BEN NİCE1985.OĞLUM BİR ŞEY KULLANIYOR.YIKILDIM.

Umarım sadece içki içiyordur.
Sen arkasında dur iyi ce kötü yollara sapmasına izin verme nice :KK43:

Yani yüz yıllık KK uyesisiniz, neden sesli harflerden kısıp bozuk cümleler kuruyorsunuz ki? Gözüm kör oldu sabah sabah okurken
oğlm öl desen ölck bir anneyim niye böylesin d3dim.
Sizin hatanız bence tam olarak bu.
Hadi icten içe hissedin de çocuğa da demişsiniz bir ömür, 'öl de öleyim, paşam,ben senin için varım,sen benim herseyimsin, annen kurban olur sana' tarzı cümleler. Çocuk da haliyle kendisini çok yüksek bir yerde, sizi de tamamen ona muhtaç, her an onu onaylamaya hazır bir yerde görüyor.
Açıkçası şaşırmadım, böyle olmasaydı sasirirdim. Anne once kendine saygı duyacak.
Sizde baba anneye saygı duymamış, çocuk bunu görmüş,icsellestirmis.
Eş ailesi anneye saygı duymamis,çocuk bunu görmüş,icsellestirmis.
Ailenizi bilemiyroum ama TC aile yapısında belki bu boşanma sürecinde ailenizin size saygı duymadığını görmüştür,
E siz de kendinize saygı duymuyorsunuz ki dogurdugunuz canlıya 'öl de öleyim' diyorsunuz, kendinize saygı duymuyorsunuz. çocuk bunu görmüş,icsellestirmis.
Ve size saygı duymuyor....
Çocuk sadece gördüğünü icsellestirmis.
...
Ve 18 yaş, anne babası bosanmis bir erkek çocugun hırçın olması çok anormal değil, arkadaşlarıyla gitmek icin yalan söylemiş. E, bu da doğal geldi. Biz de o yaşlarda ailemize yalanlar söylerdik,arkadaşlarla kalmak için. Ya da sırf aileden uzak ,daha rahat olmak için yaz okuluna kalırdık:)
Siz aşırı tepki verdikçe o daha çok yaklaşacaktir arkadaşlarına.
Ve malesef yaşı 18i geçmiş bir çocuğa engel olamazsınız. Acı ama gerçek.
'Oğlum,icme' desen de içecek. O yaşta heves ediyor,arkadaşı öyle,ait olma ihtiyacı hissediyor. İçtiği sadece biraysa, şarapsa bu kadar tepkiyi hak etmiyor. 18 yasinda bir çocuğun arkadaşlarıyla içip sizmasinda çok da bir sorun yok, yeter ki bunu her zaman yapmasın.
Uyuşturucu madde kullandığıni da ben düşünmüyorum ya, ortam hala gozunuzun önünde mi? İçinde pis su olan su siseleri falan var mıydı? Eğer varsa ot içiyor olabilirler. Ama icselerdi leşş gibi kokardı. Koksa da siz zaten koku vardi diye yazardiniz...
Yapacağınız şey çocukla bu kadar yüz göz olmamak bence...
Benim de esrar tüketen bir çevrem vardı bir zamanlar . Ailesi durumu bilip cabalayan da bırakmıyordu, bilmeyen de bırakmıyordu.
Yazık, birinin anası 'hep arkadaşları bozuyor oglumu' dedi, aldı İstanbul'dan Anadolu'da bir yere gönderdi.
Çocuk otogardan indiği gibi bir serseri bulup adamdan torbacı adresi öğrenmiş,alacagini almış. Annesi de yazık, hala 'oglumu arkadaşları ayartiyor' diye çocuğunu aklama peşinde...
İşiniz zor....
Bence madem çocuk sizden uzağa gitmek istiyor, üniversiteye gönderin, gitsin.
Serserilerle salak salak derme çatma yerde serseri gibi yaşayacağına universite evinde olur, daha iyi bir çevresi olur.

