Başkalarını anne yapmak

Ben şimdi sana kırmızın kırmızı olduğunu nasıl anlatayım. Sende mavi de ne yapayım yani.

Şu forumda çeşit çeşit kadınız yaşımız, medeni durumumuz, işimiz, yaşamlarımız ama hepimiz diyor ki sana kocanda asıl suç kocanda iş yok. Yani biz dışarıdan gözüz dışarıdan böyle görünüyor. Sen bana kırmızı mırmızı demek yerine böyle mi acaba diye sorgulasan keşke. Aman neyse ya bananeyse çocuk sizin

Bizim burdan çıkmamız için bir iş durumumuz vardı onu bekledik olmadı ben zaten herkesle aramı açmış kapımı kapatıp eve giriyordum kimse bana bulaşmıyor artık bu böyle devam eder diye düşündüm. Çocuk içinde acele etmedik çocugum olmayacagını bir doktordan duydum ve olmuyor diye her gün ben Allaha yalvardım bana bir evlat nasip etsin diye şimdi hergün şükür ediyorum nasip etti diye. Zaten tedavinin ilk etabında hamile kaldım. Ben çocuk yaptıgım içinde eşimle evlendiğim içind epişman değilim ayrıca siz nerde psikologsunuz arkadaşım yanımda bir psikolog birine bu şekilde tanı koymaz diyor. Yani ben durup durup saldırganlaşmıyorum karşımda yüzüme biri hakaret edince saldırırım. Özellikle bu benim ailemide işin içine katıyorsa. Kimse kusura bakmasın istersen git şizofren de altan alınacak şey var alınmayacak şey var. Kadın bana burda EZİK yazmış. Biri glemiş eşin şöyle böyle SENDEN ANNE OLMAZ yazmış ben eşimle ilgili bişey yazdım mı ki bu saldırılar yapılıyor. Evet ben tek kaldıgım için zamanınd akendimi savunamadıgım zamanalr oldu ama şuan benim kendimi savunmamla ilgili olan bir durum yok. Ben arkamı dönünce çocugun agzına abur cubur tıkıcak zararlı elyler yedirecek insanlar var diyorum eltim yıllardır savaşıyor bunlarla çocugu hastanelik oldu. Odamı kendini savunmuyor. Ayrıca ben 13 14 yaşında işe giderken kimse aa sen niy eçalışıyorsun demiyordu 20 li yaşlarda evlenip yuva kurana herkes ne acelen vardı diyor. 30 umdada olsaydım aynı şeyler yaşanacaktı. Aile yapımız gereği ben sevgilimi alıp yurt dışına seyehate çıkamam ki il dışına bile çıkamma gece beraber kalamam ve bizim yetiştiğimiz yerde sevgililiğe bile ayıp gözle bakarlardı babama gittim gönlün olsun başkasındna duyma bize yüzük takın okulumu bitirip
Para kaznaıncada evleniriz dedim ve böylede oldu
Hanımefendi sakin olun, arkadaşınız kim? Bana ne arkadaşınızdan?
Ne vasfı ve başarısı var ki onun dediği doğru, kanun sayılıyor ?

Bu arada psikolog değilim, psikiyatri hekimiyim, arada birtakım farklar var arkadaşınızla kritiğini yaparsınız. Neyse.

Ayrıca ben tanı mı koymuşum? “ pasif agresif” bir tabirdir, kişilerin eylemlerinin dışa yansımasının bir şeklidir. Tıpkı tepkili, kızgın, neşeli, alaycı vb gibi.

Ben bir hekim olarak kimseye uzaktan tanı koymam, size de tanı koymadım zaten.

Size karşı bozulan üsluplar varsa evet haklısınız bazı kısımlarda, kimse kimseyi rencide edemez.

Ama öte yandan siz de başkalarına karşı üslubunuzu bozuyorsunuz işte, sorun orada.

