Bebeğimle ilgili vicdan azabı çekiyorum

Oğlum 4100 gr bir tosuncuk olarak doğdu. Emme refleksi de son derece kuvvetliydi. annem, kv ve hastanedeki ebe sürekli emzirmemi, asla mama vermeyi dusunmememi söylüyorlardı. Emdikce sütun artacak diyorlardı hep. İlk gün hiç sütüm gelmedi, bebeğin de şekeri düşünce mecbur mama verildi ama hep bir seferlik olur sen emzirmeye bak diyorlardı. Sonra sütüm geldi ama hiçbir zaman annemle kv nin beklediği gibi şelale olmadı. Oğlum kilo kaybetti ilk zamanlar, zaten kilolu doğan bebeği doyurmak zor, mememden asla ayrilmiyordu. Ne gece uyuyorduk ne gündüz. Çok ağladığı bir gün dayanamadım 30 cc kadar mama verdim ve fışkırarak kustu, ardından da el kadar bebe bayıldı. Koşarak gittik acile, meğer inek sütü alerjisi varmis bunu da o gece değil çok Sonra anladık. Diyeceğim o ki kendimi emzirecegim diye çok paraladim cok uykusuz kaldım. Alerji için çok katı diyetler yaptım, çok yıprandım. Şimdiki aklım olsa alerji mamasindan destek alırdım. Pişmanlık ve yetersizlik hissi anneligin ayrılmaz bir parçası. 2.5 yaşında oğlum şu an, sabah kreşe verirken ağlayasım geliyor keşke evde daha çok uyuyabilseydi sabah diye...Ne yapıyorsak onların iyiligi için, bunu unutup kendimize haksızlık etmemeliyiz
Ya bizimki de mamadan sonra fışkırarak kusuyor. Gerçi meme yiyince de kusuyor. Dün gece saat başı kustu 90 cc mama verince memeden sonra. Aklıma hep alerji geldi ama umarım değildir. Başka nasıl belirtiler olur ki?

Okurken satırlarınızda kendimi gördüm. Hep cocuğum olsa aç olup olmadıgını nasıl anlarım diye düsünürüm. Dedim bu benim annelik halim 🥲

Üzülmeyin, sağlıkla büyüsün.

Hala mamaya karsi araya sıkıstırılmıs olumsuz yorumlar goruyorum konu sahibi sakin uzulme 2 yasindaki yegenim biraz sut agirlik mamayla buyudu 1 kez hastalandi ne asi ne dis ateslenmedi konusmasi iyi, 9 aylik yurudu. Beslenme ile sagligi arasindaki tek iliski anne sutu mama kiyasi olamaz lutfen rahat ol cok erken ogrenmissiniz keyifle buyut bebegini.. asil sut artsin diye beklerken sariligi arttirmak ve ac birakmak zararli bu yuzden ciddi sorunlar yasayan bir cocuk taniyorum..
Sen keyifli ol bebegin keyifli olur annelik delilik demisler..

Deme inşallah benimkiler öyle olmaZ ağlarım vallahi 🤗 bende henüz vermedim inek sütü. Oysa mamanin içeriği çok Zengin. 6 ay Aptamil kullandım ek gıda sonrası Bebelac a geçtik. Şuan dediğin gibi beslemeye çalışıyorum ne bilim herhesin doğrusu başka 🤷
Insallah olmaz
Ben doktorun önerisiyle inek sütü verdim ama 1 yaşına gelmişti
Tabii her mama cocugun ayına göre ayarlaniyor

Bu arada ben mamaya ilgili büyük konuşmuştum asla vermem vs diye değil de ya her annenin sütü yetiyormuş mama gereksizmis diye sonuc olarak benim sütüm yetmedi
O yüzden bence kimse büyük konuşmasın mamaya ilgili benim durumuma düşmesin
Arkadaşım da bana aa mama mi veriyorsun derken kendinin üçüncü çocuğuna sütü yetmedi mama verdi

Anne değilim. Olaylara duygusal bakmam imkansız.

Konuyu okuyunca açlıktan ağladığını derhal anladım. Çünkü mamaya karşı fobim yok.

