Bebek Beslenmesi Bebegimi emzirmekten nasıl keserim

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Yurtdışındasiniz sanırım. 18 aylıkken ek gıdaya baslamayi ilk defa duyuyorum. Kusura bakmayın şaşırdım.
Emzirmeyi cok seviyorum, bebeklere bayiliyorum. 3 çocuk annesiyim bir hamilelige daha doktor sicak bakmiyor. Ben de tadini cikarmak istedim. Calisma saatlerim sut iznim uygun olunca da ben de emzirdim cok şükür ama artik yoruluyorum, halsiz hissediyorum ek gidaya gectim bu yuzden. Sütle basladim. Once buzlukta sagdigim sutlerle sonra da sutcuden aldigimiz sütler sonra yoğurt sonra peynir sonra corba ve digerleri.. hic bir sorun yasamadim.

Demir emilimi azalıyor
Demir eksikliği yapıyor
Alerjen
Kabızlık yapıyor
Mide-bağırsak sorunlarına sindirim-boşaltım sorunlarına neden oluyor
Gaz yapıyor
Laktoz intoleransı olası
Diş çürüklerine neden oluyor
Bazı gıdalarla tüketildiğinde onlardan alınacak vitaminlerin emilimini azaltıyor
Ben uzman değilim, bilgim sınırlı

Bizim inek sütüyle büyümüş olmamız bunun doğru olduğu anlamına gelmiyor, bir zarar görüp görmediğinizi nereden biliyorsunuz?
Laktoz intoleransım olduğunu yetişkinken öğrendim, annem zorla süt içirir ben kusardım, ishal olurdum, mide krampları yaşardım, kabız olurdum…..annem bana faydalı birşey mi yapmış oldu? Bebekliğimden beri Demir eksikliğim var, periyodik olarak damar yoluyla Demir takviyesi alıyorum, çocukluğum Demir ilaçları içerek ve bir faydasını göremeyerek geçti

Kuzenimin çocuğu inek sütüyle büyüdü, çocuk ilk okula gidiyor ağzında bir düzine diş var, okula başlamadan diş çektirmeye başladı yavru, diş hekimi süt çürüğü olduğunu anlattı

Yani benim tecrübelerimin size ne faydası olacak bilemedim ama durum bu
merhaba,
çocuğumu takip için iyi bir profa götürüyorum. inek sütü muhakkak öneriyor, 3 yaş için günde 600 ml geçmediği müddetçe ve dengeli beslendigi sürece demir eksikliği olmayacağını söylüyor. keza oğlum her gün yarım litreye yakın süt içiyor ve hiç kansızlık yaşamadık. :)
tabi bununla beraber zararlı olduğunu düşünen doktorların da sayısı bir hayli fazla. hayvansal gıda olduğu için direkt eleyenler de var. süt içmek beni rahatsız ediyor ama çocuğum seviyor.

Yukarıda yazan arkadaşlara katılıyorum
Ben de süt vermedim.

Mesela süt degil de fermente olan gıdalara yoğunlaşmak daha faydalı.

Emzirmeyi aşamalı sekilde bıraktırdım
Önce gündüzü, sonra geceyi kestim. Ne ben ne o zorluk çekti.

Merhaba arkadaşlar bebeğim 18 aylık ve artık emzirmekten kesmek istiyorum inek sütüne nasıl alıştırırım süreç nasıl ilerler deneyimli olan anneler bilgi verir misiniz
öncelikle hamile olmanız, eğer düşük riskiniz yoksa emzirmenize engel değil demekle başlayayım. doğuma kadar ve sonrasında da emzirebilirsiniz.
yine de kesmek isterseniz, kademeli yapmanızı öneririm. ben memeye boya sürerek kesmek zorunda kalmıştım, o zaman çocuğun olumsuz etkilendiğini düşünüyorum. sonuçta doğdu ve memede huzur buldu, aniden kesmek çocukta boşluk yaratabiliyor. gündüz parkta, oyuncaklarla, sevdiği şeylerle oyalayin, aç kalmamasina dikkat edin. uyku saatleri aksayabilir. sonrasında da geceyi kesersiniz.