Neyse, sizleri daha fazla üzmek istemem, polemiğe de girmek istemiyorum, umarım her şey gönlünüzce olur, hayırlı doğumlar dilerim 🌸

Beddua etmek istemiyorum bu yüzden dua edeceğim ama size değil. diliniz bir daha bir anneye değmesin gözünüz bir daha derdi olanı göremesin Allah sizden ve sizin gibilerden, düşeni uzak tutsun. Ki birdaha böyle kalp kıramayasınız. Ben bu çocuk neler neler verdim. Sizler uyurken ben sabahlara kadar aglaya aglaya kaç kitap bitirdim kaç seccadede uyuya kaldım. Herşeyimi kestim maddiyatımı onun yoluna serdim. Yalandan nefret ederim insanalra yalan söylemek zorunda kaldım. Sen de gelmiş keşke anne olmasa diyor. Ya duaların kabul olma saatine denk gelse bu çocuğu Allah benden alsa. Hiç mi vicdanın sızlamayacak. Rabbim El kol göz vermiş girmiş buraya saldırıyorsun. İnşallah vicdan da nasip eder de kullandığın uzuvları hayrına kullanırsın. Allah sizin şerrinizden korusun korkunçsunuz.

Olayı çevirmekte bu olsa gerek.
Suçu sürekli başkalarına yüklemek yerine az beyninizi kullanın. Ozaman insanların ne demek istediğini anlarsınız.

Gider başka şehirde doğururum haber de vermem.
Siz neden aile apartmanındaki daireye bir ev parası gömdünüz ki? Madem ev alacak paranız vardı niye size ait bile olmayan eve o kadar yatırım yaptınız?
Çünküm eşim buranın üst katını kendisi bekarken yaptırmış. Kendisi için çatı katı. Sonra birleştirmişler. Bu ev kocaman dubleks dev gibi bir daire. Benim eltimde okumuş etmiş burda oturuyor. En kötü ne olabilir ki dedim. Ama eşime ilkte hep ayrı daire alalım deidm. Aklımdna geçen şuydu burayı kiraya verip aldıgımız dairede oturmak. Bu sefer düğün için ailesi biz destek olmayız dedi. Eşimde gel bak ev kocmana yaptırıp girelim. Annem babam köye taşınıyor dedi. Dedimki bir eltim var zaten ne olabilir. Allaha şükür iyidir de kendisi. Sonra biz eve başladık evin eksiği bitmiyor ve ev çok eski deidk böyle olmayacak. ben dedim madem yaptırıyoruz. En iyisi olsun. Ev yapılırken benim görümceler sizde gelin bura yakından ev alın. Evi yaptırırken de kimse yardımcı olmadı eşim arabasını sattı. Şimdi hepimiz iç içe burda oturuyoruz. Birde bu ev meseleleri çıktıgı dönem benim okulum uzadı eşim işten çıakrıldı pandemi dönemi. Sonra ben işten çıkarıldım sonra başka işlere girdik. altının birden yükseldiği dönem ev fiyataşrı birdne çıktı. Bu şekilde gerçekleşti. Ne bunlar köye yerleşti ne biz bir daha burdan çıkabildik. Ev çok eskiydi zaten yapılacaktı dedim bari içime sinen olsun parkeler fayanslar dolaplar duvarlar tavanlar kapılar Herşey baştan yapıldı tesisat elektrik yeniden döşendi. Biz deidk şuraya lamba takarız oraya elektirik çektirdik doğalgaz hattı bile yeniden döşendi yeri
Değişti. zaten masrafın büyük kısmı buydu.

