Bir akademisyen için dert mi bunlar?

Merhaba Arkadaşlar,

Dert olup olmadığına karar veremedim, bir de size danışayım dedim, özellikle akademi de olan arkadaşlar cevaplarsa süper olacak, mümkünse de dert olmasın :) Eskiden olsa kesin dert olurdu bana ama bu akademi beni öyle yordu ki artık dünya yansa aman başka gezegene giderim, bana yer mi yok moduna aldım kendimi :KK70:yoksa cidden hasta olacağım, nerede bir ruh hastası var gelip beni buluyor, maşallah akademinin ruh hastaları da gittikçe çoğalıyor, hayatı zorlaştırmak için okuyorlar sanki o kadar yıl.

Bulunduğum üniversitede 4 aydır çalışıyorum, 10 senedir akademideyim. Okula girerken bir problem yaşadım, sigortaya yanlış kaydetmişler, cezayı benden istediler, kavga, gürültü, tehdit aklınıza ne gelirse gördüm başlangıçta. Şu an daha iyi gibi ama okulda en çok derse giren hoca benim, en çok çalışan benim, projelerin yazdırıldığı benim ama en zayıf halka da benim.

Şöyle açıklayayım, yurtdışı doktoralıyım, cv im iyi, geri kalanlar Anadolu'dan, küçük yerlerden gelmişler, yarısı da aynı üniversiteden (nasıl geldiklerini tahmin edersiniz) kankalar, okulda avantaj olan her şeyi kendileri kullanıyorlar, örnek olarak danışman öğrenci gibi. danışman öğrencisi olmayan tek hoca benim, bu kavgadan dolayı oldu aman boşver dedim ama haftada 8 saat ders ücreti alıyorlar bir şey yapmadan, ben deli gibi derse giriyorum onlar boş boş para alırken. Sizce 2. dönem için danışman öğrenci almak istediğimi söylemeli miyim? Yüksek ihtimal vermeyecekler, zıtlaşacağız, huzursuzluk çıkacak çünkü öğrencileri diğer fakültelerdeki kankalarına da dağıtıyorlar artarsa.

Bir diğer olay, fakülte de 32 personel var, 2 bayanız, diğer bayan hocanın eşi de bizde hoca, ben tek gibi bir şey oluyorum. Bana asla idari görev vermiyorlar, bende çok yoğun olduğum için heveslenmedim hiç, angarya iş gözü ile bakıyorum. Geçen dekan hoca şu işin başkanlığını yapar mısın dedi, bende çok yoğunum bana vermeyin dedim, ısrar etti yaparsın diye (eski okulumda da yaptığım bir iş) tamam yaparım dedim. Ders arasında bir geldim, erkekler toplanmış benim dedikodumu yapıyorlar, onu da bu yapacakmış diye, bir şey demedim hiç, duymazlıktan geldim ama ne dedilerse görevi bana verdirtmediler. İş angarya bir iş umrumda değil ama benim en ufak bir söz hakkım olmasından bile o derece korkuyorlar ki, artık sinirime dokunmaya başladı. Bir tanesi var afedersiniz tam kro, bana selam vermiyor, aramızda hiçbir sorun olmadı, ilk günden sadece bayanım diye taktı bana, diğer bayan hocaya kadınların kafası çalışmıyor, akademi de ne işleri var demiş, bu zihniyette biri, hepsi o zihniyetteler de aslında ötekiler söylemiyorlar açık açık, hissettiriyorlar sadece.

Gidip dekanla böyle iken böyle sırf bayanım diye bana böyle mi muamele ediyorsunuz diye konuşsam mı diyorum, zaten başka hiç sebebi yok, hepsinden kat kat iyiyim şükür, aynı kulvarda değiliz. Ama düşman kazanmamak için yaptığım ettiğim şeylerden bahsetmiyorum, beni tehdit görmesinler diye, yine de internet belası var işte, her şey dökülüyor ortaya, tehdit olarak algılıyor algılamak isteyen.

Sizce ne yapayım arkadaşlar, hiçbir şey sorun yokmuş gibi düşünüp devam mı edeyim yoksa hakkımı aramaya mı çalışayım ( alacağımı sanmıyorum ama)

Bir diğer seçenek sene sonunda özel üniversiteye mi geçeyim? Maaşım 2 katı artacak neredeyse. Oradaki tek düşüncem norm kadro olayından dolayı tekrar devlete girmek istersem zorlanır mıyım?