Bizim toplumumuz harbiden ruh hastası. Resmen mamaya karşı kitlesel bir fobi olusturduk. Mama alan bebek görünce sinir krizleri geçiriyoruz.

Ablam mama ile büyümüş. Ben mama asla almamışım. Anne sütü de almamışım. 6.aydan itibaren çorba yoğurt filan yemisim sadece. Halen daha herhangi bir şeyi çok sevme veya bağlanma dürtüm yoktur. Hastalığım filan da yok kapı gibiyim

Çocuk ağlıyorsa ve susmuyorsa ac değildir diye düşünsem bile mamayi denerim.

Ama sanırım doğum yapan her kadına bir güncelleme geliyor. Anne sütü vermeliyim, etrafimdaki insanlar doğru söylüyor zannediyorlar.

Insanin lohusalikta en muhtaç olduğu şey mantik sanırım. Duygular o kadar yüksek yaşanıyor ki mantık ortami terk ediyor.

Sonuc olarak bunlari hemen herkes yaşıyor. Benzer şeyler herkesin başına geliyor.

Pismanlik endise vicdan azabi... bunlar bu sebeple değilse başka sebeple ortaya çıkıyor.

Mesele biraz daha mantık cercevesinden bakmak. Bi de ruh hastasi insanımızı dinlememek. Çünkü mesela ben dinleseydim şimdiye 2si kız 2si erkek olsun diye sipariş üzerine çocuk yapıyor olurdum.

Sakin olmakta fayda var. Bence bunu neden yaşadım diye bakmayın olaylara. Yaşanmasaymis daha güzel olurmus evet ama şu an çocuğun derdini öğrendiniz. Artık ona göre hareket edeceksiniz. Olaya burdan bakin.

Kendinizi vicdaniniza ve duygulariniza birakmayin. Mantıklı olmak size daha iyi olmanin yolunu açar. Ve kendinizi ne kadar iyi hissederseniz bebeğinizin de o kadar iyi olur.

Bunlar tatlı telâşlar. Kendinizi geçip giden bir şey icin yipratmanin kimseye bir faydasi yok.

Vicdan azabi cekeyim derken yeni vicdan azapları yaratmayın kendinize. vicdan yapacak bir durum yok. Bilerek isteyerek olmadı.

Allah sağlıktan ayırmasın. Allah daima iyi günlerini görmek nasip etsin. Güle güle büyütün.

Insallah olmaz
Ben doktorun önerisiyle inek sütü verdim ama 1 yaşına gelmişti
Tabii her mama cocugun ayına göre ayarlaniyor
Bende doktor 2 yaş öncesi verme dedi. Ha bebeğim gıda reddi yaşasa mama içmese sadece onu icseydi padişah dese içirme verirdim 😅 Bebeğim için o ne yapmam doğruysa onu yapardim

Ay ne soracağım
Ben en fazla 10 dk sağabiliyorum
Çünkü çok acıyor memem
Pompam çok acıtıyor sanırım
Çekilince içim gidiyor.

Sizin pompa markası neydi
Acaba Philips mi alsam diyorum paraya kıyıp
bendeki avent ama
ilk zamanlar insanın içi bir hoş oluyor
sonra alışıyorsun
meme ucun kuru olduğu için acıyor olabilir, göğüs kapları mükemmel bir buluş muhakkak dene

Lohusa kafasi ya aç olduğunu anlasaniz verirdiniz . Eziyet etmeyin kendinize, yani olabilir gazlı olduğu için anlayamamışsınız. Bile bile qc bırakıp aglatsaniz neyse ama yok üzmeyin kendinizi . Hepimizin böyle suçlamaları oldu kebrimze karşı inanin daha ne hatalar yapacağız

