Premature Bebekler Bebeğim emeklemiyor...

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

cigdmk

My soul is painted like the wings of butterflies..
Kayıtlı Üye
22 Nisan 2011
12
0
Merhaba
10 aylık bir kızım var 32 haftalık doğdu şuanda fiziki gelişimi normal 72 cm 10 kilo ama dişleri çıkmadı henüz emeklemiyor ve yatar pozisyondan oturur pozisyona geçemiyor(ama oturttuğun zaman kendisi çok rahat oturup oyuncaklarıyla oynuyor).Bunları yapamadığı için de daha sıralama işine bile geçemedi bırakın yürümeyi :KK43: gerçekten çok üzülüyorum.Prematüre anneleri yardımlarınızı ,görüşlerinizi ve tabiki tecrübelerinizi bekliyorum...

selam canım hıc uzulme bazı bebekler emeklemezler belkıde emeklemeden yuruyecek....herseyı ıyıse korkma bak benımkıler 18 aylık olucak hala yurumedıler beklıyorum sıralıyolar hala kucuk doganlara zaman lazım .....

bence takmayın bukadar kafanıza her çocuk aynı olucak diye bişey yok benim oğlumda 7-8 aylıkken döndü,otururken ayağa kalkamıyordu,emeklemedi bende deli gibi bekledim emeklesin diye.
10 aylıkken biz ayağa kaldırıp bıraktığımızda 7-8 adım gitti birden bire, ilerleyen günlerdede yürümeye
başladı.şimdi yapmadığı şey yok.rahat olun çünkü her an herşeyi yapabiliyorlar hiç beklemediğin bi anda bi bakmışsın emekliyor

her bebek farklidir kiyaslamamak gerekiyor benim kizim 10 aylik basladi emeklemeye ustelik normal zamaninda dogdu ve 11 bucuk aylik suan ama ayakta kendi basina tutunmadan duramiyor ve yurumuyor.. zamanla yaparlar hepsini

bende senin gibi kafama takıyordum ama herşey zamanı gelince oluyormuş insan ilk çocuğunda çok fazla endişelere kapılıyor hiç sıkma canını.benim oğlum prematüre deil ama 1 yaşından sonra yatar pozisyondan oturur hale geçti 1-2 hafta sonra tutunarak kalkmaya başladı yine devamında 13 aylıkken bikaç adım atmaya başladı.şimdi çok güzel yürüyor bu arada 1 yaşından sonra emekledi.ama 10-11 aylıkken güzel sıralıyordu sen bol bol dikiltmeye çalış bende emeklesin diye neler yapmıştım ama vakti gelince onlar biliyorlar canım bi kaç aya bebeğinde çok büyük değişimler olacak inş içini ferah tut.

Merhaba
10 aylık bir kızım var 32 haftalık doğdu şuanda fiziki gelişimi normal 72 cm 10 kilo ama dişleri çıkmadı henüz emeklemiyor ve yatar pozisyondan oturur pozisyona geçemiyor(ama oturttuğun zaman kendisi çok rahat oturup oyuncaklarıyla oynuyor).Bunları yapamadığı için de daha sıralama işine bile geçemedi bırakın yürümeyi :KK43: gerçekten çok üzülüyorum.Prematüre anneleri yardımlarınızı ,görüşlerinizi ve tabiki tecrübelerinizi bekliyorum...

bende 30 haftalık doğum yaptım şimti düzeltilmiş olarak bir yaşında emekliyor adımlarını güzel atıyor ama tam olarak yürüyemiyor bende çok bekledim emeklemesini üzülme zamanla oda olur ama haraktleri nasıl mesala ara sıra onu yüz üstü uzatsan ve ayakları arkadan yavaşça itekleyip ona destek versen bu işe yarıyor inan bizimde kilo bakımından sıkıntımız var bir yaşında ama hala 8 kilo bu konuda ne yapabilirim nasıl beslerim yardımcı olursan sevirim

bende 30 haftalık doğum yaptım şimti düzeltilmiş olarak bir yaşında emekliyor adımlarını güzel atıyor ama tam olarak yürüyemiyor bende çok bekledim emeklemesini üzülme zamanla oda olur ama haraktleri nasıl mesala ara sıra onu yüz üstü uzatsan ve ayakları arkadan yavaşça itekleyip ona destek versen bu işe yarıyor inan bizimde kilo bakımından sıkıntımız var bir yaşında ama hala 8 kilo bu konuda ne yapabilirim nasıl beslerim yardımcı olursan sevirim

yüz üstü yatırdıgım zaman geri geri gidiyo öne gitmeye niyeti yok:) yemek konusuna gelince erken doğduğu için emmemedi benimde 2 aylıktı sütüm kesildi.Mama verdim 5 aya kadar biberonla içti 5 aydan sonra biberonu da reddettı bende her öğününü hemen hemen devam sütüyle yapmaya başladım.Sabah kahvaltısını devam sütüyle ve akşam muhallebisini de devam sütüyle yapıyorum.Öğlen gününe göre balıklı tavuklu veya etli sebze çorbası içiyo 1 kase.Yoğurdunu da günlük sütle kendim mayalıyorum meyve püresiyle karıştırıp yoğurdunu verıyorum çok severek yıyor.Hergün mutlaka tahıl alması gerekıyormus doktorumuz soyledı bende akşam ve sabah kahvaltılarına mılupanın devam sütüyle hazırlanabılen tahıllı mamalarından eklıyorum.İnşallah yardımcı olabılmısımdır...:KK61:

Yazan bütün annelere teşekkürler gerçekten içimi rahatlattınız eninde sonunda yürüyecek konuşacak panik yapmamak lazım sanırım o zamanı geldıgınde hepsını teker teker yapacak...:KK61:

oğlum 9 aylıkkken hiç emeklemeden yürümüştü.kızım 10 aylık oldu oda emeklemiyor ama yürümüyor hala .yani her çocuk farklı .kardeşler bile çok farklı ki .yani kafaya takmamak lazım .onlar işini bilir :)

Benim bebeğim 34 haftalık doğdu. 10 ayını doldurduktan sonra emeklemeye başladı. Şu anda 13 aylık ama hala sıralamıyor bile. Normal vaktinde doğan arkadaşımın kızı elinden tutunca yürüyordu ama kendi başına 18 aylık yürümüştü. Her çocuk farklı oluyor işte. Kiminin kasları hazır olmuyor, kimi psikolojik olarak hazır olmuyor. Belki korkuyor, belki cesaret edemiyor. Nörolojik bir sorun yoksa sabırla beklememiz gerekiyor. Ben de kollarının altından tutarak yürütmeye çalışıyordum hep. Doktor zorlama bekle 1-2 ay içinde yürüyecek dedi, ben de artık rahat bıraktım bekliyoruz şimdi.

Tarihe bakmadan yazdım konunun üstünden 1,5 yıl geçmiş. Yürümeyen bebiş pıtır pıtır koşuyordur şimdi, darısı bizim başımıza :)

Merhaba arkadaşlar,

27+5 'te ani sancıyla normal doğum yaptım ve sonrasında ise birçok sorun yaşadık minik mucizemle. 4 tane ameliyat geçirdik. Buradaki yazıları tarayarak umut bulmaya çalışıyordum sürekli. Çok şükür şimdi ufak tefek sorunlarımız kalsa da çoğu güçlüğü atlattık sayılır. Bu yaşadıklarımı ben de prematüre annelere umut olmak amacıyla bir blogta paylaşmaya başladım.

Prematüre Bebek Annesi Olmak: Dünyanın Sonu ya da Yeniden Doğuş?

Umarım sizlere ufak da olsa bir ışık tutabilirim. İstediğiniz zaman bana e-mail yoluyla ya da yorum yazarak ulaşabilirsiniz.

Merhaba
Ah canımcım keşke herşey kitapta yazdığı gibi olsa bebişlerimiz tobot değil ki kullanma klavuzu olsun. İçiniii çoook rahat tut. Etrafında seni demolize eden varsa takılma. Bazı önemli noktalr var. Onlara dikkat et. Zaten senden önce doktor bunu farkeder.

Mesela kas zayıflığı eline bişey verdiğinde tutabiliyor mu elini sıkıyor mu. Eşyayı bir elinden öbürüne geçiriyor mu. Bu tarz gelişim basamakları önemli.

Bebişlerin etkilendiği çok şey var. O zamanı geldiğinde tıpır tıpır emekler seni de utandırır🥰😇😇

erken dogum olmamasina ragmen oglum 12 aylik olana kadar emeklemedi. 1 ay emekledi 13 aylikken yürüdü. hic emeklemese de olurdu bir gelişim basamagi değil bu.

10 aylık oturuyor ama emeklemiyor yatarken kendinş oturur pozisyona getirmiyor ama dönüyor sıralama yok çekyatta ayakta duruyor kendi başına bırakınca dişüyor
oğlum 8 aylikken desteksiz oturabildi onu hatırlıyorum. dönmesini kendi basina oturur pozisyona gelmesini hatırlamıyorum maalesef. bence aşırı bir durumdan bahsetmiyorsunuz henüz. emekleme sart değil kesinlikle.

Merhaba

Oğlum 10 aylık, 38i doldurmadan 37. Hafta içinde doğdu ama prematüre değil. henüz emeklerken oturma pozisyonu yok. Kanepeye tutunup kalkma daha bir haftadır var diyebilirim. Sırt üstü yere koyduğumda dönmüyor ama yatakta dönüyor, hatta 3 aylıkken dönmeye başladı. Gelişiminde problem yok. Hareket az olunca kilo da sağlam aldı😅 ilk çocuğuma göre tembel diyemem ama rahat🤪 vakti gelince her şey olacak diyorum, henüz panik butonum yanmadı.

Edit:konu çok eskiymiş, n'olur şu işe bi çözüm bulunsun. Eski tarihliler farklı renk olsun en azından😒

Son düzenleme:
X