Başlangıç için zor kedi. İran kedisi

M e g

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2008
72.781
118.854
Başlangıç ıçin Zor Kedi: iran Kedisi

Eski zamanların unutulmuş sayfalarında, tozlu çöl karavanları, ıran’dan batıya doğru yol alırken, develerin taşıdığı sepetlerdeki nadir baharatlar ve mücevherler arasına daha da değerli bir yük gizlendiğine inanılırdı; ender bulunan uzun tüylü bir kedi. ıran kedileri, soylarının ortaya çıktığı ülke olan ıran’ın adıyla bilinirler, fakat M.Ö 1684 yıllarına kadar uzanan hiyeroglif kaynaklarına göre bu kedilerin daha önce varoldukları ortaya çıkmıştır.

iran_kedisi_besleyenler.jpg

Uzun, bol ve yumuşak tüyleriyle ve basık yüzleriyle ıran kedisi en popüler kediler arasındadır. Ancak daha önce hiç kedi bakmamış yeni kediciler için hatalı bir başlangıç noktası olabilir. ıran kedisi sahiplenirken diğer ırklarda olmayan bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceğinizi gözardı etmemeniz gerekir.

ıranlar, basık burun yapısı nedeniyle solunum güçlüğü çekerler, diş ve çene yapısında bozukluklar görülebilr. Uzun tüyleri çok güzeldir ama bu kadar uzun olduğu için deri rahat hava alamaz. Her gün metal bir fırçayla düzenli olarak taranmalı ve belli aralıklarla yıkanmalıdır. Düzenli taranma, tüylerin temiz, sağlıklı ve güzel kalmasını sağlar. Aksi halde düğüm gibi ele gelen yumaklar oluşur. Bu yumaklardan ancak kedinizi traş ettirerek kurtarabilirsiniz.

ıran kedisinin tipik olarak karşılaştığı bir başka problem ise gözlerde akıntı ve çapaklanmadır. Yüzünün ve kafasının şeklinden dolayı genellikle sinüs yollarında sorun yaşar. Ve gözlerinin kenarından kahverengi akıntılar gelmeye başlar. Her gün sabah-akşam
yumuşak ve ılık nemli bezle, özel solüsyonla gözlerinin etrafını silmeniz gerekir. Göz temizliği yaparken kesinlikle sabun veya başka göz temizleme sıvıları kullanılmaz. Gözlerin etrafında kanlanma sorunları için herhangi bir temizleyiciyi ya da solüsyonu kullanmadan önce, mutlaka veteriner hekime danışmak gereklidir.

Ekstra bakım gerektiren iran kedisi, tüm bunlara rağmen tatlı ve nazik kişiliği sayesinde ev ortamına kolaylıkla uyum sağlayan bir türdür. Geleneklerine bağlı olan bu kediler, kendilerini güvenli ve huzurlu bir yuvada rahat hissederler, fakat sevgi ve karşılıklı güven duygusuyla en gürültülü eve bile uyum sağlayabilirler. Alçak, ahenkli sesleri çok hoştur ve kulağınızı rahatsız etmez. Büyük, manalı gözlerini kullanarak iletişim kurarlar. ıran kedileri her yaşa uygun cana yakın hayvanlardır.

ıran kedileri’nin geniş, kısa vücutlarını destekleyen kısa ve kalın kemikli bacakları vardır. Patilerinin yere sağlam basmasını isterler ve yüksek atlamaya ya da tırmanmaya alışık değillerdir. Oyuncu olmalarına rağmen ısrarcı değillerdir. Tavır yapmaktan hoşlanırlar ve en sevdikleri mekana gidip etrafı güzelleştiren değerli bir tablo gibi dururlar.

ıran kedileri çok duyarlı kedilerdir, bu nedenle sahipleri için sürekli bir mutluluk ve sevinç kaynağı olurlar. Dostlukları, soğuk kış günlerinde açan güneşin sıcacık ışınları gibi samimi ve dayanıklıdır. ıran kedilerinin insanı şaşırtacak kadar çok farklı rengi vardır, fakat en popüler olanları beyaz renkli olanlarıdır. ıran kedisini evde tutmak, onu şehir hayatının tehlikelerinden olduğu kadar hastalık ve parazitlerden de korur. Her sene güvenilir bir veterinere yapılan bir ziyaret, iyi beslenme ve bakımla ailenizin sevimli üyesi, 15 sene yaşayabilir; bazıları da 20 seneyi geçer.

23 Ağustos 2006
Çeviri ve derleme: Aydın Can Bekoğlu, konusankedi Elif Soyer

Alıntıdır..

Son düzenleyen: Moderatör:
anam çok suratsız bu bekaydirigubbakcemile3 böyle bakıyo adama:kızgın: çikin şeylülülülülülü

çok seviyorum iran kedilerini, suratsızlık anca bukadar yakışır:1hug:

dayımlarda da war adı kucuk kız resmını eklıyım

küçük kız ne tatlı öyle maşallah:nazar: resmini bizimle paylaştığınız için teşekkürler :KK66:)

oyyyyyy bayılıyorum iran kedilerine yaaaa..

kızımla kavga etmetceklerini bilsem alacam bitane falla....

bu arada küçük kız çok tatlı maşallahh

megcim teşekkürler canım bilgilendirdiğin için :1hug:

benimkide iran kedisi tüy yumağım...taranmayı cok seven bir pisicik..bembeyaz bir kartopu işte..evet hergün o maviş gözlerini solısyonla siliyorum,evin her tarafı tüy oluyor,,siyah kıyafetlerimin coğunda onun tüyleri mutlaka olur,, olsun valla ben onu her kucagıma aldığımda doya doya öpüyorum tüylerini umursamadan..o benim nefesim çünkü canımın içi...evin içine hoplaya hoplaya koşan,peşimde gölge gibi gezen,geceleri yanımda uyuyan ve sabahları ayaklarımı feci şekilde ısırıp uyandıran bir cadı...tek sorunumuz tırnak kesimi..veterinere annem arkadasım ve ben 3 kişi gidiyoruz zor tutuyoruz 3 kişi tırnak kesiminde.eldiven giyiyoruz cok zor zaptederek tırnak kestiriyoruz 3 kişi tutamıyoruz bile...tam bir kabus tırnak kesimi..tek sorunumuz bu...dünya şekeri bir kız.

buda benim miniği oğlumuz TARÇINIMIZ çok tatlı çok seviyoruz onu

:nazar:Maşallah bızdıklaraa,çookkk tatlılarr:nazar:

nasılda şeker bakmış öyle:sinifsinif: maşallah Tarçına:nazar:

X