Babama ayıp ettik mi? Sosyal medyada fotoğraf paylaşma konusu.

Konum umarım doğru yerdedir.
2,5 yaşındaki kızımın fotoğraf ve videolarının yüzünün görünür şekilde sosyal medya platformlarından herhangi birinde paylaşmayı tercih etmiyorum. Buna da kızım 6-7 aylıkken karar verdim. Daha sonra bu konuyu aileme de söyledim. Erkek kardeşim annemlere ‘herkesin yeğeni ile fotoğrafı var, benim neden yok. Bir fotoğraf paylaşmama izin vermedi’ diye sitem etmiş. Babam ise hiç oralı değil. Kızımın fotolarını Facebook’ta arada paylaşıyor. Daha önce birkaç kere paylaştı. Geçtiğimiz hafta bulunduğumuz şehre ziyarete geldi. Kızımla oynarken evde çektikleri bir videoyu yine paylaşmış. Videoda kızımın yüzü gözüküyor. Oynarken yere düşüyor, eteği açılıyor vs. Ben bu görüntüleri yüzlerce kişinin izlemesinden rahatsız oldum. İlerde kızımın da rahatsız olup olmayacağını bilmeden paylaşmak bana saygısızlık gibi geliyor. Bu sefer anneme durumu anlatıp silmesini söylemesini rica ettim (ben söylersem kırılır diye düşündüm). Babam da bugün silmiş. Sildikten sonra da içime kurt düştü ayıp mı ettim, kalsa mıydı, izleyen izledi zaten diye kendi kendime düşünüp duruyorum.
Siz ne düşünüyorsunuz? Aranızda bu durumu yaşayan var mı çok merak ediyorum.

Annem aman ne abartıyorsun, kimse kötü niyetle bakmaz, ne olacak yüzü gözükse, az gözüküyor zaten vs gibi yorumlar yaptı. Ben de biz birbirimizin bile fotoğrafını paylaşırken birbirimize soruyoruz ama kızımın fikrini almadan nasıl onun adına karar veriyoruz dedim. Ayrıca ben böyle bi karar almışım, sadece bu karara saygı duyamaz mısınız dedim. Kafamda sürekli bu konuşmalar dönüp duruyor. Cevaplarınızı merakla bekliyorum.
Bu karar annenindir, biz öğretmenler foto çekmek için izin kağıdı alıypruz annelerden babalardan. Dedelerden dayılardan almıyoruz, karar sizin.
Gerçekten pedofili sandığımızdan çok çok yaygın ancak ben bebeğimi paylaşacağım. Siz istemiyorsanız tüm aile üyelerinin saygı duymaktan başka seçeneği yok, asıl bu kararınıza rağmen foto paylaşmaları size ayıp olmasına sebep olur. Siz değil onlar ayıp eder

2,5 yaşındaki kızımın fotoğraf ve videolarının yüzünün görünür şekilde sosyal medya platformlarından herhangi birinde paylaşmayı tercih etmiyorum. Buna da kızım 6-7 aylıkken karar verdim. Daha sonra bu konuyu aileme de söyledim. Erkek kardeşim annemlere ‘herkesin yeğeni ile fotoğrafı var, benim neden yok. Bir fotoğraf paylaşmama izin vermedi’ diye sitem etmiş. Babam ise hiç oralı değil. Kızımın fotolarını Facebook’ta arada paylaşıyor. Daha önce birkaç kere paylaştı. Geçtiğimiz hafta bulunduğumuz şehre ziyarete geldi. Kızımla oynarken evde çektikleri bir videoyu yine paylaşmış. Videoda kızımın yüzü gözüküyor. Oynarken yere düşüyor, eteği açılıyor vs. Ben bu görüntüleri yüzlerce kişinin izlemesinden rahatsız oldum. İlerde kızımın da rahatsız olup olmayacağını bilmeden paylaşmak bana saygısızlık gibi geliyor. Bu sefer anneme durumu anlatıp silmesini söylemesini rica ettim (ben söylersem kırılır diye düşündüm). Babam da bugün silmiş. Sildikten sonra da içime kurt düştü ayıp mı ettim, kalsa mıydı, izleyen izledi zaten diye kendi kendime düşünüp duruyorum.

Annem aman ne abartıyorsun, kimse kötü niyetle bakmaz, ne olacak yüzü gözükse, az gözüküyor zaten vs gibi yorumlar yaptı. Ben de biz birbirimizin bile fotoğrafını paylaşırken birbirimize soruyoruz ama kızımın fikrini almadan nasıl onun adına karar veriyoruz dedim. Ayrıca ben böyle bi karar almışım, sadece bu karara saygı duyamaz mısınız dedim. Kafamda sürekli bu konuşmalar dönüp duruyor. Cevaplarınızı merakla bekliyorum.

Sizinle aynı şeyleri düşünüyorum ama sonuçta bazen nefsime yenilip paylaşıyorum, üç dört ayda birde olsa çocuğumda gördüğüm güzelliği herkes görsün istiyorum, bu kadarıyla yetiniyorum 🥸 Eğer nadir yapılan bişeyse ben karışmazdım çünkü büyük ebeveynler de eş dost paylaşırken gördüğü için özeniyor..

