Bakabilir miyim acaba?

Gangsta başlığı görünce "ikinci bebe mi geliyor yok artık" diye açtım konuyu. Neyse ki dört ayaklı bebe imiş :)

Biz de aynı kaygıları yaşadık geçen sene. Ben, eşim ve oğlum çok seviyoruz hayvanları. Özellikle kedileri. Her dışarı çıktığımızda kedileri doyurup mıncırıp dönüyoruz. Ancak ben epey zaman düşündükten sonra vazgeçtim eve kedi almaktan. Oğlum çok fazla seviyor kedileri. Ama işte sevgisini gösterme biçimi değişik :) mıncırıyor, bunaltıyor kediyi. Bir saniye rahat vermiyor. Kaç kere tırmaladı kediler benim sıpayı. O yüzden ben vazgeçtim bu fikirden. Çocuk da kedi de "zarar verme" demekten anlamıyor. Ben hem oğlum kediye zarar verir hem de kedi oğlana zarar verir diye çok istediğim halde almadım eve kedi.

Temizlik falan sıkıntı değil de kediler de sıkıntıya gelemiyor. Atıyor tırmığı gelişine. Bebek biraz daha büyüse daha iyi olur sanki. Tersi durumda senin bebe kediye bir şey fırlatır canını acıtır mı, severken sıkar mı vs. Ben bunları düşünüp karar vermeni öneririm.

Oo hayırlısı olsun :)) bir kedili üye daha katıldı kervana :halay:
Köpek olsa düşünür insan da kedi öyle değil. Mama su ve kum üçlüsüyle gayet güzel bakıyorlar kendilerine. Banyo vs derdi de yok. Tabi tüy olayını baştan kabullendiğinizi düşünüyorum. İç parazit tedavisi tam olduktan sonra size bir zararı olmaz da tüylerin, eve kurutma makinası şart oluyor. :rapci:

Ayy lütfen alın siz bakın.
Zaten sahiplenmişsiniz de onu bu kadar düşündüğünüze göre.
2 kedi 2 köpek annesi olarak kesin alın diyorum ben :)
Tatil zamanları da kedi pansiyonları var veterinerler bile bu hizmeti veriyor orada kalır.

IMG_20160926_131339.jpg
Zaten sokağa geri salınmaz Kaptan, şu halde de salınmaz ölür.
Ondan derdine düştük ya şimdiden bi ev bulsak, sorsak mı birilerine biz alabilir miyiz diye... Uzaklarda aramayayım ben alayım artık, inşallah güzel bakabilirim. Kafamda tasarlıyorum, evin yarısı elden geçti bir kısmı daha geçecek; kedişe bi köşe çıkarırım ben rahat eder inş.
İstediğin köşeyi çıkart, o nerede isterse orada takılacak şekil 1a ve bugün o hayvancığı en şahane bakılacak ortama bırak , ciğerin sökülmüş gibi canın yanacak yani bıraksan da girdi bile içinize :KK200:
Eskimiş kanepenin, kırık kolunun boşluğunu, kendine kuş tüyü yatak yapan Behlül.

Kızlar selamlar, geçmiş bayramınız mubarek olsun.
Küçüklerin gözlerinden, büyüklerin ellerinden öpüyorum :*

Hemen konuya gireceğim; 2 gün önce ölüme terk edilmiş yavru bir kedi buldum.

Annemlerdeydik, baya kalabalıklı bi misafir grubuyduk; annemler de yazlıkta hani daha ileri gittiğinizde orman başlıyor yerleşim yerleri bitiyor diyeyim... Feci de yağmur vardı o gün; balkonun köşesinde sigaraya çıkmıştım diğer tarafa, acı acı bi yavru kedi sesi geliyor bir yerlerden. Biraz takip ettim sesin geldiği yeri sonra fırladım aşağı koştum. Daha ileri doğru, daha tenhada kalan bir yerde devrilmiş demir bir çöp kutusu vardı oranın altına sığınmış yavru bir kedi buldum, sütten yeni kesilmiş. Islanmış korkmuş ama beni görünce yanıma yaklaştı, hani evcil bir kedi belli insana sokuluyor. Yağmur da pis yağıyor, koynuma kattım annemlerin eve kadar affedersiniz donuma kadar ıslanıp getirdim. Dışarıda kalsa sağ çıkamazdı hayvan o havada yani.