Ne denir ki? İşiniz çok zor. Ama bu saatten sonra yakpacak bir şey de yok, acı ama gercek

Yani yüz yıllık KK uyesisiniz, neden sesli harflerden kısıp bozuk cümleler kuruyorsunuz ki? Gözüm kör oldu sabah sabah okurken

Hadi icten içe hissedin de çocuğa da demişsiniz bir ömür, 'öl de öleyim, paşam,ben senin için varım,sen benim herseyimsin, annen kurban olur sana' tarzı cümleler. Çocuk da haliyle kendisini çok yüksek bir yerde, sizi de tamamen ona muhtaç, her an onu onaylamaya hazır bir yerde görüyor.
Açıkçası şaşırmadım, böyle olmasaydı sasirirdim. Anne once kendine saygı duyacak.
Ailenizi bilemiyroum ama TC aile yapısında belki bu boşanma sürecinde ailenizin size saygı duymadığını görmüştür,
E siz de kendinize saygı duymuyorsunuz ki dogurdugunuz canlıya 'öl de öleyim' diyorsunuz, kendinize saygı duymuyorsunuz. çocuk bunu görmüş,icsellestirmis.
...
Ve 18 yaş, anne babası bosanmis bir erkek çocugun hırçın olması çok anormal değil, arkadaşlarıyla gitmek icin yalan söylemiş. E, bu da doğal geldi. Biz de o yaşlarda ailemize yalanlar söylerdik,arkadaşlarla kalmak için. Ya da sırf aileden uzak ,daha rahat olmak için yaz okuluna kalırdık:)
'Oğlum,icme' desen de içecek. O yaşta heves ediyor,arkadaşı öyle,ait olma ihtiyacı hissediyor. İçtiği sadece biraysa, şarapsa bu kadar tepkiyi hak etmiyor. 18 yasinda bir çocuğun arkadaşlarıyla içip sizmasinda çok da bir sorun yok, yeter ki bunu her zaman yapmasın.
Uyuşturucu madde kullandığıni da ben düşünmüyorum ya, ortam hala gozunuzun önünde mi? İçinde pis su olan su siseleri falan var mıydı? Eğer varsa ot içiyor olabilirler. Ama icselerdi leşş gibi kokardı. Koksa da siz zaten koku vardi diye yazardiniz...
Benim de esrar tüketen bir çevrem vardı bir zamanlar . Ailesi durumu bilip cabalayan da bırakmıyordu, bilmeyen de bırakmıyordu.
Yazık, birinin anası 'hep arkadaşları bozuyor oglumu' dedi, aldı İstanbul'dan Anadolu'da bir yere gönderdi.
Çocuk otogardan indiği gibi bir serseri bulup adamdan torbacı adresi öğrenmiş,alacagini almış. Annesi de yazık, hala 'oglumu arkadaşları ayartiyor' diye çocuğunu aklama peşinde...
İşiniz zor....
Serserilerle salak salak derme çatma yerde serseri gibi yaşayacağına universite evinde olur, daha iyi bir çevresi olur.

Ne denir ki? İşiniz çok zor. Ama bu saatten sonra yakpacak bir şey de yok, acı ama gercek

Çocuk otogardan indiği gibi bir serseri bulup adamdan torbacı adresi öğrenmiş,alacagini almış.
Peki bu sozunuzden sonra bu çocuğun üniversiteye gitmesi bir çözüm mu?

