Az önceki konumda güldük eğlendik bunda vahvahlanalim zor durumdayim

Adamın ki, hastalık takıntı iticilik cimrilik ne derseniz daha fazlası. Öyle ki, içten içe böyle olup yansıtmasa en azından çevreye yine umut var derim ama adam da ne utanma kalmış ne arlanma. Okurken yerin dibine girdim onun yerine, tiksindim, itildim. Lütfen oturup ciddi ciddi konuşun, gerekirse psikolojik destek aldırın ancak para gidecek diye ona da yanaşacağını sanmıyorum, kızdan çikolata dilenmeye benzemiyor terapiler malum 🙄🙄

Kıtlık zihniyeti ya da kıtlık bilinci hayattaki kaynakların sınırlı olduğuna ve bu kaynakların tükenmesinden endişe etmeye dayanan olumsuz bir inanç sistemi. Bolluk zihniyeti ise bunun tam tersine, dünya üzerindeki sonsuz kaynakların ve fırsatların farkında olmaya dayanan ve bunlara erişmenin herkes için mümkün olduğuna odaklanan bir düşünce yapısı. Kıtlık bilinci, insanların kendilerini sürekli yetersiz hissetmelerine, ellerinde yeteri kadar ‘bir şey’ olmadığına inanmalarına, tatminsiz yaşamalarına ve olumsuz düşüncelerin arasında kaybolmalarına neden olurken; bolluk bilinci insanların yaşamdaki fırsatların farkına varmalarına, kendilerine güvenerek ve akışın gücüne inanarak daha pozitif yaşamalarına zemin hazırlıyor. Diğer bir deyişle; kıtlık zihniyeti, yaşamın sınırlı kaynaklarla dolu olduğuna inanmamıza neden olurken, bolluk zihniyeti, sonsuz fırsatların ve kaynakların dünyamızı doldurduğuna dair bir inanç sistemi.

Kıtlık zihniyeti ya da kıtlık bilinci hayattaki kaynakların sınırlı olduğuna ve bu kaynakların tükenmesinden endişe etmeye dayanan olumsuz bir inanç sistemi. Kıtlık bilinci, insanların kendilerini sürekli yetersiz hissetmelerine, ellerinde yeteri kadar ‘bir şey’ olmadığına inanmalarına, tatminsiz yaşamalarına ve olumsuz düşüncelerin arasında kaybolmalarına neden olurken; bolluk bilinci insanların yaşamdaki fırsatların farkına varmalarına, kendilerine güvenerek ve akışın gücüne inanarak daha pozitif yaşamalarına zemin hazırlıyor. Diğer bir deyişle; kıtlık zihniyeti, yaşamın sınırlı kaynaklarla dolu olduğuna inanmamıza neden olurken, bolluk zihniyeti, sonsuz fırsatların ve kaynakların dünyamızı doldurduğuna dair bir inanç sistemi geliştirmemizi sağlıyor.

Eşinizin sorunu bu sanırsam🤷‍♀️

Ben bunun zor şartlarda yaşamakla alakası olduğunu düşünmüyorum. Tamemen kişinin mizaci ile alakali.

Benim babam da yoklukta büyümüş. Şu an çılgınlar gibi yiyor içiyor. Hakeza eşim de zor şartlarda büyümüş. Okurken kantinde çalışıyordu hatırlıyorum. Su an neye heves edersek alıyor. Ben çok yokluk gördüm gençliğimi yaşamak istiyorum diyor.

Insanın mizaci kolayca değişecek bir şey değil
Karşınıza alin konuşun ama büyük beklentilere girmeyin cünkü can çıkar huy çıkmaz. Eşinizin tabiatı bu.

Çok zor şartlarda büyüyen ama gerçekten çok zor şartlarda buyuyen kişiler genelde 2 ucta oluyor

Ya sürekli harcama derdinde
Ya da sürekli biriktirme derdinde

Benim cevremde iki kişi var biri bebekken gerçekten 1 tane ekmek alacak paraları bile olmamış, diğeri gölcük depremi yaşamış bir tabaklari kalmis. İkisi de şu an çok iyi yerdeler ama ikisi de harcamaya aşırı duskunler

Diğer örnek de aşırı cimri olan taraf

Aşılmıycak sorunlar değil ama sizde birikmiş.Eşinizin yaptıkları gözünüze batıyor.Evet insan sinir olur da bu kadar soğumaz yani.Ablamın eşi de böyle.Maddi durumu çok iyi üstelik.Değişmedi ama zaman içinde törpülendi diyelim.

Sadece cimrilik değil, beleşcilik, açgözlülük.
Çocuğun çikolatasına köpeklik yapan babadan söz ediyorsunuz.
Bunu oyun amaçlı da yapabilir ama sonunda o çikolatayı yemez mesela normal baba. Ya da çocuk ısrar ederse azcık ısırır falan.

Bence konuşun, iğrenme devam ederse evlilik iyice çıkmaza girer.

Ac değilim deyip çocuğa sipariş edilen yemeğe yumulmak gerçekten çok itici Kendine de ısmarlama batmaz herhalde.
Evine gelen misafiri nerdeyse çay içirip dehliyor,ama kendi misafirlige yemeye gidiyor.Hele evinde misafire "bu yemek ne çabuk bitti " demesi tam bir hakaret.
İster boşanın ister boşanmayın kocanız cimri ,ama öyle yokluktan geldi diye değil mizacı bu ,yoksa misafire de zahmet ettirmez çay içip döner kendine çakal bu tipler.Başkalarının tabağında ,cebinde gözü olan tipler iğrenç gelir bana. Aza tamah etmeyen ,olanla yetinmeyen insanlar her zaman kaybeden ve sevdiklerine zarar verenlerdir .....

Eşim cimri ve bencil bir insan ama ailesine karşı değildi ama artık bize karşıda öyle olmaya başladı utanıyorum artık bu durumdan.
Bunu nasıl degistirebilirim.

Mesela misafir gelecek alışveriş yapıyoruz bunun için bu kadar masrafa gerek varmiydi diyor .
Yada misafir gelecek yemeğe gelmez bı çay içer gider diyor son dk hep yemek stresine giriyorum.

Misafir vardı bizde yapılan yemek bitti kadının yanında o kadar çok yemek nasıl bitti oooo diyor.

Ama kendi misafir lige gidecekse orda yeriz diyor .

Disardayiz mesela yemek yiyoruz hemen kendinkini bitirip bizden yiyiyir.yegenlerimle yemeğe gitmiştik çocukların yemeklerinden tadını merak ettim diye aldı yerin dibine girdim

Ev eşyalarına çok dikkat ediyor kırılmasın cizilmesin. Çocuk oynuyor yapma kırılır etme kırılır diyor.

Bir iki ticarete girecek gibi oldu bize getirisi çok iyi olacaktı .Ac gozlulugunden fırsatlari kaçırdı. Gözü hep başkasının cebinde o daha çok kazancak o daha kârli olcak vb .Sonrada adamlar onla iş yapmayıp başkasıyla yapınca vay efendim beni sırtımdan vurdu diyor.

Sehir dışına gezmeye gidiyoruz onun için gezmek yeter yemek yememek için bin takla atıyor.Acik açık da söylemiyor hep bir geçmiştirme içinde

İnsanlara bir iyilik yapmaz ama eş kaza yapsa böburlenmekten de geri kalmaz.

Ortak bir yere gidilecekse hesap vakti hep salağa yatar gormezden gelir utanıyorum artık

Arkadaşlarin çocuğu var mesela bizim kıza birşey alir.demez dur o çocugada alim yada sorayım ki arkadaşlarimiz öyle insanlar değil öderler alırlar.

Bir şey alcam mesela buna ihtiyacın varmı gerçekten der.
Pazara gideriz yeter yeter der.
Kendi birşey alçak dilenci gibi az az alır.
Bir şey aldık yedik içtik hesap geldi mesela fazla geldi gidiyor soruyorr neden diye yada insan için de ooooo diye kendini rezil ediyor.fazla hesapta günümüz şartlarında çok normal rakamlar .

Yani daha söylesem sayfa dolar.
Ama bosanamam da zaten farklı nedenlerden dolayı boşan demeyin.

Karşıma alıp konuşsam kırılır mı
Aslında kötü biri değil ama .
O kadar zor şartlarda büyümüş o kadar zor şartlarda okumuş ki .para için olür gitmesin diye. Yaşadığı yetiştiği şartlar ciddi anlamda çok kötü.
Mesela buz dolabı dolu olsun gider gelir çok şükür diye dolap açar.

