Babamın nişanlıma sert konuşması

Papatya129

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2014
2.034
2.465
Kızlar selam

Ben yaklaşık 2 yıldır sevgilimle yurtdışında yaşıyorum çok uzun senelerdir birlikteyiz. Annem babam öğretmen, eğitimciler ikisi de İzmirde doğmuş büyümüş. Yetiştikleri çevre gereği bir tık daha rahatlardır bir Türk ailesine göre. Birlikte yaşama konusu aslında başlarda problem olmamıştı. Zaten ciddi ilerliyorduk aileler vsde tanışmıştı ve babam yakın zamanda evleneceğimizi düşündüğü için rahattı.
Babamla sevgilimin arası iyi arada görüşürlerdi konuşurlardı vs. Sevgilim en son türkiyeye gittiğinde babamın yanına uğramış, babam da sevgilime 1 saat boyunca çok soğuk ve çok kötü davranmış ve birden sert konuşmaya başlamış. Bu işi fazla uzattınız, biz zaten ciddisiniz diye ağzımızı açmadık, ama bu iş daha ne kadar böyle gidecek, 2 yıldır nikahsız birlikte yaşıyorsunuz artık adını koyacaksan koy ya da kızımı oyalama demiş. Sevgilim de şok olmuş çünkü babam bu güne gelene kadar birlikte yaşadığımızı bilmesine rağmen bir şey dememişti.Sonradan öğrendim ki beni instadan takip eden akrabalarımdan biri babama ileri geri konuşmuş.

Sevgilim türkiyeden geldikten sonra bana evlenme teklifi etti. Türkiye’ye gittiğimizde de (mayısta) aile arası küçük bir nişan yapacağız. Ben zaten düğün istemiyorum konsoloslukta nikah kıyılsın istiyorum sade bir şekilde.

Her neyse derdim şu an ne onu söyleyeyim. Babamla nişamlımın arası hala çok kötü. O konuşmadan sonra gerginler ve düzelmedi. Ben iki tarafa da bir şey diyemiyorum. Ve ayrıca babamın zorlamasıyla evlilik teklifi geldiği için canım sıkkın. Siz olsanız ne yapardınız kızlar?

Son düzenleme:
Nişanlın neye şok oluyor tam olarak ? Ne bekliyordu baban duyunca ?

Baban kendince haklı, hiç bir Türk babası kızının bir erkekle nikahsız birlikte yaşamasını onaylamaz, akraba da gaza getirmiş o akrabayı engelleyin.

Nişanlın bu kadar büyütmesin meseleyi ‘aferin biraz daha birbirinizi tanıyın mı hemen karar vermeyin’ mi diyecek sanmıştı?

babanızın karışması hiç iyi olmamış. o zorlamadan evlilik lafı teklifi geçmiyor muydu? ben de nişanlımla aynı evde yaşarken babamın haberi yoktu. daha sonra eve geldiğinde bir şekilde anladı ama bana bir şey demedi. anneme söylemiş çok üzüldüm vs diye. sonra bana da dedi beni hayal kırıklığına uğrattın. benim için de zordu o süreç

Amaan o çocuğun evlenesi yoktu zaten, illa evlenecem diyorsan iyi etmiş baban. Senin de çocuğun olunca anlarsın de geç. Benim de babam kimden duyduysa böyle bir şey yapmayı, düğünden önce çekmiş eşimi kenara, kızımı üzme üzersen karşında beni bulursun gibi bir konuşma yapmış 😂 bi ara eşim de bana anlattı bunu, oh dedim iyi demiş, ayağını denk al. Bir evin bir kızıyım 😅 hiç bozuntuya vermedim biraz da şakaya vurdum geçtim. Evlenirken olur böyle şeyler takma. Kendi akıl edemeyene sokma akıl iş böyle oluyor.

Kendi penceremizden baktığımız zaman sorun yok, ee ne var bunda diyoruz da anne baba için hiç de öyle değil yani ve haklılar da. Babanız sizin yanınızda olduğunu göstermiş ve gerekeni yapmış, derdin oyalamaksa oyalama kızım da yoluna baksın demiş ne var bunda, sevgiliniz neyine şok geçiriyor bunun ve siz neden babanızı haklı bulur yönde konuşmadınız sevgilinizle. Madem bugün edebiliyordu bu teklifi iki senedir neden etmedi, babanız sesini çıkarmasa kimbilir kaç sene bu şekilde hayat sürecekti sizinle sonra da ayrılacaktı belki de.Niyetinden şüphe ederim ben bu adamın. Babanızın yaptığını sorgulamak yerine biraz sevgilinize de çevirin odağınızı. Ayrıca babanıza da teşekkür edin arkanızda olduğu ve desteğini sizden esirgemediği için.

