Az yemek kilo aldırır mı?Dilara Koçak yanıtlıyor

ASLI59

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Aralık 2008
100
0
33
NTV`de Burcu Esmersoy ve Yekta Kopan`ın sundukları `Yaz Gecesi Şovu` programına konuk olan Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, az yemek yiyen ama kilo vermeyen insanların yaptıkları yanlışlara değindi.


`Az yediğiniz zaman, vücudunuza her gün 1000 kalori 1200 kalori verdiğiniz zaman, az yemeye alışıyor vücudunuz` diyen Koçak, yiyerek zayıflama durumunda metabolizmanın daha fazla çalıştığını ve uyumadığını belirtti.


Koçak, insanların diyet listelerine ve diyetisyenlere olan bağımlılıklarının da yanlışlığına dikkat çekerek, `Bağımlılık kelimesi gerçekten önemli bir kelime. Altını çizerek söylüyorum ki lütfen diyetisyene ve diyet listelerine bağımlı kalmayın` diye konuştu.


Dilara Koçak, kişinin diyet listesine bağımlı olması durumunda bir kaç hafta yüksek motivasyonla devam ettiğini ancak 3. ve 4. haftadan sonara bu motivasyonunu düştüğünü anlatarak `Artık sıkılıyor birilerinin ona bir şeyler söylemesinden. Onu ye, bunu yemek, o yasak bu yasak.. Böyle yaptığınızda insanlar işte vazgeçiyorlar ve bu işi bırakıyorlar. O yüzden diyorum ki sizin beslenmeyi öğrenmeniz lazım ve benim size çözüm üretmem lazım ve diyet listesine bağımlı olmamanız lazım` açıklamasını yaptı.


Her öğlen ve akşam aynı yiyecekleri ve çok az yiyen ama buna rağmen zayıflamadığını söyleyen insanlara da Dilara Koçak şu uyarıyı yaptı:


`Evet o zaman onlar `Hiç yemiyorum ama kilo veremiyorum` diyorlar. Çünkü metabolizmalarını yavaşlatıyorlar ve durduruyorlar. ışte böyle bir bireye daha fazla yemek verdiğinizde gerçekten kilo verdiğini görüyorsunuz ve kendini daha enerjik hissediyor.`


Dilara Koçak, diyetisyenin birey değişmediği sürece hiç bir şey yapamayacağının da altını çizdi
 
Son düzenleyen: Moderatör: