bebeğimin yürümesi için neler yapabilirim.

H E

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
19 Haziran 2013
24.759
62.347
27
Merhaba , hiiççç kaygıya düşmeyin . Normal gelişiminde doğan bebekler bile 17-18 ay civarı yürüyebılıyor ..
sizin yavrunuz premetüreymiş az daha geç bile yürüyebılir.
zaten sıralamaya falanda başlamış yakındır ellerini bırakıp yürümeye çalışması .

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 08-06-2021

Hamileliğimin 26. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 103 gün kaldı.

Önümüzdeki iki gün içinde bebeğinizin akciğerlerindeki hava kesecikleri (alveol) gelişmeye başlayacak. Bebeğin nefes alabilmesi genelde 24. haftanın sonunda mümkündür. Çünkü bazı hava keseciklerinin gelişimi, kanla iyi beslenen akciğer dokularının ve bronşların gelişininin sonunda tamamlanır. Buna ek olarak hava keseciklerini ayrıran membran(zar tabakası), oksijen- karbondiyoksit değişimine izin verecek kadar incedir.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 820 gr. - Yaklaşık boyu : 35.6 cm. (Baştan Topuğa)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

Scarlet Ohara

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Ocak 2014
251
586
merhaba anneler...34 haftalik doğup 32 hafta ile uyumlu olan bir kızım var.suanda düzeltilmiş 1 yaşında kronolojik 14 aylık.kendi kendine oturabiliyor 5aydir.istedigi yere yuvarlanarak gidiyor iki hafta bile olmadi yatar durumdan oturur duruma gecmeye basladi.bir kaç gundurde bir yerlerden tutunup dizlerinin üstüne kalkabiliyor anca ayağa kalkamiyor henüz.elindem tutunca yürüyor yeni yeni kanepede siralamaya başladı ama dengesini kaybedip düşüyor henüz yanlız duramıyor.ne yapmalıyım gün icersinde evde yürütmeye çalışıyorum elimden geleni yapıyorum herkez daha yurumedimi diyw baski yapiyor daha kalkamiyor bile uykularım kaçıyor çok üzülüyorum kızımda çok istiyor yürümeyi bu arada parmak ucuna çok basıyor ne yapabilirim önerileriniz varmı.
Benim kızım 24 aylıkken yürüdü.Hic emeklemedi bile.Poposunun üstünde gidiyordu her yere.Cok doktora götürdük,ama iki yaşını karşılaşindiginda yürüdü.Simdi çok iyi çok şükür.Caninj sıkma.Ama istersen bir çocuk nöroloji ye götür.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 845 gün geçti.

cemre1108

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Ocak 2015
2.121
1.171
31
Benim kızım 24 aylıkken yürüdü.Hic emeklemedi bile.Poposunun üstünde gidiyordu her yere.Cok doktora götürdük,ama iki yaşını karşılaşindiginda yürüdü.Simdi çok iyi çok şükür.Caninj sıkma.Ama istersen bir çocuk nöroloji ye götür.
pandemi nedeniyle doktora gidemedik acil bişey olmadıkça dışarı çıkmıyoruz umarım zihinsel bişey degildir.

zorunlunick

Bir Çift Mavi
Kayıtlı Üye
17 Ocak 2020
7.744
9.968
merhaba anneler...34 haftalik doğup 32 hafta ile uyumlu olan bir kızım var.suanda düzeltilmiş 1 yaşında kronolojik 14 aylık.kendi kendine oturabiliyor 5aydir.istedigi yere yuvarlanarak gidiyor iki hafta bile olmadi yatar durumdan oturur duruma gecmeye basladi.bir kaç gundurde bir yerlerden tutunup dizlerinin üstüne kalkabiliyor anca ayağa kalkamiyor henüz.elindem tutunca yürüyor yeni yeni kanepede siralamaya başladı ama dengesini kaybedip düşüyor henüz yanlız duramıyor.ne yapmalıyım gün icersinde evde yürütmeye çalışıyorum elimden geleni yapıyorum herkez daha yurumedimi diyw baski yapiyor daha kalkamiyor bile uykularım kaçıyor çok üzülüyorum kızımda çok istiyor yürümeyi bu arada parmak ucuna çok basıyor ne yapabilirim önerileriniz varmı.
Ya yerim onu ben annesi .maşallah

Melek1986

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2021
15
1
Şimdi.nasıl kızınız

Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının üstünde.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 49 Kg. ile 65 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 162 cm. Başlangıç Kilom :86 Kg. Şimdiki Kilom :84 Kg.