Son düzenleme:
Kızlar selam

Ben yaklaşık 2 yıldır sevgilimle yurtdışında yaşıyorum çok uzun senelerdir birlikteyiz. Annem birlikte yaşadığımızı biliyordu fakat babam bilmiyordu sonradan öğrendi. Annem babam öğretmen, eğitimciler ikisi de İzmirde doğmuş büyümüş. Yetiştikleri çevre gereği bir tık daha rahatlardır bir Türk ailesine göre. Birlikte yaşama konusu aslında başlarda problem olmamıştı. Zaten ciddi ilerliyorduk aileler vsde tanışmıştı ve babam yakın zamanda evleneceğimizi düşündüğü için rahattı. Ama o teklif hemen gelmedi ve babamın düşündüğü hızlı evlilik öyle hemen olmadı.
Babamla sevgilimin arası iyi arada görüşürlerdi konuşurlardı vs. Sevgilim en son türkiyeye gittiğinde babamın yanına uğramış, babam da sevgilime 1 saat boyunca çok soğuk ve çok kötü davranmış ve birden sert konuşmaya başlamış. Bu işi fazla uzattınız, biz zaten ciddisiniz diye ağzımızı açmadık, ama bu iş daha ne kadar böyle gidecek, 2 yıldır nikahsız birlikte yaşıyorsunuz artık adını koyacaksan koy ya da kızımı oyalama demiş. Sevgilim de şok olmuş çünkü babam bu güne gelene kadar bir şey dememişti. Sonradan öğrendim ki beni instadan takip eden akrabalarımdan biri babama ileri geri konuşmuş.

Sevgilim türkiyeden geldikten sonra bana evlenme teklifi etti. Türkiye’ye gittiğimizde de (mayısta) aile arası küçük bir nişan yapacağız. Ben zaten düğün istemiyorum konsoloslukta nikah kıyılsın istiyorum sade bir şekilde.

Her neyse derdim şu an ne onu söyleyeyim. Babamla nişamlımın arası hala çok kötü. O konuşmadan sonra gerginler ve düzelmedi. Ben iki tarafa da bir şey diyemiyorum. Ve ayrıca babamın zorlamasıyla evlilik teklifi geldiği için canım sıkkın. Siz olsanız ne yapardınız kızlar?
Aile ve düşünce yapısına göre değişir bakış açısı. Bana göre babanız haklı. Doğru söyleyeni kimse sevmez :) şimdi açık görüşlü iseniz babanızın fikrine de saygı duymalısınız teknik olarak, buna erkek arkadaşınız dahil. Bu konuşma sizin iyiliğiniz için art niyetsiz yapılmış bir eylem şekli tarzı yanlış olabilir, bunu medeni şekilde konuşarak halledebilirsiniz. Rahat olan insanlar bu tarz şeylere neden takılıyor erkek arkadaşınız babanız açısından empati yapmayı denemeli.

Paşanın hayatı Amerikanın virginia eyaletinde mi geçmiş? Baban sorabilir ne zaman evleneceğinizi neye şok olmuş nişanlı adam. Doğru yanlışı tartışmam ama genelde bizim coğrafyanın hoş baktığı şeyler değil aynı evde yaşamak falan. Zorlama bir şeyler olmuş ama bilemedim 🤷‍♀️

Siz olsanız ne yapardınız kızlar?

Ben olsaydım, babamı ilk gördüğümde elini öper, alnıma koyardım.
Allah seni başımdan eksik etmesin babacım, derdim.

Nişanlıma da döner, önce bir kızın olsun, bir üstüne titreye titreye büyüt, babamın davranışını sonra konuşuruz, derdim.

Babanizin bile yeni sonradan ogrendigi şeyi akrabaniz nereden ne ara ögrenmiste konusmuş Turkiyede bile yaşamiyorsunuz. 🙄

Şok olacak bir durum yok, babanizin tepkisi hiç beklenmedik bir şey degil. Sevgiliniz yurtdisina gitti diye Turkiye yapisini mi unutmuş. 😃

Akraba bu uzaya ciksan duyar arkadas bu kadar yaziyorum :deli:

Babanizin bile yeni sonradan ogrendigi şeyi akrabaniz nereden ne ara ögrenmiste konusmuş Turkiyede bile yaşamiyorsunuz. 🙄

Şok olacak bir durum yok, babanizin tepkisi hiç beklenmedik bir şey degil. Sevgiliniz yurtdisina gitti diye Turkiye yapisini mi unutmuş. 😃
Instaya koymustur :bicak::KK45:

Nişanlın neye şok oluyor tam olarak ? Ne bekliyordu baban duyunca ?

Baban kendince haklı, hiç bir Türk babası kızının bir erkekle nikahsız birlikte yaşamasını onaylamaz, akraba da gaza getirmiş o akrabayı engelleyin.

Nişanlın bu kadar büyütmesin meseleyi ‘aferin biraz daha birbirinizi tanıyın mı hemen karar vermeyin’ mi diyecek sanmıştı?
Nişanlım şok olmuş çünkü babam zaten biliyordu birlikte yaşadığımızı. Aileler tanıştıktan sonra ben söyledim baba böyle böyle diye.
Babam akrabanın imalı konuşmasının üzerine sinirlenmiş gaza gelmiş diye anlıyorum

Dedim ya instadan takipleştiğim bir akraba diye. O akraba kişisi yayıyor tüm aileye dedem vs dahil. Babama da imalı konuşuyor.

Ben instadan akrabaları storyde gizliyorum normalde bunu unutmuşum

X