Merhaba hanımlar,
Şu an kendimi çok kötü hissediyorum.
Aşırı bir vicdan azabı içindeyim.
45 günlük bir oğlum var. Doğduğunda yüksek risk grubunda diye meme artı mama ile besledik. Sütüm gelmiyordu, sarılığı artmasın diye.
Sonraki kontrollerde mama miktarı yarıya düştü ama hep vermeye devam ettik.
Ben çevrem sürekli mama mı ooo tü kaka şeklinde tepkiler aldım. Zaten lohusa kafasındayım. Mama vererek kötülük yapıyormuşum gibi hissettim.
1 ay kontrolünde mamayı bırakmak istediğimi söyledim.
Doktor bırakma ama sayısını azalt, her memeden sonra verme ama günde 4 kez ver dedi. 2 hafta sonra kilo kontrolüne gel dedi.
Bu arada oğlum aşırı gazlı ve gazdan sürekli ağlayan bir bebek.
Ben de öyle yaptım. Geçen hafta iyiydi ama bu hafta çok kötü geçti.
Gece gündüz asla uyumadı. Sürekli mememde durmak istedi. Çekince ağladı. Biz hep gazdan ağlıyor zannettik çünkü ayaklarını çeke çeke ağlıyordu.
Mama da hem yarım doz hem de az miktarda veriyorduk.
Mememde 1 saatten fazla duruyordu. 20 dk uyuyup tekrar mememe yapışıyordu. (Bu arada sütüm hala çok az 50 cc zor çıkıyor sağınca)
Bunu söylediğim tecrübeli çocuk sahibi arkadaşlarım hep bana dedi ki: aç olsa uyumaz, pompa ile bebek emmesi aynı değil, memenden çekiyordur o.

Bugün sonuç, oğlum sadcee 50 gram kilo almış. Aç olduğu için uyumuyormuş. Sütüm yetmiyormuş meğerse. (Tabi bu 1.ihtimal. diğer ihtimal bir hastalık sebebiyle kilo almaması ama bu düşük bir ihtimal dedi)
2 hafta boyunca aç bırakmışım. Aslında sürekli elini vs emiyordu. Ağzını silerken bile bezi emmek istiyordu. Ama doktor emme güdüsü yüksek, emerek rahatlıyot emzik verin dediği için beslenme zamanlaro dışında hep emzik verdim. Onu da ağlaya ağlaya alıyordu. Biz yine gazı var dedik.

Of ben kötü bir anneyim sanırım. Beceremedim bu işi.

Kilo almaması değil üzüntümün sebebi.
Aç olduğunu anlayamamam. Onu aç bırakmam. Çevreyi dinlemem, iç güdülerime güvenmemem.

Halbuki ben hiç mama karşıtı olmadım.

Doktordayken 90 cc mama verdik. Bir huzura erdi, tam bitiremeden anında uykuya daldı ve 2 saat oldu hala uyuyor.
Yarın tekrar kilo kontrolümüz var. Bir günde kilo almışsa hastalık ihtimalini eleyeceğiz.
Bugün hep 3 saatte bir meme ve alabildiği kadarıyla 90 cc mama ile gideceğiz.

Şu an o kadar huzurla uyuyor ki...
2 haftadır hiç böyle uyumamıştı. Resmen rahatladı çocuk ama ben nasıl rahatlayacağım onu bilmiyorum :KK43:
Canım asla vicdan yapma. Onların dili yok ki anlatsınlar . Bu yüxden rabbim bize annelik içgüdüsü vermiş. Böyle kararsız kaldığın zamanlarda kesinlikle iç sesini dinle. Seni asla yanıltmaz 🤗 ayrıca mama ile doyuyorsa da yapacak bşşey yok. Sağlıkla büyüsün kuzucuk

Ya bizimki de mamadan sonra fışkırarak kusuyor. Gerçi meme yiyince de kusuyor. Dün gece saat başı kustu 90 cc mama verince memeden sonra. Aklıma hep alerji geldi ama umarım değildir. Başka nasıl belirtiler olur ki?
Alerjide bizde 2 ay hep kusmustu sadece, bı de kolik gibi ağlıyordu genelde gece saatlerinde, sonra yoğun sütlü tatlı yediğim 3 günün 4.gununde kanlı ishal oldu. Normalde süt tuketmiyordum peynir hariç. O 3 gün süt yapsın diye irmikli sütlü tatlı kürü yapmıştım günde 1 lt yakın süt tuketmistm.

