Bebekten kan alamayan! hemşire!...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Özel bir aşı devletin yaptıkları içinde olanlardan değil. Rota virüsüydü sanırım. Neyini açıklayayım
ozel asıda olsa dozları bellı kafalarına gore doz ayarlamıyorlar orda yanlıs veya eksık bır bılgı var fazla dozdan zeka gerılıgı falan olmaz olmuyor yanı kı asılarda fazla doz dıye bır durum yok standart .

Egitimini alin o zaman. O zamam ne kadar zor bir is oldugubu anlarsiniz. Ha ama birakma konusunda aile istemiyosa ben tek laflariyla igneyo cekiyom. Onlar cocuklarini dusunmuyosa ben ne yapiyim. Arastirabilirsiniz; ilk 1 yil kan testleri hayat kurtariyor o kadar onemli yani
Niye eğitimini aliyim hanimefendi benim alanim bambaska kendi alanimda basarili olmaya calsiyorum . Ayrica ne demek ben tek laflariyla igneyi cekiyorum onlar düşünmüyorsa benmi dusuneyim aileler size guvenip ha aldi ha alacak diye beklerken siz onlarin birak demesjni mi bekliyorsunuz birakmak icin olmuyorsa idrakina varip sizde birakabilirsiniz. Mesleginizin zorluklarini savunmanizi gayet iyi anlıyorum fakat alan hemsire gayette guzel bi seferde alıyor . Soyledikleriniz beni cok sasirtti ailesi düşünuyordur bebegi emin olun illa onlarjn birak demelerjni beklemeyin

Aklı olmayıp fikri olanlar yine sahalara inmiş :) :)

Bebekten kan almak çok zor ,doğru tutulamayan -haraketli bebekten almak daha da zor, işini doğru düzgün yapmakla alakası yok ve standardı olmayan bir iş için de "işini doğru düzgün yapmayı öğrensin "diyemezsiniz .Her gelen hasta bir degil ,damar yolu aynı değil ,deneyimli arkadaşlarında zorlandığı hastalar oluyor.

Bilgisini almadığınız alanlarda ,bilgisi olan kişilere karışma hakkını kendinizde bulmayin diyor ve gidiyorum :) :)
Öğretmen -doktor -hemsire bu meslek gruplarına dahil .

(En çok bu meslek grupları eleştiriliyor ona istinaden bu örnekleri verdim )

amaan o kadar iyi biliyorsan bebekten nasıl kan alınır nasıl alınmaz bir sonrakine kendin alırsın. ne çıtkırıldım yetiştiriyorsunuz şu çocukları ya iğneyi görmüş de ne olmuş böyle yapan aileler iğne doktor fobisi oluşturuyor çocukta. doktorlarla girdiğin muhabbete hiç girmiyocem zaten doktor olduğunu düşünmüyorum şahsen gereksiz pimpirikli ebeveynlerin çocuklarına acıyorum gerçekten.

Niye eğitimini aliyim hanimefendi benim alanim bambaska kendi alanimda basarili olmaya calsiyorum . Ayrica ne demek ben tek laflariyla igneyi cekiyorum onlar düşünmüyorsa benmi dusuneyim aileler size guvenip ha aldi ha alacak diye beklerken siz onlarin birak demesjni mi bekliyorsunuz birakmak icin olmuyorsa idrakina varip sizde birakabilirsiniz. Mesleginizin zorluklarini savunmanizi gayet iyi anlıyorum fakat alan hemsire gayette guzel bi seferde alıyor . Soyledikleriniz beni cok sasirtti ailesi düşünuyordur bebegi emin olun illa onlarjn birak demelerjni beklemeyin
Egitimini almadiginiz bir konu hakkinda elestiride bulunuyorsunuz da ondan.Uzaktan davulun sesi hos geliyo tabi. Bir defasinda anne igneyi cek dedi ben cekmedim devam ettim kadin sandalyeyi yere firlatti odadaki esyalari falan da. Bana bagirip cikti. Tekrar geldigindede beni gorunce sen hemsire degilsin niye burda calisiyon dedi. Diger arkadaslara da sen hemsiremisin diye soruyo. Tek neden; cikar dediginde cikarmamisim. Ve 2. 3. Degil ilk deneyisimdi kadinin bebeginde. Ignegi batirdigin gibi kan grlmiyo malesef. Bebek damari bu. Kimsenim o tatli bebislere kasti yok. Ama aileler bole yaparak cocuklarini dusunmuyolar. Tek dilegim bir gun bu isin egitimini alip sonra elestiride bulunmaniz.

