Becerikli, evli arkadaşlar yardiiim!

Arkadaslar merhaba,
Simdi ortalama bir ay sonra Allah nasip ederse evliler kervanina katiliyorum:nazar:.
Aklimda deli sorular, tecrubelerinizi istiyorum. Simdi;
1)Haftanin kaç gunu yemek yapip, kac gun yiyosunuz? Yani yemek duzeni nasil olmali? (Tariflerden yapabiliyorum ama super degilim. Denediklerim tutuyo cok sukur:bicak: Tarifleri sorun cikarmayan siteler de rica ederim varsa...)
2) Kurtarici olarak neler yapabilirim? Beni zorlamayacak ama esimi de sofrada hayal kirikligina ugratmayacak?:110:
3)Buzluga atmalik, gunu kurtarici neler yapilabilir?
4) Camasir olayi. Belirli gunleriniz var mi yoksa biriktikce yikiyo musunuz? (Camasirlar nasil ayriliyo, kac derecede yikaniyo onu da bilmiyorum sanirim yurek yedim ki evleniyorum:deli:)
5) Temizlik. Cok titiz bir tip degilim. Misal annem her gun evi supurmek isteyen bir insan ici rahat etmez. Temizlik olayim nasil olmali? Yer supurme, yer silme, cam silme, dolap icleri vs temizliginin duzeni nasil olmali?)
6) Yatak odam ve salon takimim beyaz. Ben bunlari sarartmadan nasil temizlerim? Bir kac yerde okudum bazi deterjanlar sarartiyomus, duru su mu yoksa cam sil falan mi kullanmali? Cay bardagi koyunca falan beyaz masalar sarariyo mu:KK17:Yemek odamin sandalyeleri de kirik beyaz kadifemsi istikbalden...
4) Kil, tuy sorunu. Maalesef tuyluyum. Beyaz tenli olmama ragmen gogus cevrem, gobek ve belimde de ayva tuyleri var. Saglik sorunum yok cok sukur genetik. Simdi genital bolge, bacak vs agda icin bekletmek gerek mecbur. Bu kil, tuy evlilikte sorun oluyo mu? Mesela ben nisanlimin karsisina daha bir tane biyik telimle cikmadim:KK30:.
5) Mutfak alisverisi haftalik ve aylik mi yapiyosunuz?
6) Ev hanimlari ve calisan arkadaslar bir gunluk ev duzeninizi ozet gecer misiniz? Suan calismiyorum vakit az kaldigi icin ama Allah nasip ederse hemen ise girecegim.
7) Reglm nikah gunume haliyle de balayina geliyo. Yazz hap kullaniyorum ileri atarsam balayi donusu hastaligimi nasil baslatabilirim? Doktoruma gidecegim tabii ama tarihi ileri atmak sagligimi zorlar mi?
Uzun olduysa affola aklima takilanlari tek konuda toparlayim dedim:oops:

6 aylık yeni evliyimmm veee hepsine cevap veriyorum;:KK53:

1)yemek genelde yapmam, yaparsam 2 gün kesin yeriz, kurtarıcı olarak buzlukta taze fasülye ve mantı var çok kolay oluyor, birde çalıştığım için, yemekleri yaparsam bir gün önceden yapıyorum çok rahat oluyor, arada kahvaltı yapıyoruz akşamlar bu çok nadir oluyor, haftada 1-2 kerede dışarıda yiyoruz :KK14:

2) çamaşır olayında hiç günüm falan yok, öyle planlı bir insan değilim, bakıyorum sepete dolmuşsa açıyorum makineyi 2 dakikada, çamaşır için de plan program yapacak değilim ya :KK48:

3)kıl tüy sorununa gelecek olursak, ben lazere gidiyorum, düğünden 1 seneönce başladım, valla çok rahat çıksa bile hafif çıkıyor, onlarda evde akşam akşam belli olmuyor, anca gün ışığında bakmak lazım. ama böyle olmasaydı bile çok sorun bir şey değil, erkek gibi gezmediğiniz sürece dönem dönem uzamalar erkekler açısından sanıldığı gibi korkunç bir şey değil. özellikle genital bölgedekiler hiç rahatsız etmez o_O