Bende tam tersi bolluk bereket içinde büyüdüm bu halleri batıyor artık bana iğreniyorum ama bir yandan da diyorum ki konuşayım en azından çaba vereyim düzelir mi
evlenmeden önce nasıldı? böyleydi ben değişir diye evlendim deme bana lütfen ya o adam değişmez onu öyle kabul edeceksin kırılırsa kırılsın söyle ama aynı kalacak

Kirilirsa kirilsin adamdan mideniz bulaniyor konusup kendine ceki duzen ver diyeceginize kirilirmi diye susuyosunuz cocugun tabagindan yemeni istemiyorum baskalarinin yaninda oara hesabi yapma ayip oluyor vs vs bunlardan rahatsizim diceksiniz nevar bunda
Birde şu var bunları anliyacak mi bilmiyorum.Kendini kaf daginda görüyor çünkü.kabul etmez bağırır çağırır ama içten içe de üzülür .aslında çok hassas bir yapısı var gerçekten çocuk gibi bebek gibi kırmak istemiyorum değilde aslında nasıl yaklasicagimi bilmiyorum.bizi biri eleştirince mantikliysa oturur düşünürüz ya onu eleştir sana düşman olsun

evlenmeden önce nasıldı? böyleydi ben değişir diye evlendim deme bana lütfen ya o adam değişmez onu öyle kabul edeceksin kırılırsa kırılsın söyle ama aynı kalacak
Evlenmeden önce böyle değildi. Diyorum ya son zamanlarda artık iyice böyle oldu.Dayilari amcalari hep böyle ve onlari çok kınadı Allah tan ben öyle değilim ne biçim insanlar diye diye özüne dondu

Eşiniz çok antipatik ya☹️sevmediğim insan tipi resmen hep başkasının malında gözü.cimri çoluğun çocuğun rıskından bile pay almış😒insan kendi yemesede çoluğuna çocuğuna yedirir ondan mutlu olur.psikolojik bir problemi var belli.can çıkar huy çıkmaz derler.hiç kırılacak bir durum yok çünkü anormal bir durum var ortada direkt söyleyin rahatsız olduğunuzu mahçup olduğunuzu.misafire gelince artık yemekli ağırlamak ciddi masraf sürekli yemeğe misafir alıyorsanız ve durumunuz çok iyi değilse rahatsız olmasını anlarım ama arada alıyorsanız ve sizde gidiyorsanız abartmaya gerek yok ama diğer yaptığı şeyler iğrenç ve bir erkeğe cimrilik hiç yakışmıyor.

Asla kabul etmez ki zaten genel yapısında bı değişik asla ilerliyeyim geliseyim yok .hiç etrafında gormez gelişmez anlamıyorum bazen beyni geriye doğru çalışıyor gibi
Terapi asla kabul etmez
Konussanizda değişecek mi sizde zannetmiyorum benim babamda çok zor şartlarda büyümüş 2 yaşında annesini kaybetmis,küçük yaşta çalışmaya başlamış babasını 17-19 yaşında kaybetmiş ki dedem maddi durumu güzelmiş ama rahmetli eşinden ve çocuklardan saklarmis herşeyi diyebilirim,sonra başkasıyla evleniyor ona gelince hiçbirseyine karışmamış ama olan diğer çocuklarına olmuş.

Babam asla cimri değil mesela kendi zor şartlarda büyümesine rağmen.

Amcam var mesela o bir tik daha rahat büyümüş ama cimrinin önde gidenidir diyebilirim asla para harcamayı sevmez yedirmeyi icirmeyi hep bana yedirsinler icirsinler gezdirsinler ama benden tek kuruş cikmasin.

Anlattiklarinizin hicbiri de korkunc cimrilik alametleri değil. Adam muhtemleen maddi oalrak tutumlu olmaya çalışıyor. Yerin dibine girilecek seyler de çok yok. Can sıkar ama insan bunlar yuzunden kocasindan da tiksinmez. Hatta mesela tatilde gezmeye gidilince eger ozel guzel, meshur, yoresel vs yenilecek bir sey yoksa oyle her ogunde aman aman oturup adam akıllı yemekler yemek bana da mantikli gelmiyor ekonomik açıdan düşündüğümde. Cunku tatile çıkınca her şey masraf, nerden kısılsa kar oluyor. Sizin onceki konudan da anlayacagimiz uzere kocanizdan zaten tiksinesiniz var. Adamdan sogumussunuz her seye bi kulp takiyorsunuz. Üç bes fazladan hesap yapti diye kocamdan tiksinmezdim
Heryerden kısılacaksa tatile gidilmesin daha iyi sürekli ekonomi bütçe düşünerek tatil mi yapılır ya?kafanı rahatlatmak için gidiyorsun tatile oradan kısayım aman şurdan kısayım diye nasıl rahatlayacaksın anca daha fazla gerilirsin.tabiki gidip hazır yiyeceksin ailenle güzel biryerde çocuklar biraz değişiklik görecek tatil kültürü oluşacak.ayrıca konu sahibinin eşi çoluğun çocuğun tabağından karın doyuracak kadar iğrenç bir tavır içinde Allah esirgesin çok utanç verici bu bile tek başına.

Cimri değil belesci utanmaz.
Eğer ki sevmiyorsanız cocuklarinizda böyle yetisebilir ise girin çalışın.Hicbir kadın bir erkeğe muhtaç kalmamalı
Harika dedin. Cimrilik kıtlık meselesi degil bu ya. Cimri insan kıtlık bilincine takik insan almaz harcamaz ama sonucuna da katlanir efendi gibi. Arsızlık meselesi bu. Bu herifi igrenc gösteren şey onu arsizlastiran belesciligi. Insan olan yemicem diosa yemez. Dedigi lafin arkasinda durur. Küçücük cocugun yiyecegine goz dikmez. Beleş olsun da kiminki olursa olsun ne olursa olsun. Beleş mezar bulsa girecek pis herif.

Kıtlık zihniyeti ya da kıtlık bilinci hayattaki kaynakların sınırlı olduğuna ve bu kaynakların tükenmesinden endişe etmeye dayanan olumsuz bir inanç sistemi. Bolluk zihniyeti ise bunun tam tersine, dünya üzerindeki sonsuz kaynakların ve fırsatların farkında olmaya dayanan ve bunlara erişmenin herkes için mümkün olduğuna odaklanan bir düşünce yapısı. Kıtlık bilinci, insanların kendilerini sürekli yetersiz hissetmelerine, ellerinde yeteri kadar ‘bir şey’ olmadığına inanmalarına, tatminsiz yaşamalarına ve olumsuz düşüncelerin arasında kaybolmalarına neden olurken; bolluk bilinci insanların yaşamdaki fırsatların farkına varmalarına, kendilerine güvenerek ve akışın gücüne inanarak daha pozitif yaşamalarına zemin hazırlıyor. Diğer bir deyişle; kıtlık zihniyeti, yaşamın sınırlı kaynaklarla dolu olduğuna inanmamıza neden olurken, bolluk zihniyeti, sonsuz fırsatların ve kaynakların dünyamızı doldurduğuna dair bir inanç sistemi.

Kıtlık zihniyeti ya da kıtlık bilinci hayattaki kaynakların sınırlı olduğuna ve bu kaynakların tükenmesinden endişe etmeye dayanan olumsuz bir inanç sistemi. Kıtlık bilinci, insanların kendilerini sürekli yetersiz hissetmelerine, ellerinde yeteri kadar ‘bir şey’ olmadığına inanmalarına, tatminsiz yaşamalarına ve olumsuz düşüncelerin arasında kaybolmalarına neden olurken; bolluk bilinci insanların yaşamdaki fırsatların farkına varmalarına, kendilerine güvenerek ve akışın gücüne inanarak daha pozitif yaşamalarına zemin hazırlıyor. Diğer bir deyişle; kıtlık zihniyeti, yaşamın sınırlı kaynaklarla dolu olduğuna inanmamıza neden olurken, bolluk zihniyeti, sonsuz fırsatların ve kaynakların dünyamızı doldurduğuna dair bir inanç sistemi geliştirmemizi sağlıyor.

Eşinizin sorunu bu sanırsam🤷‍♀️
Hayır onun sorunu beleş b.k bulsa alıp agzina atacak kadar arsız olmasi. Benim babam da pintidir. Ama siz yiyin ben aç degilim derdi disarda. Ve kendi yemez bize yedirirdi. Bu adam nerdeyse karisindan cocugundan söküp alacak biseyleri. Bencil. Sıfır haysiyet.

Dolabı açıp açıp bakıp oh çok şükür demesi nedense içime vurdu gerçekten çok yokluk çekmiş ne bileyim üzüldüm ben

Evlenmeden önce böyle değildi. Diyorum ya son zamanlarda artık iyice böyle oldu.Dayilari amcalari hep böyle ve onlari çok kınadı Allah tan ben öyle değilim ne biçim insanlar diye diye özüne dondu
Yakın zamanda bir sey mi yaşadı? Sizden gizli bir para kaybetmiş olabilir mi ekstra tutumlu davranmasını teşvik edecek.
Bu arada bir süre ayrı takılın derim. İstikrarlı bir şekilde ayrı takılırsan fark edip sebebini sorar belki. O zaman anlatırsınız.

X