Benliğini kaybetmiş ben

geldikgidiyoruz

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
31 Ekim 2015
313
599
‌Merhaba herkese. Öncelikle belirtmeliyim ki uzun olabilir. Benim birçok farklı konuda görüşlere ve dertleşmeye ihtiyacım var. Ben üç yıllık evliyim ve 1.5 yaşında bir kızım var. Eşimde bende kamuda memuruz. Evlendikten sonra belli bir süre ayrı yaşadık tayinim çıkmadığı için. Bu süre içinde de planlamadığım şekilde hamile kaldım. Ve hamileliğimin büyük bir kısmını eşimden ayrı bir şekilde tek başıma geçirdim. Neyse şimdi eşimin yanındayım ancak kendimi çok fazla yalnız hissediyorum. Doğum yaptıktan sonra eşimin hiçbir desteğini görmedim. Lohusayken eve gelmemek için sürekli arkadaşları ile plan yapıp geç saatlerde geliyordu. Geldikten sonra da iki dk oturup işe gideceğim diye uyuyordu. Tabikide bizden ayrı bir odada. Eve gelince kızımı zorla kucağına verirdim ilgilensin sevsin biraz diye. Ama hem bana karşı hemde bebeğine karşı çok soğuktu. Zaten lohusa psikolojisi var üstüne birde böyle soğuk ve ilgisiz olunca her gece ağlardım. Hatta düşündükçe yine ağlarım. O günlerde geçti kızımda çok şükür biraz büyüdü. Ama eşimin ilgisizliği ilk zamanlardaki kadar olmasa da devam etti ediyor da. Arkadaşlarına çok fazla değer verir. Çok fazla sayıda da görüştüğü arkadaşı vardır. Arkadaşları yüzünden de çok sorunlar yaşadık. Eve geç saatlerde gelmesi sürekli arkadaşları ile görüşmesinden dolayı bizi ihmal etmesi ve daha birçok şey. Kavga da ettim evide terkettim ama bir türlü düzeltemedim. Yine aynı şekilde devam etti. Ha hafta sonları ya da iş çıkışları bizde bir şeyler yaptık yapmadık diyemem bir yerlere gittik eğlendik yedik içtik gezdik olması gerektiği gibi Ama ben artık kendimi sadece para kaynağı ve yatak arkadaşı olarak gördüğünü düşünüyorum o hale geldim. Farklı bir konu da ev aldık onun ödemelerini yapıyoruz. Benim aldığım maaş tamamıyla borca gidiyor. E haliyle borçlandık birilerine. Ancak ben çok sorun etmiyorum bir şekilde ödenir diyorum. Ancak eşim en ufak bir şey istediğimde buna şu kadar borcum var şuna şu kadar borcum var diyerek engelliyor. Kendim ondan habersiz bir şeyler alıncada ilk önce bir şey demiyor sonrada burnumdan getiriyor. Bana sürekli şunu şöyle kullan şu kadar kullan musluğu çok açma diye uyarılarda bulunuyordu. Sanki kocam değilde başka bir şey gibi oldu. Mutfakta kullandığım yağın miktarına kadar karışıyor artık çıldırıyorum. Benim ne hissettiğim ne düşündüğüm ne istediğim onun için önemli değil. O kafasında bir plan yapmış benimde ona uymamı istiyor her konuda bu böyle olsun istiyor. Harcamalar onun istediği şekilde olacak. Arkadaşları ile istediği zaman istediği kadar görüşecek bende eve gelince onu güler yüzle karşılamamı evin her daim temiz ve düzenli olmasını ve şimdi aklıma gelmeyen birçok şey. Ya alıp karşıma konuşamıyorum çünkü sürekli beni sende şöyle yapmıştım bana şöyle söylemiştin diye üste çıkmasından bıktım. Konuşmuyorum artık. Belki konuşsam anlayacak ama içimden gelmiyor. Bana yaklaşmasına bile tahammül edemiyorum kendimi uzak tutunca da o da uzaklaşıyor daha da soğuyoruz birbirimizden. Bilmiyorum sevgililik ve nişanlılık döneminde de onun hataları yüzünden çok üzüldüm zamanlar oldu onları da hatırlatıyorum ve sürekli benden özür dilesede köpek gibi pişmanım da dese içimi soğutamıyorum. Yapmamam gereken bir şey belkide geçmişi sürekli gün yüzüne çıkarmak ama elimde değil. En ufak bir tartışma da ayrılmayı aklımdan çıkaramıyorum hatta rüyalarımda sürekli ayrıldığımızı görür oldum ve beni fazlasıyla etkiliyor bu rüyalarım. Psikolojim bozuldu. Kendim olmaktan çıktım sürekli mutsuz biri oldum resmen. Kendimdende eşimdende nefret eder oldum. Ona göre ise borcumuz dışında büyük bir sorunumuz yok. Yani ortada kendi açısından düzeltilecek bir şey yok. Ama sorarsan benim bir sürü yapıp yapmamam gereken şeyler vardır. Ben ne yapacağımı bilmiyorum nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum ama kendimi çok ezik, çok yalnız hissediyorum. Bir derdim olduğunda konuşup dertleşebileceğim bir eşim yok maalesef hiçbir şey paylaşmak gelmiyor içimden. Bir evlilik böyle olmamalı değil mi?

