Beslenmenize dikkat eder misiniz (aşırı)

herseyicokdusunenbiri

Üye
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2023
116
4
22
Mesela ben şuan acıktım ama saat 8i geçti diye canım istemesine rağmen yemiyorum ve ders calisicam çalışamiyorum . Kendime böyle eziyet ediyor gibiyim . Sizce bu doğru mu yani sağlıklı kalmanın bununla alakası var mı. (Aralıklı Oruç yapmaya çalışıyorum ama bunu uzun süre devam ettiremem ) (yaş:22)

Kilo sorununuz mu var? Ben aralıklı oruç olayına inanmıyorum kendi adıma. Bence de 8'den sonra yememek lazım buna dikkat etmeye çalışıyorum. Ancak bu aralar rahatsızım ballı bitki çayı falan içiyorum yatmadan bir iki saat önce. Ama kivrandiracak, dikkatimi bozacak kadar aç kalmaya karşıyım. Bir elma, yogurt gibi hafif şeyler yenebilir 🤔

hayır beden alışıyor uzun süre de devam ettirebilirsiniz hatta bir yaşam şekline de döndürebilirsiniz ben de kilo verme amaçlı başladım asla bozmuyorum akşamlari zaten meyve dahi yemeyin. kilo problemi yaşamıyorsanız da sağlık için böyle gidin çünkü hücre yenilenmesi için de çok faydalı

Mesela ben şuan acıktım ama saat 8i geçti diye canım istemesine rağmen yemiyorum ve ders calisicam çalışamiyorum . Kendime böyle eziyet ediyor gibiyim . Sizce bu doğru mu yani sağlıklı kalmanın bununla alakası var mı. (Aralıklı Oruç yapmaya çalışıyorum ama bunu uzun süre devam ettiremem ) (yaş:22)
Son öğününüzu kacta yapiyorsunuz ve öğününüzde ne yiyorsunuz?
Yeterli ve dengeli bir öğünden sonra acikmamaniz gerekiyor.

Kilo sorununuz mu var? Ben aralıklı oruç olayına inanmıyorum kendi adıma. Bence de 8'den sonra yememek lazım buna dikkat etmeye çalışıyorum. Ancak bu aralar rahatsızım ballı bitki çayı falan içiyorum yatmadan bir iki saat önce. Ama kivrandiracak, dikkatimi bozacak kadar aç kalmaya karşıyım. Bir elma, yogurt gibi hafif şeyler yenebilir 🤔
Kilo sorunum yok. Bugün çok acıktım nedense az yedim çünkü yurttan kaynaklı olarak ve derse odaklanamiyorum

Evet ediyorum . Aralikli oruc mantigi bana sacma geliyor. Özellikle fiziksel olarak yoğun calisan insanlarda zor olutor. Kalorilerini dogru saydiktan sonra ister 6 ögünbister 3 ögün ister 1 öğün. Ayrica mesele az yemek cok yemek degil. Makro ve mikrolara göre tüketmek. Ve denge

Aralıklı öğün benim normal yaşam stilim. O yüzden yediğime içtiğime dikkat emiyorum. Üç gündür adana dürüm, pizza, hamburger falan yiyorum. Arkasına çikolatamı tatlımı eksik etmem. Ama 3 öğün yemek yemem. Öğünler arasında uzun zaman oluyor. Bilerek yaptığım bir şey değil. 168 boya 46 kiloyum. Diyet yapan kişilerin uzun süre sürdürebildiğini görmedim pek. Yaşamın bir parçası haline gelmesi lazım. Canınız çekiyorsa yiyin. Akşam 8 den sonra yemek kilo aldırır olayı safsata zaten.

Ay aralıklı oruç kilo verdirir mi bilmem bana çok güzel ödem attırıyor. Bana nedense mantıklı geliyor işleyişi ama.