4) Temizliğe gelecek olursak, ben evim temiz olsun ama ben temizlemeyim istiyorum yoruluyorum :cry: o yüzden büyük tenizlik için 2 haftada bir yardımcı geliyor, onun dışında ev batarsa eşim süpürüyor, bende işte lavaboları falan ovuyorum, öyle çok temizlik yapmıyoruz, çocukta olmadıgı için 2 haftada bir olan büyük temizlikle bizim 2-3 günde bir yaptığımız küçük dokunuşlar yetiyor. ama bu kişiden kişiye değişen bir durum, kimi kadınlar çok titiz, ben öyle olamam, piste olamam, orta seviye işte :KK75:

5) mutfak alışverişinde de bir programımız yok, bittikçe gidip alıyoruz, genelde 10 günde bir gidiyoruz sanırım. sonuçta bazen çok yeniliyor bazen çok yenilmiyor, ama haftada bir sebze almak lazım aslından.

6) benimde reglim balayına gelmişti, geciktirici aldım ve zaten hapı bıraktıgının 1-2 gün sonrası regl başlıyor, ilacı bırakman yeterli ekstra bir şey yapmıyorsun.

ilk aylar biraz zor olacaktır özellikle çalışırsan ama alışıyorsun, çokta kendini parçalama, unutma "tertemiz bir ev, harcanmış bir hayatın göstergesidir", benim sloganım bu:rapci:

Evde yasamaya baslamadan o duzen oturmaz :) hersey planlandigi gibi olmaz ,her kadinin düzeni kendine özeldir,yani yukarda yazdiklarin spontan geliisyor merak etme cok iyi bir ev hanimi olursun sende :)ya da is +ev kadini :)

6 aylık yeni evliyimmm veee hepsine cevap veriyorum;:KK53:

1)yemek genelde yapmam, yaparsam 2 gün kesin yeriz, kurtarıcı olarak buzlukta taze fasülye ve mantı var çok kolay oluyor, birde çalıştığım için, yemekleri yaparsam bir gün önceden yapıyorum çok rahat oluyor, arada kahvaltı yapıyoruz akşamlar bu çok nadir oluyor, haftada 1-2 kerede dışarıda yiyoruz :KK14:

2) çamaşır olayında hiç günüm falan yok, öyle planlı bir insan değilim, bakıyorum sepete dolmuşsa açıyorum makineyi 2 dakikada, çamaşır için de plan program yapacak değilim ya :KK48:

3)kıl tüy sorununa gelecek olursak, ben lazere gidiyorum, düğünden 1 seneönce başladım, valla çok rahat çıksa bile hafif çıkıyor, onlarda evde akşam akşam belli olmuyor, anca gün ışığında bakmak lazım. ama böyle olmasaydı bile çok sorun bir şey değil, erkek gibi gezmediğiniz sürece dönem dönem uzamalar erkekler açısından sanıldığı gibi korkunç bir şey değil. özellikle genital bölgedekiler hiç rahatsız etmez o_O

4) Temizliğe gelecek olursak, ben evim temiz olsun ama ben temizlemeyim istiyorum yoruluyorum :cry: o yüzden büyük tenizlik için 2 haftada bir yardımcı geliyor, onun dışında ev batarsa eşim süpürüyor, bende işte lavaboları falan ovuyorum, öyle çok temizlik yapmıyoruz, çocukta olmadıgı için 2 haftada bir olan büyük temizlikle bizim 2-3 günde bir yaptığımız küçük dokunuşlar yetiyor. ama bu kişiden kişiye değişen bir durum, kimi kadınlar çok titiz, ben öyle olamam, piste olamam, orta seviye işte :KK75:

5) mutfak alışverişinde de bir programımız yok, bittikçe gidip alıyoruz, genelde 10 günde bir gidiyoruz sanırım. sonuçta bazen çok yeniliyor bazen çok yenilmiyor, ama haftada bir sebze almak lazım aslından.

