Bıktım bu dağınıklıktan :(

Ennegram mizac tiplerini araştırın 7 mizacinda eşiniz muhtemelen. Siz de 1 olabilirsiniz. İsmail Acarkan in kitabini tavsiye ederim 7 mizacina nasıl davranmaniz gerektigi konusunda yol gösterici. Şikayet etmek işe yaramıyor. Takdir etmek, bir seyi yaptiginda mutlu oldugunu ifade etmek daha etkili. Olumsuz cümleleri duymuyorlar. Siz kendi mizacinizin olumsuz özelliklerini degistirdikce o da değişir. Ciddi işlere gelemezler. Çok sıkılgan ve olumsuzluga duyarsız oluyor bu tip insanlar ama çok eglenceliler olumlu özelliklerine odaklanın.

Evet ennegramı daha önce de duymuştum. Tam anlattığınız gibi eşim. Mutlaka bakıcam buna 👍🏻

Eki Görüntüle 2933797
Aklıma bu resim geldi. :KK70:
Maalesef işiniz çok zor.
Annesi öyle alıştırmış bu yaştan sonra da değişmesi zor.
Yıkamayın, toplamayın desek ev evlikten çıkar tahmin edebiliyorum.
Hicbirseyini yıkamayın.
İç çamaşırını da sürekli mağazadan alıp öyle giyecek hali yoktur herhalde.🤔

😄 Az kaldı bazen içimden gelmiyor değil valla her şeyi çöpe atmak
Evet ben de bıraksam düşünemiyorum. Aynen odada küçük bir dağ oluştu içim içimi yese de duruyor bakalım nolcak?

sorumsuz yetıstırılmıs ıcınde sorumluluk duygusu olmadıgından boyle yetıstıgınden daha asla duzelmez uzgunum...
anası oglusum paşam dıye arkasını toplamıs durmus o erkek deyıp herseyı ayagına getırmıs o da bunu normal zannetmıs boyle gelmıs boyle gıder ...

kendı evınde kendı ısınde bıle sorumsuz unutup unutup gerı dondugunden bahsetmıssınız ustayı bıle aramaya küşümlenen bırı ... boyle adamlara daha fazla cocuk yapmamak gerek o cocuk buyuyecek okuyacak ıs sahıbı olacak evlenecek tum o zor zamanlarda sız tek basınıza herseyı halletmeye calısırken bırde evdekı o koca bebekle ugrasmak zorunda kalacaksınız...

6 yasına gırmek uzere olan kızım kocanızdan daha fazla sorumluluk sahıbı ve iş yapıyor evde gorevlerı var gerısını sız dusunun yanı, kendı kırlısını kendısı koyar evı toplar bulasıkları makınaya dızer pazar kahvaltı ıcın malzemelerı buzdolabından cıkarır ve catal kasıkları yerlestırır , ortada bır tane esyasını bırakmaz kendı odevını kendısı yapar okula gıderken asla unutmaz hatta bana hatırlatır falan ... dusunun yanı...

annesının yetıstıremedıgını sız adam edemezsınız maalesef :KK43:

Ya aslında annesi de inanılmaz rahat ve dağınık. Kadının da hiç umru değil bir şey ve üşengeç. Her işi başkasına yıkma derdinde biri. Zamanında eşimi ve kaynımı bile bütün apartman bir arada büyütmüşler. Eskilerden kimi görsem kocan elimde büyüdü diyo 🤦 yani genetik sanırım.

Çocuk yetiştirme vs konularında böyle değil Allah'tan. Çocukla ilgili maddi manevi hiçbir şeyden kaçmaz. Veya benim işim varsa ya da arkadaşlarla görüşeceksem o bakar vs vs.

Kızınıza maşallah hayran kaldım maşallah maşallah ne tatlı ☺️ darısı eşimin başına valla 10da 1i olsun yeter 🙂

Benim esimde sizinkine benzer nerdeyse.simdi daha iyi ama tamirat isleri icin usta cagirmak aylar yillar surerdi daha dune kadar.ben de mahalleye cikip evin ne eksigi yapilacaksa gidip ustayi cagiriyordum.hala telefonumda elektrikci sucu falan kayitlidir🤣
ben de calismiyorum ve hersey oldugu kadar oluyor.esim de sizinki gibi sorun yapmiyor hic birseyi.ben soyle dusunuyorum “ben de mukemmel degilim o da benim cok seyimi idare ediyor.”
esim cok iyi bir insan oldugu icin hic bir konuda beni kirmadigi icin hic birseyime karismadigi icin bunlari pek sorun yapmadim.temizlik icin haftada bir iki gun kadin geliyor utu dahil yapiyor.kalanlari da iyi kotu hallediyorum iste.
elbette isterdim yardimci olsun ama bu yastan sonra birseyleri degistiremeyecegim icin kendimi de uzmedim.

ilk evlendğimiz zamanlarda eşimde bana yardım etmezdi.
hiç kavga etmedim. yapar mısın ?yardım eder misin? ben supurdum sen sil ,ben şunu yapana kadar dıye dıye .adam dünden razıymış. şimdi her akşam sırayla bulaşık yıkıyoruz. tek başıma mutfakta yemek yapmam. çünkü şartlarımız aynı. her ıkımız çalışıyoruz. ve benim işim çok daha yoğun pertim çıkıyor. annemle akşamları konuşamıyorum bile. bide ev işleri amannn. sadece söyle koya mısın gerekırse çamaşırını sen eline ver. kırlığe atsın öyle öyle yontulcak

Bunu da denedim he tamam sen koy oraya ben yaparım diyor veya tamam 5 dk.ya başlıyorum diyor tabi hak getire. Ama tekrar deneyeyim bari.

