Babama ayıp ettik mi? Sosyal medyada fotoğraf paylaşma konusu.

Sağlık, güvenlik ve bilişsel gelişimi konusunda hem çevremizdeki kişiler için hem kendisi için koyduğum kurallar var, evet. Mesela 3 yaşına kadar ekran hayatına girsin istemiyorum. Veya yine kola ile ne kadar geç tanışırsa o kadar iyi olacağını düşünüyorum. Veya havuza kolluksuz girmesin istemiyorum gibi kurallar. Bunlar çoşy annenin babanın aldığı kararlardır.
Onun dışında ne giyeceğine, yemekte ne kadar yiyebileceğine, nerede ne oynamak istediğine vs kendisi karar verebilir. Karar vereceği konular yaşı ilerledikçe artar. Burada kendimle çelişmiyorum aslında kafamda kurduğum düzeni ifade edememiş olabilirim. İlerisi için birey olma olgunluğuna erişmeye başladıkça verdiği kararlar artacak, şu an tabii ki onun adına karar veren kişi ben ve babası. Yani onun adına hiç karar vermeyeceğiz demiyorum.
Bu süreç şöyle de sonuçlanabilir “Anne neden bana bebeklikten bir YouTube sayfası açmadın? Tüm arkadaşlarım ünlü ben değilim.” de diyebilir ama tam tersini de diyebilir. İşte bu noktada ben kendimce en içime sinen kararı vermiş oluyorum. Çünkü o kadar küçükken karar verme olgunluğu yok. Butonu birey olarak saymadığımdan değil, olgunluğunu beklediğimden. Bilmem anlatabildim mi
Kuraldan kastınızın ne olduğunu şimdi daha güzel ifade ettiniz,teşekkür ederim.🙏

Çocuğu gelecek hayatında bir fonunun içinde yaşatmayacaksanız eğer bu kadar koruyucu davranmanıza gerek yok bence. Çünkü her zaman olaylar sizin kontrolünüzde gerçekleşmez. Açıkçası çok uç nokta paylaşımlar haric bir dayıyla veya dedeyle paylaşılan fotoğraftan dolayı gelecekte kızınızın size kızacağını zannetmiyorum.

Çocuk sizin karar sizin. Ama bu kadar histerik ve kuralcı bir anneye sahip çocuğun mutlu büyüyemeyecegi konusunda fikrim hala sabit.
(Hoşuna gitmez, insanları uyarirsin. Bu normal. Paylaşır, rahatsızlığını belirtirsin daha paylasamayacak hale gelir, bu da yine normal. Ama aşırı reaksiyon gösterip araya aracı sokup fotoğrafı sildirmek...bence normal değil)
Egitimciymişsiniz, bu tarz annelerin yetiştirdiği çocuklar üzerine çok güzel yazılar var. Benim sık sık karşıma çıkıyor, ben de cam fanusta tutulmak istenen, çocuk yararına olan kurallara sahip ve histerik anneyle büyümüş bir çocuk olduğum için ilgiyle okuyorum. Yazıdaki tüm maddeleri de kendimle, ablamla, benim gibi yetişmiş arkadaşlarımla dertlestigimde onların söyledikleriyle benzeştiriyorum.
Benden uyarması yani. Siz doğru yaptığınızi düşünüyorsunuz ama çocukların istediği tek şey rahat, sakin,mutlu bir annedir. Gerisi hallolur.

Sizi tanımam, epi topu iki konu acmissiniz. Ama iki konuda da gayet negatif, insanlara negatif yargılarda bulunan, çözüm yerine sorun odakli bir insan profili cizmissiniz. Bence kendinizi törpülemeye gayret edin
Histerik ve kuralcı değilim ama sizi çok iyi anlıyorum. Geçmişte bu şekilde büyütülmek sizi yaralamış ve bu yolda gittiğini düşündüğünüz bir anne görünce düşüncelerinizi ifade ediyorsunuz. Bu konu ile ilgili okumalar yapıyorsunuz çünkü belki de bu anlamda kabul edemediğiniz şeyler var. Ben annemin bize sürekli şiddet uygulaması hakkında sizinle aynı duyguları hissediyorum. Sürekli okumalar yapıp böyle yetişmiş çocukları kız kardeşim ve kendimle kıyaslıyorum.
Ama bu konuda anneniz gibi olmadığımı düşünüyorum. Hep ifade ettiğim gibi kızım kendi karar verme olgunluğuna eriştiği her şeye kendi karar verebilecek. Şu an ben karar veriyorum ve kararıma da saygı duyulmasını bekliyorum. Aslında tek konu bu. Çoğu kez paylaştı, uyardım. Ama dediğiniz gibi olmadı. İlk defa sildirdim, zaten konuyu da bu yüzden açtım. Yine de fikirlerinizi belirttiğiniz için teşekkürler. Üzerine düşüneceğim.