35 haftalık gebeyim. İlk hamileliğim. Doğum korkusu almış başını gitmiş ama benim daha büyük korkularım var. Aklımdan çıkmıyor ve sürekli ben bu çocugu doğurmayacagım diye dolanmaya başladım. Eşimin ailesinden korkuyorum. Onların yanında çocuk emzirmekten korkuyorum. Çünkü biliyorum g*ğüs bölgemi görüp gidip onu konuşacaklar bunun burası böyle şurası böyle diye. Doğuma gidilince ılık duş aldırıyorlarmış kaynanam şimdiden başladı ben gelip seni yıkayacağım diye ama bana kabus gibi geliyor..beni öyle görmesin ben yanlarında çorapsız bile duramıyorum ki ayaklarımı inceliyorlar ve o kadar rahatsız oluyorum ki. Normalde gayet açık biriydim buraya geldiğimden beri tesettürlü biri gibi giyiniyorum yanlarında taciz ediliyor gibi hissediyorum. Kv ve kızları planlar kurmuş bizim ev sıcak oluyo diye bebek kv de uyuyacakmış. Gelip beni sağıp bebeğe şekerli sütler verecekmiş bi kaç kere sarılık olmasın diye. “ Ben onu yedirip doyurucam kilo aldırıcam. Hergün yıkarım. Yok kafasını tülbentle sıkıcam başı güzel şekilli olacak gelip giydiricem.“ Reflü yatağı aldım görümcem gelmiş annem onu onda yatırmaz. Annem gelip orda kalacak zaten. Bebeğe şampuan aldım gecen görümcem diyoki annem yıkar bunlarla yok işte bez aldım sen göbek kordonuna dokunma annem değişecek 40 gün benimle kalacaklarmış. Sürekli benim çocuğa bakamayacağım ima ediyorlar ve yanlış ne varsa yapıyolar görümcemin bebeğinede kv baktı ağzındaki sakızı bile çocuğa veriyo bu benim için en rezil olay zaten.. sonra bu çocuğun dişleri niye çürüdü oluyo banada diyoki ağzımdaki kaşıkla görümcemin bebeğine yemek verecekmişim. Olmaz dedim benim vücudumdkai bakterileri bu çocuk nasıl kaldırsın. Kırk tane laf saydı ben hastalıklıymışım gibi oldu. Zaten sesten nefret eden bir insanım görümcelerimin bir sürü çocuğu var ve ben ömrü billah böyle çocuklar görmedim eve 15 dk lık uğrayıp gittiklerinde bile (wc ye giriyolar bişey bırakıyolar) o bişey bıraktıklarında mutlaka bi yerlere zarar verip gidiyolar sonradna fark ediyorum. Ör: saksılardaki toprkaları dökmek duvarları yazmak halıları boyamak bazı eşyaları kırıp dökmek çizmek en son buz dolabım boydan boya çizildi mesela. kv diyoki o çocuk onu yapmaz en son eşim delirdi ben mi
Çizdim burayı hepiniz burdaydınız gördünğz o elinde taşla bişeyler yapıyordu burda dedi. Suçu arkamdan bana atıyorlar telefonumu çocuk bozdu onunda suçunu bana attılar herkes görmesine rağmen. Diyolarki sabahları çocuğumu sana bırakayım sen duşunu felan alırsın o bebeğe bakar. ama çocuğunu ben tek başına bir odada bırakamıyorum en kötü inadıma gidip camları yalıyor. Perdelere yediklerini sürüyor ben ne yapıcaam??? Ve bebeğe zarar veren çocuklar görümcemin beneği yeni doğdugund abu çocuklardna biri 40 günlük beneğin karnına yumruk attı. Biri uyuyan bebeğin suratının ortasına yumrugu indirdi ben oturdum ağladım. Çocukların annesi küsmesin diye de çocuklara hiç bişey demiyolar ama ben kendimi tutamam döverim. O bebek orda son nefesini veriyor sandım. Hiç korkmuyor böyle şeyleri normal karşılıyorlar
Sonuna kadar okuyamadım valla içim daraldı.
Ben sizin yerinizde olsam kvye çok çocuk bakmak istiyosan kendin doğur derdim. Asla müdahale etmesine izin vermezdim. Bu ne böyle iyice şeyini çıkarmışlar şimdiden. Hepsiyle aranıza çok ciddi mesafe koyun çekilmez yoksa ileride çok pişman olursunuz.

