Ayrıntılı ultrason haftasında bebeğin ense kalınlığı normalin üstünde.Sevinmek haram bana...

niles-selin27

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
29 Eylül 2014
226
134
Merhaba arkadaşlar.Şu anda 22 haftalık hamileyim.12. haftada yapılan ikili testte bebeğimin ense kalınlığı 3.7 çıktı.Kabus dolu 2 aydan sonra amniyosentez oldum 17 ekimde.ön sonuçlar(down sendromu) normaldi.tüm sonuçlar 3 hafta sonra dediler ama ben çok erken sevindim sanırım.bebeğimde herşeyin normale döndüğünü düşünmüşken 21. haftamda yaptırdığım ayrıntılı ultrasonda nukal fold (ense kalınlığı) 6.2 mm çıktı.Normalde 14. haftadan sonra inmesi gereken kalınlık ben de inmemişti.Tüm sonuçları almadan şimdi bir de genetik 'arrey' testi diye daha ayrıntılı bir kromozom testıyle kromozom anormalliklerini incelicek.Bebeğinin ensesi bu haftalarda bu kalınlıkta olup sağlıklı doğum yapan var mı?

Bebeginizin durumu nasil suan?? Bendede ayni sorun varda?

daha doğum yapmadım.bekliyoruz inşallah sağlıklı olur.ultrasonda ayrıntılı kalp taramasında vs. bi sorun gözükmüyo en korktuğum gelişim aşamasında bi sorun çıkması gelişim geriliği zeka geriliği gibi Allah korusun. sizin ense kalınlığı mı vardı? amniyo oldunuz temiz çıktı ama ense kalınlığı mı düşmedi?

daha doğum yapmadım.bekliyoruz inşallah sağlıklı olur.ultrasonda ayrıntılı kalp taramasında vs. bi sorun gözükmüyo en korktuğum gelişim aşamasında bi sorun çıkması gelişim geriliği zeka geriliği gibi Allah korusun. sizin ense kalınlığı mı vardı? amniyo oldunuz temiz çıktı ama ense kalınlığı mı düşmedi?
Evet bizde kistik higroma denildi. Cvs yapildi sonuclar temiz haftaya ayrintili ultrasona gircem o zaman neresinde ne var cikacak sanirim. gecen hafta gittigim bi doktorda kistk higroma degil bence dedi ama ensedeki omurgada aciklik var gibi mide genis dedi. Eger ayrintilida kesin kistik higroma derlerse sonlandir bence gebeligi dedi :KK43:

En garantisi cvs ve amnıyosentez. ama kistik hıgroma da kromozomsal bı hastalık değil mi? öyle olsa çıkmaz mıydı cvs de? Allah çok büyük inşallah sağlıklı olur bebeklerimiz.omurga açıklığı bu zamana kadar gözükürdü bence olsa.

Bu doktorlar zaten illa bişey arıcaklar bana da öyle yaptılar 1/50 down riskin var çoook büyük bi risk dediler aldırmayı düşünmediğimiz için amnıyo yapmadık basta sonra ben kafayı yıcek gıbı oldum neyle karsılascamı bılıyım dıye yaptırdık.down açısından temiz çıktı ayrıntılıda ense kalınlığı düşmesi gerekirken düşmedi benim.Araştırma hastanesinde arrey çalışalım dediler bu da yeni bi araştırma yöntemi heralde amnıyosentezden sonra yaygınlaştırmaya çalışıyolar.
yaptılar.
22. kromoozmda artış tespit ettiler eşimle benim kanımı aldılar aynı sorun bende de varmış yani benim de 22. kromozomum fazla parca barındrıyomus.Ben normalim şükür ama doktor 50 tane anomali olabılır bebekte diye saydı sonlandırmak istıyo musun dedi. 6 aylık olmuşum zaten düşünmüyodum da devam etme kararı aldık.Normal doktorumla takıplere devam ettık.Hamdolsun bı anomali gözükmedi şu ana kadar tek korkum ıste zeka ve gelişim geriliği o da dogduktan sonrabelli olcak. Allah bu canı verıosa vardır bır hayrı diye düşünmeye çalısıyorum mucize resmen yoktan var olan 9 ay sonunda tekmelerini hissettiğin bir can taşıyosun Allah istemesse zaten nasip etmez.Allah hepimizin yardımcısı olsun.

En garantisi cvs ve amnıyosentez. ama kistik hıgroma da kromozomsal bı hastalık değil mi? öyle olsa çıkmaz mıydı cvs de? Allah çok büyük inşallah sağlıklı olur bebeklerimiz.omurga açıklığı bu zamana kadar gözükürdü bence olsa.

Bu doktorlar zaten illa bişey arıcaklar bana da öyle yaptılar 1/50 down riskin var çoook büyük bi risk dediler aldırmayı düşünmediğimiz için amnıyo yapmadık basta sonra ben kafayı yıcek gıbı oldum neyle karsılascamı bılıyım dıye yaptırdık.down açısından temiz çıktı ayrıntılıda ense kalınlığı düşmesi gerekirken düşmedi benim.Araştırma hastanesinde arrey çalışalım dediler bu da yeni bi araştırma yöntemi heralde amnıyosentezden sonra yaygınlaştırmaya çalışıyolar.
yaptılar.
22. kromoozmda artış tespit ettiler eşimle benim kanımı aldılar aynı sorun bende de varmış yani benim de 22. kromozomum fazla parca barındrıyomus.Ben normalim şükür ama doktor 50 tane anomali olabılır bebekte diye saydı sonlandırmak istıyo musun dedi. 6 aylık olmuşum zaten düşünmüyodum da devam etme kararı aldık.Normal doktorumla takıplere devam ettık.Hamdolsun bı anomali gözükmedi şu ana kadar tek korkum ıste zeka ve gelişim geriliği o da dogduktan sonrabelli olcak. Allah bu canı verıosa vardır bır hayrı diye düşünmeye çalısıyorum mucize resmen yoktan var olan 9 ay sonunda tekmelerini hissettiğin bir can taşıyosun Allah istemesse zaten nasip etmez.Allah hepimizin yardımcısı olsun.
Yok kistik higroma kromozomal bi hastalık değil. Lenf damarlarinin tikanmasina bagli olusan kistik yapilarmis. % 50 kromozomal bozukluk eslik ediyo dedi doktor ama bizde cikmadi cok şükür. ya da kalple alakali bi sorun olabilir dediler haftaya ayrintilida belli olacak insallah bisey cikmaz. Ama peki bu ense neden kalin mide neden genis insan ister istemez cok üzülüyo :KK43:

12. haftamda yaptıkları ölçümde kalınlık 3.7 idi benim.bana da kaç doktor down riski yanında kistik higroma olabilir çok ciddi kalp rahatsızlıkları olabilir dediler ama hamdolsun o dönem de sonrasında da büyük bi sorun gözlenmedi.Rabbim korusun hepsini.şimdiye kadarkalpte şüpheli bi durum gördüler mi? ben zırt pırt ultrasona girdiğim için 18. haftama kadar sürekli soruodum kalpte sorun gözüküyo mu diye.tam belli olmaz ama buyuk sorunlar gözükebilir bu haftaya kadar.

