Bakabilir miyim acaba?

Yokuspokus

Nope thanks
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
3 Mart 2016
18.150
76.545
Kızlar selamlar, geçmiş bayramınız mubarek olsun.
Küçüklerin gözlerinden, büyüklerin ellerinden öpüyorum :*

Hemen konuya gireceğim; 2 gün önce ölüme terk edilmiş yavru bir kedi buldum.

Annemlerdeydik, baya kalabalıklı bi misafir grubuyduk; annemler de yazlıkta hani daha ileri gittiğinizde orman başlıyor yerleşim yerleri bitiyor diyeyim... Feci de yağmur vardı o gün; balkonun köşesinde sigaraya çıkmıştım diğer tarafa, acı acı bi yavru kedi sesi geliyor bir yerlerden. Biraz takip ettim sesin geldiği yeri sonra fırladım aşağı koştum. Daha ileri doğru, daha tenhada kalan bir yerde devrilmiş demir bir çöp kutusu vardı oranın altına sığınmış yavru bir kedi buldum, sütten yeni kesilmiş. Islanmış korkmuş ama beni görünce yanıma yaklaştı, hani evcil bir kedi belli insana sokuluyor. Yağmur da pis yağıyor, koynuma kattım annemlerin eve kadar affedersiniz donuma kadar ıslanıp getirdim. Dışarıda kalsa sağ çıkamazdı hayvan o havada yani.

Neyse, zaten kardeşim kedi beslediği için (Sokak kedileri diyeyim daha doğru olsun) maması-suyu yatağı mekanı her şeyini ayarladık, kuruttuk, büyük kediler görmesin diye ayırdık, ilgilendik vb. Hemen karnını doyurdu baya acıkmış garibim. Sonradan bakındım da hani anne kedi var mıydı başında, aramaya gelir mi diye, ne insan var gelen ne anne kedi, yağmur kesildi yine gelen giden yok. Bariz yavru terk edilmiş, kuvvetle muhtemel de birinin ev kedisi yavrulamış sütten kesilince de kediyi buralara getirip bırakıp gitmişler yani başka açıklaması yok.

Neyse, 2 gündür annemlerde kediş; keyfi yerinde, hastalanır diye korkmuştuk ama maşallah diyeyim kurtardı kendini. Yalnız, klasik sorunumuz şu ki annem "Büyüyüp kendini idare edebilecek zamana kadar kalsın ama merkezdeki eve geçince evime alamam biliyorsunuz" diye baştan uyarıyı çaktı, kadın titizlik konusunda takıntılı maalesef. Burada beslediğimiz diğer iki kedimiz zaten sokaktan gelen irice kedilerdi yavru hallerinden beri ev kedisi değiller, Apartmanın en alt katında mekanları var, kışın da belirli aralıklarla babamlar, biz buraya beslemeye geliriz o kedileri. Kışlık açık kalan bir de dağ restoranı var ilerimizde, o kedilere hayat böyle güzel, alışkınlar. Ama biliyorum bu yeni getirdiğim yavru (Şu şartlara alıştıktan sonra) , diğer kedilerimiz gibi yaşayamaz.

Bi düşünce aldı beni kızlar; ben alayım mı, çocukla evde yapabilir miyim, layığıyla hayvancağıza bakabilir miyim, temizlikte zorlanır mıyım filan kendimi tartıyorum aylar sonrasına o kedi evsiz kalmasın diye. Eşim zaten dünden razı "Bakarız ya hem oğlana arkadaş olur, hem yuvası olur, ailemiz büyür" filan adam kedi-köpek doldurabilir evin içini yani sever. Bi benim onayım kaldı... Kendime de kızıyorum, anneme benziyorum bazı konularda, evcil hayvan söz konusu olunca çok karşı karşıya geldiğimiz ağladığım zamanlar olmuştu annemle hatırlarım, sokakta evsiz hayvanları bulur eve taşır getirirdim, annem almazdı, kahrolurdum. Şimdi ben düşünüyorum "Çocukla aynı anda bakabilir miyim, yetebilir miyim, temizliğine dikkat edebilir miyim, yoksa hayvancağızı ihmal mi ederim" diye, biliyorsunuz hani öyle 3-5 aylık bir şey değil, ömür boyuluk...

Kardeşimle konuştuk, "Abla atamam çıkar gidersem, yanımda götürebilir miyim ki? Olursa öyle de yapabiliriz." dedi. Biz iki kardeş kedinin istikbalinin derdine düştük kızlar özetle.
Küçük çocuklu ailede kedi bakan hanımlardan yorumlar alırsam çok sevineceğim, artıları eksileri ile.
Bakabilirim değil mi?