Siz veya eşiniz bişey diyemiyor anladığım kadarıyla. Kendi ailenizde ablanızı annenizi vs eve çağırın ve uzun bir süre evden yollamayın bari. Ne demek seni kv yıkayacakmış, bebeğe o bakacakmış. Kendine bebek doğursaydı o zaman bir tane daha. Ayyyy gerekirse ağızlarının payını verin konuşmasınlar sizinle bu tipler konuşmasa daha mutlu olursunuz bence

Benden küsmelerin de sorun yok ama yarın öbür gün oldu ya ben öldüm eşim ne yapacak. Benden başka bir tek ailesi var. Ya da oldu ya küslerken onlardan biri öldü helaleşemeyecekler bile. O yüzden eşimle küsmesinler istiyorum
Siz ve eşiniz tepki vermeyeceksiniz zaten kaynana büyütecek çocuğu belli. Eşinize laf ettirmiyorsunuz zaten ne gibi yararı oldu bu konuyu açınca size anlamaidm . eşiniz bunlara izin veriyor. Sizi ezdiriyor vesair vesair .Kolay gelsin size

Bir kociş kolay bulunmuyor sonuçta 🥲
Bana ailem nankör olmayı, kul hakkı yemeyi, iftira atmayı öğretmediği için . Durduk yere benim için ailesiyle bile küsmüş maddi manevi her açıdan hiç bir kimsenin yapmayacağı (ben bile yapamam heralde) fedakarlıkları yapmış adam hakkında dönüpte sizin yazdıklarınızı destekleyecek şeyler söyleyemem. 5 kazanıyorsa diyoki 4 ü senin 1 ini koyalım kenara geleceğimiz için. Aile yapısı ve oturdugumuz çevre dolayısıyla bizim burda eve geç gelmek ayıplanır ve o kişiye psikolojik şiddet yapılır. Eşim her seferin de arkadaşlarımla buluştuğumda döneceğim zaman gelir beni alır ki bu eve tek girersem bilir biri bişey diyecek onlara cevap vermek için hiç kimsede ağzını açamaz. Ben olsam banane ya derim bir süre sonra. Ben uzun süre arkadaşrımla görüşmediğimde yarın ben şuraya gideceğim gel alışveriş yapalım onları davet et der (kaynanam oglumun paralarını yiyor dediği halde) eşim ben evdeyken kızlar gelsin ben öyle çıkayım diyo çünkü anası aşagıda kızların yüzüne dış kapıyı çarpıyor misafiri karşılayıp öyle çıkar. Ben hamileliğimden dolayı kimseyi iftara davet etmedim evde o gün çok yemek yapmıştım. ozaman gel arkadaşınla eşini davet edelim dedi herkes arkadaşını cağırdı ailesini çağırmadı dedi hepsini susturdu. Bunlar gibi binlercesi var. Başka bir konu olsa tamam diyip destekliycem mesela ben eşime evi süpür dediğimde o koskoca evi on dkda süprüğr süpürgeyi koyar bitti der kaçar hemen dışarı hemen yorulup bıkıyo ben bunlardna muzdaribim ama dışarıya karşı annesini babasını bile bu kadar savunamaz beni savunur. Burda suç eşimde olsa ben çoktan onu bırakmıştım ki.
Birde biz yeni evliydik bana laf felan soktular eve geldim ozman aglıyorudm 🙏şimdi aglamıyorum. Kocama anlattım sonra dedimki sen gidip bişey desen biz suçlu olucaz deme kocam naptı biliyomusun aldı beni omzuna bir fotoğraf çekildik ertesi sabah kalktım ki sen benim başımın tacısın. Diyip paylaşmış (çok fena gönderme yapmış işte) kahvaltı hazırlamış çiçek koymuş sofraya. Sonra millet toplanmışken onu çaya çağırdılar karımı arayın gelmiyorsa bende gelmiyorum dedi o günden beri onu ne zaman arasalar karıma sorcam gelmiyorsa bende gelmiyorum diyor. 😂 biz birbirmizle mutluyuz ondan razıyım. Size burda bunu kanıtlmaya çalışmak inanın çok zor.