Neyse, zaten kardeşim kedi beslediği için (Sokak kedileri diyeyim daha doğru olsun) maması-suyu yatağı mekanı her şeyini ayarladık, kuruttuk, büyük kediler görmesin diye ayırdık, ilgilendik vb. Hemen karnını doyurdu baya acıkmış garibim. Sonradan bakındım da hani anne kedi var mıydı başında, aramaya gelir mi diye, ne insan var gelen ne anne kedi, yağmur kesildi yine gelen giden yok. Bariz yavru terk edilmiş, kuvvetle muhtemel de birinin ev kedisi yavrulamış sütten kesilince de kediyi buralara getirip bırakıp gitmişler yani başka açıklaması yok.

Neyse, 2 gündür annemlerde kediş; keyfi yerinde, hastalanır diye korkmuştuk ama maşallah diyeyim kurtardı kendini. Yalnız, klasik sorunumuz şu ki annem "Büyüyüp kendini idare edebilecek zamana kadar kalsın ama merkezdeki eve geçince evime alamam biliyorsunuz" diye baştan uyarıyı çaktı, kadın titizlik konusunda takıntılı maalesef. Burada beslediğimiz diğer iki kedimiz zaten sokaktan gelen irice kedilerdi yavru hallerinden beri ev kedisi değiller, Apartmanın en alt katında mekanları var, kışın da belirli aralıklarla babamlar, biz buraya beslemeye geliriz o kedileri. Kışlık açık kalan bir de dağ restoranı var ilerimizde, o kedilere hayat böyle güzel, alışkınlar. Ama biliyorum bu yeni getirdiğim yavru (Şu şartlara alıştıktan sonra) , diğer kedilerimiz gibi yaşayamaz.

Bi düşünce aldı beni kızlar; ben alayım mı, çocukla evde yapabilir miyim, layığıyla hayvancağıza bakabilir miyim, temizlikte zorlanır mıyım filan kendimi tartıyorum aylar sonrasına o kedi evsiz kalmasın diye. Eşim zaten dünden razı "Bakarız ya hem oğlana arkadaş olur, hem yuvası olur, ailemiz büyür" filan adam kedi-köpek doldurabilir evin içini yani sever. Bi benim onayım kaldı... Kendime de kızıyorum, anneme benziyorum bazı konularda, evcil hayvan söz konusu olunca çok karşı karşıya geldiğimiz ağladığım zamanlar olmuştu annemle hatırlarım, sokakta evsiz hayvanları bulur eve taşır getirirdim, annem almazdı, kahrolurdum. Şimdi ben düşünüyorum "Çocukla aynı anda bakabilir miyim, yetebilir miyim, temizliğine dikkat edebilir miyim, yoksa hayvancağızı ihmal mi ederim" diye, biliyorsunuz hani öyle 3-5 aylık bir şey değil, ömür boyuluk...

Kardeşimle konuştuk, "Abla atamam çıkar gidersem, yanımda götürebilir miyim ki? Olursa öyle de yapabiliriz." dedi. Biz iki kardeş kedinin istikbalinin derdine düştük kızlar özetle.
Küçük çocuklu ailede kedi bakan hanımlardan yorumlar alırsam çok sevineceğim, artıları eksileri ile.
Bakabilirim değil mi?

@Denas14__ yine bir etiket yaptım sana, kuzum sende nasıl gidiyor durumlar kedişler köpüşler iki de prensesle, dört bebeli hayatın nasıl?
3 tane kedim var. Tum cevremde her evde bir kedi var. O kadar kolay bakarsiniz ki kendiniz de durup durup kediler evde ne kadar kolay yasayabiliyorlar dersiniz :) kediler tamamen ev icin yaratilmislar.

Bir kedinin evde yasayamayacaginin dusunuldugu tek an kizginliga girdigi yani ciftlesmek istedigi andir. Bu konuyla ilgili ben kedimin sagligini dusunuyorum bunun icin onu kisirlastirabilirim diyorsaniz kedi sahiplenin fakat hayir ben asla kisirlastiramam diyorsaniz o kedi size hayati zindan edecek ve hastalik riskleriyle huzursuz mutsuz bir hayat gecirecek. Yani asil siz ona yazik edeceksiniz.