Denas14__ Denas14__ yine bir etiket yaptım sana, kuzum sende nasıl gidiyor durumlar kedişler köpüşler iki de prensesle, dört bebeli hayatın nasıl?

Kardeşim doğduğunda köpeğimizi hiç kimseyi dinlemeden sadece doktora danışıp evimizden 1 gün bile uzaklaştırmadık.
Çok iyi ikili olmuşlardı, bence bakabilirsiniz :KK200:
Şuan köpeğimiz yok,melek oldu kardeşim o kadar arıyor ki onu hastaneden dönecek diye bekliyor garibim. Parka beraber götürüyorduk, hem ikisi güzel enerji atıyorlardı biz zorlanmadık hiç..

yaparsin kuzu. evde kedi kopege egitim vermekten daha kolay.
ince taneli kum aldim cok guzel yapiyor ona bir kere gosterdim.
kil tuy dokmesi yok. ic dis parazitlerini de yaptirdik. biraz ishali vardi. keyfi yerindeydi ama etrafa yapmis hep gece. su gibi. temizledim gecti gitti. antibyotik toz vermis veteriner onu kullanmaya basladik duzelince kumuna devam:)
uysal olmasi cok iyi..bizimki de oyle tirmalama isirma ayaga yapisma gibi huylari yok. kendi halinde :))

cocuklarda cok seviyor senin oglanda cok sever :))
bizimki 1 haftada nasil guzellesti kendine geldi toparlandi.gunduzleri uyuyor geceleri oyun evin icinde at kosturmaca :))
gece bana eslik ediyor utu yaparken falan basimi bekliyor :))
benimki tam tekir cok guzel :))
IMG-20180614-WA0016.jpeg

Bizim 3 yıldır kedimiz var, kızım 4 yaşındayken almıştık, valla çocukla kedi zor evde, kedime birşey yapacaklar diye ödüm kopuyor :KK70:

Yaparsınız ne var, çok da güzel oluyor, çocuklar çok mutlu evde kediyle. İyi yapmışsınız miniği kurtarmakla, Allah razı olsun.

Yatili gezmelerde nasil yapiliyor diye merak ediyorum ben de. Ben de evde besleyemem diye esime izin vermiyordum, simdi bahceli evimiz olunca yeniden konusu acilir oldu da.
Yatılı misafirliğe pek gitmiyorduk biz, mecbursa da bir kişi evde kalıyordu ama hayvansever dostlarımız ısrar kıyamet çağırıyordu o zaman kızımızı götürüyorduk, biraz fazla sorumluluk isteyen bir durum kafanıza göre 10 günlük tatile çıkamazsınız mesela..

Merhaba sizi yorumlarınızdan tanıyorum. Bence her sanatçının bir kedisi olmalı:)) sizin kısmetini ayağınıza gelmiş. Temizlik konusunda dikkat etmek gerekiyor ama kediler bu konuda sahiplerine çok yardımcı olur. Kapalı bir tuvalet kabı ve bentoit toparlanan kumla tuvalet işi kolaylaşır. Tüy dökme mevsimi dışında iki günde bir süpürseniz de olur evi. Dört yaşında kedim var iki buçuk yaşında da oğlum. Hamilelikte de çok söyleyen oldu aşıların dikkat ettim kimselere vermedim. Eşiniz istiyorsa zaten daha da güzel olur. Çocuğunuz kaç yaşında bilmiyorum ama ona da bazı sorumluluklarını yükleyin dize hiç ağırlığı olmaz. Kolay gelsin

Yatılı misafirliğe pek gitmiyorduk biz, mecbursa da bir kişi evde kalıyordu ama hayvansever dostlarımız ısrar kıyamet çağırıyordu o zaman kızımızı götürüyorduk, biraz fazla sorumluluk isteyen bir durum kafanıza göre 10 günlük tatile çıkamazsınız mesela..

Sagol canim. Ben de arastiriyorum yavastan. Esim ve cocuklar cok kopek istiYor cunku. yurtdisi ziyaretleri uzun oluyor da sanirim onda yaninda goturebiliyorsundur. Sormak istedigim daha kisa sureli uzak kalislarda evde yanliz kalmasi mumkun oluyor mu? Haftasonu kacamagi gibi mesela. Cunku genelde sehir ici yerler kabul etmiyor evcil hayvan.

