Bebemde çürük diş 🫤

merve

consume obey die
Pro Üye
13 Ocak 2020
42.880
156.107
32
Selamlar.

Kızım 21.5 aylık. Dişler aslında geç çıktı denebilir 9.aydan sonra. Üst öndişler de sırayla çıkmadı önce en sağdaki çıktı ve sola doğru tamamlandı.

Emiyor. Sabahhlara kadar emiyorrr. Yemek yiyor ama daha çok yiyebilir bence yedikleri az. Paketli gıda yolda oyalamalık tuzlu çubuk balık kraker gibi seyler var bebek arabasında durmazsa filan nadiren o da. Bisküvi gmgibi tatlı olanlar da komşu çocuklarında filan görürse yer ama o kadar o da çok nadir. Evde tatlı olursa bin yılda bir veririm. Içecek organik de olsa ekstra şeker olmasa da içmez sevmez. Sadece su. Karbonhidrat makarna pilav ekmek yer bayılır. Ama tüm çocuklar yer yani.

Üst ön dişlerin mineler soyulmuş durumda. 😑
Doktor 2 ay önce gördü oo çürümüşler dedi. Isterseniz aĝlatarak filan dolgu yaparız. Gece beslenmesini kesin dedi. Önleyici bir şey olarak bi macun verdi. Onun da kullanımı 3 dk ağız icinde tutacak 30 dk bir şey yemeyecek. Zor. Deniyoruz ama zor. Hızlıca zor sürüyorum. E yaz günü illa su içebiliyor. 🫣

Evet dökülecek dişler ama hassasiyet var yandan yandan bi şeyler ısırmaya çalışıyor. Hem kararırsa kendini çirkin de hissedebilir ve yeni gelecek dişler de yamuk gelebilirmiş.

Yaptırsak bu bebe henüz ve bi şeyleri kemirmeye çalışırken dolgusu düşse yutsa filan ne olur?

Kısaca help.

Konu hakkında çok bilgim yok. Kendi deneyimimi aktarabilirim sadece 7-8 yaşlarında dişim çürüğümü için anestezi iğnesi kullanmadan dolgu yapılmıştı bana. Tam bir travma oldu çok can acıtıcı. Dolgu için çok küçük değil mi hem canı çok acır. Çocuk diş hekimi ne önerirse ona göre davranın derim. Üzüldüm geçmiş olsun.

Konu hakkında çok bilgim yok. Kendi deneyimimi aktarabilirim sadece 7-8 yaşlarında dişim çürüğümü için anestezi iğnesi kullanmadan dolgu yapılmıştı bana. Tam bir travma oldu çok can acıtıcı. Dolgu için çok küçük değil mi hem canı çok acır. Çocuk diş hekimi ne önerirse ona göre davranın derim. Üzüldüm geçmiş olsun.
Teşekkür ederim. Inanın bilmiyorum. Bende de eşimde de dolgu yok. Acır mı nasıl olur yaptıran var mı hiç bilemiyorum.

Teşekkür ederim. Inanın bilmiyorum. Bende de eşimde de dolgu yok. Acır mı nasıl olur yaptıran var mı hiç bilemiyorum.
Acımaz mı acıyor tabiki. Dişin dış kısmı acımaz ama içindeki mine kısmı acır. Eğer mine kısmı açığa çıkmışsa su içerken sızlar havadan bile sızlar ağzını açamaz. Minesi açıkta ise muhakkak kapatılmak zorunda yani ☹️

Acımaz mı acıyor tabiki. Dişin dış kısmı acımaz ama içindeki mine kısmı acır. Eğer mine kısmı açığa çıkmışsa su içerken sızlar havadan bile sızlar ağzını açamaz. Minesi açıkta ise muhakkak kapatılmak zorunda yani ☹️
Evet hassasiyet var zaten fırçayı zor değdiriyoruz. 🫤

Bugün bir arkadaşa atmıştım. Doktora götürmüş oda.
IMG-20230908-WA0027.jpg

Cocuk dolgusu diye bir sey var, haberleri yok mu bunlarin?
Odur herhalde yapalım dedikleri diye umuyorum. Ama ben teşebbüs edemeyiz bile diye o kısmı dinlemedim vaktini almayayım diye açıklatmadım bile. Tekrar bir randevu alacağım. 🫤

Odur herhalde yapalım dedikleri diye umuyorum. Ama ben teşebbüs edemeyiz bile diye o kısmı dinlemedim vaktini almayayım diye açıklatmadım bile. Tekrar bir randevu alacağım. 🫤
O cok kolay bir sey, sıva gibi dusunebilirsin. Can yakici bir sey asla degil, ben de yaptirdim kucuk oğlana, baya sağlam ve koruyucu ve 5 dakikalik bir islem

7 aylıkken kullandı 7 gün iğne doz bilmiyorum. Onla ilgili olamaz bence.
Benim kardeşimde 6 tane iğne kullandı ve bebekken çürümeler başladı annemler ekstra ilerlemesinş önlemek için birşey kullanmadı ilerledi baya doktor onlara iğnenin ağır geldiğini ve o yüzden olduğunu söyledi ondan sordum.

Ben o ağlatarak yaparız isterseniz diyen gözlüklü doktorun peşini bırakmiyim o zaman 🤣 Bana böyle dediniz derim. 🤣
Çocuk ağzını açarsa olur 😀 benim kızım çok zor ikna oldu 6 yaşında 4 yaşından beri uğraşıyoruz

X