Ben mi abartiyorum? 100 TL normal mi?

Kız üzüldüğüne bak . Benim ailem herkesin düğününde ya altın takarlardı ( kuzenine kalın altın bilezik almıştı ) , komşumuzun kızına da altın bilezik aldı. İnan kuzenimizin babası benim nişanımda ( bizde nişanda da para altın oluyor ) 200 lira verdi. Komşumuz tebrik bile etmedi.

Diğer akrabalardan o kadar çok 50 tl takan vardı ki . 2021 de 50 lira 5 dolar yapıyor sanırım.

Bende başta üzüldüm ama kafaya takıp da üzülmek daha yıpratıcı olunca vazgeçtim

Tam şu videodaki gibi desene:) neyyir hanım kocasız yaşlı haliyle o kalabalık ailedeki herkesin nisanina, düğününe,ikinci evliliğine, bebeğine, üvey çocuğunun sünnetine bile altın takıyor. Onun bir tanecik çocuğu evlenince "amaaan şimdi kim gidecek uzak şehre" diyorlar, düğününe gitmiyorlar , onca çalışma çağında insanın yasadigi evde 'sıkışığız,şimdi kim takacak' diyorlar, altın takmamak için püften sebep bulup nikaha da gitmiyorlar😅😅

Son düzenleme:
Birine butceni zorlayacak bir hediye vermeden önce de ki "acaba bunu kendime mi alsam?"
Ona bilezik alacağına kendi banka hesabından gram altın al, ona da ev hediyesi basit bir şey götür:)
Birine belki de hiç kullanmayacagi pahalı bir çantayı alana kadar çok beğendiysen kendin al:) oh mis gibi kullan.
Bu kadar hediye mantığını da hiç anlamıyorum bizim ülkedeki. Ev hediyesi diye bir şey alırsın, ucuz da alsan pahalı da alsan o şey o evde olabilir. O kişinin evine yakismayabilir, tarzı olmayabilir. Boşuna para harcayacaksin, evinde atsan atılmaz satsan satılmaz fazlalık olarak kalacak. Ya da bebeğe hediye. Herkes bir şey almak zorunda olduğu için bebek onu giyesiye yaz mi olur kış mi olur , bebek iri mi zayıf mi vs bilmeden bir şey alıyor, muhtemelen çoğu giysi bir kere bile kullanılmadan çocuk büyüyor. Doğum gününde kıyafet alıyorsun, arkadaşının tarzı değil, dolabında fazlalık. İkinci el siteleri 'hediye geldi hiç giyinmedim, etiketiyle duruyor' diye satılan marka kıyafetlerle dolu. Ev gezmesine giderken ayıp olmasın diye kiloyla alınıyor baklavalar ya da kurabiyeler. Hiç yenmiyor bile kalanı, üç gün dolap bekleyip çöpe gidiyor. Doğumgünü desen fanus fanus çiçekler, figurler. Hem yer kapliyor, hem saçma..ne bileyim figürlü pasta yaptırıyor insanlar, üstü komple şeker hamuru. Fotosunu çektiğin gibi siyiriyorsun, tabakta deri gibi kalıyor. İğrenç, yanlışlıkla birazını yutsan icin kalkıyor.
Hiç işlemeyen bir sistem şu hediye kültürü. İsraftan da başka bir şey değil 😂
Hediye dediğin içinden geldiği için verilir. Zorunluluktan, kendini zora sokarak verilmez
Benim batıran şu. Beğendiğim şeyi genelde hem kendime alırım hem arkadaşıma ahsjdjdj. Neyse ki çocuklardan sonra biraz toparlandım, kendime geldim. Daha mantıklı hareket ediyorum. Geç olsun güç olmasın. 🤣