Ben akademisyen değilim ama yüksek lisansımı bitiriyorum mezun oluyrum ve doktorayı düşünüyorum. Okuldaki ortamda ve hocalardan gördüğüm kadarıyla kimseyle zıtlaşmak size bir şey kazandırmaz. İnsanlarla illa iyi olun anlamında demiyorum kötü olmamaya çalışın size bir şey kazandırmaz. Benim gördüğüm, hocalar kendi anlaştığı hocalarla çalışıyorlar mesela. İyi anlamda bu. Çok kişiyle arası kötü olan örneğin öğrencilerin de sevmediği hocalar da var. Ben ilerde okulda kalırsam illa herkesle iyi olamazsın ama bir çalışma grubun olacaktır illaki. Mesela tez savunmalarında çağıracağın akademisyen arkadaşların. Bence siz size en yakın gördüklerinizle iyi olmaya çalışabilirsiniz.

"Sırf kadın olduğum için böyle yapıyorsunuz" dediğiniz anda kaybedersiniz. Bu konuda öyle düşünüyorsanız dile getirmeyin çünkü ispat edemezsiniz. Onun yerine hak ettiğinizi belirtin

Ederim aslında, sözle de beyan ettikleri için, kadınların kafası çalışmıyor vs.

Ama haklısınız, onlar da farkında durumun, yine de inkar edeceklerdir. Eski okulumda da tam tersi kadınlar çoğunlukta, hiç alışkın değilim böyle şeylere.

Ben hak ettiklerimi söylemeli miyim? Yoksa huzurum kaçmasın diye bir şey yokmuş gibi devam etmeli miyim, sorum bu aslında.

Vallahi akademi için şunu söyleyebilirim kendin haricinde kimseye güvenmeyeceksin. Önce kendini koruyacaksın. Eğer bunun yolu özele geçmekse geç derim. Devlete tekrar geçebilir misin? Kadro açılır mı? Onlar biraz şans işi ama eğer çalıştığın ortamda bu denli ayağını kaydırmaya çalışacak insan varsa ben olsam oradan kaçmanın yollarını arardım.

Aslında tüm üniversitelerde ayağını kaydırmak isteyenler oluyor illa ki, bundan kaçış yok. Burası taşra olduğu için biraz daha fazla ama bana zararları da yok aslında, bazı hakkım olan şeyleri vermemeleri dışında, onları da görmezden gelirsem sorun yok gibi.

Ederim aslında, sözle de beyan ettikleri için, kadınların kafası çalışmıyor vs.

Ama haklısınız, onlar da farkında durumun, yine de inkar edeceklerdir. Eski okulumda da tam tersi kadınlar çoğunlukta, hiç alışkın değilim böyle şeylere.

Ben hak ettiklerimi söylemeli miyim? Yoksa huzurum kaçmasın diye bir şey yokmuş gibi devam etmeli miyim, sorum bu aslında.

Şahsen isterdim.universitede söke söke almasan kimse seni adam yerine koymuyor. Mesele savaş baslatmak degil. Bizim bir bayan profesörüm<z vardi. Yüzünde en tatlı gülümseme ile ve hic ağzını duruşunu bozmadan baskalari yerin dibine sokabiliyordu istese. Duruş önemli olan.

Ben akademisyen değilim ama yüksek lisansımı bitiriyorum mezun oluyrum ve doktorayı düşünüyorum. Okuldaki ortamda ve hocalardan gördüğüm kadarıyla kimseyle zıtlaşmak size bir şey kazandırmaz. İnsanlarla illa iyi olun anlamında demiyorum kötü olmamaya çalışın size bir şey kazandırmaz. Benim gördüğüm, hocalar kendi anlaştığı hocalarla çalışıyorlar mesela. İyi anlamda bu. Çok kişiyle arası kötü olan örneğin öğrencilerin de sevmediği hocalar da var. Ben ilerde okulda kalırsam illa herkesle iyi olamazsın ama bir çalışma grubun olacaktır illaki. Mesela tez savunmalarında çağıracağın akademisyen arkadaşların. Bence siz size en yakın gördüklerinizle iyi olmaya çalışabilirsiniz.

Yok benim iyi olduğum insanlar var, onlarla proje yapacağız şimdi. Ama ben kendim de yapabiliyorum birisi ile çalışmak zorunda değilim sadece merhaba merhaba dediğin insanlar olması güzel. Genel olarak kimse ile sorunum yok zaten, böyle devam edeyim mi olmasın mı diye soruyorum konumda.

