Bebeğime yetemedim :(

Herkes yönlendirmiş zaten. Ben şunu söylemeye geldim, 40 gün sıkıntı olursa genel cerraha gidin, göğüslerinize baksın. Ben aynı sizin gibiydim hatta mama vermedim, kızımın idrarda kırmızı lekeler geldi. Koştuk doktora, hemen mama, böbrekler zorlanıyor açlıktan dedi. 3 ay ağladım sonra doktora gittim fizyolojik sorunum varmış. Aylarca ağladım mama veriyorum diye. Kızım 22 aylık, sırf meme emenlerden çok daha güçlü bağışıklığı. Herkesin çocuğu kapıp birbirinden ateşle yatıyor, benimkinin sadece burnu akıyor mesela. Kilo yapmadı kızıma, boy yaptı. 22 aylık 92 cm. O mama yerse şöyle olur böyle olur denen şeylerin hiçbiri bizde olmadı. Tabi bu arada doğru mamayı bulana kadar bolca gaz, sancı ve kusmukla uğraştık 😄

Iyi aksamlar . Daha öncede konu açmıştım. Sezaryenle doğum yaptım. Katın validem , annem , babam , ablam herkes bize geldi. Sütüm hemen gelmedi herkes bu çocuk ac diye mamayı verdiler çocuğuma. Çocuğumu doğru düzgün kucağıma bile alamadım , emziremedim, öpüp koklayamadım yavrumu. Herkes yeni babaanne , anneanne olma heyecanını yaşadı ama benim ilk kez anne olduğumu anlamadılar. Çocuğum beni istemedi , biberona alıştı. Hiç emzirmedigim için de sütüm de gelmedi haliyle. Her gün ağlıyorum denemediğim hicbir şey kalmadı. Bugün 19 gün oldu doğum yapalı. Gelen sütüm sağma makinesine 15 -20 ml 3 saatte bir . Sadece sağıyorum bebegim beni reddediyor. Çok çaresiz hissediyorum sütüm artmıyor çünkü bebek emmiyor beni. Elimdeki sağma makinesi philips avent bu arada. Emmedikçe süt gelmez tabiki ne yersem yiyeyim ki her şeyi de yiyip içtim. Çok kızıyorum kendime herkesi dinlediğim için resmen toplum baskısına yenik düştüm. Bu saatten sonra sutum olusur mu ? Cok mutsuzum yavrumu emziremiyorum , sutum gelmiyor kendimi cok yetersiz hissediyorum . Hala bir şansım var mi bebegim icin. Her gun agliyorum gelen sutu gordukce . Yavruma mama vermek istemiyorum.
Bazı bebekler 100 milyon kişinin içinde de olsa kimseyi takmayıp annesinin memesine yapışıyor. Annane babaane firsat vermedi filan bunlar hikaye. Bunlarla kendinizi kurup doldurmayın bence. Sosyal medyada ne idüğü belirsiz tipler lohusa anneleri aşağılayıp daha da depresyona itiyor sütten iyice kesiyor. Kimseye kulak asmayin. Sagdiginiz sutu yada mamayi biberonla degil enjektorle verin videolari var izleyin. Sutunuzun yiyecek içecekle de ilgisi yok. Sabırlı sakin ve huzurlu kalicaksiniz. Bebeğinizi devamlı öpüp kokliycaksiniz. Sarilicaksiniz. O size alıştıkça emmeye de alisir üzülmeyin. Bol bol su için ve kucağınıza alıp göğsünüze yakın tutun. Emmeye zorlamadan alıştırın kokusuna görüntüsüne alışsın. Acikinca emer yavas yavas. Bazi bebeklerin çenesi güçsüz oluyor tutamıyor, bazıları inatçı oluyor. Etrafınızdakileri uzaklaştırıp anne-bebek başbaşa kalın birkaç dakika. Bağınız kuvvetlensin.

