Ayetlerdeki Kişisel Gelişim Mesajları

vera2020

Guru
Kayıtlı Üye
8 Şubat 2009
1.315
1.861
49
Binlerce yıllık insanlık birikiminin, tüm kişisel gelişim kitaplarının toplamının zerresi bile olamayacağı muhteşem kitap, Kur'an-ı Kerim'den, kişisel gelişime yönelik (bazı) ayetler.

NOT:ırfan Gürkan Çelebi, aslında yazar, yönetmen ve oyuncu. 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde dramatik yazarlık eğitimi almış. TiyatRol ıstanbul’un genel sanat yönetmeni. Takvim gazetesinde köşe yazıları yazıyor. Uzun yıllar radyo programcılığı yapmış. Çelebi’nin ayetlerden çıkardığı mesajlar.

ısra 37: Yeryüzünde kibir ve azametle yürüme.

Müddesir 4-5: Giydiğin elbiselerini her zaman temiz tut. Azaba vesile olan kötü şeylerden sakın.

Bakara 156: Çaresizlik tuzağına düşme. Her zaman bir umut ışığı olduğunu aklından çıkarma.

Beled 5-6: Her şeye hakim olmak için uğraşıp hayatı yaşanmaz hale çevirme.
Hucurat 10: Şüphesiz müminler birbirleri ile kardeştir. Öyle ise dargın olan kardeşlerinizin arasını düzeltin.

Muhammed 7: ıyiliği karşılık beklemeden yap.

Rum 21: Tek başına mutlu olunamayacağını bil. Çevrenin mutluluğu için gayret göster.

Vakıa 83-87: Ölümden korkmak yerine, ölüm gerçeğiyle yüzleş.

Bakara 263: Yaptığın iyilikleri unut. Anlatarak onları kıymetsizleştirme.

Furkan 63: Sana yapılan kötülüğün karşılığını vermek yerine. Öfkenin dinmesini bekle.

ınşirah 1-3: Seni huzursuz edecek işlerden uzak dur. ıhtirasını törpüle.

Maun 4-5: Eleştirinin keskin bir bıçak olduğunu unutma. Söyleyeceklerini iyi tart.

Mücadele 7: Hiçbir sırrın sonsuza kadar gizli kalamayacağını unutma.

Rahman 7-9: Çıkarcı olma. Adil davran.

Tekasür 1-2: Kibrine yenilip hep daha fazlasını isteyerek hayatını zehir etme.

Tevbe 40: En zor zamanda bile kesinlikle ümitsizliğe kapılma.

Fatır 19-22: Senden iyi durumda olanlara bakıp üzüleceğine, senden zor durumda olanları görüp rahatla.

Fecr 27-28: En sevdiğin şeyleri, başkalarıyla paylaşmanın keyfine var.

Hakka 33-35: Hayatının vazgeçilmezleri olsun. Onları küçük çıkarlar için asla feda etme.

Haşr 10: Muhatabına güvenmek istiyorsan, önce sen güvenilir ol.

Kalem 1-2: Yazdıklarının ve yaptıklarının peşini bırakmayacağını unutma. Gücünü insanların yararına kullan.

Münafıkun 4: Bencil olma, tebrik etmeyi bil.

Saff 2: Yalandan uzak dur.

Yusuf 32-33: Modern hayatın çarpıklaştırdığı kadın-erkek ilişkilerinin, hayatını esir almasına izin verme.

Ankebut 41: ıyi bir dostun, paha biçilmez olduğunu aklından çıkarma.

Al-i ımran 92: ıyilik yapma arzunu, şarta bağlama. Vermek almaktan daha büyük bir ihtiyaçtır, asla unutma.

En'am 50: Ön yargılarla hayatı kendine zehir etme.

En'am 60: Bildiklerinle açıklayamadığın şeyler, hayatının kâbusu olmasın.

Felak 1-5: Korkuların tutsağı olarak yaşamaktan vazgeç.

Hacc 46: Kendini, hep daha iyiye ulaşmak zorunda olduğuna koşullama.

ıbrahim 42: Merhametli olmaktan asla vazgeçme.

ısra 23: Anne ve babana 'off' bile deme.

Nisa 149: Kendini sürekli övmekten uzak dur.

Yunus 12: Vazgeçilmez olmadığını kabul et.

Enfal 56: Sözünüzde durmamanın utanç verici olduğunu aklından çıkarma.

Furkan 43: Heveslerini kendine ilah edinme.