Merhaba Arkadaşlar,

Dert olup olmadığına karar veremedim, bir de size danışayım dedim, özellikle akademi de olan arkadaşlar cevaplarsa süper olacak, mümkünse de dert olmasın :) Eskiden olsa kesin dert olurdu bana ama bu akademi beni öyle yordu ki artık dünya yansa aman başka gezegene giderim, bana yer mi yok moduna aldım kendimi :KK70:yoksa cidden hasta olacağım, nerede bir ruh hastası var gelip beni buluyor, maşallah akademinin ruh hastaları da gittikçe çoğalıyor, hayatı zorlaştırmak için okuyorlar sanki o kadar yıl.

Bulunduğum üniversitede 4 aydır çalışıyorum, 10 senedir akademideyim. Okula girerken bir problem yaşadım, sigortaya yanlış kaydetmişler, cezayı benden istediler, kavga, gürültü, tehdit aklınıza ne gelirse gördüm başlangıçta. Şu an daha iyi gibi ama okulda en çok derse giren hoca benim, en çok çalışan benim, projelerin yazdırıldığı benim ama en zayıf halka da benim.

Şöyle açıklayayım, yurtdışı doktoralıyım, cv im iyi, geri kalanlar Anadolu'dan, küçük yerlerden gelmişler, yarısı da aynı üniversiteden (nasıl geldiklerini tahmin edersiniz) kankalar, okulda avantaj olan her şeyi kendileri kullanıyorlar, örnek olarak danışman öğrenci gibi. danışman öğrencisi olmayan tek hoca benim, bu kavgadan dolayı oldu aman boşver dedim ama haftada 8 saat ders ücreti alıyorlar bir şey yapmadan, ben deli gibi derse giriyorum onlar boş boş para alırken. Sizce 2. dönem için danışman öğrenci almak istediğimi söylemeli miyim? Yüksek ihtimal vermeyecekler, zıtlaşacağız, huzursuzluk çıkacak çünkü öğrencileri diğer fakültelerdeki kankalarına da dağıtıyorlar artarsa.

Bir diğer olay, fakülte de 32 personel var, 2 bayanız, diğer bayan hocanın eşi de bizde hoca, ben tek gibi bir şey oluyorum. Bana asla idari görev vermiyorlar, bende çok yoğun olduğum için heveslenmedim hiç, angarya iş gözü ile bakıyorum. Geçen dekan hoca şu işin başkanlığını yapar mısın dedi, bende çok yoğunum bana vermeyin dedim, ısrar etti yaparsın diye (eski okulumda da yaptığım bir iş) tamam yaparım dedim. Ders arasında bir geldim, erkekler toplanmış benim dedikodumu yapıyorlar, onu da bu yapacakmış diye, bir şey demedim hiç, duymazlıktan geldim ama ne dedilerse görevi bana verdirtmediler. İş angarya bir iş umrumda değil ama benim en ufak bir söz hakkım olmasından bile o derece korkuyorlar ki, artık sinirime dokunmaya başladı. Bir tanesi var afedersiniz tam kro, bana selam vermiyor, aramızda hiçbir sorun olmadı, ilk günden sadece bayanım diye taktı bana, diğer bayan hocaya kadınların kafası çalışmıyor, akademi de ne işleri var demiş, bu zihniyette biri, hepsi o zihniyetteler de aslında ötekiler söylemiyorlar açık açık, hissettiriyorlar sadece.

Gidip dekanla böyle iken böyle sırf bayanım diye bana böyle mi muamele ediyorsunuz diye konuşsam mı diyorum, zaten başka hiç sebebi yok, hepsinden kat kat iyiyim şükür, aynı kulvarda değiliz. Ama düşman kazanmamak için yaptığım ettiğim şeylerden bahsetmiyorum, beni tehdit görmesinler diye, yine de internet belası var işte, her şey dökülüyor ortaya, tehdit olarak algılıyor algılamak isteyen.

Sizce ne yapayım arkadaşlar, hiçbir şey sorun yokmuş gibi düşünüp devam mı edeyim yoksa hakkımı aramaya mı çalışayım ( alacağımı sanmıyorum ama)

Bir diğer seçenek sene sonunda özel üniversiteye mi geçeyim? Maaşım 2 katı artacak neredeyse. Oradaki tek düşüncem norm kadro olayından dolayı tekrar devlete girmek istersem zorlanır mıyım?
Tabikide hakkınızı aramalısınız hanımefendi.

