Burun (rinoplasti) ve Meme büyütme operasyonu ve süreç deneyimim

Merhabalar,

siteyi çok uzun zamandır takip ediyorum, üye olmak ancak nasip oldu.

Burun ve meme estetiğine ilişkin en kritik konuları birinci ağız sizlerden öğrendiğim sevgili üyelere çok teşekkür ederim. Öğrendiğim birçok şeyi buraya katkı olarak tekrar geri bırakıyorum. Meme ve burun estetiği düşününler için kılavuz niteliğinde olsun istedim. Katkı sırası ben de diye düşündüm. Protez seçimi, kesi yeri, CC bildiğim ne var ise meme büyütme ameliyatına dair burada toplu şekilde vererek ameliyat sürecimi de anlatacağım uzun bir yazı olacak.

28 Ocak'ta burun estetiği ve meme büyütme operasyonuna beraber girdim. (Daha öncesinde yazmaya başlamayı planlıyordum ama aksilik olması korkumdan ameliyat sonrası yazarım dedim)

Öncelikle doktor tecrübelerimi de aktaracağım.

Görüştüğüm doktorlarla 2021 Eylül ve 2022 Ocak arasında görüştüğümden fiyat ve yaklaşım tecrübelerim bu süreci kapsar diye uyarayım. 2021 Eylül öncesinde de görüştüğüm doktorlar var da isim isim uğraşmak istemedim. Ayrıca yazdıklarım kadar yazamadıklarım veya burada yazamayacaklarım da var. Maalesef sözlü iletişimdeki sıkıntılar ve izlenimlerimi burada yazsam işini iyi yapmakla uğraşmayıp da kendiyle ilgili olumsuz görüş belirtenleri sosyal medya vs baskı yapanlardan ötürü yazamıyorum. Ancak özelden soran olursa görüşmüş olduğum bir doktor ise görüşlerimi belirtirim.1. Emre İlhan (Plastik Cerrah).

İlk olarak kendisini düşünüyordum instagram ve diğer platformlarda çok fazla iyi burun gördüğüm için ancak şikayet sitelerinde bolca olumsuz yorum okudum maalesef ve fiyatı da kişisine göre değişkenlik gösteriyor gibime geldi. Bazılarına 3bin Euro fiyat verirken bazılarına 7bin Euro gibi fiyatlar vermiş. Hiç görüşmeden eledim. Bütçeme hiç uygun değil, ötesi şikayetlerin boyutu üst düzey (google’layabilirsiniz)2. Şaban Çelebi (Kulak Burun Boğaz Doktoru).

Muayenesine gittim(Nişantaşı). Muayene ücretsiz. Aralık 2021 için verdiği burun estetiği fiyatı 25bin TL idi. Muayenede burnumu nasıl değiştireceğini programda gösterdi ancak beğenmedim. Beklediğim burun biraz daha yumuşak hatlarda çünkü. İletişim olarak güçlü bulmasam da ameliyat olanlarda nefes sorununun olmadığını bolca okudum. Dediğim gibi benim için önemli olan burnumu istediği şekle sokması ve Şaban Çelebi KBB doktoru dolayısı ile kendisine burun ile meme operasyonunu aynı anda olmam mümkün görünmüyordu. Yardımcısının iletişim düzeyi başarılı değil. Doktorun kendisi ile ilgili şikayete pek rastlamadım sanırım, deneyimleri olan yorumlarda ilave ederse estetik düşünenler için yol gösterici olabilir.3. Mustafa Karaca (Plastik Cerrah).

Muayenesine gittim (Bağdat Caddesi). Muayene ücreti 250 TL ya da 300 TL idi kasım 2021’de. Zaman ayırıyor ve dinliyor. Ancak benim istediğim burnun bana olmayacağını uzun uzun anlatıyor. Daha önce yapmış olduğu burunlardan da örnek olarak göstermedi “size şöyle burun yapabilirim” gibi. Yapacağı burun ile birlikte yüze dolgu ya da yağ enjeksiyonu düşünmem gerektiğini yoksa burnun yüzümde güzel durmayacağını söyledi. Hesapta olmayan bir girişim ile burun olmazsa işte yağ da yaptırman gerek gibi estetik ameliyat bağımlısına dönüşmekten korktuğum için düşünmeye aldım ama yaptığı burunlardan örnek göstermediği ve nasıl bir burnum olacağını bilmeden ameliyat olmak çok sağlıklı bir fikir gibi gelmediği için eledim. Fiyat olarak Kasım 2021’de meme için 25bin TL , Burun için 25bin TL fiyat verdi. Yardımcısı iletişim düzeyi olarak başarılı birisi.

4. Tamer Şakrak (Plastik Cerrah).

Muayenesine randevu aldım ancak gitmedim (Bahçelievler). Birkaç yerde burnu çok kötü olan kişiler gördüm. Kendisine randevu almak da zor. Yaptığı memeler instagramda görüldüğü kadarıyla muazzam. Yaptığı burunlar için ilerleyen yıllarda ne olur bilemiyorum ama güzel görünüyor. Telefonda aldığım fiyatlara göre burun ve meme için 50bin TL fiyat verdi. Tek tek fiyat not almamışım maalesef.

5. Esabil Eker.

Yıllarca burada takibini yaptığım doktor idi ama son yıllarda kötü burunlar çıkardığını okuyup vazgeçenlerdenim. Nerde eski Esabil Eker burunları ☹ yeri Ankara idi son bildiğim kadarıyla.6. Devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri bazı estetik doktorları ile görüştüm ancak ilgilenmeye zamanları olmayabilir anlıyorum ama en azından ne istediğimi dinlesinler isterdim. Ne istediğimi anlatabildiğim bir devlet ya da üniversite hastanesi bulamadığım için bu kurumlarda ameliyat olma fikrini tamamen muayene anında eledim.

7. Ekrem Keskin (Plastik Cerrah).

Birkaç yerde hakkında yorum okudum. İstanbul Tıp Fakültesi mezunu profesör bir doktor. Muayeneye gittim. Muayene ücretsiz. İstediğim memeyi ve nasıl görünmesi gerektiğini anlattım. Sosyal medya hesaplarındaki memeleri beğenmiştim açıkçası. Burun için beklentilerimi anlattım. Sanırım bir tek burada dinlenildiğimi hissettiğim kendimi ifade edebildim ve ilk kez muayenin büyük bir kısmında doktorun kendini övmediği konuşanın daha çok hasta olduğu bir muayene deneyimi idi. EN ÖNEMLİSİ ANLATTIĞIM BURUN VE MEMENİN BENİM İÇİN NASIL MÜMKÜN OLMAYACAĞINI NASIL KENDİ DEDİKLERİ GİBİ OLMAK ZORUNDA OLDUĞUNU ANLATAN DOKTORLARDAN SONRA İSTEKLERİMİN NASIL MÜMKÜN OLACAĞINI ameliyatta neler yapacağını anlattı Ekrem hoca. O kadar acı, zahmet ve para doktorların aşina olduğu tekniklerle sürekli yaptıkları aynı burun ve meme için hiç risksiz ama yüzümüze ve bedenimize olmayacak burun ve meme ile yaşamaya mahkummuşuz tavrını hiç sevmedim çoğu doktorun. Bu sebeple tercihim Ekrem hoca oldu. Ekrem hoca ile ilgili tek sıkıntı ağzı iyi laf yapan veya yapacağı operasyonu pazarlayabilen birisi değil ve iletişimi çok güçlü değil. Teknik konuşuyor ve çok bilgi sahibi olmadan giderseniz bilemiyorum ne yapacağını anlayamayabilirsiniz. (Tercih ettikten sonra bu hocanın iletişimi zayıf sıkıntı çıkar mı diye düşünsem de her gün aradığımda kendisine ulaştım ve şikayetlerimi dinleyip neyin neden olduğunu açıkladı. Ameliyat sonrası süreçte de doktorun ulaşılabilir olması gerekiyor. Ben bu kısımda çok umutlu değildim açıkçası, mutluyum)Burnuma gelince : estetik kaygılardan ameliyat olmak istedim açıkçası. Burnum bir hayli kalın derili ve bülyöz / büllöz nasıl deniyorsa artık öyle ucunda top olan bir burundu. Yüzüm de burnuma göre küçük kaldığından burnum olduğundan da büyük görünüyordu maalesef. Ameliyat öncesi burnumda eğrilik olduğunu da öğrendim. Daha önce (burnumun ucundaki top görüntüye takık olduğumdan olabilir) burnumun kanatlardan ve alttan bakınca da eğri olduğu çok gözüme çarpmamış açıkçası.

Ameliyat sonrası öğrendiğim bir konu ise burnumun kırık olduğu 8 ya da 9 yaşlarında iken burnumun üstüne düştüğümü ve burnumun çok kanadığını hatırlıyorum. Parçalı yamuk kaynamış kırıklar varmış burnumda bunlar da ameliyat esnasında düzeltilmiş.

Planlan ameliyat süresi meme için 1.5 saat burun için 1 ya da 1.5saat iken ; meme büyütme için 1.5 saat sürmüş operasyon burnum için ise 3.5 saat sürmüş. Toplamda 5 saat operasyonda kalmışım.

Burnum için beklentilerim :

burnumun ucundaki top görüntü gitsin ve burnum mümkünse bir iki tık küçülsün idi. Ekrem hoca hariç hiçbir doktor burnumun küçülemeyeceğini söylüyordu. Burun profili varmış bunu küçültmek imkansızmış, yok burun çökermiş vs defalarca hayal kırıklığına uğramıştım. Yüzüm ile burun ucu mesafem kısalmayacaksa burnum yüzümün ortasında büyük durmaya devam edecekti. Bazıları da burnumun top kısmının daha minik bir top şekline getirilebileceğini söyledi. Bana bu burun ucu ile kısımlarda doktorların üstünde ısrarla şu olabilir şu imkansız gibi söylemleri kendilerini yormayacak ve riske atmayacak şekli öneriyorlar gibi geldi.

Burun ucu ile ilgili ısrarım kesindi en temelde burnumun ucu değişsin diye ameliyata karar vermişken burnumun ucu küçülsün ya da doktorun kafasındaki burun bana olsun diye o kadar zahmet ve acıyı çekemem üstüne de para veremem mottom idi.

Şu an burnumu her birine göstermek isterim açıkçası profilden(burun ucu burun kanat başlangıç mesafesi) küçülme var.

Burnum alın kökümden başladığı için daha erkeksi bir görüntüye sebep oluyordu. Burnumun başlama(çıkıntı yapma yeri) yerinin göz pınarı hizasında olmasını istedim. Bu kısımda da Ekrem hoca hariç hayal kurmamam gerektiği kocaman bir burnum olduğu ve bunun şeklen değişeceği ama büyüklükte aynı kalacağı üzerine defalarca kırıldım birçok doktor tarafından (şu an burun köküm göz pınarımdan başlıyor)

Burun kemerim çok hafif vardı bunun törpülenip düzleştirilmesini talep ettim kıvrık ya da hokka burun tercih etmedim ben .

Burun ucum çok kalkık olsun istemedim ancak yere paralel bir burun kalkıklığı da değil hafif kalkık


Şimdi sanırım doktorun kararı da ya da önerileri de önemli diyenler için birkaç kelam etmek istiyorum. Her biri sanki fabrikasyon gibi aynı tipte burunlar çıkarıyor dikkat ederseniz ve eğer yüz profiliniz o burun için uygun değilse o sosyal medyada paylaşılan kişiler olmuyorsunuz maalesef. Ne istediğine karar vermek ve beni ikna edecek doktor değil, istediklerimi nasıl uygun hale getirir doktorunu aradım ben açıkçası.Meme ile ilgili beklentilerim.

Öncelikle ön bilgileri vermem gerek. 165cm boy, 55 kilo biriyim. Göğüs altım 75cm, göğüs üstü ölçüm 78 cm idi. Meme ucu üstü komple boş hiç meme dokusu yok idi. 75A sütyenler büyük geliyordu ☹ Memelerim sarkık değildi çünkü sarkamayacak kadar küçüktü. Ameliyata karar verdikten sonra 6 ay kadar göğüs çalışarak göğüs kası çıkardım bu bilgiyi de vereyim.

 • Meme ucum ile göğüs kafesinin boyun kısmında kalan boşluk arası 19 – 21 cm arasında kalmalı , meme ucu ile diğer göğüse doğru olan (çatal) ortası 9 – 11 cm arasında kalmalı 75C olabileceğim bir meme protezi (neden bu ölçülere bu kadar takıldım, standart ölçü budur, google’layabilirsiniz.
 • Kas altı protez. Kas üstü, kas zarı altı ve bir teknik daha var ama hatırlayamadım. Benim meme dokum yok’a yakın olduğundan kas altı istiyordum, kas üstü meme protezi ele geliyormuş diye okudum buralarda ki yıllarca mememin yokluğundan çekip üstüne protez diye bağıran memelerim olsun istemedim. Kas zarı altı tekniği ile yapan bir doktora denk geldim ama dediğim gibi kas altı dışında beni tatmin etmeyecekti ya da ikna olmayacaktım çünkü protez ele gelsin istemiyorum.

 • Silikonu / protezi yerleştirecekleri Kesi yeri. Üç farklı kesi yeri var.
 • Meme ucu : meme ucundaki koyu olan yerden protez koyuluyor diye biliyorum. Bu şekilde memede iz kalmıyor (bu en iyi kısmı kendi memem diyebilir kişi) ancak süt bezleri zarar görüyormuş ve his konusunda da olması gerektiği gibi hissedememe hali varmış
 • Meme altı : meme altından kesi . bu yöntem protezin yerleştirilmesi ve ilerde kaymaması ya da protezi koymak için açılan ceplerin daha net olabilmesi için gerekli imiş. Meme altında iz kalıyor ancak Kas altı protez ile ilgili meme ile protez arasında kapsül mü artık neyse adı öyle bir şey yapıyormuş vücut , kas altı protez yerleştirmede kapsül yapma ihtimali en düşük olan protez koyma yeri imiş.
 • Koltuk altı kesi : bu kesi ile meme ucundaki his kaybı ya da süt bezlerinin zarar görmesi ihtimali çok düşük ve meme altı kesi gibi de memede görünür iz kalmıyor ancak koltuk altı keşide protez için açılan cepler tam proteze göre olamayabiliyormuş, silikon tabanı dönebiliyormuş vs protezin yeri kayarsa büyük acılara sebep olabiliyormuş.
Silikon / Protez Profil şekli : bu kısım tam olarak memenin dışardan nasıl görünmesini istediğinizle ilgili. Eğer meme doğal olsun derseniz orta profilli tercih etmeniz gerekiyor. Meme dokunuz az ise yüksek profilli protezleri tercih etmeniz gerekiyor.

Yuvarlak protez / damla protez : damla protez adı gibi damla şeklinde üst kısmı daha az alt kısmı daha fazla meme içerecek gibi olan protez. Memenin doğal görünümü damla görünümüdür. Ancak atlanan bir nokta var eğer meme ucunuzun üst kısmında çok az meme dokusu var ise damla protez mecvuttaki küçük görüntüdeki asimetriyi daha da artırır. Yuvarlak protez ise meme ucunun üst kısmında doku olmayan ya da az olan kişiler için öneriliyor. Hali hazırda olmayan üst kısma da takviye yapılmış gibi meme ucunun altında da meme var zaten haliyle damla görüntü oluşmuş oluyor. Şöyle ifade edeyim meme ucu üstü 1 birim meme var diyelim, meme ucu altı 3 birim meme var. Yuvarlak protez meme ile +2 birim daha her yere eşit şekilde meme eklenmiş olacak bu şekilde meme ucu üstü 3 birim meme, meme ucu altı 5 birim meme olacak ve doğal meme görünümü olacak. Meme ucu üstünde dokusu olmayan kişilerin ısrarla damla protez istemesinden dolayı böyle açıkladım. Ki zamanında ben de damla protez olsun diyordum ki doktor bu şekilde açıklayınca çok mantıklı geldi.

Protez markası : Mentor (birçok marka duymuş olsam da sitedeki çoğu kişinin tercihi bu protez markası olduğu için ısrarla mentor istedim)

Kaç CC ? yukarıdaki sorulara cevap verdikten sonra memenin sahip olmasını istediğiniz profili elinizle işte bu kadar olsun dediğinizde doktor …. CC diyor zaten. Uzun boylu kişilerde yüksek CC’ler doğal dururken kısa boylu kişilerde yüksek CC’ler çok abartı durabiliyor. Ya da tam tersi.

Sırasıyla cevap verilmesi gereken sorular özetle şöyle :
1. kesiyi istediğiniz yer (meme altı, meme ucu, koltuk altı) , 2. Protezin koyulacağı yer (kas altı, kas üstü, kas zarı altı ve bir yöntem daha ama adını unuttum) , 3. Silikon / protezin profili (orta profil mi yüksek profil mi) , 4. Yuvarlak protez mi damla protez mi? 5. Kaç CC ? dördüncü maddeye kadar kendiniz karar verip doktoru öyle aramalısınız bence. Beşinci madde kaç cc ise doktoru dinlemekte fayda var; derinin esneyemeceği bir büyüklükte meme istemek sıkıntı çıkarabilir.

Tüm bu bilgiler ışığında kişisel tercihlerim:
1. meme altı kesi ile(protezin doğru yere oturması benim için çok önemliydi ilerde sorun çıksın istemedim), 2. kas altı protez (meme ucunun üstünde meme dokum olmadığı için protez ele gelsin istemiyordum) , 3. Yüksek profil (memelerim belli olsun istedim bu C cup isteme sebebimden ileri geliyor, profilde memenin sütyen dolduran kısmının öne doğru ne kadar olacağı kısmı) 4. Yuvarlak protez ( memem ile göğüs altı çevrem arasında 3cm fark vardı orta profil beni mutlu etmezdi senelerce küçücük memelerle gezdiğim için), 5. CC için yukardaki isteklerimden sonra bazı doktorlar ısrarla orta profil ve 300 CC dese de ilk dört madde değişmezlerimdi 350 CC’de karar kıldık doktorlar. Bu kısımda elime protezi verdi mememin üstüne koydum böyle mi istiyorum derken + - beğendiğim 350CC nin duruşu oldu. Ameliyat öncesi doktor çizerken eğer istersen 375CC deneyebilirim daha dolgun görüntü için diye sordu önce 375 deneyin çok abartı durursa 350CC olsun ama kesinlikle 325CC olmaz dedim. Şu an 375CC var.

Dikkat : Ameliyat öncesi 1 hafta kadar vitamin, kan sulandırıcı gibi hormon vs herhangi bir hap takviye ve bitki çayları vs içmemek gerekiyor. Ameliyat günü 8 saat önceden oruçlu gibi sigara dahil her şey kesiliyor.AMELİYAT GÜNÜ

Tavsiye: içinizden ağlamak geliyorsa ağlayın, konuşmak geliyorsa konuşun. Zira narkoz sonrası on katı içinizde tuttuğunuz ne varsa çıkıyor. Ben sevenlerimin korkularını yenmeleri için uğraştım çok ve sedyeyi görünce ağlamaya başladım sonrası ağlayarak girdiğim ameliyattan ağlayarak çıktım ☹

Ameliyat öncesi :
damar yolum açıldı. Bir bone bir terlik ve bir ameliyat önlüğü gibi bir şey getirdiler. Giyindim. Sonra doktor geldi. Meme hakkında tekrar neler istediğimi konuştuk tekrar kas altı 350 CC dedim. 375CC de getirdim denememi ister misin dedi. Önce 375CC deneyin çok emanet gibi durursa 350CC koyun dedim. 350CC altı kesinlikle olmaz dedim. Sonra yüksek profil protez değil mi hocam, mentor değil mi diye teyit ettim tekrar (ameliyat sonrası protezlerin kutusunu veriyor içinde lisans kitapçığı var). Sonra burun hakkında isteklerimi tekrarladım göz pınarından başlamalı burun köküm, çok hafif kalkık burun ucu ve en önemlisi burnumdaki top görüntü gitmeli dedim. Sonrasında memelerimi ben ayaktayken çizdi mavi bir kalemle(bu kalemin boyası çıkmıyor 10gün kadar ki zaten silemiyordum memeyi inanılmaz hassastı)

Doktor gitti. O arada hemşireler geldi ve varis çorabı giydirdiler. On dakika geçmeden sedye geldi. Buraya kadar gayet güler yüzlü ve pozitif ben bir anda ağlamaya başladım kendimi çok tutmuştum, korkuyordum. Ameliyathaneden bir sakinleştirici iğne geldi ve açık olan damar yolumdan yapıldı hala ağlıyordum sedyeye oturdum buradan sonrasını hiç hatırlamıyorum.

Ameliyat sonrası
(planlanan ameliyat 1.5saat meme 1 ya da 1.5 saat kadar burun ameliyatım planlanmışken toplamda 5 saatte çıktım burun kökümdeki kırıklardan kaynaklı ameliyatta onları da düzeltmiş.) Bu sürede refakatçim ameliyathaneyi aramış sık sık bilgi akışında sorun olmamış.

Burnumdaki durum :

Odaya geldim ama ne gelme : burnumda delikli tampon, dudak üstünde gazlı bez, burnumda plastik bir aparat(alçı deniyor sanırım) , memelerimde direnler ve ameliyathanede giydirdikleri siyah bir sütyen, sonda ile kolumda tansiyon ölçücü bir alet bir makinaya bağlı, parmağımda mandal gibi bir şey ile yatakta titrediğimi hatırlıyorum. 15 dakika kadar sürmüş bu titreme. Ameliyat sonrası titrerken doktor geldi refakatçime bir şeyler anlattı(operasyon hakkında bilgi vermiş) benim tek sorduğum memelerim nasıl olmuş hocam 😊 bu kısmı hatırlıyorum. Narkoz etkisi geçince yaklaşık 4 saat sonra bir şeyler yiyebilirmişim. Çiğneme vs hiçbir kısıtlama yok dedi doktor. Ben yine de riske atmayıp çorba içtim. En önemli kısım belki de : benimle ameliyat olan 2 kişi daha vardı yüzleri mosmor ve gözleri kapanmıştı. Doktor refakatçime 10dk buz 10dk bekleme demiş. (buraya dikkat buzu direkt yüze uygulamıyoruz buz yanığı oluşabilir. Önce gazlı bir bez üstüne buz) Buzu hemşireler getiriyor. Burada refakatçiye çok iş düşüyor toplam 12 saat boyunca 10dk buz 10dk bekleme yapmış. Gözlerimde yüzümde buz varken uyudum hissetmedim. Hiçbir şekilde şişmedim ve morarmadım. Memelerime bakmaya çalışırken kafamı eğik tuttum orada burnum kanadı bir daha da başımı eğmedim. Başı eğmemek gerekiyor. Buza ikinci gün 4 saat kadar devam ettik üçüncü gün artık buz yapmadık direkt sarartılar geldi sanki morarmışım da onların sararması gibi.

Gelelim memelerdeki duruma;

Ağrı kesiciler serumlarla sürekli veriliyor. Uyandığımda göğsümde (burada okumuştum tuğla koyulmuş gibi his oluyor yazmıştı birisi) ne tuğla hissi az kalır on tane adam göğsüme basmış gibi öyle bir ittirilme hissi. Ya rabbi bu nasıl bir şey dedim ağrı hissetmiyordum ama ittirilme hissi korkunçtu. Ameliyathanede giydirilen bu sütyeni 1 ay kadar çıkarmayacakmışım.

İlk 4 saatte pıhtı atma ihtimaline karşı hareket etmek gerektiğini biliyordum bu sebeple bacaklarımı mümkün mertebe hareket ettirdim. Ama yürümek gerektiğinde hemşire geliyor ve yürütüyor bu kısımda sıkı takiptelerdi kendileri.

Ameliyattan 4 saat sonra hemşire geldi sondayı çıkardı yürümem gerekiyormuş. Direnlerle yürümek çok zor. Refakatçim ve hemşire birer diren alarak bir de koluma girerek beni yürüttü. Sonra çorba içtim. Uyumuşum. Uyandığımda tekrar odanın içinde refakatçimle yürüdük. Hemşire birkaç saat sonra tekrar geldi yürümem için yürüdük dedik ama yine yürüttü. Sabaha karşı koridorda yürüdüm iki tur. Yürümek ve hareket etmek önemli.

Ameliyattan sonra hastane sabahı :

Saat 8 gibi doktor geldi, durumumu sordu beni bilgilendirdi ameliyat hakkında. Memelerime baktı. Burnumun içine ışıklı bir aletle baktı. Şikayetlerimi dinledi. Memelerimdeki ittirilme hissinin üçüncü gün geçeceğini söyledi. Burnumda hiç ağrı hissetmedim hemşireler gelip gazlı bezi değiştirdi. Nefes almada hiç sorun yaşamadım ki ben burnumdan nefes alan biriyim. Memelerim diyorum ve susuyorum ittirilme hissi beter ama ağrı gibi değil garip bir duygu. Saat 10 gibi doktor tekrar geldi. Direnleri çıkardı. Düşündüğüm gibi acı yoktu nefes al dedi ve bitti. Direnler çıkınca inanılmaz rahatladım ama hareket kısıtlılığı getiriyordu. Hemşireye reçete bırakacağını ilaçları nasıl kullanmam gerektiğini anlattı. 1 antibiyotik, 1 ağrı kesici, 1 kas gevşetici, 1 ağrı kesici daha(bu üçüncü sırada içilen), 1 hapşırmayı önlemek için hap(ben çok hapşıran biri olduğum için bunu ekstra reçete etmiş) , 1 burun temizlemek için okyanus suyu yazılı idi. Evde Yüksek yastıklarla yatılacak, sağa sola dönmek yasak, sırt üstü uyunacak.

12 gibi hastaneden çıktık. (bu arada akşam yemeği sabah kahvaltısı var yemekler iyi idi)Ameliyattan sonraki 24 saat (EV) :

Burun durumu : burnumla ilgili ağrı anlamında sıkıntı yaşamadım. Başımı eğmemeye çalıştım ki hastanedeki gibi kanamasın diye. Ağrı kesici birkaç saat sonra antibiyotik sonra öteki ağrı kesici sonra hapşırmamak için hap vs vs. delikli tampondan dolayı nefes almada sorunum olmadığı için rahattım. Her gün burnumu okyanus suyu ile temizlemem gerektiğini söyledi yoksa kan sızıntıları ve mukus sebebiyle daha zor temizleme yapmam gerekirmiş. Yüzüm az da olsa ödem yaptı. Üst dudak çok hareket etmiyor ödem oldu galiba.

Meme durumu: hastanedeki gibi ağrı kesiciler etkili değildi. Göğsümdeki ittirilme hissi beni korkuttu doktoru aradım, bu hissin yarın geçeceğini daha fazla ağrı hissedersem ikinci ağrı kesiciden bir tane daha yutabileceğimi söyledi. Kollarım pek hareket edemiyordu.


Toplamda yemek yerken yorulduğum bir gündü. Refakatçim evde de 4 saat kadar buz uyguladı şişme ve ödemi engellemek için. Ameliyat öncesi biz jel buz almıştık. Boşuna almışız çünkü onlar o kadar ağır geliyor ki yüze eldivene buz doldurup hastanedeki gibi buzlardan yaptık. Doktorun dediği gibi yüksek yastık iki yastık üst üste koyduk. Kollarımın iki yanına da yastıkla destekleyip dönmeyi engelledik.Evde 2.gün :

Burun durumu : Hapşırma hissi ilaca rağmen geliyordu. Tekrar aradım doktoru. Hapşırma gelince başı yere paralel şekilde tutup yutkunma hareketi yapmam gerekiyormuş. Hapşırma hissini bu şekilde bastırdım. Yüzümün bir önceki günki ödemi 2.gün daha da arttı.

Meme durumu : günü ikiye bölebilirim öğlen 12den önce öğlen 12den sonra. Öğlen 12den önce bastırılma hissi vardı öğleden sonra azaldı. Çok daha iyiydim. Kollarım gövdemden biraz ayırabiliyordum.

Yüksek yastıkla yatmaya devam, yemek yeme gibi temel ihityaçlar ve uyuyordum bol bol.Evde 3.gün :

Burun durumu: hapşırma hissi ilaca rağmen ısrarla devam ediyordu. Yine aradım doktoru. Tamponlar yabancı madde ve ondan dolayı hapşırma hissi var dedi. Ben hapşırırım normalde de bunu belirteyim(bu sitede okuduklarımda benim gibi hapşırma sorunu yaşayan yoktu) ve hapşırdım. Burnum kanadı. Doktora gittik. Dikişlerde sorun yoktu, kanama normalmiş hapşırma hissi gelirse ve yutkunma ile geçmiyorsa ağzından hapşır dedi. Yüz Ödemi ilerlemeyi durdurdu ancak gerilemiyordu da.

Meme durumu : bastırılma hissi yoktu, hapşırdığım için dikişlere bir şey olmuş mudur diye korksam da şükür ki sorun yoktu. Kolların durumu gövdeme 90 derece hareket ettirebiliyordum. Ufak tefek işlerimi yaptım.

Evde 4.gün :

Burun durumu : günlük burun spreyi kulak çöpü ile temizlemeye devam. Doktor kontrolü vardı. Dikişleri almadı kendileri düşecekmiş. Bu arada krem vs hiçbir şey vermeyince sordum krem yokmuş okyanus suyu ile temizle sadece dedi. yüzümdeki ödem yanaklarımda toplandı yanaklarım kocamandı sincap gibi bir görüntü var yemek yemeyi engellemiyor ödem ancak görüntü olarak hayli komik.

Meme durumu : memelerdeki bastırılma hissi ağrı acı tamamen bitti. Doktor kontolü vardı. Batikonla temizlendi nasıl pansuman yapacağım gösterildi iki günde bir pansuman var. Memelerimi ilk kez gördüm. İnanılmaz güzeldi biraz küçüleceğini ödemli olduğunu söyledi.Evde 5.gün (KABUS GÜNÜ):

Antibiyotik içerken boğazıma takıldı ne ileri ne geri gitmedi. Kendime Heimlich Manevrası yaptım. Eğilmemem gerekirken eğilmek zorunda kaldım, mideme baskı yaparken dikişlerime bir şey olmuş olabilir diye çok korktum. Burnum kanamadı ama meme arama baskı yaptığım için doktora gittim tekrar. Meme altı ameliyat yerimdeki bezleri açtı çok şükür ki meme dikişlerimde bir şey yoktu burnum iyiydi. Ama çok korktuğum gün oldu.

(aradaki günler ağrı kesici içmeli sıradan günlerdi)

Evde 8.gün (TAMPONLAR ÇIKIYOR) :

Ağrı kesiciler bitti ağrı sızı hissetmiyordum. gayet iyiydim. Doktora gittik. Burnumun üstündeki alçı alındı. Kocaman bir ağırlık taşıyormuşum meğerse o an anladım. Tamponların çıkarılması korkulu rüyam idi. Nefesini tut dedi tuttum o an acı hissetmedim sandım gözümden yaş indi ancak acı hissedilmeyecek kadar hızlı çekmiş olabilir bilemiyorum bir anda eskisi gibi nefes alabildim o an delikli tampon iyi ya nefes alabiliyorum dediğim anlarda ne kadar da iyimser olduğumu fark ettim 😊 delikli tampondan nefes alabilmiş olsam da tampon çıkarılınca olduğu gibi nefes almak mutlulukmuş. Yüzümdeki ödemler gitmişti , sincap görüntüye de tamponların alınmasına kadar veda etmiştim.

Burnumu gördüm, burnumu a dostlar :KK200: ödemli de olsa muhteşemdi kesinlikle, biraz sevindim ağladım, çok uzun zaman doktor doktor gezdim. Derdimi, isteklerimi anlatmaya çalıştım ama birçoğu istediğin burun sana olmaz demişti artık hayal gibi gelirken istediğim burun elimde ayna tam karşımda idi. Şükürler olsun. Burnumu temizledim sanarken temizleyememişim maalesef doktor temizledi birazcık ve burnuma masaj yaptı nasıl iyi geldi, nasıl kaşınmış meğersem her bir burun hücrem. Hatırladıkça o anı gülümsüyorum. Ten rengi bir bant ile bantladı tekrar. Memelerime de burada bir baktı. Pansumanı güzel yapmış olduğumuzu söyledi.

Evde 9.gün :

meme durumu :
Doktora söylemedim memelerimi sütyensiz görmek istedim birkaç saat kadar sütyensiz gezdim. Sevinçten ağladım. Allah’ım o ne güzel olmuş öyle diye. Rabbime dua ediyorum her kim üzülüyorsa memesinden dolayı o maddiyatı ver ki ona bu paha biçilemez bir mutluluk. İnşallah isteyen herkese nasip olur. Birkaç saat sonra sütyeni giydim. Sütyenden sonra direnin çıktığı yerlerde korkunç bir ağrı oldu. Doktoru aradım yine. Anlattım sütyeni çıkardım az bakayım diye giydikten sonra ağrı başladı dedim. Sütyeni çıkardığım için protezler kol altına ve meme altına doğru baskı yapmış ve bu sebeple ağrı hissettiğimi ağrı kesici içmemi söyledi.

burun durumu : okyanus suyu ile temizlemeye devam ettim.

Evde 13.gün (BUGÜN) :

Memelerden dolayı hareket kısıtlılığı tamamen yok oldu maşallah. Yine de tedbiren ağır bir şey kaldırmıyorum. Memelerimdeki ödemler çok azaldı. İstediğim gibi oldular yani. Dışarı çıktım dün ve hiçbir zorlanma hissetmedim. Doktorun verdiği sütyeni ameliyattan itibaren 1 ay takmış olmam gerekiyor kaldı 17 gün 😊 sonrasında sütyen takmam gerekmiyormuş. Sarkma da olmayacak.

Burun durumu : bantlar yarın çıkacak. İnanılmaz kaşınıyor burnum.Uzunca serüvenim böyle soru olursa editlerim, yanlış yazdığım / bildiğim bir şey varsa düzenlerim. Fotoğrafları gün gün çektim kendim değişimi göreyim diye ama buraya eklemeyi bulamadım :/


EDIT :
Burun durumu 14 - 25.gün arası :

burun bantları çıktığı an şoka girdim 2 hafta kadar atel / alçı adı neyse o ve ardından bant kaldı burnumda. - Burun derim 2 hafta kadar havayla temas edemedi. Bu sebeple bandı çıkardığımda burnumun üstünde inanılmaz yağ olmuştu (yağlı cildimvar) temizlemek çok zor oldu üstelik çok da hassastı.
bantları çıkardıktan sonraki gün doktor kontrolü vardı. Burnumun ucundaki (iki delik arasında kalan et / bağlantı noktası gibi olan yer) düşmeyen dikişleri aldı doktor. Acımayacak dedi ama gözümden yaş indi. burun masajına başladık yaklaşık 2 ay kadar her gün 10 dk iki farklı hareketle masaj yapıyorum.
Masajın ilk günlerinde ödem burun köküne doğru gidiyor ve moral bozuyor. (Bir süre edit yapamama sebebim diyebilirim) Bugün masajın 10.günü burun köküne giden ödemler yok oldu ve eskisi kadar hassas değil burun ucu. Burun içi dikişler okyanus suyu ve kulak çöpü ile yapılan temizlikler esnasında düştü birkaç tane hala yerinde bakalım ay kontrolünde onlara ne olacak. Son olarak birkaç gündür düzgün koku alabiliyorum, çok keskin kokular dışında soft kokuları alamıyordum.

Meme durumu 14 - 25.gün arası :
dikiş pansumanı gün aşırı devam ediyor. artık su değebilir dedi doktor. Bir ay sonunda dikişler düşmezse alacağım dikişleri dedi. ben göremiyorum dikişleri ama düşmemiş diyor arkadaşım :/ bilemiyorum. duş esnasında bandajları çıkarıp yıkanabilirsin dediyse de doktor ben su değdirmeye cesaret edemedim. Ödem devam ediyor. Gözle görülür bir ödem olduğunu söyleyebilirim. Memelerin biri ötekine göre daha büyük olabiliyor ödem nöbetinde gibiler diyebilirim. Çatal oluşmaya başladı. hızlı tempo yürüyebiliyorum. Koşmadım hiç, doktorla görüşmeden denemeyeceğim.

EDIT 2 :
Burun durumu 38.gün :
Burnumun ay kontrolünde burun içi dikişlerimin hepsinin düştüğünü öğrendim, bu iyi haberdi. Kötü haber orijinal burnumdaki kalın deri ve yamukluk sebebiyle eski yamuk halini almaya çalışıyor burun, burun deliklerinin eşitlikleri bozuldu. "Nostril Retainer" adında bir burun aparatı kullanmam gerekiyormuş. Ya sürekli takarak 1 ay takacağım ya da sadece geceleri takarsam 3 ay boyunca takacağım. İşten dolayı mesai saatleri içinde takmam çok mümkün değil bu sebeple 3 ay kadar kullanacağım. Bu burun aparatı inanılmaz hapşırtıyor beni. Hapşırma hapına tekrar başladım.
Burnu temizlerken kulak çöpü devri bitti sümkürmek mümkün ama burun kanatlarına dokunmak yasak. Beceremediğim için kulak çöpüne devam ediyorum. Burun masajı değişti günde 3 kez 2 farklı hareketle mesaja devam ediyorum.
Burun masajı yaparken yanaklara doğru giden ödem çok çok azaldı ancak burun ucu hala çok acıyor masaj yaparken. Her tarafı inceldi küçüldü ancak burun ucu hala top gibi. Moralimi bozmayacağım, moralimi bozmayacağım bir seneye oturacak. Ancak şunu anladım burun ameliyatı iyileşme süreci çok çok önemli ve masajlar vs mesai harcamak gerekiyor.

Meme durumu 38.gün : Meme ödemlerim azalmış. Dikişlerden her iki keside de erimeyen dikişleri aldı doktor bu arada yara kabuğunu da aldı. Yara kabuğu çok kaşınır diye düşünüyordum bu dert olmadı en azından.
Meme altı kesim için "scarex" adında bir jel önerdi doktor , günde 3 kez kullanacağım. Bir de haftada iki kez c vitamini almamı önerdi. Meme masajı verdi. Meme masajını yapmıyorum. Meme masajının amacı memeyi yumuşatmakmış ama ben yumuşasın istemiyorum ayrıca masajda korktum hareketler bana sert geldi. Yapmıyorum masajı. Sigara içenlerde kesi tene göre daha koyu oluyor sigarayı azalt uyarılarına rağmen sigara içtim ve yara kabuklarının altında tenimle aynı renk olduğunu gördüm. Bence her fırsatta sigarayı bırakın tavsiyesi idi doktordan diye düşünüyorum. Koşma durumunu sordum iki aya kadar zorunda olmadıkça koşma dedi. Meme ödemlerimle ilgili çalışma hayatına dönünce ameliyat sonrası sanırım hareketten ödemlere faydalı oldu diye düşünüyorum.

meme ve burun için kontrol üçüncü ayda olacak.
merhabaaa
meme ameliyatı için ne kadar ödeme yaptınız acaba ozelden ıletısım kurabılır mıyızz
 
Emeğinize sağlık nasıl uzun uzun yazmişsiniz. Kendi adima teşekkür ederim. Çok ama çok geçmiş olsun 🌸bende 2 haftaya meme büyütme olacağim. Hafif hafif içimde bir korku başladı. Ama sonunda ne kadar mutlu olacağimi düşünüp kendimi cesaretlendirmeye çalişiyorum.
Merhaba oldunuz mu acaba olduysanız nerde ve kaça oldunuz memnunmusunuz
 
Tekrar merhabalar,
Gelen mesajlar üzerine bir mesaj daha paylaşayım. Sorular genelde hakkında kötü yorum olmayan doktorlar ile ilgili. Şikayet adında bir site var (buraya site ismi vermek doğru mu bilmiyorum o sebeple yazamadım) oraya her gün girin düşündüğünüz doktorun adını ve google yorumlardan da her gün kontrol edin. Bir gün gelen kötü yorum ertesi gün olmuyordu. Bazı doktorlar sitelerdeki yorumu kaldırtıyor ya da altına aynı gün açılmış gibi sadece oraya mesaj yazan kullanıcılar ile "ben çok beğendim" temalı yorumlar yapıyorlar. Bu konu hassas ve her doktoru her gün bu şekilde Check edin mümkünse.
Selamlar
Burnunuzun son hali nasıl acaba ucundaki sislik biraz daha indi mi kaçıncı aydasınız benim de 3.ayım bitti ama ucu cok şiş yanlarda gamze gibi çiz oldu 3.aydan sonra burnu güzellesen var mıdır😒
 
Merhabalar,

siteyi çok uzun zamandır takip ediyorum, üye olmak ancak nasip oldu.

Burun ve meme estetiğine ilişkin en kritik konuları birinci ağız sizlerden öğrendiğim sevgili üyelere çok teşekkür ederim. Öğrendiğim birçok şeyi buraya katkı olarak tekrar geri bırakıyorum. Meme ve burun estetiği düşününler için kılavuz niteliğinde olsun istedim. Katkı sırası ben de diye düşündüm. Protez seçimi, kesi yeri, CC bildiğim ne var ise meme büyütme ameliyatına dair burada toplu şekilde vererek ameliyat sürecimi de anlatacağım uzun bir yazı olacak.

28 Ocak'ta burun estetiği ve meme büyütme operasyonuna beraber girdim. (Daha öncesinde yazmaya başlamayı planlıyordum ama aksilik olması korkumdan ameliyat sonrası yazarım dedim)

Öncelikle doktor tecrübelerimi de aktaracağım.

Görüştüğüm doktorlarla 2021 Eylül ve 2022 Ocak arasında görüştüğümden fiyat ve yaklaşım tecrübelerim bu süreci kapsar diye uyarayım. 2021 Eylül öncesinde de görüştüğüm doktorlar var da isim isim uğraşmak istemedim. Ayrıca yazdıklarım kadar yazamadıklarım veya burada yazamayacaklarım da var. Maalesef sözlü iletişimdeki sıkıntılar ve izlenimlerimi burada yazsam işini iyi yapmakla uğraşmayıp da kendiyle ilgili olumsuz görüş belirtenleri sosyal medya vs baskı yapanlardan ötürü yazamıyorum. Ancak özelden soran olursa görüşmüş olduğum bir doktor ise görüşlerimi belirtirim.1. Emre İlhan (Plastik Cerrah).

İlk olarak kendisini düşünüyordum instagram ve diğer platformlarda çok fazla iyi burun gördüğüm için ancak şikayet sitelerinde bolca olumsuz yorum okudum maalesef ve fiyatı da kişisine göre değişkenlik gösteriyor gibime geldi. Bazılarına 3bin Euro fiyat verirken bazılarına 7bin Euro gibi fiyatlar vermiş. Hiç görüşmeden eledim. Bütçeme hiç uygun değil, ötesi şikayetlerin boyutu üst düzey (google’layabilirsiniz)2. Şaban Çelebi (Kulak Burun Boğaz Doktoru).

Muayenesine gittim(Nişantaşı). Muayene ücretsiz. Aralık 2021 için verdiği burun estetiği fiyatı 25bin TL idi. Muayenede burnumu nasıl değiştireceğini programda gösterdi ancak beğenmedim. Beklediğim burun biraz daha yumuşak hatlarda çünkü. İletişim olarak güçlü bulmasam da ameliyat olanlarda nefes sorununun olmadığını bolca okudum. Dediğim gibi benim için önemli olan burnumu istediği şekle sokması ve Şaban Çelebi KBB doktoru dolayısı ile kendisine burun ile meme operasyonunu aynı anda olmam mümkün görünmüyordu. Yardımcısının iletişim düzeyi başarılı değil. Doktorun kendisi ile ilgili şikayete pek rastlamadım sanırım, deneyimleri olan yorumlarda ilave ederse estetik düşünenler için yol gösterici olabilir.3. Mustafa Karaca (Plastik Cerrah).

Muayenesine gittim (Bağdat Caddesi). Muayene ücreti 250 TL ya da 300 TL idi kasım 2021’de. Zaman ayırıyor ve dinliyor. Ancak benim istediğim burnun bana olmayacağını uzun uzun anlatıyor. Daha önce yapmış olduğu burunlardan da örnek olarak göstermedi “size şöyle burun yapabilirim” gibi. Yapacağı burun ile birlikte yüze dolgu ya da yağ enjeksiyonu düşünmem gerektiğini yoksa burnun yüzümde güzel durmayacağını söyledi. Hesapta olmayan bir girişim ile burun olmazsa işte yağ da yaptırman gerek gibi estetik ameliyat bağımlısına dönüşmekten korktuğum için düşünmeye aldım ama yaptığı burunlardan örnek göstermediği ve nasıl bir burnum olacağını bilmeden ameliyat olmak çok sağlıklı bir fikir gibi gelmediği için eledim. Fiyat olarak Kasım 2021’de meme için 25bin TL , Burun için 25bin TL fiyat verdi. Yardımcısı iletişim düzeyi olarak başarılı birisi.

4. Tamer Şakrak (Plastik Cerrah).

Muayenesine randevu aldım ancak gitmedim (Bahçelievler). Birkaç yerde burnu çok kötü olan kişiler gördüm. Kendisine randevu almak da zor. Yaptığı memeler instagramda görüldüğü kadarıyla muazzam. Yaptığı burunlar için ilerleyen yıllarda ne olur bilemiyorum ama güzel görünüyor. Telefonda aldığım fiyatlara göre burun ve meme için 50bin TL fiyat verdi. Tek tek fiyat not almamışım maalesef.

5. Esabil Eker.

Yıllarca burada takibini yaptığım doktor idi ama son yıllarda kötü burunlar çıkardığını okuyup vazgeçenlerdenim. Nerde eski Esabil Eker burunları ☹ yeri Ankara idi son bildiğim kadarıyla.6. Devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri bazı estetik doktorları ile görüştüm ancak ilgilenmeye zamanları olmayabilir anlıyorum ama en azından ne istediğimi dinlesinler isterdim. Ne istediğimi anlatabildiğim bir devlet ya da üniversite hastanesi bulamadığım için bu kurumlarda ameliyat olma fikrini tamamen muayene anında eledim.

7. Ekrem Keskin (Plastik Cerrah).

Birkaç yerde hakkında yorum okudum. İstanbul Tıp Fakültesi mezunu profesör bir doktor. Muayeneye gittim. Muayene ücretsiz. İstediğim memeyi ve nasıl görünmesi gerektiğini anlattım. Sosyal medya hesaplarındaki memeleri beğenmiştim açıkçası. Burun için beklentilerimi anlattım. Sanırım bir tek burada dinlenildiğimi hissettiğim kendimi ifade edebildim ve ilk kez muayenin büyük bir kısmında doktorun kendini övmediği konuşanın daha çok hasta olduğu bir muayene deneyimi idi. EN ÖNEMLİSİ ANLATTIĞIM BURUN VE MEMENİN BENİM İÇİN NASIL MÜMKÜN OLMAYACAĞINI NASIL KENDİ DEDİKLERİ GİBİ OLMAK ZORUNDA OLDUĞUNU ANLATAN DOKTORLARDAN SONRA İSTEKLERİMİN NASIL MÜMKÜN OLACAĞINI ameliyatta neler yapacağını anlattı Ekrem hoca. O kadar acı, zahmet ve para doktorların aşina olduğu tekniklerle sürekli yaptıkları aynı burun ve meme için hiç risksiz ama yüzümüze ve bedenimize olmayacak burun ve meme ile yaşamaya mahkummuşuz tavrını hiç sevmedim çoğu doktorun. Bu sebeple tercihim Ekrem hoca oldu. Ekrem hoca ile ilgili tek sıkıntı ağzı iyi laf yapan veya yapacağı operasyonu pazarlayabilen birisi değil ve iletişimi çok güçlü değil. Teknik konuşuyor ve çok bilgi sahibi olmadan giderseniz bilemiyorum ne yapacağını anlayamayabilirsiniz. (Tercih ettikten sonra bu hocanın iletişimi zayıf sıkıntı çıkar mı diye düşünsem de her gün aradığımda kendisine ulaştım ve şikayetlerimi dinleyip neyin neden olduğunu açıkladı. Ameliyat sonrası süreçte de doktorun ulaşılabilir olması gerekiyor. Ben bu kısımda çok umutlu değildim açıkçası, mutluyum)Burnuma gelince : estetik kaygılardan ameliyat olmak istedim açıkçası. Burnum bir hayli kalın derili ve bülyöz / büllöz nasıl deniyorsa artık öyle ucunda top olan bir burundu. Yüzüm de burnuma göre küçük kaldığından burnum olduğundan da büyük görünüyordu maalesef. Ameliyat öncesi burnumda eğrilik olduğunu da öğrendim. Daha önce (burnumun ucundaki top görüntüye takık olduğumdan olabilir) burnumun kanatlardan ve alttan bakınca da eğri olduğu çok gözüme çarpmamış açıkçası.

Ameliyat sonrası öğrendiğim bir konu ise burnumun kırık olduğu 8 ya da 9 yaşlarında iken burnumun üstüne düştüğümü ve burnumun çok kanadığını hatırlıyorum. Parçalı yamuk kaynamış kırıklar varmış burnumda bunlar da ameliyat esnasında düzeltilmiş.

Planlan ameliyat süresi meme için 1.5 saat burun için 1 ya da 1.5saat iken ; meme büyütme için 1.5 saat sürmüş operasyon burnum için ise 3.5 saat sürmüş. Toplamda 5 saat operasyonda kalmışım.

Burnum için beklentilerim :

burnumun ucundaki top görüntü gitsin ve burnum mümkünse bir iki tık küçülsün idi. Ekrem hoca hariç hiçbir doktor burnumun küçülemeyeceğini söylüyordu. Burun profili varmış bunu küçültmek imkansızmış, yok burun çökermiş vs defalarca hayal kırıklığına uğramıştım. Yüzüm ile burun ucu mesafem kısalmayacaksa burnum yüzümün ortasında büyük durmaya devam edecekti. Bazıları da burnumun top kısmının daha minik bir top şekline getirilebileceğini söyledi. Bana bu burun ucu ile kısımlarda doktorların üstünde ısrarla şu olabilir şu imkansız gibi söylemleri kendilerini yormayacak ve riske atmayacak şekli öneriyorlar gibi geldi.

Burun ucu ile ilgili ısrarım kesindi en temelde burnumun ucu değişsin diye ameliyata karar vermişken burnumun ucu küçülsün ya da doktorun kafasındaki burun bana olsun diye o kadar zahmet ve acıyı çekemem üstüne de para veremem mottom idi.

Şu an burnumu her birine göstermek isterim açıkçası profilden(burun ucu burun kanat başlangıç mesafesi) küçülme var.

Burnum alın kökümden başladığı için daha erkeksi bir görüntüye sebep oluyordu. Burnumun başlama(çıkıntı yapma yeri) yerinin göz pınarı hizasında olmasını istedim. Bu kısımda da Ekrem hoca hariç hayal kurmamam gerektiği kocaman bir burnum olduğu ve bunun şeklen değişeceği ama büyüklükte aynı kalacağı üzerine defalarca kırıldım birçok doktor tarafından (şu an burun köküm göz pınarımdan başlıyor)

Burun kemerim çok hafif vardı bunun törpülenip düzleştirilmesini talep ettim kıvrık ya da hokka burun tercih etmedim ben .

Burun ucum çok kalkık olsun istemedim ancak yere paralel bir burun kalkıklığı da değil hafif kalkık


Şimdi sanırım doktorun kararı da ya da önerileri de önemli diyenler için birkaç kelam etmek istiyorum. Her biri sanki fabrikasyon gibi aynı tipte burunlar çıkarıyor dikkat ederseniz ve eğer yüz profiliniz o burun için uygun değilse o sosyal medyada paylaşılan kişiler olmuyorsunuz maalesef. Ne istediğine karar vermek ve beni ikna edecek doktor değil, istediklerimi nasıl uygun hale getirir doktorunu aradım ben açıkçası.Meme ile ilgili beklentilerim.

Öncelikle ön bilgileri vermem gerek. 165cm boy, 55 kilo biriyim. Göğüs altım 75cm, göğüs üstü ölçüm 78 cm idi. Meme ucu üstü komple boş hiç meme dokusu yok idi. 75A sütyenler büyük geliyordu ☹ Memelerim sarkık değildi çünkü sarkamayacak kadar küçüktü. Ameliyata karar verdikten sonra 6 ay kadar göğüs çalışarak göğüs kası çıkardım bu bilgiyi de vereyim.

 • Meme ucum ile göğüs kafesinin boyun kısmında kalan boşluk arası 19 – 21 cm arasında kalmalı , meme ucu ile diğer göğüse doğru olan (çatal) ortası 9 – 11 cm arasında kalmalı 75C olabileceğim bir meme protezi (neden bu ölçülere bu kadar takıldım, standart ölçü budur, google’layabilirsiniz.
 • Kas altı protez. Kas üstü, kas zarı altı ve bir teknik daha var ama hatırlayamadım. Benim meme dokum yok’a yakın olduğundan kas altı istiyordum, kas üstü meme protezi ele geliyormuş diye okudum buralarda ki yıllarca mememin yokluğundan çekip üstüne protez diye bağıran memelerim olsun istemedim. Kas zarı altı tekniği ile yapan bir doktora denk geldim ama dediğim gibi kas altı dışında beni tatmin etmeyecekti ya da ikna olmayacaktım çünkü protez ele gelsin istemiyorum.

 • Silikonu / protezi yerleştirecekleri Kesi yeri. Üç farklı kesi yeri var.
 • Meme ucu : meme ucundaki koyu olan yerden protez koyuluyor diye biliyorum. Bu şekilde memede iz kalmıyor (bu en iyi kısmı kendi memem diyebilir kişi) ancak süt bezleri zarar görüyormuş ve his konusunda da olması gerektiği gibi hissedememe hali varmış
 • Meme altı : meme altından kesi . bu yöntem protezin yerleştirilmesi ve ilerde kaymaması ya da protezi koymak için açılan ceplerin daha net olabilmesi için gerekli imiş. Meme altında iz kalıyor ancak Kas altı protez ile ilgili meme ile protez arasında kapsül mü artık neyse adı öyle bir şey yapıyormuş vücut , kas altı protez yerleştirmede kapsül yapma ihtimali en düşük olan protez koyma yeri imiş.
 • Koltuk altı kesi : bu kesi ile meme ucundaki his kaybı ya da süt bezlerinin zarar görmesi ihtimali çok düşük ve meme altı kesi gibi de memede görünür iz kalmıyor ancak koltuk altı keşide protez için açılan cepler tam proteze göre olamayabiliyormuş, silikon tabanı dönebiliyormuş vs protezin yeri kayarsa büyük acılara sebep olabiliyormuş.
Silikon / Protez Profil şekli : bu kısım tam olarak memenin dışardan nasıl görünmesini istediğinizle ilgili. Eğer meme doğal olsun derseniz orta profilli tercih etmeniz gerekiyor. Meme dokunuz az ise yüksek profilli protezleri tercih etmeniz gerekiyor.

Yuvarlak protez / damla protez : damla protez adı gibi damla şeklinde üst kısmı daha az alt kısmı daha fazla meme içerecek gibi olan protez. Memenin doğal görünümü damla görünümüdür. Ancak atlanan bir nokta var eğer meme ucunuzun üst kısmında çok az meme dokusu var ise damla protez mecvuttaki küçük görüntüdeki asimetriyi daha da artırır. Yuvarlak protez ise meme ucunun üst kısmında doku olmayan ya da az olan kişiler için öneriliyor. Hali hazırda olmayan üst kısma da takviye yapılmış gibi meme ucunun altında da meme var zaten haliyle damla görüntü oluşmuş oluyor. Şöyle ifade edeyim meme ucu üstü 1 birim meme var diyelim, meme ucu altı 3 birim meme var. Yuvarlak protez meme ile +2 birim daha her yere eşit şekilde meme eklenmiş olacak bu şekilde meme ucu üstü 3 birim meme, meme ucu altı 5 birim meme olacak ve doğal meme görünümü olacak. Meme ucu üstünde dokusu olmayan kişilerin ısrarla damla protez istemesinden dolayı böyle açıkladım. Ki zamanında ben de damla protez olsun diyordum ki doktor bu şekilde açıklayınca çok mantıklı geldi.

Protez markası : Mentor (birçok marka duymuş olsam da sitedeki çoğu kişinin tercihi bu protez markası olduğu için ısrarla mentor istedim)

Kaç CC ? yukarıdaki sorulara cevap verdikten sonra memenin sahip olmasını istediğiniz profili elinizle işte bu kadar olsun dediğinizde doktor …. CC diyor zaten. Uzun boylu kişilerde yüksek CC’ler doğal dururken kısa boylu kişilerde yüksek CC’ler çok abartı durabiliyor. Ya da tam tersi.

Sırasıyla cevap verilmesi gereken sorular özetle şöyle :
1. kesiyi istediğiniz yer (meme altı, meme ucu, koltuk altı) , 2. Protezin koyulacağı yer (kas altı, kas üstü, kas zarı altı ve bir yöntem daha ama adını unuttum) , 3. Silikon / protezin profili (orta profil mi yüksek profil mi) , 4. Yuvarlak protez mi damla protez mi? 5. Kaç CC ? dördüncü maddeye kadar kendiniz karar verip doktoru öyle aramalısınız bence. Beşinci madde kaç cc ise doktoru dinlemekte fayda var; derinin esneyemeceği bir büyüklükte meme istemek sıkıntı çıkarabilir.

Tüm bu bilgiler ışığında kişisel tercihlerim:
1. meme altı kesi ile(protezin doğru yere oturması benim için çok önemliydi ilerde sorun çıksın istemedim), 2. kas altı protez (meme ucunun üstünde meme dokum olmadığı için protez ele gelsin istemiyordum) , 3. Yüksek profil (memelerim belli olsun istedim bu C cup isteme sebebimden ileri geliyor, profilde memenin sütyen dolduran kısmının öne doğru ne kadar olacağı kısmı) 4. Yuvarlak protez ( memem ile göğüs altı çevrem arasında 3cm fark vardı orta profil beni mutlu etmezdi senelerce küçücük memelerle gezdiğim için), 5. CC için yukardaki isteklerimden sonra bazı doktorlar ısrarla orta profil ve 300 CC dese de ilk dört madde değişmezlerimdi 350 CC’de karar kıldık doktorlar. Bu kısımda elime protezi verdi mememin üstüne koydum böyle mi istiyorum derken + - beğendiğim 350CC nin duruşu oldu. Ameliyat öncesi doktor çizerken eğer istersen 375CC deneyebilirim daha dolgun görüntü için diye sordu önce 375 deneyin çok abartı durursa 350CC olsun ama kesinlikle 325CC olmaz dedim. Şu an 375CC var.

Dikkat : Ameliyat öncesi 1 hafta kadar vitamin, kan sulandırıcı gibi hormon vs herhangi bir hap takviye ve bitki çayları vs içmemek gerekiyor. Ameliyat günü 8 saat önceden oruçlu gibi sigara dahil her şey kesiliyor.AMELİYAT GÜNÜ

Tavsiye: içinizden ağlamak geliyorsa ağlayın, konuşmak geliyorsa konuşun. Zira narkoz sonrası on katı içinizde tuttuğunuz ne varsa çıkıyor. Ben sevenlerimin korkularını yenmeleri için uğraştım çok ve sedyeyi görünce ağlamaya başladım sonrası ağlayarak girdiğim ameliyattan ağlayarak çıktım ☹

Ameliyat öncesi :
damar yolum açıldı. Bir bone bir terlik ve bir ameliyat önlüğü gibi bir şey getirdiler. Giyindim. Sonra doktor geldi. Meme hakkında tekrar neler istediğimi konuştuk tekrar kas altı 350 CC dedim. 375CC de getirdim denememi ister misin dedi. Önce 375CC deneyin çok emanet gibi durursa 350CC koyun dedim. 350CC altı kesinlikle olmaz dedim. Sonra yüksek profil protez değil mi hocam, mentor değil mi diye teyit ettim tekrar (ameliyat sonrası protezlerin kutusunu veriyor içinde lisans kitapçığı var). Sonra burun hakkında isteklerimi tekrarladım göz pınarından başlamalı burun köküm, çok hafif kalkık burun ucu ve en önemlisi burnumdaki top görüntü gitmeli dedim. Sonrasında memelerimi ben ayaktayken çizdi mavi bir kalemle(bu kalemin boyası çıkmıyor 10gün kadar ki zaten silemiyordum memeyi inanılmaz hassastı)

Doktor gitti. O arada hemşireler geldi ve varis çorabı giydirdiler. On dakika geçmeden sedye geldi. Buraya kadar gayet güler yüzlü ve pozitif ben bir anda ağlamaya başladım kendimi çok tutmuştum, korkuyordum. Ameliyathaneden bir sakinleştirici iğne geldi ve açık olan damar yolumdan yapıldı hala ağlıyordum sedyeye oturdum buradan sonrasını hiç hatırlamıyorum.

Ameliyat sonrası
(planlanan ameliyat 1.5saat meme 1 ya da 1.5 saat kadar burun ameliyatım planlanmışken toplamda 5 saatte çıktım burun kökümdeki kırıklardan kaynaklı ameliyatta onları da düzeltmiş.) Bu sürede refakatçim ameliyathaneyi aramış sık sık bilgi akışında sorun olmamış.

Burnumdaki durum :

Odaya geldim ama ne gelme : burnumda delikli tampon, dudak üstünde gazlı bez, burnumda plastik bir aparat(alçı deniyor sanırım) , memelerimde direnler ve ameliyathanede giydirdikleri siyah bir sütyen, sonda ile kolumda tansiyon ölçücü bir alet bir makinaya bağlı, parmağımda mandal gibi bir şey ile yatakta titrediğimi hatırlıyorum. 15 dakika kadar sürmüş bu titreme. Ameliyat sonrası titrerken doktor geldi refakatçime bir şeyler anlattı(operasyon hakkında bilgi vermiş) benim tek sorduğum memelerim nasıl olmuş hocam 😊 bu kısmı hatırlıyorum. Narkoz etkisi geçince yaklaşık 4 saat sonra bir şeyler yiyebilirmişim. Çiğneme vs hiçbir kısıtlama yok dedi doktor. Ben yine de riske atmayıp çorba içtim. En önemli kısım belki de : benimle ameliyat olan 2 kişi daha vardı yüzleri mosmor ve gözleri kapanmıştı. Doktor refakatçime 10dk buz 10dk bekleme demiş. (buraya dikkat buzu direkt yüze uygulamıyoruz buz yanığı oluşabilir. Önce gazlı bir bez üstüne buz) Buzu hemşireler getiriyor. Burada refakatçiye çok iş düşüyor toplam 12 saat boyunca 10dk buz 10dk bekleme yapmış. Gözlerimde yüzümde buz varken uyudum hissetmedim. Hiçbir şekilde şişmedim ve morarmadım. Memelerime bakmaya çalışırken kafamı eğik tuttum orada burnum kanadı bir daha da başımı eğmedim. Başı eğmemek gerekiyor. Buza ikinci gün 4 saat kadar devam ettik üçüncü gün artık buz yapmadık direkt sarartılar geldi sanki morarmışım da onların sararması gibi.

Gelelim memelerdeki duruma;

Ağrı kesiciler serumlarla sürekli veriliyor. Uyandığımda göğsümde (burada okumuştum tuğla koyulmuş gibi his oluyor yazmıştı birisi) ne tuğla hissi az kalır on tane adam göğsüme basmış gibi öyle bir ittirilme hissi. Ya rabbi bu nasıl bir şey dedim ağrı hissetmiyordum ama ittirilme hissi korkunçtu. Ameliyathanede giydirilen bu sütyeni 1 ay kadar çıkarmayacakmışım.

İlk 4 saatte pıhtı atma ihtimaline karşı hareket etmek gerektiğini biliyordum bu sebeple bacaklarımı mümkün mertebe hareket ettirdim. Ama yürümek gerektiğinde hemşire geliyor ve yürütüyor bu kısımda sıkı takiptelerdi kendileri.

Ameliyattan 4 saat sonra hemşire geldi sondayı çıkardı yürümem gerekiyormuş. Direnlerle yürümek çok zor. Refakatçim ve hemşire birer diren alarak bir de koluma girerek beni yürüttü. Sonra çorba içtim. Uyumuşum. Uyandığımda tekrar odanın içinde refakatçimle yürüdük. Hemşire birkaç saat sonra tekrar geldi yürümem için yürüdük dedik ama yine yürüttü. Sabaha karşı koridorda yürüdüm iki tur. Yürümek ve hareket etmek önemli.

Ameliyattan sonra hastane sabahı :

Saat 8 gibi doktor geldi, durumumu sordu beni bilgilendirdi ameliyat hakkında. Memelerime baktı. Burnumun içine ışıklı bir aletle baktı. Şikayetlerimi dinledi. Memelerimdeki ittirilme hissinin üçüncü gün geçeceğini söyledi. Burnumda hiç ağrı hissetmedim hemşireler gelip gazlı bezi değiştirdi. Nefes almada hiç sorun yaşamadım ki ben burnumdan nefes alan biriyim. Memelerim diyorum ve susuyorum ittirilme hissi beter ama ağrı gibi değil garip bir duygu. Saat 10 gibi doktor tekrar geldi. Direnleri çıkardı. Düşündüğüm gibi acı yoktu nefes al dedi ve bitti. Direnler çıkınca inanılmaz rahatladım ama hareket kısıtlılığı getiriyordu. Hemşireye reçete bırakacağını ilaçları nasıl kullanmam gerektiğini anlattı. 1 antibiyotik, 1 ağrı kesici, 1 kas gevşetici, 1 ağrı kesici daha(bu üçüncü sırada içilen), 1 hapşırmayı önlemek için hap(ben çok hapşıran biri olduğum için bunu ekstra reçete etmiş) , 1 burun temizlemek için okyanus suyu yazılı idi. Evde Yüksek yastıklarla yatılacak, sağa sola dönmek yasak, sırt üstü uyunacak.

12 gibi hastaneden çıktık. (bu arada akşam yemeği sabah kahvaltısı var yemekler iyi idi)Ameliyattan sonraki 24 saat (EV) :

Burun durumu : burnumla ilgili ağrı anlamında sıkıntı yaşamadım. Başımı eğmemeye çalıştım ki hastanedeki gibi kanamasın diye. Ağrı kesici birkaç saat sonra antibiyotik sonra öteki ağrı kesici sonra hapşırmamak için hap vs vs. delikli tampondan dolayı nefes almada sorunum olmadığı için rahattım. Her gün burnumu okyanus suyu ile temizlemem gerektiğini söyledi yoksa kan sızıntıları ve mukus sebebiyle daha zor temizleme yapmam gerekirmiş. Yüzüm az da olsa ödem yaptı. Üst dudak çok hareket etmiyor ödem oldu galiba.

Meme durumu: hastanedeki gibi ağrı kesiciler etkili değildi. Göğsümdeki ittirilme hissi beni korkuttu doktoru aradım, bu hissin yarın geçeceğini daha fazla ağrı hissedersem ikinci ağrı kesiciden bir tane daha yutabileceğimi söyledi. Kollarım pek hareket edemiyordu.


Toplamda yemek yerken yorulduğum bir gündü. Refakatçim evde de 4 saat kadar buz uyguladı şişme ve ödemi engellemek için. Ameliyat öncesi biz jel buz almıştık. Boşuna almışız çünkü onlar o kadar ağır geliyor ki yüze eldivene buz doldurup hastanedeki gibi buzlardan yaptık. Doktorun dediği gibi yüksek yastık iki yastık üst üste koyduk. Kollarımın iki yanına da yastıkla destekleyip dönmeyi engelledik.Evde 2.gün :

Burun durumu : Hapşırma hissi ilaca rağmen geliyordu. Tekrar aradım doktoru. Hapşırma gelince başı yere paralel şekilde tutup yutkunma hareketi yapmam gerekiyormuş. Hapşırma hissini bu şekilde bastırdım. Yüzümün bir önceki günki ödemi 2.gün daha da arttı.

Meme durumu : günü ikiye bölebilirim öğlen 12den önce öğlen 12den sonra. Öğlen 12den önce bastırılma hissi vardı öğleden sonra azaldı. Çok daha iyiydim. Kollarım gövdemden biraz ayırabiliyordum.

Yüksek yastıkla yatmaya devam, yemek yeme gibi temel ihityaçlar ve uyuyordum bol bol.Evde 3.gün :

Burun durumu: hapşırma hissi ilaca rağmen ısrarla devam ediyordu. Yine aradım doktoru. Tamponlar yabancı madde ve ondan dolayı hapşırma hissi var dedi. Ben hapşırırım normalde de bunu belirteyim(bu sitede okuduklarımda benim gibi hapşırma sorunu yaşayan yoktu) ve hapşırdım. Burnum kanadı. Doktora gittik. Dikişlerde sorun yoktu, kanama normalmiş hapşırma hissi gelirse ve yutkunma ile geçmiyorsa ağzından hapşır dedi. Yüz Ödemi ilerlemeyi durdurdu ancak gerilemiyordu da.

Meme durumu : bastırılma hissi yoktu, hapşırdığım için dikişlere bir şey olmuş mudur diye korksam da şükür ki sorun yoktu. Kolların durumu gövdeme 90 derece hareket ettirebiliyordum. Ufak tefek işlerimi yaptım.

Evde 4.gün :

Burun durumu : günlük burun spreyi kulak çöpü ile temizlemeye devam. Doktor kontrolü vardı. Dikişleri almadı kendileri düşecekmiş. Bu arada krem vs hiçbir şey vermeyince sordum krem yokmuş okyanus suyu ile temizle sadece dedi. yüzümdeki ödem yanaklarımda toplandı yanaklarım kocamandı sincap gibi bir görüntü var yemek yemeyi engellemiyor ödem ancak görüntü olarak hayli komik.

Meme durumu : memelerdeki bastırılma hissi ağrı acı tamamen bitti. Doktor kontolü vardı. Batikonla temizlendi nasıl pansuman yapacağım gösterildi iki günde bir pansuman var. Memelerimi ilk kez gördüm. İnanılmaz güzeldi biraz küçüleceğini ödemli olduğunu söyledi.Evde 5.gün (KABUS GÜNÜ):

Antibiyotik içerken boğazıma takıldı ne ileri ne geri gitmedi. Kendime Heimlich Manevrası yaptım. Eğilmemem gerekirken eğilmek zorunda kaldım, mideme baskı yaparken dikişlerime bir şey olmuş olabilir diye çok korktum. Burnum kanamadı ama meme arama baskı yaptığım için doktora gittim tekrar. Meme altı ameliyat yerimdeki bezleri açtı çok şükür ki meme dikişlerimde bir şey yoktu burnum iyiydi. Ama çok korktuğum gün oldu.

(aradaki günler ağrı kesici içmeli sıradan günlerdi)

Evde 8.gün (TAMPONLAR ÇIKIYOR) :

Ağrı kesiciler bitti ağrı sızı hissetmiyordum. gayet iyiydim. Doktora gittik. Burnumun üstündeki alçı alındı. Kocaman bir ağırlık taşıyormuşum meğerse o an anladım. Tamponların çıkarılması korkulu rüyam idi. Nefesini tut dedi tuttum o an acı hissetmedim sandım gözümden yaş indi ancak acı hissedilmeyecek kadar hızlı çekmiş olabilir bilemiyorum bir anda eskisi gibi nefes alabildim o an delikli tampon iyi ya nefes alabiliyorum dediğim anlarda ne kadar da iyimser olduğumu fark ettim 😊 delikli tampondan nefes alabilmiş olsam da tampon çıkarılınca olduğu gibi nefes almak mutlulukmuş. Yüzümdeki ödemler gitmişti , sincap görüntüye de tamponların alınmasına kadar veda etmiştim.

Burnumu gördüm, burnumu a dostlar :KK200: ödemli de olsa muhteşemdi kesinlikle, biraz sevindim ağladım, çok uzun zaman doktor doktor gezdim. Derdimi, isteklerimi anlatmaya çalıştım ama birçoğu istediğin burun sana olmaz demişti artık hayal gibi gelirken istediğim burun elimde ayna tam karşımda idi. Şükürler olsun. Burnumu temizledim sanarken temizleyememişim maalesef doktor temizledi birazcık ve burnuma masaj yaptı nasıl iyi geldi, nasıl kaşınmış meğersem her bir burun hücrem. Hatırladıkça o anı gülümsüyorum. Ten rengi bir bant ile bantladı tekrar. Memelerime de burada bir baktı. Pansumanı güzel yapmış olduğumuzu söyledi.

Evde 9.gün :

meme durumu :
Doktora söylemedim memelerimi sütyensiz görmek istedim birkaç saat kadar sütyensiz gezdim. Sevinçten ağladım. Allah’ım o ne güzel olmuş öyle diye. Rabbime dua ediyorum her kim üzülüyorsa memesinden dolayı o maddiyatı ver ki ona bu paha biçilemez bir mutluluk. İnşallah isteyen herkese nasip olur. Birkaç saat sonra sütyeni giydim. Sütyenden sonra direnin çıktığı yerlerde korkunç bir ağrı oldu. Doktoru aradım yine. Anlattım sütyeni çıkardım az bakayım diye giydikten sonra ağrı başladı dedim. Sütyeni çıkardığım için protezler kol altına ve meme altına doğru baskı yapmış ve bu sebeple ağrı hissettiğimi ağrı kesici içmemi söyledi.

burun durumu : okyanus suyu ile temizlemeye devam ettim.

Evde 13.gün (BUGÜN) :

Memelerden dolayı hareket kısıtlılığı tamamen yok oldu maşallah. Yine de tedbiren ağır bir şey kaldırmıyorum. Memelerimdeki ödemler çok azaldı. İstediğim gibi oldular yani. Dışarı çıktım dün ve hiçbir zorlanma hissetmedim. Doktorun verdiği sütyeni ameliyattan itibaren 1 ay takmış olmam gerekiyor kaldı 17 gün 😊 sonrasında sütyen takmam gerekmiyormuş. Sarkma da olmayacak.