12. haftamda yaptıkları ölçümde kalınlık 3.7 idi benim.bana da kaç doktor down riski yanında kistik higroma olabilir çok ciddi kalp rahatsızlıkları olabilir dediler ama hamdolsun o dönem de sonrasında da büyük bi sorun gözlenmedi.Rabbim korusun hepsini.şimdiye kadarkalpte şüpheli bi durum gördüler mi? ben zırt pırt ultrasona girdiğim için 18. haftama kadar sürekli soruodum kalpte sorun gözüküyo mu diye.tam belli olmaz ama buyuk sorunlar gözükebilir bu haftaya kadar.
Simdilik kalple alakali bi sorun görmüyorum varsada cok onemli degildir demisti doktorum ama ayrintilida belli olur demisti

Canim naptin dogdu mu bebis... ben ayrintiliya girdim suan sadece ense pilisimiz kalin 6 nin ustunde ve kistik higroma da degilmis. ense kalinligi ve bebegimin 1 hafta geriden gelmesinden Baska bi sorun gormediler simdilik ve array testi yaptiriyoruz 15 güne sonuc cikarmis... eger sonuclar temiz gelirse bu ense kalinligi neden olur hala cozemedim..

Hesaplarima gore su an dogurmus olman lazim bize de haber ver lutfen insallah kucagina almissindir saglikla bebegini...

Kızlar benim bebeğimde de aynı sorun var, ense kalınlığı 13. haftada 3.4 idi, 14. haftada perinatolji uzmanına ölçtürdük 3.0-3.1 olarak ölçtü. Çok üzülüyorum. Şuan 15. haftadayız, yarın amniyosentez yaptıracağım. Benim de merak ettiğim eğer amniyosentez temiz çıkarsa, kalp ekosu ve ayrıntılı ultrason da iyi çıkarsa sonra ne olacak???

Kafayı yemek için yani...günler de o kadar yavaş ilerliyor ki inadına...
Önümüzdeki hafta da 4lü test yaptırıcam...ben 2 doktora gidiyorum, biri kendi doktorum bir uzman, diğeri ise prof. perinatoloji uzmanı...İzmir'deyim...

Sonuçlarınız, durumunuz nasıl lütfen paylaşın...

Kızlar benim bebeğimde de aynı sorun var, ense kalınlığı 13. haftada 3.4 idi, 14. haftada perinatolji uzmanına ölçtürdük 3.0-3.1 olarak ölçtü. Çok üzülüyorum. Şuan 15. haftadayız, yarın amniyosentez yaptıracağım. Benim de merak ettiğim eğer amniyosentez temiz çıkarsa, kalp ekosu ve ayrıntılı ultrason da iyi çıkarsa sonra ne olacak???

Önümüzdeki hafta da 4lü test yaptırıcam...ben 2 doktora gidiyorum, biri kendi doktorum bir uzman, diğeri ise prof. perinatoloji uzmanı...İzmir'deyim...

Oncelikle gecmis olsun cnm.. ben bebegimi kaybedeli 2 ay oldu. 23haftalikken sonlandirildi.. bizde de ense kalinligi vardi.. cvs yaptirdik sonuc temiz geldi. Noonan sendromu olabilir dediler ona baktilar o da temiz cikti. O zaman kalple alakalidir dediler Ayrintili ultrasonda kalple alakali bi sorun cikmadi. En son 20 haftalikken mikro array testi yaptirdik. (1100 tl) ve onda langer giedion sendromu cikti :KK43: ve gebeligimi sonlandirdik.. eger maddi durumunuz iyiyse direkt array testi yaptirin.. cvs ve amnio da belli basli kromozom bozukluğuna bakiliyo.. :KK43: ama arrayde bütün kromozomlar detayli inceleniyo

canı
Oncelikle gecmis olsun cnm.. ben bebegimi kaybedeli 2 ay oldu. 23haftalikken sonlandirildi.. bizde de ense kalinligi vardi.. cvs yaptirdik sonuc temiz geldi. Noonan sendromu olabilir dediler ona baktilar o da temiz cikti. O zaman kalple alakalidir dediler Ayrintili ultrasonda kalple alakali bi sorun cikmadi. En son 20 haftalikken mikro array testi yaptirdik. (1100 tl) ve onda langer giedion sendromu cikti :KK43: ve gebeligimi sonlandirdik.. eger maddi durumunuz iyiyse direkt array testi yaptirin.. cvs ve amnio da belli basli kromozom bozukluğuna bakiliyo.. :KK43: ama arrayde bütün kromozomlar detayli inceleniyo

canım çok çok geçmiş olsun...kader diyorum bende artık ne diyeyim...inanıyorum ki için çok acımıştır ama insan bir seçim yapmak zorunda kalıyor maalesef...o zaman amniyosentez de iyi çıksa bile hiç bişey bitmeyecek yani...