Ya evet kreşler çok paylaşım yapıyor
Buna bir yasak gelmez mi ki
Bu konuda hassas olan, paylaşmayan birçok kreş var. Ben kızımı kreşe yansıtırken bu seçeneği de ekledim maddelerimin arasına. Onun dışında siz izin vermediğiniz sürece paylaşmayan kreşler de var. Bacılar da biz paylaşıyoruz deyip geçiyor. Tamamen okulun vizyonuna bağlı olarak işliyor bu süreç. Önceden konuşup öğrenmek en iyisi.

Cocugunuz erkek olsaydi, bakalim ileride benim vucudum neden beni sunnet ettirdiniz der diye sunnet ettirmeyecek miydiniz? Sadece meraktan soruyorum. Ha bu arada haklisiniz. Cocugumun fotosu ya da videosunun benden izinsiz paylasilmasindan ben de hoslanmiyorum.

Cocugunuz erkek olsaydi, bakalim ileride benim vucudum neden beni sunnet ettirdiniz der diye sunnet ettirmeyecek miydiniz? Sadece meraktan soruyorum. Ha bu arada haklisiniz. Cocugumun fotosu ya da videosunun benden izinsiz paylasilmasindan ben de hoslanmiyorum.
Bu konuyu hiç araştırmadım açıkçası fakat şu an söylediğiniz çok mantıklı geldi. 😅
Şaka bir yana sünnetin artısını eksisini okuyup yatprmaya kara verirsem de ona travma olmayacak şekilde bebekken yaptırırdım sanırım.

Fotoğraf video cekebilirler tamam e kardesim kalsin telefonunuzda hatira illa sosyal medyada bulunması şart mı çocuğum şuan yok ama bende atacagımı dusunmuyorum ama esimin sosyal medyada yasayan super zeka tarafi ile çok kavga ederim bu konuda kesinlikle 😫 Kem gozlulerden ve pis pedofililerden uzak olsun masum yavrularimiz insallah

Siz istediyseniz kimsenin bir şey demeye hakkı yok. Kimseyi kıracak üzecek bir şey de yapmamışsınız. Gönlünüzü ferah tutun

Doğru olanı yapmışsın. Onlarda sildirdin diye sitem etmemiş zaten büyütme kafanda. Haklı düşünüyorsun. Bugün kızım bana dedi keşke kulaklarımı deldirmeseydiniz. Buyumemi bekleseydiniz bakalm ben deldirecekmiydim diye. Haklı yani öyle büyüklerin kulakları delinsin küpe takılsın demesiyle çocuğa müdahale ettik 🤦🏻‍♀️ yani sizde aman üzülecekler kirilacaklar diye koydugunuz kuralı cignetmeyin.
Ay ayni ben :) Hep kizarim annemlere neden deldirdiniz diye. Cok mu elzem biseydi yani. Hic kupe kullanmiyorum. Bosuna eziyet. Kizim olursa hic deldirmeyi dusunmuyorum acikcasi :)

Ben çocuğum olmadan yazsam abarti derdim ama şimdi doğru diyorum.Ozellikle eteğinin açıldığı videosu kesinlikle yayinlanmamali.Esim öğretmen.Eski çalıştığı okulundaki bir öğretmen,çocuk tacizinden hapiste.Esim ve diğerleri şok geçirdi.Hala da inanamiyorlar.Dusunsenize yakalanmasa ve paylaşmış olsak.
Ayrıca kulaklarını da deldirmeyecegim.Vucut dokunulmazlığı var.Zaten benimkini yorgan ignesiyle bir de yukardan delmisler.Sonradan deldirdiklerim ile aynı hizada durmuyorlar.Gicik oluyorum.

Ben çocuğum olmadan yazsam abarti derdim ama şimdi doğru diyorum.Ozellikle eteğinin açıldığı videosu kesinlikle yayinlanmamali.Esim öğretmen.Eski çalıştığı okulundaki bir öğretmen,çocuk tacizinden hapiste.Esim ve diğerleri şok geçirdi.Hala da inanamiyorlar.Dusunsenize yakalanmasa ve paylaşmış olsak.
Ayrıca kulaklarını da deldirmeyecegim.Vucut dokunulmazlığı var.Zaten benimkini yorgan ignesiyle bir de yukardan delmisler.Sonradan deldirdiklerim ile aynı hizada durmuyorlar.Gicik oluyorum.
Gerçekten inanılmaz bir şey!
Benim aklımda da hep böyle korkunç senaryolar geliyor. Allah evlatlarımızı, tüm çocukları korusun da sosyal medyada böyle biri görür çocuklarımızı, takıntı yapar, büyümesini bekler, büyüyünce izini bulur, adlandırmak istemediğim kötü şeylere zemin hazırlamış olurum diye ödüm kopuyor.

