Beklenmeyen 2. Bebek/ kürtaj

moonsfairy

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2022
25
-34
31
Merhaba..
O kadar zor ve kötü durumdayımki nereden başlasam bilemiyorum. Biraz uzun olacak kusura bakmayın..

Eşimle 6 yıllık çalkantılı bir ilişkimiz vardı, bu ilişkinin ilk 2 yılı yanyana sonrası işlerimizden dolayı ayrı şehirlerde geçti ve bu süreçlerde çok ayrıldığımız yapamadığımız oldu. Sonrasında ben onun bulunduğu şehre yüksek lisans yapmaya gittim ve tekrar bir araya geldik birşeyleri toparlamaya çalıştık. Orada hem ylisans yapıyor hem çok yoğun çalışıyordum. bu sebeplerden ve ayrı şehirlerden dolayı aileleri zorlamamak adına bir ay içinde nişan ve düğün yaptık. Evimi bile tam dizemedim evlenince yavaş yavaş yaparız dedik. Bu süreçte ikimizde özellikle ben yoğun olarak çalışmaya devam ettim ve evlendiğimizi doğru düzgün anlayamadık bile.

Korunduğumuz halde 2,5 ay sonra hamile olduğumu öğrendim. Şok olduk. O süreçte antidepresan kullanıyordum ve bir anda bırakmak zorunda kaldım. Psikolojik olarak zor zamanlar geçirdim. Terapi aldım işten ayrılmak zorunda kalınca maddi sebeplerden dolayı terapiye devam edemedim. Hamileliğim çok zor geçti, çalışmaya da devam etmek zorundaydım. Hamilelik süresince eşimle çok problem yaşadık ayrılma eşiğine geldik. Yani hiç öyle filmlerdeki gibi bir hamileliğim olmadı. Neredeyse ikimiz içinde travmaydı, çocuğu istememek fln değil tam tersi beklenmedik şekilde olsada istedik fakat hamileliğin ne oldugunu bilmiyorduk.

Çok detaya girmek istemiyorum kısaca hamileliğim kötü geçti, doğumum çok kötüydü. Doğum sonrası çok kötüydü. Ve yalnızdım zaten ailemden ayrı şehirdeyim.Bebeğim sıkıntılı zor bir bebekti. Allah ayağına taş değdirmesin ama hala öyle. Şu an 11 ay 15 günlük. Ve asla 2. Çocuk istemiyordum.

Ve hamile olduğumu öğrendim. Gerçekten yine şoktayım hala. Bebeğim öyle bir bebekki reglimin 20 gün geçtiğini farkedememişim. O kadar kendimden bir haberim.

Duyduğumdan beri her gün ağlıyorum, bir taraftan vicdan azabı çekiyorum hem karnımdakine karşı hem yanımdaki bebeğime karşı.. çünkü aşırı bulantım baş dönmem halsizliğim var ve bebeğimle ilgilenemiyorum.. O kadar zor bir bebek olmasına rağmen tv açmazdım artık mecbur açıyorum.. tahammülüm zaten çok azaldı.

Başta aldırmak istedim eşimden destek göremedim sorumluluğu bana bıraktı yapamadım.Hamileliği devam ettirmeye karar verdik. Maddi olarak da iki çocuğu istediğimiz şekilde büyütecek durumda değiliz.

İki gün önce panik atak krizi geçirdim. Eşim şimdi yapamayacaksın sanırım aldırmak en mantıklısı diyor. Ona kıymayalım derken bu çocugumuza kıyacagız diyor.hem ben daha evlendiğimi bile anlamamıştım tam kızımız biraz büyüdü biraz ilişkimizi toparlarız derken tekrar aynı süreci nasıl kaldıracağız diyor. Ne yapacağım hiç bilmiyorum.

Benzer durumlar yaşayan var mı.. siz olsanız ne yapardınız..

Evliliğimi ve küçük bebeğimi mi düşünmeliyim yoksa herşeye rağmen devam mı etmeliyim.. çok çaresizim..

Ben olsaydım çok sorunlu bir evliliğe ilk çocuğu da yapmazdım, zaten korkunç şekilde yıpranmış gibi görünüyorsunuz. Toparlama fırsatını dört gözle beklerken zor olacak belli ki sizin için. Kimseye aldır/aldırma demek haddim değil ama korunma yönteminizi gözden geçirseniz iyi olur. İki kez üst üste korunmaya rağmen hamile kaldıysanız var bir sıkıntı.

Ben olsaydım çok sorunlu bir evliliğe ilk çocuğu da yapmazdım, zaten korkunç şekilde yıpranmış gibi görünüyorsunuz. Toparlama fırsatını dört gözle beklerken zor olacak belli ki sizin için. Kimseye aldır/aldırma demek haddim değil ama korunma yönteminizi gözden geçirseniz iyi olur. İki kez üst üste korunmaya rağmen hamile kaldıysanız var bir sıkıntı.
Evliliğim sorunlu değildi, zaten evlendiğimizi bile anlayamamıştık dediğim gibi ikimiz de yoğun çalışıyorduk.. hamilelikten sonra ben aniden kullandığım antidepresanı bırakmak zorunda kalıp üzerine hamilelik hormonları eklenince hamilelik sürecinde sorunlar yaşadık.. eşim de tecrübesiz olduğundan benim duygu durumumu anlayamadı ve bu süreç daha en baştan evliliğimizi yıprattı. Şuan evliliğimizde bir sorun yok bebeğimiz biraz büyüdü ve yeni düzene adapte oluyorduk yavaş yavaş. Bundan sonra biraz kendimize de vakit ayırırız evliliğimizi anlarız diyorduk..

Merhaba..
O kadar zor ve kötü durumdayımki nereden başlasam bilemiyorum. Biraz uzun olacak kusura bakmayın..

Eşimle 6 yıllık çalkantılı bir ilişkimiz vardı, bu ilişkinin ilk 2 yılı yanyana sonrası işlerimizden dolayı ayrı şehirlerde geçti ve bu süreçlerde çok ayrıldığımız yapamadığımız oldu. Sonrasında ben onun bulunduğu şehre yüksek lisans yapmaya gittim ve tekrar bir araya geldik birşeyleri toparlamaya çalıştık. Orada hem ylisans yapıyor hem çok yoğun çalışıyordum. bu sebeplerden ve ayrı şehirlerden dolayı aileleri zorlamamak adına bir ay içinde nişan ve düğün yaptık. Evimi bile tam dizemedim evlenince yavaş yavaş yaparız dedik. Bu süreçte ikimizde özellikle ben yoğun olarak çalışmaya devam ettim ve evlendiğimizi doğru düzgün anlayamadık bile.

Korunduğumuz halde 2,5 ay sonra hamile olduğumu öğrendim. Şok olduk. O süreçte antidepresan kullanıyordum ve bir anda bırakmak zorunda kaldım. Psikolojik olarak zor zamanlar geçirdim. Terapi aldım işten ayrılmak zorunda kalınca maddi sebeplerden dolayı terapiye devam edemedim. Hamileliğim çok zor geçti, çalışmaya da devam etmek zorundaydım. Hamilelik süresince eşimle çok problem yaşadık ayrılma eşiğine geldik. Yani hiç öyle filmlerdeki gibi bir hamileliğim olmadı. Neredeyse ikimiz içinde travmaydı, çocuğu istememek fln değil tam tersi beklenmedik şekilde olsada istedik fakat hamileliğin ne oldugunu bilmiyorduk.

Çok detaya girmek istemiyorum kısaca hamileliğim kötü geçti, doğumum çok kötüydü. Doğum sonrası çok kötüydü. Ve yalnızdım zaten ailemden ayrı şehirdeyim.Bebeğim sıkıntılı zor bir bebekti. Allah ayağına taş değdirmesin ama hala öyle. Şu an 11 ay 15 günlük. Ve asla 2. Çocuk istemiyordum.

Ve hamile olduğumu öğrendim. Gerçekten yine şoktayım hala. Bebeğim öyle bir bebekki reglimin 20 gün geçtiğini farkedememişim. O kadar kendimden bir haberim.

Duyduğumdan beri her gün ağlıyorum, bir taraftan vicdan azabı çekiyorum hem karnımdakine karşı hem yanımdaki bebeğime karşı.. çünkü aşırı bulantım baş dönmem halsizliğim var ve bebeğimle ilgilenemiyorum.. O kadar zor bir bebek olmasına rağmen tv açmazdım artık mecbur açıyorum.. tahammülüm zaten çok azaldı.

Başta aldırmak istedim eşimden destek göremedim sorumluluğu bana bıraktı yapamadım.Hamileliği devam ettirmeye karar verdik. Maddi olarak da iki çocuğu istediğimiz şekilde büyütecek durumda değiliz.

İki gün önce panik atak krizi geçirdim. Eşim şimdi yapamayacaksın sanırım aldırmak en mantıklısı diyor. Ona kıymayalım derken bu çocugumuza kıyacagız diyor.hem ben daha evlendiğimi bile anlamamıştım tam kızımız biraz büyüdü biraz ilişkimizi toparlarız derken tekrar aynı süreci nasıl kaldıracağız diyor. Ne yapacağım hiç bilmiyorum.

Benzer durumlar yaşayan var mı.. siz olsanız ne yapardınız..

Evliliğimi ve küçük bebeğimi mi düşünmeliyim yoksa herşeye rağmen devam mı etmeliyim.. çok çaresizim..

Arkadaş iki kere korunurken hamile kalmak nasıl oluyor ya? :/
Bu işin suçlusu eşiniz ve sizsiniz. Korunmayı bilmiyorsunuz demek ki.
Ben olsam ilk öğrendiğimde aldırırdım.
Sonra da gider spiral hap kondom geriçekilme ve ovulasyon günlerinde birliktelik yaşamama bu 5 yöntemi birden kullanırdım.

Zor durumdasınız, kararı ikinizin vermesi gerekiyor. Size sorumluluğu yıkamaz eşiniz. Anlaşılan ikiniz de çok istemiyorsunuz. Ben bir çocuğun gerçekten çok istenilmeden dünyaya getirilmemesinden yanayım.

Bu kadar çok çok istememenize rağmen nasıl ikinci defa da bu yaşanıyor bunu pek anlayamadım maalesef. Ama ben bu durumda kalsaydım aldırmayı düşünürdüm. Hem evliliğiniz kötü hem maddiyat kötü hem de psikolojiniz sallantılı. O cocugu mutsuz bir ortamda doğurmak istemezdim, böyle bir ortamda doğurmak da vicdan meselesi çünkü.

Korunmayı iyice öğrenin lütfen. Bu kadar istemiyorken art Arda hamilelik yaşıyorsanız belli ki bilmiyorsunuz. Allah hayırlısını ve kolaylığını versin. 2. Bebeler bana göre daha kolay büyüyor. Ben tek başıma bakıyorum 2 çocuğuma. Babalarından ayrıldım çalışıyorum da. Bebeğimi 11 aylık kreşe verdim şimdi 18 aylık çok şükür düzen kurduk. Allah sağlık versin bize de yavrularımıza da

Korunma işleminde çok başarısız olduğunuzu belirtmem gerek. Yanlışlıkla 2 kere hamile kalınmaz , kalınmamalı... Sizi çok yıpranmış gördüm ve sizin yerinizde olsam aldırırdım.
Evet maalesef çok yıprandım. Korunma konusunda haklısınız. Elbette bundan sonra birkaç yöntemle aynı anda korunacağım.

Mantıklı olanın aldırmak olduğunu düşünüyoruz fakat eşim de bende bir nokta da duygusal insanlarız. Belki hiç çocuğumuz olmasaydı daha farklı olurdu durum. Çünkü hem çocuğumuza bakıp o da böyle küçücüktü sonra böyle oldu diyoruz hemde daha çok küçük eğer bu hamilelik devam ederse yavrumuz arada kaynayacak ona yetemeyeceğiz diye endişe ediyoruz. Tabi birde yine ilişkimizin, evliliğimizin, planlarımızın hepsinin sekteye ugraması bizi psikolojik olarak nasıl etkileyecek diye endişe ediyoruz..

Bu kadar çok çok istememenize rağmen nasıl ikinci defa da bu yaşanıyor bunu pek anlayamadım maalesef. Ama ben bu durumda kalsaydım aldırmayı düşünürdüm. Hem evliliğiniz kötü hem maddiyat kötü hem de psikolojiniz sallantılı. O cocugu mutsuz bir ortamda doğurmak istemezdim, böyle bir ortamda doğurmak da vicdan meselesi çünkü.
Merhaba şuan evliliğimizde bir sorun yok toparlamaya çalışıyorduk ve bebeğimiz biraz büyüdü artık ilişkimize zaman ayırabileceğiz birbirimizi çok özledik diyorduk yani bunun için önümüzdeki süre lazımdı bize. Maddiyat olarak da yanlış aktardım sanırım, elbette iki çocugun temel ihtiyaçlarını karşılayabiliriz belki biraz zorlanırız ama aç veya açıkta kalmaz. Sadece tek çocuk olsa tek çocuga sunulacak imkanlar daha fazladır elbette. Şuan mutsuz bir ortamımız yok ama ilk hamilelik ve sonrası çok zor ve yıpratıcı geçtiği için toparlanmak için zamana ihtiyacımız vardı

Nasıl korunuyordunuz? Yani korunurken hamile kalan kırk yılın başında birken iki kez size denk gelmesi anormal.
Daha önce rahim ameliyatı oldum ve çocuk sahibi olmam zor denmişti. Elbette yinede prezervatif kullanıyorduk ve eşim geri çekiliyordu. Evlilikten önce de cinsel hayatımız vardı ve hatta çoğu zaman prezervatif kullanmıyorduk ve 6 yıl böyle bir sorun yaşamadık. Evlendikten sonra ne olur ne olmaz diye prezervatif de kullanmamıza rağmen 2.5 ay sonra hamile kaldım.

Daha önce rahim ameliyatı oldum ve çocuk sahibi olmam zor denmişti. Elbette yinede prezervatif kullanıyorduk ve eşim geri çekiliyordu. Evlilikten önce de cinsel hayatımız vardı ve hatta çoğu zaman prezervatif kullanmıyorduk ve 6 yıl böyle bir sorun yaşamadık. Evlendikten sonra ne olur ne olmaz diye prezervatif de kullanmamıza rağmen 2.5 ay sonra hamile kaldım.

Zerrece inanmadım kusura bakmayın ama neyse. Eğer gerçekten bakamayacağınızı düşünüyorsanız evlatlık verebilirsiniz. Ben asla kürtaj olun demem. Kürtaj mı doğurmak mı seçeneğinde her zaman kürtaj ağır basıyorsa doğurup evlatlık verin diyorum. Bu kadar evlat hasretiyle yanan insan var.

Evliliğinde maddi manevi sorunu olmayan, aile desteği alabilen bir çift için dahi bebeklerin arasında yaklaşık 18-19 ay olması sıkıntılı olabilir. Bile isteye yapmış olsanız anlarım ama zaten bunaldığı bir dönemde insan biraz korkmalı. Ben de bebeğim olduktan sonra hata kaza hamile kalırım diye korkumdan ovulasyon döneminde kadın cinselliği çok istese de çektim kendimi. Onun dışında eşim korundu. Ben ne fiziksel ne de psikolojik olarak kaldıramazdım. İnsan kendini tanır. Siz de kendinizi tartın altından kalkamayacaksanız dünyaya getirmeyin.

Bebek de oldukça büyümüş neredeyse 8 haftalık olmuş artık bir hafta içinde çözüm bulmalısınız. Anne olunca işler değişiyor ben kürtaja karşı değilim ama kalp atışı 6-7 haftalık iken duyuluyor anne yüreği kaldıramıyor. Bu nedenle bir daha adet döneminizi daha düzenli takip edin. Ben unutmayayım diye not alıyorum eşime yazıyorum whatsapptan dönüp tarihi bulurum diye:)

Sizin çalışma hayatınız var mı? Memur değilseniz ya da ilk gebeliğiniz öncesi bazı şeyleri halletmediyseniz çalışma hayatınız da inanılmaz sekteye uğrayacaktır.

Zerrece inanmadım kusura bakmayın ama neyse. Eğer gerçekten bakamayacağınızı düşünüyorsanız evlatlık verebilirsiniz. Ben asla kürtaj olun demem. Kürtaj mı doğurmak mı seçeneğinde her zaman kürtaj ağır basıyorsa doğurup evlatlık verin diyorum. Bu kadar evlat hasretiyle yanan insan var.
Kesinlikle katılıyorum.

Korunmasını bilmiyorsanız sonuçlarına katlanmak zorundasınız. En azından çocuğunuzun kardeşi olur. İyi tarafından bakın.

Hangi kısma inanmadınız bilmiyorum ama ameliyat olmasaydım dahi çoğu kişi zaten tek yöntemle korunuyor, bende 5 yöntemle aynı anda korunuyordum yine de hamile kaldım demedim. İki seferde de zaten oturup nasıl korunalım ne zaman çocuk yapalım diye konusma yapmaya vaktimiz bile olmadı. Doğumdan sonra reglim bile düzenli baslamamıştı daha ki doğurganlığın en büyük göstergelerinden biridir.

Aldırıp,aldirmama konusuna yorum yapmak istemiyorum ama iki hamilelikte nasıl sürpriz olabiliyor, hadi ilkinde öyle oldu diyelim. Birden fazla yöntemle korunsaydınız. Şimdi kürtaj olsanız yine hamile kalabilirsiniz böyle giderse. Kararınız ne olursa olsun doğum kontrolü için doktora gidip farklı yöntemler deneyin.

Hangi kısma inanmadınız bilmiyorum ama ameliyat olmasaydım dahi çoğu kişi zaten tek yöntemle korunuyor, bende 5 yöntemle aynı anda korunuyordum yine de hamile kaldım demedim. İki seferde de zaten oturup nasıl korunalım ne zaman çocuk yapalım diye konusma yapmaya vaktimiz bile olmadı. Doğumdan sonra reglim bile düzenli baslamamıştı daha ki doğurganlığın en büyük göstergelerinden biridir.

İnanmadığım kısım iki delik prz size denk gelmesi.
Prz ile korunuyorsanız delikmiş demek ki. Çoğu kişi tek yöntemle korunuyor bunda dorun yok. Ama ilkinde prz korunup çocuğum olduysa daha dikkatli olurum. Ve delik prz nasıl anlamaz eşiniz? Bu kısımlara inanmadım mesela. Çokta normal bence inanmamam.

X