Benim esimde sizinkine benzer nerdeyse.simdi daha iyi ama tamirat isleri icin usta cagirmak aylar yillar surerdi daha dune kadar.ben de mahalleye cikip evin ne eksigi yapilacaksa gidip ustayi cagiriyordum.hala telefonumda elektrikci sucu falan kayitlidir🤣
ben de calismiyorum ve hersey oldugu kadar oluyor.esim de sizinki gibi sorun yapmiyor hic birseyi.ben soyle dusunuyorum “ben de mukemmel degilim o da benim cok seyimi idare ediyor.”
esim cok iyi bir insan oldugu icin hic bir konuda beni kirmadigi icin hic birseyime karismadigi icin bunlari pek sorun yapmadim.temizlik icin haftada bir iki gun kadin geliyor utu dahil yapiyor.kalanlari da iyi kotu hallediyorum iste.
elbette isterdim yardimci olsun ama bu yastan sonra birseyleri degistiremeyecegim icin kendimi de uzmedim.

Aynı benim eşim evet. Beni kırmaz, karışmaz, anlayışlı.

İşte ben her şeyi üstlensem batıyo bana. Bilemedim. Ben de kendimi üzmek istemiyorum, zaten kendisi de sen çok titizleniyosun boşver ev işlerini kendini yorma diyo da işte bazı bazı geliyorlar bana.

Vitaminle falan alakası olduğunu sanmıyorum bu adam hep mi vitaminsiz yahu? Annesi bile anlatıyormus. Tembel işte bildiğiniz. Bence bir cinnet her şeyi çözer. Oyle giysileri kenara atmakla ya da eylemsizlik grevi yapmakla fark etmesini beklerseniz çok beklersiniz. Adamın umrunda olmadığı için fark etmiyor haliyle. Sağlam bir azarlayin. Çocuk gibi davranan insanı çocuk gibi azarlarim ben hiç kusura bakmayacak.

Çoook azarladım hala da azarlıyorum. Bağırış çağırış çok yaptım. Ya cevap vermiyor ya da haklısın diyor. 1-2 gün iyi gitse sonra yine aynı.

Ütü deyince aklıma ütüden dertli bir üye geldi. Eşi yardım etmeyince eşininkileri ütülemeyi bırakmış adamda gitmiş ütücüye vermiş kıyafetlerini dememiş yani başka ütülenecek kıyafet varsa onlarıda götüreyim. Diğer ütüler yine kadında.

İki defa arkasında bıraktığını çöpe veya kafasına atın bir daha yapmıyorlar.

İki defa arkasında bıraktığını çöpe veya kafasına atın bir daha yapmıyorlar.

Farkeder mi acaba çöpe attığımı ondan bile şüpheliyim. Çünkü kaç kere polarını kaybetti veya unutuyor her yerde. Aylar sonra aklına geldi.

Mesela bir kere işyerine gittim hiç olmadık bir yerde yağmurluğu duruyor. Söyledim aa orda mıymış ben onu tamamen unutmuşum dedi 🤦 belki 1 yıldır yoktu ortada o yağmurluk

Veya t-shirtlerini unutur taa yaz sonunda bir şekilde görüp aa benim böyle tshirtüm vardı yaa der seneye yaz yine aynı

Farkeder mi acaba çöpe attığımı ondan bile şüpheliyim. Çünkü kaç kere polarını kaybetti veya unutuyor her yerde. Aylar sonra aklına geldi.

Mesela bir kere işyerine gittim hiç olmadık bir yerde yağmurluğu duruyor. Söyledim aa orda mıymış ben onu tamamen unutmuşum dedi 🤦 belki 1 yıldır yoktu ortada o yağmurluk

Veya t-shirtlerini unutur taa yaz sonunda bir şekilde görüp aa benim böyle tshirtüm vardı yaa der seneye yaz yine aynı
acil B vitamini amasını öneririm :))

Ev işlerine yardım eden erkek bulayım evlenirim :)
Geçen bir tartışmada dedim vay be ne çok kadının eşi ev işlerine yardımcı hemde kendiliğinden. Bir tek benim ki söyleyince yapıyor dedim.Mesela adam maç izliyor devre arası ya dur ben bi makineye bakayım doluysa boşaltayım boşsa doldurayım diyor. Bu işler genetik geçişle oluyorsa link bırakayım o üyelerin eşlerinin bekar akrabaları falan vardır belki. Kolay bulunmuyor.

Bir kaç kişi hariç ev işine yardım eden görmedim. Çalışan bir kadın için gerçekten kolay değil

yapmayın lutfen cocugunuzun ıyılıgı ıcıın :KK43:
sız kıyamayıp bırsey yaptırmıyorsunuz herseyı onune hazır edıyorsunuz ama ılerıde en cok kendısı zorlanacak sorumluluk verınce duzene sokunca daha mutlu oluyorlar emın olun ılerıde evlılıklerınde bu yuzden huzursuz olacaklarını sımdıden gorebılıyorsanız bunu engellemek sızın elınızde
cocuklarımız bız olmadan da yasayabılmelı yarına ne olacagımız bellı degıl herseyı bı tarafa bırakalım...
Yaptırıyorum valla ama geleceğine yansıtır mı muamma 😅

2 yol var: yardimci tutacaksin, ya da bosayacaksin.. cunku duzelmez

Yaptırıyorum valla ama geleceğine yansıtır mı muamma 😅
yansıtır tabı neden yansıtmasın emegınız bosa cıkmaz kesınlıkle sonucta yaptırıyormussunuz bu duzen evlenene kadar surecek evlendıkten sonrada alıskanlıktan yapar :KK66:

X