6) benimde reglim balayına gelmişti, geciktirici aldım ve zaten hapı bıraktıgının 1-2 gün sonrası regl başlıyor, ilacı bırakman yeterli ekstra bir şey yapmıyorsun.

ilk aylar biraz zor olacaktır özellikle çalışırsan ama alışıyorsun, çokta kendini parçalama, unutma "tertemiz bir ev, harcanmış bir hayatın göstergesidir", benim sloganım bu:rapci:

Ahaha slogana bayildimmm!!!
Ya sanirim erkekler tuyu sorun etmiyo bu konudan bunu cikardim:) ben buzluga kofte ve manti stoklayayim en iyisi:) Yardimci alma olayi uymaz simdilik, iki kisiyiz diye ben de istemem acıkcasi:) cok tesekkurler, cok yardimci oldun:)

Evde yasamaya baslamadan o duzen oturmaz :) hersey planlandigi gibi olmaz ,her kadinin düzeni kendine özeldir,yani yukarda yazdiklarin spontan geliisyor merak etme cok iyi bir ev hanimi olursun sende :)ya da is +ev kadini :)

Uc asagi bes yukari kafamda oturdu bir seyler:) Gerisi daha az panik ve akisina birakmak:)

Arkadaslar merhaba,
Simdi ortalama bir ay sonra Allah nasip ederse evliler kervanina katiliyorum:nazar:.
1)Haftanin kaç gunu yemek yapip, kac gun yiyosunuz? Yani yemek duzeni nasil olmali? (Tariflerden yapabiliyorum ama super degilim. Denediklerim tutuyo cok sukur:bicak: Tarifleri sorun cikarmayan siteler de rica ederim varsa...)
2) Kurtarici olarak neler yapabilirim? Beni zorlamayacak ama esimi de sofrada hayal kirikligina ugratmayacak?:110:
4) Camasir olayi. Belirli gunleriniz var mi yoksa biriktikce yikiyo musunuz? (Camasirlar nasil ayriliyo, kac derecede yikaniyo onu da bilmiyorum sanirim yurek yedim ki evleniyorum:deli:)
5) Temizlik. Cok titiz bir tip degilim. Misal annem her gun evi supurmek isteyen bir insan ici rahat etmez. Temizlik olayim nasil olmali? Yer supurme, yer silme, cam silme, dolap icleri vs temizliginin duzeni nasil olmali?)
6) Yatak odam ve salon takimim beyaz. Ben bunlari sarartmadan nasil temizlerim? Bir kac yerde okudum bazi deterjanlar sarartiyomus, duru su mu yoksa cam sil falan mi kullanmali? Cay bardagi koyunca falan beyaz masalar sarariyo mu:KK17:Yemek odamin sandalyeleri de kirik beyaz kadifemsi istikbalden...
4) Kil, tuy sorunu. Maalesef tuyluyum. Beyaz tenli olmama ragmen gogus cevrem, gobek ve belimde de ayva tuyleri var. Saglik sorunum yok cok sukur genetik. Simdi genital bolge, bacak vs agda icin bekletmek gerek mecbur. Bu kil, tuy evlilikte sorun oluyo mu? Mesela ben nisanlimin karsisina daha bir tane biyik telimle cikmadim:KK30:.
6) Ev hanimlari ve calisan arkadaslar bir gunluk ev duzeninizi ozet gecer misiniz? Suan calismiyorum vakit az kaldigi icin ama Allah nasip ederse hemen ise girecegim.
7) Reglm nikah gunume haliyle de balayina geliyo. Yazz hap kullaniyorum ileri atarsam balayi donusu hastaligimi nasil baslatabilirim? Doktoruma gidecegim tabii ama tarihi ileri atmak sagligimi zorlar mi?
Ahhhh temizlik derdi tatlım sana ilk sorum eşin titiz birimi değilse işin daha kolay olur temizlikte ama ama eğer titiz düzenli biriyse çok zor örnek eşimden verebilirim aşırı titizdir kendisi ilk kavgamızı 2 haftalık evliyken yaptık 3 yıllık evliyim temizlikte level atladım resmen ama eşime sorsan evi perperisan alıştım sayılır artık bu huyuna ben hergün evi süpürüyorum haftanın 3 günü 1 gün halıları kaldırıp diğer günler sadece normal yerleri silerim haftada 1 defa cam silerim tuvalet banyo hergün yıkarım toz neredeyse hergün alırım