o zaman amniyosentez yaptırmamalı mıyız canım kafam çok karıştı? array test ne testidir, neyden bakılıp ta yapılıyor kan mı amniyo sıvısından mı? testi de hemencecik araştırdım, sizde çıkan rahatsızlığı da ama pek bilgi edinemedim. kısaca bahsedebilir misin canım ikisinden de rica etsem...bilgim olsun benim de...

canı

canım çok çok geçmiş olsun...kader diyorum bende artık ne diyeyim...inanıyorum ki için çok acımıştır ama insan bir seçim yapmak zorunda kalıyor maalesef...o zaman amniyosentez de iyi çıksa bile hiç bişey bitmeyecek yani...

o zaman amniyosentez yaptırmamalı mıyız canım kafam çok karıştı? array test ne testidir, neyden bakılıp ta yapılıyor kan mı amniyo sıvısından mı? testi de hemencecik araştırdım, sizde çıkan rahatsızlığı da ama pek bilgi edinemedim. kısaca bahsedebilir misin canım ikisinden de rica etsem...bilgim olsun benim de...
Array testine cvs te alinan parcadan ya da amniyosentezde alinan sividan bakiliyo cnm.. Mesele ben bir daha gebe kaldigimda cvs yaptircam ama cvs ten array isteyecegim direkt... langer giedion sendromu 8.kromozomdaki delesyondan ve komsu genlerin etkilenmesinden oluyo. Mental reterdasyon kemik bozukluklari karakteristik yüz sekli gözüküyo malesef :KK43:

Önümüzdeki hafta da 4lü test yaptırıcam...ben 2 doktora gidiyorum, biri kendi
doktorum bir uzman, diğeri ise prof. perinatoloji uzmanı...İzmir'deyim...

Merhaba,bizimde ense kalınlığı 4,4 çıktı cvs yaptırdı bir sorun çıkmadı pazartesi günü kontrolum var,inşallah incelmistir.cvsden sonra içim rahatlamisti ama burda okuduklarimdan sonra moralim bozuldu.bende izmirdeyim fuat akercana gidiyorum,sen kime gidiyorsun

ben Adnan Keklik'e gidiyorum, Alsancak'ta muayenehanesi. Bir de içime sinmedi 1-2 uzmana daha göründüm ense kalınlığı için ama aynı sonucu aldık genelde...
CVS'nin temiz çıkması cok güzel cok sevındım bence çok korkmamalısın şuan için...
4'lü testini yaptırdın mı?
4'lü test sonucu ve ayrıntılı ultrason önemli bizim gibi sorun yaşayanlar için...
en kötü ihtimal amniyosentez diye düşünüyorum...demek sen de 17. haftadasın benim gibi:KK24:

ben de panorama teste benzeyen bir kan testi yaptırdım Amerika'dan onun sonucunu bekliyorum:KK34:beklemek çok kotu değil mi...

Kizlarr cvs ve amnio ile vakit kaybetmeyin bence array yaptirin direkt :KK43: biliyorsunuz benim cvs sonucum temiz cikmasina ragmen array yaptirdik ve langer giedion sendromu çıktı. Cvs ve amnioda 3 lü tarama yapiyolar yani sadece 3 sendroma bakiliyo :KK43: onlarla ugrasmak yerine 1000 tl verin array yaptirin.. ben simdi tekrar gebe kalirsam bana cvs ya da amnio onerecekler. Ama ben direkt array yaptiracagim yoksa aklimda hep bi suphe kalacak

X