Burun durumu : bantlar yarın çıkacak. İnanılmaz kaşınıyor burnum.Uzunca serüvenim böyle soru olursa editlerim, yanlış yazdığım / bildiğim bir şey varsa düzenlerim. Fotoğrafları gün gün çektim kendim değişimi göreyim diye ama buraya eklemeyi bulamadım :/


EDIT :
Burun durumu 14 - 25.gün arası :

burun bantları çıktığı an şoka girdim 2 hafta kadar atel / alçı adı neyse o ve ardından bant kaldı burnumda. - Burun derim 2 hafta kadar havayla temas edemedi. Bu sebeple bandı çıkardığımda burnumun üstünde inanılmaz yağ olmuştu (yağlı cildimvar) temizlemek çok zor oldu üstelik çok da hassastı.
bantları çıkardıktan sonraki gün doktor kontrolü vardı. Burnumun ucundaki (iki delik arasında kalan et / bağlantı noktası gibi olan yer) düşmeyen dikişleri aldı doktor. Acımayacak dedi ama gözümden yaş indi. burun masajına başladık yaklaşık 2 ay kadar her gün 10 dk iki farklı hareketle masaj yapıyorum.
Masajın ilk günlerinde ödem burun köküne doğru gidiyor ve moral bozuyor. (Bir süre edit yapamama sebebim diyebilirim) Bugün masajın 10.günü burun köküne giden ödemler yok oldu ve eskisi kadar hassas değil burun ucu. Burun içi dikişler okyanus suyu ve kulak çöpü ile yapılan temizlikler esnasında düştü birkaç tane hala yerinde bakalım ay kontrolünde onlara ne olacak. Son olarak birkaç gündür düzgün koku alabiliyorum, çok keskin kokular dışında soft kokuları alamıyordum.

Meme durumu 14 - 25.gün arası :
dikiş pansumanı gün aşırı devam ediyor. artık su değebilir dedi doktor. Bir ay sonunda dikişler düşmezse alacağım dikişleri dedi. ben göremiyorum dikişleri ama düşmemiş diyor arkadaşım :/ bilemiyorum. duş esnasında bandajları çıkarıp yıkanabilirsin dediyse de doktor ben su değdirmeye cesaret edemedim. Ödem devam ediyor. Gözle görülür bir ödem olduğunu söyleyebilirim. Memelerin biri ötekine göre daha büyük olabiliyor ödem nöbetinde gibiler diyebilirim. Çatal oluşmaya başladı. hızlı tempo yürüyebiliyorum. Koşmadım hiç, doktorla görüşmeden denemeyeceğim.

EDIT 2 :
Burun durumu 38.gün :
Burnumun ay kontrolünde burun içi dikişlerimin hepsinin düştüğünü öğrendim, bu iyi haberdi. Kötü haber orijinal burnumdaki kalın deri ve yamukluk sebebiyle eski yamuk halini almaya çalışıyor burun, burun deliklerinin eşitlikleri bozuldu. "Nostril Retainer" adında bir burun aparatı kullanmam gerekiyormuş. Ya sürekli takarak 1 ay takacağım ya da sadece geceleri takarsam 3 ay boyunca takacağım. İşten dolayı mesai saatleri içinde takmam çok mümkün değil bu sebeple 3 ay kadar kullanacağım. Bu burun aparatı inanılmaz hapşırtıyor beni. Hapşırma hapına tekrar başladım.
Burnu temizlerken kulak çöpü devri bitti sümkürmek mümkün ama burun kanatlarına dokunmak yasak. Beceremediğim için kulak çöpüne devam ediyorum. Burun masajı değişti günde 3 kez 2 farklı hareketle mesaja devam ediyorum.
Burun masajı yaparken yanaklara doğru giden ödem çok çok azaldı ancak burun ucu hala çok acıyor masaj yaparken. Her tarafı inceldi küçüldü ancak burun ucu hala top gibi. Moralimi bozmayacağım, moralimi bozmayacağım bir seneye oturacak. Ancak şunu anladım burun ameliyatı iyileşme süreci çok çok önemli ve masajlar vs mesai harcamak gerekiyor.

Meme durumu 38.gün : Meme ödemlerim azalmış. Dikişlerden her iki keside de erimeyen dikişleri aldı doktor bu arada yara kabuğunu da aldı. Yara kabuğu çok kaşınır diye düşünüyordum bu dert olmadı en azından.
Meme altı kesim için "scarex" adında bir jel önerdi doktor , günde 3 kez kullanacağım. Bir de haftada iki kez c vitamini almamı önerdi. Meme masajı verdi. Meme masajını yapmıyorum. Meme masajının amacı memeyi yumuşatmakmış ama ben yumuşasın istemiyorum ayrıca masajda korktum hareketler bana sert geldi. Yapmıyorum masajı. Sigara içenlerde kesi tene göre daha koyu oluyor sigarayı azalt uyarılarına rağmen sigara içtim ve yara kabuklarının altında tenimle aynı renk olduğunu gördüm. Bence her fırsatta sigarayı bırakın tavsiyesi idi doktordan diye düşünüyorum. Koşma durumunu sordum iki aya kadar zorunda olmadıkça koşma dedi. Meme ödemlerimle ilgili çalışma hayatına dönünce ameliyat sonrası sanırım hareketten ödemlere faydalı oldu diye düşünüyorum.

meme ve burun için kontrol üçüncü ayda olacak.
Çok Çok geçmiş olsun atlattın bitti ne güzel darısı bana :) bende hem meme küçültme hem de burun ameliyatı olmak istiyorum Gazi hastanesinde randevu aldım ikisini aynı anda yapamayacaklarını söylediler biraz araştırdım yine gazi hastanesinde ikili üçlü ameliyat yapan öğretim üyesinden randevu almaya karar verdim :) kararlıyım ikisini aynı anda olacağım çok zor olur yapma diyorlar ama ayrı ayrı çekmekten se ikisi birden çıksın aradan istiyorum
 
Kalin derili burun ne demek tam anlamadim? Benim derim ince ama burun ucumda cok fazla kikirdak doku var o da burnumun ucunu sisman yapiyor ve ortalamanin ustunde buyuk gorunuyor burnum bu sebeple. Sizin burnunuz benim gibi gorunmuyor. Benimki kalin derili mi oluyor simdi?
 
Merhabalar,

siteyi çok uzun zamandır takip ediyorum, üye olmak ancak nasip oldu.

Burun ve meme estetiğine ilişkin en kritik konuları birinci ağız sizlerden öğrendiğim sevgili üyelere çok teşekkür ederim. Öğrendiğim birçok şeyi buraya katkı olarak tekrar geri bırakıyorum. Meme ve burun estetiği düşününler için kılavuz niteliğinde olsun istedim. Katkı sırası ben de diye düşündüm. Protez seçimi, kesi yeri, CC bildiğim ne var ise meme büyütme ameliyatına dair burada toplu şekilde vererek ameliyat sürecimi de anlatacağım uzun bir yazı olacak.

28 Ocak'ta burun estetiği ve meme büyütme operasyonuna beraber girdim. (Daha öncesinde yazmaya başlamayı planlıyordum ama aksilik olması korkumdan ameliyat sonrası yazarım dedim)

Öncelikle doktor tecrübelerimi de aktaracağım.

Görüştüğüm doktorlarla 2021 Eylül ve 2022 Ocak arasında görüştüğümden fiyat ve yaklaşım tecrübelerim bu süreci kapsar diye uyarayım. 2021 Eylül öncesinde de görüştüğüm doktorlar var da isim isim uğraşmak istemedim. Ayrıca yazdıklarım kadar yazamadıklarım veya burada yazamayacaklarım da var. Maalesef sözlü iletişimdeki sıkıntılar ve izlenimlerimi burada yazsam işini iyi yapmakla uğraşmayıp da kendiyle ilgili olumsuz görüş belirtenleri sosyal medya vs baskı yapanlardan ötürü yazamıyorum. Ancak özelden soran olursa görüşmüş olduğum bir doktor ise görüşlerimi belirtirim.1. Emre İlhan (Plastik Cerrah).

İlk olarak kendisini düşünüyordum instagram ve diğer platformlarda çok fazla iyi burun gördüğüm için ancak şikayet sitelerinde bolca olumsuz yorum okudum maalesef ve fiyatı da kişisine göre değişkenlik gösteriyor gibime geldi. Bazılarına 3bin Euro fiyat verirken bazılarına 7bin Euro gibi fiyatlar vermiş. Hiç görüşmeden eledim. Bütçeme hiç uygun değil, ötesi şikayetlerin boyutu üst düzey (google’layabilirsiniz)2. Şaban Çelebi (Kulak Burun Boğaz Doktoru).

Muayenesine gittim(Nişantaşı). Muayene ücretsiz. Aralık 2021 için verdiği burun estetiği fiyatı 25bin TL idi. Muayenede burnumu nasıl değiştireceğini programda gösterdi ancak beğenmedim. Beklediğim burun biraz daha yumuşak hatlarda çünkü. İletişim olarak güçlü bulmasam da ameliyat olanlarda nefes sorununun olmadığını bolca okudum. Dediğim gibi benim için önemli olan burnumu istediği şekle sokması ve Şaban Çelebi KBB doktoru dolayısı ile kendisine burun ile meme operasyonunu aynı anda olmam mümkün görünmüyordu. Yardımcısının iletişim düzeyi başarılı değil. Doktorun kendisi ile ilgili şikayete pek rastlamadım sanırım, deneyimleri olan yorumlarda ilave ederse estetik düşünenler için yol gösterici olabilir.3. Mustafa Karaca (Plastik Cerrah).

Muayenesine gittim (Bağdat Caddesi). Muayene ücreti 250 TL ya da 300 TL idi kasım 2021’de. Zaman ayırıyor ve dinliyor. Ancak benim istediğim burnun bana olmayacağını uzun uzun anlatıyor. Daha önce yapmış olduğu burunlardan da örnek olarak göstermedi “size şöyle burun yapabilirim” gibi. Yapacağı burun ile birlikte yüze dolgu ya da yağ enjeksiyonu düşünmem gerektiğini yoksa burnun yüzümde güzel durmayacağını söyledi. Hesapta olmayan bir girişim ile burun olmazsa işte yağ da yaptırman gerek gibi estetik ameliyat bağımlısına dönüşmekten korktuğum için düşünmeye aldım ama yaptığı burunlardan örnek göstermediği ve nasıl bir burnum olacağını bilmeden ameliyat olmak çok sağlıklı bir fikir gibi gelmediği için eledim. Fiyat olarak Kasım 2021’de meme için 25bin TL , Burun için 25bin TL fiyat verdi. Yardımcısı iletişim düzeyi olarak başarılı birisi.

4. Tamer Şakrak (Plastik Cerrah).

Muayenesine randevu aldım ancak gitmedim (Bahçelievler). Birkaç yerde burnu çok kötü olan kişiler gördüm. Kendisine randevu almak da zor. Yaptığı memeler instagramda görüldüğü kadarıyla muazzam. Yaptığı burunlar için ilerleyen yıllarda ne olur bilemiyorum ama güzel görünüyor. Telefonda aldığım fiyatlara göre burun ve meme için 50bin TL fiyat verdi. Tek tek fiyat not almamışım maalesef.

5. Esabil Eker.

Yıllarca burada takibini yaptığım doktor idi ama son yıllarda kötü burunlar çıkardığını okuyup vazgeçenlerdenim. Nerde eski Esabil Eker burunları ☹ yeri Ankara idi son bildiğim kadarıyla.6. Devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri bazı estetik doktorları ile görüştüm ancak ilgilenmeye zamanları olmayabilir anlıyorum ama en azından ne istediğimi dinlesinler isterdim. Ne istediğimi anlatabildiğim bir devlet ya da üniversite hastanesi bulamadığım için bu kurumlarda ameliyat olma fikrini tamamen muayene anında eledim.

7. Ekrem Keskin (Plastik Cerrah).

Birkaç yerde hakkında yorum okudum. İstanbul Tıp Fakültesi mezunu profesör bir doktor. Muayeneye gittim. Muayene ücretsiz. İstediğim memeyi ve nasıl görünmesi gerektiğini anlattım. Sosyal medya hesaplarındaki memeleri beğenmiştim açıkçası. Burun için beklentilerimi anlattım. Sanırım bir tek burada dinlenildiğimi hissettiğim kendimi ifade edebildim ve ilk kez muayenin büyük bir kısmında doktorun kendini övmediği konuşanın daha çok hasta olduğu bir muayene deneyimi idi. EN ÖNEMLİSİ ANLATTIĞIM BURUN VE MEMENİN BENİM İÇİN NASIL MÜMKÜN OLMAYACAĞINI NASIL KENDİ DEDİKLERİ GİBİ OLMAK ZORUNDA OLDUĞUNU ANLATAN DOKTORLARDAN SONRA İSTEKLERİMİN NASIL MÜMKÜN OLACAĞINI ameliyatta neler yapacağını anlattı Ekrem hoca. O kadar acı, zahmet ve para doktorların aşina olduğu tekniklerle sürekli yaptıkları aynı burun ve meme için hiç risksiz ama yüzümüze ve bedenimize olmayacak burun ve meme ile yaşamaya mahkummuşuz tavrını hiç sevmedim çoğu doktorun. Bu sebeple tercihim Ekrem hoca oldu. Ekrem hoca ile ilgili tek sıkıntı ağzı iyi laf yapan veya yapacağı operasyonu pazarlayabilen birisi değil ve iletişimi çok güçlü değil. Teknik konuşuyor ve çok bilgi sahibi olmadan giderseniz bilemiyorum ne yapacağını anlayamayabilirsiniz. (Tercih ettikten sonra bu hocanın iletişimi zayıf sıkıntı çıkar mı diye düşünsem de her gün aradığımda kendisine ulaştım ve şikayetlerimi dinleyip neyin neden olduğunu açıkladı. Ameliyat sonrası süreçte de doktorun ulaşılabilir olması gerekiyor. Ben bu kısımda çok umutlu değildim açıkçası, mutluyum)Burnuma gelince : estetik kaygılardan ameliyat olmak istedim açıkçası. Burnum bir hayli kalın derili ve bülyöz / büllöz nasıl deniyorsa artık öyle ucunda top olan bir burundu. Yüzüm de burnuma göre küçük kaldığından burnum olduğundan da büyük görünüyordu maalesef. Ameliyat öncesi burnumda eğrilik olduğunu da öğrendim. Daha önce (burnumun ucundaki top görüntüye takık olduğumdan olabilir) burnumun kanatlardan ve alttan bakınca da eğri olduğu çok gözüme çarpmamış açıkçası.

Ameliyat sonrası öğrendiğim bir konu ise burnumun kırık olduğu 8 ya da 9 yaşlarında iken burnumun üstüne düştüğümü ve burnumun çok kanadığını hatırlıyorum. Parçalı yamuk kaynamış kırıklar varmış burnumda bunlar da ameliyat esnasında düzeltilmiş.

Planlan ameliyat süresi meme için 1.5 saat burun için 1 ya da 1.5saat iken ; meme büyütme için 1.5 saat sürmüş operasyon burnum için ise 3.5 saat sürmüş. Toplamda 5 saat operasyonda kalmışım.

Burnum için beklentilerim :

burnumun ucundaki top görüntü gitsin ve burnum mümkünse bir iki tık küçülsün idi. Ekrem hoca hariç hiçbir doktor burnumun küçülemeyeceğini söylüyordu. Burun profili varmış bunu küçültmek imkansızmış, yok burun çökermiş vs defalarca hayal kırıklığına uğramıştım. Yüzüm ile burun ucu mesafem kısalmayacaksa burnum yüzümün ortasında büyük durmaya devam edecekti. Bazıları da burnumun top kısmının daha minik bir top şekline getirilebileceğini söyledi. Bana bu burun ucu ile kısımlarda doktorların üstünde ısrarla şu olabilir şu imkansız gibi söylemleri kendilerini yormayacak ve riske atmayacak şekli öneriyorlar gibi geldi.

Burun ucu ile ilgili ısrarım kesindi en temelde burnumun ucu değişsin diye ameliyata karar vermişken burnumun ucu küçülsün ya da doktorun kafasındaki burun bana olsun diye o kadar zahmet ve acıyı çekemem üstüne de para veremem mottom idi.

Şu an burnumu her birine göstermek isterim açıkçası profilden(burun ucu burun kanat başlangıç mesafesi) küçülme var.

Burnum alın kökümden başladığı için daha erkeksi bir görüntüye sebep oluyordu. Burnumun başlama(çıkıntı yapma yeri) yerinin göz pınarı hizasında olmasını istedim. Bu kısımda da Ekrem hoca hariç hayal kurmamam gerektiği kocaman bir burnum olduğu ve bunun şeklen değişeceği ama büyüklükte aynı kalacağı üzerine defalarca kırıldım birçok doktor tarafından (şu an burun köküm göz pınarımdan başlıyor)

Burun kemerim çok hafif vardı bunun törpülenip düzleştirilmesini talep ettim kıvrık ya da hokka burun tercih etmedim ben .

Burun ucum çok kalkık olsun istemedim ancak yere paralel bir burun kalkıklığı da değil hafif kalkık


Şimdi sanırım doktorun kararı da ya da önerileri de önemli diyenler için birkaç kelam etmek istiyorum. Her biri sanki fabrikasyon gibi aynı tipte burunlar çıkarıyor dikkat ederseniz ve eğer yüz profiliniz o burun için uygun değilse o sosyal medyada paylaşılan kişiler olmuyorsunuz maalesef. Ne istediğine karar vermek ve beni ikna edecek doktor değil, istediklerimi nasıl uygun hale getirir doktorunu aradım ben açıkçası.Meme ile ilgili beklentilerim.

Öncelikle ön bilgileri vermem gerek. 165cm boy, 55 kilo biriyim. Göğüs altım 75cm, göğüs üstü ölçüm 78 cm idi. Meme ucu üstü komple boş hiç meme dokusu yok idi. 75A sütyenler büyük geliyordu ☹ Memelerim sarkık değildi çünkü sarkamayacak kadar küçüktü. Ameliyata karar verdikten sonra 6 ay kadar göğüs çalışarak göğüs kası çıkardım bu bilgiyi de vereyim.

 • Meme ucum ile göğüs kafesinin boyun kısmında kalan boşluk arası 19 – 21 cm arasında kalmalı , meme ucu ile diğer göğüse doğru olan (çatal) ortası 9 – 11 cm arasında kalmalı 75C olabileceğim bir meme protezi (neden bu ölçülere bu kadar takıldım, standart ölçü budur, google’layabilirsiniz.
 • Kas altı protez. Kas üstü, kas zarı altı ve bir teknik daha var ama hatırlayamadım. Benim meme dokum yok’a yakın olduğundan kas altı istiyordum, kas üstü meme protezi ele geliyormuş diye okudum buralarda ki yıllarca mememin yokluğundan çekip üstüne protez diye bağıran memelerim olsun istemedim. Kas zarı altı tekniği ile yapan bir doktora denk geldim ama dediğim gibi kas altı dışında beni tatmin etmeyecekti ya da ikna olmayacaktım çünkü protez ele gelsin istemiyorum.

 • Silikonu / protezi yerleştirecekleri Kesi yeri. Üç farklı kesi yeri var.
 • Meme ucu : meme ucundaki koyu olan yerden protez koyuluyor diye biliyorum. Bu şekilde memede iz kalmıyor (bu en iyi kısmı kendi memem diyebilir kişi) ancak süt bezleri zarar görüyormuş ve his konusunda da olması gerektiği gibi hissedememe hali varmış
 • Meme altı : meme altından kesi . bu yöntem protezin yerleştirilmesi ve ilerde kaymaması ya da protezi koymak için açılan ceplerin daha net olabilmesi için gerekli imiş. Meme altında iz kalıyor ancak Kas altı protez ile ilgili meme ile protez arasında kapsül mü artık neyse adı öyle bir şey yapıyormuş vücut , kas altı protez yerleştirmede kapsül yapma ihtimali en düşük olan protez koyma yeri imiş.
 • Koltuk altı kesi : bu kesi ile meme ucundaki his kaybı ya da süt bezlerinin zarar görmesi ihtimali çok düşük ve meme altı kesi gibi de memede görünür iz kalmıyor ancak koltuk altı keşide protez için açılan cepler tam proteze göre olamayabiliyormuş, silikon tabanı dönebiliyormuş vs protezin yeri kayarsa büyük acılara sebep olabiliyormuş.
Silikon / Protez Profil şekli : bu kısım tam olarak memenin dışardan nasıl görünmesini istediğinizle ilgili. Eğer meme doğal olsun derseniz orta profilli tercih etmeniz gerekiyor. Meme dokunuz az ise yüksek profilli protezleri tercih etmeniz gerekiyor.

Yuvarlak protez / damla protez : damla protez adı gibi damla şeklinde üst kısmı daha az alt kısmı daha fazla meme içerecek gibi olan protez. Memenin doğal görünümü damla görünümüdür. Ancak atlanan bir nokta var eğer meme ucunuzun üst kısmında çok az meme dokusu var ise damla protez mecvuttaki küçük görüntüdeki asimetriyi daha da artırır. Yuvarlak protez ise meme ucunun üst kısmında doku olmayan ya da az olan kişiler için öneriliyor. Hali hazırda olmayan üst kısma da takviye yapılmış gibi meme ucunun altında da meme var zaten haliyle damla görüntü oluşmuş oluyor. Şöyle ifade edeyim meme ucu üstü 1 birim meme var diyelim, meme ucu altı 3 birim meme var. Yuvarlak protez meme ile +2 birim daha her yere eşit şekilde meme eklenmiş olacak bu şekilde meme ucu üstü 3 birim meme, meme ucu altı 5 birim meme olacak ve doğal meme görünümü olacak. Meme ucu üstünde dokusu olmayan kişilerin ısrarla damla protez istemesinden dolayı böyle açıkladım. Ki zamanında ben de damla protez olsun diyordum ki doktor bu şekilde açıklayınca çok mantıklı geldi.

Protez markası : Mentor (birçok marka duymuş olsam da sitedeki çoğu kişinin tercihi bu protez markası olduğu için ısrarla mentor istedim)

Kaç CC ? yukarıdaki sorulara cevap verdikten sonra memenin sahip olmasını istediğiniz profili elinizle işte bu kadar olsun dediğinizde doktor …. CC diyor zaten. Uzun boylu kişilerde yüksek CC’ler doğal dururken kısa boylu kişilerde yüksek CC’ler çok abartı durabiliyor. Ya da tam tersi.

Sırasıyla cevap verilmesi gereken sorular özetle şöyle :
1. kesiyi istediğiniz yer (meme altı, meme ucu, koltuk altı) , 2. Protezin koyulacağı yer (kas altı, kas üstü, kas zarı altı ve bir yöntem daha ama adını unuttum) , 3. Silikon / protezin profili (orta profil mi yüksek profil mi) , 4. Yuvarlak protez mi damla protez mi? 5. Kaç CC ? dördüncü maddeye kadar kendiniz karar verip doktoru öyle aramalısınız bence. Beşinci madde kaç cc ise doktoru dinlemekte fayda var; derinin esneyemeceği bir büyüklükte meme istemek sıkıntı çıkarabilir.

Tüm bu bilgiler ışığında kişisel tercihlerim:
1. meme altı kesi ile(protezin doğru yere oturması benim için çok önemliydi ilerde sorun çıksın istemedim), 2. kas altı protez (meme ucunun üstünde meme dokum olmadığı için protez ele gelsin istemiyordum) , 3. Yüksek profil (memelerim belli olsun istedim bu C cup isteme sebebimden ileri geliyor, profilde memenin sütyen dolduran kısmının öne doğru ne kadar olacağı kısmı) 4. Yuvarlak protez ( memem ile göğüs altı çevrem arasında 3cm fark vardı orta profil beni mutlu etmezdi senelerce küçücük memelerle gezdiğim için), 5. CC için yukardaki isteklerimden sonra bazı doktorlar ısrarla orta profil ve 300 CC dese de ilk dört madde değişmezlerimdi 350 CC’de karar kıldık doktorlar. Bu kısımda elime protezi verdi mememin üstüne koydum böyle mi istiyorum derken + - beğendiğim 350CC nin duruşu oldu. Ameliyat öncesi doktor çizerken eğer istersen 375CC deneyebilirim daha dolgun görüntü için diye sordu önce 375 deneyin çok abartı durursa 350CC olsun ama kesinlikle 325CC olmaz dedim. Şu an 375CC var.

Dikkat : Ameliyat öncesi 1 hafta kadar vitamin, kan sulandırıcı gibi hormon vs herhangi bir hap takviye ve bitki çayları vs içmemek gerekiyor. Ameliyat günü 8 saat önceden oruçlu gibi sigara dahil her şey kesiliyor.AMELİYAT GÜNÜ

Tavsiye: içinizden ağlamak geliyorsa ağlayın, konuşmak geliyorsa konuşun. Zira narkoz sonrası on katı içinizde tuttuğunuz ne varsa çıkıyor. Ben sevenlerimin korkularını yenmeleri için uğraştım çok ve sedyeyi görünce ağlamaya başladım sonrası ağlayarak girdiğim ameliyattan ağlayarak çıktım ☹

Ameliyat öncesi :
damar yolum açıldı. Bir bone bir terlik ve bir ameliyat önlüğü gibi bir şey getirdiler. Giyindim. Sonra doktor geldi. Meme hakkında tekrar neler istediğimi konuştuk tekrar kas altı 350 CC dedim. 375CC de getirdim denememi ister misin dedi. Önce 375CC deneyin çok emanet gibi durursa 350CC koyun dedim. 350CC altı kesinlikle olmaz dedim. Sonra yüksek profil protez değil mi hocam, mentor değil mi diye teyit ettim tekrar (ameliyat sonrası protezlerin kutusunu veriyor içinde lisans kitapçığı var). Sonra burun hakkında isteklerimi tekrarladım göz pınarından başlamalı burun köküm, çok hafif kalkık burun ucu ve en önemlisi burnumdaki top görüntü gitmeli dedim. Sonrasında memelerimi ben ayaktayken çizdi mavi bir kalemle(bu kalemin boyası çıkmıyor 10gün kadar ki zaten silemiyordum memeyi inanılmaz hassastı)

Doktor gitti. O arada hemşireler geldi ve varis çorabı giydirdiler. On dakika geçmeden sedye geldi. Buraya kadar gayet güler yüzlü ve pozitif ben bir anda ağlamaya başladım kendimi çok tutmuştum, korkuyordum. Ameliyathaneden bir sakinleştirici iğne geldi ve açık olan damar yolumdan yapıldı hala ağlıyordum sedyeye oturdum buradan sonrasını hiç hatırlamıyorum.

Ameliyat sonrası
(planlanan ameliyat 1.5saat meme 1 ya da 1.5 saat kadar burun ameliyatım planlanmışken toplamda 5 saatte çıktım burun kökümdeki kırıklardan kaynaklı ameliyatta onları da düzeltmiş.) Bu sürede refakatçim ameliyathaneyi aramış sık sık bilgi akışında sorun olmamış.

Burnumdaki durum :

Odaya geldim ama ne gelme : burnumda delikli tampon, dudak üstünde gazlı bez, burnumda plastik bir aparat(alçı deniyor sanırım) , memelerimde direnler ve ameliyathanede giydirdikleri siyah bir sütyen, sonda ile kolumda tansiyon ölçücü bir alet bir makinaya bağlı, parmağımda mandal gibi bir şey ile yatakta titrediğimi hatırlıyorum. 15 dakika kadar sürmüş bu titreme. Ameliyat sonrası titrerken doktor geldi refakatçime bir şeyler anlattı(operasyon hakkında bilgi vermiş) benim tek sorduğum memelerim nasıl olmuş hocam 😊 bu kısmı hatırlıyorum. Narkoz etkisi geçince yaklaşık 4 saat sonra bir şeyler yiyebilirmişim. Çiğneme vs hiçbir kısıtlama yok dedi doktor. Ben yine de riske atmayıp çorba içtim. En önemli kısım belki de : benimle ameliyat olan 2 kişi daha vardı yüzleri mosmor ve gözleri kapanmıştı. Doktor refakatçime 10dk buz 10dk bekleme demiş. (buraya dikkat buzu direkt yüze uygulamıyoruz buz yanığı oluşabilir. Önce gazlı bir bez üstüne buz) Buzu hemşireler getiriyor. Burada refakatçiye çok iş düşüyor toplam 12 saat boyunca 10dk buz 10dk bekleme yapmış. Gözlerimde yüzümde buz varken uyudum hissetmedim. Hiçbir şekilde şişmedim ve morarmadım. Memelerime bakmaya çalışırken kafamı eğik tuttum orada burnum kanadı bir daha da başımı eğmedim. Başı eğmemek gerekiyor. Buza ikinci gün 4 saat kadar devam ettik üçüncü gün artık buz yapmadık direkt sarartılar geldi sanki morarmışım da onların sararması gibi.

Gelelim memelerdeki duruma;

Ağrı kesiciler serumlarla sürekli veriliyor. Uyandığımda göğsümde (burada okumuştum tuğla koyulmuş gibi his oluyor yazmıştı birisi) ne tuğla hissi az kalır on tane adam göğsüme basmış gibi öyle bir ittirilme hissi. Ya rabbi bu nasıl bir şey dedim ağrı hissetmiyordum ama ittirilme hissi korkunçtu. Ameliyathanede giydirilen bu sütyeni 1 ay kadar çıkarmayacakmışım.

İlk 4 saatte pıhtı atma ihtimaline karşı hareket etmek gerektiğini biliyordum bu sebeple bacaklarımı mümkün mertebe hareket ettirdim. Ama yürümek gerektiğinde hemşire geliyor ve yürütüyor bu kısımda sıkı takiptelerdi kendileri.

Ameliyattan 4 saat sonra hemşire geldi sondayı çıkardı yürümem gerekiyormuş. Direnlerle yürümek çok zor. Refakatçim ve hemşire birer diren alarak bir de koluma girerek beni yürüttü. Sonra çorba içtim. Uyumuşum. Uyandığımda tekrar odanın içinde refakatçimle yürüdük. Hemşire birkaç saat sonra tekrar geldi yürümem için yürüdük dedik ama yine yürüttü. Sabaha karşı koridorda yürüdüm iki tur. Yürümek ve hareket etmek önemli.

Ameliyattan sonra hastane sabahı :

Saat 8 gibi doktor geldi, durumumu sordu beni bilgilendirdi ameliyat hakkında. Memelerime baktı. Burnumun içine ışıklı bir aletle baktı. Şikayetlerimi dinledi. Memelerimdeki ittirilme hissinin üçüncü gün geçeceğini söyledi. Burnumda hiç ağrı hissetmedim hemşireler gelip gazlı bezi değiştirdi. Nefes almada hiç sorun yaşamadım ki ben burnumdan nefes alan biriyim. Memelerim diyorum ve susuyorum ittirilme hissi beter ama ağrı gibi değil garip bir duygu. Saat 10 gibi doktor tekrar geldi. Direnleri çıkardı. Düşündüğüm gibi acı yoktu nefes al dedi ve bitti. Direnler çıkınca inanılmaz rahatladım ama hareket kısıtlılığı getiriyordu. Hemşireye reçete bırakacağını ilaçları nasıl kullanmam gerektiğini anlattı. 1 antibiyotik, 1 ağrı kesici, 1 kas gevşetici, 1 ağrı kesici daha(bu üçüncü sırada içilen), 1 hapşırmayı önlemek için hap(ben çok hapşıran biri olduğum için bunu ekstra reçete etmiş) , 1 burun temizlemek için okyanus suyu yazılı idi. Evde Yüksek yastıklarla yatılacak, sağa sola dönmek yasak, sırt üstü uyunacak.

12 gibi hastaneden çıktık. (bu arada akşam yemeği sabah kahvaltısı var yemekler iyi idi)Ameliyattan sonraki 24 saat (EV) :

Burun durumu : burnumla ilgili ağrı anlamında sıkıntı yaşamadım. Başımı eğmemeye çalıştım ki hastanedeki gibi kanamasın diye. Ağrı kesici birkaç saat sonra antibiyotik sonra öteki ağrı kesici sonra hapşırmamak için hap vs vs. delikli tampondan dolayı nefes almada sorunum olmadığı için rahattım. Her gün burnumu okyanus suyu ile temizlemem gerektiğini söyledi yoksa kan sızıntıları ve mukus sebebiyle daha zor temizleme yapmam gerekirmiş. Yüzüm az da olsa ödem yaptı. Üst dudak çok hareket etmiyor ödem oldu galiba.

Meme durumu: hastanedeki gibi ağrı kesiciler etkili değildi. Göğsümdeki ittirilme hissi beni korkuttu doktoru aradım, bu hissin yarın geçeceğini daha fazla ağrı hissedersem ikinci ağrı kesiciden bir tane daha yutabileceğimi söyledi. Kollarım pek hareket edemiyordu.


Toplamda yemek yerken yorulduğum bir gündü. Refakatçim evde de 4 saat kadar buz uyguladı şişme ve ödemi engellemek için. Ameliyat öncesi biz jel buz almıştık. Boşuna almışız çünkü onlar o kadar ağır geliyor ki yüze eldivene buz doldurup hastanedeki gibi buzlardan yaptık. Doktorun dediği gibi yüksek yastık iki yastık üst üste koyduk. Kollarımın iki yanına da yastıkla destekleyip dönmeyi engelledik.Evde 2.gün :

Burun durumu : Hapşırma hissi ilaca rağmen geliyordu. Tekrar aradım doktoru. Hapşırma gelince başı yere paralel şekilde tutup yutkunma hareketi yapmam gerekiyormuş. Hapşırma hissini bu şekilde bastırdım. Yüzümün bir önceki günki ödemi 2.gün daha da arttı.

Meme durumu : günü ikiye bölebilirim öğlen 12den önce öğlen 12den sonra. Öğlen 12den önce bastırılma hissi vardı öğleden sonra azaldı. Çok daha iyiydim. Kollarım gövdemden biraz ayırabiliyordum.

Yüksek yastıkla yatmaya devam, yemek yeme gibi temel ihityaçlar ve uyuyordum bol bol.Evde 3.gün :

Burun durumu: hapşırma hissi ilaca rağmen ısrarla devam ediyordu. Yine aradım doktoru. Tamponlar yabancı madde ve ondan dolayı hapşırma hissi var dedi. Ben hapşırırım normalde de bunu belirteyim(bu sitede okuduklarımda benim gibi hapşırma sorunu yaşayan yoktu) ve hapşırdım. Burnum kanadı. Doktora gittik. Dikişlerde sorun yoktu, kanama normalmiş hapşırma hissi gelirse ve yutkunma ile geçmiyorsa ağzından hapşır dedi. Yüz Ödemi ilerlemeyi durdurdu ancak gerilemiyordu da.

Meme durumu : bastırılma hissi yoktu, hapşırdığım için dikişlere bir şey olmuş mudur diye korksam da şükür ki sorun yoktu. Kolların durumu gövdeme 90 derece hareket ettirebiliyordum. Ufak tefek işlerimi yaptım.

Evde 4.gün :

Burun durumu : günlük burun spreyi kulak çöpü ile temizlemeye devam. Doktor kontrolü vardı. Dikişleri almadı kendileri düşecekmiş. Bu arada krem vs hiçbir şey vermeyince sordum krem yokmuş okyanus suyu ile temizle sadece dedi. yüzümdeki ödem yanaklarımda toplandı yanaklarım kocamandı sincap gibi bir görüntü var yemek yemeyi engellemiyor ödem ancak görüntü olarak hayli komik.

Meme durumu : memelerdeki bastırılma hissi ağrı acı tamamen bitti. Doktor kontolü vardı. Batikonla temizlendi nasıl pansuman yapacağım gösterildi iki günde bir pansuman var. Memelerimi ilk kez gördüm. İnanılmaz güzeldi biraz küçüleceğini ödemli olduğunu söyledi.Evde 5.gün (KABUS GÜNÜ):

Antibiyotik içerken boğazıma takıldı ne ileri ne geri gitmedi. Kendime Heimlich Manevrası yaptım. Eğilmemem gerekirken eğilmek zorunda kaldım, mideme baskı yaparken dikişlerime bir şey olmuş olabilir diye çok korktum. Burnum kanamadı ama meme arama baskı yaptığım için doktora gittim tekrar. Meme altı ameliyat yerimdeki bezleri açtı çok şükür ki meme dikişlerimde bir şey yoktu burnum iyiydi. Ama çok korktuğum gün oldu.

(aradaki günler ağrı kesici içmeli sıradan günlerdi)

Evde 8.gün (TAMPONLAR ÇIKIYOR) :

Ağrı kesiciler bitti ağrı sızı hissetmiyordum. gayet iyiydim. Doktora gittik. Burnumun üstündeki alçı alındı. Kocaman bir ağırlık taşıyormuşum meğerse o an anladım. Tamponların çıkarılması korkulu rüyam idi. Nefesini tut dedi tuttum o an acı hissetmedim sandım gözümden yaş indi ancak acı hissedilmeyecek kadar hızlı çekmiş olabilir bilemiyorum bir anda eskisi gibi nefes alabildim o an delikli tampon iyi ya nefes alabiliyorum dediğim anlarda ne kadar da iyimser olduğumu fark ettim 😊 delikli tampondan nefes alabilmiş olsam da tampon çıkarılınca olduğu gibi nefes almak mutlulukmuş. Yüzümdeki ödemler gitmişti , sincap görüntüye de tamponların alınmasına kadar veda etmiştim.

