Bebişleriniz kaçıncı haftada kaç kilo?

14 haftalik hamileyim ve bu 3 gundur sag bögrum mu denur tam olarak bilmiyorum ama agriyor bebek buyudugu icin mi agriyor yatakta sirt ustu yatiyorum sola dondugumde cok agriyor saga donunce rahatliyorum neden acaba
sag tarafinda arkaya dogru mu. Eger oyleyse bobregine baski yapiyor olabilir. Bobrek genislemesi var bende rahim saga dogru buyumus. Sag tarafim ogriyor. Baski yapmamasi icin sola yatiyorum. Sag yatarsam hafifliyor hrralde uzerine bastirinca azaliyor agri ama bastirmamak gerekiyormus. Dr.una soyle boyle olabilir mi diye onemsemezse bir dahiliye dr.una gidip ust batin usg istedigini soyle. Gecmis olsun

14 haftalik hamileyim ve bu 3 gundur sag bögrum mu denur tam olarak bilmiyorum ama agriyor bebek buyudugu icin mi agriyor yatakta sirt ustu yatiyorum sola dondugumde cok agriyor saga donunce rahatliyorum neden acaba
Usutmussundur canım bebisle alakası yok bendede ayni sıkıntı olmuştu idrar yolu enfeksiyonundan dolayı boyle bi sıkıntı yasamistim ince giyinme çorap hic çıkartma sağlıkla bebislerimizi gucagimiža alırız insallah

30+0 da 1525 gr di oglum cok mu az ki benim bebisim ne kilo aldirir kizlar ya
Normal canım kilosu benimde oglusumun kilosu 25+0 750 gr az dedi doktorun çok canm sikildi günlük 1 2 yumurta 4 ceviz 2 bardak sut içmeye haftada 1 balık yemeye ozen gosteriyorum başka ne yemek gerek bilmiyorum bakalım faydası olucak mi

27 haftalık suan, kilosu 922 gr, boyu da 35 cm.. doktor iyi dedi.. ama burdaki yazıları okudum, sanki benimki biraz geri kalmış kilo olarak.. sizce nasıl

30+0 da 1525 gr di oglum cok mu az ki benim bebisim ne kilo aldirir kizlar ya

Normal canım kilosu benimde oglusumun kilosu 25+0 750 gr az dedi doktorun çok canm sikildi günlük 1 2 yumurta 4 ceviz 2 bardak sut içmeye haftada 1 balık yemeye ozen gosteriyorum başka ne yemek gerek bilmiyorum bakalım faydası olucak mi
muz,bulgur pilavı kaşar peynir ceviz ve kuruyemişler kilo aldırır kızlar

hayır kilosu tam ideal aralıkta.. baktım boy-kilo cetveline, 660-760 gr olması gerekiyormuş..
İçim rahatladı canım inan ogün doktor normalden zayıf kalmis dedi çok moralimiz bozuldu bakıyorum nete herhangi bi anormallik yok ama genelde sut ceviz fındık dikkatle her gün tüketmeye çalışıyorum

Merhaba 14 haftalik hamileyim idrarimda enfeksiyon var dendi antibiyotik verdi bu durumu yasayan varmi acikcasi ilac kullanmak istemiyorum

Merhaba 14 haftalik hamileyim idrarimda enfeksiyon var dendi antibiyotik verdi bu durumu yasayan varmi acikcasi ilac kullanmak istemiyorum
Hamilelik döneminde çeşitli sebeplerle antibiyotik kullanımı gerekebilir. En sık görülen sebepler arasında idrar yolu enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları, diş tedavileri, sinüzit, abse, ishal gibi nedenler görülür. Gebelik antibiyotik kullanımına kesin olarak engel bir durum değildir. Gebelik sırasında antibiyotik kullanımı gerektirecek hastalıklar meydana geldiğinde anne ve bebek açısından zararsız veya en az zararlı antibiyotikler tercih edilerek tedavi uygulanır. Bu durumda antibiyotiği yazacak olan branş uzmanı ve hastanın takibini yapan kadın doğum uzmanı birlikte en uygun ilaca karar verirler. Bazı antibiyotiklerin hamilelik döneminde kullanımı bebek açısından çok sakıncalı iken bazılarının herhangi bir sakıncası yoktur. Bazı antibiyotikler ise belli oranda zararlı olma riskine sahiptir, ancak antibiyotiğin kullanılmaması ve hastalığın tedavi edilmemesi daha büyük riskler getirecekse bu gruptaki antibiyotikler kullanılır.

Hangi Antibiyotikler Hamilelikte Zararlıdır?

Gebelik döneminde kullanılacak antibiyotiğin etken maddesi ve dozajı ayarlanırken gebeliğin hangi evresinde, kaçıncı haftasında olunduğunun da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Hamilelikte antibiyotik kullanımının en zararlı olduğu dönemler gebeliğin ilk ve son evreleridir. İlk evrede bebek ve plasenta henüz tam olarak bağışıklık sağlayamamakta ikinci evrede ise anne adayındaki yorgunluktan dolayı bebeğin muhafazası sağlanamamaktadır.

Hamilelik döneminde anne adayına çok zarar vermeyecek bazı antibiyotikler; ampisilin, safalosporinler ve amoksilin içeren ilaçlardır. Bunun yanında halk ve tıp dünyasında pek yaygın olan metronidazol içeren antibiyotiklerin bebekte kusurlu doğumlara neden olacağı savunulmaktayken son yıllarda yapılan araştırmalarda böyle bir soruna sebep olmadığı ortaya çıkmıştır.

Bazı antibiyotiklerin mikropları yok ederken vücutta bir takım enzimlerin salgılanmasını durdurduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte doktorlar, gebelere antibiyotik tedavisi uygularken oldukça dikkatli düşünmeye başlamışlardır. Gebelikte son evre içerisinde özellikle idrar yolu enfeksiyonları ortaya çıkmış ise; antibiyotik kullanımı minimum derecede tutulmalı ve gebelikte düşük ve erken doğum riski tamamen ortadan kaldırılmalıdır.Gebelik döneminde kullanacağınız antibiyotiğin üzerinde hamileler için sakıncası olmadığı yazsa dahi kesinlikle kadın doğum uzmanına danışmadan antibiyotik kullanmayınız.
Doktorunuz durumunuza göre ve gebelik ayına göre sizin için en uygun olan antibiyotiği gerektiği dozda kullanmanızı önerecektir.
Yazıyo canım nette

X