Bebeğim mama yemiyor

Konu sahibi gel sarılalım ağlayalım 😞 aynı benim oğlum bu anlattığınız bebek . Oğlum doğdu sütüm hemen geldi hiç mama vermedik bir kere 17 günlük filandı dişçiye gittim o zaman annem verdi . Emiyordu hemde çok güzel 😞 Kv görümceler aaaa ne iştahlı bebek vs diyorlardı . Bir akşam emzirmiştim aradan biraz zaman geçti uyuyacaktık emzireyim diye sağ koluma yatırdım ağlamaya başladı ve emmedi sütün tadına bile bakmadı hemde günlerce emzirmeye çalıştım korkunçtu . Solu aldı sağı hep uyurken verdin vs . İlk 4 ay kg alımı çok iyi gitti sonra yavaşladı düştü . Tabi sağ tarafı zorla uyurken alıp düzgün çekmediği için ve ben çok üzüldüğüm için o tarafta sütüm azalmıştı . Sonra doktor kontrolünde kg yavaşlamış olunca biraz mama takviyesi yapalım dedi önce emzir sonra mama teklif et . Ama kg yavaşladığını duyduğum 2. Gün sütüm kesilme noktasına geldi mama aldık ama her marka 🤦🏻‍♀️ Hiç birisini yemedi bir kere aptamil yedi onda da aşırı aç kalmıştı sonra onu da yemedi 🤦🏻‍♀️ Kg hep yavaş ilerledi zaten sonra aşırı hareketlendi ek gıdaya erken başladım mecbur emiyordu da ve hep uykusunda emzirdim allahım neler çektim evliliğim yıkılacaktı sürekli ağlıyordum süreklı huzursuzdum . Ek gıda başladı ilk çok iyi gidiyordu sonra diş mevzusu başladı 3 ayda 1 dişi zor çıkarttı . Tabi ben emmiyor diye ek gıdayı arttırmaya çalıştım oda bence ters tepti . Netice de tramva yaşadım . Şuan 19.5 aylık herşey normale döndü . Ama hala kaşığı uzatırken bazen ellerim titriyor stresten . Bende yemeyen bebekmişim annem sürekli zorlarmış küçüklükten yaralarım var 😞 hayatta ne sorunun var deşeler ilk söyleyeceğim şey oğlumun yeme emme olayı gelirdi . Hala neden o gögsümü o akşam emmedi ne oldu diye düşünüyorum 🤔 sürekli süt sağıp tadına bakıyordum herkes tadı değişmiştir diye baskı yapıyordu . Tadı nasıl değişecek onu da bilmem soldan farklı tat süt sağdan farklı gelecek hali yok ya 😞

Siz doğum ysptınız mı ?
Şimdi gördüm mesajları .. Maşallah sağlıcakla büyütün kuzuyu. Bu arada bebeğiniz güzel yiyormuş. Bizim doktor 30 cc ile başlatmıştı zamanla arttırdık.
Evet 4 gün önce doğdu şükür :)
Biz de 30la başladık
Hiç sütüm yoktu
Ama yüksek risk grubunda sarılık için
Ertesi gün kontrolde sarılığo artmıştı
Direkt meme artı 60 cc deneyin ne kadarını yerse dediler
Midesi alıştı sanırım 60 ccyi bazen bitirebiliyor

Evet 4 gün önce doğdu şükür :)
Biz de 30la başladık
Hiç sütüm yoktu
Ama yüksek risk grubunda sarılık için
Ertesi gün kontrolde sarılığo artmıştı
Direkt meme artı 60 cc deneyin ne kadarını yerse dediler
Midesi alıştı sanırım 60 ccyi bazen bitirebiliyor
Iyi ya sevindim. Sağlıcakla kucağınızda olsunda..Yiyorlarda büyüyorlarda:))

Konu sahibi sizde üzülmeyin lütfen. Biraz daha sabır ek besine geçince rahatlarsınız inşallah