En önemli sorun çocuğu niye sevmiyor?
2.si madem bekar hayatına bu kadar meraklı niye evlenmiş? Evde bekleyen yemek pişiren temizliğini yapan birini istiyorsa hizmetçi tutaymış.
Ha tabi onda para alamaz aksine vermesi gerekir .
Bu evlilik çıkar ilişkisi gibi geldi bana .
Çocukla ilgili sorunda bir tanıdığım çocuğu erkek istiyordu kız olunca ilk aylar hiç yaklasmadi sevmedi sonra biri konuşup yaptığının yanlış olduğunu söylemişti. Şuan sorun yok.Acaba sizinkide böyle yanlış bir sebepten mi uzak çocuğa?

Bir evlilik böyle olmamalı mı? Tüm cevapları başlıkta ve içerikte cevaplamış adını koyamamıssınız, tamamen çıplak bir sekilde değerlendirmeye alalım. 1. Eşinizin yanında yalnız hissettiğinizi ve cocukla ilgilenmediğini ama buna ragmen arkadaslarıyla temasının iyi olması -> bu kisilik yapısına sahip adamların yasattıgı hislerden payını sadece eş ve cocuklar alır. Onun dısında ideal arkadas ideal koca gibi görünür dısarıya..2. Çalışmanıza ragmen onun borçları ödeniyor ve yine çalışıp kazanmanıza ragmen ondan bir sey istiyorsunuz, evin harcamaları üstünde haddinden fazla kontrolü var. -> bu kisilik yapısı maddi kontrolü mutlaka elinde tutmak ve tüm idare üstünde tahakküm kurmak ister. 3. Sürekli uyum sağlaması gerekenin siz oldugunu hissettiriyor ve tartısmalarda sizi anlamak ya da çözüm bulmaktan ziyade haklı cıkma kaygısı güdüyor. ->bu kisilik yapısında empati yeteneği yoktur ve iliskiyi bir savaş/performans alanı olarak görür. 4. Nisanlılık ve flört döneminde aslında sezmiş ama hatanın üstüne gitmişsiniz, gecmisi gün yüzüne cıkarmamam gerekliydi diyorsunuz burda bile üstü kapalı sorunu kendinizde görüyosunuz, rüyalarınızda gördüğünüz ayrılma/terk etmeler sizin cocukken bi ebeveyninizle kaygılı bağlanma yaşamıs olmanız yüzünden. -> bu kisilik yapısı daima karsısındaki insanı suçlu hissettirir. 5. Kendinizi mutsuz, ezik ve benliğinizi kaybetmis olmanız psikolojik siddet görmenizin bir sonucu. Kocanızın narsistik eğilimleri, sizin de bağımlı kisilik sorununuz var gibi duruyor. Kurtulmayı planlıyosanız acil terapi almalısınız. Cünkü normal olan bu değil.

Ben sizi maddi olarak sürekli kontrol ederken kendisinin nasıl o kdr dışarı çıkabildiğini anlamadım. Yani arkadaşlarla görüşünce muhakkak biseler harcanıyor o zaman borç yok muymuş?
Planları farklıymış gerçekten de bebek gelince bozulmuş gibi, bu sebeple herşeyden önce terk edilme/ayrılma korkunuzu yenip ondan sonra kendi hayatınız için planlar yapın bence.

