Çocuk Hastalıkları Bebeğimde reflü tanısı

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

Naz180

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
18 Ekim 2019
21
5
32
İyi akşamlar, ben yenidoğan bebekte reflü ile ilgili bilgi almak istiyordum. Tecrübeli anneler yardımcı olurlarsa sevinirim. Bebeğim 7 haftalık. Bir süredir burun tıkanıklığı vardı. 2 gün önce de her emzirmemden sonra kusmaya başladı. Gazını çıkardığı halde kusuyor bazen az bazen dolu dolu kusuyor. Doktora gittik. Reflü olabilir dedi ve gaviscon ilaç verdi. Çok gazı var dedi onun için de motilium ilaç verdi. Merak ettiğim reflü sonradan böyle ortaya çıkar mı? Öncesinde hiçbir belirti yoktu. Sadece kusma reflü tanısı için yeterli mi? Burun tıkanıklığı haricinde diğer belirtiler bizde yok bu ikisi reflü tanısı için yeterli midir? Eğer reflü ise neler yapmam gerekiyor bebeğim için? Son günlerde huzursuz onun canı yandıkça benim içim gidiyor. Ayrıca bebeğim daha iki gündür bu şikayetleri göstermişken bu iki ilaç bir arada ağır değil mi?

Tatlım reflü bebeklerde genellikle olan bir durumdur, telaş yapmana gerek yok, rahatlaması için reflü yatağı alabilirsin ama bana burun tıkanıklığı daha önemli bir sorun gibi gözüktü çünkü bebekler ilk 6 aya (kimisi 8 aya) kadar ağızdan nefes alma refleksi yoktur bu yüzden buruna yogunlas ve serumfizyolejikle falan o burnunu mutlaka aç.

Cevabınız için teşekkür ederim. Haklısınız burnunu açmam lazım ben de serum fizyolojik alıcam yarın.

Benim bebegim alti haftalik. İkinci haftadan beri reflusu var. Reflusu varsa bunu anlamaman imkansiz. Her ogunden sonra cikarir hatta bazen tum midesini bosaltacak kadar kusar. Gunde bi kac kiyafet degisirsin. Surekli midesi bulanır yuz ifadesinden anlasilir. Bu zamana kadar boyle belirtileri hic olmadiysa hemen ilaca sarılma derim. Baska hekime daha görünmekte fayda var. Tabi karar senin ama biz asiri kusmamiz oldugu halde ilac kullanmiyoruz.

Benim bebegim alti haftalik. İkinci haftadan beri reflusu var. Reflusu varsa bunu anlamaman imkansiz. Her ogunden sonra cikarir hatta bazen tum midesini bosaltacak kadar kusar. Gunde bi kac kiyafet degisirsin. Surekli midesi bulanır yuz ifadesinden anlasilir. Bu zamana kadar boyle belirtileri hic olmadiysa hemen ilaca sarılma derim. Baska hekime daha görünmekte fayda var. Tabi karar senin ama biz asiri kusmamiz oldugu halde ilac kullanmiyoruz.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Kesinlikle bu zamana kadar böyle Bi sorunumuz yoktu. Hatta diğer bebeklere göre az kusan Bi bebek ti. Dediğiniz gibi ilaçları kullanmadım. Birkaç gün içinde normale döndük. Sanırım midesini üşütmüşüz. Bugün mesela yine kustu bikaç kere o şekilde ama endişelenmedim. Kilosuna baktık iyiydi. Ondan sonra içim rahatladı. Tavsiyeniz için çok sağolun.

İyi akşamlar, ben yenidoğan bebekte reflü ile ilgili bilgi almak istiyordum. Tecrübeli anneler yardımcı olurlarsa sevinirim. Bebeğim 7 haftalık. Bir süredir burun tıkanıklığı vardı. 2 gün önce de her emzirmemden sonra kusmaya başladı. Gazını çıkardığı halde kusuyor bazen az bazen dolu dolu kusuyor. Doktora gittik. Reflü olabilir dedi ve gaviscon ilaç verdi. Çok gazı var dedi onun için de motilium ilaç verdi. Merak ettiğim reflü sonradan böyle ortaya çıkar mı? Öncesinde hiçbir belirti yoktu. Sadece kusma reflü tanısı için yeterli mi? Burun tıkanıklığı haricinde diğer belirtiler bizde yok bu ikisi reflü tanısı için yeterli midir? Eğer reflü ise neler yapmam gerekiyor bebeğim için? Son günlerde huzursuz onun canı yandıkça benim içim gidiyor. Ayrıca bebeğim daha iki gündür bu şikayetleri göstermişken bu iki ilaç bir arada ağır değil mi?

Bi arkadasin bebegide refluydu gazini cikartmadan yatirmayin yatarken kusmasin tehlikeli olabiliyor

Benim bebeğim de her emmeden sonra fışkırır tarzda kusuyordu gider gitmez reflu olabilir dediler bir sürü ilaç verdiler kuzum a ne işlemler yaptılar küçücük bebeğimin midesine girip baktılar hiç bisey çıkmadı ve sonradan öğrendik ki ıdrar yolu enfeksiyonu yaptiriyormus yani enfeksiyon olunca kusuyordu bebeğim enf geçince kusma da geçiyordu benim kız bebek ve kız bebeklerde idrar yolu enf çok sık görülür bence ilaç kullanmadan önce hemen idrar baktırin eğer enf varsa kesinlikle ondan kaynaklanıyordur.

Bir de gazi için bir damla var ama o çok pahalı ismini de unuttum onu kullandım 2 tane daha sonra zinko nun gaz damlası varr onu alabilirsiniz çok iyi geldi bize bitkisel de.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Kesinlikle bu zamana kadar böyle Bi sorunumuz yoktu. Hatta diğer bebeklere göre az kusan Bi bebek ti. Dediğiniz gibi ilaçları kullanmadım. Birkaç gün içinde normale döndük. Sanırım midesini üşütmüşüz. Bugün mesela yine kustu bikaç kere o şekilde ama endişelenmedim. Kilosuna baktık iyiydi. Ondan sonra içim rahatladı. Tavsiyeniz için çok sağolun.
Rica ederim. Ama yine de doktor kontrollü gidin lutfen ben doktor degilim sonucta sadece reflulu bebek annesiyim 🤗 bebeğiniz icin en iyi karari siz verirsiniz. Gecmis olsun. 🤗

Rica ederim. Ama yine de doktor kontrollü gidin lutfen ben doktor degilim sonucta sadece reflulu bebek annesiyim 🤗 bebeğiniz icin en iyi karari siz verirsiniz. Gecmis olsun. 🤗
Merhaba.
Benim kızımda da reflü var. Gaviscon da kullandım ama fayda etmedi. Doktor alerji olabilir dedi. Peynir, süt, yumurta, çikolata. Bunlar öncelikli. Yaklaşık Bi haftadır yemiyorum. Ama yine de kusuyor. Artık çok yorulduk kızımla bu kusmalardan. Çünkü aşırı kusuyor. Uyutmaya çalışırken kusması, üst değiştirme ler falan. Çok bunaldım. Sizin nsı geçiyor. Yaptığınız özel şeyler var mı? Bildiklerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

X