Haydaaa
Kız hala mi aynı konu:)
E bebekte her renk kışlık havlu çorap 49 teleEki Görüntüle 3405379 cimri hediyesi demeyelim de senin çocuğun o kişinin umrunda değilse, ayıldığı bayıldığı bir cocuk değilse, gelecekte onunla tiyatroya müzeye gitme hayalleri kurduğu bir çocuk degilse, her gün doğan binlerce çocuktan sadece biriyse o kişi bütçesini aşmak istemeyebilir. Sırf adet yerini bulsun diye mağazaya girip basit bir şey alır çıkar.
Ki bu kişiler ev ziyaretine de gelmemiş konu sahibi onlara gitmiş.
Ben de bunu anlamıyorum valla. Biri evlen altın al, Eve çıksın nevresim al- elektronik alet al, çocuk doğursun takı al, doğum günü yapsın hediye al, çocuğuna da doğumgünü yapsın ona da hediye al, mezun olsun hediye al, ise girsin çiçek gönder.
Bu ne be, arkadaşlık mi haraç mi kesiyorlar 😅😅
Bir iki arkadaşım olsa hiç sorun değil ama benim gibi sosyal çevresi geniş insanlar için tam bir külfet.
O yüzden konu sahibi gibi, Türkiye'deki çoğu insan gibi yapıp yapıp sonradan karşılık bekleyeceğime sadece beni yormayacak kadar, gönlümden geçen kadar yapıyorum. İnsanlardan da sıfır beklentim var. Tek kardeşimin çeyiz dizmesine bile gitmedim mesela, çünkü tek izin günümü değiştirmem gerekecekti ve sıra bana gelince ablam çoluk çocuk bilmemneye karışıp bana gelecek biri değil, boşa gönül koymayayim diye:) ya da şehir dışından birinin düğününe sadece 'a iyi olur gitmisken x şehirde de tatil yaparim' diye planım varsa gittim. O yüzden sira bana gelince "ay ben herlese gittim kimse bana gelmedi" tiplerine hiç girmem. Çok çok içimden gelmeyen kimsenin düğününe k.cimi yırtıp altın takmadığım için kimse benim davetiyemi görünce 'puff bu kız altın takmıştı,bu kurda nasil odeyecegiz' diye düşünmeyecek, sadece mutlu anımı paylaşmaya gelecek (benim yaptığım gibi)
Herkese de tavsiye ediyorum. Benim annem tüm yeğenleri evlenirken kamp kurdu kardeşlerinin evinde, konfeksiyoncu gibi makinasıyla gece gündüz perdeler nevresimler dikti. Ablam evlenirken bir kardeşi 'bir şeye ihtiyacın var mi' demedi, kardeslerine küstü :)
Bazı kizlar var herkese her özel günde çiçek gönderirler, çiçek sepetini zengin ederler. Sonra karşıdaki kişi de sırf mecburiyetten ona gönderir , o da storyde paylaşır. Göndermeyince küser... Ne bileyim cooook saçma geliyor. Benim içimden gelir başka şehirde / ülkede / askerde olan neredeyse herkese mektup atarım. Hatta çizerim üstünü kişiye özel, çok emek sarfederim. Çünkü bunu hazırlamak beni mutlu eder, arkadaşlarımın görünce mutlu olması da bana yeter. Geri cevap gondersler çok sevinirim ama bir sevgilim yollar mektup 😅 SMS atarlar arkadaşlar. Hiç gönül koymam, çünkü mektup beklediğim için değil içimden geldiği için yapıyorum

Yapıp yapıp da çetele tutacağıma hiç yapmam . Milletin çocuğuna - düğününe altın takacagima bankadan kendime gram altın alıyorum mesela. En azından işsizken falan ondan tirtikliyorum:)
Çok da mutlu bir insanım, ilginç bir şekilde çevrem kalabalık ve herkes beni (cimrilikse cimrilik buna rağmen) çok sever.
Asıl çok yapanlar,fazla fedakarlar, milleti mutlu etmek için çok uğraşanlar yaranamaz kimseye 😅 sonunda da herkesle kötü olurlar (bkz konu sahibi) . Hayatın alma verme dengesini çok da bozmamak lazim
Ablacım çok uzun okumadım ama belli ki çocuk alışverişi yapmıyorsun

Biraz yapsan 400 den aşağı bir şey olmadığını görürsün

Ablacım çok uzun okumadım ama belli ki çocuk alışverişi yapmıyorsun

Biraz yapsan 400 den aşağı bir şey olmadığını görürsün
Konunun özü; herkes kendi bebeğine istediğini en güzelini alsın.
El alem gider sırf eli boş olmasın, adet yerini bulsun diye yalandan en uygun reyondan bir elbise alır, olur biter.
"Çocuğuma hediye almadı, çocuğuma uyduruk hediye aldı, çocuğuma az para verdi" vs diye onca derdin arasında üzülmek, düşünmek mantıksız. Kimsenin çocuğu ailesi dışındaki kimsenin umrunda bile değildir. Buna gönül koymak yersiz.

Hiç yapmasalarmış keşke, insan belki de gerçekten zor zamanlardan geçiyorlardır ayı eksiyle kapatıyorlardır der ve çok takılmaz. Üzgünüm; ama dilenci parası gibi bu nedir? Tamam enflasyon var, hayat şartları zor; ama hepimiz 100 TL’nin değeri olmadığı konusunda mutabıkızdır. Ayıp olmuş.