Merhaba hanımlar,
Şu an kendimi çok kötü hissediyorum.
Aşırı bir vicdan azabı içindeyim.
45 günlük bir oğlum var. Doğduğunda yüksek risk grubunda diye meme artı mama ile besledik. Sütüm gelmiyordu, sarılığı artmasın diye.
Sonraki kontrollerde mama miktarı yarıya düştü ama hep vermeye devam ettik.
Ben çevrem sürekli mama mı ooo tü kaka şeklinde tepkiler aldım. Zaten lohusa kafasındayım. Mama vererek kötülük yapıyormuşum gibi hissettim.
1 ay kontrolünde mamayı bırakmak istediğimi söyledim.
Doktor bırakma ama sayısını azalt, her memeden sonra verme ama günde 4 kez ver dedi. 2 hafta sonra kilo kontrolüne gel dedi.
Bu arada oğlum aşırı gazlı ve gazdan sürekli ağlayan bir bebek.
Ben de öyle yaptım. Geçen hafta iyiydi ama bu hafta çok kötü geçti.
Gece gündüz asla uyumadı. Sürekli mememde durmak istedi. Çekince ağladı. Biz hep gazdan ağlıyor zannettik çünkü ayaklarını çeke çeke ağlıyordu.
Mama da hem yarım doz hem de az miktarda veriyorduk.
Mememde 1 saatten fazla duruyordu. 20 dk uyuyup tekrar mememe yapışıyordu. (Bu arada sütüm hala çok az 50 cc zor çıkıyor sağınca)
Bunu söylediğim tecrübeli çocuk sahibi arkadaşlarım hep bana dedi ki: aç olsa uyumaz, pompa ile bebek emmesi aynı değil, memenden çekiyordur o.

Bugün sonuç, oğlum sadcee 50 gram kilo almış. Aç olduğu için uyumuyormuş. Sütüm yetmiyormuş meğerse. (Tabi bu 1.ihtimal. diğer ihtimal bir hastalık sebebiyle kilo almaması ama bu düşük bir ihtimal dedi)
2 hafta boyunca aç bırakmışım. Aslında sürekli elini vs emiyordu. Ağzını silerken bile bezi emmek istiyordu. Ama doktor emme güdüsü yüksek, emerek rahatlıyot emzik verin dediği için beslenme zamanlaro dışında hep emzik verdim. Onu da ağlaya ağlaya alıyordu. Biz yine gazı var dedik.

Of ben kötü bir anneyim sanırım. Beceremedim bu işi.

Kilo almaması değil üzüntümün sebebi.
Aç olduğunu anlayamamam. Onu aç bırakmam. Çevreyi dinlemem, iç güdülerime güvenmemem.

Halbuki ben hiç mama karşıtı olmadım.

Doktordayken 90 cc mama verdik. Bir huzura erdi, tam bitiremeden anında uykuya daldı ve 2 saat oldu hala uyuyor.
Yarın tekrar kilo kontrolümüz var. Bir günde kilo almışsa hastalık ihtimalini eleyeceğiz.
Bugün hep 3 saatte bir meme ve alabildiği kadarıyla 90 cc mama ile gideceğiz.

Şu an o kadar huzurla uyuyor ki...
2 haftadır hiç böyle uyumamıştı. Resmen rahatladı çocuk ama ben nasıl rahatlayacağım onu bilmiyorum :KK43:
Annesiniz duygulariniz, evhamlariniz gayet normal biraz buyusun rahatlarsiniz. Hem meme hem takviye sorun olmaz süt yetmeyebilir gayet normal. Her anne sadece sut vermek ister ama bazen aksilikler olabiliyor. Sutunuzu arttiracak sekilde beslenin duzelir.

ne olur şu çok konuşanlara kapayın kulaklarınızı!
Herkes çok biliyor herkes profesör. Yeni anne olmuş birini görünce o kopasıca çenelerini tutamıyorlar!
Bebeğinizi ve kendinizi düşünün. Onun için en iyisini sadece ama sadece siz bilirsiniz. Lohusa olduğunuz için şu an Farklı boyutta düşünüp yaşıyorsunuz. Bir çoğumuz yaşamışızdır bunu. Ne olur en güzel zamanlarınızı kendinize zehir etmeyin

X