Iyi aksamlar . Daha öncede konu açmıştım. Sezaryenle doğum yaptım. Katın validem , annem , babam , ablam herkes bize geldi. Sütüm hemen gelmedi herkes bu çocuk ac diye mamayı verdiler çocuğuma. Çocuğumu doğru düzgün kucağıma bile alamadım , emziremedim, öpüp koklayamadım yavrumu. Herkes yeni babaanne , anneanne olma heyecanını yaşadı ama benim ilk kez anne olduğumu anlamadılar. Çocuğum beni istemedi , biberona alıştı. Hiç emzirmedigim için de sütüm de gelmedi haliyle. Her gün ağlıyorum denemediğim hicbir şey kalmadı. Bugün 19 gün oldu doğum yapalı. Gelen sütüm sağma makinesine 15 -20 ml 3 saatte bir . Sadece sağıyorum bebegim beni reddediyor. Çok çaresiz hissediyorum sütüm artmıyor çünkü bebek emmiyor beni. Elimdeki sağma makinesi philips avent bu arada. Emmedikçe süt gelmez tabiki ne yersem yiyeyim ki her şeyi de yiyip içtim. Çok kızıyorum kendime herkesi dinlediğim için resmen toplum baskısına yenik düştüm. Bu saatten sonra sutum olusur mu ? Cok mutsuzum yavrumu emziremiyorum , sutum gelmiyor kendimi cok yetersiz hissediyorum . Hala bir şansım var mi bebegim icin. Her gun agliyorum gelen sutu gordukce . Yavruma mama vermek istemiyorum.
Ben de ilk ay sıkıntı yaşadım. Mama vermemiz gerekti takviye olarak. Philiphs avent makine aldık ve bi saat sağsam 5 ml anca süt geliyordu. Sonra kızım alıştı emmeye. Ara ara sağmayı deniyordum sütüm var mı diye ama hala 5-10 ml geliyordu anca. Ama bir şekilde kilo aldığı için yavaş da olsa mama vermeyi bıraktım ilk aydan sonra. Sonra öğrendim ki aslında bu sağma makinelerinin farklı büyüklükte uçları varmış ve eğer standart çıkan uç emziren annenin meme ucuna göre büyük veya küçükse verimsiz sağıyor ve meme ucunu da tahriş ediyormuş. Benimki bana uygun değilmiş ondan süt gelmiyormuş. Neyse şimdi 2 yaşına girecek hala emziriyorum, ama kadınların sütüm yok dediğinde nerden anladıklarını hala anlamadım. Hatta emzirirken sütümün gelip gelmediğini de anlamıyorum ama bazen emerken güldürürsem falan ağzında süt kalıntısı görüyorum hmm demek ki süt çıkışı var diyorum. Ama hiç göğsümden süt taşmadı yani ya da cokkudu cokkudu yutkunmalı sesli emmedi.

Ben düzenli uyumuyorum ama uyudugumda 8 10 12 saati bulan uykularim var gece yarisina kadar oturur ogleden sonra uyanirim tabi bebekle bu pek mümkün olmayacak biliyorum cok guzel besleniyorum herseyi yiyorum ama birkac kisinin yazdiklarini okudumda seker tatli falan demisler süt olsun diyede tatli yemem yani. Zaten sen neden zayifsin o kadar yiyosun diyolar ben tatli yemiyorum ki zehir resmen😁😁 gerci suan hamileyim diye ne hikmetse canim hep tatli istior biraz biraz yiyorum

Tatlı enerji açığını kapıyor da ondan. Her şeyden kararında yediğin sürece hiçbir zararı yok bana göre. Zehir falan demem löp löp götürürdüm o dönem :KK70:
Zaten gaz yapmasın diye bakliyat, süt ve sütlü gıda yiyemezdim. Tatlı da olsun artık yani..

Normalde çok su içen biri değilim ama lohusayken gece gündüz şişe taşırdım yanımda. Su açığı bir şekilde kapanıyor yani. Ama gıda ve uyku çok önemli.

Tabi ki bebekten sonra düzenli uyku diye bir şey olmayacak. O uyanmasa sen 2 saatte bir uyanıp emzirmek isteyeceksin. Gündüz de o uyudukça dinlenmen lazım.