Siz veya eşiniz bişey diyemiyor anladığım kadarıyla. Kendi ailenizde ablanızı annenizi vs eve çağırın ve uzun bir süre evden yollamayın bari. Ne demek seni kv yıkayacakmış, bebeğe o bakacakmış. Kendine bebek doğursaydı o zaman bir tane daha. Ayyyy gerekirse ağızlarının payını verin konuşmasınlar sizinle bu tipler konuşmasa daha mutlu olursunuz bence
Benim birsürü görümcem var eşimin ynegeleri var gençler.. kv hepsinin çocuğuna bakmış herkes onların evinde olsun herşey onun etrafında dönsün herkes gelip derdini ona anlatsın istiyor. Bir olay oldu ilk kv duymasın siz niye benden sakladınız diyor. (Haftasonu bir yere gitmek, arkadaşının evine gelmesi gibi olayalr) Şuan bile ev kreş gibi tam dört çocuga bakıyor. Yarın biri daha doğursun getir ben bakcam der yani. Baktığı çocuk sayısı 30 dan fazladır. Bu bakmak dediğim anneleri sabahtan bırakıyor işe gidiyor. Akşam gelip alıyor ve bu çocuklar ortaokula gecene kadar onda. Bazısı 8 aylık benek bırakıyo bazısı ilkokula giden çocuk.

35 haftalık gebeyim. İlk hamileliğim. Doğum korkusu almış başını gitmiş ama benim daha büyük korkularım var. Aklımdan çıkmıyor ve sürekli ben bu çocugu doğurmayacagım diye dolanmaya başladım. Eşimin ailesinden korkuyorum. Onların yanında çocuk emzirmekten korkuyorum. Çünkü biliyorum g*ğüs bölgemi görüp gidip onu konuşacaklar bunun burası böyle şurası böyle diye. Doğuma gidilince ılık duş aldırıyorlarmış kaynanam şimdiden başladı ben gelip seni yıkayacağım diye ama bana kabus gibi geliyor..beni öyle görmesin ben yanlarında çorapsız bile duramıyorum ki ayaklarımı inceliyorlar ve o kadar rahatsız oluyorum ki. Normalde gayet açık biriydim buraya geldiğimden beri tesettürlü biri gibi giyiniyorum yanlarında taciz ediliyor gibi hissediyorum. Kv ve kızları planlar kurmuş bizim ev sıcak oluyo diye bebek kv de uyuyacakmış. Gelip beni sağıp bebeğe şekerli sütler verecekmiş bi kaç kere sarılık olmasın diye. “ Ben onu yedirip doyurucam kilo aldırıcam. Hergün yıkarım. Yok kafasını tülbentle sıkıcam başı güzel şekilli olacak gelip giydiricem.“ Reflü yatağı aldım görümcem gelmiş annem onu onda yatırmaz. Annem gelip orda kalacak zaten. Bebeğe şampuan aldım gecen görümcem diyoki annem yıkar bunlarla yok işte bez aldım sen göbek kordonuna dokunma annem değişecek 40 gün benimle kalacaklarmış. Sürekli benim çocuğa bakamayacağım ima ediyorlar ve yanlış ne varsa yapıyolar görümcemin bebeğinede kv baktı ağzındaki sakızı bile çocuğa veriyo bu benim için en rezil olay zaten.. sonra bu çocuğun dişleri niye çürüdü oluyo banada diyoki ağzımdaki kaşıkla görümcemin bebeğine yemek verecekmişim. Olmaz dedim benim vücudumdkai bakterileri bu çocuk nasıl kaldırsın. Kırk tane laf saydı ben hastalıklıymışım gibi oldu. Zaten sesten nefret eden bir insanım görümcelerimin bir sürü çocuğu var ve ben ömrü billah böyle çocuklar görmedim eve 15 dk lık uğrayıp gittiklerinde bile (wc ye giriyolar bişey bırakıyolar) o bişey bıraktıklarında mutlaka bi yerlere zarar verip gidiyolar sonradna fark ediyorum. Ör: saksılardaki toprkaları dökmek duvarları yazmak halıları boyamak bazı eşyaları kırıp dökmek çizmek en son buz dolabım boydan boya çizildi mesela. kv diyoki o çocuk onu yapmaz en son eşim delirdi ben mi
Çizdim burayı hepiniz burdaydınız gördünğz o elinde taşla bişeyler yapıyordu burda dedi. Suçu arkamdan bana atıyorlar telefonumu çocuk bozdu onunda suçunu bana attılar herkes görmesine rağmen. Diyolarki sabahları çocuğumu sana bırakayım sen duşunu felan alırsın o bebeğe bakar. ama çocuğunu ben tek başına bir odada bırakamıyorum en kötü inadıma gidip camları yalıyor. Perdelere yediklerini sürüyor ben ne yapıcaam??? Ve bebeğe zarar veren çocuklar görümcemin beneği yeni doğdugund abu çocuklardna biri 40 günlük beneğin karnına yumruk attı. Biri uyuyan bebeğin suratının ortasına yumrugu indirdi ben oturdum ağladım. Çocukların annesi küsmesin diye de çocuklara hiç bişey demiyolar ama ben kendimi tutamam döverim. O bebek orda son nefesini veriyor sandım. Hiç korkmuyor böyle şeyleri normal karşılıyorlar
Tovbe yarabbi yuregim sıkıştı. Ozur dilerim ama seni tasiyici anne olarak mi aldilar? Yasin cok mu kucuk merak ettim , sesini cikar ya bu benim cocgum kendim bakarim gerekirse yardim osterim de. Cocuk ben de kalacak ne demek ne munasebet. Esin de hicbisey demiyorsa tukur yani suratina. Valla cekemem evime de sokmam boyle insanlari. Gorusmezlerse de gorusmesinlee valla isabet olur. Anneniz yakinlarimizda degil sanirim. O zaman siz kendinize ve bebeginize sagip cikacaksiniz. Tavrinizi koymadiginiz sirece bunlara mahkum olursunuz.