Burnumu gördüm, burnumu a dostlar :KK200: ödemli de olsa muhteşemdi kesinlikle, biraz sevindim ağladım, çok uzun zaman doktor doktor gezdim. Derdimi, isteklerimi anlatmaya çalıştım ama birçoğu istediğin burun sana olmaz demişti artık hayal gibi gelirken istediğim burun elimde ayna tam karşımda idi. Şükürler olsun. Burnumu temizledim sanarken temizleyememişim maalesef doktor temizledi birazcık ve burnuma masaj yaptı nasıl iyi geldi, nasıl kaşınmış meğersem her bir burun hücrem. Hatırladıkça o anı gülümsüyorum. Ten rengi bir bant ile bantladı tekrar. Memelerime de burada bir baktı. Pansumanı güzel yapmış olduğumuzu söyledi.

Evde 9.gün :

meme durumu :
Doktora söylemedim memelerimi sütyensiz görmek istedim birkaç saat kadar sütyensiz gezdim. Sevinçten ağladım. Allah’ım o ne güzel olmuş öyle diye. Rabbime dua ediyorum her kim üzülüyorsa memesinden dolayı o maddiyatı ver ki ona bu paha biçilemez bir mutluluk. İnşallah isteyen herkese nasip olur. Birkaç saat sonra sütyeni giydim. Sütyenden sonra direnin çıktığı yerlerde korkunç bir ağrı oldu. Doktoru aradım yine. Anlattım sütyeni çıkardım az bakayım diye giydikten sonra ağrı başladı dedim. Sütyeni çıkardığım için protezler kol altına ve meme altına doğru baskı yapmış ve bu sebeple ağrı hissettiğimi ağrı kesici içmemi söyledi.

burun durumu : okyanus suyu ile temizlemeye devam ettim.

Evde 13.gün (BUGÜN) :

Memelerden dolayı hareket kısıtlılığı tamamen yok oldu maşallah. Yine de tedbiren ağır bir şey kaldırmıyorum. Memelerimdeki ödemler çok azaldı. İstediğim gibi oldular yani. Dışarı çıktım dün ve hiçbir zorlanma hissetmedim. Doktorun verdiği sütyeni ameliyattan itibaren 1 ay takmış olmam gerekiyor kaldı 17 gün 😊 sonrasında sütyen takmam gerekmiyormuş. Sarkma da olmayacak.

Burun durumu : bantlar yarın çıkacak. İnanılmaz kaşınıyor burnum.Uzunca serüvenim böyle soru olursa editlerim, yanlış yazdığım / bildiğim bir şey varsa düzenlerim. Fotoğrafları gün gün çektim kendim değişimi göreyim diye ama buraya eklemeyi bulamadım :/


EDIT :
Burun durumu 14 - 25.gün arası :

burun bantları çıktığı an şoka girdim 2 hafta kadar atel / alçı adı neyse o ve ardından bant kaldı burnumda. - Burun derim 2 hafta kadar havayla temas edemedi. Bu sebeple bandı çıkardığımda burnumun üstünde inanılmaz yağ olmuştu (yağlı cildimvar) temizlemek çok zor oldu üstelik çok da hassastı.
bantları çıkardıktan sonraki gün doktor kontrolü vardı. Burnumun ucundaki (iki delik arasında kalan et / bağlantı noktası gibi olan yer) düşmeyen dikişleri aldı doktor. Acımayacak dedi ama gözümden yaş indi. burun masajına başladık yaklaşık 2 ay kadar her gün 10 dk iki farklı hareketle masaj yapıyorum.
Masajın ilk günlerinde ödem burun köküne doğru gidiyor ve moral bozuyor. (Bir süre edit yapamama sebebim diyebilirim) Bugün masajın 10.günü burun köküne giden ödemler yok oldu ve eskisi kadar hassas değil burun ucu. Burun içi dikişler okyanus suyu ve kulak çöpü ile yapılan temizlikler esnasında düştü birkaç tane hala yerinde bakalım ay kontrolünde onlara ne olacak. Son olarak birkaç gündür düzgün koku alabiliyorum, çok keskin kokular dışında soft kokuları alamıyordum.

Meme durumu 14 - 25.gün arası :
dikiş pansumanı gün aşırı devam ediyor. artık su değebilir dedi doktor. Bir ay sonunda dikişler düşmezse alacağım dikişleri dedi. ben göremiyorum dikişleri ama düşmemiş diyor arkadaşım :/ bilemiyorum. duş esnasında bandajları çıkarıp yıkanabilirsin dediyse de doktor ben su değdirmeye cesaret edemedim. Ödem devam ediyor. Gözle görülür bir ödem olduğunu söyleyebilirim. Memelerin biri ötekine göre daha büyük olabiliyor ödem nöbetinde gibiler diyebilirim. Çatal oluşmaya başladı. hızlı tempo yürüyebiliyorum. Koşmadım hiç, doktorla görüşmeden denemeyeceğim.

EDIT 2 :
Burun durumu 38.gün :
Burnumun ay kontrolünde burun içi dikişlerimin hepsinin düştüğünü öğrendim, bu iyi haberdi. Kötü haber orijinal burnumdaki kalın deri ve yamukluk sebebiyle eski yamuk halini almaya çalışıyor burun, burun deliklerinin eşitlikleri bozuldu. "Nostril Retainer" adında bir burun aparatı kullanmam gerekiyormuş. Ya sürekli takarak 1 ay takacağım ya da sadece geceleri takarsam 3 ay boyunca takacağım. İşten dolayı mesai saatleri içinde takmam çok mümkün değil bu sebeple 3 ay kadar kullanacağım. Bu burun aparatı inanılmaz hapşırtıyor beni. Hapşırma hapına tekrar başladım.
Burnu temizlerken kulak çöpü devri bitti sümkürmek mümkün ama burun kanatlarına dokunmak yasak. Beceremediğim için kulak çöpüne devam ediyorum. Burun masajı değişti günde 3 kez 2 farklı hareketle mesaja devam ediyorum.
Burun masajı yaparken yanaklara doğru giden ödem çok çok azaldı ancak burun ucu hala çok acıyor masaj yaparken. Her tarafı inceldi küçüldü ancak burun ucu hala top gibi. Moralimi bozmayacağım, moralimi bozmayacağım bir seneye oturacak. Ancak şunu anladım burun ameliyatı iyileşme süreci çok çok önemli ve masajlar vs mesai harcamak gerekiyor.

Meme durumu 38.gün : Meme ödemlerim azalmış. Dikişlerden her iki keside de erimeyen dikişleri aldı doktor bu arada yara kabuğunu da aldı. Yara kabuğu çok kaşınır diye düşünüyordum bu dert olmadı en azından.
Meme altı kesim için "scarex" adında bir jel önerdi doktor , günde 3 kez kullanacağım. Bir de haftada iki kez c vitamini almamı önerdi. Meme masajı verdi. Meme masajını yapmıyorum. Meme masajının amacı memeyi yumuşatmakmış ama ben yumuşasın istemiyorum ayrıca masajda korktum hareketler bana sert geldi. Yapmıyorum masajı. Sigara içenlerde kesi tene göre daha koyu oluyor sigarayı azalt uyarılarına rağmen sigara içtim ve yara kabuklarının altında tenimle aynı renk olduğunu gördüm. Bence her fırsatta sigarayı bırakın tavsiyesi idi doktordan diye düşünüyorum. Koşma durumunu sordum iki aya kadar zorunda olmadıkça koşma dedi. Meme ödemlerimle ilgili çalışma hayatına dönünce ameliyat sonrası sanırım hareketten ödemlere faydalı oldu diye düşünüyorum.

meme ve burun için kontrol üçüncü ayda olacak.
Göğüs etrafınızda Morarmalarınız oldu mu ? Bende ameliyat olalı 5 gün oldu sağ tarafımda fazlasıyla bir morarma var.
 
Ameliyatın 5. ayını geride bıraktım bu postun ilk mesajına editler yapıyorum alt kısma. sürece başlayacaklara fikir verebilir.
Maşallah da diyin lütfen ben de çok beğeniyorum yeni halini. Nostril kullanmam gerekiyor bu şekilde pürüzler dışında süreç gayet güzel gidiyor. Ameliyatımı Ekrem Keskin yaptı. ben kendisinden ameliyat sonrası süreçteki tutumundan dolayı da memnunum.
memenin birinde izler baya kayboldu ancak öteki memede izler hala gözle görülür şekilde. haftada iki kez vitamin c içiyorum. jel kullanım bitti ameliyat izleri için.
yeni fotoğraflar ekledim. yorumlarınızı merak ediyorum. ben beğeniyorum burnumu maşallah.
 

Eklentiler

 • 2 ay.jpg
  2 ay.jpg
  46,2 KB · Görüntüleme: 331
 • 5.ay.jpg
  5.ay.jpg
  35,9 KB · Görüntüleme: 329
Çok güzel olmuş
Güle güle kullanın
Öncelikle çok geçmiş olsun yazınızı hiç sıkılmadan zevkle okudum çok güzel anlatmışsınız
Merhabalar,

siteyi çok uzun zamandır takip ediyorum, üye olmak ancak nasip oldu.

Burun ve meme estetiğine ilişkin en kritik konuları birinci ağız sizlerden öğrendiğim sevgili üyelere çok teşekkür ederim. Öğrendiğim birçok şeyi buraya katkı olarak tekrar geri bırakıyorum. Meme ve burun estetiği düşününler için kılavuz niteliğinde olsun istedim. Katkı sırası ben de diye düşündüm. Protez seçimi, kesi yeri, CC bildiğim ne var ise meme büyütme ameliyatına dair burada toplu şekilde vererek ameliyat sürecimi de anlatacağım uzun bir yazı olacak.

28 Ocak'ta burun estetiği ve meme büyütme operasyonuna beraber girdim. (Daha öncesinde yazmaya başlamayı planlıyordum ama aksilik olması korkumdan ameliyat sonrası yazarım dedim)

Öncelikle doktor tecrübelerimi de aktaracağım.

Görüştüğüm doktorlarla 2021 Eylül ve 2022 Ocak arasında görüştüğümden fiyat ve yaklaşım tecrübelerim bu süreci kapsar diye uyarayım. 2021 Eylül öncesinde de görüştüğüm doktorlar var da isim isim uğraşmak istemedim. Ayrıca yazdıklarım kadar yazamadıklarım veya burada yazamayacaklarım da var. Maalesef sözlü iletişimdeki sıkıntılar ve izlenimlerimi burada yazsam işini iyi yapmakla uğraşmayıp da kendiyle ilgili olumsuz görüş belirtenleri sosyal medya vs baskı yapanlardan ötürü yazamıyorum. Ancak özelden soran olursa görüşmüş olduğum bir doktor ise görüşlerimi belirtirim.1. Emre İlhan (Plastik Cerrah).

İlk olarak kendisini düşünüyordum instagram ve diğer platformlarda çok fazla iyi burun gördüğüm için ancak şikayet sitelerinde bolca olumsuz yorum okudum maalesef ve fiyatı da kişisine göre değişkenlik gösteriyor gibime geldi. Bazılarına 3bin Euro fiyat verirken bazılarına 7bin Euro gibi fiyatlar vermiş. Hiç görüşmeden eledim. Bütçeme hiç uygun değil, ötesi şikayetlerin boyutu üst düzey (google’layabilirsiniz)2. Şaban Çelebi (Kulak Burun Boğaz Doktoru).

Muayenesine gittim(Nişantaşı). Muayene ücretsiz. Aralık 2021 için verdiği burun estetiği fiyatı 25bin TL idi. Muayenede burnumu nasıl değiştireceğini programda gösterdi ancak beğenmedim. Beklediğim burun biraz daha yumuşak hatlarda çünkü. İletişim olarak güçlü bulmasam da ameliyat olanlarda nefes sorununun olmadığını bolca okudum. Dediğim gibi benim için önemli olan burnumu istediği şekle sokması ve Şaban Çelebi KBB doktoru dolayısı ile kendisine burun ile meme operasyonunu aynı anda olmam mümkün görünmüyordu. Yardımcısının iletişim düzeyi başarılı değil. Doktorun kendisi ile ilgili şikayete pek rastlamadım sanırım, deneyimleri olan yorumlarda ilave ederse estetik düşünenler için yol gösterici olabilir.3. Mustafa Karaca (Plastik Cerrah).

Muayenesine gittim (Bağdat Caddesi). Muayene ücreti 250 TL ya da 300 TL idi kasım 2021’de. Zaman ayırıyor ve dinliyor. Ancak benim istediğim burnun bana olmayacağını uzun uzun anlatıyor. Daha önce yapmış olduğu burunlardan da örnek olarak göstermedi “size şöyle burun yapabilirim” gibi. Yapacağı burun ile birlikte yüze dolgu ya da yağ enjeksiyonu düşünmem gerektiğini yoksa burnun yüzümde güzel durmayacağını söyledi. Hesapta olmayan bir girişim ile burun olmazsa işte yağ da yaptırman gerek gibi estetik ameliyat bağımlısına dönüşmekten korktuğum için düşünmeye aldım ama yaptığı burunlardan örnek göstermediği ve nasıl bir burnum olacağını bilmeden ameliyat olmak çok sağlıklı bir fikir gibi gelmediği için eledim. Fiyat olarak Kasım 2021’de meme için 25bin TL , Burun için 25bin TL fiyat verdi. Yardımcısı iletişim düzeyi olarak başarılı birisi.

4. Tamer Şakrak (Plastik Cerrah).

Muayenesine randevu aldım ancak gitmedim (Bahçelievler). Birkaç yerde burnu çok kötü olan kişiler gördüm. Kendisine randevu almak da zor. Yaptığı memeler instagramda görüldüğü kadarıyla muazzam. Yaptığı burunlar için ilerleyen yıllarda ne olur bilemiyorum ama güzel görünüyor. Telefonda aldığım fiyatlara göre burun ve meme için 50bin TL fiyat verdi. Tek tek fiyat not almamışım maalesef.

5. Esabil Eker.

Yıllarca burada takibini yaptığım doktor idi ama son yıllarda kötü burunlar çıkardığını okuyup vazgeçenlerdenim. Nerde eski Esabil Eker burunları ☹ yeri Ankara idi son bildiğim kadarıyla.6. Devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri bazı estetik doktorları ile görüştüm ancak ilgilenmeye zamanları olmayabilir anlıyorum ama en azından ne istediğimi dinlesinler isterdim. Ne istediğimi anlatabildiğim bir devlet ya da üniversite hastanesi bulamadığım için bu kurumlarda ameliyat olma fikrini tamamen muayene anında eledim.

7. Ekrem Keskin (Plastik Cerrah).

Birkaç yerde hakkında yorum okudum. İstanbul Tıp Fakültesi mezunu profesör bir doktor. Muayeneye gittim. Muayene ücretsiz. İstediğim memeyi ve nasıl görünmesi gerektiğini anlattım. Sosyal medya hesaplarındaki memeleri beğenmiştim açıkçası. Burun için beklentilerimi anlattım. Sanırım bir tek burada dinlenildiğimi hissettiğim kendimi ifade edebildim ve ilk kez muayenin büyük bir kısmında doktorun kendini övmediği konuşanın daha çok hasta olduğu bir muayene deneyimi idi. EN ÖNEMLİSİ ANLATTIĞIM BURUN VE MEMENİN BENİM İÇİN NASIL MÜMKÜN OLMAYACAĞINI NASIL KENDİ DEDİKLERİ GİBİ OLMAK ZORUNDA OLDUĞUNU ANLATAN DOKTORLARDAN SONRA İSTEKLERİMİN NASIL MÜMKÜN OLACAĞINI ameliyatta neler yapacağını anlattı Ekrem hoca. O kadar acı, zahmet ve para doktorların aşina olduğu tekniklerle sürekli yaptıkları aynı burun ve meme için hiç risksiz ama yüzümüze ve bedenimize olmayacak burun ve meme ile yaşamaya mahkummuşuz tavrını hiç sevmedim çoğu doktorun. Bu sebeple tercihim Ekrem hoca oldu. Ekrem hoca ile ilgili tek sıkıntı ağzı iyi laf yapan veya yapacağı operasyonu pazarlayabilen birisi değil ve iletişimi çok güçlü değil. Teknik konuşuyor ve çok bilgi sahibi olmadan giderseniz bilemiyorum ne yapacağını anlayamayabilirsiniz. (Tercih ettikten sonra bu hocanın iletişimi zayıf sıkıntı çıkar mı diye düşünsem de her gün aradığımda kendisine ulaştım ve şikayetlerimi dinleyip neyin neden olduğunu açıkladı. Ameliyat sonrası süreçte de doktorun ulaşılabilir olması gerekiyor. Ben bu kısımda çok umutlu değildim açıkçası, mutluyum)Burnuma gelince : estetik kaygılardan ameliyat olmak istedim açıkçası. Burnum bir hayli kalın derili ve bülyöz / büllöz nasıl deniyorsa artık öyle ucunda top olan bir burundu. Yüzüm de burnuma göre küçük kaldığından burnum olduğundan da büyük görünüyordu maalesef. Ameliyat öncesi burnumda eğrilik olduğunu da öğrendim. Daha önce (burnumun ucundaki top görüntüye takık olduğumdan olabilir) burnumun kanatlardan ve alttan bakınca da eğri olduğu çok gözüme çarpmamış açıkçası.

Ameliyat sonrası öğrendiğim bir konu ise burnumun kırık olduğu 8 ya da 9 yaşlarında iken burnumun üstüne düştüğümü ve burnumun çok kanadığını hatırlıyorum. Parçalı yamuk kaynamış kırıklar varmış burnumda bunlar da ameliyat esnasında düzeltilmiş.

Planlan ameliyat süresi meme için 1.5 saat burun için 1 ya da 1.5saat iken ; meme büyütme için 1.5 saat sürmüş operasyon burnum için ise 3.5 saat sürmüş. Toplamda 5 saat operasyonda kalmışım.

Burnum için beklentilerim :

burnumun ucundaki top görüntü gitsin ve burnum mümkünse bir iki tık küçülsün idi. Ekrem hoca hariç hiçbir doktor burnumun küçülemeyeceğini söylüyordu. Burun profili varmış bunu küçültmek imkansızmış, yok burun çökermiş vs defalarca hayal kırıklığına uğramıştım. Yüzüm ile burun ucu mesafem kısalmayacaksa burnum yüzümün ortasında büyük durmaya devam edecekti. Bazıları da burnumun top kısmının daha minik bir top şekline getirilebileceğini söyledi. Bana bu burun ucu ile kısımlarda doktorların üstünde ısrarla şu olabilir şu imkansız gibi söylemleri kendilerini yormayacak ve riske atmayacak şekli öneriyorlar gibi geldi.

Burun ucu ile ilgili ısrarım kesindi en temelde burnumun ucu değişsin diye ameliyata karar vermişken burnumun ucu küçülsün ya da doktorun kafasındaki burun bana olsun diye o kadar zahmet ve acıyı çekemem üstüne de para veremem mottom idi.

Şu an burnumu her birine göstermek isterim açıkçası profilden(burun ucu burun kanat başlangıç mesafesi) küçülme var.

Burnum alın kökümden başladığı için daha erkeksi bir görüntüye sebep oluyordu. Burnumun başlama(çıkıntı yapma yeri) yerinin göz pınarı hizasında olmasını istedim. Bu kısımda da Ekrem hoca hariç hayal kurmamam gerektiği kocaman bir burnum olduğu ve bunun şeklen değişeceği ama büyüklükte aynı kalacağı üzerine defalarca kırıldım birçok doktor tarafından (şu an burun köküm göz pınarımdan başlıyor)

Burun kemerim çok hafif vardı bunun törpülenip düzleştirilmesini talep ettim kıvrık ya da hokka burun tercih etmedim ben .

Burun ucum çok kalkık olsun istemedim ancak yere paralel bir burun kalkıklığı da değil hafif kalkık


Şimdi sanırım doktorun kararı da ya da önerileri de önemli diyenler için birkaç kelam etmek istiyorum. Her biri sanki fabrikasyon gibi aynı tipte burunlar çıkarıyor dikkat ederseniz ve eğer yüz profiliniz o burun için uygun değilse o sosyal medyada paylaşılan kişiler olmuyorsunuz maalesef. Ne istediğine karar vermek ve beni ikna edecek doktor değil, istediklerimi nasıl uygun hale getirir doktorunu aradım ben açıkçası.Meme ile ilgili beklentilerim.

Öncelikle ön bilgileri vermem gerek. 165cm boy, 55 kilo biriyim. Göğüs altım 75cm, göğüs üstü ölçüm 78 cm idi. Meme ucu üstü komple boş hiç meme dokusu yok idi. 75A sütyenler büyük geliyordu ☹ Memelerim sarkık değildi çünkü sarkamayacak kadar küçüktü. Ameliyata karar verdikten sonra 6 ay kadar göğüs çalışarak göğüs kası çıkardım bu bilgiyi de vereyim.

 • Meme ucum ile göğüs kafesinin boyun kısmında kalan boşluk arası 19 – 21 cm arasında kalmalı , meme ucu ile diğer göğüse doğru olan (çatal) ortası 9 – 11 cm arasında kalmalı 75C olabileceğim bir meme protezi (neden bu ölçülere bu kadar takıldım, standart ölçü budur, google’layabilirsiniz.
 • Kas altı protez. Kas üstü, kas zarı altı ve bir teknik daha var ama hatırlayamadım. Benim meme dokum yok’a yakın olduğundan kas altı istiyordum, kas üstü meme protezi ele geliyormuş diye okudum buralarda ki yıllarca mememin yokluğundan çekip üstüne protez diye bağıran memelerim olsun istemedim. Kas zarı altı tekniği ile yapan bir doktora denk geldim ama dediğim gibi kas altı dışında beni tatmin etmeyecekti ya da ikna olmayacaktım çünkü protez ele gelsin istemiyorum.

 • Silikonu / protezi yerleştirecekleri Kesi yeri. Üç farklı kesi yeri var.
 • Meme ucu : meme ucundaki koyu olan yerden protez koyuluyor diye biliyorum. Bu şekilde memede iz kalmıyor (bu en iyi kısmı kendi memem diyebilir kişi) ancak süt bezleri zarar görüyormuş ve his konusunda da olması gerektiği gibi hissedememe hali varmış
 • Meme altı : meme altından kesi . bu yöntem protezin yerleştirilmesi ve ilerde kaymaması ya da protezi koymak için açılan ceplerin daha net olabilmesi için gerekli imiş. Meme altında iz kalıyor ancak Kas altı protez ile ilgili meme ile protez arasında kapsül mü artık neyse adı öyle bir şey yapıyormuş vücut , kas altı protez yerleştirmede kapsül yapma ihtimali en düşük olan protez koyma yeri imiş.
 • Koltuk altı kesi : bu kesi ile meme ucundaki his kaybı ya da süt bezlerinin zarar görmesi ihtimali çok düşük ve meme altı kesi gibi de memede görünür iz kalmıyor ancak koltuk altı keşide protez için açılan cepler tam proteze göre olamayabiliyormuş, silikon tabanı dönebiliyormuş vs protezin yeri kayarsa büyük acılara sebep olabiliyormuş.
Silikon / Protez Profil şekli : bu kısım tam olarak memenin dışardan nasıl görünmesini istediğinizle ilgili. Eğer meme doğal olsun derseniz orta profilli tercih etmeniz gerekiyor. Meme dokunuz az ise yüksek profilli protezleri tercih etmeniz gerekiyor.

Yuvarlak protez / damla protez : damla protez adı gibi damla şeklinde üst kısmı daha az alt kısmı daha fazla meme içerecek gibi olan protez. Memenin doğal görünümü damla görünümüdür. Ancak atlanan bir nokta var eğer meme ucunuzun üst kısmında çok az meme dokusu var ise damla protez mecvuttaki küçük görüntüdeki asimetriyi daha da artırır. Yuvarlak protez ise meme ucunun üst kısmında doku olmayan ya da az olan kişiler için öneriliyor. Hali hazırda olmayan üst kısma da takviye yapılmış gibi meme ucunun altında da meme var zaten haliyle damla görüntü oluşmuş oluyor. Şöyle ifade edeyim meme ucu üstü 1 birim meme var diyelim, meme ucu altı 3 birim meme var. Yuvarlak protez meme ile +2 birim daha her yere eşit şekilde meme eklenmiş olacak bu şekilde meme ucu üstü 3 birim meme, meme ucu altı 5 birim meme olacak ve doğal meme görünümü olacak. Meme ucu üstünde dokusu olmayan kişilerin ısrarla damla protez istemesinden dolayı böyle açıkladım. Ki zamanında ben de damla protez olsun diyordum ki doktor bu şekilde açıklayınca çok mantıklı geldi.

Protez markası : Mentor (birçok marka duymuş olsam da sitedeki çoğu kişinin tercihi bu protez markası olduğu için ısrarla mentor istedim)

Kaç CC ? yukarıdaki sorulara cevap verdikten sonra memenin sahip olmasını istediğiniz profili elinizle işte bu kadar olsun dediğinizde doktor …. CC diyor zaten. Uzun boylu kişilerde yüksek CC’ler doğal dururken kısa boylu kişilerde yüksek CC’ler çok abartı durabiliyor. Ya da tam tersi.

Sırasıyla cevap verilmesi gereken sorular özetle şöyle :
1. kesiyi istediğiniz yer (meme altı, meme ucu, koltuk altı) , 2. Protezin koyulacağı yer (kas altı, kas üstü, kas zarı altı ve bir yöntem daha ama adını unuttum) , 3. Silikon / protezin profili (orta profil mi yüksek profil mi) , 4. Yuvarlak protez mi damla protez mi? 5. Kaç CC ? dördüncü maddeye kadar kendiniz karar verip doktoru öyle aramalısınız bence. Beşinci madde kaç cc ise doktoru dinlemekte fayda var; derinin esneyemeceği bir büyüklükte meme istemek sıkıntı çıkarabilir.

Tüm bu bilgiler ışığında kişisel tercihlerim:
1. meme altı kesi ile(protezin doğru yere oturması benim için çok önemliydi ilerde sorun çıksın istemedim), 2. kas altı protez (meme ucunun üstünde meme dokum olmadığı için protez ele gelsin istemiyordum) , 3. Yüksek profil (memelerim belli olsun istedim bu C cup isteme sebebimden ileri geliyor, profilde memenin sütyen dolduran kısmının öne doğru ne kadar olacağı kısmı) 4. Yuvarlak protez ( memem ile göğüs altı çevrem arasında 3cm fark vardı orta profil beni mutlu etmezdi senelerce küçücük memelerle gezdiğim için), 5. CC için yukardaki isteklerimden sonra bazı doktorlar ısrarla orta profil ve 300 CC dese de ilk dört madde değişmezlerimdi 350 CC’de karar kıldık doktorlar. Bu kısımda elime protezi verdi mememin üstüne koydum böyle mi istiyorum derken + - beğendiğim 350CC nin duruşu oldu. Ameliyat öncesi doktor çizerken eğer istersen 375CC deneyebilirim daha dolgun görüntü için diye sordu önce 375 deneyin çok abartı durursa 350CC olsun ama kesinlikle 325CC olmaz dedim. Şu an 375CC var.

Dikkat : Ameliyat öncesi 1 hafta kadar vitamin, kan sulandırıcı gibi hormon vs herhangi bir hap takviye ve bitki çayları vs içmemek gerekiyor. Ameliyat günü 8 saat önceden oruçlu gibi sigara dahil her şey kesiliyor.AMELİYAT GÜNÜ

Tavsiye: içinizden ağlamak geliyorsa ağlayın, konuşmak geliyorsa konuşun. Zira narkoz sonrası on katı içinizde tuttuğunuz ne varsa çıkıyor. Ben sevenlerimin korkularını yenmeleri için uğraştım çok ve sedyeyi görünce ağlamaya başladım sonrası ağlayarak girdiğim ameliyattan ağlayarak çıktım ☹

Ameliyat öncesi :
damar yolum açıldı. Bir bone bir terlik ve bir ameliyat önlüğü gibi bir şey getirdiler. Giyindim. Sonra doktor geldi. Meme hakkında tekrar neler istediğimi konuştuk tekrar kas altı 350 CC dedim. 375CC de getirdim denememi ister misin dedi. Önce 375CC deneyin çok emanet gibi durursa 350CC koyun dedim. 350CC altı kesinlikle olmaz dedim. Sonra yüksek profil protez değil mi hocam, mentor değil mi diye teyit ettim tekrar (ameliyat sonrası protezlerin kutusunu veriyor içinde lisans kitapçığı var). Sonra burun hakkında isteklerimi tekrarladım göz pınarından başlamalı burun köküm, çok hafif kalkık burun ucu ve en önemlisi burnumdaki top görüntü gitmeli dedim. Sonrasında memelerimi ben ayaktayken çizdi mavi bir kalemle(bu kalemin boyası çıkmıyor 10gün kadar ki zaten silemiyordum memeyi inanılmaz hassastı)

Doktor gitti. O arada hemşireler geldi ve varis çorabı giydirdiler. On dakika geçmeden sedye geldi. Buraya kadar gayet güler yüzlü ve pozitif ben bir anda ağlamaya başladım kendimi çok tutmuştum, korkuyordum. Ameliyathaneden bir sakinleştirici iğne geldi ve açık olan damar yolumdan yapıldı hala ağlıyordum sedyeye oturdum buradan sonrasını hiç hatırlamıyorum.

Ameliyat sonrası
(planlanan ameliyat 1.5saat meme 1 ya da 1.5 saat kadar burun ameliyatım planlanmışken toplamda 5 saatte çıktım burun kökümdeki kırıklardan kaynaklı ameliyatta onları da düzeltmiş.) Bu sürede refakatçim ameliyathaneyi aramış sık sık bilgi akışında sorun olmamış.

Burnumdaki durum :

Odaya geldim ama ne gelme : burnumda delikli tampon, dudak üstünde gazlı bez, burnumda plastik bir aparat(alçı deniyor sanırım) , memelerimde direnler ve ameliyathanede giydirdikleri siyah bir sütyen, sonda ile kolumda tansiyon ölçücü bir alet bir makinaya bağlı, parmağımda mandal gibi bir şey ile yatakta titrediğimi hatırlıyorum. 15 dakika kadar sürmüş bu titreme. Ameliyat sonrası titrerken doktor geldi refakatçime bir şeyler anlattı(operasyon hakkında bilgi vermiş) benim tek sorduğum memelerim nasıl olmuş hocam 😊 bu kısmı hatırlıyorum. Narkoz etkisi geçince yaklaşık 4 saat sonra bir şeyler yiyebilirmişim. Çiğneme vs hiçbir kısıtlama yok dedi doktor. Ben yine de riske atmayıp çorba içtim. En önemli kısım belki de : benimle ameliyat olan 2 kişi daha vardı yüzleri mosmor ve gözleri kapanmıştı. Doktor refakatçime 10dk buz 10dk bekleme demiş. (buraya dikkat buzu direkt yüze uygulamıyoruz buz yanığı oluşabilir. Önce gazlı bir bez üstüne buz) Buzu hemşireler getiriyor. Burada refakatçiye çok iş düşüyor toplam 12 saat boyunca 10dk buz 10dk bekleme yapmış. Gözlerimde yüzümde buz varken uyudum hissetmedim. Hiçbir şekilde şişmedim ve morarmadım. Memelerime bakmaya çalışırken kafamı eğik tuttum orada burnum kanadı bir daha da başımı eğmedim. Başı eğmemek gerekiyor. Buza ikinci gün 4 saat kadar devam ettik üçüncü gün artık buz yapmadık direkt sarartılar geldi sanki morarmışım da onların sararması gibi.

Gelelim memelerdeki duruma;

Ağrı kesiciler serumlarla sürekli veriliyor. Uyandığımda göğsümde (burada okumuştum tuğla koyulmuş gibi his oluyor yazmıştı birisi) ne tuğla hissi az kalır on tane adam göğsüme basmış gibi öyle bir ittirilme hissi. Ya rabbi bu nasıl bir şey dedim ağrı hissetmiyordum ama ittirilme hissi korkunçtu. Ameliyathanede giydirilen bu sütyeni 1 ay kadar çıkarmayacakmışım.

İlk 4 saatte pıhtı atma ihtimaline karşı hareket etmek gerektiğini biliyordum bu sebeple bacaklarımı mümkün mertebe hareket ettirdim. Ama yürümek gerektiğinde hemşire geliyor ve yürütüyor bu kısımda sıkı takiptelerdi kendileri.

Ameliyattan 4 saat sonra hemşire geldi sondayı çıkardı yürümem gerekiyormuş. Direnlerle yürümek çok zor. Refakatçim ve hemşire birer diren alarak bir de koluma girerek beni yürüttü. Sonra çorba içtim. Uyumuşum. Uyandığımda tekrar odanın içinde refakatçimle yürüdük. Hemşire birkaç saat sonra tekrar geldi yürümem için yürüdük dedik ama yine yürüttü. Sabaha karşı koridorda yürüdüm iki tur. Yürümek ve hareket etmek önemli.

Ameliyattan sonra hastane sabahı :

Saat 8 gibi doktor geldi, durumumu sordu beni bilgilendirdi ameliyat hakkında. Memelerime baktı. Burnumun içine ışıklı bir aletle baktı. Şikayetlerimi dinledi. Memelerimdeki ittirilme hissinin üçüncü gün geçeceğini söyledi. Burnumda hiç ağrı hissetmedim hemşireler gelip gazlı bezi değiştirdi. Nefes almada hiç sorun yaşamadım ki ben burnumdan nefes alan biriyim. Memelerim diyorum ve susuyorum ittirilme hissi beter ama ağrı gibi değil garip bir duygu. Saat 10 gibi doktor tekrar geldi. Direnleri çıkardı. Düşündüğüm gibi acı yoktu nefes al dedi ve bitti. Direnler çıkınca inanılmaz rahatladım ama hareket kısıtlılığı getiriyordu. Hemşireye reçete bırakacağını ilaçları nasıl kullanmam gerektiğini anlattı. 1 antibiyotik, 1 ağrı kesici, 1 kas gevşetici, 1 ağrı kesici daha(bu üçüncü sırada içilen), 1 hapşırmayı önlemek için hap(ben çok hapşıran biri olduğum için bunu ekstra reçete etmiş) , 1 burun temizlemek için okyanus suyu yazılı idi. Evde Yüksek yastıklarla yatılacak, sağa sola dönmek yasak, sırt üstü uyunacak.

12 gibi hastaneden çıktık. (bu arada akşam yemeği sabah kahvaltısı var yemekler iyi idi)Ameliyattan sonraki 24 saat (EV) :

Burun durumu : burnumla ilgili ağrı anlamında sıkıntı yaşamadım. Başımı eğmemeye çalıştım ki hastanedeki gibi kanamasın diye. Ağrı kesici birkaç saat sonra antibiyotik sonra öteki ağrı kesici sonra hapşırmamak için hap vs vs. delikli tampondan dolayı nefes almada sorunum olmadığı için rahattım. Her gün burnumu okyanus suyu ile temizlemem gerektiğini söyledi yoksa kan sızıntıları ve mukus sebebiyle daha zor temizleme yapmam gerekirmiş. Yüzüm az da olsa ödem yaptı. Üst dudak çok hareket etmiyor ödem oldu galiba.

Meme durumu: hastanedeki gibi ağrı kesiciler etkili değildi. Göğsümdeki ittirilme hissi beni korkuttu doktoru aradım, bu hissin yarın geçeceğini daha fazla ağrı hissedersem ikinci ağrı kesiciden bir tane daha yutabileceğimi söyledi. Kollarım pek hareket edemiyordu.


Toplamda yemek yerken yorulduğum bir gündü. Refakatçim evde de 4 saat kadar buz uyguladı şişme ve ödemi engellemek için. Ameliyat öncesi biz jel buz almıştık. Boşuna almışız çünkü onlar o kadar ağır geliyor ki yüze eldivene buz doldurup hastanedeki gibi buzlardan yaptık. Doktorun dediği gibi yüksek yastık iki yastık üst üste koyduk. Kollarımın iki yanına da yastıkla destekleyip dönmeyi engelledik.Evde 2.gün :

Burun durumu : Hapşırma hissi ilaca rağmen geliyordu. Tekrar aradım doktoru. Hapşırma gelince başı yere paralel şekilde tutup yutkunma hareketi yapmam gerekiyormuş. Hapşırma hissini bu şekilde bastırdım. Yüzümün bir önceki günki ödemi 2.gün daha da arttı.

Meme durumu : günü ikiye bölebilirim öğlen 12den önce öğlen 12den sonra. Öğlen 12den önce bastırılma hissi vardı öğleden sonra azaldı. Çok daha iyiydim. Kollarım gövdemden biraz ayırabiliyordum.