Yemek konusu 2 gunde bir eşim sebze sevdiği için kolay oluyor yapması

Ben bekarken lazer epilasyon gittim koltukaltı genital bölgem ve bacaklarımda çok tüy yoktur o yüzden ayda 1 alıyorum benimde gobegimde göğsümde ve kollarımda haliyle tüylü oluyor incedir dikkatli bakarsan anca gorunuyor onları 2 haftada bir alıyorum eşimin elinden gelse hiç bir yerimde tüy istemiyor da artık yeter dedim o kadarda müdahale etme dedim sustu arada bi söylemeye yelteniyor istersen makinayla bir bacağını alayım sonra düşünceni alayım diyorum vazgeçip susuyor :KK70:

12 yıllık evliyim aklımda kaldığınca cevaplamaya çalışayım.
Ben iki günde bir yemek yapıyorum. İkinci gün ısıtıp yiyoruz.
Buzluğuma mantı,pişmiş şekilde börek,taze fasulye,bezelye,doldurulmış biber dolması tarzında şeyler atıyorum pratik oluyor baxı günler.
Haftalık pazardan sebze alışverişi yapmaya çalışırım. Aylıkta market alışverişimi yaparım.
Haftada iki gün kpmple süpürüp silme yapıyorum. Tabi iki çocuk olunca bu temizlik düzeni artıp azalabiliyor.
Çamaşır günüm yoktur. Bazen o sepet bir günde dolar bazen beş günde. Ne zaman dolarsa o zaman yıkarım.
Doğum kontrol hapını senede bir kereye mahsus olmsk üzere ara vermeden devam ettiriyor benim doktorum. Bırakınca üç gün sonra adet olursun zaten. Yinede bu konuyu doktoruna danışmalısın. Şimdiden mutlu huzurlu bir hayat diliyorum sanada.

Sorularınızı yadırgamadım; bence panikten değil, heyecandan soruyorsunuz. Amacınız muhabbet etmek belli ki. Bunu bile çok görenler var, hayret!

Ahhhh temizlik derdi tatlım sana ilk sorum eşin titiz birimi değilse işin daha kolay olur temizlikte ama ama eğer titiz düzenli biriyse çok zor örnek eşimden verebilirim aşırı titizdir kendisi ilk kavgamızı 2 haftalık evliyken yaptık 3 yıllık evliyim temizlikte level atladım resmen ama eşime sorsan evi perperisan alıştım sayılır artık bu huyuna ben hergün evi süpürüyorum haftanın 3 günü 1 gün halıları kaldırıp diğer günler sadece normal yerleri silerim haftada 1 defa cam silerim tuvalet banyo hergün yıkarım toz neredeyse hergün alırım

Yemek konusu 2 gunde bir eşim sebze sevdiği için kolay oluyor yapması

Ben bekarken lazer epilasyon gittim koltukaltı genital bölgem ve bacaklarımda çok tüy yoktur o yüzden ayda 1 alıyorum benimde gobegimde göğsümde ve kollarımda haliyle tüylü oluyor incedir dikkatli bakarsan anca gorunuyor onları 2 haftada bir alıyorum eşimin elinden gelse hiç bir yerimde tüy istemiyor da artık yeter dedim o kadarda müdahale etme dedim sustu arada bi söylemeye yelteniyor istersen makinayla bir bacağını alayım sonra düşünceni alayım diyorum vazgeçip susuyor :KK70:

Ahaha cidden bir agda yapsalar anlarlar ne cektigimizi:) Yok cok sukur titiz degil ama sanirim dağınıklik istemez hos onu ben de istemem. Tuvaleti ve küveti her gun temizliycem o da tamam, yemek de iki gunluk. Sanirim aksam yatmadan her yeri toparlayip yatarsam isim kolay olur. Cok tesekkurler.