Öncelikle geçmiş olsun. Umarım bir an önce çocuğunuzu bu illetten kurtarabilirsiniz.
Yazacaklarım için beni yanlış anlamayın lütfen.
Hatırladığım kadarıyla çok uzun, çekişmeli, olaylı bir boşanma yaşadınız.
Çok zor günler geçirdiğinizi biliyorum. Sıfırdan bir hayat kurdunuz kendinize. Çocuk yüküyle bunun zorluğunu kat be kat fazla olduğunun herkes farkında.
Bunlar sizi çok yıprattı emin.
Yukarıdaki alıntıyı yaptım neden biliyor musunuz?
Yıllar geçti siz hala aynı yerdesiniz.
O kadın evli bir erkekle birlikte olmayı seçerek, yuvanın dağılmasın vesile oldu doğru. Fakat sorun o kadın değil hala bunu anlamamışsınız. A gider X gelir. Sorun hep zor kondurduğunuz eski eş kişisinde. O kadının ölmesi sorunlarınızı çözmez.
Bugün bu yaşadıklarınız ise eski eşiniz ve sizin sorumluluğunuzda.
Yaşadığınız kötü şeyler çocuklarınızada illaki yansıdı. Onlarında psikolojileri etkilendi.
Siz hala o ilk günkü yerde olduğunuz için eski eşle çocuklar için düzgün bir ilişki kuramıyorsunuz bence.
Nitekim olaylar muhtemelen hiç soğumuyor.
Bu süreçte psikolojik olarak destek almadıysanız alın. Siz sağlıklı olmadan çocuklarınıza faydanız olmaz.
Çocuğunuza da destek aldırmanın bir yolunu daha kolay bulursunuz.
Tek çareniz çocuğa psikolojik yardım aldırmak.
Eski eşle ortak karar alabilecek kadar stabil bir ilişki kurmakta ikinci zorunluluk.
Ben bu sözü eski eşin konu sahibi için söylediğini düşünüyorum. Ben öyle anladım en azından
demişki bn o kapıya gelmem her gün dua edyrm o kadın ölsün

Cok uzuldum nice.. baba yardim etmedigi surece nasil o cocugu oralardan çıkarabilirsin bilmiyorum, madde kullandığıni nerden anladin?

suan sanirim en doğrusu pisman olup bir sekilde donmesini beklemek.. uzerine gitmen cozum olmuyor denemişsin zaten. Babasiyla konus, yardim etmesi icin uzerine git olmadi babanne dede yi devreye sokabilirsin belki bir seyler degisir.
ve en azindan o babasi olacak herif sana yardim etmiyorsa tek kuruş para yollamasin ki oglun geri dönsün.

demişki bn o kapıya gelmem her gün dua edyrm o kadın ölsün.
Eğer bu sözü eski eşiniz sizin için söylüyorsa ben bu aşağıda ki mesaja katılıyorum.

...
İşiniz zor....

Ama üniversiteye göndermek bir çözüm olur mu orası muamma.
Aslında senin için ölürüm biterim yerine biraz daha sakın olup içiniz yansa da biraz daha kararlı olup sevginizi esirgemeden farklı bir davranış metodu mu geliştirseniz.
Demeknistedigim içiniz kan aglasada bazı konularda kararlı davranmak net olmak.
Dayısı filan var mı iyi anlaştığı. Durumu ona anlatın oglunuzla o yakınlık kurşun. En azından size anlatmadığı şeyleri ona anlatır. Ne yapıyor arkadaş çevresi kim bir daha ortaliktan kaybolirsa nerede bulabilirsniz bunları öğrenmiş olursunuz ve psikolog için ikna eder oglunuzu

Bu olayin canli kanli orneklerinden biri de benim dayimdir. O tek erkej oldugu icin el bebek gul bebek buyutulmustur. Asagi yukari oglunuzun yasinizda uyusturucuya basladi o da. Sonra da anlattiginiz gibi evden kacmalar para calmalar yoksunluk krizleri tehtid falan. Anneannemle dedem yasli insanlar oldugu icin onunu alamadilar. Daha dogrusu almak istemediler. Yok benim oglum genctir ileride birakir. Yok benim oglumun adi boyle bi olayla anilmasin gururu kirilmasin. Boyle boyle cocuklar istediklerini yapabiliyorlar.

