Davranış Bozuklukları Benzer durumla karşılaşan veya yol gösterebilecek olan varmı

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

feev

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Şubat 2014
8
0
34
Merhabalar. 9 yasindaki oğlumun yakın arkadaş olduğu aynı zamanda arabamız olan aynı yaslarda 2 çocuk var. Bu çocuklardan bir tanesi diğerine parmağını poposuna soktuğunu ve bu şekilde zevk aldığını anlatıyor Diğer çocuk bunu denerken babasına yakalanıyor. Annesiyle babasi öbür cocukla oynamasini yasaklamis ama beraber vakit gecirme ihtimalleri çok yüksek. öte taraftan öbür çocuğun ailesi durumu bilmiyor. Ben ve oğlum olayarin disindayiz ve dahil olmayı düşünmüyorum. Ama korkuyorumda öğrenir bi şekilde diye. Gorusturmemek çözüm degil. Cunku aynı zamanda yakalanan çocukla sınıf arkadasi. Ama öğreten çocuğun ailesinin bilmesi gerektigini düşünüyorum. Ne yapmali nasil yol izlemeliyim bilmiyorum.

Bence de ailesine durumu anlatmalısınız suçlayıcı olmadan.

Direk annesini ve babasını bilgilendirin bence öne ya küçücük çocukların yaptığı şeye bak çok felaket şimdiki veletler

Merhabalar. 9 yasindaki oğlumun yakın arkadaş olduğu aynı zamanda arabamız olan aynı yaslarda 2 çocuk var. Bu çocuklardan bir tanesi diğerine parmağını poposuna soktuğunu ve bu şekilde zevk aldığını anlatıyor Diğer çocuk bunu denerken babasına yakalanıyor. Annesiyle babasi öbür cocukla oynamasini yasaklamis ama beraber vakit gecirme ihtimalleri çok yüksek. öte taraftan öbür çocuğun ailesi durumu bilmiyor. Ben ve oğlum olayarin disindayiz ve dahil olmayı düşünmüyorum. Ama korkuyorumda öğrenir bi şekilde diye. Gorusturmemek çözüm degil. Cunku aynı zamanda yakalanan çocukla sınıf arkadasi. Ama öğreten çocuğun ailesinin bilmesi gerektigini düşünüyorum. Ne yapmali nasil yol izlemeliyim bilmiyorum.

Merhaba,
Bahsettiğiniz olay çocuğun vücudu keşfedip haz duyduğu bir hareket olabileceği gibi ciddi bir duruma da işaret ediyor olabilir. İstismar gibi bir duruma karşı dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.
Çocuğun bu davranışı nasıl öğrendiği araştırılmalı. Tabii bu asla sorarak yapılacak bir şey değil. Ne kadar süredir gözlemleniyor, yaşının üstünde bir cinsel bilgisi var mı, oyunlarında bu konuları işliyor mu, davranışsal olarak farklılıklar gözlemleniyor mu (aşırı titizlik, hırçınlık, uyku problemleri, yeme problemleri, ağlama krizleri vs.)
Bu konuda aileyi bilgilendirmek son derece önemli. Bu anlamda bütün çocuklara karşı sorumluluğumuz var. Sağlıklı ve güvenli bir ortamda büyümeleri için hepimizin dikkatli olması şart.

Deneyimini paylaşan çocuğun anne babasına söylemeniz lazım sonra da kendi çocuğunuzu uzaklaştırmanız... Görüştürmemek neden çözüm değil anlamadım. Sınıfı hatta okulu bile değişebilir. Çok kafa karıştırıcı bir olay. Ayrıca aynısını çocuğunuza yapmaya kalkabilirler. Ben olsam asla bir gece dahi uyuyamam ve çocuğumu derhal uzaklaştırırım. Nasıl bunu bilerek uyuyabildiniz hayret bir şey. Gerekirse başka şehre bile gidilir bunun için.

X