Umarim link paylasmak yasak degildir. Bu yaziyi okumanizi tavsiye ederim.

https://patiyedair.blogspot.com/2018/06/kedileri-ksrlastrmak-dogru-mu-dinimize.html?m=0

Ganga lutfen onu al eve getir.
Stres kovucun olacak .
Gercekten yeni bir bebegin gibi olacak .
Lutfen o kuzucugu sokaklara birakma .
Ince taneli topaklasan kumlardan alirsin .
Yavru oldugu icin kitten mamalardan .
Bi de su kabi .
Ic parazit dis parazit tamam .

Çok güzel bir kızmış hayırlı olsun. Köşe ayırmanıza gerek yok aslında çünkü ona istediğiniz kadar yataklar, evler alın o gidip nereyi beğenirse orada yatacak. Benimki sandalyede yaşıyor mesela, tahtı var resmen hanımefendinin. Birkaç ay sonra kısırlaştırma ameliyatı olur, dişi kedilerde erkek kedilere göre daha zor geçen bir dönem ama tekir kediler çok sağlam oluyor, hemen toparlar. Başka da sıkıntı yaşamazsınız, çok da tatlı bir aile olursunuz.

Fırsat bulmuşken cevapsız bırakmamaya çalışayım kızlar, beklettim kusura bakmayın:

Merhaba sizi yorumlarınızdan tanıyorum. Bence her sanatçının bir kedisi olmalı:)) sizin kısmetini ayağınıza gelmiş. Temizlik konusunda dikkat etmek gerekiyor ama kediler bu konuda sahiplerine çok yardımcı olur. Kapalı bir tuvalet kabı ve bentoit toparlanan kumla tuvalet işi kolaylaşır. Tüy dökme mevsimi dışında iki günde bir süpürseniz de olur evi. Dört yaşında kedim var iki buçuk yaşında da oğlum. Hamilelikte de çok söyleyen oldu aşıların dikkat ettim kimselere vermedim. Eşiniz istiyorsa zaten daha da güzel olur. Çocuğunuz kaç yaşında bilmiyorum ama ona da bazı sorumluluklarını yükleyin dize hiç ağırlığı olmaz. Kolay gelsin

Est. Teşekkür ederim; çocuk büyüdükçe sorumluluk da vermeye başlarım ona da katkısı çok olur evet, bu kısmı düşünememişim. Az önce aradım zaten eşimi, veteriner arkadaşı var, aşıları için götüreceğiz ilk fırsatta. Adamın sesi değişti sevinçten. O da bakar... Artık hep beraber bakacağız. Hayırlısı. İçimdeki sıkıntı azaldı.

Çocuğunuzun üstünde başında ve hatta evin her yerinde gördüğünüz tüylerden rahatsız olmayacaksanız bakabilirsiniz.

Öyle annem kadar delirmem beş on tüy görsem, aldık artık göze :)
Yorumlarda da gelmiş yöntemleri.

Benim su an 8 sultan papaganim 3 muhabbet kusum var, evimiz 2+1 ve ayri odalari var. Orada tunekleri, oyun alanlari falan var. Sene sonunda da bebek geliyor cok uzuluyorum kuslarim odalarindan olacak diye ama bir cozumunu bulacagiz. Eve alindiysa ve eger sevdiyseniz muhakkak bir sekilde bakiyor ve hayatinizi ona gore adapte ediyorsunuz.

Zaten salonu komple ikisine bırakıveririm artık oynar dururlar.
Kapının yanına doğru kapalı bi tuvaletini koysak... Başladım bile planlamaya Koalina. :)

Çok tatlı la bu❤ Hadi hayırlı olsun :)

Amin. Tatlı ya sıpa. İlk geldiğinde halsiz cansız gibiydi, kurutup karnını doyurunca kendini sevdirmelere başladı hemen.