12 yıllık evliyim aklımda kaldığınca cevaplamaya çalışayım.
Ben iki günde bir yemek yapıyorum. İkinci gün ısıtıp yiyoruz.
Buzluğuma mantı,pişmiş şekilde börek,taze fasulye,bezelye,doldurulmış biber dolması tarzında şeyler atıyorum pratik oluyor baxı günler.
Haftalık pazardan sebze alışverişi yapmaya çalışırım. Aylıkta market alışverişimi yaparım.
Haftada iki gün kpmple süpürüp silme yapıyorum. Tabi iki çocuk olunca bu temizlik düzeni artıp azalabiliyor.
Çamaşır günüm yoktur. Bazen o sepet bir günde dolar bazen beş günde. Ne zaman dolarsa o zaman yıkarım.
Doğum kontrol hapını senede bir kereye mahsus olmsk üzere ara vermeden devam ettiriyor benim doktorum. Bırakınca üç gün sonra adet olursun zaten. Yinede bu konuyu doktoruna danışmalısın. Şimdiden mutlu huzurlu bir hayat diliyorum sanada.

Cok tesekkur ederim. Ben yazz 24+4 hapina basladim ara yok son 4 beyaz haplarda hasta oluyorum. Sanirim o beyazlari icmeden yeni kutuya gecersem adet olmuyormusum ama olmasi icin ne yapmam gerekiyo vs tabii bunlar kafamda soru isareti doktoruma ay sonu gibi gidecegim:)

Sorularınızı yadırgamadım; bence panikten değil, heyecandan soruyorsunuz. Amacınız muhabbet etmek belli ki. Bunu bile çok görenler var, hayret!

Ben cooook eski uyelerdenim aslinda ama sifirdan gelmek istedim oyuzden uyeligim yeni. Burada cok cesit insan gordum, haliyle yadirgamiyorum hic bir yorumu:)
Ama dediginiz dogru paniğin yaninda tatli bir heyecanim da var. Misal biraz once birikim konusunu merakla okudum:) Yeni bir hayata basliyorum konusmak guzel geliyor:) Bu arada tesekkur ederim:)

Ben cooook eski uyelerdenim aslinda ama sifirdan gelmek istedim oyuzden uyeligim yeni. Burada cok cesit insan gordum, haliyle yadirgamiyorum hic bir yorumu:)
Ama dediginiz dogru paniğin yaninda tatli bir heyecanim da var. Misal biraz once birikim konusunu merakla okudum:) Yeni bir hayata basliyorum konusmak guzel geliyor:) Bu arada tesekkur ederim:)
Birbirimizi tanıyor muyuz?:KK70:

Sohbet etmek için bunları yazdiysan okey :) ama onun dışında sorarlar adama yavrum sen uzaydan mi geldin diye. Zira evindekinden cokta farklı bir hayat seni beklemiyor. Tek fark evde yapılan o işlerin demirbaşı sen oluyorsun. Pratiklik konusunda şimdi herşeyin dondurulması ve komservesi mevcut. Seç beğen at dondurucuya :) kıl mevzusuna gelince çok abartmadikca erkekler o kadarda takılmıyor diğer arkadaslarinda belirttiği gibi. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Allah mutluluğunu daim etsin

Sohbet etmek için bunları yazdiysan okey :) ama onun dışında sorarlar adama yavrum sen uzaydan mi geldin diye. Zira evindekinden cokta farklı bir hayat seni beklemiyor. Tek fark evde yapılan o işlerin demirbaşı sen oluyorsun. Pratiklik konusunda şimdi herşeyin dondurulması ve komservesi mevcut. Seç beğen at dondurucuya :) kıl mevzusuna gelince çok abartmadikca erkekler o kadarda takılmıyor diğer arkadaslarinda belirttiği gibi. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Allah mutluluğunu daim etsin

Uzaydan gelme demeyelim de merakim yoktu. Acikcasi annem de al sunlari ayir makineye at yika demedi camasirlar kac derecede yikanir cidden bilmiyorum. Yemek zaten okuldan ya da isten geldigimde hep hazirdi. Yemek icin zaten tatlidir, kurabiyedir, soslu makarnadir, firin makarnadir, cipsli tavuktur vs abidik gubidik seyler disinda merakim da yoktu. Yani gidip dur bir nohut yapayim demedim hic ama bilmem ne soslu bilmem ne yap deseler kostum. Simdi de tutustum:)
Simdi pismanim aslinda keske kucuklukten ogrenseydim.

Uzaydan gelme demeyelim de merakim yoktu. Acikcasi annem de al sunlari ayir makineye at yika demedi camasirlar kac derecede yikanir cidden bilmiyorum. Yemek zaten okuldan ya da isten geldigimde hep hazirdi. Yemek icin zaten tatlidir, kurabiyedir, soslu makarnadir, firin makarnadir, cipsli tavuktur vs abidik gubidik seyler disinda merakim da yoktu. Yani gidip dur bir nohut yapayim demedim hic ama bilmem ne soslu bilmem ne yap deseler kostum. Simdi de tutustum:)
Simdi pismanim aslinda keske kucuklukten ogrenseydim.

Boyu fasulyesi ayda bir belki ya pisiriyoruz ya pisirmiyoruz boşver o kadar takılma deneme yanılma yapacaksın kocani kobay olarak kullan gitsin evliliğin cicim ayı zaten sesini cikartamaz:rolleyes:

Boyu fasulyesi ayda bir belki ya pisiriyoruz ya pisirmiyoruz boşver o kadar takılma deneme yanılma yapacaksın kocani kobay olarak kullan gitsin evliliğin cicim ayı zaten sesini cikartamaz:rolleyes:

Ahahahaah cok guldum, Allah da sizi guldursun:halay:
Zaten diyorum benle birlikte sen de yemek ogren. Senin de baban yemek yapiyo benim de sirf benim gorevim degil diye. Beraber ogreniriz zaten diyo nazar degmesin:KK45:

Insan sanki boyle anne babasiyla, kardesleriyle sanki ayni evde az vakit gecirmis gibi geliyo. Kucuk kardesim var sanki boyle ben evlenince benden uzaklasacakmis gibi geliyo. Yani bunlar cok sacma farkindayim da ama ara ara boyle seyler geliyo aklima aglama geliyo sonra. Boyle olup olup kinada da kesin aglayamam:KK45:
Öyle gelir insana ama öyle olmuyor tabikide canım aaa abartma o kadarda sakinnn don't paniccc :KK70:

Yaa cok sagolun gercekten. Zaten calisan ve cocuklu olanlara saygim sonsuz. Salak gibi bu yasa kadar annenin kanatlarinin altindan cikmayinca boyle deli sorular oluyo iste:deli:
Yemek sitesi vermeye gerek yok aslında burada da tariflerini paylaşan topik açanlar var.

Nevreste Nevreste
nuryolu nuryolu
adra adra

bu sayfaları inceleyebilirsin çok güzel yemek tarifleri var.

Yaz mevsiminden sebzeleri-domastesleri buzluğa koyabilirsin.Yazın aklına hangi sebze geliyorsa hepsi konur buzluğa.Sarımsak bile konuyor yani.

Çamaşırları biriktirerek yıkarsın.

Market alışverişini toplu yaparsın.Küçük boylardan alma büyük boylardan alırsın.Bakliyat-un-deterjan-salça mesela salçayı hazır alıyorsan küçük boylarından alma 5 kg al uzun süre gider.Tuvalet kağıdı-havlu kağıdı-diğer temizlik ürünlerini büyük boy alırsın en azından her ay almazsın.