Yüksek yastıkla yatmaya devam, yemek yeme gibi temel ihityaçlar ve uyuyordum bol bol.Evde 3.gün :

Burun durumu: hapşırma hissi ilaca rağmen ısrarla devam ediyordu. Yine aradım doktoru. Tamponlar yabancı madde ve ondan dolayı hapşırma hissi var dedi. Ben hapşırırım normalde de bunu belirteyim(bu sitede okuduklarımda benim gibi hapşırma sorunu yaşayan yoktu) ve hapşırdım. Burnum kanadı. Doktora gittik. Dikişlerde sorun yoktu, kanama normalmiş hapşırma hissi gelirse ve yutkunma ile geçmiyorsa ağzından hapşır dedi. Yüz Ödemi ilerlemeyi durdurdu ancak gerilemiyordu da.

Meme durumu : bastırılma hissi yoktu, hapşırdığım için dikişlere bir şey olmuş mudur diye korksam da şükür ki sorun yoktu. Kolların durumu gövdeme 90 derece hareket ettirebiliyordum. Ufak tefek işlerimi yaptım.

Evde 4.gün :

Burun durumu : günlük burun spreyi kulak çöpü ile temizlemeye devam. Doktor kontrolü vardı. Dikişleri almadı kendileri düşecekmiş. Bu arada krem vs hiçbir şey vermeyince sordum krem yokmuş okyanus suyu ile temizle sadece dedi. yüzümdeki ödem yanaklarımda toplandı yanaklarım kocamandı sincap gibi bir görüntü var yemek yemeyi engellemiyor ödem ancak görüntü olarak hayli komik.

Meme durumu : memelerdeki bastırılma hissi ağrı acı tamamen bitti. Doktor kontolü vardı. Batikonla temizlendi nasıl pansuman yapacağım gösterildi iki günde bir pansuman var. Memelerimi ilk kez gördüm. İnanılmaz güzeldi biraz küçüleceğini ödemli olduğunu söyledi.Evde 5.gün (KABUS GÜNÜ):

Antibiyotik içerken boğazıma takıldı ne ileri ne geri gitmedi. Kendime Heimlich Manevrası yaptım. Eğilmemem gerekirken eğilmek zorunda kaldım, mideme baskı yaparken dikişlerime bir şey olmuş olabilir diye çok korktum. Burnum kanamadı ama meme arama baskı yaptığım için doktora gittim tekrar. Meme altı ameliyat yerimdeki bezleri açtı çok şükür ki meme dikişlerimde bir şey yoktu burnum iyiydi. Ama çok korktuğum gün oldu.

(aradaki günler ağrı kesici içmeli sıradan günlerdi)

Evde 8.gün (TAMPONLAR ÇIKIYOR) :

Ağrı kesiciler bitti ağrı sızı hissetmiyordum. gayet iyiydim. Doktora gittik. Burnumun üstündeki alçı alındı. Kocaman bir ağırlık taşıyormuşum meğerse o an anladım. Tamponların çıkarılması korkulu rüyam idi. Nefesini tut dedi tuttum o an acı hissetmedim sandım gözümden yaş indi ancak acı hissedilmeyecek kadar hızlı çekmiş olabilir bilemiyorum bir anda eskisi gibi nefes alabildim o an delikli tampon iyi ya nefes alabiliyorum dediğim anlarda ne kadar da iyimser olduğumu fark ettim 😊 delikli tampondan nefes alabilmiş olsam da tampon çıkarılınca olduğu gibi nefes almak mutlulukmuş. Yüzümdeki ödemler gitmişti , sincap görüntüye de tamponların alınmasına kadar veda etmiştim.

Burnumu gördüm, burnumu a dostlar :KK200: ödemli de olsa muhteşemdi kesinlikle, biraz sevindim ağladım, çok uzun zaman doktor doktor gezdim. Derdimi, isteklerimi anlatmaya çalıştım ama birçoğu istediğin burun sana olmaz demişti artık hayal gibi gelirken istediğim burun elimde ayna tam karşımda idi. Şükürler olsun. Burnumu temizledim sanarken temizleyememişim maalesef doktor temizledi birazcık ve burnuma masaj yaptı nasıl iyi geldi, nasıl kaşınmış meğersem her bir burun hücrem. Hatırladıkça o anı gülümsüyorum. Ten rengi bir bant ile bantladı tekrar. Memelerime de burada bir baktı. Pansumanı güzel yapmış olduğumuzu söyledi.

Evde 9.gün :

meme durumu :
Doktora söylemedim memelerimi sütyensiz görmek istedim birkaç saat kadar sütyensiz gezdim. Sevinçten ağladım. Allah’ım o ne güzel olmuş öyle diye. Rabbime dua ediyorum her kim üzülüyorsa memesinden dolayı o maddiyatı ver ki ona bu paha biçilemez bir mutluluk. İnşallah isteyen herkese nasip olur. Birkaç saat sonra sütyeni giydim. Sütyenden sonra direnin çıktığı yerlerde korkunç bir ağrı oldu. Doktoru aradım yine. Anlattım sütyeni çıkardım az bakayım diye giydikten sonra ağrı başladı dedim. Sütyeni çıkardığım için protezler kol altına ve meme altına doğru baskı yapmış ve bu sebeple ağrı hissettiğimi ağrı kesici içmemi söyledi.

burun durumu : okyanus suyu ile temizlemeye devam ettim.

Evde 13.gün (BUGÜN) :

Memelerden dolayı hareket kısıtlılığı tamamen yok oldu maşallah. Yine de tedbiren ağır bir şey kaldırmıyorum. Memelerimdeki ödemler çok azaldı. İstediğim gibi oldular yani. Dışarı çıktım dün ve hiçbir zorlanma hissetmedim. Doktorun verdiği sütyeni ameliyattan itibaren 1 ay takmış olmam gerekiyor kaldı 17 gün 😊 sonrasında sütyen takmam gerekmiyormuş. Sarkma da olmayacak.

Burun durumu : bantlar yarın çıkacak. İnanılmaz kaşınıyor burnum.Uzunca serüvenim böyle soru olursa editlerim, yanlış yazdığım / bildiğim bir şey varsa düzenlerim. Fotoğrafları gün gün çektim kendim değişimi göreyim diye ama buraya eklemeyi bulamadım :/


EDIT :
Burun durumu 14 - 25.gün arası :

burun bantları çıktığı an şoka girdim 2 hafta kadar atel / alçı adı neyse o ve ardından bant kaldı burnumda. - Burun derim 2 hafta kadar havayla temas edemedi. Bu sebeple bandı çıkardığımda burnumun üstünde inanılmaz yağ olmuştu (yağlı cildimvar) temizlemek çok zor oldu üstelik çok da hassastı.
bantları çıkardıktan sonraki gün doktor kontrolü vardı. Burnumun ucundaki (iki delik arasında kalan et / bağlantı noktası gibi olan yer) düşmeyen dikişleri aldı doktor. Acımayacak dedi ama gözümden yaş indi. burun masajına başladık yaklaşık 2 ay kadar her gün 10 dk iki farklı hareketle masaj yapıyorum.
Masajın ilk günlerinde ödem burun köküne doğru gidiyor ve moral bozuyor. (Bir süre edit yapamama sebebim diyebilirim) Bugün masajın 10.günü burun köküne giden ödemler yok oldu ve eskisi kadar hassas değil burun ucu. Burun içi dikişler okyanus suyu ve kulak çöpü ile yapılan temizlikler esnasında düştü birkaç tane hala yerinde bakalım ay kontrolünde onlara ne olacak. Son olarak birkaç gündür düzgün koku alabiliyorum, çok keskin kokular dışında soft kokuları alamıyordum.

Meme durumu 14 - 25.gün arası :
dikiş pansumanı gün aşırı devam ediyor. artık su değebilir dedi doktor. Bir ay sonunda dikişler düşmezse alacağım dikişleri dedi. ben göremiyorum dikişleri ama düşmemiş diyor arkadaşım :/ bilemiyorum. duş esnasında bandajları çıkarıp yıkanabilirsin dediyse de doktor ben su değdirmeye cesaret edemedim. Ödem devam ediyor. Gözle görülür bir ödem olduğunu söyleyebilirim. Memelerin biri ötekine göre daha büyük olabiliyor ödem nöbetinde gibiler diyebilirim. Çatal oluşmaya başladı. hızlı tempo yürüyebiliyorum. Koşmadım hiç, doktorla görüşmeden denemeyeceğim.

EDIT 2 :
Burun durumu 38.gün :
Burnumun ay kontrolünde burun içi dikişlerimin hepsinin düştüğünü öğrendim, bu iyi haberdi. Kötü haber orijinal burnumdaki kalın deri ve yamukluk sebebiyle eski yamuk halini almaya çalışıyor burun, burun deliklerinin eşitlikleri bozuldu. "Nostril Retainer" adında bir burun aparatı kullanmam gerekiyormuş. Ya sürekli takarak 1 ay takacağım ya da sadece geceleri takarsam 3 ay boyunca takacağım. İşten dolayı mesai saatleri içinde takmam çok mümkün değil bu sebeple 3 ay kadar kullanacağım. Bu burun aparatı inanılmaz hapşırtıyor beni. Hapşırma hapına tekrar başladım.
Burnu temizlerken kulak çöpü devri bitti sümkürmek mümkün ama burun kanatlarına dokunmak yasak. Beceremediğim için kulak çöpüne devam ediyorum. Burun masajı değişti günde 3 kez 2 farklı hareketle mesaja devam ediyorum.
Burun masajı yaparken yanaklara doğru giden ödem çok çok azaldı ancak burun ucu hala çok acıyor masaj yaparken. Her tarafı inceldi küçüldü ancak burun ucu hala top gibi. Moralimi bozmayacağım, moralimi bozmayacağım bir seneye oturacak. Ancak şunu anladım burun ameliyatı iyileşme süreci çok çok önemli ve masajlar vs mesai harcamak gerekiyor.

Meme durumu 38.gün : Meme ödemlerim azalmış. Dikişlerden her iki keside de erimeyen dikişleri aldı doktor bu arada yara kabuğunu da aldı. Yara kabuğu çok kaşınır diye düşünüyordum bu dert olmadı en azından.
Meme altı kesim için "scarex" adında bir jel önerdi doktor , günde 3 kez kullanacağım. Bir de haftada iki kez c vitamini almamı önerdi. Meme masajı verdi. Meme masajını yapmıyorum. Meme masajının amacı memeyi yumuşatmakmış ama ben yumuşasın istemiyorum ayrıca masajda korktum hareketler bana sert geldi. Yapmıyorum masajı. Sigara içenlerde kesi tene göre daha koyu oluyor sigarayı azalt uyarılarına rağmen sigara içtim ve yara kabuklarının altında tenimle aynı renk olduğunu gördüm. Bence her fırsatta sigarayı bırakın tavsiyesi idi doktordan diye düşünüyorum. Koşma durumunu sordum iki aya kadar zorunda olmadıkça koşma dedi. Meme ödemlerimle ilgili çalışma hayatına dönünce ameliyat sonrası sanırım hareketten ödemlere faydalı oldu diye düşünüyorum.

meme ve burun için kontrol üçüncü ayda olacak.


Ameliyattan sonraki 5 ay 10.günden merhaba
(olur da birileri okuyorsa gelecekte ameliyat olan ya da olacaklar için ara ara yazmaya devam edeceğim.)

Burun: ameliyatın bir süre sonra burun ucu eşitsizliği için nostril kullanmaya başladım. üç ay kadar nostril retainer ı kullandıktan sonra burun deliklerimdeki eşitsizlik çok büyük oranda düzeldi. ancak bir tık daha düzgün olabilir diye düşündüm doktor gerek görmese de ben ısrarla nostril i kullanırsam kalan minimal eşitsizlik de düzelir diye düşündüm ve doktorun da onayı ile bir numara büyük nostril ile yaklaşık 1 haftadır takıyorum. bunu da hiç çıkarmazsam 1 ay kadar takarsam hallolacak. Nostril retainer burnumu büyütür mü diye korkanlar varsa kesinlikle büyütmüyor eşitliyor gönül rahatlığı ile size uygun olan nostril i kullanın. ben faydasını gördüm.

Meme: meme dikiş yerleri için kullandığım jeli ameliyattan sonra 3 ay kadar kullandım. haftada iki kez de vitamin c içtim yara iyileşmesi için iyiymiş diye. sol memem iyileşme sürecinde çok ağrımıştı yaklaşık 3 4 gün büyük acılar çekmiştim. sol meme altı dikiş izi çok ciddi oranda iyileşti ve çizgi halini aldı çok dikkatli bakıldığında belli oluyor. sağ meme dikiş izleri belli oluyor hala. aynı bakıma rağmen memenin biri ötekine göre daha hızlı veya daha yavaş iyileşebiliyormuş. bunu öğrenmiş oldum.

Genel durum : hem memelerimden hem de burnumdan çok memnunum, maşallah diyelim tabi. arada aynada uzun uzun seyrediyorum kendimi, kalın derili burun olmaz diye hevesimi kırmaya çalışan tüm doktorlara gülümsüyorum.

başarabilirsem tüm fotoğrafları bu gönderinin altına ekleyeceğim. süreci görsel olarak da merak edenler için.
Öncelikle çok geçmiş olsun kombine ameliyat bide uzun sürmüş cesaretinizi tebrik ediyorum. Çok güzel anlatmışsınız herşeyi inanın hiç sıkılmadan zevkle okudum.🙂 En çok ta sigara konusunu kendime dert ediyordum doktorum bana 1 ay önceden birakmalisin dedi demesi kolay günde 1.5 paket içiyorum ben bırakamadım tabii ama 1 pakete düşürdüm bu arada ameliyatım 29 Ağustos ta olacak gün sayıyorum çok heyecanlıyım ve korkuyorum sizin yazdıklarınızı okuyunca birazcık rahatladım ve aydinlandim bende yakinda hayallerime kavusucam ve burdan deneyimimi paylasicam 🥰
 
Öncelikle çok geçmiş olsun yazınızı hiç sıkılmadan zevkle okudum çok güzel anlatmışsınız

Öncelikle çok geçmiş olsun kombine ameliyat bide uzun sürmüş cesaretinizi tebrik ediyorum. Çok güzel anlatmışsınız herşeyi inanın hiç sıkılmadan zevkle okudum.🙂 En çok ta sigara konusunu kendime dert ediyordum doktorum bana 1 ay önceden birakmalisin dedi demesi kolay günde 1.5 paket içiyorum ben bırakamadım tabii ama 1 pakete düşürdüm bu arada ameliyatım 29 Ağustos ta olacak gün sayıyorum çok heyecanlıyım ve korkuyorum sizin yazdıklarınızı okuyunca birazcık rahatladım ve aydinlandim bende yakinda hayallerime kavusucam ve burdan deneyimimi paylasicam 🥰
Siz ne kadar sigara iciyordunuz ve hiç mi birakmadiniz
 
Teşekkür ederim bende😊 tabi iki kere narkoz almaktansa tek seferde daha iyi bir seçenek. Burnum acı ağrı sızıdan yana çok rahattı aslında, zaten burun en rahat ameliyatlardab diyolar. Benim de ağrı acı sıfırdı. Tamponsuz oldum ben. Ama burnum komple tıkandı. Ben nezleyken bile tıkalı burunla uyuyamayan insanım. 10 gün hiç uyuyamadm. Öldüm öldüm dirildim resmen uykusuzluktan 😅 istemsizce uykuya dalarken ağzım kapanıyodu ve uyamıyodm. Son çareyi ağzıma pipet koymakta buldum 🤣 pipetle uyuyodm ağzım kapanmıyodu böylece 🤣 zamanla açılınca geçti zaten. Şimdi çok iyiym ama sürekli bir koruma isteği oluyor. O çok kötü. Bebeğim var. Kafası eli kolu geliyo bazen tedirgin oluyorum sürekli bişey olcak diye. Bir de normal burun gibi olmuyor hiç ya. Ucu sert eğilip bükülmüyor fln 😅 genel olarak keşke daha erken yaptırsaymış diyorum hep 😊 gazi üni de oldm bu arada
merhaba çok güzel yazmışsınız çok yardımcı oldunuz Allah razı olsun 🤍 tüm bu süreç totalde ne kadara mâl oldu size acaba? 🌼
 
Benim burun da ayni önden kalın yüksek bir burnum var. Ayni operasyona ihtiyacim var galiba. Instagramina bakabilirmiyim
 
Çok çok güzel olmuş burnunuz. Okudukça allahtan doğuştan estetikli burnum var diyorum 😂 ama dert biter mi... hep küçük memelerim vardı. Doğumdan sonra emzirmeyle birlikte aşağı indi sarktı küçük olmasına rağmen. Muhtemelen emzirme dönemi sonrası daha da kötü olur.. İlerde buna ayıracak bütçem olsa bile sanırım cesaretim olmaz. Yaptıranların cesaretlerini kutluyorum 🤗
 
Öncelikle çok geçmiş olsun yazınızı hiç sıkılmadan zevkle okudum çok güzel anlatmışsınız

Öncelikle çok geçmiş olsun kombine ameliyat bide uzun sürmüş cesaretinizi tebrik ediyorum. Çok güzel anlatmışsınız herşeyi inanın hiç sıkılmadan zevkle okudum.🙂 En çok ta sigara konusunu kendime dert ediyordum doktorum bana 1 ay önceden birakmalisin dedi demesi kolay günde 1.5 paket içiyorum ben bırakamadım tabii ama 1 pakete düşürdüm bu arada ameliyatım 29 Ağustos ta olacak gün sayıyorum çok heyecanlıyım ve korkuyorum sizin yazdıklarınızı okuyunca birazcık rahatladım ve aydinlandim bende yakinda hayallerime kavusucam ve burdan deneyimimi paylasicam 🥰
Merhaba geçmiş olsun sizede. 29 ağustosta ameliyat olucam demiştiniz.nasıl geçti süreç bizimle paylaşırmısınız,tabii görsellerler birlikte 😊 sizde kombine ameliyat mı oldunuz yoksa sadece burun mu?
 
Merhabalar,

siteyi çok uzun zamandır takip ediyorum, üye olmak ancak nasip oldu.

Burun ve meme estetiğine ilişkin en kritik konuları birinci ağız sizlerden öğrendiğim sevgili üyelere çok teşekkür ederim. Öğrendiğim birçok şeyi buraya katkı olarak tekrar geri bırakıyorum. Meme ve burun estetiği düşününler için kılavuz niteliğinde olsun istedim. Katkı sırası ben de diye düşündüm. Protez seçimi, kesi yeri, CC bildiğim ne var ise meme büyütme ameliyatına dair burada toplu şekilde vererek ameliyat sürecimi de anlatacağım uzun bir yazı olacak.

28 Ocak'ta burun estetiği ve meme büyütme operasyonuna beraber girdim. (Daha öncesinde yazmaya başlamayı planlıyordum ama aksilik olması korkumdan ameliyat sonrası yazarım dedim)

Öncelikle doktor tecrübelerimi de aktaracağım.

Görüştüğüm doktorlarla 2021 Eylül ve 2022 Ocak arasında görüştüğümden fiyat ve yaklaşım tecrübelerim bu süreci kapsar diye uyarayım. 2021 Eylül öncesinde de görüştüğüm doktorlar var da isim isim uğraşmak istemedim. Ayrıca yazdıklarım kadar yazamadıklarım veya burada yazamayacaklarım da var. Maalesef sözlü iletişimdeki sıkıntılar ve izlenimlerimi burada yazsam işini iyi yapmakla uğraşmayıp da kendiyle ilgili olumsuz görüş belirtenleri sosyal medya vs baskı yapanlardan ötürü yazamıyorum. Ancak özelden soran olursa görüşmüş olduğum bir doktor ise görüşlerimi belirtirim.1. Emre İlhan (Plastik Cerrah).

İlk olarak kendisini düşünüyordum instagram ve diğer platformlarda çok fazla iyi burun gördüğüm için ancak şikayet sitelerinde bolca olumsuz yorum okudum maalesef ve fiyatı da kişisine göre değişkenlik gösteriyor gibime geldi. Bazılarına 3bin Euro fiyat verirken bazılarına 7bin Euro gibi fiyatlar vermiş. Hiç görüşmeden eledim. Bütçeme hiç uygun değil, ötesi şikayetlerin boyutu üst düzey (google’layabilirsiniz)2. Şaban Çelebi (Kulak Burun Boğaz Doktoru).

Muayenesine gittim(Nişantaşı). Muayene ücretsiz. Aralık 2021 için verdiği burun estetiği fiyatı 25bin TL idi. Muayenede burnumu nasıl değiştireceğini programda gösterdi ancak beğenmedim. Beklediğim burun biraz daha yumuşak hatlarda çünkü. İletişim olarak güçlü bulmasam da ameliyat olanlarda nefes sorununun olmadığını bolca okudum. Dediğim gibi benim için önemli olan burnumu istediği şekle sokması ve Şaban Çelebi KBB doktoru dolayısı ile kendisine burun ile meme operasyonunu aynı anda olmam mümkün görünmüyordu. Yardımcısının iletişim düzeyi başarılı değil. Doktorun kendisi ile ilgili şikayete pek rastlamadım sanırım, deneyimleri olan yorumlarda ilave ederse estetik düşünenler için yol gösterici olabilir.3. Mustafa Karaca (Plastik Cerrah).

Muayenesine gittim (Bağdat Caddesi). Muayene ücreti 250 TL ya da 300 TL idi kasım 2021’de. Zaman ayırıyor ve dinliyor. Ancak benim istediğim burnun bana olmayacağını uzun uzun anlatıyor. Daha önce yapmış olduğu burunlardan da örnek olarak göstermedi “size şöyle burun yapabilirim” gibi. Yapacağı burun ile birlikte yüze dolgu ya da yağ enjeksiyonu düşünmem gerektiğini yoksa burnun yüzümde güzel durmayacağını söyledi. Hesapta olmayan bir girişim ile burun olmazsa işte yağ da yaptırman gerek gibi estetik ameliyat bağımlısına dönüşmekten korktuğum için düşünmeye aldım ama yaptığı burunlardan örnek göstermediği ve nasıl bir burnum olacağını bilmeden ameliyat olmak çok sağlıklı bir fikir gibi gelmediği için eledim. Fiyat olarak Kasım 2021’de meme için 25bin TL , Burun için 25bin TL fiyat verdi. Yardımcısı iletişim düzeyi olarak başarılı birisi.

4. Tamer Şakrak (Plastik Cerrah).

Muayenesine randevu aldım ancak gitmedim (Bahçelievler). Birkaç yerde burnu çok kötü olan kişiler gördüm. Kendisine randevu almak da zor. Yaptığı memeler instagramda görüldüğü kadarıyla muazzam. Yaptığı burunlar için ilerleyen yıllarda ne olur bilemiyorum ama güzel görünüyor. Telefonda aldığım fiyatlara göre burun ve meme için 50bin TL fiyat verdi. Tek tek fiyat not almamışım maalesef.

5. Esabil Eker.

Yıllarca burada takibini yaptığım doktor idi ama son yıllarda kötü burunlar çıkardığını okuyup vazgeçenlerdenim. Nerde eski Esabil Eker burunları ☹ yeri Ankara idi son bildiğim kadarıyla.6. Devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri bazı estetik doktorları ile görüştüm ancak ilgilenmeye zamanları olmayabilir anlıyorum ama en azından ne istediğimi dinlesinler isterdim. Ne istediğimi anlatabildiğim bir devlet ya da üniversite hastanesi bulamadığım için bu kurumlarda ameliyat olma fikrini tamamen muayene anında eledim.

7. Ekrem Keskin (Plastik Cerrah).

Birkaç yerde hakkında yorum okudum. İstanbul Tıp Fakültesi mezunu profesör bir doktor. Muayeneye gittim. Muayene ücretsiz. İstediğim memeyi ve nasıl görünmesi gerektiğini anlattım. Sosyal medya hesaplarındaki memeleri beğenmiştim açıkçası. Burun için beklentilerimi anlattım. Sanırım bir tek burada dinlenildiğimi hissettiğim kendimi ifade edebildim ve ilk kez muayenin büyük bir kısmında doktorun kendini övmediği konuşanın daha çok hasta olduğu bir muayene deneyimi idi. EN ÖNEMLİSİ ANLATTIĞIM BURUN VE MEMENİN BENİM İÇİN NASIL MÜMKÜN OLMAYACAĞINI NASIL KENDİ DEDİKLERİ GİBİ OLMAK ZORUNDA OLDUĞUNU ANLATAN DOKTORLARDAN SONRA İSTEKLERİMİN NASIL MÜMKÜN OLACAĞINI ameliyatta neler yapacağını anlattı Ekrem hoca. O kadar acı, zahmet ve para doktorların aşina olduğu tekniklerle sürekli yaptıkları aynı burun ve meme için hiç risksiz ama yüzümüze ve bedenimize olmayacak burun ve meme ile yaşamaya mahkummuşuz tavrını hiç sevmedim çoğu doktorun. Bu sebeple tercihim Ekrem hoca oldu. Ekrem hoca ile ilgili tek sıkıntı ağzı iyi laf yapan veya yapacağı operasyonu pazarlayabilen birisi değil ve iletişimi çok güçlü değil. Teknik konuşuyor ve çok bilgi sahibi olmadan giderseniz bilemiyorum ne yapacağını anlayamayabilirsiniz. (Tercih ettikten sonra bu hocanın iletişimi zayıf sıkıntı çıkar mı diye düşünsem de her gün aradığımda kendisine ulaştım ve şikayetlerimi dinleyip neyin neden olduğunu açıkladı. Ameliyat sonrası süreçte de doktorun ulaşılabilir olması gerekiyor. Ben bu kısımda çok umutlu değildim açıkçası, mutluyum)Burnuma gelince : estetik kaygılardan ameliyat olmak istedim açıkçası. Burnum bir hayli kalın derili ve bülyöz / büllöz nasıl deniyorsa artık öyle ucunda top olan bir burundu. Yüzüm de burnuma göre küçük kaldığından burnum olduğundan da büyük görünüyordu maalesef. Ameliyat öncesi burnumda eğrilik olduğunu da öğrendim. Daha önce (burnumun ucundaki top görüntüye takık olduğumdan olabilir) burnumun kanatlardan ve alttan bakınca da eğri olduğu çok gözüme çarpmamış açıkçası.

Ameliyat sonrası öğrendiğim bir konu ise burnumun kırık olduğu 8 ya da 9 yaşlarında iken burnumun üstüne düştüğümü ve burnumun çok kanadığını hatırlıyorum. Parçalı yamuk kaynamış kırıklar varmış burnumda bunlar da ameliyat esnasında düzeltilmiş.

Planlan ameliyat süresi meme için 1.5 saat burun için 1 ya da 1.5saat iken ; meme büyütme için 1.5 saat sürmüş operasyon burnum için ise 3.5 saat sürmüş. Toplamda 5 saat operasyonda kalmışım.

Burnum için beklentilerim :

burnumun ucundaki top görüntü gitsin ve burnum mümkünse bir iki tık küçülsün idi. Ekrem hoca hariç hiçbir doktor burnumun küçülemeyeceğini söylüyordu. Burun profili varmış bunu küçültmek imkansızmış, yok burun çökermiş vs defalarca hayal kırıklığına uğramıştım. Yüzüm ile burun ucu mesafem kısalmayacaksa burnum yüzümün ortasında büyük durmaya devam edecekti. Bazıları da burnumun top kısmının daha minik bir top şekline getirilebileceğini söyledi. Bana bu burun ucu ile kısımlarda doktorların üstünde ısrarla şu olabilir şu imkansız gibi söylemleri kendilerini yormayacak ve riske atmayacak şekli öneriyorlar gibi geldi.

Burun ucu ile ilgili ısrarım kesindi en temelde burnumun ucu değişsin diye ameliyata karar vermişken burnumun ucu küçülsün ya da doktorun kafasındaki burun bana olsun diye o kadar zahmet ve acıyı çekemem üstüne de para veremem mottom idi.

Şu an burnumu her birine göstermek isterim açıkçası profilden(burun ucu burun kanat başlangıç mesafesi) küçülme var.

Burnum alın kökümden başladığı için daha erkeksi bir görüntüye sebep oluyordu. Burnumun başlama(çıkıntı yapma yeri) yerinin göz pınarı hizasında olmasını istedim. Bu kısımda da Ekrem hoca hariç hayal kurmamam gerektiği kocaman bir burnum olduğu ve bunun şeklen değişeceği ama büyüklükte aynı kalacağı üzerine defalarca kırıldım birçok doktor tarafından (şu an burun köküm göz pınarımdan başlıyor)

Burun kemerim çok hafif vardı bunun törpülenip düzleştirilmesini talep ettim kıvrık ya da hokka burun tercih etmedim ben .

Burun ucum çok kalkık olsun istemedim ancak yere paralel bir burun kalkıklığı da değil hafif kalkık


Şimdi sanırım doktorun kararı da ya da önerileri de önemli diyenler için birkaç kelam etmek istiyorum. Her biri sanki fabrikasyon gibi aynı tipte burunlar çıkarıyor dikkat ederseniz ve eğer yüz profiliniz o burun için uygun değilse o sosyal medyada paylaşılan kişiler olmuyorsunuz maalesef. Ne istediğine karar vermek ve beni ikna edecek doktor değil, istediklerimi nasıl uygun hale getirir doktorunu aradım ben açıkçası.Meme ile ilgili beklentilerim.

Öncelikle ön bilgileri vermem gerek. 165cm boy, 55 kilo biriyim. Göğüs altım 75cm, göğüs üstü ölçüm 78 cm idi. Meme ucu üstü komple boş hiç meme dokusu yok idi. 75A sütyenler büyük geliyordu ☹ Memelerim sarkık değildi çünkü sarkamayacak kadar küçüktü. Ameliyata karar verdikten sonra 6 ay kadar göğüs çalışarak göğüs kası çıkardım bu bilgiyi de vereyim.

 • Meme ucum ile göğüs kafesinin boyun kısmında kalan boşluk arası 19 – 21 cm arasında kalmalı , meme ucu ile diğer göğüse doğru olan (çatal) ortası 9 – 11 cm arasında kalmalı 75C olabileceğim bir meme protezi (neden bu ölçülere bu kadar takıldım, standart ölçü budur, google’layabilirsiniz.
 • Kas altı protez. Kas üstü, kas zarı altı ve bir teknik daha var ama hatırlayamadım. Benim meme dokum yok’a yakın olduğundan kas altı istiyordum, kas üstü meme protezi ele geliyormuş diye okudum buralarda ki yıllarca mememin yokluğundan çekip üstüne protez diye bağıran memelerim olsun istemedim. Kas zarı altı tekniği ile yapan bir doktora denk geldim ama dediğim gibi kas altı dışında beni tatmin etmeyecekti ya da ikna olmayacaktım çünkü protez ele gelsin istemiyorum.

 • Silikonu / protezi yerleştirecekleri Kesi yeri. Üç farklı kesi yeri var.
 • Meme ucu : meme ucundaki koyu olan yerden protez koyuluyor diye biliyorum. Bu şekilde memede iz kalmıyor (bu en iyi kısmı kendi memem diyebilir kişi) ancak süt bezleri zarar görüyormuş ve his konusunda da olması gerektiği gibi hissedememe hali varmış
 • Meme altı : meme altından kesi . bu yöntem protezin yerleştirilmesi ve ilerde kaymaması ya da protezi koymak için açılan ceplerin daha net olabilmesi için gerekli imiş. Meme altında iz kalıyor ancak Kas altı protez ile ilgili meme ile protez arasında kapsül mü artık neyse adı öyle bir şey yapıyormuş vücut , kas altı protez yerleştirmede kapsül yapma ihtimali en düşük olan protez koyma yeri imiş.
 • Koltuk altı kesi : bu kesi ile meme ucundaki his kaybı ya da süt bezlerinin zarar görmesi ihtimali çok düşük ve meme altı kesi gibi de memede görünür iz kalmıyor ancak koltuk altı keşide protez için açılan cepler tam proteze göre olamayabiliyormuş, silikon tabanı dönebiliyormuş vs protezin yeri kayarsa büyük acılara sebep olabiliyormuş.
Silikon / Protez Profil şekli : bu kısım tam olarak memenin dışardan nasıl görünmesini istediğinizle ilgili. Eğer meme doğal olsun derseniz orta profilli tercih etmeniz gerekiyor. Meme dokunuz az ise yüksek profilli protezleri tercih etmeniz gerekiyor.

Yuvarlak protez / damla protez : damla protez adı gibi damla şeklinde üst kısmı daha az alt kısmı daha fazla meme içerecek gibi olan protez. Memenin doğal görünümü damla görünümüdür. Ancak atlanan bir nokta var eğer meme ucunuzun üst kısmında çok az meme dokusu var ise damla protez mecvuttaki küçük görüntüdeki asimetriyi daha da artırır. Yuvarlak protez ise meme ucunun üst kısmında doku olmayan ya da az olan kişiler için öneriliyor. Hali hazırda olmayan üst kısma da takviye yapılmış gibi meme ucunun altında da meme var zaten haliyle damla görüntü oluşmuş oluyor. Şöyle ifade edeyim meme ucu üstü 1 birim meme var diyelim, meme ucu altı 3 birim meme var. Yuvarlak protez meme ile +2 birim daha her yere eşit şekilde meme eklenmiş olacak bu şekilde meme ucu üstü 3 birim meme, meme ucu altı 5 birim meme olacak ve doğal meme görünümü olacak. Meme ucu üstünde dokusu olmayan kişilerin ısrarla damla protez istemesinden dolayı böyle açıkladım. Ki zamanında ben de damla protez olsun diyordum ki doktor bu şekilde açıklayınca çok mantıklı geldi.

Protez markası : Mentor (birçok marka duymuş olsam da sitedeki çoğu kişinin tercihi bu protez markası olduğu için ısrarla mentor istedim)

Kaç CC ? yukarıdaki sorulara cevap verdikten sonra memenin sahip olmasını istediğiniz profili elinizle işte bu kadar olsun dediğinizde doktor …. CC diyor zaten. Uzun boylu kişilerde yüksek CC’ler doğal dururken kısa boylu kişilerde yüksek CC’ler çok abartı durabiliyor. Ya da tam tersi.

Sırasıyla cevap verilmesi gereken sorular özetle şöyle :
1. kesiyi istediğiniz yer (meme altı, meme ucu, koltuk altı) , 2. Protezin koyulacağı yer (kas altı, kas üstü, kas zarı altı ve bir yöntem daha ama adını unuttum) , 3. Silikon / protezin profili (orta profil mi yüksek profil mi) , 4. Yuvarlak protez mi damla protez mi? 5. Kaç CC ? dördüncü maddeye kadar kendiniz karar verip doktoru öyle aramalısınız bence. Beşinci madde kaç cc ise doktoru dinlemekte fayda var; derinin esneyemeceği bir büyüklükte meme istemek sıkıntı çıkarabilir.

Tüm bu bilgiler ışığında kişisel tercihlerim:
1. meme altı kesi ile(protezin doğru yere oturması benim için çok önemliydi ilerde sorun çıksın istemedim), 2. kas altı protez (meme ucunun üstünde meme dokum olmadığı için protez ele gelsin istemiyordum) , 3. Yüksek profil (memelerim belli olsun istedim bu C cup isteme sebebimden ileri geliyor, profilde memenin sütyen dolduran kısmının öne doğru ne kadar olacağı kısmı) 4. Yuvarlak protez ( memem ile göğüs altı çevrem arasında 3cm fark vardı orta profil beni mutlu etmezdi senelerce küçücük memelerle gezdiğim için), 5. CC için yukardaki isteklerimden sonra bazı doktorlar ısrarla orta profil ve 300 CC dese de ilk dört madde değişmezlerimdi 350 CC’de karar kıldık doktorlar. Bu kısımda elime protezi verdi mememin üstüne koydum böyle mi istiyorum derken + - beğendiğim 350CC nin duruşu oldu. Ameliyat öncesi doktor çizerken eğer istersen 375CC deneyebilirim daha dolgun görüntü için diye sordu önce 375 deneyin çok abartı durursa 350CC olsun ama kesinlikle 325CC olmaz dedim. Şu an 375CC var.