Emzirmek için geç kalmadınız hala deneyebilirsiniz. Numarada benim de bebeğim emmedi beni. Ben de sütümü sağdım. Philips acente vardı bende de en azından sağmaya devam edin asla bırakmayın ben sağdıçla sürüm arttı 3 aylık filan olduğunda 4 saate bir sağında 180-200 cc geliyordu o da bebeğime yetiyordu. Sadece sağlama rağmen bebeğim 6 ay sadece anne sütü aldı çok nadir 2-3 kez mama ihtiyacı duydum o da lohusa kafası ve uykusuzlukla gece sütü sağıp yanlışlıkla lavaboya döktüğüm için oldu. 14 aya kadar sağdım devam etseydim daha da geliyordu sütüm ama ben sapmaktan sıkılmıştım ve işe başuo da çok zor oluyoru diye bıraktım. Yani ümitsizliğe kapılmayın bebeğinizi hol bol öpüp koklayın ten tene temas yapın hep sütüm var diye düşünün

İlk çocuğumda 6 ay sağarak sadece anne sütü verdim. Asla azalmadı hatta fazlasını stokladım. 2-3 saatte her memeyi en az 20 dk sağdım. 6 ay boyunca . Sonra memeden emmeye başladı :)
Benim ki medela swing modeliydi çekişi de çok güçlü. Biberonu calma içinden çıktı ve anne göğsü gibiydi bebek çekmeden gelmiyordu.
Siz düzenli sağın. Gece de alarm kurup sağdım. Uyumaya çalışın o uyudukça. Dereotlu tavuk suyu çorba, süt çayları, incir gibi süt yapan besinler tüketin.
En mükemmel anne her çocuğun kendi annesidir

19 günde bebek biberona alışmaz annesi sen her saat başı önce meme ver sonra mama bebek emdikten hemen sonra sağ sütünü göğsünü sık sık boşalt ki dolsun..senin hem beslenmeye hem dinlenmeye en çokta morale ihtiyacın var..bebeğini kucağından indirme göğsünde uyut varsın kucağa alıştı desinler...bebek mamaylada büyür ama En çok sevgiyle büyür aslında :emir_bebek:

sağdığınız sütü bir biberona koyun sonra bebeği emzirmeye çalışın bi yandan da (bi başkası yardımıyla)biberondaki sütü yukarıdan meme ucuna doğru dökün.bebek memeden süt geliyor sanıp daha da emmeye çalışacak böylece hem süt üretiminiz artacak hem biberona alışmayacak hem de memeden kopmamış olacak

Ha mama vermissiniz ha meme. Sonucta o sizin çocuğunuz her türlü seveceksiniz. Emince daha çok bağ kuruyormuşmuşta bilmem neymişmişte. Cocugunuz sağlıklıysa gerisi hic önemli değil. İstemeyen bebeğe de annelik yapıcam diye zorla meme vermeyin. Annelik meme mi mama mı karmaşasından çok daha zor. Nasıl bir anne olacağınız ona yetip yetemeyeceğiniz ilk çocukluk döneminde ortaya çıkar. Meme veripte ilk cocuklugunu kötü gecirtmesini sağlarsanız daha iyi bir anne olmayacskiniz. Kendi kendinize kuruntu yapmayın. Dünya tatlisi bir bebişiniz var öpüp koklayın tadını çıkartın

Birincisi öncelikle sakin olun.
İlerde bunları düşündükçe , kendi kendinize güleceksiniz.hepsi lohusalıktan.
Birebir aynışeyleri yaşadım sizinle.
Keşke ozamana geri dönebilsemde , kafam rahat bi şekilde tadını çıkarabilsem.
Bikere o çocugun annesi sensin, şuan uyutmayı beceremiyo ya da emmiyo olabilir.
Sizi istememesi mümkün değil bunu çocugunuz büyüdükçe anlıcaksınız.
Bende toplum baskısı yüzünden aç bıraktm ,ağır sarılıkla hastanede yattı çocugum.doktor nasıl aç bırakırsın neden mama vermedin diye azarladı beni.
Napalım yani mamaya alıştıysa , zehir vermiyosun bebeğine bunu aklından çıkarma.anne sütüne çok yakın artık mamalar.evet emseydi herbakımdan daha kolay olurdu ama mama yiyende büyüyo emen bebekte büyüyo.hiçte hasta olmaz şükür zekasıda gelişimide hep yaşıtlarından önde.
Kafana taktıkça mutsuz olacaksın.
İstediğini ye iç , stresliysen sütün azalır.
Kafan rahatsa , su içsen sütün dolar taşar.
Herşeye rağmen emmiyosa sütün gelmiosada yapcak bişey yok.
Üzülüp en güzel zamanlarını heba etme.
Yardımcın varsa , oh mis gibi ye iç yat dinlen.
Zaten eninde sonunda bebeğinle başbaşa kalcaksın.
Sağlıklı olması herşeyden önemli seninde bebeğininde.

