Bebeğinize uyku eğitimini nasıl verdiniz?

Keskinoglu

Üye
Kayıtlı Üye
28 Eylül 2022
56
29
Merhabalar bebeğim 4 ay 16 günlük. Tam 17 gündür uyku gerilemesi ile karşı karşıyayız. Geceleri sık sık uyanma ve uyandığında tekrar uykuya hiçbir şekilde dönmeme.. günüz uyuturken(3 veya 4 uyku uyuyor) ayakta gezinerek kucağımda sallayarak bi yandan ya ninni söylerdim ya da telefondan açardım. Biraz dirense de uyurdu. Artık çok hareketlendi kucağımda tırmanmaya başladı. Hiçbir şekilde uyumuyor. Bacaklarım kollarım kopuyor artık. Ne yapacağımı şaşırdım. Uyku eğitimi vermeye çalıştım ama yok yok yok. Bıkkınlık noktasına geldim artık. Uyku eğitimi nasıl verdiniz yardım edin lütfen. 🙏🏻

Aynı durumdayiz. Bir aydır böyleydik. Beş aya girdik simdi. Duzelmeye başladı ama yine de Konuyu takipteyim. Benim bebeğimde karanlık ve sessizlik çok işe yariyor. Zifiri karanlıkta ve tamamen sessiz bir odada göğsüme bastırıp sallayinca sızıyor.

Sabırla her akşam aynı saatte odaya gidip üzerimizi değiştirip uyku saatinin geldiğini, sabah nasıl enerji ile güne başlamamız gerektiğini anlatarak başladım. İlk başta herkese komik gelmişti.
Bazı akşam kolumda uyudu, bazı akşam kendi dönerken, bazen de mememde uyumuş oluyordu. Şimdi yatakta dönerek enerji atıp uyuyakalıyor.

Şimdi 7. Ayın içerisindeyiz en geç 20.30da uyumuş olur, gece 2 kez emmek için uyanır tık gözünü açmadan geri yatar.

Gece lambası kullanmıyorum, gündüz evde ses olabilir fakat gece sessiz oluyoruz.

Tek sıkıntımız gündüz 2 uyku yapıyoruz onda destekli yani uykusu geldiğinde beşiği sallansın istiyor bakalım onu da zamanla kaldırcaz inşallah.

Size yazdigim yerde kucağımda savaş veriyoruz uykussu var ama uyumak istemiyor. Ne saçım kaldı ne kolum bileğim. Çiziyor her yerimi
Of of of çok zor 😞 bir arkadaşımın bebeği 17 aylık oldu. En zorlandığım 4 ve7. Aylar arasıydı diyor. Sanırım bi süre daha zorlu geçecek. Duyduklarıma göre en en zoru 4. Ay. Dilerim en kısa zamanda bu zor zamanları atlatırız. Kolaylıklar diliyorum. İnşallah sağlıkla büyüsün yavrularımız 🙏🏻🙏🏻

Sabırla her akşam aynı saatte odaya gidip üzerimizi değiştirip uyku saatinin geldiğini, sabah nasıl enerji ile güne başlamamız gerektiğini anlatarak başladım. İlk başta herkese komik gelmişti.
Bazı akşam kolumda uyudu, bazı akşam kendi dönerken, bazen de mememde uyumuş oluyordu. Şimdi yatakta dönerek enerji atıp uyuyakalıyor.

Şimdi 7. Ayın içerisindeyiz en geç 20.30da uyumuş olur, gece 2 kez emmek için uyanır tık gözünü açmadan geri yatar.

Gece lambası kullanmıyorum, gündüz evde ses olabilir fakat gece sessiz oluyoruz.

Tek sıkıntımız gündüz 2 uyku yapıyoruz onda destekli yani uykusu geldiğinde beşiği sallansın istiyor bakalım onu da zamanla kaldırcaz inşallah.
Yaaa ne güzel bir düzen oturmuşsunuz maşallah. 🧿 tebrik ederim. 🙏🏻 biz de her akşam 19.15-19.30 arasında banyo saati. Kurula, masaj yap, giydir, emzir, gazını çıkar sonrasında da uyku vakti diyerek yatak odasına gidiyoruz karanlık ortamda ninni ve sallanma eşliğinde uyuyor. Ondan sıkıntı yok. Ama sonrasında uyanıyor mesela bu akşam yarım saat sonra uyandı ve daha yeni uyudu. Çok direndi. Bundan önceki gecelerde 2,3,4,5 değişkenlik göstererek uyanıyor. Saatlerce uyanık. Gündüz uykuları bazen kısa bazen uzun. O kadar düzensiz ki. 8. Aya girince daha bir düzene giriyormuş diyorlar ama 🙈 umarım kolaylıkla geçer. 🙏🏻

Büyüklerimizin bir lafı var " kırkı çıkan bebek değişir, huysuz ise huylu, uyumaz ise uyur" diye inanmazdım yaşadım. 40 gün toplasan 40 saat uyumamışımdır.

Ninni söylemeden uyutmayı denediniz mi? Bazı bebekler hangi ses ile uyursa kısıkta olsa uyku da o sesi isterlermiş.

Uyandığında emmek istiyorsa rüya beslenmesini deneyebilirsiniz, belki tam doymuyor olabilir. Ben ilk başlarda o uyanmadan 3. Saat sonunda alıp yavaşça emzirme işini hallediyordum.

İnşallah sizde kısa zamanda içerisinde bol huzurlu gece uykularınız olur ♥️.