Dikkat : Ameliyat öncesi 1 hafta kadar vitamin, kan sulandırıcı gibi hormon vs herhangi bir hap takviye ve bitki çayları vs içmemek gerekiyor. Ameliyat günü 8 saat önceden oruçlu gibi sigara dahil her şey kesiliyor.AMELİYAT GÜNÜ

Tavsiye: içinizden ağlamak geliyorsa ağlayın, konuşmak geliyorsa konuşun. Zira narkoz sonrası on katı içinizde tuttuğunuz ne varsa çıkıyor. Ben sevenlerimin korkularını yenmeleri için uğraştım çok ve sedyeyi görünce ağlamaya başladım sonrası ağlayarak girdiğim ameliyattan ağlayarak çıktım ☹

Ameliyat öncesi :
damar yolum açıldı. Bir bone bir terlik ve bir ameliyat önlüğü gibi bir şey getirdiler. Giyindim. Sonra doktor geldi. Meme hakkında tekrar neler istediğimi konuştuk tekrar kas altı 350 CC dedim. 375CC de getirdim denememi ister misin dedi. Önce 375CC deneyin çok emanet gibi durursa 350CC koyun dedim. 350CC altı kesinlikle olmaz dedim. Sonra yüksek profil protez değil mi hocam, mentor değil mi diye teyit ettim tekrar (ameliyat sonrası protezlerin kutusunu veriyor içinde lisans kitapçığı var). Sonra burun hakkında isteklerimi tekrarladım göz pınarından başlamalı burun köküm, çok hafif kalkık burun ucu ve en önemlisi burnumdaki top görüntü gitmeli dedim. Sonrasında memelerimi ben ayaktayken çizdi mavi bir kalemle(bu kalemin boyası çıkmıyor 10gün kadar ki zaten silemiyordum memeyi inanılmaz hassastı)

Doktor gitti. O arada hemşireler geldi ve varis çorabı giydirdiler. On dakika geçmeden sedye geldi. Buraya kadar gayet güler yüzlü ve pozitif ben bir anda ağlamaya başladım kendimi çok tutmuştum, korkuyordum. Ameliyathaneden bir sakinleştirici iğne geldi ve açık olan damar yolumdan yapıldı hala ağlıyordum sedyeye oturdum buradan sonrasını hiç hatırlamıyorum.

Ameliyat sonrası
(planlanan ameliyat 1.5saat meme 1 ya da 1.5 saat kadar burun ameliyatım planlanmışken toplamda 5 saatte çıktım burun kökümdeki kırıklardan kaynaklı ameliyatta onları da düzeltmiş.) Bu sürede refakatçim ameliyathaneyi aramış sık sık bilgi akışında sorun olmamış.

Burnumdaki durum :

Odaya geldim ama ne gelme : burnumda delikli tampon, dudak üstünde gazlı bez, burnumda plastik bir aparat(alçı deniyor sanırım) , memelerimde direnler ve ameliyathanede giydirdikleri siyah bir sütyen, sonda ile kolumda tansiyon ölçücü bir alet bir makinaya bağlı, parmağımda mandal gibi bir şey ile yatakta titrediğimi hatırlıyorum. 15 dakika kadar sürmüş bu titreme. Ameliyat sonrası titrerken doktor geldi refakatçime bir şeyler anlattı(operasyon hakkında bilgi vermiş) benim tek sorduğum memelerim nasıl olmuş hocam 😊 bu kısmı hatırlıyorum. Narkoz etkisi geçince yaklaşık 4 saat sonra bir şeyler yiyebilirmişim. Çiğneme vs hiçbir kısıtlama yok dedi doktor. Ben yine de riske atmayıp çorba içtim. En önemli kısım belki de : benimle ameliyat olan 2 kişi daha vardı yüzleri mosmor ve gözleri kapanmıştı. Doktor refakatçime 10dk buz 10dk bekleme demiş. (buraya dikkat buzu direkt yüze uygulamıyoruz buz yanığı oluşabilir. Önce gazlı bir bez üstüne buz) Buzu hemşireler getiriyor. Burada refakatçiye çok iş düşüyor toplam 12 saat boyunca 10dk buz 10dk bekleme yapmış. Gözlerimde yüzümde buz varken uyudum hissetmedim. Hiçbir şekilde şişmedim ve morarmadım. Memelerime bakmaya çalışırken kafamı eğik tuttum orada burnum kanadı bir daha da başımı eğmedim. Başı eğmemek gerekiyor. Buza ikinci gün 4 saat kadar devam ettik üçüncü gün artık buz yapmadık direkt sarartılar geldi sanki morarmışım da onların sararması gibi.

Gelelim memelerdeki duruma;

Ağrı kesiciler serumlarla sürekli veriliyor. Uyandığımda göğsümde (burada okumuştum tuğla koyulmuş gibi his oluyor yazmıştı birisi) ne tuğla hissi az kalır on tane adam göğsüme basmış gibi öyle bir ittirilme hissi. Ya rabbi bu nasıl bir şey dedim ağrı hissetmiyordum ama ittirilme hissi korkunçtu. Ameliyathanede giydirilen bu sütyeni 1 ay kadar çıkarmayacakmışım.

İlk 4 saatte pıhtı atma ihtimaline karşı hareket etmek gerektiğini biliyordum bu sebeple bacaklarımı mümkün mertebe hareket ettirdim. Ama yürümek gerektiğinde hemşire geliyor ve yürütüyor bu kısımda sıkı takiptelerdi kendileri.

Ameliyattan 4 saat sonra hemşire geldi sondayı çıkardı yürümem gerekiyormuş. Direnlerle yürümek çok zor. Refakatçim ve hemşire birer diren alarak bir de koluma girerek beni yürüttü. Sonra çorba içtim. Uyumuşum. Uyandığımda tekrar odanın içinde refakatçimle yürüdük. Hemşire birkaç saat sonra tekrar geldi yürümem için yürüdük dedik ama yine yürüttü. Sabaha karşı koridorda yürüdüm iki tur. Yürümek ve hareket etmek önemli.

Ameliyattan sonra hastane sabahı :

Saat 8 gibi doktor geldi, durumumu sordu beni bilgilendirdi ameliyat hakkında. Memelerime baktı. Burnumun içine ışıklı bir aletle baktı. Şikayetlerimi dinledi. Memelerimdeki ittirilme hissinin üçüncü gün geçeceğini söyledi. Burnumda hiç ağrı hissetmedim hemşireler gelip gazlı bezi değiştirdi. Nefes almada hiç sorun yaşamadım ki ben burnumdan nefes alan biriyim. Memelerim diyorum ve susuyorum ittirilme hissi beter ama ağrı gibi değil garip bir duygu. Saat 10 gibi doktor tekrar geldi. Direnleri çıkardı. Düşündüğüm gibi acı yoktu nefes al dedi ve bitti. Direnler çıkınca inanılmaz rahatladım ama hareket kısıtlılığı getiriyordu. Hemşireye reçete bırakacağını ilaçları nasıl kullanmam gerektiğini anlattı. 1 antibiyotik, 1 ağrı kesici, 1 kas gevşetici, 1 ağrı kesici daha(bu üçüncü sırada içilen), 1 hapşırmayı önlemek için hap(ben çok hapşıran biri olduğum için bunu ekstra reçete etmiş) , 1 burun temizlemek için okyanus suyu yazılı idi. Evde Yüksek yastıklarla yatılacak, sağa sola dönmek yasak, sırt üstü uyunacak.

12 gibi hastaneden çıktık. (bu arada akşam yemeği sabah kahvaltısı var yemekler iyi idi)Ameliyattan sonraki 24 saat (EV) :

Burun durumu : burnumla ilgili ağrı anlamında sıkıntı yaşamadım. Başımı eğmemeye çalıştım ki hastanedeki gibi kanamasın diye. Ağrı kesici birkaç saat sonra antibiyotik sonra öteki ağrı kesici sonra hapşırmamak için hap vs vs. delikli tampondan dolayı nefes almada sorunum olmadığı için rahattım. Her gün burnumu okyanus suyu ile temizlemem gerektiğini söyledi yoksa kan sızıntıları ve mukus sebebiyle daha zor temizleme yapmam gerekirmiş. Yüzüm az da olsa ödem yaptı. Üst dudak çok hareket etmiyor ödem oldu galiba.

Meme durumu: hastanedeki gibi ağrı kesiciler etkili değildi. Göğsümdeki ittirilme hissi beni korkuttu doktoru aradım, bu hissin yarın geçeceğini daha fazla ağrı hissedersem ikinci ağrı kesiciden bir tane daha yutabileceğimi söyledi. Kollarım pek hareket edemiyordu.


Toplamda yemek yerken yorulduğum bir gündü. Refakatçim evde de 4 saat kadar buz uyguladı şişme ve ödemi engellemek için. Ameliyat öncesi biz jel buz almıştık. Boşuna almışız çünkü onlar o kadar ağır geliyor ki yüze eldivene buz doldurup hastanedeki gibi buzlardan yaptık. Doktorun dediği gibi yüksek yastık iki yastık üst üste koyduk. Kollarımın iki yanına da yastıkla destekleyip dönmeyi engelledik.Evde 2.gün :

Burun durumu : Hapşırma hissi ilaca rağmen geliyordu. Tekrar aradım doktoru. Hapşırma gelince başı yere paralel şekilde tutup yutkunma hareketi yapmam gerekiyormuş. Hapşırma hissini bu şekilde bastırdım. Yüzümün bir önceki günki ödemi 2.gün daha da arttı.

Meme durumu : günü ikiye bölebilirim öğlen 12den önce öğlen 12den sonra. Öğlen 12den önce bastırılma hissi vardı öğleden sonra azaldı. Çok daha iyiydim. Kollarım gövdemden biraz ayırabiliyordum.

Yüksek yastıkla yatmaya devam, yemek yeme gibi temel ihityaçlar ve uyuyordum bol bol.Evde 3.gün :

Burun durumu: hapşırma hissi ilaca rağmen ısrarla devam ediyordu. Yine aradım doktoru. Tamponlar yabancı madde ve ondan dolayı hapşırma hissi var dedi. Ben hapşırırım normalde de bunu belirteyim(bu sitede okuduklarımda benim gibi hapşırma sorunu yaşayan yoktu) ve hapşırdım. Burnum kanadı. Doktora gittik. Dikişlerde sorun yoktu, kanama normalmiş hapşırma hissi gelirse ve yutkunma ile geçmiyorsa ağzından hapşır dedi. Yüz Ödemi ilerlemeyi durdurdu ancak gerilemiyordu da.

Meme durumu : bastırılma hissi yoktu, hapşırdığım için dikişlere bir şey olmuş mudur diye korksam da şükür ki sorun yoktu. Kolların durumu gövdeme 90 derece hareket ettirebiliyordum. Ufak tefek işlerimi yaptım.

Evde 4.gün :

Burun durumu : günlük burun spreyi kulak çöpü ile temizlemeye devam. Doktor kontrolü vardı. Dikişleri almadı kendileri düşecekmiş. Bu arada krem vs hiçbir şey vermeyince sordum krem yokmuş okyanus suyu ile temizle sadece dedi. yüzümdeki ödem yanaklarımda toplandı yanaklarım kocamandı sincap gibi bir görüntü var yemek yemeyi engellemiyor ödem ancak görüntü olarak hayli komik.

Meme durumu : memelerdeki bastırılma hissi ağrı acı tamamen bitti. Doktor kontolü vardı. Batikonla temizlendi nasıl pansuman yapacağım gösterildi iki günde bir pansuman var. Memelerimi ilk kez gördüm. İnanılmaz güzeldi biraz küçüleceğini ödemli olduğunu söyledi.Evde 5.gün (KABUS GÜNÜ):

Antibiyotik içerken boğazıma takıldı ne ileri ne geri gitmedi. Kendime Heimlich Manevrası yaptım. Eğilmemem gerekirken eğilmek zorunda kaldım, mideme baskı yaparken dikişlerime bir şey olmuş olabilir diye çok korktum. Burnum kanamadı ama meme arama baskı yaptığım için doktora gittim tekrar. Meme altı ameliyat yerimdeki bezleri açtı çok şükür ki meme dikişlerimde bir şey yoktu burnum iyiydi. Ama çok korktuğum gün oldu.

(aradaki günler ağrı kesici içmeli sıradan günlerdi)

Evde 8.gün (TAMPONLAR ÇIKIYOR) :

Ağrı kesiciler bitti ağrı sızı hissetmiyordum. gayet iyiydim. Doktora gittik. Burnumun üstündeki alçı alındı. Kocaman bir ağırlık taşıyormuşum meğerse o an anladım. Tamponların çıkarılması korkulu rüyam idi. Nefesini tut dedi tuttum o an acı hissetmedim sandım gözümden yaş indi ancak acı hissedilmeyecek kadar hızlı çekmiş olabilir bilemiyorum bir anda eskisi gibi nefes alabildim o an delikli tampon iyi ya nefes alabiliyorum dediğim anlarda ne kadar da iyimser olduğumu fark ettim 😊 delikli tampondan nefes alabilmiş olsam da tampon çıkarılınca olduğu gibi nefes almak mutlulukmuş. Yüzümdeki ödemler gitmişti , sincap görüntüye de tamponların alınmasına kadar veda etmiştim.

Burnumu gördüm, burnumu a dostlar :KK200: ödemli de olsa muhteşemdi kesinlikle, biraz sevindim ağladım, çok uzun zaman doktor doktor gezdim. Derdimi, isteklerimi anlatmaya çalıştım ama birçoğu istediğin burun sana olmaz demişti artık hayal gibi gelirken istediğim burun elimde ayna tam karşımda idi. Şükürler olsun. Burnumu temizledim sanarken temizleyememişim maalesef doktor temizledi birazcık ve burnuma masaj yaptı nasıl iyi geldi, nasıl kaşınmış meğersem her bir burun hücrem. Hatırladıkça o anı gülümsüyorum. Ten rengi bir bant ile bantladı tekrar. Memelerime de burada bir baktı. Pansumanı güzel yapmış olduğumuzu söyledi.

Evde 9.gün :

meme durumu :
Doktora söylemedim memelerimi sütyensiz görmek istedim birkaç saat kadar sütyensiz gezdim. Sevinçten ağladım. Allah’ım o ne güzel olmuş öyle diye. Rabbime dua ediyorum her kim üzülüyorsa memesinden dolayı o maddiyatı ver ki ona bu paha biçilemez bir mutluluk. İnşallah isteyen herkese nasip olur. Birkaç saat sonra sütyeni giydim. Sütyenden sonra direnin çıktığı yerlerde korkunç bir ağrı oldu. Doktoru aradım yine. Anlattım sütyeni çıkardım az bakayım diye giydikten sonra ağrı başladı dedim. Sütyeni çıkardığım için protezler kol altına ve meme altına doğru baskı yapmış ve bu sebeple ağrı hissettiğimi ağrı kesici içmemi söyledi.

burun durumu : okyanus suyu ile temizlemeye devam ettim.

Evde 13.gün (BUGÜN) :

Memelerden dolayı hareket kısıtlılığı tamamen yok oldu maşallah. Yine de tedbiren ağır bir şey kaldırmıyorum. Memelerimdeki ödemler çok azaldı. İstediğim gibi oldular yani. Dışarı çıktım dün ve hiçbir zorlanma hissetmedim. Doktorun verdiği sütyeni ameliyattan itibaren 1 ay takmış olmam gerekiyor kaldı 17 gün 😊 sonrasında sütyen takmam gerekmiyormuş. Sarkma da olmayacak.

Burun durumu : bantlar yarın çıkacak. İnanılmaz kaşınıyor burnum.Uzunca serüvenim böyle soru olursa editlerim, yanlış yazdığım / bildiğim bir şey varsa düzenlerim. Fotoğrafları gün gün çektim kendim değişimi göreyim diye ama buraya eklemeyi bulamadım :/


EDIT :
Burun durumu 14 - 25.gün arası :

burun bantları çıktığı an şoka girdim 2 hafta kadar atel / alçı adı neyse o ve ardından bant kaldı burnumda. - Burun derim 2 hafta kadar havayla temas edemedi. Bu sebeple bandı çıkardığımda burnumun üstünde inanılmaz yağ olmuştu (yağlı cildimvar) temizlemek çok zor oldu üstelik çok da hassastı.
bantları çıkardıktan sonraki gün doktor kontrolü vardı. Burnumun ucundaki (iki delik arasında kalan et / bağlantı noktası gibi olan yer) düşmeyen dikişleri aldı doktor. Acımayacak dedi ama gözümden yaş indi. burun masajına başladık yaklaşık 2 ay kadar her gün 10 dk iki farklı hareketle masaj yapıyorum.
Masajın ilk günlerinde ödem burun köküne doğru gidiyor ve moral bozuyor. (Bir süre edit yapamama sebebim diyebilirim) Bugün masajın 10.günü burun köküne giden ödemler yok oldu ve eskisi kadar hassas değil burun ucu. Burun içi dikişler okyanus suyu ve kulak çöpü ile yapılan temizlikler esnasında düştü birkaç tane hala yerinde bakalım ay kontrolünde onlara ne olacak. Son olarak birkaç gündür düzgün koku alabiliyorum, çok keskin kokular dışında soft kokuları alamıyordum.

Meme durumu 14 - 25.gün arası :
dikiş pansumanı gün aşırı devam ediyor. artık su değebilir dedi doktor. Bir ay sonunda dikişler düşmezse alacağım dikişleri dedi. ben göremiyorum dikişleri ama düşmemiş diyor arkadaşım :/ bilemiyorum. duş esnasında bandajları çıkarıp yıkanabilirsin dediyse de doktor ben su değdirmeye cesaret edemedim. Ödem devam ediyor. Gözle görülür bir ödem olduğunu söyleyebilirim. Memelerin biri ötekine göre daha büyük olabiliyor ödem nöbetinde gibiler diyebilirim. Çatal oluşmaya başladı. hızlı tempo yürüyebiliyorum. Koşmadım hiç, doktorla görüşmeden denemeyeceğim.

EDIT 2 :
Burun durumu 38.gün :
Burnumun ay kontrolünde burun içi dikişlerimin hepsinin düştüğünü öğrendim, bu iyi haberdi. Kötü haber orijinal burnumdaki kalın deri ve yamukluk sebebiyle eski yamuk halini almaya çalışıyor burun, burun deliklerinin eşitlikleri bozuldu. "Nostril Retainer" adında bir burun aparatı kullanmam gerekiyormuş. Ya sürekli takarak 1 ay takacağım ya da sadece geceleri takarsam 3 ay boyunca takacağım. İşten dolayı mesai saatleri içinde takmam çok mümkün değil bu sebeple 3 ay kadar kullanacağım. Bu burun aparatı inanılmaz hapşırtıyor beni. Hapşırma hapına tekrar başladım.
Burnu temizlerken kulak çöpü devri bitti sümkürmek mümkün ama burun kanatlarına dokunmak yasak. Beceremediğim için kulak çöpüne devam ediyorum. Burun masajı değişti günde 3 kez 2 farklı hareketle mesaja devam ediyorum.
Burun masajı yaparken yanaklara doğru giden ödem çok çok azaldı ancak burun ucu hala çok acıyor masaj yaparken. Her tarafı inceldi küçüldü ancak burun ucu hala top gibi. Moralimi bozmayacağım, moralimi bozmayacağım bir seneye oturacak. Ancak şunu anladım burun ameliyatı iyileşme süreci çok çok önemli ve masajlar vs mesai harcamak gerekiyor.

Meme durumu 38.gün : Meme ödemlerim azalmış. Dikişlerden her iki keside de erimeyen dikişleri aldı doktor bu arada yara kabuğunu da aldı. Yara kabuğu çok kaşınır diye düşünüyordum bu dert olmadı en azından.
Meme altı kesim için "scarex" adında bir jel önerdi doktor , günde 3 kez kullanacağım. Bir de haftada iki kez c vitamini almamı önerdi. Meme masajı verdi. Meme masajını yapmıyorum. Meme masajının amacı memeyi yumuşatmakmış ama ben yumuşasın istemiyorum ayrıca masajda korktum hareketler bana sert geldi. Yapmıyorum masajı. Sigara içenlerde kesi tene göre daha koyu oluyor sigarayı azalt uyarılarına rağmen sigara içtim ve yara kabuklarının altında tenimle aynı renk olduğunu gördüm. Bence her fırsatta sigarayı bırakın tavsiyesi idi doktordan diye düşünüyorum. Koşma durumunu sordum iki aya kadar zorunda olmadıkça koşma dedi. Meme ödemlerimle ilgili çalışma hayatına dönünce ameliyat sonrası sanırım hareketten ödemlere faydalı oldu diye düşünüyorum.

meme ve burun için kontrol üçüncü ayda olacak.


Ameliyattan sonraki 5 ay 10.günden merhaba
(olur da birileri okuyorsa gelecekte ameliyat olan ya da olacaklar için ara ara yazmaya devam edeceğim.)

Burun: ameliyatın bir süre sonra burun ucu eşitsizliği için nostril kullanmaya başladım. üç ay kadar nostril retainer ı kullandıktan sonra burun deliklerimdeki eşitsizlik çok büyük oranda düzeldi. ancak bir tık daha düzgün olabilir diye düşündüm doktor gerek görmese de ben ısrarla nostril i kullanırsam kalan minimal eşitsizlik de düzelir diye düşündüm ve doktorun da onayı ile bir numara büyük nostril ile yaklaşık 1 haftadır takıyorum. bunu da hiç çıkarmazsam 1 ay kadar takarsam hallolacak. Nostril retainer burnumu büyütür mü diye korkanlar varsa kesinlikle büyütmüyor eşitliyor gönül rahatlığı ile size uygun olan nostril i kullanın. ben faydasını gördüm.

Meme: meme dikiş yerleri için kullandığım jeli ameliyattan sonra 3 ay kadar kullandım. haftada iki kez de vitamin c içtim yara iyileşmesi için iyiymiş diye. sol memem iyileşme sürecinde çok ağrımıştı yaklaşık 3 4 gün büyük acılar çekmiştim. sol meme altı dikiş izi çok ciddi oranda iyileşti ve çizgi halini aldı çok dikkatli bakıldığında belli oluyor. sağ meme dikiş izleri belli oluyor hala. aynı bakıma rağmen memenin biri ötekine göre daha hızlı veya daha yavaş iyileşebiliyormuş. bunu öğrenmiş oldum.

Genel durum : hem memelerimden hem de burnumdan çok memnunum, maşallah diyelim tabi. arada aynada uzun uzun seyrediyorum kendimi, kalın derili burun olmaz diye hevesimi kırmaya çalışan tüm doktorlara gülümsüyorum.

başarabilirsem tüm fotoğrafları bu gönderinin altına ekleyeceğim. süreci görsel olarak da merak edenler için.
Çok tatlı olmuş burnunuz maşallah göğüsle beraber yaptırmanız çok iyi olmuş sizin adınıza çok sevindim
 
Merhabalar,

siteyi çok uzun zamandır takip ediyorum, üye olmak ancak nasip oldu.

Burun ve meme estetiğine ilişkin en kritik konuları birinci ağız sizlerden öğrendiğim sevgili üyelere çok teşekkür ederim. Öğrendiğim birçok şeyi buraya katkı olarak tekrar geri bırakıyorum. Meme ve burun estetiği düşününler için kılavuz niteliğinde olsun istedim. Katkı sırası ben de diye düşündüm. Protez seçimi, kesi yeri, CC bildiğim ne var ise meme büyütme ameliyatına dair burada toplu şekilde vererek ameliyat sürecimi de anlatacağım uzun bir yazı olacak.

28 Ocak'ta burun estetiği ve meme büyütme operasyonuna beraber girdim. (Daha öncesinde yazmaya başlamayı planlıyordum ama aksilik olması korkumdan ameliyat sonrası yazarım dedim)

Öncelikle doktor tecrübelerimi de aktaracağım.

Görüştüğüm doktorlarla 2021 Eylül ve 2022 Ocak arasında görüştüğümden fiyat ve yaklaşım tecrübelerim bu süreci kapsar diye uyarayım. 2021 Eylül öncesinde de görüştüğüm doktorlar var da isim isim uğraşmak istemedim. Ayrıca yazdıklarım kadar yazamadıklarım veya burada yazamayacaklarım da var. Maalesef sözlü iletişimdeki sıkıntılar ve izlenimlerimi burada yazsam işini iyi yapmakla uğraşmayıp da kendiyle ilgili olumsuz görüş belirtenleri sosyal medya vs baskı yapanlardan ötürü yazamıyorum. Ancak özelden soran olursa görüşmüş olduğum bir doktor ise görüşlerimi belirtirim.1. Emre İlhan (Plastik Cerrah).

İlk olarak kendisini düşünüyordum instagram ve diğer platformlarda çok fazla iyi burun gördüğüm için ancak şikayet sitelerinde bolca olumsuz yorum okudum maalesef ve fiyatı da kişisine göre değişkenlik gösteriyor gibime geldi. Bazılarına 3bin Euro fiyat verirken bazılarına 7bin Euro gibi fiyatlar vermiş. Hiç görüşmeden eledim. Bütçeme hiç uygun değil, ötesi şikayetlerin boyutu üst düzey (google’layabilirsiniz)2. Şaban Çelebi (Kulak Burun Boğaz Doktoru).

Muayenesine gittim(Nişantaşı). Muayene ücretsiz. Aralık 2021 için verdiği burun estetiği fiyatı 25bin TL idi. Muayenede burnumu nasıl değiştireceğini programda gösterdi ancak beğenmedim. Beklediğim burun biraz daha yumuşak hatlarda çünkü. İletişim olarak güçlü bulmasam da ameliyat olanlarda nefes sorununun olmadığını bolca okudum. Dediğim gibi benim için önemli olan burnumu istediği şekle sokması ve Şaban Çelebi KBB doktoru dolayısı ile kendisine burun ile meme operasyonunu aynı anda olmam mümkün görünmüyordu. Yardımcısının iletişim düzeyi başarılı değil. Doktorun kendisi ile ilgili şikayete pek rastlamadım sanırım, deneyimleri olan yorumlarda ilave ederse estetik düşünenler için yol gösterici olabilir.3. Mustafa Karaca (Plastik Cerrah).

Muayenesine gittim (Bağdat Caddesi). Muayene ücreti 250 TL ya da 300 TL idi kasım 2021’de. Zaman ayırıyor ve dinliyor. Ancak benim istediğim burnun bana olmayacağını uzun uzun anlatıyor. Daha önce yapmış olduğu burunlardan da örnek olarak göstermedi “size şöyle burun yapabilirim” gibi. Yapacağı burun ile birlikte yüze dolgu ya da yağ enjeksiyonu düşünmem gerektiğini yoksa burnun yüzümde güzel durmayacağını söyledi. Hesapta olmayan bir girişim ile burun olmazsa işte yağ da yaptırman gerek gibi estetik ameliyat bağımlısına dönüşmekten korktuğum için düşünmeye aldım ama yaptığı burunlardan örnek göstermediği ve nasıl bir burnum olacağını bilmeden ameliyat olmak çok sağlıklı bir fikir gibi gelmediği için eledim. Fiyat olarak Kasım 2021’de meme için 25bin TL , Burun için 25bin TL fiyat verdi. Yardımcısı iletişim düzeyi olarak başarılı birisi.

4. Tamer Şakrak (Plastik Cerrah).

Muayenesine randevu aldım ancak gitmedim (Bahçelievler). Birkaç yerde burnu çok kötü olan kişiler gördüm. Kendisine randevu almak da zor. Yaptığı memeler instagramda görüldüğü kadarıyla muazzam. Yaptığı burunlar için ilerleyen yıllarda ne olur bilemiyorum ama güzel görünüyor. Telefonda aldığım fiyatlara göre burun ve meme için 50bin TL fiyat verdi. Tek tek fiyat not almamışım maalesef.

5. Esabil Eker.

Yıllarca burada takibini yaptığım doktor idi ama son yıllarda kötü burunlar çıkardığını okuyup vazgeçenlerdenim. Nerde eski Esabil Eker burunları ☹ yeri Ankara idi son bildiğim kadarıyla.6. Devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri bazı estetik doktorları ile görüştüm ancak ilgilenmeye zamanları olmayabilir anlıyorum ama en azından ne istediğimi dinlesinler isterdim. Ne istediğimi anlatabildiğim bir devlet ya da üniversite hastanesi bulamadığım için bu kurumlarda ameliyat olma fikrini tamamen muayene anında eledim.

7. Ekrem Keskin (Plastik Cerrah).

Birkaç yerde hakkında yorum okudum. İstanbul Tıp Fakültesi mezunu profesör bir doktor. Muayeneye gittim. Muayene ücretsiz. İstediğim memeyi ve nasıl görünmesi gerektiğini anlattım. Sosyal medya hesaplarındaki memeleri beğenmiştim açıkçası. Burun için beklentilerimi anlattım. Sanırım bir tek burada dinlenildiğimi hissettiğim kendimi ifade edebildim ve ilk kez muayenin büyük bir kısmında doktorun kendini övmediği konuşanın daha çok hasta olduğu bir muayene deneyimi idi. EN ÖNEMLİSİ ANLATTIĞIM BURUN VE MEMENİN BENİM İÇİN NASIL MÜMKÜN OLMAYACAĞINI NASIL KENDİ DEDİKLERİ GİBİ OLMAK ZORUNDA OLDUĞUNU ANLATAN DOKTORLARDAN SONRA İSTEKLERİMİN NASIL MÜMKÜN OLACAĞINI ameliyatta neler yapacağını anlattı Ekrem hoca. O kadar acı, zahmet ve para doktorların aşina olduğu tekniklerle sürekli yaptıkları aynı burun ve meme için hiç risksiz ama yüzümüze ve bedenimize olmayacak burun ve meme ile yaşamaya mahkummuşuz tavrını hiç sevmedim çoğu doktorun. Bu sebeple tercihim Ekrem hoca oldu. Ekrem hoca ile ilgili tek sıkıntı ağzı iyi laf yapan veya yapacağı operasyonu pazarlayabilen birisi değil ve iletişimi çok güçlü değil. Teknik konuşuyor ve çok bilgi sahibi olmadan giderseniz bilemiyorum ne yapacağını anlayamayabilirsiniz. (Tercih ettikten sonra bu hocanın iletişimi zayıf sıkıntı çıkar mı diye düşünsem de her gün aradığımda kendisine ulaştım ve şikayetlerimi dinleyip neyin neden olduğunu açıkladı. Ameliyat sonrası süreçte de doktorun ulaşılabilir olması gerekiyor. Ben bu kısımda çok umutlu değildim açıkçası, mutluyum)Burnuma gelince : estetik kaygılardan ameliyat olmak istedim açıkçası. Burnum bir hayli kalın derili ve bülyöz / büllöz nasıl deniyorsa artık öyle ucunda top olan bir burundu. Yüzüm de burnuma göre küçük kaldığından burnum olduğundan da büyük görünüyordu maalesef. Ameliyat öncesi burnumda eğrilik olduğunu da öğrendim. Daha önce (burnumun ucundaki top görüntüye takık olduğumdan olabilir) burnumun kanatlardan ve alttan bakınca da eğri olduğu çok gözüme çarpmamış açıkçası.

Ameliyat sonrası öğrendiğim bir konu ise burnumun kırık olduğu 8 ya da 9 yaşlarında iken burnumun üstüne düştüğümü ve burnumun çok kanadığını hatırlıyorum. Parçalı yamuk kaynamış kırıklar varmış burnumda bunlar da ameliyat esnasında düzeltilmiş.

Planlan ameliyat süresi meme için 1.5 saat burun için 1 ya da 1.5saat iken ; meme büyütme için 1.5 saat sürmüş operasyon burnum için ise 3.5 saat sürmüş. Toplamda 5 saat operasyonda kalmışım.

Burnum için beklentilerim :

burnumun ucundaki top görüntü gitsin ve burnum mümkünse bir iki tık küçülsün idi. Ekrem hoca hariç hiçbir doktor burnumun küçülemeyeceğini söylüyordu. Burun profili varmış bunu küçültmek imkansızmış, yok burun çökermiş vs defalarca hayal kırıklığına uğramıştım. Yüzüm ile burun ucu mesafem kısalmayacaksa burnum yüzümün ortasında büyük durmaya devam edecekti. Bazıları da burnumun top kısmının daha minik bir top şekline getirilebileceğini söyledi. Bana bu burun ucu ile kısımlarda doktorların üstünde ısrarla şu olabilir şu imkansız gibi söylemleri kendilerini yormayacak ve riske atmayacak şekli öneriyorlar gibi geldi.

Burun ucu ile ilgili ısrarım kesindi en temelde burnumun ucu değişsin diye ameliyata karar vermişken burnumun ucu küçülsün ya da doktorun kafasındaki burun bana olsun diye o kadar zahmet ve acıyı çekemem üstüne de para veremem mottom idi.

Şu an burnumu her birine göstermek isterim açıkçası profilden(burun ucu burun kanat başlangıç mesafesi) küçülme var.

Burnum alın kökümden başladığı için daha erkeksi bir görüntüye sebep oluyordu. Burnumun başlama(çıkıntı yapma yeri) yerinin göz pınarı hizasında olmasını istedim. Bu kısımda da Ekrem hoca hariç hayal kurmamam gerektiği kocaman bir burnum olduğu ve bunun şeklen değişeceği ama büyüklükte aynı kalacağı üzerine defalarca kırıldım birçok doktor tarafından (şu an burun köküm göz pınarımdan başlıyor)

Burun kemerim çok hafif vardı bunun törpülenip düzleştirilmesini talep ettim kıvrık ya da hokka burun tercih etmedim ben .

Burun ucum çok kalkık olsun istemedim ancak yere paralel bir burun kalkıklığı da değil hafif kalkık


Şimdi sanırım doktorun kararı da ya da önerileri de önemli diyenler için birkaç kelam etmek istiyorum. Her biri sanki fabrikasyon gibi aynı tipte burunlar çıkarıyor dikkat ederseniz ve eğer yüz profiliniz o burun için uygun değilse o sosyal medyada paylaşılan kişiler olmuyorsunuz maalesef. Ne istediğine karar vermek ve beni ikna edecek doktor değil, istediklerimi nasıl uygun hale getirir doktorunu aradım ben açıkçası.Meme ile ilgili beklentilerim.

Öncelikle ön bilgileri vermem gerek. 165cm boy, 55 kilo biriyim. Göğüs altım 75cm, göğüs üstü ölçüm 78 cm idi. Meme ucu üstü komple boş hiç meme dokusu yok idi. 75A sütyenler büyük geliyordu ☹ Memelerim sarkık değildi çünkü sarkamayacak kadar küçüktü. Ameliyata karar verdikten sonra 6 ay kadar göğüs çalışarak göğüs kası çıkardım bu bilgiyi de vereyim.

 • Meme ucum ile göğüs kafesinin boyun kısmında kalan boşluk arası 19 – 21 cm arasında kalmalı , meme ucu ile diğer göğüse doğru olan (çatal) ortası 9 – 11 cm arasında kalmalı 75C olabileceğim bir meme protezi (neden bu ölçülere bu kadar takıldım, standart ölçü budur, google’layabilirsiniz.
 • Kas altı protez. Kas üstü, kas zarı altı ve bir teknik daha var ama hatırlayamadım. Benim meme dokum yok’a yakın olduğundan kas altı istiyordum, kas üstü meme protezi ele geliyormuş diye okudum buralarda ki yıllarca mememin yokluğundan çekip üstüne protez diye bağıran memelerim olsun istemedim. Kas zarı altı tekniği ile yapan bir doktora denk geldim ama dediğim gibi kas altı dışında beni tatmin etmeyecekti ya da ikna olmayacaktım çünkü protez ele gelsin istemiyorum.

 • Silikonu / protezi yerleştirecekleri Kesi yeri. Üç farklı kesi yeri var.
 • Meme ucu : meme ucundaki koyu olan yerden protez koyuluyor diye biliyorum. Bu şekilde memede iz kalmıyor (bu en iyi kısmı kendi memem diyebilir kişi) ancak süt bezleri zarar görüyormuş ve his konusunda da olması gerektiği gibi hissedememe hali varmış
 • Meme altı : meme altından kesi . bu yöntem protezin yerleştirilmesi ve ilerde kaymaması ya da protezi koymak için açılan ceplerin daha net olabilmesi için gerekli imiş. Meme altında iz kalıyor ancak Kas altı protez ile ilgili meme ile protez arasında kapsül mü artık neyse adı öyle bir şey yapıyormuş vücut , kas altı protez yerleştirmede kapsül yapma ihtimali en düşük olan protez koyma yeri imiş.
 • Koltuk altı kesi : bu kesi ile meme ucundaki his kaybı ya da süt bezlerinin zarar görmesi ihtimali çok düşük ve meme altı kesi gibi de memede görünür iz kalmıyor ancak koltuk altı keşide protez için açılan cepler tam proteze göre olamayabiliyormuş, silikon tabanı dönebiliyormuş vs protezin yeri kayarsa büyük acılara sebep olabiliyormuş.
Silikon / Protez Profil şekli : bu kısım tam olarak memenin dışardan nasıl görünmesini istediğinizle ilgili. Eğer meme doğal olsun derseniz orta profilli tercih etmeniz gerekiyor. Meme dokunuz az ise yüksek profilli protezleri tercih etmeniz gerekiyor.