Bir evlilik böyle olmamalı mı? Tüm cevapları başlıkta ve içerikte cevaplamış adını koyamamıssınız, tamamen çıplak bir sekilde değerlendirmeye alalım. 1. Eşinizin yanında yalnız hissettiğinizi ve cocukla ilgilenmediğini ama buna ragmen arkadaslarıyla temasının iyi olması -> bu kisilik yapısına sahip adamların yasattıgı hislerden payını sadece eş ve cocuklar alır. Onun dısında ideal arkadas ideal koca gibi görünür dısarıya..2. Çalışmanıza ragmen onun borçları ödeniyor ve yine çalışıp kazanmanıza ragmen ondan bir sey istiyorsunuz, evin harcamaları üstünde haddinden fazla kontrolü var. -> bu kisilik yapısı maddi kontrolü mutlaka elinde tutmak ve tüm idare üstünde tahakküm kurmak ister. 3. Sürekli uyum sağlaması gerekenin siz oldugunu hissettiriyor ve tartısmalarda sizi anlamak ya da çözüm bulmaktan ziyade haklı cıkma kaygısı güdüyor. ->bu kisilik yapısında empati yeteneği yoktur ve iliskiyi bir savaş/performans alanı olarak görür. 4. Nisanlılık ve flört döneminde aslında sezmiş ama hatanın üstüne gitmişsiniz, gecmisi gün yüzüne cıkarmamam gerekliydi diyorsunuz burda bile üstü kapalı sorunu kendinizde görüyosunuz, rüyalarınızda gördüğünüz ayrılma/terk etmeler sizin cocukken bi ebeveyninizle kaygılı bağlanma yaşamıs olmanız yüzünden. -> bu kisilik yapısı daima karsısındaki insanı suçlu hissettirir. 5. Kendinizi mutsuz, ezik ve benliğinizi kaybetmis olmanız psikolojik siddet görmenizin bir sonucu. Kocanızın narsistik eğilimleri, sizin de bağımlı kisilik sorununuz var gibi duruyor. Kurtulmayı planlıyosanız acil terapi almalısınız. Cünkü normal olan bu değil.
Harika bir yorumcusunuz 🤚

Bence onu denemek adına çok yoruldum artık çalışamıyorum zaten maaşımla aldığım her şeye karışıyorsun işi mi bırakmak istiyorum fln diye bir yoklasanz Bakalm ne tepki verecek

Öncelikle kendinize gelin!
Siz mesleğini eline almış kendi ayakları üzerinde duran güçlü bir kadınsınız 😊 kendinizi sakın ezik görmeyin. Elinizdekilerin kıymetini bilin. Bakın burada her gün bir sürü konu açılıyor. Boşanmayı düşünen bir sürü kadın var ve ne yazıkki çoğunun elinde bir mesleği yok ve buna rağmen boşanma kararı alabilecek kadar güçlü davranıyorlar.
Size boşanın demiyorum yanlış anlamayın. Size kimseye eyvallahınız olmadığını ve eşinize muhtaç olmadığınızı farkettirmeye çalışıyorum sadece.
Şimdi beni iyi dinleyin..
Ben sizin yerinizde olsam. Gerçekten kendimi sizin yerinize koyuyorum suan. Bir gün güzelce şık bir şekilde giyinip (tamamen kendinize daha da özgüven katmak için başka bir manası yok ) eşim işten geldikten sonra da belki yemek yerken bilemiyorum artık onunla konuşurdum. Ama aglamaklı bir şekilde değil ! Son derece güçlü..
Ona tek tek rahatsız olduğum şeyleri söylerdim. Ve bu şekilde mutlu olmadığımı, insanların da mutlu olmak için evlendigini, bu kadar eğitimi de ileride kimseye muhtaç olmamak için okuduğumu fakat aldığım en ufak bir şeyin hesabını yapmasından rahatsız olduğumu, sonuçta çalışan bir kadın olduğumu ve bu şekilde çocuğa harçlık lütfedermiş gibi davranmasının hoşuma gitmediğini anlatırdım. Güzel bir dille.. Çözmek isteğimi söylerdim. Eğer o da istekliyse bu problemleri çözmeye çift terapisi falan alabilirsiniz.
Yok efendim hala hiç umrunda değil ve sizi mi suçluyor sallayın gitsin. Boşanın yahu.. O adama mecbur değilsiniz. O adamın sığıntısı da değilsiniz. Sizi bu kadar baskılamaya çalışması hiç hoş değil. Çocuğunuza da mis gibi bakarsınız... En azından mutlu olursunuz.

6 yıl bir narsistle yaşadım ve narsistleri gördüğüm okudugum anda tanırım kimse herkese narsist diyorsunuz demesin, kesinlikle tanırım...Bu gibi insanlardan empati yapmasını beklemeyin asla yapmayacak, öyle bir yetenekleri yok, kendini sizin yerinize koyup anlamaya çalışmayacak...Zamanla düzelmeyecek, siz düzelsin durum diye çabaladıkça o psikolojik savaşın dozunu arttıracak, şu anki çektiğiniz acıyı arttıracak...