Merhaba hanımlar,

Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum. Bugün 20 aylık olan kızımdan kan aldırmak için çalıştığım yerin doktorluğuna gittim. Doğdu doğalı kan değerlerine bakılmadığı için ve bıngıldağında hala biraz açıklık olduğu için kan aldırmamız gerektiğini başka bir hastanedeki çocuk doktoru söylemişti. Özel hastane olduğu için istediği tahliller çok pahalıya geliyordu o yüzden kurumun doktorluğuna götürdük. Hemşire hanım tedirgin oldu damarlara bakalım önce dedi. Kızımın önce sağ sonra sol koluna kan alırken takılan lastiği takıp baktı. Kızım bu arada korktuğu için ağlamaya başlamıştı çoktan. İğneyi görmesin iyice korkar dedim o sırada telefondan izlediği videolardan açtım. Ama bir iki saniye beklemek yerine iğneyi çoktan gösterdi tabi hemşire hanım. Kızım iyice ağlamaya başladı. Çocuğu sıkıca tutun yoksa iğne oynar acıtır dedi. Ben ve babası sıkıca tuttuk tabi. Bu arada iğneyi soktu bekliyor kan gelmiyor. Damarı bulamadı mı bilmiyorum ama feryat figan olan bebeğim ağlamaktan yoruldu. Ben de babası da isterseniz zorlamayalım daha fazla dedik kan gelmiyor sonuçta bekliyoruz bekliyoruz. Diğer doktor da yanımızda bu arada o da çocuğun haline üzülüyor. Hemşire hanım pıhtılaştı herhalde dedi! Pıhtılaşmak? Damardan kan alırken?!... Sonra iğneyi çıkardı, tek damla kan yok tabi tüpte. Pozisyondan oldu herhalde falan diye kendince bahanelerini sıraladı biz hiçbir şey demeden çocuğa hava aldıralım diye çıktık odadan. Pozisyon dediği de; çocuğu yatırdık sedyeye kan alınacak diye, yatar pozisyonda olmasından bahsediyor.
Dışarı çıktığımızda bir grup doktor halimize üzüldü yazık vah tüh falan derken aldırmayın neden kan aldırıyorsunuz dediler, eşimin öncesinde ne gerek var sağlıklı sıhhatli çocuk demesi üzerine! Sanki ben keyfi çocuğumun canı acısın istiyormuşum gibi! Doktor olacaklar bir de neden böyle gereksiz bir yorum yaptılarsa! Karşılarında bu durumu kullanmaya müsait bir eş olduğunu bilmiyorlar tabi... Ben de hemen konuşmaya dahil olup doğduğundan beri kan değerlerine bakılmadığını, bıngıldağının henüz tam kapanmadığını, tahlilleri çocuk doktorumuzun istediğini belirttim. Doktor arkadaşlardan bir tanesi tuttu evet sağlıklı maşallah ne gerek var ben de çocuğuma 17 yaşına kadar kan verdirmedim gibi bir şey söyledi. (Ben 17 aylık anladım eşim 17 yaş dendiğini iddia ediyor bilmiyorum hangisi doğru) O sırada mesleği doktor olan bu arkadaşlara çocuğun sağlıklı görünmesi ile, boyunun kilosunun normal olması ile kan değerlerinin anlaşılamayacağını üstü kapalı söyledim. Sonra ayrıldık oradan. Bu sefer de eşim başladı ne gerek var çocuk sağlıklı, turp gibi, ne diye kolunu deldiriyorsun vs vs. Zaten üzüntüden tansiyonum düştü çocuğun ağlamasına dayanamadım bir de üstüne kendimi kötü anne gibi hissettirmeler. Sonra çok uzatmadık kızımı oynattık unutturduk.
Sizlere şunu sormak istiyorum, hemşire sizce işini yapamadığı için mi kanı alamadı yoksa sunduğu bahaneler olan pozisyondan (yatar halde olduğu için) ya da damara sokulan iğneden sonra damarda kan pıntılaşmasından! (yazarken bile aklım almıyor) dolayı mı kanı ala-ma-dı? Başına böyle bir şey gelen var mı? Bir de bebeklerinizin kan değerleri için ilk ne zaman kan verdiniz? Gereksiz mi gerçekten de? Kızımı doktora götürmeye, kan aldırmaya korkuyorum artık...

