Bebeğimin kalbinde hem delik hem parlaklık var

Hanımlar merhabalar 29 haftalık hamileyim 22 haftalık detaylı ultrasyon da bebeğimin kalbinde parlaklık olduğunu öğrendik daha sonra fetal dna yada amniyosentez yaptırmak istemedik öyle olunca doktorumuz da çocuk kardiyolojisine muayene için gönderdi orda da bebeğimin kalbinde 2 tane delik vsd olduğunu öğrendik başka down sendromu için bulgu yok ama aynı durumu yaşayan yada yaşamış arkadaşlar var mı bebekleri sağlıklı mı çok üzülüyorum
Merhaba. Umarım her şey yolunda gider minnoş için. Neden fetal dna yaptırmak istemediniz mzEl değilse

Merhaba. Umarım her şey yolunda gider minnoş için. Neden fetal dna yaptırmak istemediniz mzEl değilse
İnşlh öyle olur daha hiç aldırmayı düşünmedim o yüzden yaptırmadım ama sürekli aklımda kendimi rahatlatmak için istiyorum şimdide yaptırıp kurtulmak için

Merhaba arkadaşlar

Down sendromu ile ilgili yazılanlar doğum sonrası ne olduğuna dair son noktayı bulmamış. O nedenle yazmak istedim. Bebeğime 10 haftalıkken kistik higroma teşhisi konuldu. Kistik higroma varsa kalbinde sorun vardır. Tabi bu da Down ihtimalini arttırıyor demişlerdi. Duruma kesinlik kazandırmak için önerilen testleri kabul etmedim. Sonuç yanıltıcı olabilirdi. Olumsuz da olsa bebeği aldırmayacaktık. 1 ay sonraki kontrolde burun kemiği ve ense kalınlığı gibi bulgular downa yakındı ama değerler kesin değildi. Ödem yani kistler hemen hemen tüm vücuduna yayılmıştı. Bir sonraki kontrolde AVSD tipi kalp problemi var dediler. Zamanla kistler azaldı ama kalp hep aynı kaldı. 37.haftanin sonuna kadar dönmediği ve kalp atışları 120lerde olduğu için sezeryan olmak zorunda kaldım. Ve sonuç.... Bütün teshisler doğru çıktı. Ben taburcu olacağım ama bebeğim yoğun bakımda ve anjiyo sonrası kalp ameliyatına karar verecekler. Kızım ve oğlum normal doğum ile sağlıklı dogmuşlardı. Ama bu bebek korunduğumuz halde oldu. Yani tamamen Allah vergisi. Bir yakınımız genetik tarama testi ile en sağlıklı spermi seçip çocuk sahibi oldular. Hamilelik boyunca herşey normaldi. Ama doğduğunda Down Sendromlu olarak doğdu. Yani bazen ne yaparsanız yapın son karar yine Allah'ın. Allah yardımcımız olsun. (Çam Sakura Hastanesi'ne gidiyordum hep.)

sizinkiyle bende birebir aynı durumu yaşıyorum ikili testte ense kalınlığı, omurga aralıkları, gelişim gayet normal çıkmasına rağmen üçlü testte risk cıktı 18+4 haftalıkken perinatolojide kalpte 1.2 mm parlaklik ve böbreklerde küçük bir genişleme gördü ve bunun üzerine down riski gördüğü için amniyosentez önerdi biz yaptırmadık.cok endiseliyim 2 hafta sonra test yaptırmak dahami iyi olur sizce yoksa fetal dna testi yaptırmalımıyım

sizinkiyle bende birebir aynı durumu yaşıyorum ikili testte ense kalınlığı, omurga aralıkları, gelişim gayet normal çıkmasına rağmen üçlü testte risk cıktı 18+4 haftalıkken perinatolojide kalpte 1.2 mm parlaklik ve böbreklerde küçük bir genişleme gördü ve bunun üzerine down riski gördüğü için amniyosentez önerdi biz yaptırmadık.cok endiseliyim 2 hafta sonra test yaptırmak dahami iyi olur sizce yoksa fetal dna testi yaptırmalımıyım
Valla vaktiniz var kafanız rahatlaması açısından fetal dna yaptırmanız daha iyi olacak ben yaptırmadıpuma çok pişmanım şuanda belirsizlik içinde bekliyorum zaten hiç bir zaman aldırmayı düşünmedim ama insanın sürekli aklında şimdi doğum için hastanede yatıyorum yüksek ihtimalle haftaya sezeryanla doğum yapacam hayırlısı artık

Dün suyum geldi ve doğum yaptım bebeğimde down bulguları rastlanmadı şükür kalbindeki delikte küçük bir üfürüm dediler sıkıntı yok dediler o kdr

Dün suyum geldi ve doğum yaptım bebeğimde down bulguları rastlanmadı şükür kalbindeki delikte küçük bir üfürüm dediler sıkıntı yok dediler o kdr
çok şükür çok sevindim hayırlısıyla sağlıklı kucağına aldığına darısıda bizim başımıza inşaallah

X