Yine de acıktıysanız, açlık sizde daha kötü etki yaratıyorsa öğrenci olduğunuz için o kadar da katı olmaya gerek yok. En azından bi elma, bi kase yoğurt yenebilir

Aralıklı orucun çalışmayan yaşlı bünyelere göre olduğunu düşünüyorum. Yatana kadar totom yer görmüyor enerjiyi nerden bulacağım, zaten tansiyonum düşük… abur cubur ve paket gıdayı kesmenin, karbonhidratı azaltmanın, hareketin yeterli olduğunu düşünüyorum. Fazla kilom olmadığı için beslenme konusunda aşırı dikkatli davranmıyorum

Doktorum gece acıkırsam süt içmemi veya peynir yememi söylüyor. Kiloya da bir etkisi yokmuş,gerçekten de öyle,6 ayda 7 kilo verdim bu yöntemle. Hem de kendimi daha zinde hissediyorum.

Yapı itibariyle ve en son yaptığım diyet sonrası az yiyip ama gün içinde ağzı hiç boş durmayan biriyim. Akşam yemeğinden sonra canım çok isterse yerim istemezse yemem. Kilomu da koruyorum. Vücut yapınızla alakalı ona göre hareket edin. Ama odaklanmanızı engelliyorsa bu durum ben olsam yerim ertesi gün vaktim varsa egzersiz yaparım vicdanımı rahatlatırım 🤭

Şimdi ablacım sana birkaç şey yazayım

- Bazal metabolizmanla aldığın kalori tutuyorsa kilo almazsın. Aldığın kalorileri de gün içinde istediğin gibi dağıtabilirsin. Yani akşam yemeğinde az/çok yemek az biraz şehir efsanesi, doğrusu kalorileri 3 öğüne dengeli dağıtmak ve ASLA aç kalmamak

- Aralıklı oruç sana uygun değil, IF ortayaş üstü , insülin metabolizması bitmiş kalp, şeker vb hastası ortayaş üstü insanlar için. Seninle bir alakası yok yani, hatta yapmamalısın.

Ben kendim nasıl yapıyorum yazayım:

- Her öğünde mutlaka bir miktar karbonhidaret yerim, asla 0 karbonhidrat vb zırvlarına girmem. Karbonhidratı da sağlıklı ve kaliteli olanlardan seçerim, misal bulgur > pirinç, tam tahıl ekmeği > beyaz ekmek

- Öğlende mutlaka et yerim, sabahsa protein olarak 1 yumurta veya 1 dilim beyaz peynir yerim

- Akşamda genelde sebze yemeği, ekmek, meze ve cacık yerim

- gece snack yemeyi severim o yüzden dolapta meyveli yoğurt bulundururum, tanesi 150 kalori civarı. Onun dışında bir bardak süt olabilir, 1 kutu muzlu süt olabilir mesela.

- Gündüz 2 snack yerim, sabah meyve ve öğleden sonra 20-35gr kadar çikolata

Şimdi sana gelelim

22 yaşındasın, az yemek, onu yememek bunu yememek yaparsan her şeyden önce metabolizmanı düşürürsün. Yemek yiyip 1 saat sonra acıkıyorsan da muhtemelen diyet yapıcam diye yeterli karbonhidrat yememişsindir.
Senin yapacağın şey belli, bazal metabolizmanı online hesaplayıcılar var onlardan biriyle hesapla, her gün 300-500 kalori kadar kes. Hiçbir şekilde aç kalma, burası önemli aç kaldığın hiçbir düzeni sürdüremezsin üstüne kaslaırnı yıkarsın. Hepsinden önemlisi gençsin, metabolizman cayır cayırken mutlaka kardiyo yap. Yürüyüş yeri varsa tempolu yürü, yoksa da en az 1 saatlik normall tempo yürü. Yağ yakmaya 45 dkdan sonra başlıyor vücut o yüzden en az 1 saat yap. Yapabiliyorsan başka sporlar da yap.

Kısacası bu işin bir bilimi var:) biraz kalori açığı, bolca hareket ve yemekleri kaliteli , besleyici, lif zengini şekilde seçmek. IFi mifi de boşver, gençken iyice çalış yağlarını yak o kadar.

X