Teşekkür ederim herhangi bi rahatsızlığını görsem zaten bende tedbirimi alırım heralde 🙄
Heral
Aynen beni kızda yoğun bi şekilde memeye düştü birde hamileyim çok halsiz kaliyorum o yüzden kesmek istiyorum dediğiniz gibi keçi sütü deneyim çünkü kalsiyumda ihtiyaci var
Gerçekten son mesajım, kibarca sana ne dediğinizi hissettiğim için daha cevap vermeyecem size, küçücük bir bebeğe yanlış birşey yapılmasını istemediğim kıyamadığım için uyarıyorum sadece sizle bir ilgisi yok yavrunuzla ilgili ısrarım
Çocuğunuzun hatrına araştırır mısınız sütte ne kadar kalsiyum var, yoğurtta ne kadar kalsiyum var, kefirde ne kadar var, peynirde ne kadar var, ayranda ne kadar var ve işlenmemiş inek sütüne alternatif kalsiyum kaynakları neler, dakikalarınızı alır sadece
Çocuğu bir ihtiyaçtan (anne sütü) bir bağımllılığa (inek sütü) sürüklüyorsunuz, peki inek sütünü nasıl bıraktırmayı düşünüyorsunuz? Zamanı gelince düşünürüz diyeceksiniz, bunların çocuğunuzun psikolojisi üzerinde yük olacağını alışkanlıklardan mahrum kalmanın onu etkileyeceğini de hesap edin
Süt içirilerek büyütülen bir çocuk olarak ağzımda diş yok çatır çatır kırılıyor dişlerim, hafifçe düşsem direk elim ayağım kırılıyor kemiklerim çok zayıf, kemik yaşım 16 gerçek yaşım 36
Oğlum 8 yaşında, 11yaşında çocuğun fiziki özelliklerine sahip, 8 yılda 8 bardak süt ancak içmiştir
Neden doğruyu kabul etmemek araştırmamak süt içirmek konusunda bukadar inatçısınız? Her anne çocuğunun iyiliğini düşünür diyorsunuz madem siz de daha iyisini bulmaya çalışsanızya

merhaba,
çocuğumu takip için iyi bir profa götürüyorum. inek sütü muhakkak öneriyor, 3 yaş için günde 600 ml geçmediği müddetçe ve dengeli beslendigi sürece demir eksikliği olmayacağını söylüyor. keza oğlum her gün yarım litreye yakın süt içiyor ve hiç kansızlık yaşamadık. :)
tabi bununla beraber zararlı olduğunu düşünen doktorların da sayısı bir hayli fazla. hayvansal gıda olduğu için direkt eleyenler de var. süt içmek beni rahatsız ediyor ama çocuğum seviyor.
Sütün yerine ayran, kefir, yoğurt, doğal meyve suyu, kuru meyvelerden yapılmış meyve suları tüketebilir yani sütten daha faydalı çok alternatif var
Ben çocukları birşeye bağımlı etmeyi doğru bulmuyorum, süt içmeden uyumayan çocuklar var, neden yani?
Daha faydalısı nedir diye daha az zararlısı nedir diye araştırmalı anneler çocuk büyütürken
İlla sütün bir zararını görmesi gerekmiyor ki bunu yapmak için
Haftanın iki günü süt içiyorsa diğer günlerde alternatif birşey tüketsin körü körüne inadı anlamıyorum, sanki çocuk için sağlıksız birşey öneriyoruz
Allah bağışlasın evlatlarımızı

Sütün yerine ayran, kefir, yoğurt, doğal meyve suyu, kuru meyvelerden yapılmış meyve suları tüketebilir yani sütten daha faydalı çok alternatif var
Ben çocukları birşeye bağımlı etmeyi doğru bulmuyorum, süt içmeden uyumayan çocuklar var, neden yani?
Daha faydalısı nedir diye daha az zararlısı nedir diye araştırmalı anneler çocuk büyütürken
İlla sütün bir zararını görmesi gerekmiyor ki bunu yapmak için
Haftanın iki günü süt içiyorsa diğer günlerde alternatif birşey tüketsin körü körüne inadı anlamıyorum, sanki çocuk için sağlıksız birşey öneriyoruz
Allah bağışlasın evlatlarımızı
cevap verirken düzelteyim. 600 ml süt ürünü*
kefir, peynir veya yoğurt tüketmesini tercih ederdim, dediginiz gibi sindirimi daha kolay ve bol probiyotik kaynağı, ama biz başaramadık vermeyi. yine de sütle telafi ettiğine inanıyoruz.

