adımda ağrıyor ayağım. Saolsun doktorun biri emar çekmeyi akıl etti tabi aradan 1 sene geçti :KK43:( çatlamış meğer ve çatlağın içerisine de sıvı dolmuş 1 yıl geçtikten sonra 1 hafta alçıya aldı ama ne faydaaa.

Artık baş parmağımı yukarı doğru bükemiyordum düşünsenize adım atarken yani diğer adıma geçerken ayak parmaklarınızın bükülmesi gerekiyor ve ben bunu yapamadığım için artık yan basmaya başladım. 2 yıl geçtikten sonra bel ağrılarım kalça ağrılarım başladı ki iyi dayandım bile :) Bi ünv hatanesine gittim :)) adam teşhis koydu ameliyata alacak beni. Yattım masaya diğer hastanın çıkmasını bekliyorum ameliyathaneden. Neyse odaya girdim masaya yattım kablolar bilmem ne kollarımda. Anestezi vereceklerken asistanın biri dedi ki "çok kolay bir ameliyat bu bayanlar gebelde ayakları güzel görünsün ve topuklu ayakkabıyı rahat giysinler diye oluyorlar" diyinde ben üzerimde nekadar kablo varsa çıkardım. Siz ne diyorsunuz benim sorunum o değil saçmalamayın. Sonra doç geldi prof geldi ortalık karıştı ameliyathanede :)) nerdeyse boş yere biçeceklerdi beni

Bu arada hala doktorlara gidiyorum, birisi doku dondurmamız gerek diyor birisi hayır o iş tehlikeli diyor birinin dediğini biri tutmuyor.

4.5 sene geçmiş ben attığım her adımda sol baş parmağım ağrır çünkü odun gibi dümdüz bükülmüyor.

Son bir doktora gittim iyiydi. Sen ilk çatlattığında teşhis konmadığı için üzerine basa basa dejenere etmişsin kemiğin kalıplaşmış. Yapılacak çey ya protez ya da doku dondurma dedi. ikisini de önermiyorum dayanabildiğin kadar dayan dedi :)))

4,5 yıldır yan basıyorum sırtım ağrıyor başka yerlerden başka şeyler çıkacak ve bana dayan diyorlar :))))

X