Evet fiziksel muayenesi de yapıldı sıkıntı yok çok şükür. Doktor iki aylıkken üç saatte bir 100 CC yemesi lazım dedi netten bakıyorum 150 CC deniliyo ama benim kızım kendi isteğiyle sadece 30-40 CC içiyor kalanını ya oynatarak ya ağlatarak yediriyorum. En büyük umudum ek gıda ama iştahsız olan bebek ek gidada sorun çıkarır diyolar. Gece bn uyandirmasam yemek için uyanmiyo gündüz de mama saati yaklaştığında ne uyuyo ne duruyo aç olduğu belli oluyo ama asla yemiyoo kendi isteyerek. Kendimi sucluyorum artık bı derdi var ve annesi olarak çözemiyorum
Istahsiz olan degil ama aglata aglata mama yedirdiginiz bebek ek gidada da sizi aglatacaktir. Cocuguda salin kendinizide. Acikmasina izi verin.

Bende ek gıdayı dört gözle bekliyorum doktoru böyle giderse 4 aylıkken başlarsın ek gıdaya dedi zaten. Şuan sağlıklı şeyleri geçtim sevdiği bikac biseyi bulursam yedirip tok olduğundan emin olmak istiyorum sadece.. sizin de işiniz çok zor sağlıklı olsunlar da artık insan bişey istemiyo inanin
İnşallah çok güzel geçer ek gıda döneminiz ben aşırı zorlandım ama oğlumda zorlanmadım mesela işte ikisi de aynı anda doğdu ama her bebek bir değil korkmayın inşallah yiyecek kilosu düşük değil benim bebeklerim o ayda 4 kiloydu büyüdüler mi büyüdüler bakın yaşına girecekler.

Konu sahibi gel sarılalım ağlayalım 😞 aynı benim oğlum bu anlattığınız bebek . Oğlum doğdu sütüm hemen geldi hiç mama vermedik bir kere 17 günlük filandı dişçiye gittim o zaman annem verdi . Emiyordu hemde çok güzel 😞 Kv görümceler aaaa ne iştahlı bebek vs diyorlardı . Bir akşam emzirmiştim aradan biraz zaman geçti uyuyacaktık emzireyim diye sağ koluma yatırdım ağlamaya başladı ve emmedi sütün tadına bile bakmadı hemde günlerce emzirmeye çalıştım korkunçtu . Solu aldı sağı hep uyurken verdin vs . İlk 4 ay kg alımı çok iyi gitti sonra yavaşladı düştü . Tabi sağ tarafı zorla uyurken alıp düzgün çekmediği için ve ben çok üzüldüğüm için o tarafta sütüm azalmıştı . Sonra doktor kontrolünde kg yavaşlamış olunca biraz mama takviyesi yapalım dedi önce emzir sonra mama teklif et . Ama kg yavaşladığını duyduğum 2. Gün sütüm kesilme noktasına geldi mama aldık ama her marka 🤦🏻‍♀️ Hiç birisini yemedi bir kere aptamil yedi onda da aşırı aç kalmıştı sonra onu da yemedi 🤦🏻‍♀️ Kg hep yavaş ilerledi zaten sonra aşırı hareketlendi ek gıdaya erken başladım mecbur emiyordu da ve hep uykusunda emzirdim allahım neler çektim evliliğim yıkılacaktı sürekli ağlıyordum süreklı huzursuzdum . Ek gıda başladı ilk çok iyi gidiyordu sonra diş mevzusu başladı 3 ayda 1 dişi zor çıkarttı . Tabi ben emmiyor diye ek gıdayı arttırmaya çalıştım oda bence ters tepti . Netice de tramva yaşadım . Şuan 19.5 aylık herşey normale döndü . Ama hala kaşığı uzatırken bazen ellerim titriyor stresten . Bende yemeyen bebekmişim annem sürekli zorlarmış küçüklükten yaralarım var 😞 hayatta ne sorunun var deşeler ilk söyleyeceğim şey oğlumun yeme emme olayı gelirdi . Hala neden o gögsümü o akşam emmedi ne oldu diye düşünüyorum 🤔 sürekli süt sağıp tadına bakıyordum herkes tadı değişmiştir diye baskı yapıyordu . Tadı nasıl değişecek onu da bilmem soldan farklı tat süt sağdan farklı gelecek hali yok ya 😞
Kulağı ağrıyor olamaz mı? Ben sağ tarafında bir sorun mu var diye düşünürdüm sanırım. Gerçi tek meme reddi de sık görülen bir şeymiş sanırım. Bu arada 4. Aydan sonra kilo alımı yavaşlar zaten ilk aylar gibi olmaz. Yok yere strese sokmuşlar sizi. Neyse gelmiş geçmiş, bundan sonrası iyi olur inşallah.

Merhaba herkese. Hiç buraya yazacağım aklıma gelmezdi ama çok çaresiz hissediyorum kendimi. 3,5 aylık bebeğim var ilk ay çok güzel emdi ve kilo alımı da iyiydi ikinci ay beni emmek istemedi doktoru mama takviyesine başlattı ama mamayı da asla yemedi. Bütün tahlilleri yapıldı herşey temiz çıktı. Beni emmedigi için sütüm kesildi sagarak bir ay daha anne sütü verebildim ama o kadar zor yiyen bir bebek ki şuan üç saat arayla 90 CC mamayı ağlayarak yiyo. Cok üzülüyorum her mama saatinde strese giriyorum yine yemeyecek diye mamalarında hepsini denedim en son Aptamil proesneo da kaldık biraz da olsa bunu sevdi çünkü. Bir anne olarak o kadar kötüyüm ki emziremedigim için ayrı bir travma yaşadım sonra doysun da yeter ki ne yerse yesin dedim mamayı kabullendim ama mamayi da yemiyo. 3.100 grm doğdu şuan 5.200 gram.. bu tarz sorun yaşayıp çözüm bulan var mı lütfen yardım edin bu kadar çaresiz kaldığımı hatırlamıyorum...
Bebeğinizin nefes alıp vermesinde bir problem var mı hırıltı gibi burun tıkanıklığı gibi

Kulağı ağrıyor olamaz mı? Ben sağ tarafında bir sorun mu var diye düşünürdüm sanırım. Gerçi tek meme reddi de sık görülen bir şeymiş sanırım. Bu arada 4. Aydan sonra kilo alımı yavaşlar zaten ilk aylar gibi olmaz. Yok yere strese sokmuşlar sizi. Neyse gelmiş geçmiş, bundan sonrası iyi olur inşallah.
Doktora gittik bu olaydan bir süre sonra doktor herşeye baktı mesela hiç birşey bulamamıştı . 1.ay 1000 gram almıştı 2. Ay 900 3. Ay 750 4. Ay 400 gibi birşeydi . Gittiğimiz doktor çok garipti o zaman anlamamıştım ama şuan olayı idraak ediyorum çok sıkıntı yaşadık 😞 hala unutamıyorum ben bu arada oğlum 8. Ay sonunda kendi kendine emmeye başlamıştı . Ben o zaman inatla ilk sağ taraftan başlatıyordum sütüm azalmasın diye oda inat ediyordu böyle böyle emmeyi tamamen bırakmaya başlamıştı vs . O yatağa yatırıyordum üzerine doğru eğilim gögsümü öyle veriyordum uykularında emziriyordum . Yeni doğan gibi yapmıştım kocaman çocuğu uyandırıp emziriyordum geceleri sırf sütüm kesilmesin diye . Şuan 19.5 aylık hala emiyor süt bitti oğlum diyince ağlıyor tabi 😃