Hesabınız herkese açık değilse doğru düzgün fotoğraflar paylasiyorsaniz bunun ne mahsuru var ki?Ne kadar kabullenmesede toplumun bir kesmi artık herşey sosyal medya.
Lisede devlet ögretmeniyim.Tüm etkinlikler fotograflanip sosyal medyada paylaşılıyor.
Her resmi kurumun sosyaledyasi var.
Kızım anaokuluna gidiyor mesela,geçen sene sergide kurdelayı kızima kestirdiler.Her yerde paylışıldı.
Bunlarda hazırlayın kendinizi.
Ben sık paylaşılma taraftarı değilim zaten.
Ama instagram arşivim beni mutlu ediyor.
Tamam siz sevmiyorsunuz ama çok takıntı haline getirmeyin.

Hesabınız herkese açık değilse doğru düzgün fotoğraflar paylasiyorsaniz bunun ne mahsuru var ki?Ne kadar kabullenmesede toplumun bir kesmi artık herşey sosyal medya.
Lisede devlet ögretmeniyim.Tüm etkinlikler fotograflanip sosyal medyada paylaşılıyor.
Her resmi kurumun sosyaledyasi var.
Kızım anaokuluna gidiyor mesela,geçen sene sergide kurdelayı kızima kestirdiler.Her yerde paylışıldı.
Bunlarda hazırlayın kendinizi.
Ben sık paylaşılma taraftarı değilim zaten.
Ama instagram arşivim beni mutlu ediyor.
Tamam siz sevmiyorsunuz ama çok takıntı haline getirmeyin.

Hesabınızın gizli olması; fotoğraflarınıza erişim sağlanamayacağı anlamına gelmiyor. Amerika'da, karanlık ağda ele geçirilen fotoğrafların bir kısmının; gizli hesaplardan temin edildiğine dair, rapor ve paylaşımlar var.

Konum umarım doğru yerdedir.
2,5 yaşındaki kızımın fotoğraf ve videolarının yüzünün görünür şekilde sosyal medya platformlarından herhangi birinde paylaşmayı tercih etmiyorum. Buna da kızım 6-7 aylıkken karar verdim. Daha sonra bu konuyu aileme de söyledim. Erkek kardeşim annemlere ‘herkesin yeğeni ile fotoğrafı var, benim neden yok. Bir fotoğraf paylaşmama izin vermedi’ diye sitem etmiş. Babam ise hiç oralı değil. Kızımın fotolarını Facebook’ta arada paylaşıyor. Daha önce birkaç kere paylaştı. Geçtiğimiz hafta bulunduğumuz şehre ziyarete geldi. Kızımla oynarken evde çektikleri bir videoyu yine paylaşmış. Videoda kızımın yüzü gözüküyor. Oynarken yere düşüyor, eteği açılıyor vs. Ben bu görüntüleri yüzlerce kişinin izlemesinden rahatsız oldum. İlerde kızımın da rahatsız olup olmayacağını bilmeden paylaşmak bana saygısızlık gibi geliyor. Bu sefer anneme durumu anlatıp silmesini söylemesini rica ettim (ben söylersem kırılır diye düşündüm). Babam da bugün silmiş. Sildikten sonra da içime kurt düştü ayıp mı ettim, kalsa mıydı, izleyen izledi zaten diye kendi kendime düşünüp duruyorum.
Siz ne düşünüyorsunuz? Aranızda bu durumu yaşayan var mı çok merak ediyorum.