Birgün isyan edip kriz geçirseniz bile bunu da sürekli başınıza kakar...
Yıllar geçtikçe keşke daha önce ayrılsaydım dersiniz

Evli oldugunu unutan, ikide bi arkadaş ortamlarına giden, kendini bekar sanan bir eş ama ne hikmetse ev almayı akıl edebilmiş. hemde sizin maaşınızın gittigi borçlalarlarla evin tapusu kimin üzerine? eşiniz bıktım ben diyip gemileri yakabilir mi ?

En önemli sorun çocuğu niye sevmiyor?
2.si madem bekar hayatına bu kadar meraklı niye evlenmiş? Evde bekleyen yemek pişiren temizliğini yapan birini istiyorsa hizmetçi tutaymış.
Ha tabi onda para alamaz aksine vermesi gerekir .
Bu evlilik çıkar ilişkisi gibi geldi bana .
Çocukla ilgili sorunda bir tanıdığım çocuğu erkek istiyordu kız olunca ilk aylar hiç yaklasmadi sevmedi sonra biri konuşup yaptığının yanlış olduğunu söylemişti. Şuan sorun yok.Acaba sizinkide böyle yanlış bir sebepten mi uzak çocuğa?
Kendisi babası ile görüşmüyor annesi yıllar önce ayrılmış çocukluğundan da fazlasıyla şiddet görmüş biri eşim. Babalık sevgisini hissetmemiş. Kendi çocuğuna bu kadar uzak olmasıda aklıma sadece bunu getiriyor.

Kusura bakmayın ama bence eşiniz sizi sevmiyor,sanki baştan beri de sevmemiş. Sadece hem maaşlı hem köle almış evine. Çocuğun kazara olması da planlarını bozmuş. Bu adamdan düzelme beklemeyin bence. Çok bencil ve cimri biri. Ne eş olur ne baba
Evet bazen bende düşünüyorum bunu, seven bir insan böyle yapmazdı diye ama beni kaybetmekten de korkuyor belkide sadece maddi kaynağı gideceği içindir bilemiyorum ama çok güzel plan yapıp uygulamaya koyuyor ve doğru olanı onun yaptığını savunuyor

6 yıl bir narsistle yaşadım ve narsistleri gördüğüm okudugum anda tanırım kimse herkese narsist diyorsunuz demesin, kesinlikle tanırım...Bu gibi insanlardan empati yapmasını beklemeyin asla yapmayacak, öyle bir yetenekleri yok, kendini sizin yerinize koyup anlamaya çalışmayacak...Zamanla düzelmeyecek, siz düzelsin durum diye çabaladıkça o psikolojik savaşın dozunu arttıracak, şu anki çektiğiniz acıyı arttıracak...

Birgün isyan edip kriz geçirseniz bile bunu da sürekli başınıza kakar...
Yıllar geçtikçe keşke daha önce ayrılsaydım dersiniz
Kesinlikle ben de yukarda bunu açıkladım umarım konu sahibi nasıl bi tuzagın icinde oldugunu anlar, bunlar eşlerini de cocuklarını da sevemez. Sadece mış gibi yaparlar. Kaybetme korkusu tasıyormus kocası, tabii ki de diğer narsistler de kaybetme korkusu yasıyordu cünkü sömürecek tahakküm kuracak birini bulmus neden kaybetsin, bir baska kurban bulana kadar hepsi

Çok güzel açıklamışsınız çok teşekkür ederim terapiye gitmeliyiz evet bunu bende istiyorum ama eşime göre borçtan başka sorun yok ki sorun çıkaran mutlu olmasını bilmeyen benim. Aslında ne kadar bağımlı bir yapım var bilmiyorum ona her kavgamızda ayrılmaktan bahsediyorum tabi büyük kavgalarda. Kendisine muhtaç olmadığımı kendi başımın çaresine bakabilecek güçte olduğumu söylüyorum. Beni kaybedeceğini söylüyorum beni kaybetmekten çok korktuğunu söylüyor. Önceden samimi geliyordu ama artık hiçbir şeyi samimi gelmiyor.

Ben sizi maddi olarak sürekli kontrol ederken kendisinin nasıl o kdr dışarı çıkabildiğini anlamadım. Yani arkadaşlarla görüşünce muhakkak biseler harcanıyor o zaman borç yok muymuş?
Planları farklıymış gerçekten de bebek gelince bozulmuş gibi, bu sebeple herşeyden önce terk edilme/ayrılma korkunuzu yenip ondan sonra kendi hayatınız için planlar yapın bence.
Arkadaşları ile görüşünce çok bir şey harcamıyormuş kendi söylediğine göre bir de öyle mahallede falan dolaşıyorlar ya da bir parkta oturuyorlarmış

X