Benim emin oldugum tek sey bu merete bulasan kisi ileride bunun ticaretini de yapmaya basliyor. Illa da eninde sonunda yakalaniyor. Dayim yakalandi. Ben iyiyim iyilestim icmiyorum artik diye hepimizi kandirdi. Biz onu calismaya gitti diye dusunurken bir gun haberlerde uyusturucu operasyonu diye bi haber gorduk. Baktik bizimkini yaka paca goturuyorlar yaninda birkac arkadasiyla beraber. 20 yil ceza aldi.

Demem o ki bulastiktan sonra kurtulmasi cok zordur. Insanlar sigarayi bile zar zor birakirken uzman yardimi olmadan oglunuzu kurtaramazsiniz. Hemen onunu almaniz gerekiyor. Bagimlilik merkezlerine basvurun, evden cikarmayin, para vermeyin. Biseyler yapin mutlaka. Ilk birkac yil hepiniz icin cok zor gecse de ileride iyi ki annem beni kurtardi diye dua eder size.

Ben bu sözü eski eşin konu sahibi için söylediğini düşünüyorum. Ben öyle anladım en azından
Olabilir. Harf ve noktalama işareti kıtlığı yanlış anlaşılmaya sebep verebilir.
Sadece noktalama işareti değil eski konularından dolayı da böyle bir düşünceye kapıldım ki hala fikrim baki.

Vaktiyle oğluyla ilgili hap olduğundan şüphelendiği, şüphenin boşa çıktığı, hap sandığı şeyin alçı olduğunu söylediği bir konusu var. Yıl 2018.
O bulduğunun ne olduğu önemsizdir aslında. Burada önemli olan nokta konu sahibinin ve eski eşinin ayrılma süresince çocuklarına yaşattıkları. Babanın yaptıkları zaten %100 kusurlu. Fakat konu sahibinin tutum ve davranışlarıda çocuklara yardımcı olmuyordu bana göre.
Aradan yıllar geçti o konuya yaptığımız yorumların bugün bu konuda hala geçerli olması bence asıl üzücü olan.
O konuya yorumum;
Kocam kocam diye açtığınız her konuda çocuğunuz için üzülüyordum.
Polise gidin gösterin. Eğer uyuşturucu ise önce psikoloğa yada şu toplum sağlığı merkezlerine gidin durumu danışın nasıl yaklaşmanız, ne yapmanız gerektiğine dair bilgi alın.
O çocuk bu hale geldiyse sadece eşiniz değil sizinde katkınız var.
Silkelenin bir kendinize gelin artık. Kocam kocam kocamın yeni sevgilisi bilmem ne diyene kadar azıcık çocuğunuza bakın. Yazık günah anne baba olarak nasıl zarar veriyorsunuz biliyor musunuz?

Son düzenleme:
Olabilir. Harf ve noktalama işareti kıtlığı yanlış anlaşılmaya sebep verebilir.
Sadece noktalama işareti değil eski konularından dolayı da böyle bir düşünceye kapıldım ki hala fikrim baki.

Vaktiyle oğluyla ilgili hap olduğundan şüphelendiği şüphenin boşa çıktığı hap sandığı şeyim alçı olduğunu söylediği bir konusu var. Yıl 2018.
O bulduğunun ne olduğu önemsizdir aslında. Burada önemli olan nokta konu sahibinin ve eski eşinin ayrılma süresince çocuklarına yaşattıkları. Babanın yaptıkları zaten %100 kusurlu. Fakat konu sahibinin tutum ve davranışlarıda çocuklara yardımcı olmuyordu bana göre.
Aradan yıllar geçti o konuya yaptığımız yorumların bugün bu konuda hala geçerli olması bence asıl üzücü olan.
O konuya yorumum;
Ben eski konularını bilmiyorum
Özellik le aldatilmaya bağlı ayriliklarda eşler ofkelerinin kurbanı olabiliyorlar.
Kendi hirslarinin ofkelerinin nefretlerinin peşinde koşarken geride kalanlari görmüyorlar. Zaman geçince birde geriye dönüp baktıklarında a bu benim bıraktığım yerde değil yada bıraktığım gibi değil deniliyor.
Oysa zamanın değiştiği gibi geride birakilanlarda değişiyor.