Annem aman ne abartıyorsun, kimse kötü niyetle bakmaz, ne olacak yüzü gözükse, az gözüküyor zaten vs gibi yorumlar yaptı. Ben de biz birbirimizin bile fotoğrafını paylaşırken birbirimize soruyoruz ama kızımın fikrini almadan nasıl onun adına karar veriyoruz dedim. Ayrıca ben böyle bi karar almışım, sadece bu karara saygı duyamaz mısınız dedim. Kafamda sürekli bu konuşmalar dönüp duruyor. Cevaplarınızı merakla bekliyorum.
Etraf sapik doluyken mantıki bir karar tabi sizin izin mevzunuz ailenize tuhaf gelmiş olabilir. Ailenize cocuklarin resmine bakıp sapkinlasan insanlar var kimseye güven olmaz o yüzden izin vermiyorum diyin sizde benimle aynı dusuncedeyseniz tabi.

Çocuğu gelecek hayatında bir fonunun içinde yaşatmayacaksanız eğer bu kadar koruyucu davranmanıza gerek yok bence. Çünkü her zaman olaylar sizin kontrolünüzde gerçekleşmez. Açıkçası çok uç nokta paylaşımlar haric bir dayıyla veya dedeyle paylaşılan fotoğraftan dolayı gelecekte kızınızın size kızacağını zannetmiyorum.
Haklı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun bir fotosunun veya videosunun paylaşılmasını istememeniz gayet normal ama kalkıp zaten paylaşılmış bir şeyi de sildirtmek anlamsız geldi bana. Sonrası için rica edebilirdiniz sadece.
katiliyitum bu yoruma ve ekliyorum. Kimsenin cocugu, kimsenin umrunda degil, 2 saniyeden fazla kimse kimseye bakmaz. Şahsen ben, annesi bizzzat gösterse bile, yalandan he he deyip bakmiyorum bile. Bos yere adamcagizi kırmışsınız.

Bence doğru olanı yapmışsınız. Çocuğunuzun resmini paylaşmamanız bana göre de doğru olanı. Kişisel algılasalar da yapacak bişey yok, pedofili vb olaylar bu kadar fazlayken gerek yok yayınlamaya

katiliyitum bu yoruma ve ekliyorum. Kimsenin cocugu, kimsenin umrunda degil, 2 saniyeden fazla kimse kimseye bakmaz. Şahsen ben, annesi bizzzat gösterse bile, yalandan he he deyip bakmiyorum bile. Bos yere adamcagizi kırmışsınız.
İnsanların kararlarına saygı duyulmalı sizin için he he demelık fotograf annesi babası ıçin çok değerlidir

Siz bakıp geçersiniz ama sapıklar var unutmayın

Almanyada bir kac tanilan ünlü ve influencer cocuklarinin bilgilerinin (bunlari da salak ebeveynler kendileri paylasiyor zaten cogunlukla) ve cocuklarinin görüntüleri de dolastigi (pedofili forumlarda onlar icin profiller olusturuyorlar) bildirilmisti. Bir kac haric kimse umursamadi. Yani ne olmus pedofililer o cocuklarin resimlerini kendini tatmin etmek icin kullaniyormussa gibi yorumlar yaptilar. Düsünebiliyormusunuz? Para ve taninmak (cocuklarindan baska gösterecek birseyleri yok ya) onlar icin daha önemli orasini anladik ama digerleri?
Fransa su anda bunu önleyecek bir yasa cikartmaya planliyor, cünkü ebeveynler gerekeni yapmiyor. Darisi diger ülkelere
O ebeveyn ler leş ebeveyn ler çocukları üzerinden para kazanıyorlar

Pedofili için bu videoları görselleri toplayıp kötü amaçlarına alet edenler de var. Yani gelip bizi bulmaz belki ama benim en temel derdim bakalım kızım isteyecek mi sosyal medyada gözükmeyi. O da bir birey ve onun izni olmadan her anını yüzlerce kişiyle paylaşmak bana yanlış geliyor.
Haklısınız Bir tanıdığımın fotoğrafını alıp uygunsuz videoya edit yapıp silmek karşılığında para istemişlerdi yani her şey olabilir internete güven olmaz

X