Son düzenleme:
Merhaba herkese. Hiç buraya yazacağım aklıma gelmezdi ama çok çaresiz hissediyorum kendimi. 3,5 aylık bebeğim var ilk ay çok güzel emdi ve kilo alımı da iyiydi ikinci ay beni emmek istemedi doktoru mama takviyesine başlattı ama mamayı da asla yemedi. Bütün tahlilleri yapıldı herşey temiz çıktı. Beni emmedigi için sütüm kesildi sagarak bir ay daha anne sütü verebildim ama o kadar zor yiyen bir bebek ki şuan üç saat arayla 90 CC mamayı ağlayarak yiyo. Cok üzülüyorum her mama saatinde strese giriyorum yine yemeyecek diye mamalarında hepsini denedim en son Aptamil proesneo da kaldık biraz da olsa bunu sevdi çünkü. Bir anne olarak o kadar kötüyüm ki emziremedigim için ayrı bir travma yaşadım sonra doysun da yeter ki ne yerse yesin dedim mamayı kabullendim ama mamayi da yemiyo. 3.100 grm doğdu şuan 5.200 gram.. bu tarz sorun yaşayıp çözüm bulan var mı lütfen yardım edin bu kadar çaresiz kaldığımı hatırlamıyorum...
Alerji testi de temiz mi? Gerçi temiz olsa bile net olarak 1 yaşından sonra sonuç alınabiliyor. Benim bebeğimde ilk 9 ay süt-süt ürünleri alerjisi vardı. Mama, meme reddi mevcuttu. 2 aylıkken Süt süt ürünlerini kestikten sonra (ben süt süt ürünleri diyetine girdim) düzeldi ama ben bunu doktor yönlendirmesi ve onun kontrolünde gerçekleştirdim. Ayrıca bebeklerin ilk 6 ay ayda 600 gram - 1 kilo alması gerekli. Sizin bebeğiniz 3 ayda 2.100kg almış 3 ayda (alt sınır zaten 1.800gram) bence büyütmeyin. Mama verirken şarkı söyleyip kucağınıza alıp dans etme şeklinde sallayabilirsiniz (meme reddinde çok işe yarıyor), ilgisini çekecek bir şekilde hikaye anlatımında bulunabilirsiniz vs.

Bebeğin yememesi veya beslenmeyi reddetmesi inek sütü proteini alerjisi (İSPA) olan bebeklerde sık görülen bir belirtidir. İSPA olan bebeklere genellikle birden fazla belirti görülür ve bu belirtiler bebekten bebeğe değişebilir. Bebeğiniz beslenme reddiyorsa İSPA olabilir.

Şeklinde bilgi okudum internette. Kontrollere Devlet hastanesine gidiyorsanız, Çocuk doktoruna gittiğinizde sizi çocuk alerji bölümüne yönlendirmesini isterseniz belki sorunun kaynağını bulabilirsiniz.

bende bütün mamaları denemiştim,en son aptamili sevdi onun . Aptamilde devam edin ve kesinlikle biberon markasını değişin.o çok önemli ben öyle yapmıştım,rahat kavrayabildiği ,başlığı kendi ayına uygun biberonla hemen düzeliyorlar.hızlı akışlı 4ay ve sonrası için olanları kullanabilirsiniz,biberon yavaşsa ve çekmekte zorlanıyorsa istemez.

O kadar çaresiz hissediyorum ki kendimi her sabah bugün düzelir mi acaba diye güne başlıyorum. Büyük kızıma yansitmamak için ayrı çaba sarfediyorum. Hayattan kopmamak adına sürekli biseyler yapıyorum karnını doyurup dışarı çıkıyorum en azından 2-3 saat zamanimiz olur kafamız dağılır diye ama olmuyo sorun cozulmedigi sürece ruh halimde hiçbir değişiklik olmuyo. Büyümeyen bebek mi var eninde sonunda büyüyecek bırak ne kadar yerse yesin gibi kendimi teselli etmeye çalışıyorum ama olmuuo. Doktorlar minyon bir bebek az da olsa kilo aliyo bırakın ne kadar yerse o kadar yesin desee rahatlicam ama şuana kadar duymadım minyon bir bebek dememiz için henüz erken diyolar. Bebegiyle normal hayatına devam eden insanlara o kadar imreniyorum ki. Mucize bekliyorum bir sabah kalkayim ve herşey düzelmiş olsun diyorum olmuyo her günüm bir öncekinden daha kötü geviyo en acısı da bebeğimi keyifle buyutemiyorum bir daha üç aylık olmayacak benim bebeğim onun bu zamanlarını üzüntüyle geçirmek mahvediyo beni