Melek1986

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2021
15
1
Öncelikle sakin olun çünkü bebeğinizin en çok sakin bi anneye ihtiyacı var. Başkalarını umursamayin. Bebeğinizin gelişimi inanın çok normal. Benim oğlum 41+ da doğdu 8 aylıkken bile yamuk oturuyodu dengesini iyi kuramiyodu. Bir yaşındayken yatar pozisyondan oturur pozisyona geçmiyodu. Şuan 14 aylık bi yerlerden tutup kalkmaya başladı . Bana da herkes çok şey söylüyo ama umurumda değil .ben onun annesiyim ve herşeyin yolunda gittiğinin farkındayım. Selçuk şirin in yetişin çocuklar kitabını okumaya başladım. Kitapta beni en çok şaşırtan bilgilerden biri gelişim tablolarının geçerliliğini çok uzun yıllardır kaybettiğini söylemesi oldu. Yani gerçeği yansıtmıyor ve uzun yıllardır hiç bir bilimsel yayında kullanılmıyor. Şu aylarda şu kadar kilo, boy, şu ay döndü bu ay yuvarlandı vs vs bunlar bilimsel değil yani çok çok çok eski bilgiler.
Yeni bilgi her çocuğun gelişimi farklıdır. Üstelik siz prematüre bi meleğin annesisiniz bu tip malupulasyonlar yapanlara papuc bırakmayın
Merhaba benim oğlumda 1 yasinda kendi tutunup kalkamıyor ve emeklerken oturma pozisyonuna geçemiyor yürümesi de parmak ucu şimdi nasıl merak ettim cvplarsaniz sevinirim

Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 49 Kg. ile 65 Kg. arasında olması gerekir.

dgdln

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Ocak 2019
9.802
16.350
Merhaba benim oğlumda 1 yasinda kendi tutunup kalkamıyor ve emeklerken oturma pozisyonuna geçemiyor yürümesi de parmak ucu şimdi nasıl merak ettim cvplarsaniz sevinirim
Şuan 16 aylık oldu. Desteksiz yürümeye yavaş yavaş 15 ayda başladı. Benim oğlum da oturma pozisyonuna gerçekten çok geç geçmeye başladı 13 ama büyük ihtimalle 14 aylıkken geçmeye başladı . Bir yaşında ayağa kalktı desteksiz yuruyemiyordu ve oturma pozisyonuna gecemiyodu.ne zaman geçti hatırlamıyorum. . Şuan normal basıyo ama ayak baş parmakları alttan sık sık soyuluyo . Bu da parmaklara daha kuvvetli bastığını gösteriyo.

Tutunamayanlar777

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2018
427
919
Merhabalar. Yürüme geç.olabilir ama parmak ucunda yürüyorsa çocuk dr una bir gösterin belki başka bölüme sevk eder, kasılma olabiliyor ayak kaslarında, fizik tedavi gerekebiliyor. Erken tedavi çok önemli çünkü . Bir de eğer w şeklinde oturuş vars mutlaka düzeltin çok zararlıymış

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 823 gün geçti.

Melek1986

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2021
15
1
Merhabalar. Yürüme geç.olabilir ama parmak ucunda yürüyorsa çocuk dr una bir gösterin belki başka bölüme sevk eder, kasılma olabiliyor ayak kaslarında, fizik tedavi gerekebiliyor. Erken tedavi çok önemli çünkü . Bir de eğer w şeklinde oturuş vars mutlaka düzeltin çok zararlıymış
Çocuk doktoruna götürdüm ön muane etti .Suan çok küçük olabilir dedi.sonra kan tahlilinde bi değere baktılar düzgün çıktı. Ama işte genede endişe ediyorum

Tutunamayanlar777

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2018
427
919
Çocuk doktoruna götürdüm ön muane etti .Suan çok küçük olabilir dedi.sonra kan tahlilinde bi değere baktılar düzgün çıktı. Ama işte genede endişe ediyorum
Anladım , çocuk dr u sıkıntı yok dediyse hiç üzmeyin kendinizi biraz daha gözlemleyin.baktınız içiniz rahat etmiyor bi çocuk nöroloğuna götürürsünüz

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 823 gün geçti.

Melek1986

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2021
15
1
Anladım , çocuk dr u sıkıntı yok dediyse hiç üzmeyin kendinizi biraz daha gözlemleyin.baktınız içiniz rahat etmiyor bi çocuk nöroloğuna götürürsünüz
Inşallah gerek kalmaz. Allah hepimize iyilik nasip etsin💙

Melek1986

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2021
15
1
Şuan 16 aylık oldu. Desteksiz yürümeye yavaş yavaş 15 ayda başladı. Benim oğlum da oturma pozisyonuna gerçekten çok geç geçmeye başladı 13 ama büyük ihtimalle 14 aylıkken geçmeye başladı . Bir yaşında ayağa kalktı desteksiz yuruyemiyordu ve oturma pozisyonuna gecemiyodu.ne zaman geçti hatırlamıyorum. . Şuan normal basıyo ama ayak baş parmakları alttan sık sık soyuluyo . Bu da parmaklara daha kuvvetli bastığını gösteriyo.
Inşallah kısa sürede herşey yoluna girer. O niye böyle bu niye böyle diye düşünmeden edemiyorum. Parmak ucu yürümesi canımı sıkıyor

dgdln

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Ocak 2019
9.802
16.350
Inşallah kısa sürede herşey yoluna girer. O niye böyle bu niye böyle diye düşünmeden edemiyorum. Parmak ucu yürümesi canımı sıkıyor
Ben parmak ucuna başkasından dolayı götürdüm. Doktor 3 yaşına kadar normal ama yürüteç vs kullanmayın dedi. Ben çok ısrarcı davranınca filim çekti temiz çıktı. İnşallah sizin çocuğunuz da bir an önce yürür . Çocuğun gelişimi değil ama beni çevrem çok yormustu