Yuvarlak protez / damla protez : damla protez adı gibi damla şeklinde üst kısmı daha az alt kısmı daha fazla meme içerecek gibi olan protez. Memenin doğal görünümü damla görünümüdür. Ancak atlanan bir nokta var eğer meme ucunuzun üst kısmında çok az meme dokusu var ise damla protez mecvuttaki küçük görüntüdeki asimetriyi daha da artırır. Yuvarlak protez ise meme ucunun üst kısmında doku olmayan ya da az olan kişiler için öneriliyor. Hali hazırda olmayan üst kısma da takviye yapılmış gibi meme ucunun altında da meme var zaten haliyle damla görüntü oluşmuş oluyor. Şöyle ifade edeyim meme ucu üstü 1 birim meme var diyelim, meme ucu altı 3 birim meme var. Yuvarlak protez meme ile +2 birim daha her yere eşit şekilde meme eklenmiş olacak bu şekilde meme ucu üstü 3 birim meme, meme ucu altı 5 birim meme olacak ve doğal meme görünümü olacak. Meme ucu üstünde dokusu olmayan kişilerin ısrarla damla protez istemesinden dolayı böyle açıkladım. Ki zamanında ben de damla protez olsun diyordum ki doktor bu şekilde açıklayınca çok mantıklı geldi.

Protez markası : Mentor (birçok marka duymuş olsam da sitedeki çoğu kişinin tercihi bu protez markası olduğu için ısrarla mentor istedim)

Kaç CC ? yukarıdaki sorulara cevap verdikten sonra memenin sahip olmasını istediğiniz profili elinizle işte bu kadar olsun dediğinizde doktor …. CC diyor zaten. Uzun boylu kişilerde yüksek CC’ler doğal dururken kısa boylu kişilerde yüksek CC’ler çok abartı durabiliyor. Ya da tam tersi.

Sırasıyla cevap verilmesi gereken sorular özetle şöyle :
1. kesiyi istediğiniz yer (meme altı, meme ucu, koltuk altı) , 2. Protezin koyulacağı yer (kas altı, kas üstü, kas zarı altı ve bir yöntem daha ama adını unuttum) , 3. Silikon / protezin profili (orta profil mi yüksek profil mi) , 4. Yuvarlak protez mi damla protez mi? 5. Kaç CC ? dördüncü maddeye kadar kendiniz karar verip doktoru öyle aramalısınız bence. Beşinci madde kaç cc ise doktoru dinlemekte fayda var; derinin esneyemeceği bir büyüklükte meme istemek sıkıntı çıkarabilir.

Tüm bu bilgiler ışığında kişisel tercihlerim:
1. meme altı kesi ile(protezin doğru yere oturması benim için çok önemliydi ilerde sorun çıksın istemedim), 2. kas altı protez (meme ucunun üstünde meme dokum olmadığı için protez ele gelsin istemiyordum) , 3. Yüksek profil (memelerim belli olsun istedim bu C cup isteme sebebimden ileri geliyor, profilde memenin sütyen dolduran kısmının öne doğru ne kadar olacağı kısmı) 4. Yuvarlak protez ( memem ile göğüs altı çevrem arasında 3cm fark vardı orta profil beni mutlu etmezdi senelerce küçücük memelerle gezdiğim için), 5. CC için yukardaki isteklerimden sonra bazı doktorlar ısrarla orta profil ve 300 CC dese de ilk dört madde değişmezlerimdi 350 CC’de karar kıldık doktorlar. Bu kısımda elime protezi verdi mememin üstüne koydum böyle mi istiyorum derken + - beğendiğim 350CC nin duruşu oldu. Ameliyat öncesi doktor çizerken eğer istersen 375CC deneyebilirim daha dolgun görüntü için diye sordu önce 375 deneyin çok abartı durursa 350CC olsun ama kesinlikle 325CC olmaz dedim. Şu an 375CC var.

Dikkat : Ameliyat öncesi 1 hafta kadar vitamin, kan sulandırıcı gibi hormon vs herhangi bir hap takviye ve bitki çayları vs içmemek gerekiyor. Ameliyat günü 8 saat önceden oruçlu gibi sigara dahil her şey kesiliyor.AMELİYAT GÜNÜ

Tavsiye: içinizden ağlamak geliyorsa ağlayın, konuşmak geliyorsa konuşun. Zira narkoz sonrası on katı içinizde tuttuğunuz ne varsa çıkıyor. Ben sevenlerimin korkularını yenmeleri için uğraştım çok ve sedyeyi görünce ağlamaya başladım sonrası ağlayarak girdiğim ameliyattan ağlayarak çıktım ☹

Ameliyat öncesi :
damar yolum açıldı. Bir bone bir terlik ve bir ameliyat önlüğü gibi bir şey getirdiler. Giyindim. Sonra doktor geldi. Meme hakkında tekrar neler istediğimi konuştuk tekrar kas altı 350 CC dedim. 375CC de getirdim denememi ister misin dedi. Önce 375CC deneyin çok emanet gibi durursa 350CC koyun dedim. 350CC altı kesinlikle olmaz dedim. Sonra yüksek profil protez değil mi hocam, mentor değil mi diye teyit ettim tekrar (ameliyat sonrası protezlerin kutusunu veriyor içinde lisans kitapçığı var). Sonra burun hakkında isteklerimi tekrarladım göz pınarından başlamalı burun köküm, çok hafif kalkık burun ucu ve en önemlisi burnumdaki top görüntü gitmeli dedim. Sonrasında memelerimi ben ayaktayken çizdi mavi bir kalemle(bu kalemin boyası çıkmıyor 10gün kadar ki zaten silemiyordum memeyi inanılmaz hassastı)

Doktor gitti. O arada hemşireler geldi ve varis çorabı giydirdiler. On dakika geçmeden sedye geldi. Buraya kadar gayet güler yüzlü ve pozitif ben bir anda ağlamaya başladım kendimi çok tutmuştum, korkuyordum. Ameliyathaneden bir sakinleştirici iğne geldi ve açık olan damar yolumdan yapıldı hala ağlıyordum sedyeye oturdum buradan sonrasını hiç hatırlamıyorum.

Ameliyat sonrası
(planlanan ameliyat 1.5saat meme 1 ya da 1.5 saat kadar burun ameliyatım planlanmışken toplamda 5 saatte çıktım burun kökümdeki kırıklardan kaynaklı ameliyatta onları da düzeltmiş.) Bu sürede refakatçim ameliyathaneyi aramış sık sık bilgi akışında sorun olmamış.

Burnumdaki durum :

Odaya geldim ama ne gelme : burnumda delikli tampon, dudak üstünde gazlı bez, burnumda plastik bir aparat(alçı deniyor sanırım) , memelerimde direnler ve ameliyathanede giydirdikleri siyah bir sütyen, sonda ile kolumda tansiyon ölçücü bir alet bir makinaya bağlı, parmağımda mandal gibi bir şey ile yatakta titrediğimi hatırlıyorum. 15 dakika kadar sürmüş bu titreme. Ameliyat sonrası titrerken doktor geldi refakatçime bir şeyler anlattı(operasyon hakkında bilgi vermiş) benim tek sorduğum memelerim nasıl olmuş hocam 😊 bu kısmı hatırlıyorum. Narkoz etkisi geçince yaklaşık 4 saat sonra bir şeyler yiyebilirmişim. Çiğneme vs hiçbir kısıtlama yok dedi doktor. Ben yine de riske atmayıp çorba içtim. En önemli kısım belki de : benimle ameliyat olan 2 kişi daha vardı yüzleri mosmor ve gözleri kapanmıştı. Doktor refakatçime 10dk buz 10dk bekleme demiş. (buraya dikkat buzu direkt yüze uygulamıyoruz buz yanığı oluşabilir. Önce gazlı bir bez üstüne buz) Buzu hemşireler getiriyor. Burada refakatçiye çok iş düşüyor toplam 12 saat boyunca 10dk buz 10dk bekleme yapmış. Gözlerimde yüzümde buz varken uyudum hissetmedim. Hiçbir şekilde şişmedim ve morarmadım. Memelerime bakmaya çalışırken kafamı eğik tuttum orada burnum kanadı bir daha da başımı eğmedim. Başı eğmemek gerekiyor. Buza ikinci gün 4 saat kadar devam ettik üçüncü gün artık buz yapmadık direkt sarartılar geldi sanki morarmışım da onların sararması gibi.

Gelelim memelerdeki duruma;

Ağrı kesiciler serumlarla sürekli veriliyor. Uyandığımda göğsümde (burada okumuştum tuğla koyulmuş gibi his oluyor yazmıştı birisi) ne tuğla hissi az kalır on tane adam göğsüme basmış gibi öyle bir ittirilme hissi. Ya rabbi bu nasıl bir şey dedim ağrı hissetmiyordum ama ittirilme hissi korkunçtu. Ameliyathanede giydirilen bu sütyeni 1 ay kadar çıkarmayacakmışım.

İlk 4 saatte pıhtı atma ihtimaline karşı hareket etmek gerektiğini biliyordum bu sebeple bacaklarımı mümkün mertebe hareket ettirdim. Ama yürümek gerektiğinde hemşire geliyor ve yürütüyor bu kısımda sıkı takiptelerdi kendileri.

Ameliyattan 4 saat sonra hemşire geldi sondayı çıkardı yürümem gerekiyormuş. Direnlerle yürümek çok zor. Refakatçim ve hemşire birer diren alarak bir de koluma girerek beni yürüttü. Sonra çorba içtim. Uyumuşum. Uyandığımda tekrar odanın içinde refakatçimle yürüdük. Hemşire birkaç saat sonra tekrar geldi yürümem için yürüdük dedik ama yine yürüttü. Sabaha karşı koridorda yürüdüm iki tur. Yürümek ve hareket etmek önemli.

Ameliyattan sonra hastane sabahı :

Saat 8 gibi doktor geldi, durumumu sordu beni bilgilendirdi ameliyat hakkında. Memelerime baktı. Burnumun içine ışıklı bir aletle baktı. Şikayetlerimi dinledi. Memelerimdeki ittirilme hissinin üçüncü gün geçeceğini söyledi. Burnumda hiç ağrı hissetmedim hemşireler gelip gazlı bezi değiştirdi. Nefes almada hiç sorun yaşamadım ki ben burnumdan nefes alan biriyim. Memelerim diyorum ve susuyorum ittirilme hissi beter ama ağrı gibi değil garip bir duygu. Saat 10 gibi doktor tekrar geldi. Direnleri çıkardı. Düşündüğüm gibi acı yoktu nefes al dedi ve bitti. Direnler çıkınca inanılmaz rahatladım ama hareket kısıtlılığı getiriyordu. Hemşireye reçete bırakacağını ilaçları nasıl kullanmam gerektiğini anlattı. 1 antibiyotik, 1 ağrı kesici, 1 kas gevşetici, 1 ağrı kesici daha(bu üçüncü sırada içilen), 1 hapşırmayı önlemek için hap(ben çok hapşıran biri olduğum için bunu ekstra reçete etmiş) , 1 burun temizlemek için okyanus suyu yazılı idi. Evde Yüksek yastıklarla yatılacak, sağa sola dönmek yasak, sırt üstü uyunacak.

12 gibi hastaneden çıktık. (bu arada akşam yemeği sabah kahvaltısı var yemekler iyi idi)Ameliyattan sonraki 24 saat (EV) :

Burun durumu : burnumla ilgili ağrı anlamında sıkıntı yaşamadım. Başımı eğmemeye çalıştım ki hastanedeki gibi kanamasın diye. Ağrı kesici birkaç saat sonra antibiyotik sonra öteki ağrı kesici sonra hapşırmamak için hap vs vs. delikli tampondan dolayı nefes almada sorunum olmadığı için rahattım. Her gün burnumu okyanus suyu ile temizlemem gerektiğini söyledi yoksa kan sızıntıları ve mukus sebebiyle daha zor temizleme yapmam gerekirmiş. Yüzüm az da olsa ödem yaptı. Üst dudak çok hareket etmiyor ödem oldu galiba.

Meme durumu: hastanedeki gibi ağrı kesiciler etkili değildi. Göğsümdeki ittirilme hissi beni korkuttu doktoru aradım, bu hissin yarın geçeceğini daha fazla ağrı hissedersem ikinci ağrı kesiciden bir tane daha yutabileceğimi söyledi. Kollarım pek hareket edemiyordu.


Toplamda yemek yerken yorulduğum bir gündü. Refakatçim evde de 4 saat kadar buz uyguladı şişme ve ödemi engellemek için. Ameliyat öncesi biz jel buz almıştık. Boşuna almışız çünkü onlar o kadar ağır geliyor ki yüze eldivene buz doldurup hastanedeki gibi buzlardan yaptık. Doktorun dediği gibi yüksek yastık iki yastık üst üste koyduk. Kollarımın iki yanına da yastıkla destekleyip dönmeyi engelledik.Evde 2.gün :

Burun durumu : Hapşırma hissi ilaca rağmen geliyordu. Tekrar aradım doktoru. Hapşırma gelince başı yere paralel şekilde tutup yutkunma hareketi yapmam gerekiyormuş. Hapşırma hissini bu şekilde bastırdım. Yüzümün bir önceki günki ödemi 2.gün daha da arttı.

Meme durumu : günü ikiye bölebilirim öğlen 12den önce öğlen 12den sonra. Öğlen 12den önce bastırılma hissi vardı öğleden sonra azaldı. Çok daha iyiydim. Kollarım gövdemden biraz ayırabiliyordum.

Yüksek yastıkla yatmaya devam, yemek yeme gibi temel ihityaçlar ve uyuyordum bol bol.Evde 3.gün :

Burun durumu: hapşırma hissi ilaca rağmen ısrarla devam ediyordu. Yine aradım doktoru. Tamponlar yabancı madde ve ondan dolayı hapşırma hissi var dedi. Ben hapşırırım normalde de bunu belirteyim(bu sitede okuduklarımda benim gibi hapşırma sorunu yaşayan yoktu) ve hapşırdım. Burnum kanadı. Doktora gittik. Dikişlerde sorun yoktu, kanama normalmiş hapşırma hissi gelirse ve yutkunma ile geçmiyorsa ağzından hapşır dedi. Yüz Ödemi ilerlemeyi durdurdu ancak gerilemiyordu da.

Meme durumu : bastırılma hissi yoktu, hapşırdığım için dikişlere bir şey olmuş mudur diye korksam da şükür ki sorun yoktu. Kolların durumu gövdeme 90 derece hareket ettirebiliyordum. Ufak tefek işlerimi yaptım.

Evde 4.gün :

Burun durumu : günlük burun spreyi kulak çöpü ile temizlemeye devam. Doktor kontrolü vardı. Dikişleri almadı kendileri düşecekmiş. Bu arada krem vs hiçbir şey vermeyince sordum krem yokmuş okyanus suyu ile temizle sadece dedi. yüzümdeki ödem yanaklarımda toplandı yanaklarım kocamandı sincap gibi bir görüntü var yemek yemeyi engellemiyor ödem ancak görüntü olarak hayli komik.

Meme durumu : memelerdeki bastırılma hissi ağrı acı tamamen bitti. Doktor kontolü vardı. Batikonla temizlendi nasıl pansuman yapacağım gösterildi iki günde bir pansuman var. Memelerimi ilk kez gördüm. İnanılmaz güzeldi biraz küçüleceğini ödemli olduğunu söyledi.Evde 5.gün (KABUS GÜNÜ):

Antibiyotik içerken boğazıma takıldı ne ileri ne geri gitmedi. Kendime Heimlich Manevrası yaptım. Eğilmemem gerekirken eğilmek zorunda kaldım, mideme baskı yaparken dikişlerime bir şey olmuş olabilir diye çok korktum. Burnum kanamadı ama meme arama baskı yaptığım için doktora gittim tekrar. Meme altı ameliyat yerimdeki bezleri açtı çok şükür ki meme dikişlerimde bir şey yoktu burnum iyiydi. Ama çok korktuğum gün oldu.

(aradaki günler ağrı kesici içmeli sıradan günlerdi)

Evde 8.gün (TAMPONLAR ÇIKIYOR) :

Ağrı kesiciler bitti ağrı sızı hissetmiyordum. gayet iyiydim. Doktora gittik. Burnumun üstündeki alçı alındı. Kocaman bir ağırlık taşıyormuşum meğerse o an anladım. Tamponların çıkarılması korkulu rüyam idi. Nefesini tut dedi tuttum o an acı hissetmedim sandım gözümden yaş indi ancak acı hissedilmeyecek kadar hızlı çekmiş olabilir bilemiyorum bir anda eskisi gibi nefes alabildim o an delikli tampon iyi ya nefes alabiliyorum dediğim anlarda ne kadar da iyimser olduğumu fark ettim 😊 delikli tampondan nefes alabilmiş olsam da tampon çıkarılınca olduğu gibi nefes almak mutlulukmuş. Yüzümdeki ödemler gitmişti , sincap görüntüye de tamponların alınmasına kadar veda etmiştim.

Burnumu gördüm, burnumu a dostlar :KK200: ödemli de olsa muhteşemdi kesinlikle, biraz sevindim ağladım, çok uzun zaman doktor doktor gezdim. Derdimi, isteklerimi anlatmaya çalıştım ama birçoğu istediğin burun sana olmaz demişti artık hayal gibi gelirken istediğim burun elimde ayna tam karşımda idi. Şükürler olsun. Burnumu temizledim sanarken temizleyememişim maalesef doktor temizledi birazcık ve burnuma masaj yaptı nasıl iyi geldi, nasıl kaşınmış meğersem her bir burun hücrem. Hatırladıkça o anı gülümsüyorum. Ten rengi bir bant ile bantladı tekrar. Memelerime de burada bir baktı. Pansumanı güzel yapmış olduğumuzu söyledi.

Evde 9.gün :

meme durumu :
Doktora söylemedim memelerimi sütyensiz görmek istedim birkaç saat kadar sütyensiz gezdim. Sevinçten ağladım. Allah’ım o ne güzel olmuş öyle diye. Rabbime dua ediyorum her kim üzülüyorsa memesinden dolayı o maddiyatı ver ki ona bu paha biçilemez bir mutluluk. İnşallah isteyen herkese nasip olur. Birkaç saat sonra sütyeni giydim. Sütyenden sonra direnin çıktığı yerlerde korkunç bir ağrı oldu. Doktoru aradım yine. Anlattım sütyeni çıkardım az bakayım diye giydikten sonra ağrı başladı dedim. Sütyeni çıkardığım için protezler kol altına ve meme altına doğru baskı yapmış ve bu sebeple ağrı hissettiğimi ağrı kesici içmemi söyledi.

burun durumu : okyanus suyu ile temizlemeye devam ettim.

Evde 13.gün (BUGÜN) :

Memelerden dolayı hareket kısıtlılığı tamamen yok oldu maşallah. Yine de tedbiren ağır bir şey kaldırmıyorum. Memelerimdeki ödemler çok azaldı. İstediğim gibi oldular yani. Dışarı çıktım dün ve hiçbir zorlanma hissetmedim. Doktorun verdiği sütyeni ameliyattan itibaren 1 ay takmış olmam gerekiyor kaldı 17 gün 😊 sonrasında sütyen takmam gerekmiyormuş. Sarkma da olmayacak.

Burun durumu : bantlar yarın çıkacak. İnanılmaz kaşınıyor burnum.Uzunca serüvenim böyle soru olursa editlerim, yanlış yazdığım / bildiğim bir şey varsa düzenlerim. Fotoğrafları gün gün çektim kendim değişimi göreyim diye ama buraya eklemeyi bulamadım :/


EDIT :
Burun durumu 14 - 25.gün arası :

burun bantları çıktığı an şoka girdim 2 hafta kadar atel / alçı adı neyse o ve ardından bant kaldı burnumda. - Burun derim 2 hafta kadar havayla temas edemedi. Bu sebeple bandı çıkardığımda burnumun üstünde inanılmaz yağ olmuştu (yağlı cildimvar) temizlemek çok zor oldu üstelik çok da hassastı.
bantları çıkardıktan sonraki gün doktor kontrolü vardı. Burnumun ucundaki (iki delik arasında kalan et / bağlantı noktası gibi olan yer) düşmeyen dikişleri aldı doktor. Acımayacak dedi ama gözümden yaş indi. burun masajına başladık yaklaşık 2 ay kadar her gün 10 dk iki farklı hareketle masaj yapıyorum.
Masajın ilk günlerinde ödem burun köküne doğru gidiyor ve moral bozuyor. (Bir süre edit yapamama sebebim diyebilirim) Bugün masajın 10.günü burun köküne giden ödemler yok oldu ve eskisi kadar hassas değil burun ucu. Burun içi dikişler okyanus suyu ve kulak çöpü ile yapılan temizlikler esnasında düştü birkaç tane hala yerinde bakalım ay kontrolünde onlara ne olacak. Son olarak birkaç gündür düzgün koku alabiliyorum, çok keskin kokular dışında soft kokuları alamıyordum.

Meme durumu 14 - 25.gün arası :
dikiş pansumanı gün aşırı devam ediyor. artık su değebilir dedi doktor. Bir ay sonunda dikişler düşmezse alacağım dikişleri dedi. ben göremiyorum dikişleri ama düşmemiş diyor arkadaşım :/ bilemiyorum. duş esnasında bandajları çıkarıp yıkanabilirsin dediyse de doktor ben su değdirmeye cesaret edemedim. Ödem devam ediyor. Gözle görülür bir ödem olduğunu söyleyebilirim. Memelerin biri ötekine göre daha büyük olabiliyor ödem nöbetinde gibiler diyebilirim. Çatal oluşmaya başladı. hızlı tempo yürüyebiliyorum. Koşmadım hiç, doktorla görüşmeden denemeyeceğim.

EDIT 2 :
Burun durumu 38.gün :
Burnumun ay kontrolünde burun içi dikişlerimin hepsinin düştüğünü öğrendim, bu iyi haberdi. Kötü haber orijinal burnumdaki kalın deri ve yamukluk sebebiyle eski yamuk halini almaya çalışıyor burun, burun deliklerinin eşitlikleri bozuldu. "Nostril Retainer" adında bir burun aparatı kullanmam gerekiyormuş. Ya sürekli takarak 1 ay takacağım ya da sadece geceleri takarsam 3 ay boyunca takacağım. İşten dolayı mesai saatleri içinde takmam çok mümkün değil bu sebeple 3 ay kadar kullanacağım. Bu burun aparatı inanılmaz hapşırtıyor beni. Hapşırma hapına tekrar başladım.
Burnu temizlerken kulak çöpü devri bitti sümkürmek mümkün ama burun kanatlarına dokunmak yasak. Beceremediğim için kulak çöpüne devam ediyorum. Burun masajı değişti günde 3 kez 2 farklı hareketle mesaja devam ediyorum.
Burun masajı yaparken yanaklara doğru giden ödem çok çok azaldı ancak burun ucu hala çok acıyor masaj yaparken. Her tarafı inceldi küçüldü ancak burun ucu hala top gibi. Moralimi bozmayacağım, moralimi bozmayacağım bir seneye oturacak. Ancak şunu anladım burun ameliyatı iyileşme süreci çok çok önemli ve masajlar vs mesai harcamak gerekiyor.

Meme durumu 38.gün : Meme ödemlerim azalmış. Dikişlerden her iki keside de erimeyen dikişleri aldı doktor bu arada yara kabuğunu da aldı. Yara kabuğu çok kaşınır diye düşünüyordum bu dert olmadı en azından.
Meme altı kesim için "scarex" adında bir jel önerdi doktor , günde 3 kez kullanacağım. Bir de haftada iki kez c vitamini almamı önerdi. Meme masajı verdi. Meme masajını yapmıyorum. Meme masajının amacı memeyi yumuşatmakmış ama ben yumuşasın istemiyorum ayrıca masajda korktum hareketler bana sert geldi. Yapmıyorum masajı. Sigara içenlerde kesi tene göre daha koyu oluyor sigarayı azalt uyarılarına rağmen sigara içtim ve yara kabuklarının altında tenimle aynı renk olduğunu gördüm. Bence her fırsatta sigarayı bırakın tavsiyesi idi doktordan diye düşünüyorum. Koşma durumunu sordum iki aya kadar zorunda olmadıkça koşma dedi. Meme ödemlerimle ilgili çalışma hayatına dönünce ameliyat sonrası sanırım hareketten ödemlere faydalı oldu diye düşünüyorum.

meme ve burun için kontrol üçüncü ayda olacak.


Ameliyattan sonraki 5 ay 10.günden merhaba
(olur da birileri okuyorsa gelecekte ameliyat olan ya da olacaklar için ara ara yazmaya devam edeceğim.)

Burun: ameliyatın bir süre sonra burun ucu eşitsizliği için nostril kullanmaya başladım. üç ay kadar nostril retainer ı kullandıktan sonra burun deliklerimdeki eşitsizlik çok büyük oranda düzeldi. ancak bir tık daha düzgün olabilir diye düşündüm doktor gerek görmese de ben ısrarla nostril i kullanırsam kalan minimal eşitsizlik de düzelir diye düşündüm ve doktorun da onayı ile bir numara büyük nostril ile yaklaşık 1 haftadır takıyorum. bunu da hiç çıkarmazsam 1 ay kadar takarsam hallolacak. Nostril retainer burnumu büyütür mü diye korkanlar varsa kesinlikle büyütmüyor eşitliyor gönül rahatlığı ile size uygun olan nostril i kullanın. ben faydasını gördüm.

Meme: meme dikiş yerleri için kullandığım jeli ameliyattan sonra 3 ay kadar kullandım. haftada iki kez de vitamin c içtim yara iyileşmesi için iyiymiş diye. sol memem iyileşme sürecinde çok ağrımıştı yaklaşık 3 4 gün büyük acılar çekmiştim. sol meme altı dikiş izi çok ciddi oranda iyileşti ve çizgi halini aldı çok dikkatli bakıldığında belli oluyor. sağ meme dikiş izleri belli oluyor hala. aynı bakıma rağmen memenin biri ötekine göre daha hızlı veya daha yavaş iyileşebiliyormuş. bunu öğrenmiş oldum.

Genel durum : hem memelerimden hem de burnumdan çok memnunum, maşallah diyelim tabi. arada aynada uzun uzun seyrediyorum kendimi, kalın derili burun olmaz diye hevesimi kırmaya çalışan tüm doktorlara gülümsüyorum.

başarabilirsem tüm fotoğrafları bu gönderinin altına ekleyeceğim. süreci görsel olarak da merak edenler için.
Merhabalar,

siteyi çok uzun zamandır takip ediyorum, üye olmak ancak nasip oldu.

Burun ve meme estetiğine ilişkin en kritik konuları birinci ağız sizlerden öğrendiğim sevgili üyelere çok teşekkür ederim. Öğrendiğim birçok şeyi buraya katkı olarak tekrar geri bırakıyorum. Meme ve burun estetiği düşününler için kılavuz niteliğinde olsun istedim. Katkı sırası ben de diye düşündüm. Protez seçimi, kesi yeri, CC bildiğim ne var ise meme büyütme ameliyatına dair burada toplu şekilde vererek ameliyat sürecimi de anlatacağım uzun bir yazı olacak.

28 Ocak'ta burun estetiği ve meme büyütme operasyonuna beraber girdim. (Daha öncesinde yazmaya başlamayı planlıyordum ama aksilik olması korkumdan ameliyat sonrası yazarım dedim)

Öncelikle doktor tecrübelerimi de aktaracağım.

Görüştüğüm doktorlarla 2021 Eylül ve 2022 Ocak arasında görüştüğümden fiyat ve yaklaşım tecrübelerim bu süreci kapsar diye uyarayım. 2021 Eylül öncesinde de görüştüğüm doktorlar var da isim isim uğraşmak istemedim. Ayrıca yazdıklarım kadar yazamadıklarım veya burada yazamayacaklarım da var. Maalesef sözlü iletişimdeki sıkıntılar ve izlenimlerimi burada yazsam işini iyi yapmakla uğraşmayıp da kendiyle ilgili olumsuz görüş belirtenleri sosyal medya vs baskı yapanlardan ötürü yazamıyorum. Ancak özelden soran olursa görüşmüş olduğum bir doktor ise görüşlerimi belirtirim.1. Emre İlhan (Plastik Cerrah).

İlk olarak kendisini düşünüyordum instagram ve diğer platformlarda çok fazla iyi burun gördüğüm için ancak şikayet sitelerinde bolca olumsuz yorum okudum maalesef ve fiyatı da kişisine göre değişkenlik gösteriyor gibime geldi. Bazılarına 3bin Euro fiyat verirken bazılarına 7bin Euro gibi fiyatlar vermiş. Hiç görüşmeden eledim. Bütçeme hiç uygun değil, ötesi şikayetlerin boyutu üst düzey (google’layabilirsiniz)2. Şaban Çelebi (Kulak Burun Boğaz Doktoru).

Muayenesine gittim(Nişantaşı). Muayene ücretsiz. Aralık 2021 için verdiği burun estetiği fiyatı 25bin TL idi. Muayenede burnumu nasıl değiştireceğini programda gösterdi ancak beğenmedim. Beklediğim burun biraz daha yumuşak hatlarda çünkü. İletişim olarak güçlü bulmasam da ameliyat olanlarda nefes sorununun olmadığını bolca okudum. Dediğim gibi benim için önemli olan burnumu istediği şekle sokması ve Şaban Çelebi KBB doktoru dolayısı ile kendisine burun ile meme operasyonunu aynı anda olmam mümkün görünmüyordu. Yardımcısının iletişim düzeyi başarılı değil. Doktorun kendisi ile ilgili şikayete pek rastlamadım sanırım, deneyimleri olan yorumlarda ilave ederse estetik düşünenler için yol gösterici olabilir.3. Mustafa Karaca (Plastik Cerrah).

Muayenesine gittim (Bağdat Caddesi). Muayene ücreti 250 TL ya da 300 TL idi kasım 2021’de. Zaman ayırıyor ve dinliyor. Ancak benim istediğim burnun bana olmayacağını uzun uzun anlatıyor. Daha önce yapmış olduğu burunlardan da örnek olarak göstermedi “size şöyle burun yapabilirim” gibi. Yapacağı burun ile birlikte yüze dolgu ya da yağ enjeksiyonu düşünmem gerektiğini yoksa burnun yüzümde güzel durmayacağını söyledi. Hesapta olmayan bir girişim ile burun olmazsa işte yağ da yaptırman gerek gibi estetik ameliyat bağımlısına dönüşmekten korktuğum için düşünmeye aldım ama yaptığı burunlardan örnek göstermediği ve nasıl bir burnum olacağını bilmeden ameliyat olmak çok sağlıklı bir fikir gibi gelmediği için eledim. Fiyat olarak Kasım 2021’de meme için 25bin TL , Burun için 25bin TL fiyat verdi. Yardımcısı iletişim düzeyi olarak başarılı birisi.

4. Tamer Şakrak (Plastik Cerrah).

Muayenesine randevu aldım ancak gitmedim (Bahçelievler). Birkaç yerde burnu çok kötü olan kişiler gördüm. Kendisine randevu almak da zor. Yaptığı memeler instagramda görüldüğü kadarıyla muazzam. Yaptığı burunlar için ilerleyen yıllarda ne olur bilemiyorum ama güzel görünüyor. Telefonda aldığım fiyatlara göre burun ve meme için 50bin TL fiyat verdi. Tek tek fiyat not almamışım maalesef.

5. Esabil Eker.

Yıllarca burada takibini yaptığım doktor idi ama son yıllarda kötü burunlar çıkardığını okuyup vazgeçenlerdenim. Nerde eski Esabil Eker burunları ☹ yeri Ankara idi son bildiğim kadarıyla.6. Devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri bazı estetik doktorları ile görüştüm ancak ilgilenmeye zamanları olmayabilir anlıyorum ama en azından ne istediğimi dinlesinler isterdim. Ne istediğimi anlatabildiğim bir devlet ya da üniversite hastanesi bulamadığım için bu kurumlarda ameliyat olma fikrini tamamen muayene anında eledim.

7. Ekrem Keskin (Plastik Cerrah).

Birkaç yerde hakkında yorum okudum. İstanbul Tıp Fakültesi mezunu profesör bir doktor. Muayeneye gittim. Muayene ücretsiz. İstediğim memeyi ve nasıl görünmesi gerektiğini anlattım. Sosyal medya hesaplarındaki memeleri beğenmiştim açıkçası. Burun için beklentilerimi anlattım. Sanırım bir tek burada dinlenildiğimi hissettiğim kendimi ifade edebildim ve ilk kez muayenin büyük bir kısmında doktorun kendini övmediği konuşanın daha çok hasta olduğu bir muayene deneyimi idi. EN ÖNEMLİSİ ANLATTIĞIM BURUN VE MEMENİN BENİM İÇİN NASIL MÜMKÜN OLMAYACAĞINI NASIL KENDİ DEDİKLERİ GİBİ OLMAK ZORUNDA OLDUĞUNU ANLATAN DOKTORLARDAN SONRA İSTEKLERİMİN NASIL MÜMKÜN OLACAĞINI ameliyatta neler yapacağını anlattı Ekrem hoca. O kadar acı, zahmet ve para doktorların aşina olduğu tekniklerle sürekli yaptıkları aynı burun ve meme için hiç risksiz ama yüzümüze ve bedenimize olmayacak burun ve meme ile yaşamaya mahkummuşuz tavrını hiç sevmedim çoğu doktorun. Bu sebeple tercihim Ekrem hoca oldu. Ekrem hoca ile ilgili tek sıkıntı ağzı iyi laf yapan veya yapacağı operasyonu pazarlayabilen birisi değil ve iletişimi çok güçlü değil. Teknik konuşuyor ve çok bilgi sahibi olmadan giderseniz bilemiyorum ne yapacağını anlayamayabilirsiniz. (Tercih ettikten sonra bu hocanın iletişimi zayıf sıkıntı çıkar mı diye düşünsem de her gün aradığımda kendisine ulaştım ve şikayetlerimi dinleyip neyin neden olduğunu açıkladı. Ameliyat sonrası süreçte de doktorun ulaşılabilir olması gerekiyor. Ben bu kısımda çok umutlu değildim açıkçası, mutluyum)Burnuma gelince : estetik kaygılardan ameliyat olmak istedim açıkçası. Burnum bir hayli kalın derili ve bülyöz / büllöz nasıl deniyorsa artık öyle ucunda top olan bir burundu. Yüzüm de burnuma göre küçük kaldığından burnum olduğundan da büyük görünüyordu maalesef. Ameliyat öncesi burnumda eğrilik olduğunu da öğrendim. Daha önce (burnumun ucundaki top görüntüye takık olduğumdan olabilir) burnumun kanatlardan ve alttan bakınca da eğri olduğu çok gözüme çarpmamış açıkçası.

Ameliyat sonrası öğrendiğim bir konu ise burnumun kırık olduğu 8 ya da 9 yaşlarında iken burnumun üstüne düştüğümü ve burnumun çok kanadığını hatırlıyorum. Parçalı yamuk kaynamış kırıklar varmış burnumda bunlar da ameliyat esnasında düzeltilmiş.

Planlan ameliyat süresi meme için 1.5 saat burun için 1 ya da 1.5saat iken ; meme büyütme için 1.5 saat sürmüş operasyon burnum için ise 3.5 saat sürmüş. Toplamda 5 saat operasyonda kalmışım.

Burnum için beklentilerim :

burnumun ucundaki top görüntü gitsin ve burnum mümkünse bir iki tık küçülsün idi. Ekrem hoca hariç hiçbir doktor burnumun küçülemeyeceğini söylüyordu. Burun profili varmış bunu küçültmek imkansızmış, yok burun çökermiş vs defalarca hayal kırıklığına uğramıştım. Yüzüm ile burun ucu mesafem kısalmayacaksa burnum yüzümün ortasında büyük durmaya devam edecekti. Bazıları da burnumun top kısmının daha minik bir top şekline getirilebileceğini söyledi. Bana bu burun ucu ile kısımlarda doktorların üstünde ısrarla şu olabilir şu imkansız gibi söylemleri kendilerini yormayacak ve riske atmayacak şekli öneriyorlar gibi geldi.

Burun ucu ile ilgili ısrarım kesindi en temelde burnumun ucu değişsin diye ameliyata karar vermişken burnumun ucu küçülsün ya da doktorun kafasındaki burun bana olsun diye o kadar zahmet ve acıyı çekemem üstüne de para veremem mottom idi.

Şu an burnumu her birine göstermek isterim açıkçası profilden(burun ucu burun kanat başlangıç mesafesi) küçülme var.

Burnum alın kökümden başladığı için daha erkeksi bir görüntüye sebep oluyordu. Burnumun başlama(çıkıntı yapma yeri) yerinin göz pınarı hizasında olmasını istedim. Bu kısımda da Ekrem hoca hariç hayal kurmamam gerektiği kocaman bir burnum olduğu ve bunun şeklen değişeceği ama büyüklükte aynı kalacağı üzerine defalarca kırıldım birçok doktor tarafından (şu an burun köküm göz pınarımdan başlıyor)

Burun kemerim çok hafif vardı bunun törpülenip düzleştirilmesini talep ettim kıvrık ya da hokka burun tercih etmedim ben .

Burun ucum çok kalkık olsun istemedim ancak yere paralel bir burun kalkıklığı da değil hafif kalkık


Şimdi sanırım doktorun kararı da ya da önerileri de önemli diyenler için birkaç kelam etmek istiyorum. Her biri sanki fabrikasyon gibi aynı tipte burunlar çıkarıyor dikkat ederseniz ve eğer yüz profiliniz o burun için uygun değilse o sosyal medyada paylaşılan kişiler olmuyorsunuz maalesef. Ne istediğine karar vermek ve beni ikna edecek doktor değil, istediklerimi nasıl uygun hale getirir doktorunu aradım ben açıkçası.Meme ile ilgili beklentilerim.