Hem kadın hem akademisyensiniz. Hakkınızı aramazsaniz ezilirsiniz. Adalete uygun şekilde arayın. Herşey belgeli olsun. Yazılı talep edin yazılı reddetsinler. Ek ders ücretiniz diğerleri aldığı halde ödenmiyorsa şikayet edin. Sus pus oturani ezerler. Dedikodunuz yapilirken denk geldiyseniz ayaklarini denk aldiracak sekilde konusun. Agirliginizi koyun. Ozellikle de akademide ne isi var gozuyle bakan beyinsiz gibilere. Genelde akademisyenlikte ego bilgi ile ters orantılıdır. Akademiden istifa ettim ben de. Doğru düzgün bir yer bulamazsam donmeyi düşünmüyorum. Türkiye'de malesef ya memuriyet kafası ya da dünyaları ben yarattim akademisyenim egosu var. Çoğu gerçekten çalışmadan üretmeden sadece öğretmen gibi derse girerek maaş alıyor.

Ezemediler, ondan biraz bu tutum, kafa tuttum herkese en başta onlar da kabullendi bence, şu an süper ortam, ne dönüyorsa arka tarafta dönüyor, yüzüme süper herkes. Görmezden gelmeye devam edersem, huzurum devam eder, idari sorumluluklar da hiç yok gözümde sadece onların zihniyetlerine karşıyım.

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yaşadıklarınız üniversite değiştirmekle çok farkedecek şeyler değil, bizim milletin tiynetiyle alakalı malesef. Her zaman iki paralık iş yapıp en büyük gürültüyü çıkaranlar, öğrenciye zerre hizmet etmeyip ek ders ücreti, akademik teşvik vs gibi menfaate yarayan işlere en önde koşanlar, verimliliği kıskananlar, dedikodu yapanlar olacak alışsanız iyi edersiniz. Mesleki gelişiminizle, öğrenciyle kurabildiğiniz diyalogla ilgilenin, hazzı da buralarda arayın. İdari işe gerçekten de zoraki olmadıkça el atmayın, hep meraklısı vardır ve sadece angaryadır. Bir iki dostunuz, bir odanız masanız, verdiğinizi aldığını gözlerinde gördüğünüz birkaç öğrenciniz varsa tamam hayatı kendinize dar etmeyin.

Kalitenize ve kalibrenize uygun bir özel üniversiteye geçin kurtulun Hocam.
Bu çapsız adamlar sizi yorup hasta eder.

Özelde ders vermeye devam ediyorum bir taraftan, oraya gitiğim gün bir başka ,herkes ingilizce konuşuyor, akademi konuşuluyor vs, kendimi iyi hissediyorum. Buraya bir geliyorum, kahvehane ama gerçekten kahvehane, 5 tane whatsapp grupları var, diğer bayan hocayı da eklememişler, bir beni eklememişler, gece 2-3 te mesaj atıyorlar, hafta sonu gezi resimlerini paylaşıyorlar, onlar öyle mutlu diye rahatsız olmamaya çalışıyorum ama akademi böyle bir şey değil.

Çok kibar erkek hocalar da var ama benle kavga eden ruh hastası bugün koridorda çok kötü küfrediyormuş, bayan hoca çok rahatsız oldum dedi.

İlk sorun olduğunda özele başvurmuştum, her şey sonuçlandı geçecektim, yaz boyu maaş aldım, haram olacak diye bırakıp gidemedim, vicdanım elvermedi ama hata yaptığımı düşünmeye başladım, yorgunlukta cabası tüm bunların üstüne.

akademiden nefret ediyorum hele o ortamlarindan,surekli birilerine yaranmak icin ugrasmalarindan.bence umursamayin ama hakkiniz olan seyleri isteyin ezik durmayin.herkese ogrenci veriliyorsa sizede verilecek hakkinizi savunun.siz napsanizda size boyle davranacaklar bari hakkinizi alin

Ama bana kötü davranılmıyor şu an, hakkımı ararsam huzurum kaçar, yine de arayayım mı diye soruyorum, huzur da önemli keza.

Ben de akademisyenim söyledikleriniz dert olmamalı. Cv niz sağlam. Yayınım çok, tubitak projelerim var diyorsunuz. Anlattığınız kadarı ile gayet başarılısınız. Detaylarda boğulmayı derim. Çekememezlik her türlü zaten oluyor bizim camiada.