O kadar çaresiz hissediyorum ki kendimi her sabah bugün düzelir mi acaba diye güne başlıyorum. Büyük kızıma yansitmamak için ayrı çaba sarfediyorum. Hayattan kopmamak adına sürekli biseyler yapıyorum karnını doyurup dışarı çıkıyorum en azından 2-3 saat zamanimiz olur kafamız dağılır diye ama olmuyo sorun cozulmedigi sürece ruh halimde hiçbir değişiklik olmuyo. Büyümeyen bebek mi var eninde sonunda büyüyecek bırak ne kadar yerse yesin gibi kendimi teselli etmeye çalışıyorum ama olmuuo. Doktorlar minyon bir bebek az da olsa kilo aliyo bırakın ne kadar yerse o kadar yesin desee rahatlicam ama şuana kadar duymadım minyon bir bebek dememiz için henüz erken diyolar. Bebegiyle normal hayatına devam eden insanlara o kadar imreniyorum ki. Mucize bekliyorum bir sabah kalkayim ve herşey düzelmiş olsun diyorum olmuyo her günüm bir öncekinden daha kötü geviyo en acısı da bebeğimi keyifle buyutemiyorum bir daha üç aylık olmayacak benim bebeğim onun bu zamanlarını üzüntüyle geçirmek mahvediyo beni
Kendim yazdım zannettim şunları 😞 çocuğuma aylarca bakıcı gibi baktım 😣 sahiplenenedim mutlu olamadım çok kez lohusalık depresyonum ayaklandı

Ne zaman geçecek ben mi kabullencem öyle mi biticek bu stres çok zor gerçekten. Tecrübeli bir anneyim hamileyken her duruma kendimi hazırlamıştım ama emmeyecek olması mamayı reddetmesi asla aklımın ucuna dahi getirmedigim bir problemdi biraz büyuse azar azar yese sanırım daha rahat kabullencem ama şuan çok zor herşey benim için. Biraz akışına bıraksam bebeğime kontrolü versem belki duzelecek ama gece 5 de yedi sabah emzik zannedip biberonden 30 CC içti ve üçüncü uykusuna geçti bir bebek nasıl bu kadar yemeyle durabilir. Ek gıda için gün sayıyorum ama biliyorum ki onu da çok iştahlı yemeyecek

Ne zaman geçecek ben mi kabullencem öyle mi biticek bu stres çok zor gerçekten. Tecrübeli bir anneyim hamileyken her duruma kendimi hazırlamıştım ama emmeyecek olması mamayı reddetmesi asla aklımın ucuna dahi getirmedigim bir problemdi biraz büyuse azar azar yese sanırım daha rahat kabullencem ama şuan çok zor herşey benim için. Biraz akışına bıraksam bebeğime kontrolü versem belki duzelecek ama gece 5 de yedi sabah emzik zannedip biberonden 30 CC içti ve üçüncü uykusuna geçti bir bebek nasıl bu kadar yemeyle durabilir. Ek gıda için gün sayıyorum ama biliyorum ki onu da çok iştahlı yemeyecek
Biz ek gıdaya geçtiğimiz zaman herşey daha köyü olmuştu . Her kafadan bir ses çıkıyordu . Yap dök yap dök sinirlerim kaldırmıyordu . Kv görümcem bir gün dedikodumu yapıyorlardı annesi yedirmiyor ki çocuk yesin diye allahım neler yaşadım ya 🤢

İnan bende senin gibi söyleniyordum nasıl duruyorsun diye kızıma yalnız değilsin arkadaşım yemin ederim aynılarını söyledim hep dedim ki nasıl durursun ya sen daha miniciksin ama büyüyor işte öyle veya böyle büyüyor şuan bana kolay mı geliyor söylemesi hayır bütün sinirlerim harap oldu stres dolu oldum annemlere eşime yansıttım hep uyusunda mama yedireyim diye gözüne bakardım uyuduğu anda ayağıma alırdım sallaya sallaya biberon verirdimki uykusundan uyanıp da biberonu atmasın

X