Sebze-meyve alışverişini market yerine pazardan alırsın.

Bende bi kaç tavsiye verebilirim.
Buzluğa sigara böreği, yufkadan yapılan börekler koyabilirsin. Hem çiğ hemde pişmiş olarak
Sarmayı pirincini hafif pişirerek koyarsan hiç kırılmıyor, tamamen pişmiş sarmayıda sevdim ben.
Salça, tereyğını fazla al, parçalara bölerek koy ki aşağıda zamanla bozulmasın.
Köfte hazırlayıp atabilirsin
Ben pişmiş mercimek çorbası ve tarhana da koyuyorum çünkü şartlarım farklı hazır bulmam gerekiyor tadını da sevdik, çok yapsam bozulmasın diye koysam elime hazır gelir.
Yazdan mevsim meyveleri koyup meyve suyu yapmak favorim
Pişmiş kek, kurabiye de koyanlar var ama ben denemedim deneyebilirsin.
Haşlanmış nohut fasülye koyabilirsin bir soğan kavurursun yemeğin hazır olur
Taze ekmeğimi bile koyduğumda aynen taptaze çıkarıyorum.
Zamanla tariflerinde çeşitlenicek, sende daha hakim olacaksın.

Arkadaslar merhaba,

Bende yeni evli olarak yardımcı olmaya çalışayım.
1-2-3 Bende genelde tariflerden yapıyorum. Nefis Yemek Tarifleri sitesi en iyisi bence. Ayrıntılı olarak anlatıyor. Bugün ne pişirsem bölümü de fikir veriyor. 2 gün üst üste pek yiyemiyoruz aynı yemeği genelde bitiyor yaptığım akşamı. Pazar akşamı yapıyorum mesela pzt.salı yiyoruz, sulu yemek yapıyorum o gün genelde. Sonra ki günlerde evde ne varsa yapıyorum işten gelip. buzlukta köfte,tavuk,yemeklik kıyma,et olur herzaman, yemek yoksa çıkar kıymayı kıymalı yumurta yap mesela eşin rahatsa bu konuda. Ve düdüklü ile kesinlikle barış :)

4- çamaşırı cuma akşamından başlıyorum yıkamaya ki pazartesiye kurumuş ütülenmiş olsunlar. Cuma-cumartesi çamaşır yıkama,pazar ütü günüm.

5- Temizlik cumartesi günleri yapılıyor, h.içi sadece mutfağı o da yemek yaptığım için. Yere bişi dökülse yerken eşim takar süpürgeyi valla h.içi elimi sürmem. :KK70: o da diyor normalde bayanlar takıntılıdır sen çok rahatsın diye. Cam silme felan kendimi ne zaman hazır hissedersem belli bir zamanı yok :KK70: Dolap içlerinide gözüme pis biryer çarparsa siliyorum,yoksa bahardan bahara yaparım heralde genel temizlik.

6- Beyaz hiç mobilyam yok,ondan fikrimde yok.

Tekrar 4- Ben epilasyona başlamıştım evlenmden önce hala da devam ediyorum ama azaldı bayağı. Tavsiye ederim kesinlikle. Az biraz çıkan zaten göze batmıyor o kadar da takılmıyor erkekler buna ama hijyenik olmak şartıyla.

Tekrar 5 - Alışveriş ay başı liste yapıyorum, ne eksikse toplu şekilde alıyoruz, sonra ihtiyaç oldukça alıyoruz ay sonuna kadar .

Tekrar 6 - Sabah kalk kahvaltı hazırla kahvaltı yap hazırlan işe gel, akşam yemek yap ye topla otur şeklinde h.içi. H.sonuda ne iş yapılacaksa işte temizlik,çamaşır,ütü,yemek.

7 - Bende yazz kullanıyorum, talimatında yazıyordu adet erteleme olayı nasıl olacağı. Benimde denk gelme ihtimalim vardı ozaman okumuştum ama kullanmama gerek kalmamıştı.