Yeni okuyanlar için dipnot düşeyim; burada hiçbir sağlık personelini kötülemiyorum. Kızım ağladığı sırada kan alınamadığı için olay da çıkarmadım. Sunulan bahaneler, doktorların kan alınması konusundaki bana tuhaf gelen yorumları ve eşimin bunu fırsat bilip benim kan aldırmamı eleştirmesi... O günü bütünüyle anlattım hatta tecrübeli annelere sordum bebekten kan aldırdınız mı vs diye. Lütfen olay çıkarmışım, hemşirenin işini daha da zorlaştırmışım gibi yorumlarınızı yapmadan önce bir düşünün. Gayet sakin ve hiçbir saygısızlık yapmadan daha fazla beklemeyelim çocuğu rahatlatalım isterseniz diye nazikçe sordum hemşire hanıma. Kan aldırmak bebeklerde zaten zor kabul ediyorum ama hemşirenin istediği pozisyona geçirdik çocuğu sonra pozisyondan dolayı herhalde kan gelmedi, kan pıhtılaştı gibi şeyler söyledi. Siz olsanız ne düşünürdünüz bilmiyorum. Buraya da o yüzden konu açtım tecrübesizliğine denk geldiğimi düşündüm.
Bana hemşire stajyer gibi geldi

Çocuğum iğneyi gördü :KK43:(( yavrumun kolu mosmor :KK43:(( dünya üzerinde kanı alınan ilk çocuk olduğu için içim paramparça failler cezalandırılsın meslekten atılsın :KK43:((( Allah sizin çocuğunuza yardım etsin çok zor bi hayat onu bekliyor. Ergenlikten sonra yarattıgınız fanustan cıkıp dünyanın merkezi olmadığını fark edince çok üzülecek zavallı

mesleginiz nedir?
kan ve kan urunleri hakkinda bilginiz nedir?
damarlarin derin ve kaygan olmasi ya da kisiden kisiye degistigi hakkinda bilginiz nedir?
kusura bakmayin ama her hemsire bebek kani alabilmek zorunda degil sizde ozel hastane de yaptirmak zorunda degilsiniz ulkemizde bir cok cocuklar icin devlet hastanesi var ki cocuk hastanesi olmasa bile pediatri diye bir bolum var her devlet hastanesinde
madem bu kadar olay yapacaktiniz bu isi gidip orada surekli bebek damariyla calisan arkadaslarimiza yaptirsaydiniz
burada gelip meslektasim hakkinda olur olmaz konusamazsiniz
yetiskinde bile bazen cok zor bulunur damar bunda bu kadar buyutulecek birsey yok morarma da gayet normal bisey cunku bebek damaryolu genellikle ugrasilarak acilir hanimefendi
tekrar ustune basa basa soyluyorum meslektasim hakkinda boyle konusamazsiniz
Dün 4 5 kere denediğimiz damar yolu açmadığımız yaşlı bir amca vardı, amca kaşektik damarlar kıl gibi. Damar yolu konusunda tecrübesiz değilim ama ben de açamadım. Yan serviste uzun süre yenidoğan hemşireliği yapmış abla vardı çağırdık o da açamadı. En son geldi supervisor deneye deneye en sonunda açabildi. Biz şimdi işimizi kötü mü yapmış olduk. Bu stresin yoğunluğun içinde bı de bebeğimin canını yaktınız işinizi yapamıyorsunuz diye vıdı bıdılanan bı hasta yakını olsa sanırım iyice dellenirdim. Hemşire günah keçisi mı ?

