Bipolar hastasiyim ve bazen namaz kilmak istemiyorum bu yuzden baslayip birakiyorum bipolarlarin namaz konusundaki hukmu nedir?

falwlessone1

Üye
Kayıtlı Üye
27 Eylül 2023
782
92
Bazen namaz kilmak istemiyorum ve 2 çeşit ilaç kullanıyorum şu an.
Hiç sorumluluk almak istemiyorum sadece iyilesmek istiyorum.Namaz da bir sorumluluk kilmasam içim de pek rahat değil ama istemiyorum.Bipolarlarin hukmu nedir bu konuda?Hadislerde var mı?

Aklınızı kaybetmediğiniz sürece farz namaz istemeyebilirsiniz bu sizin kişisel görüşünüz ama ilaçlarınıza devam ettiğiniz sürece iyi olucaksınız ..
Gercekten mi?
Doktorum tedavimin %60larda olduğunu söylemişti.Fkat islevselligim %30lardaymis nedendir bilmem hiç motivasyonum yok sorumluluk alıp iş yapmaya karşı.
Kendime İyileşmek için 6 ay veriyorum.
Insaallah Allah'in izniyle iyi olucam.

Hiç sorumluluk almak istemiyorum sadece iyilesmek istiyorum.Namaz da bir sorumluluk kilmasam içim de pek rahat değil ama istemiyorum.Bipolarlarin hukmu nedir bu konuda?Hadislerde var mı?
Maalesef mazeret değil. Kilmamaniz için kendinizde olmayacak kadar zihninizi yönetememeniz lazım

Gercekten mi?
Doktorum tedavimin %60larda olduğunu söylemişti.Fkat islevselligim %30lardaymis nedendir bilmem hiç motivasyonum yok sorumluluk alıp iş yapmaya karşı.
Kendime İyileşmek için 6 ay veriyorum.
Insaallah Allah'in izniyle iyi olucam.
Tabiki iyi olucaksınız kendinize güvenin lütfen hergün yürüyüşe gidin takın kulaklıgınızı elinizden geldiğince namazınıza devam edin zaman zaman herkeste olur böyle şeyler siz yeterki inanin herşey güzel olacak 🥰

Lütfen buradan hüküm araştırmayın
Alo diyaneti arayın hastalıgınızı ve durumunuzu anlatın
Hadis vs kaynagı da onlara sorun lütfen

Ben bipolar hastası değilim ama bende şevkle üşenmeden kılamıyorum beş vakit namazımı
Bunun hastalığınızla ilgili olduğuna inanmak sizin kaçışınız
Nefsimiz var, şeytan ve vesveseleri var, akıp giden bir dünya hayatının sarhoşluğu var….. bunlar namaz kılmayın diye uğraşıyor dur durak bilmeden. Bunları yenip kıldığınızda makbul oluyor zaten, namazın olayı bu. Ezan okunsada şu filme ara versem, oh tam uykunun en tatlı yerinde namaza kalksam, yemeğim yanacak ama abdest alayım, çocuk ağlıyormuş hiç duymam koşuyorum namaza diyen çok azdır değil mi?
Yatsı ve sabah namazını kılamamanız diyelim ki hastalıktan yada uyuyakalmanızdan diğerleri tamamen nefsinizden ve şeytandan, şöyle düşünün sevdiklerinize size bunca zarar veren şeytana uymak onun kölesi olmak istiyor musunuz?

İbadetler bu yüzden var zaten canım. Bizi dünyanın hastalıklarından belalarından korumak için. İbadetleri araştır hepsi de insan sağlığı için faydalar içeriyor. O yüzden ibadetler bize eziyet olsun diye değil rahmet olsun diye verilmiş. Biz Allah rızası için yapıcaz tabi diğer faydaları da beraberinde gelir
Hastalıklar ibadete engel olmadığı gibi hastalıkları atlatmamızda adeta birer ilaçtır. İbadetten uzaklaşarak bu hastalığı yenemzsin. Ne hastalar var yine de namazını kılıyor. Yatalak olsan bile gözlerinle kılacaksın derler. Kendini zorla gayret et bence
Geçmiş olsun

Bipolar bozuklukta kullanılan ilaçlar ağır uyku durumu yapıyor duygudurumunu düzenlemek için. uyku yetersiz alınınca da uykusuz kalınca da ataklar tetikleniyor.Namaz kılmak bu hastalıkta gerçekten ruh durumuna çok iyi geliyor ki tabii kılmak için asıl sebep namaz Allahın emri.
Manik veya depresif atak dönemleri hariç ilaçlarinizi düzenli aldığınız sürece diğer insanlardan pek de bir farkı olmuyor bipolar bozukluğu olanların ama dediğim gibi uyku ve stres en önemli faktör atakları tetikleyen.
Namaz kılmaya da kendinizi gerçekten hazır hissettiğinizde, devam ettirebileceğiniz zaman başlamanızı tavsiye ediyorum.

Her vakitin ayrı hesabı var. Sabahı kılmadım diye öğlende kılmamazlık etmeyin. Sabah vaktinin sünnetini de öğle ezanına 45 dk kalana kadar kaza ederek kılabilirsin. Şeytanın bir vesvesesi bu. Tamamen aklınızı kaybetmedikçe namaz farz. Kıldıkça iyileşeceksiniz sakın bırakmayın. Motivasyon bulacak sohbetler dinleyin. Bir vaktin kaç yıl hesabı var bunları düşünün. En önemlisi Allah rızası ve senin Allah a olan ihtiyacın, dua etmek ona yönelmek. Hastalığın için Tahmidiye duası okumanı tavsiye ederim. İsteksizlik gelince üzerine gider ibadet edersen 2 kat sevap ama alacağını da unutma. İnsanların seni anlamadığı noktada Rabbi seni tanıyor seni anlayacak sana şifa olacak ona yönelmeyi bırakma. Kazalarını kılmaya çalış.

X