Bu burçlar mı taşıyormuş bu kafayı? Benim de bunları sorguladığım çooook oluyor. Sonra dünya hali deyip devam ediyorum. Ha araya mesafe koyduklarım da oldu
Ay yok taşımıyoruz ama son 2 3 sene özellikle 2023 üzerinden değil içinden geçtiği için bu burçların, artık kendine bakacak ve yükselişe geçecek olanlar. Bir bir hesap zamanı. Alakası ne bu 4ünün bilmem ama öyle imiş.

Benim batıran şu. Beğendiğim şeyi genelde hem kendime alırım hem arkadaşıma ahsjdjdj. Neyse ki çocuklardan sonra biraz toparlandım, kendime geldim. Daha mantıklı hareket ediyorum. Geç olsun güç olmasın. 🤣
Aynı ben😂
Neyse ki artık kendime almıyorum direkt hediye alıyorum ahahs, masrafı düşürme yöntemi olarak kendimi eledim.

Ülkede durum gittikçe kötüleşiyor, bir ay sonrasını bile tahmin etmek zor oluyor. Depremden dolayı kiralar da arttı, insanlar evine peynir alamaz oldu. Yani bu ekonomide kimseden bir şey beklemezdim, herkesin kazancı doğrultusunda gideri de var. Madem yaptığınız şeylerin karşılığını aynı oranda bekliyorsunuz, o zaman siz de yapmayın. Kafanız rahat olur.

Merhabalar.Esimin bana abartiyorsun dediği bir konu hakkında danışmak istiyorum.

Benim şu anda 16. aya girmek üzere olan bir kızım var.Kafama takılan durum ,biraz da utanarak yazıyorum.Kizima doğumda verilen hediyeler.Benim aile tarafımdan çoğu , 100 TL verdi.Cok garibime gitti.Tl olunca enflasyondan kafamiz karisiyor diye yazıyorum, o zaman için 4 dolar idi.Diger teyzemin zaten elinde avcunda yok o hediye vermese de başım gözüm üstüne.Ama olup ta bu şekilde ,işte biz hediye almasını bilmiyoruz diyip 100 TL verilmesi sanirim zoruma gitti.Bir iki kişi değil hani.Ben onlarda her zaman eli açık olmusumdur.Asla böyle davranmadim.

Şimdi ben de diyorum ki ,kuzenlerim de dahil çocukları olduklarında ben de aynısını yapacacagim.Kim bana nasılsa ben de oyleyim.Eskiden olsa bir takım alıp ,değiştirme kartı koyup giderdim en azindan.Esim de diyor sen niye böyle düşünüyorsun.Ben mi çok art niyetliyim?
Size ne taktilarsa onu takarsiniz fazlasını takmaya hiç lüzum yok

Tamam cok takilmamak gerekiyor ama insan da kendini degersiz hissediyor.Benim babam akraba olsun arkadaşlarının çocukları olsun düğünlerine gittiğinde hep bilezik alıp takardi.Annemde kiyametleri kopartirdi😀2017 senesinde evlendim.O bilezik taktiği arkadaşları düğüne bile gelmedi.Hatta düğün sonrası hayırlı olsuna bile gelmemişler.
2 sene once bir arkadaşımızın ilk defa evine ziyarete gidecektik.Elimiz boş gitmeyelim diyip 1000 tl verip ev hediyesi aldık.

Tamam cok takilmamak gerekiyor ama insan da kendini degersiz hissediyor.Benim babam akraba olsun arkadaşlarının çocukları olsun düğünlerine gittiğinde hep bilezik alıp takardi.Annemde kiyametleri kopartirdi😀2017 senesinde evlendim.O bilezik taktiği arkadaşları düğüne bile gelmedi.Hatta düğün sonrası hayırlı olsuna bile gelmemişler.
2 sene once bir arkadaşımızın ilk defa evine ziyarete gidecektik.Elimiz boş gitmeyelim diyip 1000 tl verip ev hediyesi aldık.
Onlar bize gelirken kendini getirmiş.Ikinci defasında yine tatilimizi alıp gittik.Onlar yine boş geldi.Kazanclarida aylık 300 bin civarı övünerek söylerler.Simdi gelirken su al dese onu bile alıp götürmem.Kim ne yapıyorsa ona göre davranmayı 40 yaşında ogrendim

X