Ha şunu da söyleyeyim düzenli aşısını yaptırdıgınız sürece zaten tüyleri yutsanızda bir sorun olmuyor veterinerde söyler :KK66:

Konuşmuş eşim bakalım, ilk fırsatta hallederiz onları Bibi.

facebook, instagram grupları var sahiplendirmek için. veterinerler de aracı oluyor. bakamam derseniz en kötü başkasına verirsiniz. ama içinizde ilham varsa siz de bakabilirsiniz. kedi çok zorluk çıkaran bi hayvan değil. köpek olsa zor da.

Evet, köpek olsa daha çekinirdim. Hayırlısı artık, bakabilirim dedim girdim topa.
Benden gitseydi de sanırım kötü hissedecektim Kaptan, biraz gaz gerekiyordu, gazımı aldım buradan.

Tabi ki de bakarsınız, sizin gibi düşünceli birinden hiç şüphe bile duymadım kendi adıma.. Zaten 10 gün aynı evde yaşadıktan sonra gözünüze bile gelmeyecek inanın onun yemesi, içmesi, tuvaleti.. Kayınpederim o kadar sertti bu konuda ama görümcem yavru kedi sokup koynuna getirince önce hık mık etti, şimdi en çok o şımartıyor. Benim de 2 aylıkken sahiplendiğim bir kedim var, şimdi 3 yaşında.. Onsuz ne yapardık bilmem, evimizin neşesi o :)

Gangsta başlığı görünce "ikinci bebe mi geliyor yok artık" diye açtım konuyu. Neyse ki dört ayaklı bebe imiş :)

Biz de aynı kaygıları yaşadık geçen sene. Ben, eşim ve oğlum çok seviyoruz hayvanları. Özellikle kedileri. Her dışarı çıktığımızda kedileri doyurup mıncırıp dönüyoruz. Ancak ben epey zaman düşündükten sonra vazgeçtim eve kedi almaktan. Oğlum çok fazla seviyor kedileri. Ama işte sevgisini gösterme biçimi değişik :) mıncırıyor, bunaltıyor kediyi. Bir saniye rahat vermiyor. Kaç kere tırmaladı kediler benim sıpayı. O yüzden ben vazgeçtim bu fikirden. Çocuk da kedi de "zarar verme" demekten anlamıyor. Ben hem oğlum kediye zarar verir hem de kedi oğlana zarar verir diye çok istediğim halde almadım eve kedi.

Temizlik falan sıkıntı değil de kediler de sıkıntıya gelemiyor. Atıyor tırmığı gelişine. Bebek biraz daha büyüse daha iyi olur sanki. Tersi durumda senin bebe kediye bir şey fırlatır canını acıtır mı, severken sıkar mı vs. Ben bunları düşünüp karar vermeni öneririm.

Bir eve üç Gangsta aman tövbe daha ne ben ne dünya buna hazır değiliz :KK70:
Oğlanın, eğer huyları şu anki halinden beteri tuhaflaşmazsa iki yaş sendromundan, şimdilik sorun yok İdrak. Kibarca seviyor, öğrettim baya, neredeyse her gün/gün aşırı sokak kedilerini köpeklerini sevmeye giderdik, başlarda heyecandan ne yapacağını bilmezdi nasıl seveceğini şaşırırdı çocuk kuyruğuna bacağına asılırdı, öyle bir iki pençe de yedi hatta da değişti huyu, şimdi yanına çöküyor "Geehh pişşii" diye elini açıp kapatıp çağırıyor öyle, kedi gelip sürtününce gülüyor, başından okşuyor. Birkaç kere daha soruldu, aynı eve girince çocuk coşar mı darlar mı hayvanı bilmiyorum ama zarar verdirtmem mümkün mertebe, dikkat ederiz ona eşim de ben de.

Eki Görüntüle 2158291
İstediğin köşeyi çıkart, o nerede isterse orada takılacak şekil 1a ve bugün o hayvancığı en şahane bakılacak ortama bırak , ciğerin sökülmüş gibi canın yanacak yani bıraksan da girdi bile içinize :KK200:
Eskimiş kanepenin, kırık kolunun boşluğunu, kendine kuş tüyü yatak yapan Behlül.