öncelikle hamile olmanız, eğer düşük riskiniz yoksa emzirmenize engel değil demekle başlayayım. doğuma kadar ve sonrasında da emzirebilirsiniz.
yine de kesmek isterseniz, kademeli yapmanızı öneririm. ben memeye boya sürerek kesmek zorunda kalmıştım, o zaman çocuğun olumsuz etkilendiğini düşünüyorum. sonuçta doğdu ve memede huzur buldu, aniden kesmek çocukta boşluk yaratabiliyor. gündüz parkta, oyuncaklarla, sevdiği şeylerle oyalayin, aç kalmamasina dikkat edin. uyku saatleri aksayabilir. sonrasında da geceyi kesersiniz.
Düşük riskim var maalesef

Bizim doktorumuz da yurt disinda ve inek sütü ve kutu sutlerden öneriyor. Em buyuk cocugum 8 yasinda gunde bazen 750 ml hatta 1 litreye yakin sut icerdi bir zararini görmedik. Sut düşmanlığı bizim ulkemize has bir durum bence. Doktorunuz tavsiye ediyorken siz doktorunuzu dinleyin.
İçimi ferahlatan yorumun için çok teşekkür ederim ☺️

Heral

Gerçekten son mesajım, kibarca sana ne dediğinizi hissettiğim için daha cevap vermeyecem size, küçücük bir bebeğe yanlış birşey yapılmasını istemediğim kıyamadığım için uyarıyorum sadece sizle bir ilgisi yok yavrunuzla ilgili ısrarım
Çocuğunuzun hatrına araştırır mısınız sütte ne kadar kalsiyum var, yoğurtta ne kadar kalsiyum var, kefirde ne kadar var, peynirde ne kadar var, ayranda ne kadar var ve işlenmemiş inek sütüne alternatif kalsiyum kaynakları neler, dakikalarınızı alır sadece
Çocuğu bir ihtiyaçtan (anne sütü) bir bağımllılığa (inek sütü) sürüklüyorsunuz, peki inek sütünü nasıl bıraktırmayı düşünüyorsunuz? Zamanı gelince düşünürüz diyeceksiniz, bunların çocuğunuzun psikolojisi üzerinde yük olacağını alışkanlıklardan mahrum kalmanın onu etkileyeceğini de hesap edin
Süt içirilerek büyütülen bir çocuk olarak ağzımda diş yok çatır çatır kırılıyor dişlerim, hafifçe düşsem direk elim ayağım kırılıyor kemiklerim çok zayıf, kemik yaşım 16 gerçek yaşım 36
Oğlum 8 yaşında, 11yaşında çocuğun fiziki özelliklerine sahip, 8 yılda 8 bardak süt ancak içmiştir
Neden doğruyu kabul etmemek araştırmamak süt içirmek konusunda bukadar inatçısınız? Her anne çocuğunun iyiliğini düşünür diyorsunuz madem siz de daha iyisini bulmaya çalışsanızya
Siz doktorunuza danışın demiştiniz bende doktorumun bebeğim için süt tüketmesini önerdiğini yazdım. Bu demek degılki 7/24 süt içirecegim sadece günde belki 2 bardaktır mesela sabah kahvaltıdan önce akşam yatarken ben sadece bebeğimi strese sokmadan emmeyı bıraksın istiyorum alternatif cözüm bulmak için buraya yazdım bebeğim için güzel düşüncelerinize teşekkür ediyorum

Verdiğiniz bilgi için teşekkürler ama suan 10 haftalık hamileyim ve sütten kesmek zorundayım süt çocuklar için neden sağlıksız onu anlamadım benim çocuğumun doktorları ınek sütünü öneriyor bizde inek sütüyle büyüdük ama bi zararini görmedik siz ne zararını gördünüz açıklarmısınız

Merhaba ;

Tandem emzirme yapan anneler de var. Sütten kesmeyi sadece hamileliğiniz nedeniyle düşünüyorsanız , belki bu yönteme de bakmak isteyebilirsiniz.

Yöntemin detaylarına dair internette bilgiler var ilginizi çekerse.

X