Öncelikle ön bilgileri vermem gerek. 165cm boy, 55 kilo biriyim. Göğüs altım 75cm, göğüs üstü ölçüm 78 cm idi. Meme ucu üstü komple boş hiç meme dokusu yok idi. 75A sütyenler büyük geliyordu ☹ Memelerim sarkık değildi çünkü sarkamayacak kadar küçüktü. Ameliyata karar verdikten sonra 6 ay kadar göğüs çalışarak göğüs kası çıkardım bu bilgiyi de vereyim.

 • Meme ucum ile göğüs kafesinin boyun kısmında kalan boşluk arası 19 – 21 cm arasında kalmalı , meme ucu ile diğer göğüse doğru olan (çatal) ortası 9 – 11 cm arasında kalmalı 75C olabileceğim bir meme protezi (neden bu ölçülere bu kadar takıldım, standart ölçü budur, google’layabilirsiniz.
 • Kas altı protez. Kas üstü, kas zarı altı ve bir teknik daha var ama hatırlayamadım. Benim meme dokum yok’a yakın olduğundan kas altı istiyordum, kas üstü meme protezi ele geliyormuş diye okudum buralarda ki yıllarca mememin yokluğundan çekip üstüne protez diye bağıran memelerim olsun istemedim. Kas zarı altı tekniği ile yapan bir doktora denk geldim ama dediğim gibi kas altı dışında beni tatmin etmeyecekti ya da ikna olmayacaktım çünkü protez ele gelsin istemiyorum.

 • Silikonu / protezi yerleştirecekleri Kesi yeri. Üç farklı kesi yeri var.
 • Meme ucu : meme ucundaki koyu olan yerden protez koyuluyor diye biliyorum. Bu şekilde memede iz kalmıyor (bu en iyi kısmı kendi memem diyebilir kişi) ancak süt bezleri zarar görüyormuş ve his konusunda da olması gerektiği gibi hissedememe hali varmış
 • Meme altı : meme altından kesi . bu yöntem protezin yerleştirilmesi ve ilerde kaymaması ya da protezi koymak için açılan ceplerin daha net olabilmesi için gerekli imiş. Meme altında iz kalıyor ancak Kas altı protez ile ilgili meme ile protez arasında kapsül mü artık neyse adı öyle bir şey yapıyormuş vücut , kas altı protez yerleştirmede kapsül yapma ihtimali en düşük olan protez koyma yeri imiş.
 • Koltuk altı kesi : bu kesi ile meme ucundaki his kaybı ya da süt bezlerinin zarar görmesi ihtimali çok düşük ve meme altı kesi gibi de memede görünür iz kalmıyor ancak koltuk altı keşide protez için açılan cepler tam proteze göre olamayabiliyormuş, silikon tabanı dönebiliyormuş vs protezin yeri kayarsa büyük acılara sebep olabiliyormuş.
Silikon / Protez Profil şekli : bu kısım tam olarak memenin dışardan nasıl görünmesini istediğinizle ilgili. Eğer meme doğal olsun derseniz orta profilli tercih etmeniz gerekiyor. Meme dokunuz az ise yüksek profilli protezleri tercih etmeniz gerekiyor.

Yuvarlak protez / damla protez : damla protez adı gibi damla şeklinde üst kısmı daha az alt kısmı daha fazla meme içerecek gibi olan protez. Memenin doğal görünümü damla görünümüdür. Ancak atlanan bir nokta var eğer meme ucunuzun üst kısmında çok az meme dokusu var ise damla protez mecvuttaki küçük görüntüdeki asimetriyi daha da artırır. Yuvarlak protez ise meme ucunun üst kısmında doku olmayan ya da az olan kişiler için öneriliyor. Hali hazırda olmayan üst kısma da takviye yapılmış gibi meme ucunun altında da meme var zaten haliyle damla görüntü oluşmuş oluyor. Şöyle ifade edeyim meme ucu üstü 1 birim meme var diyelim, meme ucu altı 3 birim meme var. Yuvarlak protez meme ile +2 birim daha her yere eşit şekilde meme eklenmiş olacak bu şekilde meme ucu üstü 3 birim meme, meme ucu altı 5 birim meme olacak ve doğal meme görünümü olacak. Meme ucu üstünde dokusu olmayan kişilerin ısrarla damla protez istemesinden dolayı böyle açıkladım. Ki zamanında ben de damla protez olsun diyordum ki doktor bu şekilde açıklayınca çok mantıklı geldi.

Protez markası : Mentor (birçok marka duymuş olsam da sitedeki çoğu kişinin tercihi bu protez markası olduğu için ısrarla mentor istedim)

Kaç CC ? yukarıdaki sorulara cevap verdikten sonra memenin sahip olmasını istediğiniz profili elinizle işte bu kadar olsun dediğinizde doktor …. CC diyor zaten. Uzun boylu kişilerde yüksek CC’ler doğal dururken kısa boylu kişilerde yüksek CC’ler çok abartı durabiliyor. Ya da tam tersi.

Sırasıyla cevap verilmesi gereken sorular özetle şöyle :
1. kesiyi istediğiniz yer (meme altı, meme ucu, koltuk altı) , 2. Protezin koyulacağı yer (kas altı, kas üstü, kas zarı altı ve bir yöntem daha ama adını unuttum) , 3. Silikon / protezin profili (orta profil mi yüksek profil mi) , 4. Yuvarlak protez mi damla protez mi? 5. Kaç CC ? dördüncü maddeye kadar kendiniz karar verip doktoru öyle aramalısınız bence. Beşinci madde kaç cc ise doktoru dinlemekte fayda var; derinin esneyemeceği bir büyüklükte meme istemek sıkıntı çıkarabilir.

Tüm bu bilgiler ışığında kişisel tercihlerim:
1. meme altı kesi ile(protezin doğru yere oturması benim için çok önemliydi ilerde sorun çıksın istemedim), 2. kas altı protez (meme ucunun üstünde meme dokum olmadığı için protez ele gelsin istemiyordum) , 3. Yüksek profil (memelerim belli olsun istedim bu C cup isteme sebebimden ileri geliyor, profilde memenin sütyen dolduran kısmının öne doğru ne kadar olacağı kısmı) 4. Yuvarlak protez ( memem ile göğüs altı çevrem arasında 3cm fark vardı orta profil beni mutlu etmezdi senelerce küçücük memelerle gezdiğim için), 5. CC için yukardaki isteklerimden sonra bazı doktorlar ısrarla orta profil ve 300 CC dese de ilk dört madde değişmezlerimdi 350 CC’de karar kıldık doktorlar. Bu kısımda elime protezi verdi mememin üstüne koydum böyle mi istiyorum derken + - beğendiğim 350CC nin duruşu oldu. Ameliyat öncesi doktor çizerken eğer istersen 375CC deneyebilirim daha dolgun görüntü için diye sordu önce 375 deneyin çok abartı durursa 350CC olsun ama kesinlikle 325CC olmaz dedim. Şu an 375CC var.

Dikkat : Ameliyat öncesi 1 hafta kadar vitamin, kan sulandırıcı gibi hormon vs herhangi bir hap takviye ve bitki çayları vs içmemek gerekiyor. Ameliyat günü 8 saat önceden oruçlu gibi sigara dahil her şey kesiliyor.AMELİYAT GÜNÜ

Tavsiye: içinizden ağlamak geliyorsa ağlayın, konuşmak geliyorsa konuşun. Zira narkoz sonrası on katı içinizde tuttuğunuz ne varsa çıkıyor. Ben sevenlerimin korkularını yenmeleri için uğraştım çok ve sedyeyi görünce ağlamaya başladım sonrası ağlayarak girdiğim ameliyattan ağlayarak çıktım ☹

Ameliyat öncesi :
damar yolum açıldı. Bir bone bir terlik ve bir ameliyat önlüğü gibi bir şey getirdiler. Giyindim. Sonra doktor geldi. Meme hakkında tekrar neler istediğimi konuştuk tekrar kas altı 350 CC dedim. 375CC de getirdim denememi ister misin dedi. Önce 375CC deneyin çok emanet gibi durursa 350CC koyun dedim. 350CC altı kesinlikle olmaz dedim. Sonra yüksek profil protez değil mi hocam, mentor değil mi diye teyit ettim tekrar (ameliyat sonrası protezlerin kutusunu veriyor içinde lisans kitapçığı var). Sonra burun hakkında isteklerimi tekrarladım göz pınarından başlamalı burun köküm, çok hafif kalkık burun ucu ve en önemlisi burnumdaki top görüntü gitmeli dedim. Sonrasında memelerimi ben ayaktayken çizdi mavi bir kalemle(bu kalemin boyası çıkmıyor 10gün kadar ki zaten silemiyordum memeyi inanılmaz hassastı)

Doktor gitti. O arada hemşireler geldi ve varis çorabı giydirdiler. On dakika geçmeden sedye geldi. Buraya kadar gayet güler yüzlü ve pozitif ben bir anda ağlamaya başladım kendimi çok tutmuştum, korkuyordum. Ameliyathaneden bir sakinleştirici iğne geldi ve açık olan damar yolumdan yapıldı hala ağlıyordum sedyeye oturdum buradan sonrasını hiç hatırlamıyorum.

Ameliyat sonrası
(planlanan ameliyat 1.5saat meme 1 ya da 1.5 saat kadar burun ameliyatım planlanmışken toplamda 5 saatte çıktım burun kökümdeki kırıklardan kaynaklı ameliyatta onları da düzeltmiş.) Bu sürede refakatçim ameliyathaneyi aramış sık sık bilgi akışında sorun olmamış.

Burnumdaki durum :

Odaya geldim ama ne gelme : burnumda delikli tampon, dudak üstünde gazlı bez, burnumda plastik bir aparat(alçı deniyor sanırım) , memelerimde direnler ve ameliyathanede giydirdikleri siyah bir sütyen, sonda ile kolumda tansiyon ölçücü bir alet bir makinaya bağlı, parmağımda mandal gibi bir şey ile yatakta titrediğimi hatırlıyorum. 15 dakika kadar sürmüş bu titreme. Ameliyat sonrası titrerken doktor geldi refakatçime bir şeyler anlattı(operasyon hakkında bilgi vermiş) benim tek sorduğum memelerim nasıl olmuş hocam 😊 bu kısmı hatırlıyorum. Narkoz etkisi geçince yaklaşık 4 saat sonra bir şeyler yiyebilirmişim. Çiğneme vs hiçbir kısıtlama yok dedi doktor. Ben yine de riske atmayıp çorba içtim. En önemli kısım belki de : benimle ameliyat olan 2 kişi daha vardı yüzleri mosmor ve gözleri kapanmıştı. Doktor refakatçime 10dk buz 10dk bekleme demiş. (buraya dikkat buzu direkt yüze uygulamıyoruz buz yanığı oluşabilir. Önce gazlı bir bez üstüne buz) Buzu hemşireler getiriyor. Burada refakatçiye çok iş düşüyor toplam 12 saat boyunca 10dk buz 10dk bekleme yapmış. Gözlerimde yüzümde buz varken uyudum hissetmedim. Hiçbir şekilde şişmedim ve morarmadım. Memelerime bakmaya çalışırken kafamı eğik tuttum orada burnum kanadı bir daha da başımı eğmedim. Başı eğmemek gerekiyor. Buza ikinci gün 4 saat kadar devam ettik üçüncü gün artık buz yapmadık direkt sarartılar geldi sanki morarmışım da onların sararması gibi.

Gelelim memelerdeki duruma;

Ağrı kesiciler serumlarla sürekli veriliyor. Uyandığımda göğsümde (burada okumuştum tuğla koyulmuş gibi his oluyor yazmıştı birisi) ne tuğla hissi az kalır on tane adam göğsüme basmış gibi öyle bir ittirilme hissi. Ya rabbi bu nasıl bir şey dedim ağrı hissetmiyordum ama ittirilme hissi korkunçtu. Ameliyathanede giydirilen bu sütyeni 1 ay kadar çıkarmayacakmışım.

İlk 4 saatte pıhtı atma ihtimaline karşı hareket etmek gerektiğini biliyordum bu sebeple bacaklarımı mümkün mertebe hareket ettirdim. Ama yürümek gerektiğinde hemşire geliyor ve yürütüyor bu kısımda sıkı takiptelerdi kendileri.

Ameliyattan 4 saat sonra hemşire geldi sondayı çıkardı yürümem gerekiyormuş. Direnlerle yürümek çok zor. Refakatçim ve hemşire birer diren alarak bir de koluma girerek beni yürüttü. Sonra çorba içtim. Uyumuşum. Uyandığımda tekrar odanın içinde refakatçimle yürüdük. Hemşire birkaç saat sonra tekrar geldi yürümem için yürüdük dedik ama yine yürüttü. Sabaha karşı koridorda yürüdüm iki tur. Yürümek ve hareket etmek önemli.

Ameliyattan sonra hastane sabahı :

Saat 8 gibi doktor geldi, durumumu sordu beni bilgilendirdi ameliyat hakkında. Memelerime baktı. Burnumun içine ışıklı bir aletle baktı. Şikayetlerimi dinledi. Memelerimdeki ittirilme hissinin üçüncü gün geçeceğini söyledi. Burnumda hiç ağrı hissetmedim hemşireler gelip gazlı bezi değiştirdi. Nefes almada hiç sorun yaşamadım ki ben burnumdan nefes alan biriyim. Memelerim diyorum ve susuyorum ittirilme hissi beter ama ağrı gibi değil garip bir duygu. Saat 10 gibi doktor tekrar geldi. Direnleri çıkardı. Düşündüğüm gibi acı yoktu nefes al dedi ve bitti. Direnler çıkınca inanılmaz rahatladım ama hareket kısıtlılığı getiriyordu. Hemşireye reçete bırakacağını ilaçları nasıl kullanmam gerektiğini anlattı. 1 antibiyotik, 1 ağrı kesici, 1 kas gevşetici, 1 ağrı kesici daha(bu üçüncü sırada içilen), 1 hapşırmayı önlemek için hap(ben çok hapşıran biri olduğum için bunu ekstra reçete etmiş) , 1 burun temizlemek için okyanus suyu yazılı idi. Evde Yüksek yastıklarla yatılacak, sağa sola dönmek yasak, sırt üstü uyunacak.

12 gibi hastaneden çıktık. (bu arada akşam yemeği sabah kahvaltısı var yemekler iyi idi)Ameliyattan sonraki 24 saat (EV) :

Burun durumu : burnumla ilgili ağrı anlamında sıkıntı yaşamadım. Başımı eğmemeye çalıştım ki hastanedeki gibi kanamasın diye. Ağrı kesici birkaç saat sonra antibiyotik sonra öteki ağrı kesici sonra hapşırmamak için hap vs vs. delikli tampondan dolayı nefes almada sorunum olmadığı için rahattım. Her gün burnumu okyanus suyu ile temizlemem gerektiğini söyledi yoksa kan sızıntıları ve mukus sebebiyle daha zor temizleme yapmam gerekirmiş. Yüzüm az da olsa ödem yaptı. Üst dudak çok hareket etmiyor ödem oldu galiba.

Meme durumu: hastanedeki gibi ağrı kesiciler etkili değildi. Göğsümdeki ittirilme hissi beni korkuttu doktoru aradım, bu hissin yarın geçeceğini daha fazla ağrı hissedersem ikinci ağrı kesiciden bir tane daha yutabileceğimi söyledi. Kollarım pek hareket edemiyordu.


Toplamda yemek yerken yorulduğum bir gündü. Refakatçim evde de 4 saat kadar buz uyguladı şişme ve ödemi engellemek için. Ameliyat öncesi biz jel buz almıştık. Boşuna almışız çünkü onlar o kadar ağır geliyor ki yüze eldivene buz doldurup hastanedeki gibi buzlardan yaptık. Doktorun dediği gibi yüksek yastık iki yastık üst üste koyduk. Kollarımın iki yanına da yastıkla destekleyip dönmeyi engelledik.Evde 2.gün :

Burun durumu : Hapşırma hissi ilaca rağmen geliyordu. Tekrar aradım doktoru. Hapşırma gelince başı yere paralel şekilde tutup yutkunma hareketi yapmam gerekiyormuş. Hapşırma hissini bu şekilde bastırdım. Yüzümün bir önceki günki ödemi 2.gün daha da arttı.

Meme durumu : günü ikiye bölebilirim öğlen 12den önce öğlen 12den sonra. Öğlen 12den önce bastırılma hissi vardı öğleden sonra azaldı. Çok daha iyiydim. Kollarım gövdemden biraz ayırabiliyordum.

Yüksek yastıkla yatmaya devam, yemek yeme gibi temel ihityaçlar ve uyuyordum bol bol.Evde 3.gün :

Burun durumu: hapşırma hissi ilaca rağmen ısrarla devam ediyordu. Yine aradım doktoru. Tamponlar yabancı madde ve ondan dolayı hapşırma hissi var dedi. Ben hapşırırım normalde de bunu belirteyim(bu sitede okuduklarımda benim gibi hapşırma sorunu yaşayan yoktu) ve hapşırdım. Burnum kanadı. Doktora gittik. Dikişlerde sorun yoktu, kanama normalmiş hapşırma hissi gelirse ve yutkunma ile geçmiyorsa ağzından hapşır dedi. Yüz Ödemi ilerlemeyi durdurdu ancak gerilemiyordu da.

Meme durumu : bastırılma hissi yoktu, hapşırdığım için dikişlere bir şey olmuş mudur diye korksam da şükür ki sorun yoktu. Kolların durumu gövdeme 90 derece hareket ettirebiliyordum. Ufak tefek işlerimi yaptım.

Evde 4.gün :

Burun durumu : günlük burun spreyi kulak çöpü ile temizlemeye devam. Doktor kontrolü vardı. Dikişleri almadı kendileri düşecekmiş. Bu arada krem vs hiçbir şey vermeyince sordum krem yokmuş okyanus suyu ile temizle sadece dedi. yüzümdeki ödem yanaklarımda toplandı yanaklarım kocamandı sincap gibi bir görüntü var yemek yemeyi engellemiyor ödem ancak görüntü olarak hayli komik.

Meme durumu : memelerdeki bastırılma hissi ağrı acı tamamen bitti. Doktor kontolü vardı. Batikonla temizlendi nasıl pansuman yapacağım gösterildi iki günde bir pansuman var. Memelerimi ilk kez gördüm. İnanılmaz güzeldi biraz küçüleceğini ödemli olduğunu söyledi.Evde 5.gün (KABUS GÜNÜ):

Antibiyotik içerken boğazıma takıldı ne ileri ne geri gitmedi. Kendime Heimlich Manevrası yaptım. Eğilmemem gerekirken eğilmek zorunda kaldım, mideme baskı yaparken dikişlerime bir şey olmuş olabilir diye çok korktum. Burnum kanamadı ama meme arama baskı yaptığım için doktora gittim tekrar. Meme altı ameliyat yerimdeki bezleri açtı çok şükür ki meme dikişlerimde bir şey yoktu burnum iyiydi. Ama çok korktuğum gün oldu.

(aradaki günler ağrı kesici içmeli sıradan günlerdi)

Evde 8.gün (TAMPONLAR ÇIKIYOR) :

Ağrı kesiciler bitti ağrı sızı hissetmiyordum. gayet iyiydim. Doktora gittik. Burnumun üstündeki alçı alındı. Kocaman bir ağırlık taşıyormuşum meğerse o an anladım. Tamponların çıkarılması korkulu rüyam idi. Nefesini tut dedi tuttum o an acı hissetmedim sandım gözümden yaş indi ancak acı hissedilmeyecek kadar hızlı çekmiş olabilir bilemiyorum bir anda eskisi gibi nefes alabildim o an delikli tampon iyi ya nefes alabiliyorum dediğim anlarda ne kadar da iyimser olduğumu fark ettim 😊 delikli tampondan nefes alabilmiş olsam da tampon çıkarılınca olduğu gibi nefes almak mutlulukmuş. Yüzümdeki ödemler gitmişti , sincap görüntüye de tamponların alınmasına kadar veda etmiştim.

Burnumu gördüm, burnumu a dostlar :KK200: ödemli de olsa muhteşemdi kesinlikle, biraz sevindim ağladım, çok uzun zaman doktor doktor gezdim. Derdimi, isteklerimi anlatmaya çalıştım ama birçoğu istediğin burun sana olmaz demişti artık hayal gibi gelirken istediğim burun elimde ayna tam karşımda idi. Şükürler olsun. Burnumu temizledim sanarken temizleyememişim maalesef doktor temizledi birazcık ve burnuma masaj yaptı nasıl iyi geldi, nasıl kaşınmış meğersem her bir burun hücrem. Hatırladıkça o anı gülümsüyorum. Ten rengi bir bant ile bantladı tekrar. Memelerime de burada bir baktı. Pansumanı güzel yapmış olduğumuzu söyledi.

Evde 9.gün :

meme durumu :
Doktora söylemedim memelerimi sütyensiz görmek istedim birkaç saat kadar sütyensiz gezdim. Sevinçten ağladım. Allah’ım o ne güzel olmuş öyle diye. Rabbime dua ediyorum her kim üzülüyorsa memesinden dolayı o maddiyatı ver ki ona bu paha biçilemez bir mutluluk. İnşallah isteyen herkese nasip olur. Birkaç saat sonra sütyeni giydim. Sütyenden sonra direnin çıktığı yerlerde korkunç bir ağrı oldu. Doktoru aradım yine. Anlattım sütyeni çıkardım az bakayım diye giydikten sonra ağrı başladı dedim. Sütyeni çıkardığım için protezler kol altına ve meme altına doğru baskı yapmış ve bu sebeple ağrı hissettiğimi ağrı kesici içmemi söyledi.

burun durumu : okyanus suyu ile temizlemeye devam ettim.

Evde 13.gün (BUGÜN) :

Memelerden dolayı hareket kısıtlılığı tamamen yok oldu maşallah. Yine de tedbiren ağır bir şey kaldırmıyorum. Memelerimdeki ödemler çok azaldı. İstediğim gibi oldular yani. Dışarı çıktım dün ve hiçbir zorlanma hissetmedim. Doktorun verdiği sütyeni ameliyattan itibaren 1 ay takmış olmam gerekiyor kaldı 17 gün 😊 sonrasında sütyen takmam gerekmiyormuş. Sarkma da olmayacak.

Burun durumu : bantlar yarın çıkacak. İnanılmaz kaşınıyor burnum.Uzunca serüvenim böyle soru olursa editlerim, yanlış yazdığım / bildiğim bir şey varsa düzenlerim. Fotoğrafları gün gün çektim kendim değişimi göreyim diye ama buraya eklemeyi bulamadım :/


EDIT :
Burun durumu 14 - 25.gün arası :

burun bantları çıktığı an şoka girdim 2 hafta kadar atel / alçı adı neyse o ve ardından bant kaldı burnumda. - Burun derim 2 hafta kadar havayla temas edemedi. Bu sebeple bandı çıkardığımda burnumun üstünde inanılmaz yağ olmuştu (yağlı cildimvar) temizlemek çok zor oldu üstelik çok da hassastı.
bantları çıkardıktan sonraki gün doktor kontrolü vardı. Burnumun ucundaki (iki delik arasında kalan et / bağlantı noktası gibi olan yer) düşmeyen dikişleri aldı doktor. Acımayacak dedi ama gözümden yaş indi. burun masajına başladık yaklaşık 2 ay kadar her gün 10 dk iki farklı hareketle masaj yapıyorum.
Masajın ilk günlerinde ödem burun köküne doğru gidiyor ve moral bozuyor. (Bir süre edit yapamama sebebim diyebilirim) Bugün masajın 10.günü burun köküne giden ödemler yok oldu ve eskisi kadar hassas değil burun ucu. Burun içi dikişler okyanus suyu ve kulak çöpü ile yapılan temizlikler esnasında düştü birkaç tane hala yerinde bakalım ay kontrolünde onlara ne olacak. Son olarak birkaç gündür düzgün koku alabiliyorum, çok keskin kokular dışında soft kokuları alamıyordum.

Meme durumu 14 - 25.gün arası :
dikiş pansumanı gün aşırı devam ediyor. artık su değebilir dedi doktor. Bir ay sonunda dikişler düşmezse alacağım dikişleri dedi. ben göremiyorum dikişleri ama düşmemiş diyor arkadaşım :/ bilemiyorum. duş esnasında bandajları çıkarıp yıkanabilirsin dediyse de doktor ben su değdirmeye cesaret edemedim. Ödem devam ediyor. Gözle görülür bir ödem olduğunu söyleyebilirim. Memelerin biri ötekine göre daha büyük olabiliyor ödem nöbetinde gibiler diyebilirim. Çatal oluşmaya başladı. hızlı tempo yürüyebiliyorum. Koşmadım hiç, doktorla görüşmeden denemeyeceğim.

EDIT 2 :
Burun durumu 38.gün :
Burnumun ay kontrolünde burun içi dikişlerimin hepsinin düştüğünü öğrendim, bu iyi haberdi. Kötü haber orijinal burnumdaki kalın deri ve yamukluk sebebiyle eski yamuk halini almaya çalışıyor burun, burun deliklerinin eşitlikleri bozuldu. "Nostril Retainer" adında bir burun aparatı kullanmam gerekiyormuş. Ya sürekli takarak 1 ay takacağım ya da sadece geceleri takarsam 3 ay boyunca takacağım. İşten dolayı mesai saatleri içinde takmam çok mümkün değil bu sebeple 3 ay kadar kullanacağım. Bu burun aparatı inanılmaz hapşırtıyor beni. Hapşırma hapına tekrar başladım.
Burnu temizlerken kulak çöpü devri bitti sümkürmek mümkün ama burun kanatlarına dokunmak yasak. Beceremediğim için kulak çöpüne devam ediyorum. Burun masajı değişti günde 3 kez 2 farklı hareketle mesaja devam ediyorum.
Burun masajı yaparken yanaklara doğru giden ödem çok çok azaldı ancak burun ucu hala çok acıyor masaj yaparken. Her tarafı inceldi küçüldü ancak burun ucu hala top gibi. Moralimi bozmayacağım, moralimi bozmayacağım bir seneye oturacak. Ancak şunu anladım burun ameliyatı iyileşme süreci çok çok önemli ve masajlar vs mesai harcamak gerekiyor.

Meme durumu 38.gün : Meme ödemlerim azalmış. Dikişlerden her iki keside de erimeyen dikişleri aldı doktor bu arada yara kabuğunu da aldı. Yara kabuğu çok kaşınır diye düşünüyordum bu dert olmadı en azından.
Meme altı kesim için "scarex" adında bir jel önerdi doktor , günde 3 kez kullanacağım. Bir de haftada iki kez c vitamini almamı önerdi. Meme masajı verdi. Meme masajını yapmıyorum. Meme masajının amacı memeyi yumuşatmakmış ama ben yumuşasın istemiyorum ayrıca masajda korktum hareketler bana sert geldi. Yapmıyorum masajı. Sigara içenlerde kesi tene göre daha koyu oluyor sigarayı azalt uyarılarına rağmen sigara içtim ve yara kabuklarının altında tenimle aynı renk olduğunu gördüm. Bence her fırsatta sigarayı bırakın tavsiyesi idi doktordan diye düşünüyorum. Koşma durumunu sordum iki aya kadar zorunda olmadıkça koşma dedi. Meme ödemlerimle ilgili çalışma hayatına dönünce ameliyat sonrası sanırım hareketten ödemlere faydalı oldu diye düşünüyorum.

meme ve burun için kontrol üçüncü ayda olacak.


Ameliyattan sonraki 5 ay 10.günden merhaba
(olur da birileri okuyorsa gelecekte ameliyat olan ya da olacaklar için ara ara yazmaya devam edeceğim.)

Burun: ameliyatın bir süre sonra burun ucu eşitsizliği için nostril kullanmaya başladım. üç ay kadar nostril retainer ı kullandıktan sonra burun deliklerimdeki eşitsizlik çok büyük oranda düzeldi. ancak bir tık daha düzgün olabilir diye düşündüm doktor gerek görmese de ben ısrarla nostril i kullanırsam kalan minimal eşitsizlik de düzelir diye düşündüm ve doktorun da onayı ile bir numara büyük nostril ile yaklaşık 1 haftadır takıyorum. bunu da hiç çıkarmazsam 1 ay kadar takarsam hallolacak. Nostril retainer burnumu büyütür mü diye korkanlar varsa kesinlikle büyütmüyor eşitliyor gönül rahatlığı ile size uygun olan nostril i kullanın. ben faydasını gördüm.

Meme: meme dikiş yerleri için kullandığım jeli ameliyattan sonra 3 ay kadar kullandım. haftada iki kez de vitamin c içtim yara iyileşmesi için iyiymiş diye. sol memem iyileşme sürecinde çok ağrımıştı yaklaşık 3 4 gün büyük acılar çekmiştim. sol meme altı dikiş izi çok ciddi oranda iyileşti ve çizgi halini aldı çok dikkatli bakıldığında belli oluyor. sağ meme dikiş izleri belli oluyor hala. aynı bakıma rağmen memenin biri ötekine göre daha hızlı veya daha yavaş iyileşebiliyormuş. bunu öğrenmiş oldum.

Genel durum : hem memelerimden hem de burnumdan çok memnunum, maşallah diyelim tabi. arada aynada uzun uzun seyrediyorum kendimi, kalın derili burun olmaz diye hevesimi kırmaya çalışan tüm doktorlara gülümsüyorum.

başarabilirsem tüm fotoğrafları bu gönderinin altına ekleyeceğim. süreci görsel olarak da merak edenler için.
Merhaba 🤗 umarım görür ve cevap verirsin 🙏🏻
bende meme büyütme yaptırmayı düşünüyorum doktor arayışındayım.
ben doğal görünsün ama büyük olsunlar istiyorum ayrık top top durmasın yapaylığı belli olmasın istiyorum bide evliyim eşim dokunduğunda sert top gibi bişi elliyor olmasın doğal meme hissi versin istiyorum. Siz çok tedaylı bir anlatım yapmışsınız Görünüşü hakkındada daha tedaylı olabilir misiniz.
dokunduğunuzda sert yapay bir hismi veriyor yoksa daha yumuşak hamur gibi Bir hismi? dimdik duran iki top gibi mi duruyor yoksa daha doğal rahat gevşek bir görüntsümü var? Birde şuan kaç beden sütyen kullanıyorsunuz? Cevaplarsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim 🙏🏻🌼
 
1.YIL BİTİMİNDE SON DURUM

Burun ucumdaki ödem için 6 ay daha var dedi doktor. Ödemli kısımlar pamukla temizlerken pamuğun rengi sarımtırak oluyor oradan anlıyoruz. Son birkaç aya kadar hafta hafta çektiğim fotoğraflarda değişimi görebiliyordum.

Burun durumu: nefes almada hiçbir sorunum yok maşallah. Bir yıl doldu ama ben kulak çöpü ile burnu temizleme olayını sevdim hayatımın geri kalanında burun temizliğimi bu şekilde yapacağım sanırım. Burnumun ucundaki top görüntü eski fotoğraflarda kaldı. Üşenmedim ehliyet ve kimlikteki fotoğrafımı değiştirdim. iş ortamım değişti soran olursa söylerdim ama fındık burun denince bana gülümsedim ve henüz soran da olmadı estetik mi diye ben de söylemedim estetik diye.

Birkaç KBB doktoru anladı onun dışında KBB ya da estetik doktor değilse anlaşılmayacak kadar kendi burnum artık. Birkaç doktor arkadaşım da yüzümde çözemedikleri bir değişim olduğunu söylüyorlar 😊 Eski fotoğraflara bakıyorum ne eziyet çekmişim ya yeni bir ben oldum, kendime geldim, güzel dediler bana yahu daha ne olsun 😊 ameliyattan birkaç ay sonra görüştüğüm kişiler yüzüme bir güzellik geldiğini söylüyorlar neden olabilir diyorum cilt bakımı mı acaba diyorlar bence burnumun yüzüme yakıştığının en büyük işareti <3

Çarpma darbeden korunma güdüsü bir süre sonra yaşam şeklime dönüştü onu gördüm burnuma gelebilecek herhangi bir sıkıntı karşısında reflekslerim çok gelişti. Burnun üstünde oluşabilecek siyah noktalar için sirke ile temizlik yaptım hep ve sıkma yoluna gitmedim hiç.

Nostril retainer ile burun delikleri eşitsizliği sorununu da çözdüm delikler eşit büyüklükte artık ancak sabır taşı gibi bir süreç geçirdim, bazen umutsuzluğa düştüm bazen teselli ettim kendimi : “bu kadar kusur da olsun” dedim. Ve emek sonuç verdi burun deliklerim artık eşit. Nostril i benim kadar uzun süre kullanan olmamıştır herhalde.

1. Yıl doktor kontrolünde 6 ay sonra tamamen inmiş olacak burun ucu ödemin dedi doktor ama bence inecek pek bir şey kalmadı (burnum yağlı deri ve bülloz tipte idi) peki diyorum ama ben inanılmaz memnunum burnumdan.

Memelerin durumu: ameliyattan aylar aylar önce meme kası için sıkı antrenmanlar yapmıştım ve göğüs kası çıkarmıştım. Göğüs kasım ile memelerimi hareket ettirebiliyorum. Sağ meme altındaki ameliyat izi belli belirsiz kaldı eğilip çok dikkatli bakmak gerekiyor, sol meme altındaki ameliyat izini bulunamıyor. Aynı beden aynı bakım ama izi birinde dikkatli bakınca görebiliyorsunuz.

His olarak bir kayıp yok bence. Koşarken doğal meme gibi hareket etmiyor / ivmelenmiyor, estetikli bir memeyi buradan ayırt ederim derim. Meme altında kalem koymalık yer yok yani sarkma yok.

Kas altı protez ameliyat sonrası o kadar acı çekmemin karşılığını görüntü olarak aldım diyebilirim sağ meme altındaki izi görmeden memelerime estetik demek imkansız. Yeterli dokunuz yoksa ki benim yoktu oturun göğüs kası çıkarın ve kas altı yaptırın derim kesinlikle. Sütyen takmıyorum, atlet üstüne bluz tamamdır çünkü hızlı hareket halinde ivmelenme olmuyor ve sallanan meme görüntüsü yok. Bu kısım kişiden kişiye değişir bana göre sallanan meme hoşuma gitmiyor, tam doğal gibi olsun derseniz bu sallanmayan meme canınızı sıkabilir. Şöyle düşünelim halay çekerkenki doğal memedeki hareket yok ama minimal düzeyde hareket tabiki var ve bu hareket acı vermiyor. Eğiliyorken hareket ediyorlar ama koşarken doğal memedeki sallanma yok. Bu da aklınıza yapay donuk doğal olmayan görüntü gibi canlanmasın. Gözlemliyorum ve doğallar ile kıyaslarken kendi memelerimde olan ve olmayan şeyleri fark edebiliyorum. Yan yatarken doğal meme gibi hareket ediyor mesela. Yer çekimine meydan okur gibi durmuyor.

(1.yıl yazan iki tane daha fotoğraf ekledim.)


Son editim de 18. Ay kontrolünde olur sanırım.
 

Eklentiler

 • 1.yıl.jpeg
  1.yıl.jpeg
  92,1 KB · Görüntüleme: 186
 • 1.yıll.jpeg
  1.yıll.jpeg
  63 KB · Görüntüleme: 181
Merhaba 🤗 umarım görür ve cevap verirsin 🙏🏻
bende meme büyütme yaptırmayı düşünüyorum doktor arayışındayım.
ben doğal görünsün ama büyük olsunlar istiyorum ayrık top top durmasın yapaylığı belli olmasın istiyorum bide evliyim eşim dokunduğunda sert top gibi bişi elliyor olmasın doğal meme hissi versin istiyorum. Siz çok tedaylı bir anlatım yapmışsınız Görünüşü hakkındada daha tedaylı olabilir misiniz.
dokunduğunuzda sert yapay bir hismi veriyor yoksa daha yumuşak hamur gibi Bir hismi? dimdik duran iki top gibi mi duruyor yoksa daha doğal rahat gevşek bir görüntsümü var? Birde şuan kaç beden sütyen kullanıyorsunuz? Cevaplarsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim 🙏🏻🌼
doğal memedeki o yumuşaklık yok, sizin tabirinizle hamur gibi bir his yok ama ele gelen bir yapaylık da yok herhangi bir kasınıza, bacak kasınıza elliyorsunuz gibi düşünün (benim protezim kas altında). regl dönemi meme sertliği gibi düşünün. durduğu yerde ya da yatarken çatal görüntüsü yok, kıyafet ile ancak o çatal görüntüyü sağlayabilirim gibi düşünüyorum. zaten çatal otururken varsa sarkma vardır demek.
ameliyattan sonra kilo da aldım veremiyorum maalesef göğüs altım 80cm'e yaklaştı 75ten 80 bedene geçtim cup olarak da C cup ama sütyen takmıyorum günlük hayatımda.
 
X