Bu konuyu okumak beni çok üzdü.O kadar toplumsal cinsiyet eşitliği diyoruz,sosyal medyada fazlasıyla yer buluyor bu konular destekleniyor vs.
Ama gelin görün ki bir hemcinsimizin maruz kaldığı şeye bak ne üzücü.

Daha ise gireli 4 ay olmuş çok yeni dengeler değişebilir.
Siz gücünüzü konumunuzu sağlamlaştırmaya bakın bence.
Akademik dünyayı hiç bilmiyorum ama yasal olarak haklarınızı almaya çalışın.
Sosyal medyayı da kullanabilirsiniz aslında laf arasında oranın ne kadar etkili olduğundan bahsedin falan üstü kapalı tehdit gibi mesela.

Size verebileceğim bir tavsiye yok, akademisyen değilim. Yaşım ileri diye yüksek lisans okumak istemiyorum, bir an önce kolejde öğretmenliğe yöneleceğim. Sadece şunu söyleyeceğim, ülkemizde çok az sayıda kadın büyük yerlere geldiği için böyle saçma şeyler söyleyebiliyorlar, sizin gibi insanların sayısı arttıkça susacaklar. Sizin dersine girdiğiniz öğrencilerin de kadınlara bakışı farklı olacak. İyiki varsınız.

Ben su an icinbir sey yapma derim. Daha cok bilelenirler, onlari birlik haline getirirsin sonra. Mobbing oldugunu dusunuyorsan uygun zamani sessizce bekle. Delilleri topladiginda, tabi yazili olarak delil, hakkini sessizce hukuk yoluyla ara. Bir kisi mahkemeye verildiginde digerleri de susacaktir. Tasra universitelerinde bu durum malesef var.
Soyledikleri ucreti odedin mi bu arada?

Senin yorumun çok kıymetli benim için, sen benden çok daha tecrübelisin taşra'da, sen ne dersen onu yapıyorum :KK37:

Parayı ödemeyeceğimi net şekilde söyledim, dekan hoca tehdit etti beni, bundan sonra iyi niyetli davranmam bende diye, her duyan şaşırıyor bunu ama ben sallamadım, beni başka bir insan yaptı bu okul, aslında kattığı çok şey oldu, ben böyle umursamaz bir insan değildim, her şeyi takardım, değiştim sayelerinde.

Şu an süperiz bence, mobbing olduğunu sanmıyorum, düşündükleri şeyleri açık açık söylemiyorlar sadece hissettiriyorlar. Çok garip bir şekilde zihniyetlerini bana da geçirdiler, onları anlamaya başladım hatta maalesef hak bile vermeye başladım. Eşlerinden en okumuşu ana okulu öğretmeni, o da ben okuttum diye böbürlene böbürlene anlatıyor, etraflarında kendileri ile aynı mertebede kadın olmamış o yüzden yadırgıyorlar etraflarında olmamı.

Delil toplamak falan imkansız zaten, kahve ortamı var bildiğin, birisi bir şey söylemek için odana gelir ya da arar, mail falan atmaz ama bariz bir sorunda yok şükür sadece diğerlerine erkek diye sunulan hakları bende istemeli miyim yoksa küçük hesaplara girmeyip huzur önemlidir mi demeliyim. çok yoğunum, huzur önemli benim için.

Siz orda niye hala duruyorsunuz anlamadım
Özel ünvde para 2 kat, diğer öğretim üyeleri de size benzer eğitimli ve nitelikte olacak. Gittiğiniz yerdeki ortam şu anlattığınızdan daha kötü olmaz emin olun. Memur olcam diye kendinizi ziyan ediyorsunuz bence.

Bende sizin gibi düşünüyorum aslında, çalışacağım üniversitelerin kadroları da arkadaşım, daha önce çalıştım oralarda. Şu an aldığım iki kuruşu da orada harcıyorum zaten, kesinlikle yanlış oldu bu tercihim.

Başarılı ve çalışkan olduğun için zaten bütün bunlar. Nekadar takılırsan dert olur sana ve nekadar dert ettiğini söylersen belli edersen bir okadar daha ezilirsin hakkını araman doğru. Bayan arkadaşınızada güvenmeyin size laf getiren diğerlerinede götürür.

Yok zannetmiyorum, çok tatlı bir bayan maşallah, diğerleri ile mesafeli onlar da, merhaba merhaba. Onu çok sevdim, ona güvenmeyi tercih ediyorum şu ortamda, benimde güvenebileceğim bir insan olsun ortamda.

X