Uzun uzun yazdım ama kısaca bizde evlenmeden önce yapmıyorduk bunların hiçbirini, evlendikten sonra oturuyor düzen bir şekilde,korkma okadar :)

Arkadaslar merhaba,

1) 2 günde bir yemek yapıyorum, iki günlük yapıyorum. Soğur soğumaz dolaba kaldırınca bozulmuyor ama sıcakken koymamak lazım. 2 çeşit yemek yetiyor. Ana yemek pilav, bazen çorba pilav, bazen sos ve makarna. Değişiyor sıklıkla. Nefis yemek tarifleri mükemmel, ben normalde iyi yemek yaparım ama çeşitlerim aşırı çoğaldı ve restoranlarda yapılan yemeklerden daha güzel oluyor çoğu zaman. Tariflere göre sıralayıp en çok deftere eklenen tariflerden yaparsanız, yorumlara da bir göz atarsanız sorun çıkmaz çok da güzel olur yemekleriniz.
2) Birçok yemeğin kökeninde tarif aynı. Soğanı kavurup, istersen kıymayı ekleyip, salçayı da katıp ana malzemeyi koyarsan nohut da yaparsın kuru fasulye de, sebze yemeği de. Bahsettiğim sitede çok kolay başka tarifler de bulabilirsin. Zor görünen yemekler bile zor değil aslında.
3) Buzlukta saklanabilecek yemeklere dair bir fikrim yok da, zamandan kazanmak için soğan ve kıyma kavurup yemeklik olarak buzluğa atabilir ve en azından onların kavrulması için gereken zamandan yırtabilirsiniz. Ya da nohut, kuru fasulye, barbunya, bezelye gibi sert yemekleri haşlayıp buzluğa koyarsanız o da çok zaman kazandırır.
4) Haftada birer kez siyahlar, renkliler ve beyazları yıkayabilirsiniz. Bizde siyahlar çok fazla olduğu için her bir renk grubunu ayrıca yıkıyorum. Ayırmakta sorun yok, beyazları bir yere, siyahları bir yere, renklileri bir yere koyunca çözülüyor. Havluları ayrıca yıkıyorum daha yüksek sıcaklıkta. Genel olarak 30 derecede yıkıyorum çamaşırları, yüksek derecede yıkayınca çektiklerini maalesef bizzat denedim yanlışlıkla :sus:
5) 2 kişisiniz, ev ne kadar kirlenebilir ki. Haftada bir süpürseniz yeter. Sadece ilk 6 ay falan halılar çok fazla tüylenecek ve eve pamukçuk pamukçuk yumaklar uçuşacak, buna hazırlıklı olun. Dolapları mevsim değiştikçe indirip kaldırırken temizleseniz yeter. Camları da her ay temizleyecek değilsiniz, bahardan bahara temizlemek yeter bence.
6) Beyazlar için söyleyebileceğim bir şey yok da sıcak bardaklar ahşabı kabartabiliyor. Her ihtimale karşı altlık kullanın derim ben.
7) Siz yine dikkat edersiniz tabi vakti gelince almaya ama o kadar da dert değil, insanlık hali, ne hallerinizi göreceksiniz siz onun o da sizin, anlayışlı bir eş bunları sorun etmez. Gerçi ben de hala rahatsız oluyorum bu durumdan ama yapacak bir şey de yok.
8) Büyük alışverişi aylık yapıyoruz, ihtiyaç oldukça da alıyoruz gerekenleri. Mutfakta her daim bir alışveriş listesi asılı, malzemeleri bittikçe ekliyorum, öyle alıyoruz.
9) Düzenli olarak her gün yaptığım tek iş mutfağı temizlemek. Onun dışında 2 günde bir yemek yapıyorum, haftada bir süpürüyorum, ortalama iki günde bir de çamaşırları yıkıyorum renklerine göre. Başka var tabi yaptığım iş illa ki de hatırlayamadım şimdi.
10) Bu konuda pek fikrim yok.

İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

X