Sagol canim. Ben de arastiriyorum yavastan. Esim ve cocuklar cok kopek istiYor cunku. yurtdisi ziyaretleri uzun oluyor da sanirim onda yaninda goturebiliyorsundur. Sormak istedigim daha kisa sureli uzak kalislarda evde yanliz kalmasi mumkun oluyor mu? Haftasonu kacamagi gibi mesela. Cunku genelde sehir ici yerler kabul etmiyor evcil hayvan.
Ben tecrübem anlatayım. Kedimi haftasonları mecbur kalınca evde bırakıyorum suyunu mamasını bolca koyduktan sonra problem olmuyor beni biraz özlüyor o kadar. Ama sanırım köpekler o şekilde bırakılamaz gibi geliyor. Burda köpek sahipleri daha ayrıntılı cevap verirdi ama köpekler yalnız kalmaya pek müsait olmayan canlar. Ama onlar için Dr emin olduğunuz köpek otelleri iyi bir seçenek

Cocukluluk konusunda bir fikrim yok ama cocuklar hayvanlari hirplayabiliyor. Ona dikkat etmek lazim.
Onun disinda bakacak kimse yoksa tatil veya evden ayri kalma konusu sikintili.
Kopekler asla yalniz birakilmaz. Kediler 3-4 gun yalniz kalabilir(yetiskin)
Fazlasi olmaz. Kediler ortam degistirmeyi de sevmez yani bir cogu. Alio kendimizle birlikte tasiyalim olayi sikintili

Yaptığınız çok güzel birşey. Kendinize güveniyorsanız bakın tabi. Ben çocuğa zor bakıyorum, asla öyle bir sorumluluk alamazdim. İlerde bize alışınca bırakmak zorunda kalırsam diye hiç kalkisamam.

Kedi bende huydur :KK200: keşke eşim senin gibi olsada evde hayvandan geçilmese :KK53:
Yavru kedi oyun ister rahat bırakılmak ister üstünuze atlar falan filan kedi her türlü büyür zorlugu yok da senin bebe rahat bırakır mı ben genelde o bakımdan düşünürüm canım hayvana da eziyet olmasın sonra :KK51: ama hayvan olan evlerde büyüyen bebeler daha bir baska oluyor onu söyleyeyim :KK19:

yaparsin kuzu. evde kedi kopege egitim vermekten daha kolay.
ince taneli kum aldim cok guzel yapiyor ona bir kere gosterdim.
kil tuy dokmesi yok. ic dis parazitlerini de yaptirdik. biraz ishali vardi. keyfi yerindeydi ama etrafa yapmis hep gece. su gibi. temizledim gecti gitti. antibyotik toz vermis veteriner onu kullanmaya basladik duzelince kumuna devam:)
uysal olmasi cok iyi..bizimki de oyle tirmalama isirma ayaga yapisma gibi huylari yok. kendi halinde :))

cocuklarda cok seviyor senin oglanda cok sever :))
bizimki 1 haftada nasil guzellesti kendine geldi toparlandi.gunduzleri uyuyor geceleri oyun evin icinde at kosturmaca :))
gece bana eslik ediyor utu yaparken falan basimi bekliyor :))
benimki tam tekir cok guzel :))Eki Görüntüle 2158214

Tamamdır kuzu, Kestane'nin annesi benim artık. İnşallah layığıyla bakabilirim. :KK200:

adsız.JPG

Bizim 3 yıldır kedimiz var, kızım 4 yaşındayken almıştık, valla çocukla kedi zor evde, kedime birşey yapacaklar diye ödüm kopuyor :KK70:

Yaparsınız ne var, çok da güzel oluyor, çocuklar çok mutlu evde kediyle. İyi yapmışsınız miniği kurtarmakla, Allah razı olsun.

Oğlan da hayvan manyağı kedi köpek peşinde koşarız sokağa çıkınca. Ama sıkıştırıverme huyu yok, daha doğrusu cici sev diye baya öğrettim kibarca kedilerin başını okşar "Cici" der. Eve girince değişir mi bilmiyorum, dikkat etmeye çalışacağım. Karar verdim, zaten yarı yarıyaydım, konuyu açınca tamam dedim. Hadi hayırlısı.

1 gece kalabilir tabi, mamasını ve suyunu bıraktığınız takdirde bahçede yaşamaya da alışacağı için geceleri yalnızlığa da alışmış olacak haftasonları çok kasmaz döndüğünüzde gönlünü aldıktan sonra:)

X