Beni asıl korkutan şey damakları kaşınıyor 8. Aydan sonra umarım gece diş 🦷sancıları başlamaz 😂

Merhabalar bebeğim 4 ay 16 günlük. Tam 17 gündür uyku gerilemesi ile karşı karşıyayız. Geceleri sık sık uyanma ve uyandığında tekrar uykuya hiçbir şekilde dönmeme.. günüz uyuturken(3 veya 4 uyku uyuyor) ayakta gezinerek kucağımda sallayarak bi yandan ya ninni söylerdim ya da telefondan açardım. Biraz dirense de uyurdu. Artık çok hareketlendi kucağımda tırmanmaya başladı. Hiçbir şekilde uyumuyor. Bacaklarım kollarım kopuyor artık. Ne yapacağımı şaşırdım. Uyku eğitimi vermeye çalıştım ama yok yok yok. Bıkkınlık noktasına geldim artık. Uyku eğitimi nasıl verdiniz yardım edin lütfen. 🙏🏻
Merhaba. Benim bebegim 4 ay 6 gunluk. Ben hastaneden çiktigim gunden beri akşam saat 8-9 oldu mu yatak odasina salar işigi kapatir loş işikta ve sessiz ortamda bebegimle vakit geçirirdim. Ilk aylar tabi sık sık yeme, bazi haftalatda gaz sorunlari derken sabaha kadar uyanik kaldigim zamanlar da oldu. Ama 2 ayi geçince artik aksam 8den somra daha derin uykuya girdigini yemekler için uyandigini hissettim. 3 aylikda daha bir iyiye gitti. Şu an MasaAllah akşam 9dan sonra akşam yemegini yiyor ve 10 gibi uyuyor sabah 6-7 arasi kalkiyor. Kalktikdan sonra uykusunu fazla kaçirmadan yemegini verir tekrar beşigine koyarim kendi kendine yarim saat icinde uyur 9da kalkar. Sonra da ara ara gundhz uykularina devam eder. Ben sallamadim. Ilk aylar hafifdi bebegim kucagimda gezdirerek uyuta biliyordum. Agirlaşdikca zorlandim. Ama hala kucagimda emzik agzina evi sakince dolaşdirinca eger uyku vaktiyse 5 10 dakika içinde uyur. Baze daha çabuk. Gunduz uykularinda bazen benim destegim olmadan kendi kendine uyur. Bazen gun icinde bir kez benim destegimle uyur digerlerini kendisi. Cunki ilk aylardan heme sallayayim da uyusun mantigiyla gitmedim. Yatagina koyfum elini tuttum. Yardimci oldum. Ben bebegimin uykularinin iyi olmasini gaz sorunu olmamasina ve gece uyku yontemimle gece uykularinin iyi olmasina bagladim. Ne kadar rahat gece geçirirse gunduz de o kadar rahat atlatir. Siz de istikrarli şekilde akşamlari işigi açmamaya sessiz ortam yaratmaya ozen gosterin. Direnip direnip uyku ortamina alişacak. Gun icinde de telefondan tv.den uzak tutarak sessiz ortam oluşturun. Bizim ev sessiz eşim akşam geliyor. Tv seyretmiyorum. Dizi izleyince de çoğu zaman kulaklikla izlerim. Bebegimin aklini bulandirmamak için ve birde cok çok konuşurum bebegimle. Uyanikken surekli konuşurum. Neredeyse arkadaşim gibi herseyi paylaşirim. Uykusuz gecelerimiz bizim de oldu. Hatirliyorum bir hafta sabah ezanina kadar uyumadigi donem olmuştu. Hiç gozunu de kirpmiyordu. Asla sesimi yukseltmedim. Alnini kafasini operdim. Tamam canim geçicek hepsi. Rahatliycaksin derdim surekli. Bazen sinirlerim bozulur sinirimi bebegime yansitmadan diger odada aglayarak atlatirdim. Sakinliginizi koruyarak, sevgi gostererek, uyaninca da isigi bile açmadan gecenin devam ettigi mesajini vererek gunler somra duzeldigini goreceksiniz.

Son düzenleme:
Şu anda atak dönemlerindeler benim bebeğim de aynı 4 aylık ama bu süreç sadece 2 hafta sürdü şu an ona bir uyku arkadaşı diktim bağımsız tek başına sallama olmadan uyumaya alıştırmaya çalışıyorum şu an çok kısa 3-5 dakikalık bir uyku oluyor uyku arkadaşına sarılıp ama bunun artacağına inanıyorum siz de deneyebilirsiniz

Ben doğru bulmuyorum tabi çaresiz kalan , doğru bulan annelere lafım yok ama beyin üzerine okuduğum kitaplardan edindiğim bilgiler de bu yönde. Eğitim alacak olgunlukta değiller maalesef. Sadece öğrenilmiş çaresizliğe giriyorlar.
Bebesi kendi uyuyanlar da var tabi o anneler kısmetli diyelim.
Üç ay on günlüktü gece sık uyanmaya başladı. Dokuz aylık ve hala öyle. Gece en az yedi kez kalkıyorum dün de yedi kere kalktım ve sabah dört buçuk beşten sonra doğru düzgün uyumadı su an yarım saat önce uyudu yeni.
Her zaman uyuyup uyumamalar olmuyor ama hep sık kalkıyor evet
Bu bazı bebekler için ihtiyaçmış kendi adıma sabretmeye çalışıyorum.

X