Hemsire işini yapamadığı için kan alamadı demek çok saçma bende hemşireyım yeri gelince benimde alamadığım kanlar oluyor bunun benim işimi yapmamakta bir ilgisi yok kaldıkı bebeklerden kan almak iki katı daha zor sizin gibiler gelince direk eline iğneyi verip buyur sen yap diyesim geliyor :işsiz:
Sanıyorlar ki o tecrübeliler annelerinden yenidoğan hemşiresi damar uzmanı olarak doğmuşlar. Başkalarında tecrübelensinler ama bana gelince en deneyimlisi gelsin.

Dün 4 5 kere denediğimiz damar yolu açmadığımız yaşlı bir amca vardı, amca kaşektik damarlar kıl gibi. Damar yolu konusunda tecrübesiz değilim ama ben de açamadım. Yan serviste uzun süre yenidoğan hemşireliği yapmış abla vardı çağırdık o da açamadı. En son geldi supervisor deneye deneye en sonunda açabildi. Biz şimdi işimizi kötü mü yapmış olduk. Bu stresin yoğunluğun içinde bı de bebeğimin canını yaktınız işinizi yapamıyorsunuz diye vıdı bıdılanan bı hasta yakını olsa sanırım iyice dellenirdim. Hemşire günah keçisi mı ?

Periferde bulamayacağını bildiğin için femoral girmek istersin, kıyamet koparırlar. Damar için uğraşırsın olmayınca femoral girersin ne diye baştan burdan almadınız işkence ettiniz derler. Bunlara yaranılmaz. Fikri yok zikri çok. Pıhtılaşmış olabilir dedi diye demediğini bırakmamış. Nasıl pıhtılaşırmış öyle şey mi olurmuş :KK70:vallahi çocuğa yazık çok zor bir hayat onu bekliyor.

Periferde bulamayacağını bildiğin için femoral girmek istersin, kıyamet koparırlar. Damar için uğraşırsın olmayınca femoral girersin ne diye baştan burdan almadınız işkence ettiniz derler. Bunlara yaranılmaz. Fikri yok zikri çok. Pıhtılaşmış olabilir dedi diye demediğini bırakmamış. Nasıl pıhtılaşırmış öyle şey mi olurmuş :KK70:vallahi çocuğa yazık çok zor bir hayat onu bekliyor.
Gidiyorum hastaya istemiyorum bı süre kolum dinlensin damar yolu açma bana diyor. Burda yattığın surece bu açık olacak diyorum inandiramiyorum adamın damaryolunu benimle beraber iki arkadaşım açamadı sorumlumuz geldi o da açamadı. Üstüne sizin gibileri hemşire yapmasınlar diye adamdan hakaret yedim. Bu ve bunun gibi onlarca hastayla uğraşıyorum. Evime gidince ohh diyorum bugün stresten uzak dinleneyim geliyorum burada bu konuları bu yorumları bu okuyorum . Eğitimli bilinçli insanlardan bunları duymak iki katı üzüyor. Cidden çekilir meslek değil. Meslek zor değil insanlar zor.

Gidiyorum hastaya istemiyorum bı süre kolum dinlensin damar yolu açma bana diyor. Burda yattığın surece bu açık olacak diyorum inandiramiyorum adamın damaryolunu benimle beraber iki arkadaşım açamadı sorumlumuz geldi o da açamadı. Üstüne sizin gibileri hemşire yapmasınlar diye adamdan hakaret yedim. Bu ve bunun gibi onlarca hastayla uğraşıyorum. Evime gidince ohh diyorum bugün stresten uzak dinleneyim geliyorum burada bu konuları bu yorumları bu okuyorum . Eğitimli bilinçli insanlardan bunları duymak iki katı üzüyor. Cidden çekilir meslek değil. Meslek zor değil insanlar zor.

Doktorlar hemşireler çok severek hevesle mesleğe başlıyoruz. Ama insanlar ne heves bırakıyor ne sinir

simdiye kdr hic oyle kan alamayan denk gelmedi yapamamis demekki isini bilen cokda guzel aliyor baskasi gelsin alsin derdim 20 aylik bebek icin bu tarz durumlar hastane korkusu yaratiyor sonrasinda

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X