Ben açıkçası cok emzirmeyi düşünmüyorum. Yani olursa gelirse devam ederse çocukta emerse 12 aylik olduğunda vedalastirmayi düşünüyorum. Sut vermek en basiti kalkip mama ısıtma derdi yok masraf yok. Neden sabır isi ki? Gittiginiz yer de cocuk anne meme diye istiyor falan diyemi?

Çalışıyorum ve gece defalarca uyanıyor emmek için uykusuz kalıyorum. İki defa ciddi sekilde açık yaralar oluştu meme uçlarımda ve o şekilde emzirmek durumunda kaldım. Ha tabi o süre zarfında bıraktırmayı deniyebilirdim ama biberon, mama ve süt kabul etmediği için mecbur kaldım. Şu an ıkı yasına yaklaştı sürekli meme meme meme. Yeni doğan bebek gibi oldu. Vedalaşma vakti geldi. Eğer uzun süre emzirmeyi düşünmüyorsanız ilk aylarda biberon ve mamayla tanısması lazım sonrasında kabul etmiyorlar. Ayrıca mama içse bunu babası hazırlayıp verebilir anne üzerinde ki yük azalır.

Çalışıyorum ve gece defalarca uyanıyor emmek için uykusuz kalıyorum. İki defa ciddi sekilde açık yaralar oluştu meme uçlarımda ve o şekilde emzirmek durumunda kaldım. Ha tabi o süre zarfında bıraktırmayı deniyebilirdim ama biberon, mama ve süt kabul etmediği için mecbur kaldım. Şu an ıkı yasına yaklaştı sürekli meme meme meme. Yeni doğan bebek gibi oldu. Vedalaşma vakti geldi. Eğer uzun süre emzirmeyi düşünmüyorsanız ilk aylarda biberon ve mamayla tanısması lazım sonrasında kabul etmiyorlar. Ayrıca mama içse bunu babası hazırlayıp verebilir anne üzerinde ki yük azalır.
Sütü de biberondan icebilir. Lansinoh marka aldım zaten iyidir herhalde denerim. Olmazsa baska alirim oyle her dakika ensemde meme meme çekemem. Sizin cocugunuz destekli uyumaya alışmış demek ki. Aslinda bu meme aliskanligi uykuyu da allak bullak ediyor. Bide bazisi açlıktan degil akışkanlıktan emiyor. Cocuklar zaten suistimal ediyor. Ve cidden 2 yas uzun bir süre ben dayanamazdım. Bence de vedalastirin. Geçen bir konuda birisi sutunu kesmeyi düşünüyordu biseler sürmüştü gogsune cocuk eliyle silmis. Sonra annesine yıka demis. Aklı eriyor çünkü. Kiz cocuguydu. Memesini seviyormus annesinin cici yapiomus emdikten sonra. Aynısını erkek yapsa sapik yetiştiriyorsunuz derlerdi. Bunları okudukca dahada midem bulaniyor hic emzirmek istemiyorum:KK43:

Çoğu kişi mama zehir değil diye hücum eder, iyi bilirim. Ben de sizin gibiyim. Aç aç diye mamayı verdiler. Gazdan da olabiliyor. Şimdi gazını kendi çıkardıpı için anlıyoruz sebebini. getir mamayı getir dimi hep., 4. ayımızdayız. Mama ve meme gidiyoruz. Başından beri sütüm az; dinlendiğim ve iyi beslendiğim zamanlar yetiyor şükür. Bütün anneler bilir mamanın kötü bir besin olmadığını ve bebekleri aç kalmaktansa, gelişimi geride olmaktansa, tabi ki de mamayı tereddütsüz kabullenirler. Sadece az da olsa sütümüz olduğu için çabalıyoruz ve takdir tabi ki Allahtan. Yeterki sağlıklı olsun bebişlerimiz. Bizim ki sadece hissiyat, üzüntü. Unutmayın ki sütünüz kırkından sonra artacak, ağlayıp stres sakın yapmayın. Olmasa da sağlık olsun . Sakın mamayı bırakmayı düşünmeyin şu süreçte. Daha yolun başı.Sevgiler ❤️🥰💕

sizi çok iyi anlıyorum aslında, benim de göğüs ucum bebeğin emmesine uygun olmadığı için tutamamıştı. sağıp içirmeye çalışıyordum, mamayla da destekliyordum. şimdi 8 yaşına geldi kızım, keşke diyorum o yetersizlik hissi içinde ağlayıp sızlanırken biri bana bugünlerin geçeceğini söyleseydi. önemli olan sağlıkla büyümesi öyle düşünün.

İlk çocuğumda 6 ay sağarak sadece anne sütü verdim. Asla azalmadı hatta fazlasını stokladım. 2-3 saatte her memeyi en az 20 dk sağdım. 6 ay boyunca . Sonra memeden emmeye başladı :)
Benim ki medela swing modeliydi çekişi de çok güçlü. Biberonu calma içinden çıktı ve anne göğsü gibiydi bebek çekmeden gelmiyordu.
Siz düzenli sağın. Gece de alarm kurup sağdım. Uyumaya çalışın o uyudukça. Dereotlu tavuk suyu çorba, süt çayları, incir gibi süt yapan besinler tüketin.
En mükemmel anne her çocuğun kendi annesidir

Üzülmeyin lütfen. Siz elinizden geldiğince emzirmeye çalışın bebeğinizi pes etmeyin ama kendinizi de paralamayın. Er yada gec emecektir. Etrafa söz hakkı vermeyin lütfen gerekirse çIrkeflesin. Bende uc ay once dogum yaptim kizim her agladiginda annem bu kiz ac mama ver dedi. Bir iki kez dinleyip verdim ama baktim kizim mamayi istahsiz içiyor dahada vermedim cunku sutumle doydugu cok belliydi. Annem her agladiginda diretti ac bu niye mama vermiyorsun dinlemedim hatta lafi mamaya para vermeye kiymiyorsunuza bile getirtti yinede taviz vermedim. Kendisi bir kere inada bindirip yapti mamayi zorla dayadi kizimin agzina ne yaptiysa icmedi kizim. Sonrada diretmedi zaten. Oğlum 2.5 yaşında ondada aynı şeyi yaptı o zaman acemi olduğum için hep mama ağırlıklı besledim oğlumu çünkü baştan öyle alıştı. Şimdi çok pişmanım. Annemede kizginim bir yandan. Lütfen çevrenize taviz vermeyin anne olan sizsiniz onlar değil. Karışmasınlar bir zahmet. Sağlıcakla buyutun yavrunuzu.

Sagılan süt ile emilen süt oranı aynı olmaz. Şimdi bile emmeye alıştırsan özellikle gece daha cok emzirsen sütün çogalır.

Önce boş düşüncelerden uzaklaşın ve sütüm yetiyor diye düşünün ki her sey daha güzel olsun. Saglıkla büyütün bebeğinizi.

Bu durum hala devam etmiyordur umarim. Ama ediyorsa yardimci olmak isterim. Instagramda emzirme_danismanligi diye bir sayfa var semra abbasoglu. Onu mutlaka takip edin inceleyin. Sizin gibi anneler var emzirmeye başlayan. Mesaj atarsaniz cevap veriyor. Umarim faydam dokunur. Sütünüz gelmese bile eksik yetersiz bir anne degilsiniz. Toplumun cani cehenneme. O bebek bu dunyada en cok sizi sevecek. Cok kıymetlisiniz.

Kendinizi ne diye üzüyorsunuz üzülüncede süt gelmez, hadi diyelim gelmedi İnş gelir tabi ama gelmezse de gelmesin yazık değilmi üzmeyin kendinizi

X