:KK70: Gidecek benim koltuklar biliyom Kendinehasım... Giderse gitsin değiştirmeye çok güzel bahanem olur gari. :))
Yani... Başkasına versek ayarlasak, bi tuhaf olacaktım gibi geliyor bana da. Sen biliyorsun ya beni... Ay inşallah iyi bakarım-bakarız, planlamalara başladım. Birkaç saat içinde nereden nereye, konuyu açarken sıkıntılıydım emin değildim, yarı yarıya bi değişiktim, şimdi cesaret gelmeye başladı.

Senin Behlül fena, tam bir Behlül ya :KK200:...Bihter mi koysam ki adını yoksam :)) ... Kardeşim "Kestane" dedi olayı kapattı gerçi, isim anası. Kestane gibi oluyor kıvrılınca.

Eki Görüntüle 2158308 Bizim kız alıştı eve

Kısa tatilde bizim evde eşimin ablası göz kulak oldu

Tüyü vs var ama biz takmıyoruz

Bizim çocuk seninkine göre büyük tabii

Ama o efsane oturduğu yer tüy döküyor vs de değil gayetsiyah pantolon vs giyiyorum
Ya dikkat ettikten sonra tüy sorun olmuyor biraz uğrasmak gerekiyor o kadar mesela benim evime gelenler bu evde kedi olduğu hiç belli olmuyor diyorlar hiç tüy olmaz orda burda :KK51:
Mesela kızımım batraniyeleri var nereye koyarsan orada yatarlar çok zekiler maşallah :anne:
6 ayda bir traş ettiriyorum çünkü taranmayı sevmiyor :110: ve sürekli tüy toplayıcı kullanıyorum dikkat ettikten sonra tüy falan olmuyor tembelluk etmeyin bacılar :KK70:

3 tane kedim var. Tum cevremde her evde bir kedi var. O kadar kolay bakarsiniz ki kendiniz de durup durup kediler evde ne kadar kolay yasayabiliyorlar dersiniz :) kediler tamamen ev icin yaratilmislar.

Bir kedinin evde yasayamayacaginin dusunuldugu tek an kizginliga girdigi yani ciftlesmek istedigi andir. Bu konuyla ilgili ben kedimin sagligini dusunuyorum bunun icin onu kisirlastirabilirim diyorsaniz kedi sahiplenin fakat hayir ben asla kisirlastiramam diyorsaniz o kedi size hayati zindan edecek ve hastalik riskleriyle huzursuz mutsuz bir hayat gecirecek. Yani asil siz ona yazik edeceksiniz.

Umarim link paylasmak yasak degildir. Bu yaziyi okumanizi tavsiye ederim.

https://patiyedair.blogspot.com/2018/06/kedileri-ksrlastrmak-dogru-mu-dinimize.html?m=0

Önceden kısırlaştırma konusunda şey diye düşünürdüm hayvanın doğası bozulur ya, olduğu gibi olmalı derdim ama birkaç gözlemlediğim olay olsun, aynı şekilde bazı veteriner sayfalarından, buradaki karşılıklı tezlerini savunanların açıklamalarında okuduklarım derken benim o fikir kırıldı. Eşimin veteriner arkadaş var, benim de tanıdık veteriner var eskiden, köpeğim varkenden tanışık olduğumuz; alırım bilgilerini vaktine saatine göre hepsini bir bir hallederiz hayırlısıyla.

Çok hoşgeldin hacı.
Tüyü için fırça al hemen. Benim tombalak aşk yaşıyor fırçası ile.
Tüy sorunu yok denecek kadar azalıyor.
Listesini çıkarmaya başlarız hele veterinerle de yüz yüze bi görüşelim kuzum. :KK200:

Ganga lutfen onu al eve getir.
Stres kovucun olacak .
Gercekten yeni bir bebegin gibi olacak .
Lutfen o kuzucugu sokaklara birakma .
Ince taneli topaklasan kumlardan alirsin .
Yavru oldugu icin kitten mamalardan .
Bi de su kabi .
Ic parazit dis parazit tamam .

Aldım bile Witch.
Mümkün değil zaten bırakılmaz sokağa.. Emin olamadım kendimden, sahiplendirme filan soracak edecektim, artık gerek kalmadı. :)

X