Tovbe yarabbi yuregim sıkıştı. Ozur dilerim ama seni tasiyici anne olarak mi aldilar? Yasin cok mu kucuk merak ettim , sesini cikar ya bu benim cocgum kendim bakarim gerekirse yardim osterim de. Cocuk ben de kalacak ne demek ne munasebet. Esin de hicbisey demiyorsa tukur yani suratina. Valla cekemem evime de sokmam boyle insanlari. Gorusmezlerse de gorusmesinlee valla isabet olur. Anneniz yakinlarimizda degil sanirim. O zaman siz kendinize ve bebeginize sagip cikacaksiniz. Tavrinizi koymadiginiz sirece bunlara mahkum olursunuz.
Eşime geçen dedim annen böyle diyo. Yok olmaz öyle şey sen yanlış anlamışsındır dedi. Dün annesi deidki beşiği getirirsiniz burda yıkar uyuturum bide iyi niyetle diyomuş gibi sen işlerini hallet felan diyo arada. kızlarda yanında aynen bura serin hepsi hep bir agızdan birbrileirni destekliyor. Eşim de ordaydı döndü deidki bizim evi kapatıp bütün mobilyayı indirelim o zamna bu çocugun evi var barkı var . Kendi evinde uyuyacak. Anası küstü . Eğer orda eşimden önce ben atlasaydım bana saldırıcakalrdı sen kocanı dolduruyorsun terbiyesizsin laf sayıyorsun biz iyi niyetle dedik diyeceklerdi. Baktım çok üstüme geliyolar alıp çocugu annemin evine giderim zaten artık biri bana küfür etse duymam bile sağasalim şu çocugu kucagıma alabilsem. Başkada bir şey istemiyorum birine dönüp hayır diyecek enerjim bile kalmadı 🥺

X