Necm 3: ınanma duygunu diri tut.

Nisa 58: Karar verirken, vicdanının sesini duymazlıktan gelme.

Son düzenleyen: Moderatör:
çok güzeldi insanlar bunları yerine getirebilse heralde daha mutlu bir toplum okurduk, Bizi yaratandan daha iyi kim bilebilirki teşekkürler paylaşımın için,

paylaşımın için çok teşekkürler inan okurken bile insanın içini yumuşatıp,merhamet duygusunu canlandırıyor.Birde bu ayetleri uyguladığımızı düşün.........

Bildiklerinle açıklayamadığın şeyler, hayatının kâbusu olmasın
Heveslerini kendine ilah edinme
bu iki ayet sanki ban özel inmiş gibi hissettim bi anda..
bu ayet de benim hayat felsefelerimden birini anlatıyo sanki...
Vermek almaktan daha büyük bir ihtiyaçtır, asla unutma.

a.s.Çok çok güzeldi canımkaydirigubbakcemile3teşekkürlervereliniortak
alkisalkisalkiskaydirigubbakcemile5alkisalkisalkis​

YA RAB!
Bizi kurana aç
AMİN

Kuranı bize aç
AMİN

Aklımızı kurana aç
AMİN

Kuranı aklımıza aç
AMİN

Kalbimizi kurana aç
AMİN

Kuranı kalbimize aç
AMİN

Kuranın manalarını gönlümüze nazil et ya rabbi
AMİN

Kuranı hayatımıza nazil et ya rabbi
AMİN

Kuranı aklımıza nazil et ya rabbi
AMİN

Kuranı sevdamıza nazil et ya rabbi
AMİN

Kuranı arzumuza nazil et ya rabbi
AMİN

Kuranı umudumuza nazil et ya rabbi
AMİN

Kuranı geleceğimize nazil et ya rabbi
AMİN

Kuranı halimize nazil et ya rabbi
AMİN

Kuranı bu topraklara nazil et ya rabbi
AMİN

Kuranı şu sokaklara nazil et yarabbi
AMİN

Kuranı yavrularımızın hayatına ve hafızasına nazil et ya rabbi
AMİN

Kuranı bizim hayatımıza nazil et ya rabbi
AMİN

Ya rabbi kuransız yaşamak izhansız ve imansız yaşamaktır
Kuransız yaşamak anlamsız yaşamaktır
Hayatımızın anlamını alma Ya Rabbi :Saruboceq:

Allah Razı Olsun Arkadaşım çok değerli bir paylaşım yapmışsın :1hug:

dinimiz kadar güzel bir felsefe,kitabımız kadar muhteşem bir eser yeryüzünde daha yok.olamazda.ama bizler ninelerimizden gördüğümüz gibi kuran öğrenmeye değil arapça öğrenmeye çabalayıp okuduğumuz için hiçbirşey anlamıyoruz malesef.düşününen ve yargılayan bazı insanlar ise kitabımızın en iyi tefsirlerini bulup onları okumaya gayret ediyor ve işte asıl orada olay başlıyor.

biraz zaman harcasak biraz tabulardan kurtulup kendimiz için bişey yapsak daha neler keşfedip hayatımız nasıl değişecek.ne kadar bilgi,öğüt,tavsiye,ders,ödül,ceza,yaratıcılık var aslında kitabımızda.araştırıp öğrenip yaşayıp yaşatmalıyız.

çok teşekkürler paylaşımın için,ellerine ve gönlüne sağlık...

dinimiz kadar güzel bir felsefe,kitabımız kadar muhteşem bir eser yeryüzünde daha yok.olamazda.ama bizler ninelerimizden gördüğümüz gibi kuran öğrenmeye değil arapça öğrenmeye çabalayıp okuduğumuz için hiçbirşey anlamıyoruz malesef.düşününen ve yargılayan bazı insanlar ise kitabımızın en iyi tefsirlerini bulup onları okumaya gayret ediyor ve işte asıl orada olay başlıyor.

biraz zaman harcasak biraz tabulardan kurtulup kendimiz için bişey yapsak daha neler keşfedip hayatımız nasıl değişecek.ne kadar bilgi,öğüt,tavsiye,ders,ödül,ceza,yaratıcılık var aslında kitabımızda.araştırıp öğrenip yaşayıp yaşatmalıyız.

