Bilim adamları İnsan DNA'sı üzerinde değişiklik yapmak için izin istiyor!

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.480
28.185
57
Uluslararası bir bilim kuruluşunun raporuna göre insan genleri üzerinde oynamak bir çok sağlık sorununa kalıcı çözüm olabilir. Özellikle kalıtsal hastalıkların ve kanser gibi tedavisi olmayan hastalıkların fark edilmesi ve doğumun engellenmesi gibi seçenekler mümkün.

Hinxton Grubu olarak anılan uzmanların hazırladığı raporda, embriyoların erken döneminde genetik kod düzenlemenin araştırmalara "çok büyük değer" katacağını vurgulandı. Raporda ayrıca genetiğiyle oynanmış bebeklerin doğmasına izin verilmemesi gerektiği vurgulanırken, bunun gelecekte bazı koşullar altında "ahlaki açıdan kabul edilebilir" olabileceği belirtildi.
1441922973_img20150911010535.jpg

Hinxton Grubu genetik alanında önemli buluşların yapıldığı bir dönemde toplandı. Bu buluşlar arasında DNA'mızın belirli bir yerine gidebilen "moleküler yer belirleme" ve DNA'yı kesebilecek "moleküler makas" da var. Hatırlarsanız bu yılın başında Çin'deki Sun-Yat-sen Üniversitesi'nde yapılan araştırmada ileride bir kan hastalığına yol açabilecek DNA'daki hataların embriyoların erken döneminde düzeltebileceği sonucuna varılmıştı.
Hinxton Grubu'nun Manchester'da yaptığı toplantıda kaydedilen ilerlemenin çeşitli "kararlar verme" baskısı yarattığını belirtti ve embriyo genetik kodlarının düzenlenmesine izin verilmesi istendi. Açıklamada, "Bu teknolojinin temel araştırmalara çok büyük değer katacağına ve muazzam bir potansiyel barındırdığına inanıyoruz. Ancak teknoloji bu aşamada insan genleriyle üreme amaçlı oynamaya yetecek derecede gelişmedi" denildi. Ancak bu çalışmalarında sakıncalı yönleride yok değil. Hatırlarsanız genetiği değiştirilen Dolly isimli koyun bir süre sonra aşırı derecede kilo almaya başlamış ve sonucunda ölmüştü.

Hinxton Grubu kendisini kök hücre araştırmaları, etiği ve hukuku konusunda uluslararası bir konsorsiyum olarak tanımlıyor. Grupta araştırmacılar, biyoteknisyenle ve dünyanın dört bir yanından politika uzmanları yer alıyor ve grup adını ilk toplantısını yaptığı İngiliz kasabasından alıyor.

Öte yandan bu çalışmaların aynı zamanda ahlaki ve etik olmayacağı da belirtiliyor. Şu an dünyada insan üzerinde genetik değişiklik yapmak yasak. Yani insan geni üzerinde oynamak hiçte riske atılacak bir durum değil.
teknolojioku.com