Ben eski konularını bilmiyorum
Özellik le aldatilmaya bağlı ayriliklarda eşler ofkelerinin kurbanı olabiliyorlar.
Kendi hirslarinin ofkelerinin nefretlerinin peşinde koşarken geride kalanlari görmüyorlar. Zaman geçince birde geriye dönüp baktıklarında a bu benim bıraktığım yerde değil yada bıraktığım gibi değil deniliyor.
Oysa zamanın değiştiği gibi geride birakilanlarda değişiyor.

Tam olarak olan bu zaten.
Anne babanın boşanma travmasından öte o çocukların yaşadıkları.

Kesinlikle uzman yardımı almalısınız. Bildiğim çok iyi bir ergen psikoloğu var. İnstagramdan akademiozkansenol diye aratın. Kendisine instagranmdan mesaj atın. Çocuğa şu anda nasıl yaklaşacağınız hakkında bilgi verecektir, sonrasın da kliniğine götürün. Ve kendisiyle terapilere mutlaka gidin sakın ihmal etmeyin.
Gerekirse o takıldığı çevreden uzaklaştırmak için evinizi, ilinizi bile değiştirin. Sakın çocuğunuzdan vazgeçmeyin, yorucu bir dönem olabilir ama pes etmeyin. Elinizi üstünden çekmeyin.
Eşinizle kanlı bıçaklı olabilirsiniz ama her şeyi bir kenara bırakıp arayın onu, desteğini isteyin. Konu sen ve ben değil evladımız kıyasını yapmasını sağlayacak tarzda konuşun. Allah yardımcınız olsun.

Her şey yılbaşı gecesi başladı.babada kalıcam dedi..gitti..babasını arattırdım ona gitmemiş.babası oğlumu aradı arkadaşımda klyrm baba demiş.peki bna niye yalan söylüyor ve telefonunu açmıyor...eve geldi tartıştık.bir akşam babaannemde kalcaz babamla dedi.babasınada annemde doğmgünü kutlycz dedi bunu da çıkardım meydana geldi eve.bna agrasif saldırgan.oğlm öl desen ölck bir anneyim niye böylesin d3dim.bu arada gitiği yerde sinyal çekmyr.öyle bir yerde.evvelsi gün aradı şarj altimi ver ben arkdşa gidyrm dedi.bna sormadanmı dedim.sen kimsin lan dedi..bnm oğlm bna bunları söyledi.çok acı.kavga ettik.babanı arıycm dedim.ara gelmycm dedi gitti.babasına hbr vrdm o da arkdşnda kalmasına izn vermş.sabahda arkdşyla glip parkda bir çıcukla kavga edyr.karakolluk..ve akşm babasıyla tartışıyorlar.biraz hava alıp gelicem demiş.yine o sinyal almdğmz yere gitti...kaldı...bu gün akşm babasını arıyor.ben artk gelmycm kndime hayat kurcm demiş.bn çıktım aradım.her kapıya gittim.öyle evlere girdimki pislk içinde.inanjn kötü hayat yaşıyan insanların ortamı.her şey boşverilmş...buralara düşck birimydi bnm oğlm.yıkıldım.misler içinde baktigim yavrumun tercih ettiği yerlre baktımmm.bulamadım..son birini aradım.sordm;bir yer var telefon çekmyen ve bir köpek olmalı orda dedim..çünkü geçen orda bu anlar yaşanmıştı telefon konşmasında...arkdşı bir oto yıkama yeri var anltğınız gibi dedi..ve arkdşmla gittik.içerde bir kaç kişi vardı.camı hızlıca vurdum.kaçtılar saklandılar...keşke polis çağrsaydım.ama bilemedim neyle karşlaşacağımı.oğlumun adını söyleyince geldi
Ve bn yıkıldım.gözleri kıpkırmızıydı.yan yan knşuyordu.gülmseyerek .ne oldu sana dedim.içki içtm dedi.senmi dedim...gşrdim içeri bir şişe gösterdi.çık glysun bnle dedim gelmyrm dedi.kapıyı tam kapatıyodu polisi aryrm dedim.tm ararken köpek pitbul fırladı...yola... bn çığlık çığlığa.her kez balkona cama döküldü.oğlmda insnlar polisi arıyor ztn yürü gidelim d3di.yolda yarın ev tutuyorum yanlz yaşıycm dedi.bu arada yanlışlıkla teyzesine msj atmş...arkadaşına atacakken...kaç liran var? Diye.teyzeside sordu bu ne arkdşm günlük ev soruyordu tutcaktı gibi gibi.oğlm 18 e ocağın 3 de girdi.burdaki arkdşları şurda 10 gündür o değişti bizlede görüşmyor ve burda takılmıyo artık dediler.yıkıldım.ağlmktan öldüm.ne yapıcam.konularımı bilyrsnz.aldatılıp ayrılmış ayakları üstünde durup mücadele veren bir kadınım
Allah yardımcın olsun inşallah cokk zor bişey inşallah yanlışını anlar devam etmez bir evlat nasıl buyutuluyor ya

Çok üzüldüm durumunuza. Çocuğunuz esrar, skung veya Jamaika kullanıyor sanırım. Gözleri kırmızıydı demişsiniz. Mayıştık mıydı ?Yaşı küçük çünkü,İlk esrarla başlanır, ve devamı gelir... Bu süreçte onu suçlar gibi tavırla konuşmayın. Daha da uzaklaşacaktır sizden. Yaşı gereği her yola çekilmeye müsait. Dinleyeceği birisi varsa onu sokun devreye, takip etsin bir süre davranışlarını. Kavga etmek ve suçlamak onu daha da iter maddeye. Bıraktırmaya çalışın. Devam ederse eğer belli bir zaman sonra allah korusun diğer maddelere de geçebilir. Allah yardımcınız olsun.
bu saydiklariniz nasil seyler? sigara gibimi?

Ahh cok uzuldum durumunuza bi anne olarak.benimde kizim var ve en cok korktugum sey ergenlik donemi.lutfen sakin olun ve onunla zitlasmak yerine daha sakin konusun.gerekirse psikologa gidin

Şu anda ot kullanıyor ama önlem almazsanız daha kötülerine bulaşabilir.. ve bırakması daha da zor olur.. allah yardım etsin

Peki bu sozunuzden sonra bu çocuğun üniversiteye gitmesi bir çözüm mu?
En azından okumuş serseri olur... Yani ipsiz sapsız, kuytu köşelerde serseri gibi olacağına okula gider gelir, izbe bir depoda yasamaz,faturalarını takipte kalacağı evi olur. alkol, esrar icecekse de köprü altinda içmez, öğrenci evinde, okuldan eşi dostuyla sosyal ortam olarak içer...
Konu sahibi,ilginçtir bugün okuduğum kitapta soyle bir kısım gördüm,aklıma geldiniz;
IMG_20210111_200041.jpg

Evladını sevmek onun icin kendini paralamak, köprüden atlamak degil,canını vermek demek değil. Onu kendi malın gibi görmemek,yönetmeye çalışmamak,anlamak ve KABULLENMEK asıl evladını sevmek.
Keşke siz, benim annem, çocuğu ayrı bir birey degil de kendi uzvu, romantik cümlelerle 'canindan parça' görmekle övünen anneler de bu gercegi fark etse :KK43:

X