çok teşekkürler paylaşımın için,ellerine ve gönlüne sağlık...

vereliniortakalkisalkisalkis:lepi:kaydirigubbakcemile5
şahsen ben şimdi Kuranın türkçesini okuyup bitirme gayreti içinde olanlardanım.dünyaya ve dine bakış açım değişti diyebilirim..o kadar çok kitap okuyoruz ki ömrümüz boyunca ama nüfus cüzdanımızda yazan dinimiz islamı bize anlatan kutsal kitabı okuma konusuna gelince ne yazık ki büyüüüük bi gaflete düşüyoruz.. belki de dediğin gibi ninelerimizin geleneğini devam ettirip,arapçasını öğrenmeyi vazife biliyoruz sadece kendimize...şimdiye kadar okumamakla çok şey kaybettiğimi düşünüyorum..keşke bi akıl veren olsaydı ya da belki zorlanmam gerekiyosa okumak için zorlayan da okusaydım diyorum...bütün insanlığın okumasını sağlamak için üstüme düşen bi görev olsa da yapabilsem aracı olsam diyorum bazen hatta...özellikle önceki peygamberlerin ve kavimlerinin hayatları beni çok etkiledi...umarım, inanıyorum diyen hatta inanmıyorum bile diyen herkes dinimizin kutsal kitabını geç kalmadan,ömründe bir kez olsun okuyup anlamaya çalışır...

vereliniortakalkisalkisalkis:lepi:kaydirigubbakcemile5
şahsen ben şimdi Kuranın türkçesini okuyup bitirme gayreti içinde olanlardanım.dünyaya ve dine bakış açım değişti diyebilirim..o kadar çok kitap okuyoruz ki ömrümüz boyunca ama nüfus cüzdanımızda yazan dinimiz islamı bize anlatan kutsal kitabı okuma konusuna gelince ne yazık ki büyüüüük bi gaflete düşüyoruz.. belki de dediğin gibi ninelerimizin geleneğini devam ettirip,arapçasını öğrenmeyi vazife biliyoruz sadece kendimize...şimdiye kadar okumamakla çok şey kaybettiğimi düşünüyorum..keşke bi akıl veren olsaydı ya da belki zorlanmam gerekiyosa okumak için zorlayan da okusaydım diyorum...bütün insanlığın okumasını sağlamak için üstüme düşen bi görev olsa da yapabilsem aracı olsam diyorum bazen hatta...özellikle önceki peygamberlerin ve kavimlerinin hayatları beni çok etkiledi...umarım, inanıyorum diyen hatta inanmıyorum bile diyen herkes dinimizin kutsal kitabını geç kalmadan,ömründe bir kez olsun okuyup anlamaya çalışır...

Bu güzel duanıza katılmamak elde mi? insanlar yavaş yavaş daha bilinçli hale geliyor yeniden.. Arapça okumanın ve dinlemenin de ruha ve kalbe çok çok faydaları var... Biz göremesek, bılmesek ve hissedemesek de... Ancak elbette yüce kitabımız biz şaşırmayalım diye, hayatımızı ona göre düzene koyup hem bu dünyamızda kişisel ve toplumsal olarak gelişelim hem de ebedi yurdumuzu kazanalım diye çok güzel mesaj, tavsiye ve emirlerle dolu. Hangi kişisel gelişim kitabı bu anlamlı mesajların önüne geçebilir ki zaten? ınsanı garanti olarak huzur, gelişim ve mutluluğa eriştirecek bir hazineye sahibiz.. Hem de bedava. Yeter ki zaman ayıralım, yeter ki her gün sayfalarını aralayıp o mesajları canla başla ayetlerin altlarını çize çize adeta aşındıralım, kafa yoralım, tekrar tekrar okuyarak ayetleri çevremizle, sevdiklerimizle müzakere ede ede günlerimizi süsleyelim, bizim ve sevdiklerimizin gelişeceği günlere kısa sürede erişelim inşaalllah...:Saruboceq:

Son düzenleyen: Moderatör:
gerçekten süper bir yazı hemen pc'm de özel yazılarım arasına ekliyorum.ALLAH razı olsun ark.ım

Fatır 19-22: Senden iyi durumda olanlara bakıp üzüleceğine, senden zor durumda olanları görüp rahatla.

Çok güzel bir yazı..
Kafa yorandan da, buraya taşıyıp vesile olandan da Allah razı olsun.

YA RAB!
Bizi kurana aç
AMİN

Kuranı bize aç
AMİN

Aklımızı kurana aç
AMİN

Kuranı aklımıza aç
AMİN

Kalbimizi kurana aç
AMİN

Kuranı kalbimize aç