Gerçekten inanılmaz bir şey!
Benim aklımda da hep böyle korkunç senaryolar geliyor. Allah evlatlarımızı, tüm çocukları korusun da sosyal medyada böyle biri görür çocuklarımızı, takıntı yapar, büyümesini bekler, büyüyünce izini bulur, adlandırmak istemediğim kötü şeylere zemin hazırlamış olurum diye ödüm kopuyor.
Ben de paylaşmayacağım.Esimle de konuştuk anlaştık.Ama aile fotoğrafınin içindeyse sorun yok dedik.Bire bir bebeğimizi çekip paylaşma taraftarı değilim.
O adam da eşimin sosyal medyasinda ejliymis mesela.Eger böyle birşey ortaya çıkarsa ben paylaştıktan sonra,hicbirsey olmasa bile kızımı böyle insanlar izledigi için kizarim

Benim de iki tane çocuğum var ben de sizin gibi onların isteyip istemediğini bilmediğim ve onları da bizim gibi birey olarak gördüğüm için paylaşmıyorum. Kırılacak bir şey söylememişsiniz bence ama karşı taraf ne algıladı bilmiyorum. Alıngan değillerse çok da düşünmeyin..

yani kimse kusura bakmasın da bana bazı korumacı tepkiler aşırı saçma geliyor
o zaman çocuğu dışarı da çıkarmayın.
pedofililer dışarıda da geziyorlar.
belki biri yolda çocuğunuzun fotosunu çekti ?
hayatta kimseyi tam anlamıyla korumak mümkün değil
bu şekilde sadece yakınlarınızla kendi baginizi değil çocuğun bağını da zedeliyorsunuz
bununda ne kadar kötü olduğunu çocuk büyüdüğünde görürsunuz .

Bunu da yanlış buluyorum. Sınıfta öğretmen çocuğu gözlemleyecek, etkinlik yapacak, kazanımları yönetecek ama maalesef yapamıyor çünkü tek tek çocukların fotosu çekilmesi gerek.. hem vakit kaybı hem verimsiz bir süreç.
Ben ince eleyip sık dokuyan bir insanım ve sanırım anneliğim de böyle. Kurallarım var. Bence burada en önemli konu karara saygı duymak.
ya saygı duyarlarda çocuğunuzla diğerleri kadar bağ oluşturamazlar
benim sizin gibi bir ablam olsa çocuğu ile gerçek bir bagimiz olacagini sanmıyorum
sürekli diken üstünde hissettirirsiniz insanı

ama o akrabalık bağı dünyadaki en önemli şeylerden biri, kimse dünyaya kazık çakmadi
size eşinize bir şey olsa çocuğa bakması gerekecek insanlarla bag oluşturmasını böyle engellemek bana makul gelmiyor.

Size göre öyle . Ama çalışan pek çok annenin iş yerindeki en büyük motivasyonu fırsat buldukça kreşin storylerini açıp çocuğunun ne yaptığına bakmak.
Tabii ki kurallara saygı, ilk mesajımda da dedim, yeğenim ilkokula başlayacak neredeyse ,ailesi istemediği için tek bir fotosunu bile paylasmadimz beraber etkinliklere vs de gitsek. Fikir bana saçma da gelse herkesin ömrü boyunca belki bir çocuğu olacak, onu da gonlunce büyütsün taraftariyim.
Bir başka arkadaşımın çocuğuna kesinlikle yanlış bulduğum halde YouTube açıyorum, yesin diye çikolata veriyorum mesela. Neden? Çünkü annesi öyle yetistiriyorsa bana ne.
Ama yüzde yüz eminim, sizin çocuğunuz da bu hallerinizden memnun buyumeyecek.
Doksanlarda ve mahallede oturduğumuz halde herkes sokaktayken annem bizi salmazdi mesela 'türlü türlü insan var/ araba çarpar/ çingeneler kaçırır/organ kaçakçısı var/ onlar küfür ediyorlar/ sokak çocuğu musun sen' gibi argumanlarla.
Herkes TV izlerdi , bize yasaktı (ki ben küçücük çocukların mal gibi TV karsisina koyulmasina son derece karşıyım) . Okulda insanlar birbirine rosalindanin gelinliği, asmalı Konak sahnesi falan anlatırdı, hiç o sohbetlere giremez,dislanirdim. Annem 'dadi' izlememize bile izin vermezdi.
Ya da ne bileyim, mayonez ketçap kola yasaktı, okul gezilerine göndermezdi, 'cocuklar erken yatar' diye mahalleli çocukların hala dışarda oldugu saatte bizi yatağa gönderirdi.
İnce eledi, sık dokudu, sakındı etti, stres oldu bilmemne...
Neye yaradi yani?
Koca bir hiç:)
Babanizin video paylaşması bile sizde bu kadar panik yaratıyorsa kızınızın hiç kolay bir çocukluğu olmayacağına eminim.
Bir de bu açıdan düşünün bence
öyle zaten
annem bana dokunulmasina bile izin vermezmis küçükken nerdeyse
hiçbir kuzenimle aramda bir ilişki yok , kimse beni sevmiyordu küçükken.
neye değdi merak ediyorum.
onunda hanımefendi gibi kuralları vardı işte,
neyse zaten
yazılanların ulaşacağını düşünmüyorum.

X