Bez alışveriş çantası nasıl dikilir ?

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.733
27.698
48
1 Ocak 2019 tarihi itibari ile marketlerde poşetlerin ücretlendirilmesi sonrası poşet yerine alternatif olabilecek bez torbalar,fileler kullanılmaya başlandı bile.

Sizde evde az malzeme ile istediğiniz renk ve desende oldukça kolay şekilde kendi bez torbalarınızı dikebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere en basit haliyle bez torba yapılışını anlatacağız.

005.JPG

Öncelikle ihtiyacınız olan malzemeler

-2 adet dikdörtgen kumaş.Kumaşın boyutuna istediğiniz torbanın büyüklüğüne göre karar verebilirsiniz..

- Kulp olarak kullanabilmek için eski kemerler,halat ipler kullanabileceğiniz gibi yine kulplarıda kendiniz dikebilirsiniz.Bunun için de kumaşınızı isterseniz torbanızın kendi kumaşından isterseniz uyumlu başka bir kumaştan seçebilirsiniz. 5 er santimlik kumaşı ikiye katlayarak boylu boyunca dikiyoruz ve ters yüz ediyoruz.

007.jpg

Kumaşımızı aynı ölçüde iki dikdörtgen olacak şekilde kesiyoruz
008.JPG

Kumaşların dış yüzleri birbirine bakacak şekilde üst üste getirip açık olan 3 tarafı dikiyoruz...
013.JPG

Sonra kumaşı ters yüz ediyoruz
014.JPG

Açık olan ağız kısmını yaklaşık 2.5-3 kadar içe katlıyoruz
015.JPG
016.JPG

Dikdörtgen kumaşlarınızın üst kısımlarını içe doğru katladıktan sonra kulpları yerleştirip sabitleyin.
017.JPG
018.JPG

Katlı kısmından altından ve üstünden dikin.kumaşın ipliklerinin çıkmaması için zigzagla geçebilir veya dikerken içe doğru katlayabilirsiniz.
019.JPG
024.JPG

Ve çantamız hazır

025.JPG

Çok güzel olmuş benim de örmeye niyetim vardı bı daha kolay :))

Şimdilik bebek arabası ile idare ediyorum taşıma da :KK70:
Ben üşenmedim bir sürü file ördüm, gece bu konuyu görünce dank etti :olamaz: bu daha kolay geldi kullanış açısından da :KK16:

KK kadınları maharetli çıktı:nazar:

Hem de nasıl En Büyük KK
Bu arada yurtdışında yaşamış olanlar bu sisteme yabancı değil bacım.Avrupa da bu uygulama yıllardır var.Aslına bakarsan destekliyorum da ben .Eşim bilir yurtdışında yaşamış olmanın verdiği bir alışkanlıkla burda da kol çantamda 2-3 bez çanta katlı olarak hep vardır benim. Çünkü gerçekten de gereksiz yere kullanıyorduk ve inan üzülüyordum. Alısveriş yaptığımızda iki ürünü bir poşete koyuyoruz çoğumuz. Ne kadar çok poşet olursa o kadar iyi ,bir çok çöp poşetiniz olacak.Birde 3-5 fazladan poşet alıp eşyaların içine atanda çok gördüm. Fazla müsrifçe kullanıyorduk bilirsin..Seneye kalmadan hepimiz yeni uygulamaya alışmış olacağız.
Hem de bak bizlere de uğraş çıktı. Öreriz,dikeriz bez çanta modası bile başlatırız. Telefon şarj kablosuna bile kılıf örmüş bir milletin becerikli hatunlarıyız bez çantada nedir ki...:KK70::KK70::KK70:

Hem de nasıl En Büyük KK
Bu arada yurtdışında yaşamış olanlar bu sisteme yabancı değil bacım.Avrupa da bu uygulama yıllardır var.Aslına bakarsan destekliyorum da ben .Eşim bilir yurtdışında yaşamış olmanın verdiği bir alışkanlıkla burda da kol çantamda 2-3 bez çanta katlı olarak hep vardır benim. Çünkü gerçekten de gereksiz yere kullanıyorduk ve inan üzülüyordum. Alısveriş yaptığımızda iki ürünü bir poşete koyuyoruz çoğumuz. Ne kadar çok poşet olursa o kadar iyi ,bir çok çöp poşetiniz olacak.Birde 3-5 fazladan poşet alıp eşyaların içine atanda çok gördüm. Fazla müsrifçe kullanıyorduk bilirsin..Seneye kalmadan hepimiz yeni uygulamaya alışmış olacağız.
Hem de bak bizlere de uğraş çıktı. Öreriz,dikeriz bez çanta modası bile başlatırız. Telefon şarj kablosuna bile kılıf örmüş bir milletin becerikli hatunlarıyız bez çantada nedir ki...:KK70::KK70::KK70:
Nasılda annemi anlattınız , toplardı böyle poşetleri çöp atarız diye, üzerine çöp poşeti de alırdı marketten :olamaz::olamaz: